Ter Neuzensche Coiirant. Zaterdag* 13 Januari 1906. 46" Jaargang. BIJIBOM en &ELUK. No. 4789. Binnenland. FETJILLETON. Landbouwberichten, Gemengde berichten. T~V7"ZEDjI]IDS] BL-AJD. TER NEUZEN, 12 Januari 1906. Yrij bewerkt door AMO. Tuberculose onder het rundvee en hare bestrijding. De Minister van Financien maakt bekend, dat in de Belgische Staatscourant van 29 December de volgende tneedeeling voorkomt /Langs verschillende zijden, in de pers en in openbare vergaderingen, is de wensch geopperd, dat de Nationale Bank zoo gauw mogelijk bank- briefjes van 100 franken zon uffgeven, waarvan het type alle verwarring met de valsche bank- briefjes van 100 franken onmogelijk maakt. ,,Het beheer van de Bank heeft hieraan vol- doening willen geven, zelfs voor dat een type van bankbriefje in vier kleuren, heelemaal nieuw, al de thans in omloop zijnde briefjes vervangen kon. ;/Het veranderde bankbriefje, dat opvolgentlijk te Brussel en in de provincie in omloop komt, it volgenderwijze te herkennen v Aan de voorzijde is het blauw vignet behouden doch de waarborgdruk verschilt heelemaal met het huidig bankbriefje; de kleur is geel en niet meer roodhruintevens overschrijdt de kleur op de vier kantsn de grenslijn van het blauw vignet. #De opschriften zijn dezelfde gebleven, doch de cijfers /100" en de woorden rcent francs" zijn roodbrnin gedrukt, in stede van zwart. z/De uitgifte van dit veranderd type zal geens- zins de uitgifte van het nieuwe bankbriefje in vier kleuren vertragen. Het voorloopig bank briefje wordt alsdan met alle andere bankbriefjes van 100 franken, van vroegere uitgiften, in- getrokken." Naar wij vernemen is door wijlen den heer J. Lamaitre aan de Ned. Herv. kerk, de Herv. Diaconie en het Ziekenhuis alhier, elk 500 gelegateerd. Een groot aantal belangstellenden was gisteren avond opgekomen naar de bovenzaal van het /Hotel des Pays-Bas" z66 zelfs, dat de zaal overvol was om bij te wonen de le uit*oering van de operette ,/De Woudkoningin" van Mart. Schuil, ten voordeele van het Ziekenhuis alhier. De. uitvoering werd geopend met een door den heer Aug. Eeckhout, den leider van het muzikale deel der uitvoering, gecomponeerden marsch //Salut a Ter Neuzen" en eenige nummers voor piano, door leerlingen van voornoemden heer of door hem met leerlingen uitgevoerd. Bij den aanvang van de operette, werd aan- stonds het schilderachtige tooneel, die talrijke kiuderschaar in 't bosch, luide toegejnicht. De opgekomenen waren trouwens niet karig met hun applaus en de jengdige uitvoerders hadden vele blijken van bjjval in ontvaugst te nemen. Onder algemeenen bijval werden ook verschillende tableaux vertooDd, verlicht met Bengaalsch vuur. In de pauze werd door het /*pecialiteiten-ge- zelschap" eeue extra omhaling gedaan ten bate van het Ziekenhuis, die eveneens goed succes had. Aan het slot der uitvoering werd door den burgemeester een woord van dank gebracht aan den heer J. Heijblom, die deze uitvoering heeft georganiseerd en geleid, aan de heeren muzikauten die het effect daarvan hebben helpen verhoogen en aan de kinderen, die ieder voor hun deel zoo flink hebben meegewerkt. Er is voorzeker heel wat tijd, heel wat opoffering noodig geweest, om met de kinderen die daarvoor werdeo aangezocht, de uitvoering te geven, zooals die gegeven is. Een woord van lof mag daar voor, nevens hem die de regie leidde, niet ont- houden worden aan den muziekonderwijzer, den /Waarom zou hij zooveel geld betaald moeten hebben Green antwoordde niet en haalde de schou- ders op. Daarom vreeg Perkins weer/Staat dat misschien in verband met zijn zoogenaamden dood Zeg het maar gerust, Green. Ik verzeker u, dat het niet half zoo slecht voor u zal af- loopen, als gij vroest." Als ik er niet was, dan zat Scheppers in het tnchthuis, in plaats van in de Lombardstraat te rijden als een groot heer." ,Hoe is dat in zijn werk toegegaan, Green?" Brockers draagt de schuld van alles," mom- pelde Green hafluid. z/Brockers? Waarom juist hij? Wegens die vijf honderd pond „Och kom De oude Scheppers zou om vijf honderd pond geeu drnkte gemaakt hebben. Maar Brockers wilde twintig daizend pond hebben op afrekening." n Waarom »Dat is juist de zaak. De oude Scheppers wist zich op geen andere manier te redden. God weet, wat daar ginder in de Zuidzee is voorge- vallen. Ik weet alleen, hoe Brockers getracht heeft mijn ouden meester uit te zuigen. Hij heeft me dat zelf verteld in in in den nacht v<5<5r zijn dood. Hij wist geen uitweg meer heer Eeckhout, voor hetgeen hij vau deze onge- schoolde zangers wist te verkrijgen. Een geanimeerd bal besloot deze soiree. Naar wij vernemen bestaat het voornemen deze operette ook elders in de omgeving uit te voeren. Aan de school voor gewoon lager onderwijs no. 70 te Rotterdam is benoemd tot onderwijzeres voor de nuttige handwerken, mej. J. Vooren. Dinsdagavond werd de algemeene vergade- ring gehouden van het fonds tegen geldelijke uit- keering bij sterfte van varkens /Onderling Satnen- werken", gevestigd te Driewegeu. Uit het verslag van den secretaris-penning- meester bleek, dat ontvangen was f 129,25 en uitgegeven f 41,40, zoodat er een goed slot was van 87,85, zoodat met de saldo's van vorige jaren, de vereeniging totaal 307,24 bezit. Het aantal leden verminderde met drie wegens vertrek enz. Een outeigening van een ziek varken had plaats. Het aantal leden bedroeg 36. De aftredende beatuursleden werden weer her- kozen en de uitkeering bepaald in plaats van 80 ct. per K. G. op 35 cent per K. G. De gelegenheid werd wear opengesteld om lid te worden van 1 Jauuari 1.1. tot en met 30 April a. s. Men schrijft ons Door den laudbouwer-sfgevaardigde van de Bel- gische Kamer van Volksvertegenwoordigers, den heer Fr. van Brussel te Stekene, is van de re- geering weer iets verkregen, dat voor de grens- bewoners van veel belang is. Zoodra een land- bouwer verdacht werd, frauduleus ingevoerd vee gekocht te hebben, werden zijne runderen in be- siag genomen en naar het kantoor van iuvoer- rechten vervoerd. Zoolang de zaak hangende was, en dat duurde gewoonlijk een heelen tijd, bleven die dieren daar. Bleek later, dat de koeieu niet frauduleus waren ingevoerd, dan werden ze aan den eigeuaar teruggegeven. Door deze handelwijze leed de landbouwer een groote schade in zijn be- drijf, terwijl zijn vee bij ternggave veel van zijne waarde verloren had. Thans is door den Minis ter van Financien in overleg met den Minister van Landbouw bepaald, dat geene runderen alleen op eukele vermoedens uit de stallen der vermoede- lijke plegers van smokkelarij zullen worden weg- gehaald. Deze zullen echter, onder borgstelling, moeten beloven de dieren niet te znllen verkoopen voor de zaak geheel beslist is. Hoek, 11 Jan. Heden werd alhier door de vereeniging „Doelmatige Samenwerking" aan- besteed de levering van a. 146,800 Kg. kunstmest op het Mauritsfort. Hiervoor werd ingeschreven door Coenen Schoenmakers te Uden voor 7,39, Dordtsche Kunstmestmaatschappij voor 7,26, P. J.Scheele te Ter Neuzen voor 7,25, D. Scheele te Ter Neuzen voor 7,12 en P. Hoste te St. Laurent voor 7,11. b. 66.200 Kg. kunstmest te Ter Neuzen. Hiervoor werd ingeschreven-door Coenen Schoenmakers te Uden voor 7,39, Dordtsche Kunstmestmaatschappij voor /7,26, P.J. Scheele te Ter Neuzen voor f 7,25, D. Scheele te Ter Neuzen voor f 7,09 en P. Hoste te St. Laurent voor 7,08. c. 18,600 Kg. chilisalpeter fe Ter Neuzen (voor levering op het Mauritsfort waren geen inschrijvers). Hiervoor werd ingeschreven door P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 12,50 en D. Scheele te Ter Neuzen voor 12,48. Alle leveringen zijn aan de laagste inschrijvers gegund. Dreigbrieven, gewetenswroeging en vreea brachteu hem bijna tot wanhoop. Vraag d&arover maar aan den jongen markies. Hij zal nog wel weten, hoe zijn stiefvader de laatste dagen voor zijn dood was." /Verder! verder //Ja" vervolgde Green, den schijn aannemende, alsof het hem zeer pijnlijk viel verder te ver- tellen, /eindelijk stemde ik toe. Tot bestrijding der kosten en voor mijn moeite gaf hij me duizend pond. Daarvan gaf ik de helft aan den dokter, die het bewijs van overlijden teekende." z/Dat was du? valsch /Natuurlijk was het valsch Maar voor vijf houderd pond sterling zijn wel meuschen te vindeu, die hun naam ergens onder willen zetten. Boven- dien was de handteekening zoo onduidelijk, dat niemand er uit wijs kon worden. En al was er ook iemand, die de oDderteekening ontcijferen kon, dan had die dokter toch tijd genoeg om zich uit de voeten te maken, meer dan wij." fHoe heet.te die dokter?" t Durand," antwoordde Green onverschillig. /Het was een arme kerel met veel schulden. Bovpn- dien begon hem te Parijs de grond onder de voeten te branden. Ik kende hem reeds lang. Het was voor hem een uitreddlng, toen ik hem het plan voorsf,elde. Dat bemerkte ik wel." z/Verder, Green. De markiezin heeft haar man toch dood in zijn bed zien liggen. Hoe ging dat ,/Ook andere menschen zouden geloofd hebben, dat hij dood was, al hadden ze nauwkeuriger toegezien dan de markiezin. Durand had hem iets ingegeven, waardoor hij koud en stijf werd Zaamslag, 11 Jan. Naar aanleiding der adver- tentie in het vorig nutnmer, waarbij C. L., 5 uitlooft voor het aanduiden van den dader van eene mishandeling van zijn hond, zij bericht, dat j.l. Zaterdag in die omgeving verschillende honden gewond en gehlesseerd zijn thuis gekomen, zoodat eerder te vermoeden is dat een honden- gevecht heeft plaats gehad, dan dat een hond door menschen is mishandeld. Koewaclit. In den nacht van Dinsdag op Woeusdag zijn hij den landbouwer E. Verbraecken wonende in den Kernemelkpolder 19 kippen en •en haan ontvreemd. Donderdag zijn de gestolen hoenders door de politie te Stekene opgespoord. De vermoedelijke dader zekere Fr. v. O. is aan- gehouden en geboeid naar de strafgevangenii te Dendermonde overgebracht. Door de Boerenleecbank alhier is het vorig jaar aan 87 leden een voorschot verleend tezamen van 7410,50. Terugbetaald werd 1750. Het totaal der voorschotten op 1 Januari 1.1. bedroeg f 7896,80. Aan spaargeld werd ont vangen de som van 7950,401/2, terwijl op 1 Januari in het geheel aan spaargelden was ge- deponeerd de som van f 15418,58lft. Op ver- zoek werd in 1905 terugbetaald de som van 5083,69. Op 1 Januari telde de Bank, die op 29 Sep tember 1903 is opgericht, reeds 80 leden. II. Ingeva) een veearts door uitwendig onderzoek geen ▼olkomen zekerheid kan verkrijgen omtrent bet bestaan van tuberculose, dan past hij de tuberculine-proef toe. De tuberculine is eene vloeistof, waarin gedurende eenigen tijd tuberkelbacillen worden voortgekweekt. Daarna worden de bacillen gedood en nit bet vocht verwijderd. De in het vocbt dan overgebleven stoffen, daarin door de tuberkel-bacillen afgestaan, maken bet wezenlijk bestanddeel van de tuberculine uit. Spuit men nu een kleine hoeveelheid tuberculine bij de runderen onder de huid in, dan wordt in den regel bij tuberculeusedieren, acbt a tien uren na de inspuiting de lichaamstemperatuur booger, soms zelfs twee graden. De temperatuur wordt opgenomen door den thermo meter in den endeidarm te brengen. Jammer is bet, dat deze zoo nuttige stof een leelijke bij-eigenschap heeft en wel deze, dat ze geen uitwerking heeft, als ze voor de tweede maal bij hetzelfde runa wordt toegediend. Dat de tuberculose onder het vee geregeld toeneemt werd aigemeen erkend. Trouwens door de abattoirs heeft de onderstelling zekerheid gekregen. Er zijn in ons land streken met stallen waarvan het vee voor de grootste helft tuberculeus is. Vooral de Rijnstreek (ni. lar.gs den Ouden-Rijn} staat etf zeer ongunstig bekend. Verder hebben we de Krimpenerwaard. In bet aigemeen hebben de beide Hollanden en niet minder Friesland het meeste tuberculeus vee. Andere streken o. a. Gelderland verkeeren in veel gunstiger conditie. Het grootste gedeelte van Zeeland mag men er ook onder rekenen. In plaatsen met een levendigen veehandel komt uit den aard der zaak het meeste tuberculeus vee voor. Zooals bekend is wordt aan de Belgische grens ook de tuberculine-proef toegepast en de verdachte dieren teruggezonden, en gesignaleerd door z# twee gaatjes in de ooren te knippen. Ook in het buitenland maakt de tuberculose vele slachtoffers. In Engeland was in 1891 ruim 12 proeent van bet geslaehte vee tuberculeus, in 1892 zelfs 22 proeent. In Denemarken woedde deze ziekte in nog heviger mate, daar bleek bet proeent 38 te zijn, nadat veel vee uit den vreemde was ingevoerd. Door toepassing van verschillende maatregelen is vooral in Denemarken een groote verbetering ingetreden. Een nieuwe vraag ter beschouwing volgt thans, nl. Hoe komt de besmetting tot stand Het korte antwoord kan luiden De besmetting kan gesehieden le door samenwoning; 2e door de melk 3e door den mensch. Daar een rund met open-tuberculose tuberkelbacillen afgeeft onder anderen door te boesten ligt het voor de hand, dat de dieren, die naast en tegenover den patient staan, het meest aan do besmetting. zijn blootgesteld. als een werkelijk doode. Dat duurde echter uiet lauger dau een uur, het was dus niets anders dan een sterke verdooving. In dien tijd van een nur moest alles gebeuren, en dat was mijn taak." //En wat deedt ge toen, Green z/Ik geloof niet, dat ik het zou gedaan hebben, als die oude schurk, Brockers, mqu meester niet zoo gepijuigd had. En dau ik deed eigenlijk als bedieude niets anders dan wat mijn meester mij bevolen had." /Dat is waar, Green! Ga maar verder Wat deedt ge toen /Ik droeg mijn meester met hulp van een nachtwaker naar beneden in het ouderhuis, gaf dien man twintig francs voor zijn moeite en zond hem weg. Het was nog juist op tijd, elk oogeu- blik kou mijn meester uit zijn verdoviug out- waken. De andere bedienden wist ik ook weg te krijgen door te zeggen, dat het ougezond was bij ecu lijk te vertoeven. Daarop zorgde ik nog in den nacht voor boven- en onderkleereu en voor een pakket schrifturen, dat mjjn meester mij vooraf in bewaring had gegeven, en ten laatste voor twee zakken met zand, ter zwaarte van eeu volwassen man. Een paar uren voor het aau- brekeu vau den dag was mijn meester reeds op weg naar Calais z/En de begrafenis //Men begroef de zakken zand. De fabrikant, die naast ons in het benedeubuis wooude, bezurgde mij de lijkkist. Ik legde de zakken met zand in de kist, spijkerde die dicht eu bedekte alles met bloemeu eu krausendaarmee was mijn werk afgeloopen. Het overige ging van zelf. Den derdeD dag kwamen de genoodigden ter begrafenis, Ook wanteer de smetstof droog geworden is, kan ze gemakkelijk ingeademd worden. De drinkgoot levert mede gevaar voor besmetting op. Bijzondere aandacbt verdient de melk. De kalveren, die nog met melk gevoederd worden loopen steeds geraar. Vooral indien zich in den stal eene koe bevindt, die aan uier tuberculose lijdt, omdat in de melk van zulk een dier licbt tuberkelbacillen aanwezig zijn. Maar ook bij het bestaan van tuberculose van de darmen kan de smetstof langs staart en achterpooten in de melk geraken en mede den emmer besmetten. Daarom is bet een gebiedende eiscb een rund dat verdacht wordt aan uiertuberculose te lijden, het laatst te melken in een apparten emmer, die na elk gebruik met kokend water flink gereinigd moet worden. Gelukkig, dat door verbitting de smetstof onschadelijk gemaakt kan worden, zooals dat dikwijls gebeurt met de ondermelk in de boterfabrieken. Een verhitting van 80 graden is voldoende. Op stallen waar de uiertuberculose voorkomt, worde dus de melk, die voor de kalveren bestemd is, eerst gekookt. Aanbeveling verdient bet melkgereedschap te ge- bruiken van roetaal of andere stoffen, die gemakkelijk schoongemaakt kunnen worden en ontsmet, wat met houten emmers moeilijk gaat. De besmetting kan eveneens gemakkelijk worden overgebracht door den persoon, wien de verzorging van bet vee is opgedragen. Heeft deze bijvoorbeeld een koe gemolken, die aan uiertuberculose lijdt en niet behoorlijk zijne handen gewasschen, voor bij aan een andere begint, dan bestaat er gevaar voor infectie. Een Franscb veearts heeft zelfs gecoDStateerd, dat een kneclit, dietering bad, het aan zijn zorgen toevertrouwde vee besmet had door zijn eigen fluimen (sputa). Te Hengelo is een 60jarige vrouw, die haar hand aan een roestigen spijker openkrabde, aan de gevolgen van bloedvergiftiging overleden. De reizigers die Maandag om 5.25 van 's Hage naar Utrecht vertrokken, zijn aan een groot gevaar ontsnapt. Even voorbij Zevenhuizen Moer- kapelle de spoorbrug passeerende, werden zij op- geschrikt door hevige schokken en schommelingen. De trein kwam echter behouden over de brug. Het bleek, dat het middenstuk, waarop de brug rust, belangrijk gezakt was, zoo zelfs dat de brug een schuine ligging bekomen hadzij rustle nog ongeveer 1 centimeter op het landhoofd. Het mag dus wel een wonder genoemd worden, dat de trein er behouden is overgekomen. Dadelijk is meD aan het werk gegaan en de treinen kunnen, hoewel zeer langzaam, de brug uu weer passeeren- Aan de brug heeft men bijna drie jaren ge- werktnu was ze bijna gereed. Men meldt Als een reclame voor den brandkastenmaker, wiens naam ons nog onbekend is, mag gelden het gerucht, dat bij een kassiers- en commissiouairs- firma te Amsterdam zich Zaterdag iemand van de justitie aanmelde met de vraag of zij ook pand- brieven van de Holl. Hypotheekbauk in onderpand had. De firms achtte zich niet gerechtigd daar- omtrent inlichtingen te vergtrekken of stukken »f te geven, waarop de justitie haar voornemen te kennen gaf om huiszoeking te doen en beslag te leggen. ,/Ga uw gang maar," zou het antwoord ge weest zijn; /maar wij openen de brandkast niet." Nu moet de justitie reeds sedert Zaterdag bezig zijn met pogingen om de brandkast te openen, die echter niets toegeeft. Het Westland wordt nog voortdurend on- veilig gemaakt door dieven, die een bende schij- nen te vormen, welke stelaelmatig de dorpen afloopt. Te Naaldwijk zijn pogingen tot inbraak aaugewend bij een slager, en te Poeldijk werd op drie plaatsen hetzelfde beproefd. Ook de wegen zijn 's avonds laat niet veilig. de zangers, en de treurmuziek. De markiezin smolt weg in tranen, de jonge markies was in een onberispelijke rouwkleeding, en op klaarlichten dag trok de iudrukwekkende lijkstatie door de straten van Parijs naar het kerkhof P&re Lachaise om de zakken zaud te begraven. Zoo stierf mijn meester, Samuel Scheppers, markies d'Aigre, en zoo werd hij begraven." Mijn'neer Sandow, die tijdens het verhaal van Green onbemerkt al dichter bij gescboven was, legde nu de hand op zijn schouder en zei/Ik neem u gevangen, mijnheer Green, in naam der Koningin. Mask geeu drukte, anders moet ik u de boeien aanleggen." Green week verschrikt terug, en stamelde doods- bleek /Wie zijt gij? Mijnheer Perkins, gij hebt mij verraden. Gij hebt gezegd, dat dit vrienden waren, en dat mij niets kwaads ?ou gebeuren." zBiijf bedaard, Green," antwoordde Perkins. /Deze heer Sandow is zeer zeker mijn vrieud en ook de uwe, maar hij behoort te gelijkertijd tot de geheime politie. Als hij noodig oordeelt, u gevangen te nemen, dan is er op dit oogenblik niets tegen te doen. Maar /L&ten wij geeu woorden verspillen," viel Sandow hem in de rede. /Dat is een schandelijke boeven- streek geweest. Ik zou mij nooit behoorlijk kunnen verantwoorden, als ik onder zulke omstandigheden mijn plicht uiet deed. Voorwaarts, Thomas Green Volg mij gewillig, alt ge alle opzien wilt ver- mijdeu /Mijnheer Perkins, ge hebt gezegd begou Green weer te jammeten. /Och kern, het zal zoo srg niet zjjn," troostte JI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5