Gemengde berichten. Telegrafische berichten. opgeslagen, de werkbanken waren herschspen in ddce lange tafel, die de gasten reeds bij het binnen- treden tot sanzitten noodde. Een der firmanten heette den aauwezigen hartelijk welkom, gaf het doel dezer bijeenkomst. aan en wenschte alien een genotvollen avond. Werd de inwendige mensch niet vergeten, ook oog en oor kregen te genieten. Keurige voordrachten werden afgewisseld door kranig vioolspel, piano- en gratnophonemuziek. Onder den maaltijd voerden verschillende per sonen het woord, alien eindigdeu met de beste wenschen vcor den bloei der ^Eerste Zuid-Neder- landsche rijwielfabriek", die door de energie der gebr. Kaan sich meer en meer uitbreidde en gerekend kan worden tot een der voomame fac- toren vaB welvaart in de gemeente Hoek. Voor die hartelijke woorden werd niet minder hartelijk bedankt en daarna het omvangrijk programma verder afgewerkt. Wij gelooven, datdeze avond bij alle aanwezigen ■og lang in het geheugen zal blijven als een avond van waar genot, die niet weinig heeft bij— gedragen tot verslerking van den vriendschappe- lijken band tusschen de firma en hare geem- ployeerden. Axel. De loop der bevolking in deze ge meente over 1905 is als volgt Geboren 81 m., 85 vr., totaal 166. Een akte van erkenning werd ingeschreven. In de gemeente vestigden zich 108 m., 82 vr totaal 190. Overleden 46 m., 29 vr., totaal 75. Levenloos aangegeven werden 5 m. en 3 vr. Vertrokken 125 m., 103 vr., totaal 228. Alzoo vermeerderd met 18 m., 35 vr., totaal 53. M. Vr. Tot. Bevolking op 31 Dec. 1904 2336 2292 4628 if 31 1905 2354 2327 4681 Er werden 37 huwelijken voltrokken als tusschen jongman3 en jongedochters 33, tusschen weduwnaar en jongedochter 1 en tusschen weduwnaars en weduwen 3. Een akte vanechtscheiding werd ingesehreven. Men schrijft ous uit Hulst J.l. Zaterdngavond gaf het fanfareigezelschap WVlijt en Volharding", onder leidisg van zijn directeur, den heer Aug. Beckhout, het gewoon jaarlijksch inteekeniDgsconcert. De verschillende maziekstukkem werdea uit- stekend afgespeeld, vooral #Guillaume Tell" grands fantaisie sur l'opera, slaagde govd, evenala de voordrachten ^Agent en werkman" en ^De waard uit den Gouden Kikker". Als noviteit, liet de directeur een 12jarigen leerling uit Ter Neuzen, de jongeheer D.Rommel, aan dit concert medewerken. Door dezen werden gespeeld ^Cavatine et finale sur l'opera l'Elisire d'Amour", voor viool en piano en ^Wiegelied" voor piano, benevens #Le trot du Cavalier" pour piano h 4 mains. Daaruit bleek ten voile wat ernatig willen en gsede leiding vermag. In de tweede afdeeling werd opgevoerd een door den directeur bewerkt drama nDe verkenner van Christiaan de Wet". Dit genoot algemeenen bijval en vooral werd lof ingeoogst door den jeugdigen dilettant, den jongeheer Em. Eeckhout, voor de wijze waarop hij de rol van ffMoortje" vervulde. Hopen we, dat het gezelschap onder leiding van zijnen jeugdigen directeur, in groei en bloei moge toenemen. Philippine, 5 Jan. Bij de hedenmiddag ten 2 ure gehouden verpachting van het passage of straatgeld is pachter geworden M. de Baets voor f 1020. Yerleden jaar was dit 1100. Koewacht. De loop der bevolking in deze gemeente over 1905 is als volgt Geboren 48 m., 47 vr., totaal 95. Gevestigd 38 m., 45 vr., totaal 83. Overleden 24 m., 27 vr., totaal 51. Vertrokken 65 m., 53 vr., totaal 118. mann. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1904 1310 1212 2522 31 1905 1299 1224 2523 Alzoo vermeerderd met 1 persoon. Levenloos aangegeven 6 m., 3 vr., totaal 9. Voltrokken huwelijken 20. Koewacht. Zaterdag en Zondag g»f de Rede- rijkerakamer »Toi Nut en Genoegen" haar tweede winterconcert in de openbare school aan den Ouden Molen. Wegens het hoogst ougunstige weder, was de zaal Zaterdag slechts matig bezet. Zondag was de opkomst beter. Opgevoerd werd het groote, historische drama #Een beroemd proces", waarvoor de costumes en de pruiken geleverd waren door het huis Ducheijoe te Antwerpen. De uitvoering van dit boeiende drama werd met de grootste aandacht gevolgd en menige traan, vloeide. Het stuk werd dan ook uitstekend ver- tolkt. Vooral de rollen van Jan Reooud en Chamboran waren in goede handen. Het blijspel ,/Spoken of dieven" was een lachsucces van het begin tot het einde. De faufarenmaatschappij verleeude weer hare welwillende medewerking. Sinds jaren wordt ter gelegenheid van deze in de openbare school gegeveu voorstellingen bier getapt. Tngevolge de nieuwe Drankwet werd dit door de njkspolitie thans niet meer toegelaten, daar voor de openbare school geen ^verlof" tot tappen is verleend. De bezoekers moesten nu dus van half zes tot half elf op een droogje zitten. Stoppeldijk. De loop der bevolking in deze gemeente over 1905 is als volgt: Geboren 28 m., 27 vr., totaal 55. Gevestigd 48 m., 48 vr., totaal 96. Overleden 21 m., 12 vr., totaal 33. Vertrokken 54 m., 40 vr., totaal 94. mann. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1904 817 795 1612 31 1905 818 818 1636 Alzoo vermeerderd met 24 zielen. Gesloten huwelijken 10. De arbeider J. S. aan de fabriek der N. V. Wolindusrie te Geldrop is met zijne hand tusschen de raderen der spinmachine geraakt, zoodat dat lichaamsdeel met een groot gedeelle van den arm werd verbrijzeld. Nadat het eerste verband was gelegd, is de man Daar het Liefdehuis te Eind hoven vervoerd. Zeer waarschijnlijk zal de geheele arm moeten geampnteerd worden. Vrijdagavond is in den Haag een zeer bru- tale en domme inbraak beproefd aan een pand aan den Lutherschen Bnrgwal, waar sedert een jaar is gevestigd De Nieuwe Haagsche Voorschot- bank. De gouden en zilveren voorwerpen in de uitstalkasten zijn waarschijnlijk voor den adspiraut- dief of de adspirant-dieven een al te verleidelijk lokaas geweest. De bewoners waren even een luchtje gaan scheppen en slechts de dienstbode en een jeug- dige zoon des huizes bewaakten den inboedel. Dezen hoorden het gerinkel van glas en bij on- derzoek bleek, dat een tuimelraam boven de dear vernield was. De knaap heeft toen eveneens een ruit stukgeslagen en om hulp geroepen. Door een kellner van een cafe, naast den winkel, werd politie ontboden, die zeer vlug en in grooten getale aanwezig was, doch bij een nauwkenrig onderzoek, dat zich zelfs tot de daken uitstrekte, geeu spoor van den dader heeft kunnen vinden. Er is Diets ontvreemd, hetgeen trouwens toch onmagelijk zou geweest zijn, daar de diamanten en gouden voorwerpen elken avond in een stevige braudkast worden opgeborgen. De zoon des huizes moeat zich den arm doen verbinden. De sloten der dear bleken beschadigd. Reeds twee dagen te voren had men de aan dacht der politie gevestigd op het feit, dat een ongunstig nitziend individu voor den winkel op en neer liep, terwijl er aan een roostertje onder de vitrine zichtbaar was #gemorreld". Zaterdagvoormiddag werden onder geleide der veldwacht van Giessendam naar het huis van bewaring te Dordrecht overgebracht een brieven- gaarder en een postbode, ten einde door den rechier van instructie voor strafzaken te worden gehoord in verband met het innen en niet afdragen van een postkwitantie ten bedrage van f 50. Uit Bartlehiem wordt aan de Leeuw. Ct. gemeld Een viertal dametjes van Wanswerd kwam Vrij- dag per schaats langs de dorpsvaart naar de Dok- kurnmer Ee en zette mooi voor't lapje koers naar Bartlehiem. De wakken van den vorigen dag waren slecht met een dun ijslaagje bedekt, het kraakte vrij wat bij 't overriden, doch de roeke- looze jeugd zag geen gevaar. Plotseling scholen twee dametjes door 't ijs van 66u nacht, 't Jam- meren en hulpgeroep werd spoedig opgemerkt en eeuige manneu wisten de waaghalzeu nog tijdig te redden. Met een ontzettend koud bad eindigde de pret voor het tweetal. Te Njjeveen, een plaatsje in de onmidde- lijke nabijheid van Meppel, is het Dinsdagavond ernstig toegegaan. Wegens aanranding van een meisje was de boerenzoon door de politie naar het arrestanteulokaal gebracht. De aauklacht tegen dezen ging uit van den heer, bij wieu het meisje dieude. De jonge dorpelingen bedreigden nu den aanklager eu schenen van plan diens ruiten te vernielen. In het duister omsiugelde een bende van wtl 25 personen zijn wouiug. Toen verscheen de pas benoemde burgemeester{ de heer J. A. R. Bosma. Deze hoorde de luide dreigementeu en trachtte de gemoederen te kalmeeren. Dat was echter boter aan de galg gesmeerd. Men nam een dreigende houding tegeD hem aan, waarop de heer B. ten slotte op eigen verdediging bedacht met zijn wandelstok (een stevigeD) zoo geducht om zich heeu hakte, dat de bende met verwoude koppeu en pijnlijke ruggen en beeuen haastig den afiocht blies. Ook de veldwachters schoten hun burgemeester nog te hulp. Een flink staaltje van handelsgeest kon men deze week bij den laudbouwer C. te Diiikxperlo waarnemeu. Hij kreeg eenige weken geledeu een aanbod oin een mooie koe die hij op stal had staan te verkoopen. De landbouwer verzekerde in het oude jaar hiertoe niet te zulien overgaan. In het nieuwe jaar kon de koopman komen, wanneer hij verkoos. De koopqjan die de koe niet wilde laten sctieten zorgde Oudejaarsnacht riadat de klok van 12 koud was, bij den landbouwer te zijn. Hoewel de landbouwer niet veel lust had om op te staan, werd hem zijn woord herrinnerd en werd de koopman eigenaar der koe. Men schrijft uit Baardwijkaan het Huisgezin Door ons is indertijd b(j de verkiezing van een lid van den gemeenteraad meermalen gewezen op het verschiikkelijke drankmisbruik, dat bij deze gelegenheid heeft ^plaats gehad. Doch dat men hier ook op andere tijden zich te buiten gaat, blijkt uit het volgeude.t Zekere v. D. zat in een cafe en dronk daar binnen een niet al te langen tijd 9 borrels uit. Van daar ging het verdierlijkt wezen nog naar eenige andere cafe's waar hij nog meer verpestend vocht vsrzwolg. Op het laatst was hij zoover weg, dat hij zijn glaasje niet meer aau zijn moud wist te brengen. Een andere driukebroer echter wist er raad op en liet de jenever met een lepeltje in v. D.'s moud loopen. De schorren ten Noorden van den Slaakdam zonden, naar wordt gemeld, niet in den loop van dit jaar, maar eerst in het volgende worden bedijkt. Het eiland St. Philipslaud is in de laatste halve eeuw door de bedijking van den Willems- poldar en de Anna Jacoba- en den Kramerspolder meer dau dubbel zoo groot geworden eu thans zal weer een zeer groote uitgestrektheid er aan taegevoegd worden. Een afschuwelijke mishandeling wordt ge meld nit Tongeren. Daar in de bunrt werd een meisje, dat met haar minnaar 's avonds naar huis giDg, aangevallen door zeven Waalsche koolmijo- werkers, dia hen begonnen te slaan. Overmand zijnde, vluchtte de joDgeling en liep om hulp, het meisje alleen latend met de schurken. Toen pleegde deze allerlei wreedheden op het arme meisje. Zij ontdedea haar van hare kleederen, mishandelden haar op de schandaligste wjjze en verbrandden haar het liehaam door sigaren en pijpen. Het arme meisje viel in zwijm. Daarna namen zij haar kleederen, staken die in brand en wierpen haar op de brandeuden hoop. Toen haar minnaar met eenige personen kwam toegesneld, was het liehaam der martelares met brandwonden overdekt. Zij is den volgendea morgen onder de schrikkelijkste pijnen overleden, De zeven daders, die bekend zijn, werden Dinsdag aangehouden. Even v66r Nieuwjaar heeft de bemanniDg van het Groningsche tjalkschip Nieuwe Zorg, sehipper P. Tattje, een paar bange dagen en nachtea in de Noordzee, benoorden Ameland, door- gebracht; vooral de nacht van 29 op 80 December was voor de bemanning, die bestond uit den sehipper, diens zood, twee dochters en een koks- maat, om nooit te vergeten. We hebben over dit ongeval reeds een en ander medegedeeld. Giaterenavond echter hadden we een onderhoud met een van de twee dochters van den sehipper, welke meisjes hier deze week uit Hamburg zijn aangekomen en nu voorloopig gehuisvest zijn bij een goeden kennis. in strijd metr de berichten, die over het ongeval de ronde hebben gedaan, werd ons verzekerd, dat het schip niet werd aangevaren, maar dat het een lek boven water aan bakboordzijde had gekregen, doordat van het vaartuig de beide zwaar- den wegsloegen. Er was een hooge zeegang en er heerschte een strenge vorst. Het schip werd op een verschrik- kelijke manter heen en weer geslingerd. De lichteu van Borkurn kon men onderscheiden, maar door den zwaren mist kon men geen land zien In genoemden nacht stonden de maunen onophou- dalijk aan de pompen. De meisjes, die half gekleed waren, hidden zich met manaenmoed op het dek staande. Zij hadden vaders jekkers aan- getrokkso en stookten de noodvureu. Alle kleeren die maar onder haar bereik kwamen, werden met petroleum begoten en in brand gestoken, ten einde de aandacht te trekben. Zoo werden niet minder dan 30 liter petroleum vergoten en 4 pax lucifers verstreken. En nog kwam geen hulp opdagen. Eindeljjk kreeg een schip de noodvuren in 't vizier. Het was de Duitsche stoomer Prosper, die zoo dicht mogelijk bij de tjalk trachtte te komen. Een vreugdekreet steeg van de Nieuwe Zorg op. Oumiddellijk werden van de Prosper lijnen uitgeworpen, maar zonder succes. Telkens mislukten de pogingen tot redding. Toen werd de reddingsboot uitgezet, en na een hardnekkige worsteling met de golveu eu het ijs gelukte het den twee officieren en drie manschappeu, die in de boot zaten, het schip te naderen. Eerst werden de meisjes gered, toen de zoogenaamde vderde man", die in zee viel, maar spoedig in de boot werd getrokken, en ten slotte de zoon en de v&der. Tweemaal werd de tocht met de boot oiidernomen, totdat alle opvarenden zich op *De Prosper" bevonden. De Nieuwe Zorg werd aan zijn lot overgelaten, want op De Prosper dacht men niet anders of het schip zou zinken. Welk een ellendig weer het was, kan men opmaken uit het feit, dat De Prosper, die anders 10 mijlen in 't uur vaart, nu slechts 1£ mijl liep. De Prosper was echter nog maar nauwelijks weg, of een stoomtrawler nam de Nieuwe Zorg op sleeptouw en bracht het schip naar IJmuiden. Op #De Prosper" werden de opvarenden aller- liefderijkst verpleegd. Het meisje, dat ons haar wedervaren mededeelde, geraakte niet uitgepraat over de verpleging, daar aan boord ondervooden. De officieren stonden hunne bedden met liefde af en sliepen zelf op den vioer. De ongelukkigen, die langen tijd zonder eten waren geweest, moesten als't ware een geheel ontdooilugsproces doormaken. De meisjes hebben hare handen op het oogenblik nog niet weer te harer beschikking. Tattje en de zijnen werden daar Hamburg ge bracht. Hij en zrju zoon zijn daar voorloopig gebleven j zijn dochters en de koksmaat zijn naar hier gekomeu. Moge het onl.redderd gezin spoedig de gevolgen van de ramp te boven komen. (Nieuwsblad van het Noorden). In Parijs werd dezer dagen de vroolijke stemming in een cafe-chantant bloedig verstoord. De danseres MadtLine Tressel was bezig iels te gebruiken, toen plotseling een hard voorwerp in haar glas viel en den inhoud hoog deed opspatten. Deze grap had een der omstauders, Emillio Pesso uitgehaald, die met Madeleine nog een appeltje te schilleu had. De danseres gaf een beleedigeud antwoord, wat Pesso zoo buiten zich zelf bracht, dat hij haar bij de keel pakte en wilde worgen. Men verloste naar uit de handen van den driftigeu Italiaan en droeg haar bewusteloos weg. Terwijl Pesso zich lacheud op zijn heldendaad beroemde, verscheen de danseres weer in de zaal en liep op hem toe. Pesso haalde daarop een Katalonisch mes uit zijn zak eu hield het voor de woedeude vrouw maar hij had misgerekend. Met een behendigheid, die een Dschin-Dschitsoe- worstelaar haar beuijden zou, ontwrong Madeleine hem den dolk en doorstak zijn rechterhand, die dadelijk hevig opzwol de dolk was 's lauds wijs, 's lands eer vergiftigd Men bracht Pesso Baar het hospitaal, waar een drievoudige amputatie plaats vond, zonder dat men voor zijn leven kan instaan. De Berlijnsche politie heeft een valschen munter gepakt die met een makker in het Tegel- sche bosch leefde. Hij was laDg in de Amerikaan- sche wildernis geweest en kon niet meer wennen aan het stadsleven te Berlijn. Daarom zwierf hij door bosch en heide. In zijn hoi in het bosch smolt hij metaal boven een spiritusvlam en goot er tweemark-slukken van. Hoewel de namaak niet best gelukte, waren er kortzichtigen genoeg die de stukken voor goede munt aanuamen. De twee kluizenaars kregen ten slotte ruzie over de verdeeling van de wiust, en nu zijn beiden gekuipt. Door de Parijsche hoogleeraren Brouarde), Ronx, Chantemesse en Bouvier is de prijs van 10.000 francs, door een blad uitgeloofd voor het beste rniddel om de vliegenplaag te beteugelen, uit 265 ant woorden toegekend aan dat, waarin het gebruik van ruwe petroleum en nog beter van z/huile de schiste" (een goedkoop distillaiie-product van bitumineuse leisteen) wordt aanbevoleu. Door twee liter van deze olie per vierk. M. oppervlakte, met water vermengd, te gieten in de poeleD, beer- putten waterclosets, mestvaalteu enz., kunnen zich de eitjes en larven der vliegen dau niet meer ODtwikkelen. De onbekende schrijver vau het antwoord wordt verzocht zich aan te melden en proeven te nemen met zijn aiddel. 's Gravenhage8 Jan. De Hooge Raad heeft het vonnis van het gerechtshof te Amster dam, waarbij Van der Kaay wegens moord werd veroordeeld, vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te Arnhem. Loosduinen, 8 Jan. Alhier is door de automobiel van den heer T. v. S. een 18jarig meisje overreden en een eind meegesleurd. Deerlijk gekwetst werd zij opgenomen. Delft, 8 Jan. Alhier is in den ouderdom van 61 jaren overleden de heer J. O. van Mar- ken, de directeur der bekende gist- en spiritus- fabriek. St. Petersburg8 Jan. Door de Heilige Synode is besloten strenge straf toe te passen op de geestelijken, die zich niet hebben ontzien de regeeriugsmaatregelen op onjniste wijze voor te stellen. In Moskou moet gebleken zijn dat geestelijken rechtstreeks hebben meegewerkt aan het organiseeren der arbeidersstaking. In Odessa zijn eenige anarchisten in arrest genomen onder verdenking de daders te zijn van in den laatsten tijd door bet werpen van bommen gepleegde aanslagen. De Nowoje Vremja verneemt uit Libau dat het vereenigd comite der sociaal-democratische arbeiderspartij aan de stadsdoema en het rijks- bestuur den eisch heeft gesteld de werklieden in hun nood van het noodige te voorzien, onder bedreiging dat anders de fabrieken in brand zullen worden gestoken. Te Wenden is het slot van den districtsbe- stuurder in brand gestoken. De kozakken die tot hulp waren afgezonden, werden door een bende van meer dan 1000 gewapenden tegen- gehouden en waren verplicht terug te keeren. Parijs, 8 Jan. De verkiezingen wegens aftreding van de helft van den Senaat hadden tot uitslag dat werden gekozen 26 republikeinen, 26 radicalen, 13 radico-socialisten, 2 socialisten, 5 reactionairen, 9 progressisten. Voor 25 plaatsen moet herstemming plaats hebben, terwijl de uitslag van Martinique nog niet bekend is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2