A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad ci voor Zeeuwsch-Vlaanderen. fVo. 4785. 46e Jaargang. en h Donderdag 4 Januari 1906. Buitenland. FETJILLETON. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgava R U S L A N D. Vrij bewerkt door AMO. DERT1ENDE HOOFDSTUK. 44) TER NEUZEN, 3 Januari 1906. Aardenburg 7 5 2 9 6 3 Breskens 8 6 2 Cadzand en Retranche- ment 4 3 1 Eede en St. Kruis 6 Groede 10 7 3 Hoofdplaat 5 3 2 IJzendijke 7 5 2 Oostburg 9 6 3 Schoondijke en vVater- landkerkje 9 6 3 Sluis 11 8 3 Zuidzande en Nieuw- vliet 4 3 1 Axel 12 8 4 Boschkapelle, Hengst- dijk en Ossenisse 6 4. 2 Clinge 12 8 4 Graauw en Langendam 8 6 2 Hoek 7 5 2 Hontenisse 15 11 4 Hulst 8 6 2 St. Jansteen 10 7 3 Koewacht 7 5 Ter Neuzen 28 20 8 Philippine 3 2 1 Sas van Gent 6 4 2 Stoppeldijk 5 3 2 Westdorpe 8 6 2 Zaamslag 13 9 4 Zuiddorpe en Overslag 4 3 1 SE1ZMSCHE COERAJT. Voor Per drie ma&nden binneH Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVESTENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaataing derzelfde advertentie wordt de prjja slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. IMt It I Mil vemhljnt fflaaoday, Wueoidag. en Vrljdaaarand, ■Hge^imilerd op t'eeiililayen, by de rirma 1". J. VAN OK IANIIK te Ver Neuea. Het Petersbnrgsche telegraafagentschap verneemt uit beslist betrouwbare bron, dat de revolutie in Rusland op het oogenblik tot staan is gekomen binner enkele weken zal de rust overal zijn teruggekeerd. De revo- lutionaire beweging is voor geweld gezwicht en heeft zich in de oogen van het volk in diskrediet gebracht. Uit Bachmoet wordt gemeld d.d 28 December dat de revolutionaire beweging van den Jekaterinespoorweg zich op de stad Bachmoet concentreert. De stations langs de spoorlijn zijn in handen van de oproerlingen, bij wie de boerenbevolking zich heeft aangesloten. Bachmoet is in staat van beteg verklaardgeneraal Sandetsky is tot gouverneur benoemd. Verder zijn de stad en provincie Kaloega in staat van beleg verklaard. Een deel van de afgevaardigden derspoorwegbeambten, die het vertrek der treinen leidden, zijn op het station Soebotin gevangen genomen. Het is auidelijk te merken dat de regeering krachtige maatregelen neemt om de kieswet zoo spoedig mogelijk ten uitvoer te leggen. De instructies betreffende de wijze van kiezen, die uitgewerkt zijn, zijn voor publicatie gereed. Den plaatselijken bewindslieden is opgedragen de lijsten zoo spoedig mogelijk samen te stellen, opdat men tot het uitschrijven der verkiezingen zal kunnen oveigaan. Moskon, 31 Dec. Een bende revolutionairen, die zich verschanst had in de fabriek Prochorof, waar de hoofd- zetel van de revolutionairen was, heeft zich overge- geven en leverde de wapens uit. Evenzoo handelden ae aanvoerders van andere benden in de wijk Preana. Van overheidswege waren de bewoners van dit stads- gedeelte gewaarschuwd voor een bombardement. Schuilplaatsen waren beschikbaar voor vrouwen en kinderen. die zonder bescherming waren of uit vrees voor gevaar hunne huizen verlaten hadden. De be- zetting van het stadsgedeelte Presna door hetSemenof- regiment is uitgevoerd zonder dat er geschoten werd, om zoo min mogelijk schade te doen. De veroorzaakte schade beloopt reeds eenige millioenen roebels. Voort- durend komen troepenversterkingen hier aan;despoor- wegvcrbindingen zijn hersteld. Het bombardement van de wijk Presna duurde van vier tot tien uur voormiddags. De oproermakers werden omsingeld door infanterie, cavalerie en artillerie Met fiscbut werd bet groote huis van vijf verdiepingen iirnof beschoten In het binnen het district Moskou geleger. dorp Nowaja Dorefnia trachtten huiseigenaren een bende opstandelingen te verdriiven, die in een kroeg waren gevlucht, vanwaar zij op de inwoners schoten. Men omsingelde de kroeg en stak ze aan alle kanten in brand. Toen rukten kozakken aan. De verdere atloop is niet bekend. In den afgeloopen nacht was het getal der gedoode en gewonde opstandelingen tweehonderd. van bet Semenofski-regiment vielen zeven man. Het verkeer op den spo.irweg Moskou-Rjazan is her steld na een gevecht waarin do opstandelingen zware verliezen leden. Moskou, 30 Dec. Het huis van Koepsjinski, in Presna, waarin vele opstandelingen gevlucht waren,isstormender- hand genomen. Vervolgens werd een hevig geschut- vuur gerickt op de fabriek van Schmidt, waarin zicb het hoofdkwartier van de opstandelingen bevond. De fabriek werd met de belendende huizen in brand ge- stokeneenige opstandelingen kwamen in de vlammen om. Ook andere huizen werden in puin gescboten, daar de opstandelingen, die ze bezet hadden,'weigerden zich over te geven. Vele arrestatien hebben plaats gehad 17 officieren en 49 soldaten zijn gewor.d het aantal doode en gewonde opstandelingen is niet bekend. Moskou, 29 Dec. Gister hebben opstandelingen in de westelijke voorsteden cipieren en politiebeambten gruwe- De msrkiezia trad eenigszins opgewonden op Perkins tow, die juiat ait, den kleinen salon kwain. ,/Welna?" vroeg zij bijna fluistersnd. 0 Alles is in de heste orde", aniwoordde Perkius. //Mijtiheer Van Eiverdaal stemt toe in Ilea in alles, mevrouw Dat is nog meer dan wij werwacht hadden. De oude heer heeft volstrekt geen lust om een proces te voereri". #M*ar hoe staat het met Anny Zij ziet er zeer bleek en vermoeid nit". »Bih, dat gaat ons niet aan dat is een zaak, die allepn Eiverdaal aangaat. Wij hebben ons contract," Men giug aan tafel. Eiverdaal nadarde de markiezin om haar naar heur plaats te geleiden. »Mag ik de eer hebben, mevrouw?" sprak hy op drfligen toon en met een bulging, die haar bijna in lachen deed losbarstrn. //(J is zeer vriendelijk," antwoordde zij, terwijl zij zijn arm nam." //Ik verneem zoo pas, dat het gelukt is tot een volkotnen o'ereeustemming onzer belangen te komeD, en feliciteer n en ook mijzelven daarmee. Ik hoop, dat het geluk van lijk mishandeld. Heilen is het weer rustig. Er hebben arrestalies op groote schaal plaats. De arbeiders hebben zicb gister ten deele overgegeven en de wapens inge- leverd. Sedert generaal Misjtsjenko opperbevelhebber is, is behalve bet Semenofski-garderegiment, nog de Dagestanscbe cavelerie-brieade hier aangekomen. Petersburg, 1 Jan. Volgens het telegraafagentschap zegt een officieel regeeringscommunique dat verscheiden revolationaire vereenigingen in bekendmakingen aan hun leden verklaren, dat zij met het oog op het mis- lukken van de door ben georganiseerde onlusten be- sloten hebben hun taak neer te leggen, om in bet begin van het nieuwe jaar de algemeene staking te proclameeren Daar zuike verklaringen dienen otn slecht ingelicbte of bange lieden vrees aan te jagen, worden de inwoners van Petersburg, waarheen de oproermakers misscbien de vlucht nemen, aangemaand zicb door geen oproer, dat zou kunnen plaats hebben, te laten beangstigen, daar da regeering met alle haar ten dienste staande middelen alle pogingen zal onder- drukken. Wij vestiges de aaudacht op de morgen door de leerlingen der zangschool onder leiding van den heer C. W. Bouwmaus alhier in het Hotel de Commerce" te geven uitvoering. Naar wij vernemen wordt door dejongelui, 56 in getal reeds verdienatelijk gezongen, zoodat men door er heeu te gaan, genot kan smaken, maar ook bevorderd men een goed doel, lsuiging van den nood der armen. Wjj maken er onze lezers op attent dat met ingang van 3 Januari eenige verandering is gekomen in de dienstregeling op den trein Gent Ter Neuzen. De middagtreinen uit Gent en Ter Neuzen vertrekken 10 minuten vr eger, n. 1. vau Gent te 11,50 en van Ter Neuzen eveneens te 11,50. De Staats-Ct. no. 306 bevat een Kon. Besluit, waarbij wordt goedgevonden en verstaan, de gemeente Ter Neuzenmet ingang van 1 Mei 1906, aan te wijzen als gemeente, waar het, ingevolge art. 47 van de Drankwet, verboden zal zjjn zonder toestemming van den burge- meester in een localiteit, waarvoor door burge- meester en wethouders een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein of een verlof voor den verkoop van alcohol- houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, is verleend, vrouwelijke personen (met uitzondering van de inwonende echtgenoote en de inwonende dochters van den houder der vergunning of van bet verlof) gedurende de uitoefening van het bedrijf dienst te laten doen of vanwege den houder van de vergunning, of van het verlof aanwezig te doen zijn. Nevens Ter Neuzen wordt daarvoor in de provincie Zeeland nog aangewezen Middelburg. onze kinderen bevorderd zal worden door de opofferingen, die wy ons getroosten." „Daar vertrouw ik vast op, mevrouw. Alles wordt slechts gedaan om hen gelukkig te maken." tfHeeft u reeds met Anny gesproken dlk heb de noodige toespelingsn gemaakt. U weet wel, mevrouw, hoa vlug van begrip de jonge meisjes zijn, als men vau sommige zaken spreekt. Een enkel woord is soms reeds vol- doende. Ik ben dan ook vaD plan aan tafel de verloving bekend te maken. Dat keurt U tocb goed, hoop ik i/O, ja wel, mijnheer Van Elvprdaal." Anny zat tusschen markiea Gaston en haar moederhaar vader zat tegenover haar. Menig- rnsal keek zij hem schuw en angstig aan zijn geiaat scheen anders dan gewoonlyk, meende zij. Maar dat kon een vergissing van haar zijn, orndat zij zelf niet np haar gemak was. Den meesten tijd zst zij hang en stil met neergeslagen oogen en hevig kloppend hart en deed zij haar, best om bedaard en geduldig te zijn. Als zij het erg benauwd kreeg en als om in luid gescbrei uit te barsten, greep zij onder het tafellaken haar moeders hand beet. En deze goede vrouw, die een zwak vermoeden had van den gemoedstoestand van haar dnchter, fluisterde haar met een glimlach toe //Biijf bedaard, miju kind 1 Er gebenrt niets zonder Gods wil." Markies Gaston deed zijn best om zijn tafel- buurvtouw gezellig bezig te hondeuAnny In eene te Ter Neuzen, in het hotel (Vntraal door de Commissie tot aankoop van Chili-salpeter bij voorkoop, onder voerzitterschap van den heer J. P. Scheele, gehouden voltallige vergadering werd bepaald dat de prijs van de 1,600,500 K.G. aangekochte Chili voor de deel- nemende vereenigingen zal bedragen vrachtvrij voor den wal in de verschillende havenplaatsen 11,83 per 100 K. G. Tevens werd besloten den secretam der commissie, den heer G. A. Vorsterman van Oyen, af te vaardigen naar de voorjaarsvergadering van het Centraal Bureau voor den aankoop van meststoffen te Enschede te houden, om daardoor nader bekend te worden met de inrichting en werking dezer instelling. J.l. Vrij dag werd in het /(Hotel den Appel" aanbesteed het maken van metselwerk aan het woonhuis van A. Vermast in de Donze-Visser- straat. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren F. van der Peijl voor 420, W. P. Nieuwelink voor 398, D. de Smidt voor 390, J. van der Velden Hz. voor 363. L. en C. Deij voor f 360, P. J. Rijnberg voor 344, J. Koljjn voor 340 en H. van der Velden Jz. voor f 293. Gegund aan den laagsten inscbrijver. Op Nieuwjaarsdag was alhisr een meisje op den Bsandijk nit Met een vrijer. Laatstge- noemde bad vroeger kenais gehad aan een nicht van het meisje, welke met haar zuster ook in dezelfde dansgelegenkeid kwam en daar onder de oogen van den lijdzaam toezienden vrijer het meisje Lardbaudig tracteerden. Toen zij eindelijk met ontredderd toilet de vlucht nam werd zij door haren beminde(?) gevolgd. Tegea de strjjdbare zusters is proces-verbaal opgemaakt. De heer Aug. Cammaert, oud-burgemeester van Philippine, is V rijdag j. I. in een der zieken- inrichtingen te Gent overleden. Hij was 62 jaar oud. Het bestuur der ambachtschool te Hulst heeft van den Minister van Binnenlandsche Zaken bericht ontvangen, dat de Minister bereid is, op de voorwaarden waarop door de Pro v. Staten van Zeeland een subsidie is verleend, een rijks- subsidie van f 6000 toe te kennen voor de op- richting dezer school. Dit bedrag zal worden uitbetaald, zoodra de school definitief zal zijn geopend. Donderdag 4 Januari wordt te Hulst eene vergadering gehouden van het hoofdbestuur van den R.-K. Boerenbond voor Zeeuwsch-Vlaande ren, O. D., ter vaststelling van den datum en der agenda voOr de algemeene vergadering. Tevens zal er ook eene vergadering plaats hebben van de bestuursleden van al de aange- hoorde bem uauwelijks, maar zijn blik zag zij. En die koude onverschillige blik rustle op haar als op een overwonneue. Dat vond zij onuitstaan- b»ar, het sneed haar door de ziel. In dien blik las zij liefdeloosheid en hardvochtigheid. Aau dien man zou zij toebehooren, die blik zou haar leidende ster moeten worden, haar hoop, haar ver- trouweu in alle omstandigheden van het lezen Stil zat zij daar ueder, alsof zij om erbarmiug smeekte, doch markies Gaston bemerkte daar niets van. Toen zag Anny plotseling, dat haar vader aan zijn glas tikle en opstoud. Een rilliDg voer haar door de Jeden, de tranen sprongen haar in de oogen, en zoo keek zij haar vader aan op het laatste oogenblik, in den hoogsten nood Vluchtig zag zijn strak oog ook haar was in zijn hart dan alle gevoel voor zyn kind, alle medelijden en er^armen gestorven a Dames en heeren," begon haar vader met luide stem, »dierbare vrieuden en vriendinnen, ik heb de eer owe aandacht een oogenblik te vragen om een gebeurtenis mede te deelen, zooals van tyd tot tijd in het leven voorkomeo om ons gemoed te verfrisschen en gelukkig ts maken." Van aandoening moest juffrouw Badsley haar neus snuiteu, en daarna streek zij langs haar oogen. fDikwijls moeten wij ons buigen voor de macht van het noodlot, meuigmaal worden getrolfan door de wreede wisselvalligbeden des levens Wat zou er uit ous worden als ni<4 nu en dan een verzoenende sloten afdeelingen, ter bespreking en zoo ncodig regeling van den gezamenlijken verkoop van beetwortelen. Het door de gemeenten dezer provincie te dragen aandeel in de lichting van de natio- nale militie van 1906 is vastgesteld als volgt GEMEENTEN. Volledig aandeel. Ter Tot volledige korte oefening. oefening. 4 2 2 Sluiskil. Vrydagavond 11. had er tusschen Sluiskil en Ter Neuzen eene aanvaring plaats tusschen de Engelsche boot Avocet en een ijeeren aak uit Avereest. De aak bekwam daarbij nog al averij aan het achterschip. Hoek. De loop der bevolking in deze ge meente over 1905 is als volgt Geboren 47 m., 42 vr., totaal 89. Gevestigd 40 m., 32 vr., totaal 72. Overlijden 21 m., 23 vr., totaal 44. VertrokkeH 37 m., 22 vr., totaal 59. mann. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1904 1220 1243 2463 31 Dec. 1905 1249 1272 2521 Alzoo vermeerderd met 29 m. en 29 vr., totaal 58. overeeustemming ons herinnerde aan de besturing van den Hemelschen Vader? Moeten wy niet dankbaar de handen vouwen als de hand van het noodlot eens een enkele maal op vriendelijke wijze in ons leven grijpt en spelender wijze de draden losmaakt, die wij niet te ontwarren geloofden Moeten wij niet alien, ieder uaar zijn krachten, medehelpen om zulk een aangename gebeurtenis te bevorderen Moeten wij zeifs geen offers brengen en ons dikwijls buigen (iHoe schoonhoe waar 1" sprak jufirouw Badsley vol geestdrilt. #Iu dit geval, geachte dames en heeren, is het de kleiue god Amor, welke door het lot is uit- verkoren om de verwarring te verhelpen, om al spelende de ster van twee familien te doen schit- teren, en het geluk vau twee trouwe, aan elkaar gewijde barten te bezegelen. Een loegenegenheid, die wellicht reeds lang in het verborgen bestond ik zal daar niet over uitweiden zal thans een nieuw tijdperk ingaan. Ik heb de eer U alien bekend te maken met de verloving mijner geliefde eenige dochter Anny met den markies Gaston d'Aigre. Markies! ontvang mijn zegeB, neem mijn kind en maak haar gelukkig. En u, dames en heeren, noodig ik uit uw glas op te nenaen en op het geluk en den voorspoed der verloofden te driukeu." (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1