Landbouwberichten. Gemengde berichten. toestand der grmeenten en ter voorbereiding van ■wettelijke maatregelen, wsardoor die toestand op duurzaine grondslageu kan worden gevestigd a. lot voorzitter, het lid der commissie Mr. S. T. (lees F. S.) van Nierop, lid van de. Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Amsterdam b. tot lid en secretaris, Mr. R. J. H. Patijn, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's Gravenhage c. tot leden, Jhr. Mr. D. R. de. Marees van Swinderen, wethouder van Gronii geu,te Groningen P. L. Tak, lid vau den gemeenteraad van Amsterdam en van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te Amsterdam Mr. M. W. F. Treub, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Scheveiiiugen en J H. de Waal Malefijt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en lid van Gtdeputeerde Staten van Utrecht, te Utrecht en zijn 2°. aan die commissie toegevoegd als adjunct-secretarissen M. J. A. van Hamel, advocaat en procureur te Amsterdam, en M'. G. L. de Vries Feijens, adjunct-commies bij het Ct-ntraal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenhage. TER NEUZEN, 29 Januari 1906. Met ingang van 1 Februari a. s. zijn ver- plaatst de kommiezen bij 'srijks belastingen J. van Goethem, 2e klasse, van Aardenburg naar IJzendijke, K. Sinke, oe klasse, van Montfoort naar Aardenburg, R. Panders, 3e klasse; van Hulst naar Maastricht en A. A. Tacq van Locht naar Hulst. Mej. J. F. Moes, onderwijzeres te Hoofd- plaat vroeger te Axel, is benoemd tot onder wijzeres te Giessen-Oudekerk, en de heer M. C. Blankert, te Oadzand, tot onderwijzer te Eck en Wiel. Axel, 29 Jan. Zaterdag jl. werd alhier voortgezet de een week te voren wegens het late uur geschorste vergaderiug der afdeeling Axel van de Zeeuwsche Landbouvvmaatschappij. Alvorens met ons verslag te beginnen willen vrij enkele abuizen, in ons vorig verslag voor- komende, herstelleu, n.l. niet de heer P. Wauters, doch de heer Ch. L. Wauters is als bestuurslid gekozen, terwijl er voor het 15® bestuurslid, te benoemen uit leden uit Ter Neuzen, geen herstemming, doch eene nieuwe vrije stemming moest plaats hebben. De vergadering werd te half twee ure ge- opend door den heer Ph. J. van Dixhoorn, die alien een hartelijk welkom toeriep en met ge- noegen wees op degrootebelangstelling, blijkende uit de groote opkomst. Hij stelde aan de orde, de verkiezing van een bestuurslid, terwijl hij meedeelde dnt gedurende de stemming nog gelegenheid zou worden ge- geven om als lid toe te treden. De heer Van Dixhoorn hesprak het ingezonden stukje in de Ter Neuzensche courant. De schrijver daarvan schijnt verkeerd ingelicht, of het verkeerd begrepen te hebben. Vooral bij een voile, zaal en bij veel heen en weer gepraat kan men ganw iets verkeerd verstaan. Hij meent dat er volkomen overeenkomstig het reglement gehandeld is. Als candidaten voor een bestuurslid uit Ter Nenzen worden genoemd de heeren P. H. de Jonge van den Broeke, L. Moes Pz., J. de Feijter Jacz. en A. de Bruijne. De stemming had tot uitslag dat werden ingeleverd 129 briefjes. Hiervan verkregen de heeren L. Moes 43, De Jonge v. d. Broeke 40, E. 0. Dumoleijn 25, J. de Feijter Jacz. 8 en A. de Bruijne 2 stemmen. Daar alzoo niemand de meerderheid verkreeg, moest tusschen de heeren Moes en De Jonge v. d. Broeke eene herstemming plaats hebben, waarvan de uitslag was dat eerstgenoemde ge kozen werd met 63 stemmen. De heer De Jonge v. d. Broeke verkreeg 47 stemmen. Op de vraag van den Voorzitter verklaren alle aanwezige gekozenen hunne functie aan te nemen. De heer Van Dixhoorn dankt nu voor het vertrouwen dat de leden in hun gesteld hebben, en verzekert dat het bestuur steeds zijne beste krachten zal wijden aan de landbouw in het algemeen en aan deze afdeeling in het bijzonder. Hij hoopt dat de engel des vredes steeds nabij moge zijn tot bloei dezer afdeeling. Applaus. Hierna kwam aan de orde het benoemen van een voorzitter, vice-voorzitter, secretaris en penningmeester. De heer P. Moes stelde voor de heeren Ph. J. van Dixhoorn als voorzitter en 0. van Waes als vice-voorzitter te stemmen. De heer Scheele stelde voor zulks bij accla- matie te doen. Besloten wordt evenwel te stemmen, met uitslag dat de heer Van Dixhoorn met 105 stemmen als voorzitter en de heer Van Waes met 85 stemmen als vice-voorzitter wordt be noemd. Beiden verklaren zich onder dankbetuiging bereid de benoeming aan te nemen. Op voorstel van de commissie wordt alsnu besloten voor de betrekking van secretaris en penningmeester twee personen te benoemen, dit met het oog op de werkzaamheden, die bij de algemeene vergadering en tentoonstellingen vele zijn. Volgens art. 17 der statuten moeten de secre taris en penningmeester uit het bestuur worden gekozen, zoodat daar buiten staauden niet voor eene benoeming in aanmerking kunnen komen. De heer Wortman zegt dat reeds vele per sonen hem gevraagd hebben of hij bij een eventueele benoeming deze functie van secretaris zou willen aanvaarden, doch hij zou liever niet op zich gestemd zien daar hij toch geen be noeming als zoodanig zal aannemen. Als candidaten worden gesteld de heeren P. van Hoeve, W. Dieleman Az., S. de Feijter en P. de Fey ter. De heer Van Hoeve zegt dat hij in geen geval een functie zal aannemen. De uitslag der stemming is als volgt Gestemd hebben 110 personen. Van on- waarde 10. Volstrekte meerderheid 51. Voor secretaris verkregen de heeren P. van Hoeve 2, J. de Feijter 9, W. Dieleman 75, D. J. Dees 4 stemmen en B. O. Puijlaert en L. Moes ieder 1 stem, zoodat is gekozen de heer W. Dieleman. Voor penningmeester verkregen de heeren W. Dieleman 18, Joh. de Feijter 67, D. J. Dees 4, S. de Feijter 3, P. van Hoeve 3 stemmen en Ch. L. Wauters 1 stem, zoodat gekozen is de heer Joh. de Feijter. Beide heeren nemen deze benoeming aan. De heer Van Dixhoorn zegt hierna ongeveer 't volgende Thans zijn wij aan het eind gekomen. Wij danken alien zeer voor de trouwe opkomst en voor de goede verstandhouding die op beide vergaderingen heeft geheerschtwij hopen dat deze verstandhouding zoo mag blijven duren. De maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland heeft thans een akker meer ter bearbeiding gekregen daarvoor zijn wij alien aangewezen. Wij hopen dat ons krachten mogen ge- schonken worden dien akker te bebouwen en dat rijke vruchten ons deel moge zjjn. Daarom alien Sink de hand aan de ploeg geslagen tot bloei der afdeeling Axel. Wij verzoeken aller medewerking, aller steun, en als de engel des vredes over ons waakt, dan zal de arbeid, mocht zij soms ons moeilijk vallen, toch steeds uitvoerbaar zijn. Een oogenblik wordt er thans nog gelegen heid gegeven, om inlichtingen te vragen. Niemand hiervan gebruik makende, gaat de heer Van Dixhoorn voort, en zegt dat hoewel nog niets verder is vastgesteld, de eerstvolgende vergadering hoogstwaarschijnlijk te Ter Neuzen zal wezen en daarna zal Sas van Gent aan de beurt komen. In de vergadering te Ter Neuzen zal waar- schijnlijk eene lezing worden gehouden over vDe tuberculose onder het rundvee". Ik hoop dat niemand zal verzuimen die vergadering bij te wonen, aangezien dit een waar landbouw- belang is. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. De afdeeling Axel telt thans 324 leden, terwijl reeds het volgend jaar (1907) de afdeeling aan de beurt komt voor de algemeene vergade ring en daarmee gepaard gaande tentoo nstelling. Koewacht. De tweede algemeene vergaderiBg vau den R. K. Boerenbond, afdeeling Koewacht, was buitengewoon druk bezoctit. Niet alleen waren bijna alle leden opgekomen, doch ook een groot aantal belangstellenden waren tegenwoordig. De voorzitter opende om circa 4 uur de vergadering en weaschte de leden een zalig en gelukkig Nieuwjaar. Na lezen der DOtulen van de vorige vergadering bracht de secretaris, de heer A. Geerards, een uitvoerig verslag uit van de werkzaamheden van de afdeeling in het afgeloopen jaar. Uit dit verslag bleek, dat de afdeeling zich in voortdurende bloei en vooroitgang mag verheugen. Aan de aanbestedingen van de aankoop-commissie werd voor groote hoeveelheden deelgenomen ter wijl zij zelve eene aanbesteding van maiis had gehouden, die goed geslaagd mocht heeten. De boerenleenbank verkeert in uitmuntende staat en doet in stilte veel goed; terwijl het ledeutal van 68 tot 80 gestegen is. Besloten werd weder eene aanbesteding van ma'is te houdea, waarvoor tot Zondag gelegenheid is opgave te doen bij den secretaris. Alsuu krceg de WelEerw. heer Ch. Verbunt, kapelaan, bet woord, die in een gloedvolle en schoon gestvleerde rede het nut van vereenigingen in het algemeen en van boereubonden in het bij zonder in het breede uiteenzette. In het tweede gedeelte behandelde hij de zedelijke en gpestelijke rampen ontslaan door het overraatig gebruik van alcohol en toonde aan, dat de zoo- genaanude matigheid meer ellende in de wereld bracht dan de eigenlijke dronkenschap. Een luid applaus en een welverdiend woord van dank van den voorzitter beloonden spreker voor zijn boeiende en leerzame rede. Ten slotte kwam aan de orde het beetcontract. De secretaris g>>f voorlezing van het concept-con tract door de commissie van voorbereiding ontwor- pen en spoorde de leden aan alien ter algemeene vergadering te Hulst te gaan, waar het contract defiuitief zou worden vastgesteld en de minimumpriis bepaald. Met een woord van dank voor de trouwe opkomst sloot de voorzitter de vergaderiug. Zondag hield het voorloopig Cornite tot stichting van een Bond van R. K. miliciens in Zeeuwsch-Vlaauderen O. D. eene vergadering ten huize van den heer E. de Vleeschouwer op het Zand. Een groot aantal miliciens en oud miliciens uit deze gemeente waren opgekomen. Die van Zuiddorpe en Overslag, welke ook uit- genoodigd waren, hadden zich waarschijnlijk door het min gunstige weder laten afschrikken en waren niet gekomen. De heer M. Verhaak zelte doe! en inrichting uiteen, waarna eene afdeeling gesticbt werd met voorloopig 12 leden. St. Jansteen. Aan het verslag van de Boeren leenbank alhier ontleenen wij de volgende cijfers, welke doen zien dat deze nuttige instelling hard vooruil gaat. SPAARGEL DEN: Op 31 Dec. 1904 was ingelegd f 8468,89 Bijgestort in 1905 13657,26 Totaal 22126J5 Terugbetaald in 1905 5808,23 Op 31 Dec. 1905 was dus ingelegd 16317,92 VOORSCHOTTEN: Op 81 Dec. 1904 was uitgeleend 7023,22 Nieuwe voorschotten in 1905 13183,— Totaal 20156,22 Terugbetaald in 1905 v 4139, Dus uitgeleend op 31 Dec. 1905 16017,22 Uit Nieuw Namen meldt men aan het Hulst.bl. In den loop van dezen zomer zullen in den ^Prosperpolder," in de nabijheid van den ^Hedwige- polder," 16. hofsteden gebouwd worden. Aan iedere hofstede zal 50 gemeten land worden ge- voegd. Naar wij vernemen, zijn zij bijna alle in pacht genomeu. Het tot stand komen van een nieuw dorp in den yProsperpolder" zal door dezen aanbouw zeer worden beverderd. Middelbnrg, 26 Jan. De pogingen om een bond van roomsch-katholieke kiesvereenigingen voor Zeeland op te richten zijn voorloopig mislukt, wijl de centrale katholieke kiesvereeniging te Hulst niet geueigd bleek daaraan haar medewerking te verleenen. Onder voorzitterschap van den heer Mr. P. C. J. Hennequin werd Donderdag in het ffGrand Hotel" te Middeiburg eene algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging *Het Botercontrole- station in Zeeland." Uit de rekening bleek dat het dienstjaar 1905 een goed slot van f 259,58 gaf, terwijl de be- grooting voor het jaar 1906 in ontvangsteu en uitgaven werd geraamd op 1549,33. Uit het verslag van den directeur-scheikundige, den heer L. J. M. Koert, bleek o. a. dat het laagste cijfer voor vlnchtige vetzuren 21,2 eo het hoogste 32,6 is geweest. Het watergehalte der gecontroleerde boter was over het algemeen zeer bevredigend. Slecbts 4 der onderzochte monsters (van 1 Mei81 December werden 144 monsters onderzocht) overschreden de voorgeschreven msxi- mumgrens van 16 procent. Het is gebleken dat de controle goed werkt. Men hoopt dat spoedig de tijd aanbreke waarop het publiek, dat fabriefcsbalet koopt, nitsluitend zal verlangen officieel gecontroleerde boter. Het station telt thans de volgende leden de cooperatieve zuivelfabriek *De Adelaar" te's Heer Arendskerke, die te Sluis, *De Duif" te Nieuwer- kerk, die te Hontenisse, ,/Het Hart" te Wemeldiuge, //De Koe" te Stavenissede Naamlooze Veunoot- schap „Luctor et Emergo" te Haamstedede Wilhelminapolder nabij Goes de melkinrichting „De Landbouw, firma L. Dekker k Co te Mid- delburg; benevens de heeren Eng. Janssens, boter- handelaar te Sluis, en J.J. Horslmann, boterfabri- kaut te Vlissingen, welke laatste in deze vergaderiug als lid werd aaogenomen. Utrecht was Zateidagmorgen van 910 uur in rep en roer door een dolle koe die den Amsterd. straatweg onveilig maakte. De politie onder com mando van den hoofdcommissaris trok er op uit met geladen revolvers gewapend. Door bloed- verlies viel eindelijk het rurid neder en werd terstond afgemaakt. Te Rotterdam hadden dezer dagen drie aannemers, die vrij laat heel gezellig in een bier- huis bijeen waren en heel wat potjes bier binnen- geslagen hadden, een zonderliug^ wtddenschap om een fijn souper aangeeaan. Zij zouden als ze thuis kwamen onmiddellijk doen, wat hun vrouw gelasite, hoe dwaas het ook was. Toen de eerste zijn woinng binnentrad en buiten wat te lang zijn voeten veegde, werd hem door zijn vrouw toegeschreeuwd //ik zou liever de mat de deur uitschoppen." De man dead dit terstond. De tweede kwam aangeschoten met zijn natte parapluie in de slaapkamer. Zijn wederhelft riep hem kwasd toe #'k zou mijn parapluie in bed zetten, as ik jou was.' De man voldeed aan het verzoek. Maar de derde verloor de weddenschap, want hem werd teegeroepen by het struikelen op de trap //breek je nek maar," en dit te doen was hem te kras. De heer en mevrouw H., die onlangs te Twelloo een nieuw hcis hadden betrokken, hadden Douderdagavond bij het naar bech gaan de groote onvoorzichtigheid in hunne slaapkamer voor de koude en vocht een pot met gloeieude briketten te zetten. Den volgenden ochtend werden beiden op hun bed bewusteloos gevouden en daar de toestand vrij ernstig bleek, werden zij dadelyk naar het ziekenhuis overgebraeht. Gisterenavond keerde het bewustzyn bij den heer H., en den volgenden morgeu bij mevrouw terug. Hun toestand is echter nog ver van gunstig. Maandag moest te Leeuwarden een milicien uit eeu naburige gemeente veertieri dagen onder de wapenen komeD, daar hij bij het gaan met groot verlof zijn zakboekje niet had laten afteekeuen door den burgemeester van zijn gemeente. Tweemaal werd, bij het gaan met groot verlof, zijn boekje, dat beide keeren was afgeteekeod, hem vanwege den burgemeester thuis gebracht. De laatste maal gebeurde dat ook, maar zijn pas was niet voor //gezieu" geteekend. De milicien ver- keerde in de meaning, dat dit wel het gevai was. Het verzuim werd ontdekt en de milicien onder de wapenen geroepen. Gisternamiddag werd op telegrafisch bericht van hooger hand de man, vader van eenige kinderen (de vrouw is overleden) met groot verlof gezonden. Vrijdag vermaakten zich eenige jongelieden te Giessen-Nieuwkerk met het gevaarlijk spel om houtblokken, die tot braudhout moesten dienen, met buskruit te vulleo en dit te outsteken, met het treurig gevolg, dat de jongeling A. Kooyman Dz. zoodanig aan het hoofd werd getroffen, door de ver weg vliegende stukken, dat hy hedennacht aan de gevolgen is overleden. Een droevig ongeluk vond Donderdagavond plaats tusschen Valburg en Hervejd. Drie per sonen waren met een kar naar Elst geweest om varkens te leveren. Op den terugweg geraakte kar en paard met de opzittenden, tengevolge van de groote mas&a sneeuw op den weg, in de sloot met het treurig gevolg, dat de wisselwachter de B. onder het ijs schoot en verdronk. Hij laat een weduwe met nog zeer jeugdige kinderen achter. Voor de #oude loonkiezers" bepaalt art. 20 al. 2 van de Kieswet het navolgende #Aan hem, die krachtens het bepaalde bij art. 1 b, 20., eerste of derde lid, op de kiezersiijst voorkomt wordt, zoo hij nog in de gemeente woont, door den burgemeester voor den 8sten Februari een aangiftebiljet ter iuvulting toegezouden." Deze aangiftebiljetten zijn in Loosduinen reeds nu ver- zondeD, en wel per aangeteekenden brief. Naar aan De Rotterdammer uit Lxisduinen geschreven wordt, bracht het opschrift op de kennisgevingaangegeven waarde van hoogstens f 600, heel wat teweeg. Overal werd verteld mijn zoou kan f 600 gaan halen op het post- kantoor. Toen het overal rondgebazuiud was, gingen de verblyden naar het postkantoor, doch het postkaDtoor was nog een half uur geslolen. Ondanks de hevige kou, bleven zij geduldig wachten tot de deuren geopenl werden. Eindelijk daar gaan zij, brabdend van ongeduld en vau nieuws- gierigheid binneu vragen om #huu geld", en nu krijgeu zij een groote gele enveloppe, waarmee zij weg hollen, deukende dat er bankbiljetten inzaten. Doch hoe werden zij teleurgesteld, toen zij thuis gekomen ontwaarden, dat de brief niets anders bevatte dan een bianco aangifte-biijet voor de loookiezers, afgezonden door het gemeentebe- stuur, waarmee zij na behoorlijke invulliug op de nieuwe kiezershjst geplaatst zouden kunnen worden. Aan de L. K. wordt uit Ham-Kerkrade gemeld Een aaugrijpend, maar hoogst treurig voorval had alhier Vrijdagmorgen omstreeks half twaalf uur plaats op de lijn der Domaniale Mijn (Kerk- radeSimpelveld). Een kolentrein, komende van Simpelveld met een twaalftal leege wagoos achter, en een vdor de locomotief botste in de belling van Ham-Nulland, met alle kracht tegeu een locomotief aan, die vau de Domaniale Mijn kwam, en gevolgd was door twee wagons steenen, waardoor de voorste wagon van den eersten trein tusschen beide locomotieven bekneld geraakte, en met zulke kracbt tegen de machine vau den trein (afkomstig uit Simpelveld) werd geslingerd, dat de achterkant van deze locomotief heelemaal verbrijzelil werd en de personen welke zich hierin bevonden, zich on- mogelijk meer redden konden. De machinist W. Wijtmau zat in de machine vast. De stoke Fr. Montgier hing met het lichaam uit de locomotief, m.iar de beenen zateu eveueens tusschen ijzeren platen beklemd. Dadelijk waren honderden personen op de plaats des onheils aan- wezig. Van de Hollandsche Mijn uit kwam men met verschiileude gereedsch; ppeu, om beide treinen van elkaar te krijgen. Oik de overheidspersonen, de heeren Ruttgers, Schaffrath en Nievelstein waren daar tegenwoordig. Alle omstanders waren diep getroff-n en vol medelijden met het lot dezer oOgelukkigen. Een hunner, de heer C. Hensgens, uit Ham, ijlde heen, en haalde een flesch wiju tot lafenis

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2