Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 31 Januari 1906. Bu de reeds twee vacante zetels in den ge meenteraad alhier, is een derde gekomen. De heer J. A. de Jonge heeft als zoodanig ontslag genomen. Met diep medegevoel werd reeds geruimen tijd voorzien dat de steeds erger wordende treurige gezondsheidstoestand hem daar- toe nopen zou. De heer De Jonge was, als marktbezoeker tijdens hij den graanhandel uitoefende, bij velen in deze omgering goed bekend. Den 30sten Maart 1900 werd hij voor de eerste maal gekozen als lid van den gemeenteraad en heikozeu in Juni van 't vorig jarr. Het streng Calrinistisch beginsel, volgens't welk hij leefde, wilde hij ook als openbaar persoon doen geJden in de raadzaal, wat meermalen aanleidiug gaf tot groot verschil van meening met anders- denkeuden. Niettegenstaande dat, genoot hij de acbting zoo- wel vau politieke tegen- als medestanders, om zijn eerlijk karakter, en zijn zin voor de practische belangen, die in hem een fl ink verdediger vonden. Voorzeker zieu velen in ruimen kring met leed- wezen dien zettl onder deze omstaudigheden vacant komen. Moge de verzekeriug vaD medegevoel zijne nabe- staanden tot troost verstrekkeu iu deze droeve omstandigheden. Blijkens L. et E. hield de antirevolutio- naire kiesvereeniging //Nederland en Oranje" te Ter Neuzen eene vergadering, waarin voorlezing werd gedaan van het indertjjd ook door ons gepubliceerd schrijven derliberale kiesvereeniging //De Vrijheid" alhier, als antwoord op het schrijven van //Nederland en Oranje" omtrent het bekende aanbod van nu wijlen den heer Mr. Van Deinse. Bijzondere aandacht trokken in dat schrijven de twee volgende zinnen *De Katholieken, met ons gekant tegen de houding door de anti-revolutionaire meerder- heid in den gemeenteraad in verschillende speciale gevallen aangenomen, eene houding, die wjj achtten te zijn in strjjd met de belangen der gemeente, hebben met ons geijverd om de meerderheid in onzen en hunnen geest om te zetten. z/Niets was meer natuurlijk, dan dat getracht werd ook iemand, tot die partij behoorende, een zetel te bezorgen niet alleen waren wij van de billijkheid van dat pogen doordrongen, maar daar- tegen kon onzerzijds ook geen bezwaar bestaan, omdat wij bij de belangenwaar het om ging, in de R. Katholieken onze medestanders zagen (De eursiveering in bovenstaande aanhaling is van L. et E.) Hier wordt aldus was de opvatting der vergadering van de R. Katholieken gezegd, dat zij, op het gebied der gemeen- teraadsverkiezingen, eens geestes zijn met de liberalen. Dat zij op dit gebied staan tegenover de anti-revolutionairen en naast de liberalen. Er werd op gewezen, dat dit schrijven der liberale kiesvereeniging is gepubliceerd in 't begin van October 1.1. en dat niemand der Katholieken in verzet is gekomen tegen deze in 't openbaar geuite bewering. Uit dit stilzwijgen concludeerende, dat de R. Katholieken van Ter Neuzen geacht moeten worden, de bewering der liberale kiesvereeniging te onderschrijven, nam de vergadering na breed- voerige discussie de volgende motie aan z/de anti-revolutionaire kiesvereeniging //Neder land en Oranje" te Ter Neuzen, vergaderd op Vrjjdag 26 Januari 1906, gelezen en besproken hebbende het gepubli ceerd schrijven der liberale kiesvereeniging//De Vrijheid", d.d. 3 Oct. 1905, spreekt haar diep gevoeld leedwezen uit, dat geen der R. K. leiders of gewone kiezers is opgekomen tegen het uitgesproken beweren, dat de R. Katholieken van Ter Neuzen van eene meening zouden zijn met de liberalen in die stilzwijgende toestemming ziet zij, van de zijde der R. Katholieken, eene verlooehening van hun eigen beginsel en spreekt het daarom openljjk uit, dat bet haar, zoolang de Katholieken in deze houding volharden, niet mogelijk zal zijn, mede te werken tot de verkiezing van een R. Katholiek als lid van den gemeenteraad." M^andagavottd werd alhier in het Hotel des Pavs-Bas" de laatste opvoering gegeven van de operetie De Woudkoningiu" ten voordeele van het zieketihuis alhier. De zaal was zeer goed bezet en de opvoering genoot wederom ten voile van het applaus der hoorders. Voorzeker, de tijd van studie is langdurig geweest, doch de jeugdige dilettanten hebben, evenals de leiders, genoegen vau hun work beleefd. Als uu, in 't belang van 't doel, het financieel resultaat daaraan evenredig is, hebben zij dubbele reden tot voldoening. Het bericht voorkomeode in eem'ge bladen dat de Centrale R. K. Kiesvereeniging te Hulst niet geneigd is gebleken om mede te werken tot het siichten van een Bond van R. K. Kiesvereeni- gingen voor Zeeland, is ons gebleken beslist on- juist te zijn. (Zsl.) Omtrent het Kanaal van Gent naar Ter Neuzen lezen we in de //Gazette van Gent" het volgende De werken, die nog op Belgisch grondgebied moeten uitgevoerd worden, zijn: lo. het ver- leggen van den spoorweg te Wachtebeke 2°. de verbetenng van het kanaal tusschen het Zinneloozengesticht en de Nederlandsche grens, 2,5 kilometer. Deze werken zullen binnenkort aanbesteed worden en dit jaar kunnen voltooid wezen 3°. bouwen eener rolbrug over de ge- noemde spoorwegverplaatsing, te voltooien in 15 maanden 4°. bouwen eener spoorbrug in de doorsnede van Selzaete, aan te besteden in 1906, uit te voeren binnen de 15 maanden. Op Nederlandsch grondgebied Verbetering van het kanaal tusschen de grens en de uit- monding van de afleiding naar de nieuwe sluis van Sas van Genttusschen de monding afwaarts van genoemde afleiding en baggerwerken te Ter Neuzen begonnen. Alles kan in 1908 voltooid zijn. In den nacht van Maandag op Dinsdagj.l. zijn bij den landbouwer B. onder Zaamslag iu diens weide vlak achter zijne hofstede iu niet minder dan 46 boomen, roudom op zekere hoogte diepe insnijdingen gemaakt, blijkbaar met het laakbare doel om den wasdom er vau voor 't vervolg te doen ophouden. Dit is denzelfden landbouwer van wien men voor een paar jaar geleden op zekeren uacht van een ploeg die in 't veld stond den balk middendoor zaagde en wiens regenwater men het vorig jaar, door middel van petroleum onbruikbaar maakte. Achtergelaten indrukken van voetsporen du'den aan dat men met tweeeo is geweest om dat zeker niet gemakkelijk werk te verrichten. Algeme-n is men overtuigd, dat hier wraakzncht in 't spel is. De pelitie die een tweetal beruchte personen op 't oog heeft, doet onderzoek. Onze correspondent te Aardenburg schrjjft ons Te rade gaande met den slechten aardappel- oogst van het vorige jaar, waardoor vele huis- gezinnen nog steeds slechte aardappelen hebben gegeten en de voorraad bij de meeste arbeiders thans verbruikt is, heeft het Ned. Herv. Arm- bestuur alhier een besluit genomen, dat aller sympathie rerdient. Binnen enkele weken zal het tegen zeer ge- ringen prjjs men zegt tegen een cent per kilo goede aardappelen voor behoeftigen beschikbaar stellen. Zij die daarvoor in aanmerking komen, zijn op een ljjst geplaatst, waarbij naar evenredigheid van het aancal huisgenooten is vermeld hoeveel K.G. door hen gekocht kunnen worden. Het Armbestuur verschaft hier dus geen bedeelinghet berordert alleen dat een hoofd- bestanddeel der voeding, van goede kwaliteit, aan lagen prjjs te koopen is. Het Weeshuis verstrekte een gift van f 500 aan de diaconie ter bevordering van dit goede doel. (M. C.) Voor het uitkappen van den weg in den Kleine Huissenspolder werden elf inschrijvingsbiljetten ingeleverd. Minste inschrijver was J. van Taten- hove alhier, voor 0,27 per strekkende Meter. Voor het lossen der keien aan dfen Margaretha polder werd ingeschreven door 12 personen. Minste inschrijver was P. Faas, alhier, voor f 0,65 per 1000 stuks en voor het uitlossen van kantsteen voor 22,50 per 1000 stuks. Voor het herstel der steenglooiing waren 2 inschrijvingsbiljetten ingeleverd, van R. Ver- schelling te Ter Neuzen, voor 0,50 en van C. Klaassen, alhier, voor f 0,45 per M2. Gegund aan de laagste inschrij vers. St. Jan Steen. Dinsdagochtend om half zeveu, terwijl de vrouw met de oudste kinderen naar de kerk was en de man met het jongste thuis wacht'e is in het stalletje van H de Last brand ontstaan. Het stalletje dat voor fr. 600 verze- kerd was brande geheel af. Van den inboedel o. a. een oliebollenkraampje, dat fr. 300 verzekerd was, een kruiwagen, rieken, spaden euz is niets gered geworden, alles is echter hoog verzekerd. Tot lid van den Raad werd heden Dinsdag bjj enkele kandidaatstelling gekozen de heer A. Th. Rottier, oud-secretaris der gemeente. Te Ellewoutsdijk is een veldarbeider aan bloedvergiftigiog overleden. Enkele dagen geleden kreeg hij een doom in de hand, dien hij met een naald poogde te verwijderen. Kort daarna zwol de arm op en weldra was de smetstof door het geheele lichaam verspreid. Wegens oueerlijke mededingtng is te Saarbriicken een winkelier veroordeeld, omdat bij gedurende een totalen uitverkoop wegens opheffiog der zaak nog goederen bestelde, om zijn voorraad aan te vullen. Aan die goederen verdiende da man nog 18 a 128 percent. Hij werd tot 300 boete ver oordeeld. Men herinnert zich het geval van Mile Rochaid, het Fransche meisje, dat in Engeland op school ging en dezer dagen dood op de i spoor- weg werd gevonden. De verklaring was, dat zij leed aan claustrophobie, opsluitingsvrees, en uit den spoortrein gesprongen was. Prof. Collins, hoogleeraar in het Engelsch aan de universiteii van Birmingham, was met dien uitleg niet tevredeu 8cbrijft onze Londensche correspondent en is het geheele geval gaan onderzoeken. In een nitvoerig stuk geeft hij nu zijn meening weer, dat hier een misdaad gepleegd is (een paar siraden die het meisje droeg, zijn niet terug gevonden), en hij werpt het denkbeeld op, dat er een nieuwe Jaap de Openrijter aan het werk is, die alleen reizende meisjss aanrandt en ombrengt, o. a. door ze uit den trein te werpen, als zij er niet uit vrees voor hem uitgesprongen zijn. Er zijn, gelijk men weet, in den laatsten tijd meer gevallen als die van het Fransche meisje geweest. Maaodagavond had te Eiland Nederhemert een ontzetteud ongeluk plaats. H. Kuypers zou met zijn 16jarige nicht te Nieuwkoop water halen op een wagen. Er rolde een ton van den wagen. Het paard schrikte. De voerman viel van den wagen en een eind verder het nichtje. Het meisje heeft een schedelbreuk bekomen en is zonder tot bewustzijn te zijn ge weest, overleden. 's Grareuhage, 31 Jan. Bij kon. beslnit is toegekend de zilveren eeremedaille der Oranje Nassauorde aan den heer J. Caijouw, opzienerder visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. Gemeenteraad ^an Axel. O O Zaamslag, 31 Jan. In de heden gekouden vergadering van den gemeenteraad, waarin alle leden en de voorzitter-secretaris aauwezig waren, werd, na kennisname van ingezonden stukken, de gemeente-brgrooting en die voor het Algemeen Burgerlijk Armbestuur gewijzigd. Op verzoek van den grafdelver A. Klaassen werd diens jaarwedde gebracht van f 110 op 125, uit overweging dat bij het overgraven rneer werkzaamheden aan het ambt worden toe- gevoegd. De Raad besloot opnieuw aan de Regeering ontheffirig 1e verzoeken van het bepaalde in het le lid van art. 43 der Drankwet. De heer P. de Ruijter zag de noodzskelqkheid om weer opnieuw ontheffiug te vragen niet in, waartegen de Voorzitter aanvoerde, dat hij dit wel inzag, te meer nog omdat in de kom zich geen bierhuizen bevonden. Op voorstel van Burg, en Weth. werd oesloten om aan de beide rijksveldwachters, de gebroeders Weststrate alhier, ieder een gratificatie te verleenen van f 20. De heer Geelhoedt vroeg den Voorzitter waarom deze gratification ook niet werden verleend aan de marechauss^e's, aangezien deze toch geregeld even goed diensten in de gemeente deden. De Voorzitter verklaarde daarop, dat door Bur^. en Weth. daaraan niet is gedacht geworden, daar dit nog nimmer is geschied. Hij erkende echter teveus de vele en goede diensten, door die beambteu in de gemeente gedaan en wil met de Wethouders hieromtrent overleggen en het in de eerst volgende vergadering ter sprake brengen. Tot dagelijksch opzichter van de uit te voeren bekeiingswerken werd benoemd H. Klaassen Sr. Daarna werd vastgesteld het tweede suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over 1905 en het kohier der schoolgelden voor 1906. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten om eene nieuwe legger en eene nieuwe kaart aan te schaffen. Goedgevonden werd om in de buurtschap Poon- haven een grintbaan aan te leggen ter lengte van ongeveer 50 meter. Zaamslag, 30 Jan. Hedemnorgen werd al hier aanbesteed het uitbaggeren of uitdiepen der haven aan den Margarethapolderingeleverd werden 2 inschrijvingsbiljetten n.l. van J. F. de Schipper van Boschkapelle voor 0,49 en van J. Klaassen voor 0,45 per M3. Nog werdt aanbesteed het leveren en ver- werken van schorgrond, te leveren aan den oosthavendam aan den Margarethapolder. Minste inschrijver hiervoor was C. Sol, alhier, voor 1,45 per M3. Vergadering van Dinsdag 30 Januari 1906. Voorzitter de heer J. A. van Rompu. Verder aanwezig de heeren Van de Velde, Tholens, Kolijn, Versluijs, Blankers en Kramer. De Voorzitter opent de vergadering en in deze eerste vergadering van dit jaar de traditie volgende wil hij he- oude jaar met een enkel woord gedenken. Veei bijzonders valt daarvan niet te melden. Ter Neuzen en zijne be- volking werd gespaard voor groote rampen. De toestand van onze binnen- en buiteniandsche scheepvaart bieef vrijwei dezelfde, al was de verhouding van laatstge- noemde in vergelijking met 1904 iets ongunstiger. Spreker boopt dat bet alien in de toekomst wei moge gaan en dat zij op het afgeloopen jaar met genoegen mogen terugzien. Daarna is aan de orde de benoeming van een voor zitter, vice-voorzitter en den bode. Met 5 stemmen wordt herbenoemd als voorzitter de heer Van Rompu. De beer Van de Velde verkrijgt 1 stem en 6en briefje is bianco. Met 5 stemmen wordt herbenoemd als vice-voorzitter de heer Van de Velde. De heer Tholens verkrijgt 1 stem en den briefje is bianco. De heeren Van Rompu en Van de Velde verklaren onder dankbetuiging voor bet vertrouwen, de benoeming aan te nemen. Op voorstel van den Voorzitter wordt bij acclamatie herbenoemd de bode H. Sonnevijlle. Uit boofde meer belangrijkezaken hoogstwaarschijnlijk dit jaar uitgaven zullen vorderen wordt besloten geen afgevaardigden te zenden naar de op 5 Febr. a.s. te Amsterdam te houder, algemeene vergadering van Kamers van Koophandel. Vanwege de Handelsreizigersvereeniging te Bergen op Zoom is ingekomen een verzoek om adbaesie aan het door haar den. Raad van 'loezicht op de spoorwegen gericht adres, waarin verzocht wordt tot uitbreiding van den treinenloop op de Zeeuwsehe lijn3 waardoor ook een betere aansluiting" met den Provineialen stoom- bootdienst op de Wester-Schelde zou worden verkregen. Z h. s. wordt besloten adbaesie te verleenen. erder wordt adbaesie verleend aan bet adres der Kamer van Helder, waarin aan de direcde van de Hollaridsehe Spoorwegmaatscbappij wordt verzocht de mvoering van kilometerboekjes, evenals op de Staats- spoor, ook geldig voor familieleden. Eveneens wordt adbaesie verleend aan een adres der Kamer van Koophandel te Utrecht aan den Minister van Uandbouw, Nijverheid en Handel, waarin verzocht wordt by het verleenen van rijkssubsidie voor de tentoon- stelling te Milaan, daaraan voorwaarden te verbinden waardoor de rechten der Nederlandsche exposanter. worden gewaarborgd Blijkens bijgevoegde stukken zou dat op de Luikscbe tentoonsteiling te weuscben hebben gelaten. an ilen Minister van Landbouw is ingekomen eene beschikking op bet adres der Kamer van Hoogezand- Sappemeer,^ betreffende toepassing der Veiligbeidswet, waarin Z.Exc. meedeelt voorioopig niet vooruemens te zijn wijzigingen in die wet voor te stellen. Dat de veroordeeling der Groningscbe firraanten een gevolg zou zijn van de minder goede toepassing der wet is onjuist. j Voorzitter brengt hierna ter sprake de discussie in de 1 weede Kamer gevoerd bij de behandeling van den post van j 17,500 voor bavenwerken alhier. Uit het antwoord dat toen door den Minister van Water- staat aan de heeren Hennequin en Fruijtier gegeven is, blijkt, dat Z.Exc. over den toestand der haven alhier zich een onjuiste meening heeft gevormd, of daaromtrent verkeerd is ingelicbt. De Minister is volgens zijn woorden van meening dat bet kanaal GentTer Neuzen wordt verbeterd om grootere en diepgaande scbepen verder landwaarts te brengen teneinde spoorvracbten uit te sparen. Dat zulks een verkeerd denkbeeld is bewijst de tegenwoordige doorvoerhandel van Ter Neuzen. De scbepen die thans. alhier laden of lossen kunnen ook nu in Gent aan- lie statistiek bewijst dat maar een zeergering deei der alhier aangevoerde goederen voor Gent bestemd ot daarvan afkomstig zijn, doch dat deze meest direct per spoor verder worden verzonden naar Erankrijk of Belgie. De scbepen die thans in Ter Neuzen laden of lossen zullen daar biijven komen, wanneer be toestand der kaden daarvoor geen beletsel is. De Voorzitter acbtte bet noodig Z.Exc. op zijne ver- keerde meening te wijzen en bracbt daarom een concept adres ter talel, waarin een en ander word gereleveerd, om dit aan Z Exc in te zenden en tevens een afdrnk aan alle leden der Eerste en Tweede Kamer en aan bet gemeentebestuur van Ter Neuzen. YVaar Z.Exc. heeft gezegd, dat bet stof tot denken geett, dat Ged. Staten der provincie Zeeland maar J 50,000 wilden bijdragen in de op 530,000 geraamde kosten der bavenwerken, in plaats van 100,000zooals door zijn ambtsvoorganger werd gevraagd, zou de Voor zitter er in bet adres ook de aandacht op willen vestigen dat eene bijdrage van de provincie Zeeland ad 50,000 meer beteekent dan eene van bet tienvoudige bedrag van Noord- of Zuid-Holland. Immers is de draagkraebt veei kleiner De verschillende deelen dezer kleine provincie zijn zeer uiteengelegen en bijna alle communi- catieiniddelen moeten door de provincie worden gesteund. De opcenten op de gebouwde- en ongebouwde eigen- dommen staan dientengevolge booger dan in andere provincies. Sprekers bedoeling is, bij dit adres ook te voegen een afdruk van bet laatst aan den Minister van Waterstaat gezonden adres. De beer Kramer betoogt de wenschelijkheid om eene commissie naar den Minister af te vaardigen, om den onjuisten indruk van den Minister weg te nemen. Hij kan niet begrijpen hoe de Minister tot die opinie gekomen is. De beer Versluijs stemt dnarmede in, ook in verband met het aanstaand vertrek van den Minister. Als Z.Exc. voornemens is voor dien tijd nog een bezoek aan Ter Neuzen te brengen, dan zal dit wel blijken uit bet ant woord dat op bet verzoek om eene audientie ontvangen wordt. Ook andere kwestie's, b.v. die van den onhoud- baren toestand aan den z g. schependijk zouden dan ter sprake kunnen komen. De Voorzitter merkt op, dat dit laatste bij Oorloe thuis hoort. De heer Tholens dweept niet met delegatie's. De beer Blankers acbt eene commissie onnoodig. Als de Minister bij de leden der commissie hoort die hier geweest zijn in verband met de spoorwegkwestie en door wie, nevens de Kamer van Koophandel ook ver schillende belangbebbenden zijn geboord, informatien inwint, kan bij voldoende op de hoogte komen waarom de scbepen bier lossen of laden en niet naar Gent doorvaren. Spreker doelt hier niet op de Staatscommissie Cluysenaer e. s. De Voorzitter merkt op dat de door den heer Blankers bedoelde commissie alleen in opdracht bad de spoorweg- toestanden te onderzoeken dat haar mandaat niet verder ging en dat het resultaat van haar rapport dus voor het thans aan de orde zijnde, niet zou kunnen dieneu. Alsnu werd besloten een adres te verzenden, zooals door den Voorzitter is voorgesteld en waarvan de redactie aan den Voorzitter en de seeretaris wordt overgelaten. Daarna wordt met algemeene stemmen besloten een audientie aan te vragen vooi eene commissie uit de Kamer, teneinde het adres nader toe te licbten. Met goedvinaen der vergadering wees de Voorzitter als commissieleden aan de heeren Tholens, Versluijs en zichzelf, en als plaatsvervangers de heeren Van de Velde, Blankers en Kramer. Vervolgens bracht de Voorzitter ter sprake de dienst- regeling der treinen van uit Vlissingen. Vroeger werd met de Prov. boot van half acht uit Ter Neuzen een goede aansluiting verkregen op den trein van 9,15 v.m. uit Vlissingen, die dan zoo noodig nog 5 minuten wachten mocbt; iaier is die trein gewijzigd op 9,00 ure, zoodat het slechts met moeite mogelijk was aansluiting te onderhouden Uit moest verkregen worden door Borssele niet aan te doen, terwijl ook reeds kilometerboekjes op de boot werden afgestempeld, opdat de reizigers daarmee in Vlissingen niet meer naar bet loket zouden belioeven te gaan. Thans bestaat er een voornemen die trein op 8,45 te brengen. Dan is aansluiting met de boot on- mogelijk, tot groot ongerief van de talrijke passagiers dezer omgeving die daarvan gebruik maken Spreker stelt diensvolgens voor bij den Raad van Toezicbt en den Minister een protest in te dienen tegen deze voor- genomen wijziging in de dienstregeling. Z b. s. wordt aldus besloten. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Zittiug van 31 Januari. Tegenwoordig alle leden, uitgezonderd de heer Diele- man en de seeretaris. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De Voorzitter opent de vergadering en wenscht den leden een gelukkig jaar toe er. boopt dat ieder naar zijn beste krachten in 1906 de belaugen der gemeente moge behartigen. Hierna worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeeling ingekomen stukken. Missive van Ged. Staten dezer provincie boudende toezending van hun besluit tot verdagingjhunntr beslissing Omtrent de Degrooting dezer gemeente voor 19J6. Aangenomen voor kennisgeving.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2