No. 4792. Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 20 Januari 1906. 46" Jaargang. Buitenland. EUIB0I est OBLUK. Binnenland. Landbouwberichten. TVsTZBHllD-B] BLAD. FEUILLJ5T0N. Frankrijks nieuwe President. Vrij bewerkt door A MO. Onlusten te Hamburg. vlk vrees, dat goede raad niet meer helpen kan. Alles is uit, alies is uit TER NEUZEN, 19 Jantiari 1906. Laat de praktijk beslissen. Do Bnrgemeesler der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Dinstlag den 33 Januari l»06, des voormiddags te 10 are. Ter Neuzen, den 19 Januari 190B. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Het congres te Versailles koos Woensdag in plaats ran den binnenkort aftredenden heer Loubet, tot President ran de Fransche Republiek de heer Armand Fallieres, voorzitter van den Senaatde voorzitter van de Kamer, <ie heer Doumer verkreeg 371 stemmen. De aankondiging van de stemmen, op Fallieres uit- gebracht, verwekte langdurige toejuichingen, en die van den uitslag betreffende Doumer werd met gejouw begroet; 28 stemmen zijn op verschillende personen aitgebracht. Fallieres werd tot President Tan de republiek ver- kozen verklaard Toor den tijd van 7 jaren, aanvangende met den datum waarop het gezag van President Loubet een einde neemt. Bij het overhandigen van het proces-verbaal aan Fallieres heeft de onder-voorzitter, Antoine Dubost, een rede gehouden, waarbij hij zei, dat het Congres, door hem tot President te kiezen, beantwoord had aan de verwachtingen van het repnblikeinsche Frankrijk, dat aan het hoofd slechts wenschen kon een dienaar, bezield met eerbied voor en tronw aan de Grondwet en de wetten des lands. Wij brengen dus, zei hij, met diep- gaande voldoening u onze gelukwensehen. Ook Rouvier complimenteerde den gekozene. Fallieres antwoordde, dat zijn ontroering en dank- baarheid even diepgevoeld en levendig zijn als de republikeinsche uiting schitterend is geweest. De Grond wet beloofde hij nauwgezet ip te volgen, en alle ver- plichtingen, die zij oplegt, te vervullen en zoo de keuze van het Congres te rechtvaardigen, terwijl hij steeds zou blijven de toegewijde dienaar van 's lands instellingen en van het vaderland. Hij herinnerde aan de beproe- vingen, die hij met Rouvier heeft doorgemaakthij hoopte, dat deze omstandigheden zich niet opnieuw zouden voordoen, maar dat in dat geval Rouvier aan zijn zijde zou staan. In het //Rbl." vinden wij een levensschets van den nieuw gekozen president, waaraan het volgende is ontleend .Armand Fallieres is thans 64jaaroud; en de onder- scheiding, die hem te beurt viel op zulk een hoogen leeftijd, werd door hem niet gezocht. Hoe vaak hij al verklaard heeft in zijn leven, te zullen afzien van alle waardigheden en lasten die het openbare leven hem oplegde, het bleek dat zijn eed of zijn belofte altoos verbroken moest worden. Toen hij voor eenige weken zijn eandidatuur voor den Senaat moest verdedigen in Lot-et-Garonne, deed hij dat met blijkbaren tegenzin en in een zijner redevoeringen kwam deze uitdrukking voor, die den geheelen man kenschetst»Veel liever zou ik nu op raijn ouden dag rnst nemen, en mij te Mezfn vestigen, waar zulke uitstekeude wijn verboitwd wordt; maar ik mag niet en ik kan niet. Mijn politieke vrienden verzekeren mij, dat ze mij nog noodig hebben en daarom zal ik den plicht, dien het vaderland mij oplegt, vervullen, vast besloten om onder alle omstandig heden dien plicht trouw te blijven en alles te doen wat in mijn vermogen is, om de republiek te dienen." Die zinsnede is teekenend voor den mansinds 30 jaren heeft hij niet anders gedaan, en voor- en tegen- standers moeten hem de eer geven, dat hij het altoos deed met liefde en toewijding, met geheel zijn hart en geheel zijn vermogen. Maar hij is niet alleen een braaf man hij is een be- sclieiden man en een knap man. Zijn bescheidenheid toonde hij nog in de laatste weken door de weigering om journalisten te ontvangen hij wilde niet geinterviewd zijn, hij wilde zijn meeningen niet in een vragen- en antwoordenlijstje gepubliceerd zien. Die hem kennen willen, moeten zich maar de moeite geiroosten de dertig jaargangen van -,1'Annde politique" door te bladeren, vvaarin de politieke ge- sehiedenis van Frankrijk geschreven staat. Van die feschiedenis maakte Fallieres deel uit; hij was sinds 876 lid der Kamer, en bleef dit tot 1S90 toen vaardigde Lot-et Garone hem naar den Senaat af, en sedert 189^ is hij voorzitter van dit hooge staatslichaam. Zij^i levensgeschiedenis geduiende die jaren, zijn politieke overtuigingen, zijn daden en wenschen liggen in de annalen van deze jaren voor elkeen open. Het was de eerste maal, dat mevrouw Van El verdaal den verren tocht naar de fabrieken der Burnet Company had ODdernomen om haar zoon te zien. Om vrede met haar man te houden had zij John nooit een bezoek gebracht. „Mijn beste jongen," sprak zij ontroerd, terwijl zij hem beide handen toestak, *wel, wat ziejVer knap en flmk uit. God dank //Maar u ziet rr niet goed nit, moeder," ant woordde. J ihn. »Die rimpels in uw vnorhoofd heb ik nooit zoo duidelijk gezien. Wat is er gebeurd? Stellig hebt ge niet om een kleinigheid den la- gen tocht naar hier ondemomen." Zij it moeder nam plaats in het prieel, op de- zelfde plek, waar Alice gezeten had. Uit be- acheidenheid wilde mijnheer Burnett thans moeder en zoon allreu laten, doch mevrouw Van EUer- daal lit-t hem niet gaan. »A.ls wij niet te veel ▼an uw kostbaren tijd in beslag nemen, wilde ik we I, dat u hier bleef om ous met uw goeden raad ter zijde te slaau. U kan niet begrijpen hoeveel prijs tk stel op het gezelschsp et-n man, met. wien men verstandig kan spreken Na tiles, w«t ik in den laatsteu tijd beleefd en ge zien heb, zou ik gaan gelooven, dat er geeu ver- standige mannen rneer zijn." Burnett girig zitteu en zeide, dat hij haar gaarne wan dienst wilde zijn. ffHoe maakt vader het vroeg John. pAch, vraag lievar, wat men tan hem maakt Hij was in zijn jeugd niet wat men noemde een ./zoete jongen" en nog veel minder een .vlijtige jongen". Integendeel, hij was van het soort, waarvan men wel eens zegt dat er nooit iets van zal terecht komen. Hij was dan ook reeds 30 jaar, voordat hij zijn examen als aavocaat doen kon. Maar toen hij dat deed, had hij zich op ander gebied reeds zoo bekend gemaakt, dat zijn medeburgers hem tot maire van Nerac en tot lid van den conseil-general hadden gekozen. In 15 jaren tijds is Fallieres achtmaal minister geweest. Bij alle corabinaties had men voor hem steeds een por- tefeuillehij was beurtelings .Minister van Onderwijs, van Binnenlandsche Zaken, van Justitie en de kabineU- formeerder kon er van overtuigd zijn, dat hij elk depar- tement met evenveel kennis als zorgvuldigheid zou be- heeren. In 1883 werd Fallieres Minister-president. Het Ministerie-Fallieres kon echter slechts eea kort leven leiden want weinige maanden na zijn optreden werd de Minister president gevaarlijk ziek. Hij had zijn krachten overschat, te veel en te lang gewerkt, en zakte op de tribune der kamer ineen na geruimen tijd het bed gehouden te hebben kon hij eerst door een langdurig en rustig verblijf in zijn geliefd Nerac zijn gezondheid herwinnen. Sedert is Fallieres nog eens Minister van Onderwijs geweest in het groote kabinet van Jules Ferry. In 1892 werd hij gekozen tot lid van den Senaat en toen Loubet in 1899 tot president der republiek werd benoemd, volgde Fallieres hem als president van den Senaat op. En thans werd hij weder aangewezen als opvolger van Lonbet. Wat van Fallieres als president der republiek te wachten zal zijn is na eon openbaar leven vanruim30 jaren aan geen twijfel onderhevig. De physionomie van iemand als Fallieres verandert niet meer. Hij zal de president-patriarch zijn, de president van het groote en goede hart zooals hij zijn heele leven is geweest. Hij kan nu niet meer elke week naar Mezin gaan om zijn zeifgebouwden wijn te drinken, maar hij zal dien naar het Elysee laten komen. En de politie zal veel last met hem hebben. Want een zijner lievelingsge- woonten is, des morgens voor dag en voor dauw een wandeling langs de boulevards te maken er. daaivan is hij met alle moeiten niet af te houden. Des morgens kan men hem steeds ontmoeteneen slenterende oude heer met een bruinrood gezicht, door zil vergrijze iokken omgeven, en een zilveren baard alles aan hem is oneiegant; maar van een natnurlijke, ongezoehte onelegantie. Zijn hoed wordt nog altoos door ziju ouden hoedenmaker uit Nerac gemaakt, zijn kleeren zijn evenmin van bet laatste plaatje. Hij is heilig overtuigd dat de kleeren den man niet maken, en heeft dan ook voor zijn uiterlijk voorkomen nietde minste zorg. Op zijn sigaar kauwend en altijd zijn parapluie meesleepend, wandelt hij langs de boulevards, genietebd van het eigenaardige mooi, dat alleen Parijs heeft. Maar de mooie grijze kop, met de nog altoos levendige, helderblauwe oogen maken Fallieres, ondanks zijn 64 jaren nog altoos tot een knap man. En de algemeene vereering, die men hem toedraagt, de getuigenissen ran zijn vrienden en tegenstanders, zijn de beste bewijzen voor zijn karakter en zijn bekwaamheid. Fallieres is evenals Loubet een zoon des volkvoort- gekomen uit den kleinen burgerstand, en vooruitgekomen door zijn eigen bekwaamheid, zijn eigen arbeid, is hij nu tot de hoogste waardigheid opgeklommen, die Frank rijk aan een zijner burgers geven kan. Zijn verleden is er borg voor, dat hij die waardigheid met dezelfde toewijding en liefde zal vervullen, die hem steeds, onder alle omstandigheden, bezield hebben." Uit Hamburg wordt d d Woensdag aan het »Hbld," gemeld, dat het socialistische partijbestuur gisteravond en hedenmorgen in honderdduizenden strooibiljetten de arbeiders opriep om hedenmiddag in talrijke vergade- ringen te protesteeren tegen het Hamburgsche kiesrecht- ontwerp, dat op dit oogenblik in de //Burgerschaft" wordt behandeld. Dientengevolge legden hedenmiddag tienduizenden werklieden den arbeid neer. In de haven, op bijna alle havenwerken en in tullooze werkplaatsen en fabrieken wordt sinds 12 uur als op kommando niet meer gewerkt. Alleen reeds op de seheepstirumerwerf van Blohm en Voss staken 2100 man. De bemanningen van de talrijke stoombooten op de Alster stuurden op het afgesprokea signaal, een iang gefluit, hun booten tegelijkertijd naar de naastbijliggende aanlegplaats en verlieten daar de vaartuigen, zoo iat het geheele verkeer op de Alster volkomen stil ligt. Ook vele slaatswerklieden staken. De //Bond van Hamburgsche IJzerindustrieelen" sluit, naar in een bekendmaking is meegedeeld, alle stakers lot den 22n Januari uit Sinds hedenmiddag is de geheele politie op de been. De vergaderingen waren overvoldnizenden arbeiders konden niet worden toegelaten. Ordeverstoringen kwamen Vraag liever, wat de heeren advocateu, de gas'en en de bedienden van hem maken. Ach God, in deze wereld vol jammeren is er geen ongelukkiger schepsel dan een rijke dwaas. Houderden en dnizenden worden door een gelnkkig toeval uit nood en ellende verlost en weten later hun wel- stand op prijs te stellen, maar voor je vader, John, voor je vader was de onverwachte rijkdom eeu groot ongeluk. Dat geld is een verzoeking des duivels, aile slechte eigenichappen ziju bij hem tot ontwikkeling gekomen. Naar lichaaui en ziel is je vader bedorveu gewordeu, en hij heeft ons alien ongelukkig gemaakt. Hadden wij dat geld maar nooil bezeten Het is of alle gespuis tegen ous heeft samengespanuen om ons te pijnigen, te uanrtelen en te bestelen. De armoede, waariu wij vroeger leefden, komt mij tegenwoordig voor als een oude vriendin, die ik te vroeg heb verloreu." Tot den dag van hedeu had de heer Burnett nog nooit kennis gemaakt met mevrouw Van Elverdaal. Hij zag haar nu voor de eerste maal, en terwijl zij met tranen in de oogen zoo druk sprak, maakte zij op hem den indruk, dat zij overspannen en zenuwachtig was. Hij schreef dit echter toe aan de gebeurtenissen, die in haar gezin hadden plaats gegrepen. Met zijci rijp ver- stand en groote ervaring had hij zoo iets wel verwacht. Dat het nu inderdaad zoo gegaau was, verrsste hem dus niet. #Als n van mij goeden raad wilt ontvangen, mevrouw Van Elverdaal, dan zou ik gaarne ver- nerneu, wat er eigenlijk gebeurd is," sprak hij tot de dame, die hevig schreide. #Hoe moet ik dat verstaan »Ach, het gerecht heeft alles bij ons verzegeld. tot dusver echter niet voor, daar de protesteerenden een uistekende discipline handhaven. Eea later telegram meldt, dat de geheele Rathaus- markt, met alle straten die daarheen leiden, door de politie, welke daar in grooten getale geposteerd is, voor elk verkeer in een zeer wijden boog is gesloten. Tien duizenden wachten op de straat den uitslag af van de beraadslagingen in de Burgerschaft", die echter haar zitting verdaagde zonder een besluit te nemen. De menschenmenigte en de politie staan over het algemeen kalm tegenover elkaar. In de buurt van de Paardenmaikt zou het tot botsingen gekomen zijn. Het straatverkeer is in de binnenstad volkomen gestaakt, waarschijnlijk op bevel der politie. In de buitenwijken gaat het verkeer als gewoonlijk zijn gang slechts ziet men zeer weinig huurrijtuigen. De garnizoenen van Hamburg, Altona en Wandsbeck worden in gereedheid gehouden, daar men voor den nacht niet zeer gerust is. In den omtrek van Paardenmarkt, Steinstrasse en Speersort kwam het in den loop van den avond tot tamelijk ernstige botsingen met de politie. Bereden politie patrouilleerde met de blanke wapenen. Ik zag in deze buurt verschillende gewonden wegbrengen, meest jeugdige personen. Tegen een uur ging de menigte uiteen en rukte de politie in. De gemeenteraad van Zierikzee zal aan de Tweede Kamer verzoeken het daarheen te willen leiden, dat spoedig bij de Kamer aan de orde worde gesteld, een rijkspensioenregeling van de gemeente-ambtenaren, hunne weduwen en weezen. In de op a. s. Dinsdag, des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkenbenoemen leden der Commissie van Fabricageidem onderwijzer school 0 (de voordracht bestaat uit de heeren J. de Vries, P. M. D. vau der Peijl en M. Blankert)idem lid Commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskilvoorstel opheffen onderwijs in het rechtlijnig teekenen bespreken ontbinding overeenkomst met Hoek onderhoud grindweg verzoek F. van Dixhoorn om nadere regeling jaarweddeverzoeken om ontheffing hoofdelijken omslag en schoolgeldreclames hoofdelijken omslag. Zekere H. kocht geruimen tijd geleden van een l»ndbouwer onder Hoek een partijtje bouw- materialen, doch vergat, althans zoo beweert de laatste een gedeelte van den koopprijs, die in twee termijnen moest voldaan worden, te be- talen. Herhaalde aanmaningen tot betsling van de zijde van den verkooper bleven vruchteloos, wij] de kooper van zijn kant volhield, niets meer schuldig te zijn. Om nu dien kooper gerechtelijk te doen ver- volgen, daartoe was de som te klein dit loonde moeite noch kosten. Men zon dus op middelen en wachtte een geschikte gelegenheid af, om dien onwilligen betaler op audere wijze tot zijn plicht te brengen. En zoo'n gelegenheid deed zich naar men meende dezer dagen voor. Op zekeren voormiddag n.I. zag men H. daar met zijn paard en slee over den openbaren weg de hofstede van den bewusten landbouwer naderen. Deze, vergezeld van zijn beide volwassen zoons, trad op den weg op H. toe, deed het paard halt houden en drong nogmaals bij H. op betaling aan. Toen deze ook nu bleef weigeren, werd het paard bij de teugels gegrepen en op de hofstede geleid. Vervolgens werden de strengen losgemaakt en werd H., die door overmacht gedrongen, dat alles Wij kuunen over niets meer vrij beschikken. Wij zijn nog eigenaars, maar over het geringste hebben wij niet meer te beschikken zonder toe- stemming van het gerecht." z/Hoe is dat mogelijk vroeg Burnett hoofd- 8chuddend. //Op wiens aanvrage is alles verzegeld z/Op aanvrage van de markiezin'd Aigre en van haar zoon. Zij beweert, dat Haar man niet ge- storven iszij zegt, dat Samuel Scheppers op listige wijze de heele wereld cuisleid heeft en te Londen is herkend, zoodat wij niet zijn nalaten- scbap kunnen geerfd hebben." fWie heeft hem dan herkend?" //Zijn vroegere kamerdieuaar, een zekere Thomas Green." //Is dat een geloafwaardig man vroeg Burnett nog al scherp. iiDat weet ik niet," snikte mevrouw Van Elver daal. i/Die menscheu weten een lang verhaai op te dissehen om te bewijzen, dat wij geen recht op de erfenis hebben. Maar wie kan zeggen, of zij de waarheid spreken jrVertel me dat verhaai eens, mevrouw." //Alles?" vroeg zij verschrikt. </Ja, mevrouw, alles tot in de kleinste bijzonder- heden, en geheel naar waarheid." Mevrouw Van Elverdaal vertelde hem nu van den twijfel omtrent den dood en de begrafenis van Samuel Scheppers; zij sprak ook van de gevangeuneming van Thomas Green en van Per- sins' verzoek om gerechtelijke bewaring van het gtijrfde vermogen, totdat er een vonnis was ge- veld. Het werd reeds dtonker, en nog altijd zat zij te vertellen. Burnett luisterde aandachtig, vroeg nu en dan iets, en koesterde al spoedig een ernstig wan- trouwen tegen alles, wat in deze zaak door Perkins lijdelijk had moeten gedoogen, met het losse paard van de hofstede gestuurd, onder mededeeling dat men zijn slee in pand hield, tot het hem zou behagen zijn schuld te betaleo. Weldra bleek echter dat men buiten den waard, in dit geval buiten het geduld van H., had tr^rekend. Deze n.I. blsef kalm eenige nren met zijn paard op den weg voor de hofstede post vatten tot men daar het bewaken van het pand moede, teneinde raad H. weer maar toestond het lerug te halen, wijl het middel niet probatum bleek. Dat het afscheid toen tusschen kooper en verkooper niet erg hartelijk was iaat zich gemakkelijk begrijpen. Misschien dat het gebeurde voor dien landbouwer ook nog minder aangenams gevolgen zal hebben, want H, moet naar men zegt, zich bij de politie over 't geval beklaagd hebben. Zaamslag, 19 Jan. Gisteren werden alhier door den notaris Dregmans ten verzoeke van den heer H. Riemens ten verkoop aangeboden een blok huizen ten getale van 12, staande aan de westzijde in de kom van het dorp. Omdat zeer weinig werd geboden, is geen enkele verkocht. Naar men verueemt worden pogingen aange- wend om alhier in de buurtachap Othene een bgzondere school te stichten. Komt dit plan tot nitvoering dan is dit de zesde school in deze gemeente op eene bevolking van ruim 3400 zielen. Zuiddorpe. De bevolking dezer gemeente be- droeg op 81 Dec. 1904, 1099 personen, 554 m. en 545 vr. Door geboorte vermeerderde zjj in den loop van het vorig jaar met 30 m. sn 9 vr. en door vestiging met 22 m. en 16 vr. totaal dus 77 personen. Daarentegen verminderde zij door sterfte met 10 m. ea 4 vr. en door vertrek met 82 m. en 37 vr. samen 83 personen. De bevolking verminderde dus met 6 personen en telde op 1 Jan. 1906564 m. en 529 vr. totaal 1093 personen. Er werden 6 hnwelijken gesloten. Sas van Gent. De kolenvereeniging »Steunt elkander" alhier, hield Donderdagavond in het hotel jDe Zwaan" hare jaarlijksche algemeene vergadering onder leiding van den heer E. de Moor, voorzitter der vereeniging, die in een kort openingswoord de belangen der vereeniging besprak. Bij het overzicht der werkzaamheden over 1905 bleek, dat deze vereeniging in eene bestaande be- hoefte voorziet en in haar nog maar kort bestaan in bloei is toegenomen. Door den penningmeester werd rekening en verautwoording gedaan van zijn gehouden beheer, waaruit bleek dat was ontvangen 2065,22 en uitgegeven 2040,80. De reke ning werd vastgesteld met een goed slot van /24,42. Aangekocht werden 157,000 K. G. Engelsche en 68,800 K. G. Ruhr-kolen, samen 225,800 K. G. Werd besloten tot aankoop van kolen, samen te werken met den bond van kolenvereenigingen opgericht te Ter Neuzen. De aftredende bestuursleden Th. Lammens, secretaris en P. Bockstael lid van toezicht werden bij acclamatie herkozen. Tot bode werd aange- steld het lid E. Colpaert. Wegens het ougunstige weder was de opkomst gering. 23 leden waren ter vergadering aanwezig. Laat de prakti>k beslissen, als ge voor de keuze kom t van 't al of niet gebruikea van wat kunstmest. Maar, laat niet ongeiezen, wat de kranten u in dezen onder de oogen brengen en te overderiken geven. Want, al geldt hetgeen zij zeggen niet altijd van uwe eigene akkers, toch kunt ge er heel vaak van leereu. toch vindt ge er den weg gewezen, die leidt tot eene be- slissing door en in de praktijk. en de markiezin d'Atgre was ondernomen. Hij begon te begrijpen, dat men Elverdaal wilde plunderen en wantrouwde ieder die in deze aan- gelegenheid betrokken was. Hij begreep echter niet, hoe het gerecht toestemming had kunnen geven tot de verzegeling, want de aanvrage daartoe rustte slechts op zwakke gronden. Er viel niet aan te twijfeleu, dat men twee zakken zand in de iijkkist had gevondeD, maar dit was nog geen bewijs, dat Scheppers nog iu leven was. Er waa een geruime tijd verloopen tusschen de begrafenis en de opening van het graf, zoodat de gelegen heid had bsstaan het lijk weg te halen en de zakken zand in de plaats ervan te leggen. Verder waren er twee geloofwaardige getuigen, die de getuigenis van Thomas Green hadden aangehoord. maar Green zelf was niet zeer geloofwaardig, en daar Elverdaal geweigerd had de gevrasgde drie duizend pond te betalen, was Green zeker geen vriend vau Elverdaal. Wel was Green wegens zijne getuigenis gevangen genomen, maar wat wordt er sotns gedaan als er zooals in dit geval millioeuen op het spel staan Met zijn ervariug te rade gaande, beschouwde hij het optreden tegen Elverdaal als een lisug bedachte zwend-larij, waarrau het eenige doel was den zwakhoofligen man te berooven van geld en goed. z/Het ergste is nog, dat mijn man niet in staat is om aan alle moeilijkheden het hoofd te bieden", zei mevrouw Van Elverdaal ten slotte. ffDoor het vele drinken verkeert hij voortdurend iu eeu staat van bedwelming en is hij nu eens heftig en opvliegend, dan weer zwak en klagerig. Ik heb nog nooit zoo'n ongeluk bijgewoondik beu vast overtuigd dat h(j ziek is". (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5