Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 4792. Zalerdag 20 Januari 1906. 46e Jaargang. A I g 6 m e 8 n ZEEMILITIE. 13500. Gemengde berichten. abonnement W GRONDBELASTING. Uitkappen grindlaag. XJitlossen van keien en kant- steenen. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave H t H {"RtFs'J-'-fcLj j3I-l-A_ID. alag voor 15 Februari 1906. TER NEUZEN, 19 Januari 1906. Kuist. In 't concept-reglement op den geza- tuel^klii verkoop van suikerbieten zijn eenige wijzigingen gebracht, belangrijk voor alle deel- uemers. Ze zijn 1°. dat de datum van verbindende opgaaf 4 Februari is 2°. dat de datum van verkoop in plaate van op 1 Maart bepaald is op 20 Februari, omdat door de Belgischeen Nederlandsche Bonden van aankoop besloten is geene beeten te koopen voor 20 Febr.3°. dat het maximum van onkosten bij tarra herschatting wordt bepaald op 15. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. SEUZESSCHE COFRMT. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bij alie Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,16. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjja slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Wit blttti ver»8h<Jot Haaodag-, Woensdag- en Vrijdagavoml, OK li!t'DR te fer Mewses. Bnrgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, vestigen naar aanleiding van provinciaal blad no. 4 van 1906, de aandacht van de lotelingen dezer gemeente van de lichting 1905, die dit jaar krachtens artikel 99 der Militiewet 1901 moeten worden ingelijfd, er op: 1«. dat door het ontslag ingevolge art. 101 der ge- noemde wet van e<Sn zeemilicien bij de zeemililie van de lichting 1905, eene plaats is opengekomen, die alsnog in de maand Maart van het volgende jaar uitdelotelingen ▼an de lichting zal kunnen worden aangevuld, 2«. dat alleen die lotelingen, welke een beroep uitoefenen veimeld bij de circulaire van den Commiasaris der Koningin in Zeeland van 9 December 1903 A no. 4709 3« Afdeeling M. S., welke iijst ter gemeente-secretane ter image ligt. zich kunnen aanmelden oa bij de zee- militie te dienen en 3*dat een bewijs van militaire Dekwaamneia en lichamelijke geschiktheid geen aanspraak geeft op plaat sing bij de zeemilitie, terwijl ook verzoekschriften daar- toe aan Zijne Excellentie den Minister van Marine kunnen achterwege blijven, aangezien de keuze van de zeemili- ciens geheel is overgelaten aan den zeeofficier die daar- mede is belast. Ter Neuzeu, 18 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Directeui der Directe Belastingen enz. te Middelburg, den 16 Januari 1906 invorderbaar verktaard kohier der grondbelasting dezer gemeente, over het jaar 1906 No. 1, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaaldea voet te voldoen. Ter Neuzen, den 18 Januari 1906. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG brengen ter kennis, dat ten laste dier gemeente wordt aangegaan eene geldleening van ten hoogste rentende ten hoogste 4 ten honderd 'sjaars, verdeeld in aandeelen aan toonder en elk groot 500,Storting der aandeelen Mei of Juni van dit jaar. Inschrijvingen, vermeldende naam, voornamen, beroep en woonplaats van den inschrijver, het getal aandeelen waarvoor wordt ingeschreven en de bedongen jaarlijkscke rente, worden inge- wac-ht in gesloten couvert, waarop ylnschrijving Geldleening", bij den Burgemeester van Zaam- Zaamslag, 5 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. K. DE KRAKER, Wethouder. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG vragen prijsopgaaf voor het verrichten van herstellingswerken aan den oostelijken havendam en bestaande in het leveren, vervoeren en verwerken van ongeveer 170 kub. Meters schorgrond en in het herzetten van ongeveer 700 vierkante Meters glooiing. Opgaven voor den grond per knb. Meter en voor de glooiing per vierk. Meter inleveren ten Gemeentehuize op 30 Januari IS06, voormiddag 9 uur. Voorts wordt op gemeld tijdstip inge- wacht prijsopgaaf perkubieke Meter uitgehaalden, vervoerden en gelosten grond voor het uit- baggeren der haven. Inlichtingen omtrent een en ander bij den havenmeester. Zaamslag, 16 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. K. DE KRAKER, Wethouder. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG vragen prijsopgaaf per loopende Meter voor het uitkappen eener 12 c. Wl. dikke qrindlaag in den weg door den Kleine Huissenspolder (het maken eener gleuf en het aanstampen daarvan, na plaatsing van kantsteenen, er onder begrepen). \Joorts per 1000 stuks voor het uitlossen aan de gemeentelijke haven van ongeveer 250000 stuks straatkeien en per massa voor het uitlossen aldaar van ongeveer 3600 loopende Meters Doorniksche Kantsteen. Voor inlichtingen en mededeeling van voor- waarden vervoege men zich bij den Burgemeester. Opgaven inleveren ten gemeentehuize op 30 Januari 1900voormiddag 9 uur. Zaamslag, 16 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. K. DE KRAKER, Wethouder. De Stct. no. 14 bevat de statuten van den //Christelijken Boerenbond" in Zeeuwsch-Vlaan- deren, westelijk deel, te Oostburg. De bond heeft ten doel, door nauwe aaneensluiting en samenwerking van alle door hem erkende af- deelingen, een degelijken en welvarenden boeren- stand te vormen in christelijken geest. Verder bevat dezelfde Stct. een gewjjzigd artikel van de statuten der Vereeniging voor burgemeesters, secretarissen en ontvangers van gemeenten" te Goes. Axel, 17 Jan. Hedenavond werd alhier ten huize van P. Autheunis de jaarlijksche vergadering gehouden van het fanfaregezHschap ^Concordia", onder voorzitterschap van den heer B. van Ruijven. De rekeuing en verantwoording werd goed- gekeurd in ontvang op 264,10 en in uitgaaf op 192,621ji, alzoo met een goed slot van f 71,47 Ya- aftredende beatuursleden, de heeren B- van Ruijven, L. Lamaitre, J. C. Ver- bruggen, Ph. J. van Dixhoorn, A. E. C. Kruijsse, T. L. van Wiemeersch en C. de Visser, wsrdeD met zeer gro->te meerderheid van steramen her- kozeu. In begiusel werd besloten tot het houdeu van een festival in den loop van dit jaar ter herdenking van het 20jarig bestaan der vrr- eenigiug. In Februari zal daarover een ver gadering worden gehouden. Westdorpe. Dezer dagen is in bjjzijn van den heer Em. Dumoleyn notaris te Hontenisse de acte geteekend ter oprichtingvan eenhengsten- vereeniging alhier. Het bestuur werd hierbij ge- machtigd den superieuren vierjarigen dekhengst Beaumont tout y fait van den heer Omer Matton te Huisse, Lozes (Belgie) te huren voor een hooge huursom voor een tijdvak van vier jaren. Beaumont moet volgens inlichtingen een zeer best paard zijn, trouwens, het heeft op de groote keuring te Audenaerde (Belgie) drie achtereenvolgende jaren den eersten prijs behaald n. 1. als twee jaar oud zijnde 200 franc en zilveren medalje, als 3 jaar 400 franc en zilvereu medalje en als 4 jaar 500 franc en zilveren medalje. Hij staat ingeschreven in het Belgisch Stamboek onder no. 30454 en is de afstammeliug van den beroemden hengst »Bere d'Or" no. 7406 en de geprenaieerde merrie wBlondine" no. 28969 van het Belgisch Stamboek. Mocht deze jeugdige vereeniging verleden jaar met haar hengst Bristol II geen prijs behalen, dit jaar ziet zij met veel hoop en belangstelling de keuring te gemoet. Van harte wenschen wij dan ook deze vereeniging succes met hare onderneming, want geene onkosten zijn haar te groot om het paardenras hier in Zeeland te verbeteren. De rechtbank heeft in hare zitting van 19 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken H. d. V., oud 24 jaar, werkman te Koewacht, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, met inminderingbrenging der doorgebrachte hech- tenis. E. Th. S., oud 21 jaar, Iandbouwer te St. Jansteen, is wegens mishandeling vrijgesproken. C. W. H. H., oud 49 jaar, bankwerker te Vlissingen, gedetineerd te Middelburg, is wegens het vervaardigen en uitgeven van valsche munt, veroord. tot drie jaren gevang., met inmindering brenging der doorgebrachte heeht. Vanwege het -Openbaar Ministerie was vijf jaren gevang. gevorderd. Door den koopman W. J., wonende in de Gouwstraat te Rotterdam, is bjj de politie aangifte gedasn, dat hem een bedrag van f 385 aan bank- papier, waaronder een bankbiljet vsn 300, uit zijne portefeuille is ontvreemd. De bestolene bezocht in het verloopen etmaal verschillende bierhuizen, kwam in aanr&king met tal van personen en weet alleen dat hij hat laatst is geweest in een bierhois op het Spuiwater, waar hij gister- ochtend met een berooid hoofd ontwaakte. Toen lag de portefenille onder zjjn hoofdkusaen, maar het geld was verdwenen. Men schrijft aan de ffN. R. Ct." Zij was 86 jaar oud en woonde in een huisje van de Diaconie, nu is ze dood. Sukkelende, riep ze vodr een jaar of 5 de hnlp in van een dokter; niet den diaconiedokter, een ander wilde ze hebben. Toen ze destijds wat opgeknapt was, vroeg ze om haar rekening het antwoord ffmoedertje, je hebt nu wat extra noodig, besteed het geld dat je mij zou willen geven, voor vleesch en eiereu", riep een glimlach op haar gerimpelde gelaat. Telkens had ze den dokter noodig, was ua een tijdje weer beter, kwam ook weer op straat, totdat ze vddr een week of acht zich zieker voelde dan ooit. Ze ontbood haar dokter en nauwelijks was hij op haar kamertje, of ze grabbelde met haar outvleeschde vingers in een ouden zwarten zak en bracht een zilveren knipbeursje te voorschijn, opende dit en den dokter een gouden tientje in de handen stoppende, zei ze zacht#Je hebt me destijds gezegd dat geld te besleden voor extra vleesch en eieren, ik heb het niet noodig gehad, maar eerlijk voor jou bewaardno« ga ik sterven eu ik wil niet dat let in verkeerde handen komt, als ik straks bij onzen lieven Heer ben." Zaterdagnacht is voor Nieuwediep gestrand het transportschip ^Serbia", een schip van een waarde van 31/3 ton gouds en dat uit Japan een lading thee en snuisterijen ter waarde vau zeker 'tdubbele aanbracht. Een deel van die lading moest aanstonds worden overboord geworpen. Het gpoelde op Terschelling aau. Een ander deel kon later worden gelost en opgeslagen in pakbuizen in het Nieuwediep. De eeste stuurman weigerde het gestrande schip te verlaten. Hij overnacht daar eenzaam, te midden van storm en branding. De meeste officieren, met een groot deel der bemanning waaronder Chineesche stokers, keerden naar Qambarg terug. fHMB UUIPU11 Dinsdagavood omstreeks 11 uur heeft icmaud getracht uit de vestibule van het gebouw Mercurius, op de Hoogstraat, te Rotterdam, een molorfieta te stelen. De kastelein van het gebouw, die be- neden gerucht hoorde, spoedde zich naar de vesti bule en zag een man bezig met de motorfiets. Finks liep hij hem voorbij, wierp de buitendeur in het slot en deed de grendels er op, zoodat de man geknipt was. De politie werd gewaar- schuwd, die in den betrapten man herkende den varensgezel C. Ch., een bekend recidivist, die dakloos rondliep. Hij is naar het politiebureau iH de Lange Torenstraat gebracht. Uit Tiel schrijft men aan *Het Yolk": Een ontzettend tafereel heeft zich pas afge- speeld in een der erbarmelijkste krotten, den naam van menschelijke woning onwaardig, die op de Wet- houderskade te Tiel den voorbijgangers aaugrijnzen. Daar was een jonge proletaries aan de tering gestorven en het lijk lag voor den eersten nacht in de erbarsaelijke bedstede. De moeder met hare drie kinderen sliepen in het andere slaaphok van de een-kamerwoning. 's Nachts zijn de ratten, waarvan de lugubere buurt wemelt, binnen gekomen en hebben het gelaat van den doode vreeselijk verminkt. Toen de arme vrouw den volgenden morgen opstond ontdekte ze tot haar afgrijzen het gebenrde en nam ze vol schrik de vlucht met haar kleinem Qet lijk is toen dadelijk gekist. Deze gebenrtenis geeft in al hare verschrikking een duidelijken blik op het vreeselijk lijden van de armstea onder de armen. TeRozendaal heeft Woenadagnacht een brutale inbraak plaats gehad bij den Iandbouwer L. van der Heyden op het gehucht Langdonk. Een drietal dieven zijn de woning binnengedrongen langs een raam in de bijkeuken en hebben verder de woning doorzocht. Een der knechts heeft de dieven gehoord, doch durfde zich niet verroeren uit vreea voor de inbrekers, van wie een hunner zich voor zijn bed had geplaatst. Uit den schoor- steen zijn medegenomen een tiental hammen, terwijl uit een kast een groot bedrag aan geld vermist wordt. Daders tot heden onbekend. Men schrijft uit Friesland aan de N. C. Op een dorpje in Midden-Friesland woont een jengdig echtpaar, wier kindje van ongeveer 1J jaar, haast van de geboorte af zwak eu sukkelend, met eieren en melk er bovenop gehouden moet worden en maar niet groeien wil in weerwil van de allerbeste verzorgiug. De melkvrouw kwam er dagelijks aan hnis met haar versche melk voor het kind. En ziet, toen zij midden loop der vorige week weer naar binnen wilde treden voor hetzelfde doeleinde, kwam de vader van het kind haar tegemoat met de boodschap, dat ze met de melk maar terug moest keeren en niet weer behoefde te komenzij mocht. niet meer den drempei van zijn woning overschrijden en van haar melk was men niet meer gedieod. Toen de vrouw, niets kwaads vermoedende en zich van geen schuld bewust, niet weinig outsteld meuschen naar de reden vroeg van deze plotselinge dienstopzegging of nog erger dan dat, kreeg ze geen afdoeud bescheid, evenmin als haar man, die daarna naar de oorzaak van deze sneue oot- moetiug zijoer vrouw kwam informeeren. D >ch een bnnrvrouw, die al iets van de zaak had vernomen, iuterpelleerde er de grootmoeder van het kind over en kreeg van haar na eeuig er omheen praten het bescheid, ydat men tegen- woordig van zulke rare dingen hoorde, en nu ja, zij zou het dan maar zeggen de melkvrouw had hat kind besjoend, dat is behekst, eu daardoor kwam het, dat het kind niet wilde groeien". Dinsdag was zekere G. bezig aan de calo- rifere onder de gioote zaal van ^Thalia" te Bergen op Zoom, welke voor het concert van dien avond moest verwarmd worden. Daar is hij door den hevigen rook bedwelmd en ueergezegen. Toevallig kwam de kellner zieD, hoe't er mede stond. Wijl deze op zijn geroep geen antwoord ontving, ging hij door den rook naar beneden en vond den man liggeu. Terstond waarschuwde hij den pechtar en beiden brachteb hem met moeite en met ge- vaar vau zelf bedwelmd te geraken naar boven

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1