Nieuws- en Advertentieblad 1 voor Zeeuwsch-Vlaanderen. [No. 4789. Zaierdag 13 Januari 1906. 46e Jaargang. Landbouwberichten. Gemengde berichten. ELAD. ABONNEMENT: Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonueert zich bij tile Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien vbor 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENT!^: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,16. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs s]echt8 t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Uit tolad veraelUJnt JKaandag-, Woeandag- en Vrijaagnvond, .Itgeiondewl op reeatdagea. bt| de yirmn 1*. Jf. VA1 WIS liWBK te TerSewei. TER NEUZEN, 12 Januari 1900. De vaardigheid der inbrekers om ergens binnen te komen waar ze buit meeneu te vermoeden zou dikwijls bewonderiug verwekkeu, ware het niet dat het een afkeurenswaard'g bedrijf betrof. Evenwel zijn ook de fabrikauten van sloten enz. er steeds op uit, om het welslageu der dieven zooveel mogelijk door nieuwe viodiugen te belem- mereu. Zoo ontvingen wij van de firma Lips te Dordrecht een fraai uitge»oerde prijscourant van door haar vervaardigde veiligheidssloten, die uit- munteu door vernuftige vinding en zeker groote soliditeit der afsluiting waarborgen. In eene te Goes gehouden vergadering van de Vereenigiog van oud-leerlingen der rijksland- bouw-wiuterschool te Goes, werd besloteu gevolg te geven aan een verzoek van gelijke vereeniging in Noord-Holland betreffende het in de hand werken van het onuwisselen van boerenzoons. Zoo spoedig mogelijk zal aan alle leden een rondschrijven worden gezonden, waarin het nuttige daarvan breedvoerig zal worden toegelicht. In de laatste helft der vorige maand werden langs degrenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Belgie gezonden 170 melk- en kalfkoeien, en wel langs Clinge 100, langs Sas van Gent 36 en langs Veldzicht (gem. IJzendijke) 34 stuks. Langs Hulst werden geen melkkoeien vervoerd. In het afgeloopen jaar werden uit ons land naar Belgie gezonden 48,875 runderen. De geheele invoer in Belgie bedroeg 56,392 stuks tegen 66,221 in 1904 en 73,244 in 1903. De invoer is dus sterk afnemend. De Stscrt no. 8 bevat eene opgave van het aantal besmettelijke ziekten, voorgekomen in de afgeloopen week van 3 tot en met 9 dezer. In Zeeland kwamen 11 gevallen daarvan voor 1 van febris typho'idea, Oud-Vossemeer, 2 van pokken, Wolphaartsdijk, 1 van roodvonk, Sas van Gent, 7 van diphtheritis, n. 1. 1 Axel, Breskens, Oosterland en Schoondijke en 3 Kattendijke. De loop der bevolking van de gemeente Sas van Gent was over 1905 als volgt Geboren 34 m., 32 vr., totaal 66. Gevestigd 114 m., 107 vr., totaal 221. Overleden 15 m., 7 vr., totaal 22. Vertrokken 109 m., 119 vr., totaal 228. Bevolking op 1 Jan. 1905 1062 1046 2108 Bevolking op 31 Dec. 1905 1086 1059 2145 Alzoo vermeerderd met 24 m. en 13 vr., totaal 87. Gesloten huwelijken 13. Zaantslug. De loop der bevolking in deze gemeente over 1905 is als volgt: Geboren 71 m., 48 vr., totaal 119. Gevestigd 78 m., 70 vr., totaal 148. Overleden 28 m., 26 vr., totaal 54. Vertrokken 68 m., 61 vr., totaal 129. Bevolking op 1 Jan. 1905 1651 1695 3346 1 1906 1704 1726 3430 Alzoo vermeerderd met 53 m. en 31 vr., totaal 84. Levenloos aangegeven 1 m. Van de overledenen waren gehuwd 12 m. en 15 vr. Gesloten huwelijken 29. Door het Rijks-telefoonkantoor alhier werden in 1905 verzonden 532 en ontvangeu 642 telegram men. Ossenisse. De loop der bevolking in deze gemeente over 1905 is als volgt Geboren 13 m., 17 vr., totaal 30. Gevestigd 23 m., 20 vr., totaal 43. Overleden 7 in., 5 vr., totaal 12. Vertrokken 22 m., 23 vr., totaal 45. Bevolking op 81 Dec. 1904 877. v 31 1905 893. Alzoo vermeerderd met 16 personen. Gesloten huwelijken 6. Goed overleg is het halve werk. Eerst verzonnen en dan begonnen eerst denken en dan doeu. Eu zoo zijn er nog tal van spre.ek- woorden, die ons doeu zien, dat ons volk altijd wel geweten heeft, dat men, alvorens eenigen ge- wichtig werk te oudernemen, rnoet nadenken en berekenen, hoe men het zal doen. De bouw- meester, die een huis gaat bouwen, de handelaar, die eeu onderneming op touw zet, alien maken eerst plauuen. Ook de landboawer rnoet dat doen. Hij moet elken winter nagaan, hoe h(j het volgende jaar de verschillande gewassen over zijn land zal verdeelen. Daarvoor is het nu de geschikste tijd. Nu moet hij overwegen, waar hij aardappelen, waar granen, waar andere gewassen zal verbouwen. Natuurlijk moet hij daarbij rekenibg houden met ver8chillende omstandigheden. In de eerste pi aats met de marktprijzen, want de landbouwer heeft geen ander doel dan veel geld verdienen. Dit jaar zal hij dan zeker het oog moeten houden op de aardappelen. De aardappelen zjjn dit jaar overal, in alle streken waar deze vrucht verbouwd wordt, zeer duur geweest en het staat te bezien, dat zij vooreerst niet goedkoop zullen worden. Daarmede rrkeuing hondende, zal elk verstandig landbouwer het volgende jaar meer, ja op groote achaal, aardappels verbouwen. Om niet bedrogen uit te komen, moet hij voor alles voor twee dingeD zorgen 1°. voor uitstekend pootgoed eu 2°. voor geschikte mest. Zouder goede, uieuwe pooters loopt men vooral dit jaar gevaar weder ziekte iu de aardappels te heoben. En zouder den geschiksten aardappelmest heeft men niet de hoogste opbreDgsten. Nu is het bij iedereen bekend en nog door uiemand weersproken, dat de Ohleudorff'sche opgeloste Peru-Guano voor aard appels eeu uilstekende mest is. Deze Ohleudorff'sche opgeloste Peru-Guano geeft zeer hooge opbrangstsn, verbetert de smaak en vermindert de kans voor ziekte in de aardappelen zij is dus voor aardappelen de aangewezen meststof. Uit Oldeuzaal meldt men Dezer dagen viel het vierjarig dochtertje van den fabrieksarbeider Th. W., alhier, achterckver in eeu pot met kokend vet, waardoor de kleine deerlijke braudwonden bekwam. Zij werd dadeljjk in 't ziekenhuis opgeBomen haar toestand is thaus hopeloos. Dinsdagmiddag bad in de onmiddellijke nabjjheid van het dorp Wedde (Gron.), een ver- schrikkelijk ongeluk plaats. De knecht van den molenaar Hinrichs aldaar, was als gewoonlijk met den meelwagen de Weddermarke overgereden, om daar de klanten te voorzien. Op den terugweg geraakte de oude weduwe Geertaema, wonende op de Wedderheide, onder deu wagen en was on- middellijk een lijk. 't Oudje was op nieuwjaar uit geweest naar Wedde, maar mocht bare woning niet weer bereiken. Dinsdag is door de justitie bij een makelaar in effecten te Amsterdam een bedrag van 60,000 aan Hollandsche Hypotheekbankpaudbrieven in beslag genomeu, die bij hem in prolongate lagen. Omtrent de oneerlijkheden op het post- kautoor te Giesendam, meldt de Dordr. Ct uader Een paar weken geleden ontving de brieven- gaarder Vau 't Hof te Giesendam eene pos'qui- tantie van 50, teneinde die te incasseeren. Hij belastte daarmede den postbode P. H., die het bedrag van den betrokkene moet hebben ontvar.gen, maar waarschjjnlijk onder zich heeft gehouden. Een veertien dagen later vroeg de brievengaarder hem hoe het met de quitautie stond, wasrop de bode zich naar den betrokkene begaf en dezen namens den brievengaarder verzocht de quitantie eens terag te mogen hebben, om bet nummrrna te zien, aangezien het borderel, waarop dit ver- meld stond, was zoek geraakt. Aan dat verzoek werd voldaan, en H. gaf de quitantie toen als onbetaald aan zijn principaal terug, die haar als zoHanig terugzond. Natuurlijk liet de trekker de za»k daar niet bij rusten en scbreef h" den betrokkene aan, met het gevolg dat het gepleegde bedrog aan het licht kwam. De zaak werd toen in handen der justitie ge- steld, die den verdachte ia arrest nam, j. 1. Maandag gevankelijk naar Dordrecht overbracht, ten einde door den recbter van instructie te worden gehoord. Dat ouderzoek is nog niet afgeloopennaar wij vernemen onlkent H. alle schuld en tracht die op den brievengaarder te werpen, maar de feiten schijnen zoodanig tegen hem te getuigen, dat hij voorloopig is aangehonden, in afwachting van de nadere beslissiug der rechtbank. Te Bergen-op-Zoom viel Woensdag van de spits van het dak der nieuwe R. K. kerk een werkman, belast met het stellen van den bliksemafleider. De man was onmidSellijk dood. De helper, did eveneens werd mede gesleurd, bleef in de dakgoot haken etl was ongedeerd. Te Putte, nabij de Belgische grens, bij een vechtpartij tusschen eenige Belgische en Holland sche persoDen, werd zekere T. zoodanig met een stok op het hoofd geslagen, dat de man hevig bloedende en bewusteloos iueen zakte en in levens- gevaar verkeert. De marechaussees te Ossendrecht hebben den dader nog niet in handen kunnen krijgen. Een overond gebruik, dat in de laatste jaren soms btjna vergeten scheen, werd Maaudag te Grouw geheel in eere hersteld. 't Was nl. steeds gewooute, dat de jeugd op den Koppermaandag kettiugen langs de straten sleepte, hoe langer hoe liever. Wie alleen niet in staat was den zijue te trekken, kon natuurlijk op hulp van goede vrienden rekenen, en als de winter aan het feest geen afbrenk deed door het volkje naar de baan te lokken, dan was de pret dikwijls groot. Zoo ook dezen rnorgen. Een artikel in ffFrisia" had oude heriuneriugen wakker geroepen eu heeft zeker groot aandeel gehad aau de herleving van het kindervermaak. En het was een groote drukte. Knapen en meisjes hadden pretde kettiugen glommen van het schureu langs de straatsteenen. Men schrijft nit Heusden aan het D. v. N.-Br. Dour verkeerde afsluiting van een vulkachel vulde de kamer, waarin deze zich bevond, zich van lieverlede met steenkolengas, dat van hier door de dear zijn weg vond naar het aangrenzeud slaapvertrek, waarin de heer en mevrouw Van W. en han kind sliepen. Zondagochteud, toen men hen wekte, ontdekte men, dat zij deu dood nabij waren. Onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp heeft erger weten te voorkomen, doch 't ging op 't nippertje af. Een half nur later en alle drie waren hoogst- waarschijnlijk den verstikkingsdood gestorven. Zondagavond was de toestand der 3 patienten tamelijk wel, zoodat zij buiten gevaar waren. In de tronwzaal. Uit Doetinchem schrijft men aan de N. A. Ct. Na voorlezing der huwelijksacte vraagt de ambtenaar van den burg, stand aan den bruidegom, of hij de in de zaal aanwezige bruid tot zijue wettige echtgenoote wil aannemen, welke vraag door hem met een volmondig »ja" wordt beant- woord. Daarna richt hij eene zelfde vraag tot de bruid ten aanzien van den bruidegom, welke eerste met een zucht antwoordt*ln Godsnaam, ja". De bruidegom was hierover zoo weinig gesticht, dat hij, alvorens de ambtenaar het formu- lier der huwelijksvoltrekking uitspreekt, zijue bruid allesbehalve vrieudelijk toevoegt#Ge hoeft het in God* naam niet te doen, ge trouwt mit ginnen duuvel." De bruid geeft hem onmiddellijk de baud tot teeken der verzoening, zij had het niet kwaad gemeend pn het huwelijk werd zonder verdere stoornissen voltrokkeu. Een aardige historische bijzonderheid uit het leven van wijlen de heer J. C. van Markea wordt door de »N. R. Ct." meegedeeld. In het voorjaar van 1903, na de eerste spoor- wegstaking, toen de bekende Strafwetnovelle bij de Kamer aanhangig was, behoorde Van Marken tot de onderteekenaars van het adres, waarin be- handeling van de novelle Dfl onderzoek van de grieven van de arbeiders gevraagd werd. Toen het adres opeubaar werd, ging op z k<-r u rnorgen in Van Marken's studeervertrek d<* telefuou een der commissarissen van een der fabric-ken infor- meerde naar de redenen, die hem er toe hadden genoopt, dat adres te onderteekenen. Het ant,- woord wasdat Van Marken daarover alleen verantwoording schuldig was aan zichzelven en toen de commissaris beproefde, voort te discussi- eeren over het ouderwerp, zei Vau Marken, dat de gommissaris toch moest weten, dat de directeur den commissaris gaarne inlichtte over alles wat de fabriek betrof, en dat, mochten de zaken in het bedrijf niet goed gaan, de directeur bereid was ontslag te nemen, maar dat de particulier Van Marken van zijne daden aan niemand rekenscbap gaf dan aan zichzelven en zijne vrouw. Te Budel (N.-Br.) heeft de 34jarige J. Jansen zick bij het doorhakken van een znuppel bij ongeluk in den grooten teen verwond. Door het daaruit ontstaande hevig bloedverlies is hij een paar uren later bezweken. De ongelukkige was de eenige zoon en de steun van zjjn hoogbejaarden vader. Uit Rijsoord schrijft men aan de D. Ct. Woensdagnacht werd er ingebroken bij H. van der Liuden, broodbakker alhier. Een onbekend gebleveu persoon wist door het Uitsnijden van een winkelrnit de deur te openeu eu aldus ket huis binnen te komen. Hij scheen echter niet older gunstigen wind uitgegaan te zijn, want die sloeg de deur, welke de inbreker opeagelaten had, dieht en nu ging de electrische schel, die daarop stond. Verschrixt sprong de bakker uit het bed en ontstelde nog meer toen hij zag, dat iernand achter zijn toonbank bezig was lncifers aan te steken. De inbreker schrikte ook, doch koos met zijn buit het bazenpad. Buiten gekomen, zag hij deu nachtwaker, Hannes vau Gameren, wierp het ge- stolene, eeuige flesscben wij a, neer eu zette het op een loopen. De nachtwaker hem ua en achter hem eeaige burgers, door het lawaai uit hun nachtrust gewekt. De schrik scheen des inbrekers beenen echter niet verlamd te hebben zijn achtervolgers konden hem ten minste niet inhalen en gaven de jacht dan ook maar op. Mede moet hier zij a ingebroken bij den smid C. Bsrt, waar evsneens een ruit werd vernield en een rijwiel gsstolen, bij den winkelier G. de Vos, waar men zich toegang verschafte door een raam op te schuiven en verschillende voorwerpen werden ontvreemd en bij den melkboer C.Plaisier, waar ook een raam werd opgescboven. Het onderzoek door de politie gedaan in- zake de inbraak op den Springwrg te Utrecht, heeft thans eigenaardige dingen aan het licht gebracht. Van het geheele verhaal van de dienst- bode blijkt zoowat niets waar te zijn. Zij is ins blaue hinein aan het fantaiseerea, simuleeren of hallacineeren gegaan. De beide gemaskerde in brekers kunnen dan ook slechts in haar verbeeldiag bestaan hebben. Wel is het een bewezen feit, dat zij bewasteloos geweest is, hetgeen misschien tot de slotsom mag voeren, dat hier waanvoorstel- lingen in het spel zijn. Uit den Haag meldt men Dezer dagen kwam een tot dusver onbekend gebleven persoon zich aan het ZDkenhuis van Johannes de Deo op de Plaats aanmeldeD, met verzoek den broeder-overste te spreken. Het oogenblik, dat hij in de vestibule moest wachten, nam de man waar om zich met de offerbns, die geld iuhield, uit de voeten te maken. Tot dusver is de dief niet opgespoord. Voor eenige dagen speelden twee zoontjes van den heer M., een bekend ingezeteue van Amersfoort, met een geladen geweer, dat zij in stilte hadden weggenomen, met het gevolg, dat de jongste, een knaap van twaalf jaar, zich in deu teen schoot. Uit angst voor strsf, deelden zij het ongeluk niet aan hun ouders mee, en beproefden zelf de hagelkorrels uit de wond te verwijderen. Toen dit uiet gelukte en zij, door pijn gedwongen werden, de hulp van ren dokter in te roepen, was het reeds te laat. De dokter COURAIT. mann. vr. totaal. mann. vr. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1