Teiegrafische foerichten. BURGERL1JKE STAND. Hij was 'n vermaard straattype in z'n tijd overal zag je 'm 'n oogenblikje neerhurken Van de Beurs was-ie 'n groot liefhebber maar ook Leidsche Buurt en Sarphatiepark ver- smaadde-ie niet. Te Haarlem wordt sedert Maandag een lOjarig meisje vermist, genaamd Geertruida van Leeuwen, wonende in de Saenredamstraat. Het ffH. D." zegt dat het onderzoek bij ver schillende familieleden, buiten Haarlem woonachtig, niets heeft opgeleverd. Te 4 uur in den namiddag van 1.1. Maandag heeft zij de school aan de Witfe Heerensteeg verlaten en is niet weder in de ouderlijke woning teruggekeerd. De ouders zijn wanhopig. De politic is ijverig in de weer om haar op te aporen. Men weet niet of in deze moet gedacht worden aan een ongeluk door verdrinking of aan ontvoering. Haar signalement istenger, donkere oogen, kortgekuipt zwart haar, gekleed met donker blauwe cape, zwarte kousen, wit geschuurde klompen. Zij heeft een roode baret op. Zij is voor haar leeftijd Sink bij de hand. Poppenkastje. He Tel. schrijft Van de dooden niets dan goed Poppen kastje is dood. Vraag niet naar hem in den Amsterdamschen Jordaan, aan de Egelantiersgracht, aan de Rozengracht, aan de Leliegracht, aan de Bloem- gracht, vraag niet naar hem in de Egelantiers- straat, in de Rozenstraat, in de Leliestraat, in de Anjeliersstraat, ge krijgt 'n bloemrijk ant- woord naar uw hoofd, dat u 'n tweede vraag doet besterven op uw lippen. Yraag vooral niet naar hem in de Willems- buurt, waar hij in een gangetje woonde Twee woningen staan er in dat gangetje, het zijn het armoedigst, het goorst, het smerigst, het vervallenst. Ik heb onder het gordijntje gekeken en heb twee vrouwen gezien en twee kanaries. De twee vrouwen zaten te naaien de twee kanaries zaten te zingen. Verder niets bijzonders. Poppenkastje is gestorven en hij heeft geld nagelaten. Jaren, die z'n type onveranderd lieteu, achtereen, heeft-ie Amsterdam afgebedeld met het eeuwig poppenkastje voor z'n borst, met z'n eeuwig-kaal hoofd, waar aan de randen grijze, dichterlijk-krullende haren uitfladderden met z'n eeuwig-sjokkenden tred. Hij stond bekend als de armste onder de armsten en smeekend, met 'n eerwaardig gebaar, hief-ie z'n leege hand op en vroeg met 'n stem, moe-schor. Zelfs de arme buurten vereerde-ie met z'n bezoek en ze schonken 'm geld, de menschen, aan den man in het verschoten-groene pakje waar je bang was dichtbij te komen, uit vrees, dat 't af-gaf. Onder ,/kanteroads" was-ie niet zeer gezien. ffSchelde kon-ie, dat't tege de Hemel anspoog. En a'j'm dan wat weerom zee Bij maan mag je gerust komme, m'nheer, bij maan vin-je niks anders in de kas as lommerdbriefjes." Nee, vraag niet naar hem in den Jordaan. Want ge krijgt venjjnige toespelingen op Poppekastje's rijkdom en 'n ander z'n armoe. In het Binnengasthuis is-ie overleden. Z'n vermogen, //dat-ie m'nheer in bankpapier in z'n jas droeg," wordt op f 2^,000 geschat. Perkins ,/Als ge er goed over denkt, moet ge begrijpen, dat ge voor een poos veiliger geborgen zijt in voorloopige hechteuis dan hier in #de drie Kronen". Houd maar moed. Aan allea komt een einde, dus aan deze gevangeuschap ook." Tegenspartelen hielp dns niet. Sandow liet zijn gevangene niet los, en Thimas Green werd weggevoerd. Hij was er leelijk ingeloopenals een echte domkop had hij alles verteld, eu er was geen kaus om zich door leugens te redden. Er waren drie getuigen tegen hem. De kleine schuld, door Green in »de drie Kronen" gemaakt, werd door Perkins belaald, misschien als boete- doening voor het verraad, dat hij tegenover zijn beschermeling had gepleegd. De advocaat was echter wel in zijn schik met den loop der gebeurte- nissen. Hij had een gewichtige bekeuteuishoe- veel die wel waard was, kon hij op dit oogen- blik zelf nog niet bepalen. Op grond van al de bewijzeu, die hij had verzameld, kon hij nu een gerechtelijk onderzoek naar de erfeniszaak aan- vragen en daarbij tevens de gerechtelijke bewaring van het kapitaal. Die aanvrage zou men moei- lijk met eene weigering kunuen beantwoorden. Liter kon hij zijn aanvrage weer iutrekken, en dat was ook zijn voornemen, omdat dit met de planuen der markiezin strookte.. Die aanvrage moest slechts dienen om tot een vergelijk met Elverdaal le komen en zoo mogelijk de helft van het kapitaal machtig te worden. Misschien kon men den ouden kleermaker wel afschepeu met een kleiu jaargeld. Voorloopig stond de zaak zeer gunstig voor de markiezin. De oude Scheppers zou zich wel tweemaal bedenkeu, voordat hij weer uit zijn schuilplaats te voorschijn kwarn. Terwijl Perkins zoo den stand van zakeu over- woog, bracht men Thomas Green naar het rijtuig, dat nog op den hoek der straat wachtte, en reed met hem naar de gevangenis Newgate. (Wordt vervolgd). Een Haagsche medewerker van de Tel. meldt De drie commandeerende officieren der drie te 's Gravenhage in garnizoen liggende regimenten werden Maandag bij den Minister van Oorlog, de heer Staal, geroepen, die dezen hoofdofficieren een klacht van H. M. de Koningin overbrachb, die in persoon getuige was geweest van het feit, dat militairen voor het paleis van H. M. de Koningin-Moeder in het Lange Voorhout, zich minder betamelijk gedragen hadden. Een of meerdere zouden, in tenue zijnde, over de voor het paleis staande paaltjes aan het bekende vhaasje-over"-spel hebben moeten deelnemen. Diusdagochtend werden nu eerst heeren officieren, daarna de onderofficieren van het regiment grenadiers en jagers door den kolonel er op gewezen, dat het de plicht is van de meerderen, streng toezicht te houden op derge- lijk voor militairen in het openbaar onwaardig optreden. Daarbij werd verder te verstaan ge- geven, dat het zaak is, dat een militair het voorbeeld geeft van goed gedrag, terwijl na- drukkelijk door den chef werd verzocht maat- regelen te nemen, opdat alle militairen behoorlijk gekleed zich langs den openbaren weg begeven. Te Meulebeek, in Wesl-Vlaanderen, bevoad zich zekere Alfoas Naesens Zondagavond in de woning van de echtgenooten Dierckens. De jonge man verkeerde met de dochter, tegen den zin der ouders van het meisje, Toen man en vrouw Dierckens thuis kwamen, was Naessens nog in huis en een twist ontstond tusschen hem en Dierckens. Laatstgenoemde kreeg een slag op het hoofd en werd bij de keel gegrepen en bij de daaropvolgende worsteling nam hij een mes van de tafel waarmee hij stak. Naessens werd gewond en verliet het huis, maar werd nog lang in den omtrek gezien. Den volgenden ochtend ging vader Dierckens naar den politie-commissaris. Hij verklaarde Zondagavond Naessens nogal goed afgetroefd te hebben en hij vroeg den commissaris eens ter plaatse te gaan. Men vond toen het lijk van Naessens met het aangezicht op den grond nabij het gemak van een herberg, op een vijftigtal meters afstaad van Dierckens huis. Men bemerkte bet teeken van een bebloede hand op den muur van het gemak. Dierckens is aangehouden. Een vrouw uit Ransart, nabij Charleroi, kwam Woensdagavond bij een wisselagent om 46 obligatien te verkoopen, waaronder verscheidene van de stad Brussel. Bij het uazien der summers constateerde de bediende dat een er van was uitgeloot in 1890, en be'aalbaar met 100,000 frc. Twee anderen waren h pari uitgeloot. Nooit had de vrouw noch haar man de nummers nagtzien, en men kan zich dus haar blijdschap voorstellen, toen ze hoorde welk een fortuin haar toekwam. Maar toen ze over haar eerste ontroeriog heen was, verzocht ze niets van aan haar man te zeg- geu #Als mijn man het wist, zou hij iu staat zijn dwaasheden te doen" zei ze. De Pester Lloyd verhaalt vau een wonder- lijk bureaucratischen zelfmoordenaar. In de ge- meente Kerepes vond men dezer dagea den burge- meester Stefan ThuraDyi dood voor zijn schnjf- tafel zitten. Op die tafel lag het register van den burgerlijken stand voor sterfgevallen. Daar had deze nauwgezette ambtenaar alsnog zijn eigen overlijdeu iugeschreven. Alles kiopte tijd, plaats van overlijden, enz., terwijl als oorzaak was aan- gegeven Dood door den kogel. Als aangever bad hij zich zelf ingeschreven en ook als dienst- doend ambtenaar van den burgerlijken stand. De minister van binDenlandsche zaken heeft deze zeldzame inschrijving ongeldig verklaard, door te beslissen, dat de overledene geen recht had zijn eigen dood in te scbrijven en niet als aan gever kon optreden. Door den waarnemenden ambtenaar werd daarop de aangifte met denzelfden tekst opuieuw ingeschreven. Er heeft weer een ongeluk met de onder- grondsche spoor te Parijs plaats gehad, dat zeer erustig had kunnen zijn, maar gelukkig nogal goed is afgeloopen. Dinsdag-morgen om 6 nur \ertrok een trein van twee wagens, van het hooge station rue de Belleville naar de Place de la Republique. De trein was juist in gang, toen de kabel knapte en de twee wagens naar beneden vlogen, in een minuut van de rue de Belleville voorbij de Place de la Republique tot aan de rue Saint-Maur, waar de trein emdelijk tot staan kwam. De pas- sagiers beleefden eenige angstige oogenblikken, doeh de wagens bleveu in de rails en de menschen kwamen met den schrik vrij. Toen de passagiers merkten, dat er iets niet in den haak was, wilden sommigen uit het rijtuig, en ondanks waarschu- wingeu sprongen er een 20-tal menschen uit den trein. Die personen zijn alien min of meer ernslig gewond. Levensgevaar bestaat. er in drie gevallen, het zijn gevallen van schedelbreukde meesie gewouden zijn vrouwen. Deze gebeurtenis heriunertaan het grooteongeluk, dat iu 1903 teu-gevolge van kor'sluiting in de Metro'tunnel plaats had. De oorzaak van het ongeluk was nu gelegen in een gebrek aan den kabel, maar tevens schijnt de rem niet in orde te zijn geweest. De rem werkte wel, maar was erg versleten eu kon zonder kabel den trein niet houdeu. Kozakken hebben op de Galicische grens een grensiucident uitgelokt. Eeuige dagen ge- leden jaagde de zoon van den notaris Celewicz te Uhnow in Galicie met twee boschwafhters op de Russische grens. Hij volgde het spoor van een haas tot aan h.et onzijdige grensgebied en vroeg aan een daar op post staanden kozak ef hij ook een haas had gezien. De kozak begon daarop een gesprek met Celewicz, vroeg hem om ciga- retten eu om zijn geweer te mogen zien. Toen de notariszoon hem het wapen in goed vertrouweu had ter hand gesteld, behield de kozak het eu dreigde bij verzet met zijD karabijn. Celewicz nam toen de vlucht, waarop de kozak schoot. Op nog geen veertig pas van de grens viel Celewicz in het been getroffen ueer. Op het hooren van het schot kwamen er andere kozakken aanrennen, die den gewonde opnamen, over de RussOche grens en in het hospitaal van het dorpje Tomaszof brachten. Zijn moeder haalde hem daar den volgenden dag uit. De wond maakt een operatie in Lemberg noodzakelijk. De Russische regeering is in kennis gesteld van deze schending der Oostenrijksche grens. Einde December werd te Stuttgart een 62jarige man, Gottlieb Aberle vermoord. De justitie nam aan dat de moordenaar uit roofzucht had gehandeld, omdat er dingen van waarde gestolen waren. Maar zij maakt nu bekend dat de moor denaar haar een ongeteekende brief heeft gezonden van den volgenden inhoud ^Het lot is op mij gevallen, om den heksenmeester te dooden, omdat hij het heele Oberland, vooral bij Ravensberg, bedotte en personen die tot mij en mijne kame- raden in betrekking stonden, sis heksen heeft aangewezen. Ik wilde zijne boeken opsporen en meende dat ik het goede kistje te pakken had, maar toen ik het opende vond ik er een spaar- bankboekje in dat ik hierbij terugzend. Het is mij moeilijk gevalllen het te doen maar ik moest, anders had het (hetzelfde lot mij getroffen." De moordenaar heeft een bedrag van 1000 mk. in goud voor zich behouden. Het kan dus wel dat hij het heksenverhaal heeft verzonnen, om een reden te geven voor de terugzending van het geraarlijke spaarbankboekje. Anders zou men moeten aannemen dat barbaarschheid en bijgeloof in Wurtemburg nog welig tieren. De justitie heeft 1000 mk. belooning voor de aanwijzing van den dader uitgeloofd. Hoe men in Engeland lid van het parle- ment wordt. De verkiezingsstrijd, die in de volgende week in Eogeland uitgevochten zal worden, zal de eerste in dat land zijn, waarbij de automobiel gebruikt wordt, waardoor het aantal, op het land uitgebrachte stemmen, waarschijnlijk veel grooter zal zijn dan ooit te voren. Haast alle candidaten zullen per auto in hun district rondreizen en hun talrijke, welgestelde vrieDden zullen hun, voor het vervoereu van kiezers, automobielen leenen. Leenen, want huren mag de candidaat de wagens niethet geven van een fooi aan den chauffeur is hem zelfs verboden, wil hij niet door de wet, die knoeierijen bij verkiezingen verbiedt, van zijn pas verworven mandaat vervallen verklaard worden. Niet alleen het geven van fooien is verboden, maar het schenkenvan bier aan dekiezersisooknietgeoorloofd. Hoewel de candidaat er op moet passen, gedurende den strijd niemand iets te schenken of voor politieke doeleinden geld uit te geven, moet hij toch een zeer rijk man zijn, wil hij afgevaardigde van een district worden. Arme parlemeutsleden zijn er, de Ieren uitgezonderd, in het Eugeland haast niet. Langen tijd vdor de verkiezing, moet de can didaat zijn district verzorgen en zich bemind maken. Bij verzamelingen voor weldadige doeleinden tee- kent hij voor een groot bedrag. Die zelfde maD, die gedurende den verkiezings strijd aan geen koetsier een fooi geven mag, kan wel, als de koetsiers een zieken- of een begrafe- nisfonds hebben, daaraan zooveel bijdragen als hij wil. Soms moet hij wel aanzienlijke geldgeschen- ken aan dergelijke instellingen geven, wil hij de kans niet loopen, dat zijn tpgencandidaat meer geeft. Gebeurt er in het district een ongeluk, dan telegrafeeren beide candidaten naar den burge- meester hun van deelneming-betuigingen, gevolgd door een som geld voor de weduwe en weezen. Zoo zijn er nog tallooze manieren zich populair te maken. Een kerk heeft een nieuw orgel noodig dadelijk wordt voor een groot bedrag geteekeud. Een zwemclub schrijft een wedstrijd uitde can didaat schenkt een beker. Dit ,/verzorgen" van het district moet natuur- lijk lang van te voren gebeuren, want gedurende den verkiezingsstrijd verbiedt bovengenoemde wet dergelijke populariseeringsmiddelen. De verkiezing wordt geleid door een agent, die, als hij betaald wordt, zijn kiesrecht verliest. Deze agent moet alle voor de verkiezing be- noodigde gelden betalenhet verkiezingscomite mag niet eens schrijfgereedschap koopen, dat moet allemaal door den agent gedaan wordeD, die ook de stemburfcaux huurt, en daarin personeel aan- stelt, dat weer niet buteDgewoon hoog betaald mag worden, anders kan de tegenpartij ongeldig- heid van de verkiezing eischen. Ziehier eenige grappige dmgen uit den verkiezingsstrijd in Engeland. Te Manchester sprekende, wees Balfour op de twintig jaar, die hij de kiezers gediend had. ,/Dan hebt gij wat rust verdiend", riep iemand uit het gehoor. Een candidaat had aanplakbiljetten voor zich laten drukken, waarop hij met groote letters z/meer werk" beloofde. Tot zijn schrik zag hij het ook hangen voor het venster van een be- grafenisondernemer. Te Battersea was een biljet voor Burns ge- 1 plakt over een biljet, waarin de vertooning van Ali Baba en de Veertig Roovers werd aange- kondigd. Door regen was het biljet van Burns gedeeltelijk losgeraakt, zoodat men te lezen kreeg Stem voor Burns en de veertig roovers. Op een vergadering stelde iemand voor, dat de tariefhervormers na hun dood verbrand zouden worden ze hadden bij hun leven dan de genoeg- doening te weten, dat zij niet begraven zouden j worden in een kist, gemaakt van Noorseh hout. 1 Sir James Fergusson, unionistisch afgevaar digde voor een district van Manchester, is nu weer candidaat. Hij is 73 jaar en als er nu meenen, zeide hij in een vergadering, dat ik voor het Parlement te oud ben dan zou ik graag toonen dat ik dat niet ben, b. v. door met ze j om het hardst te loopen. Sir Elliot Lees, unionistisch afgevaardigde voor Birkenhead, heeft onlangs een ongeluk gehad. Maar hij liet zich, vergezeld van zijn dokter en een verpleegster, op een draagbaar naar de kiezersbijeenkomst brengen. Op de tri bune lag hij op een rustbank en zoo sprak bij de kiezers een uur lang toe. Twee bekende schilders uit Parijs, de gebroe- 1 ders Choroteau, 'n tweeling, gaan eerstdaags trou- wen met de gezusters Renaud, ook 'n tweeling. De broers, zoowel als de zusters lijken merk- waardig op elkaar. Er behoefde maar een broer te dienen, omdafc de moeder weduwe was, maar de jongens waren zo« aan elkander gehecht, dat zij niet van elkaar konden scheiden. De broer trok mee naar de garnizoensstad 'n kleine. En al den eersten dag, toen hij 's 'u wandeling buiten het plaatsje wou doen, om den omtrek te verkennen, werd hij midden in de hoofdstraat onzacht bij zijn arm gegrepen en staaude gehouden door een sergeant. Hij keek verwouderd in een vertoornd gezicht. //Wat is dat, soldaat Chornteau, op dit uur en in civiel ofLoop heen, kerel, en hou een ander voor den mal", wilde de schilder zeggen, toen hem iueeus inviel, dat zijn broer bedoeld was. Hij poogde 't geval uit te leggen, tot groote hilariteit van de menschen om hem heen. Maar 't hielp niet, hij moest mee naar de kazerne waar de zaak werd opgehelderd. Ditzefde geval- letje gebenrde in die week nog driemaal. De broers hielden zooveel van elkaar, dat zij besloten nooit te trouwen. Maar daar wilde God Amor, dat zij allebei op hetzelfde oogenblik verliefd werden op de mooie achtienjarige tweelingzusters Renaud. De paartjes gaan in een huis wouen, maar zij hebben afgesproken, dat de zusjes zoowel als de broers zich in't vervolg verschillend zullen kleeden. Of zij bang zouden zijn, zichzelf te vergissen Middelburg, 12 Jan. Hedenmorgen werd op de Groote Markt alhier een vrouw, door een tnanspersoon met wien zij vroeger omgang had, met een mes in den rug gestoken. De dader gaf zichzelf bij de politie aan. Rotterdam, 12 Jan. Alhier is een vrouw aan de zoo gevreesde ziekte Genickstarre over leden. Dit is op korten tijd reeds het tweede geval In de Hoogstraat is aangehouden een koopman met een zich in zijn gezelschap be- vindend minderjarig meisje, dat door den koop man is geschaakt. Leipzig, 12 Jan. 27000 arbeiders, werk- zaam in de katoenfabrieken, eischen loonsver- hooging en dreigen met algemeene werkstaking, wanaeer hun eisch niet wordt ingewilligd. St. Petersburg, 12 Jan. Het spoorweg- verkeer is op verschillende lijnen weer hersteld en ook de post- en telegraafdienst is weer ge- heel ingericht. met uitzondering van een deel van Oost-Siberie en de Oostzeeprovincien, in welke iaatste streek de opstand der Lijflandsche Letten uit een bijzonderen toestand ontstaan is. Vooral de krachtige houding der marine- troepen droeg op verschillende plaatsen bij tot het dempen van den opstand, die beslist mis- lukt kan worden genoemd. Verschillende geruchten omtrent een minder gunstigen staat van zaken, die naar men ver- moedt worden verspreid door beursspecuianten, belemmeren wel eenigszins een spoedigen terug- keer van den toestand van algemeene orde. Dit is te betrenren daar ook het publiek door die manupalatien schade lijdt. Osseninse- Geboorten. 29 Dec. Maria Mathilda, d. van Willebrordus van Gemst en van Maria Lonisa van Overnaeire. Overlijden. 17 Dec. Emiel Petrus de Waal, oud 7 m., z. van Jan Francies en van Augusta Isabella van der Velpen. 21 Dec. Jar. Francies de Vijlder, oud 69 j., weduwn van Elisabeth Warrens. 29 Dec. Johan nes Cornells Steijne, oud 64 j., weduwn. uit het eerste huwelijk- van Apolonia van den Houten, thans echtg. van Rosalia Waaipoel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 6