BIJVOEGSEL Ter Neuzensche Courant Zaterdag 30 December 1905, No, 4783. Buitenland. Gemengde berichten. R u S L A N D. TER NEUZEN, 29 December 1905 Gemeenteraad van Hoek. VAN BE VAN en spreekt reeds over den Rooden Zondag te Moskou _,!,L flip, zich daags en werkelijk geven de gebeurtenissen, die zich daag: voor het Kerstfeest (niet het Rnssisehe) in de oudi Czarenstad hebben afgespeeld, daar mime aanleiding toe. Langzamerliand worden meer bijzonderheden over die verschrikkelijke revolutie bekend. Mogen we den correspondent van een buitenlandsch blad dan bedraagt het aantal dooden en gewonden Uit de telegrammen is bekend geworden dat de opstan- delingen de straten met prikkeldraad, sleden van huur- koetsiers, deuren, steenen en andere voorwerpen barrica- deerden. Als gevolg van het gebruik van sleden voor dat doel waagdeu zich ten slotte de arme koetsieis niet meer op straat, uit vrees, dat hun de sleden zouden worden afgenomen. De troepen hebben geen ammunitie gespaard; met klein en groot kaliber is er geschoten en dat er op deze manier vele onschuldige menschea het slachtoffer geworden zijn, kan ieder begrijpen, die de tegenwoordige draagwijdte van het geschut kent. Trof de artillerie een hoopje menschen aan, dan werden de machinekanonnen afgevuurd, die in een minuut een regen van kogels kunnen wegslingeren. Het Nikola- station is doorzeeft van kanonkogels en gedeeltelijl. afgebrand Het Rjasanstation, dat door de opstandelingen was bezet is platgeschoten. Dinsdagmiddag begonnen na een pauze van enkele uren de geyechten opr.ieuw. Op het Artalplein werd het artillerievuur anderhalt uur volgehouden. In de Sadowajastraat,^ di« telkens met barrieaden wordt bedekt, werden 60 shrapnels afgevuurd en het aantal huizen, restaurants, drukkeryen, die door geschutvuur zijn verpield, zijn niet te tellen. De Roetsjnarief-drukkerij was door de revolutionnairen tot gevangenis ingerich't Zij hadden daar omcieren en soldaten in opgesloten, die zij als gijzelaars wilden gebruiken. Een der meest dramatische tooneelen van den opstand had plaats in den nacht van Zondag op Maandag, bij het huis van den uitgever Systin, waar 60 a 'JO '"ey°" lutionnairen, die hun salvovuur op de soldaten hadden gerieht, omsingeld werden door de troepen. De revolutionnairen werden gasommeerd zich over te geven, maar zij antwoordden met een nieuw salvo, dat een aantal soldaten deed sneuvelen. De ontboden artil lerie schoot het huis in brand. De soldaten en brand- weerlieden wilden optreden, maar de schoten der revo- lutionairen deden hen achieruit deinzen. Het instortende dak heeft al de revolutionnairen in den vuurgloed doen omkomen. De straten zijn met lijken bezaaid de ziekenhuizen kunnen niemaiid meer opnemen. Vele der lijken zijn van baardelooze jongelingen. Elk oogenblik breken er branden uit en aan blusschen valt niet te den ken de kernel is rood gekleurd. Bij de revolutionnairen, die zich thans meer uit vrees voor het geschut in de nauwere en kromme straten ophouden en nog altijd voortgaan met het bouwen van baricades, hebben zich vele vrouwen aangesloten, van wie een correspondent getuigt, dat zij moedig maar wreed mede strijden. Een telegram aan het Berliner Tageblatt zegt, dat ei varandering gekomen is ia de tactiek van deopstande lingeu zij richten nu geen barricades meer op, die toeh door het kanon- en geweervuur uit elkander worden geworpen. Zij &ehieien nu weer uit hinderlagen, uit deurportalcn en venslers. Het gevolg is dan geyvoonlijk, dat de artillerie het betro,.ken huis beschiet Men neemt in Moskou aan, volgens hetzelfde telegram, dat de strijd niet langer duren kan dan nog twee dagen, omdat de revolutionnairen te zware verliezen hebben geleden «n bun rijen dagelijks worden gedund. Gene- raal Mitchenko is te Moskou aangekomen naar verluidt zal hem een dictatuur worden opgedragen. De toestaud in de Oostzeeprovincien is er nog niet op verbeterd. Een correspondent van de Kdlnische Zeitung somt een groot aantal riddergoederen op, die door brand vernield zijn. De benden dringen, duizenden koppen sterk, in Libau door en eischen, dat alle mannen onder de veertig jaar zich bij hen zullen aansluiten. Duitschers en Joden worden voor de keuze gesteld in het revolutionnaire leger dienst te nemen of te worden doodgeschoten. De Koerlandsche sociaal-democraten liopen met de hulp van al'vallige marine- en leger- troepen de oorlogshaven Libau te bemacbtigen, teneinde een versterkte basis voor hun operaties te verkrijgen. Reeds nemen de artilleristen in Libau een hoogst ver- dachte houding aan en trachten zij de kanonnen on- bruikbaar te maken. Daarentegen hebben te Mitau de dragonders hun plicht gedaan door de opstandelingen met zware verliezen te doen afdeinzen. De vlucht der vreemdelingen duurt voort. Waarschijnlijk heeft ook Frankrijk schepen gezonden ter afhaling en bescherming van zijn onderdanen. Een Fransch ingenieur uit Bakoe aangekomen, zegt dat heel de Kaukasus in opstand is en dat, volgens geruchten, Georgische voorloopige regeeringen zijn uit- geroepen te Batoem en Tifilis. Heel het zuiden van Rusland is in open revolutie; het midden van Rusland is ten prooi aan hongersnood. De raad van arbeidersvertegenwoordigers te St. Peters burg, besloot de staking voort te zetten. Weder is aldaar een nummer van hun blad op een drukkeri gedrukt, waartoe men zich met geweld toegang had verschaft. Te Odessa hebben de stakers met geweld alle banken en winkels gesloten, behalve die voor nrood en eetwaren. Het centraal-revolutionnaiie comite heeft de matrozen van de te Sebastopol liggende schepen uitgenoodigd met de roode vlag in den mad een bezoek aan Odessa te brengen 1 Twer, aan de lijn Moskou—3t. Petersburg, is in handen del apstandelingen. Te Wilna is een locomotief van een trein ait Zuid-Frankrijk in de lucbt gevlogen. Te Samara is een gewapende opstand uitgebrokan. Eer- o-isteren zouden de werklieden in de kolenbekkens van losnowice en Dombrowa in Polen den gewapenden opstand beginnenzij zeggen over 12000 gewapende mannen te bescliikken. De Czaar heeft op een telegram van gelukwensch op zijn verjaardag van Keizer Wilhelm geantwoord Wii doorleveu zware tijden, maar ik hoop, dat we de crisis weldra te boven zullen zijn, zonder dat het land onherstelbaar verlies is toegebracht. De St. CtJ bevat de wet totl} naturalisatie van G. de Buck, landbouwer, geb. te Wachte- beke, wonende te St. Jansteen. Woensdag werd te Hoofdplaat een haas achtervolgd in° de dorpstraat, en men meende het dier reeds te vatten, toen het door een open deur eener woning een wijkplaats zocht. Doch ook de achterdeur was open, zoodat het gej'aagde wild ontsnappen kon. Diasdagnacht keerden een viertal fietsers, onder wie twee dames, van het concert te Schoon- dijke huiswaarts. Op den straatweg van Breskens naar Groede hadden een paar personen de laagheid een der dames zoo te duwen, dat zij tegen den Dcast haar rijdenden heer viel waardoor deze ook let evenwicht verloor. Daarmee niet tevreden, moesten de belhamels de fiets ook nog toetakelen, zoodat van verder rijden geen sprake was. Boven- dien deelden ze nog klappeu uit. Tegen de dadera is proces-verbaal opgemaakt. Een van hen had dieu dag zeker uitgekozen om zich zoo lummelachtig mogelijk aan te stellen 's morgens kon hij een meisje niet met vrede laten passeeren, 's middag was hij een htrberg uitgegioid eD *8 avonds werd hem door de politie zijn mes ontnomen. 't Was welletjes (M. C.) Zondagnamiddag had men aan de suiker- labriek van den heer Wittouck, te fselzaete, een schip geladeu met 3300 zakken suiker. Toeu men wilde vertrekken, ontstond er brand in het ruim. Het vuur nam zulk een snelle uitbreiding dat er, niettegenstaande al de hulp van werk- volk en brandweer, welhaast niet aan le denken viel om te blusschen. Men was verplicht gaten in het schip te kappen, om het te doen zinken en zoo teu miuste te redden wat men nog kon. Er zijn geen persoon- lijke ongelukken. De schippersvrouw kon zich met haar klein kind redden. Het was nog eeu uieuw schip, Westdorpe. In de rasdsvergadering van heden, Douderdag 28 Dec. waren tegenwoordig de voor- zitter, alle leden en de secretaris. De notulen worden vootgelezen en onveranderd goedgekeurd. Procesverbaal der kasopname van den gemeente- ontvanger op 12 Sept. 1905, waarnit bliikt Ingekomen 24101,02 en uitgegeven 22177,765, moet in de kas zijn f 1923,25'*. Het saldo klopt. met de aauwezige gelden. Ingekomen schrijven van de gezondheidscom- missie, waarin dat college meedeelt, dat er aan het verlaten der eertijds onbewoonbaar verklaarde woning van Al. de Guytenaere tot heden toe geen gevolg is gegeven. De voorzitter laat den secretaris een schrijven voorlezen, hetwelk kort na de onbewooubaarver- klaring aan geuoemd college is gerieht, waaruit blijkt, dat er terstond werk van gemaakt is, doch daar het vooruitzicht bestond, dat er toen op die plaats een nieuw huis zou worden gebouwd, is er besloten de zaak nog eeuigen tijd uit te stellen. Thans echter deelt de voorzitter mede, dat er een plan is ingediend ter secretarie van eeu inge- zetene der gemeente om op genoemde plaats een uieuw huis te bouweu. Hij stelt voor, dit aan de gezondheidscommissie te laten weten, hetwelk zonder hoofdel. stemming wordt aangenomen. Hierua komt ter tafel een vtrzotk van onze onderwijzers, waarin zij den raad in overweging geven, dat zij, te beginnen van 1 Januari 1906, verplicht zijn bij de reeds bestaande 2 °/0 nog 5 °/0 te storten vo»r de premien van het weduwen- en weezeupensioenfouds en verzoeken den raad eene geldelijke bijdrage van gemeentewege, opdat hun tractement hierdoor niet teveeldoor vermindere. De voorzitter zigt dat 7 °/0 va11 het traqtement voor de onderwijzers zeer bezwaarlijk is en dat hij wel te viudeu zou zijn om de onderwijzers eene gelijke vergoeding toe te staan. De heer Van Haelst merkt op, dat de gemeente geeuszins verplicht kan gesteld worden voor de teruggave van de premie van verzckering voor gemeenteambtenareu. Gelijk ieder, die zich iu het weduwen- en weezenfonds weuscht te verzekeren, voor zich zelf moet betalen, zoo zijn ook de onderwijzers verplicht dat zelf te doen. De heer Van Acker is het met spreker volkomen eens en merkt op, dat, alhoewel de heer Bjuw- rnans een groot geziu keeft, hij daartegenover ook een fatsoenlijk iukomeu geniet, want dat hij, behalve zijn tractement als hoofd der school nog aanmerkelijke bijverdiensteu heeft, spreker zegt, dat de heer Bouwmans zooveel inkomeu geniet als iemand met 50 gemeten eigendom. De heer Ingels stelt voor alleen die ondervrij zers te vergoeden, die een groot geziu hebben, zooals b. v. de heer Bmwmans, doch de heer Peuleman, die toch ook een fatsoenlijk tractement verdient eu geen kiuderen heeft, niet. De voorzitter zegt, dat het niet opgaat den eenen vergoeding toe te kennen en den anderen voorbij te zien. Spreker zegt nogmaals dat het voor de onderwijzers bezwaarlijk is 7 °/o te staan, waarop hij het verzoek in stemming breugt. Bij stemming waren alle leden er tegen, behalve de heer Ingels, zoodat op het verzoek om ver goeding afwijzend wordt beschikt. Niets meer aan de orde zijude, vraagt de voor zitter of er iemand van de ledeu is, die iets voor te stellen heeft in het belang der gemeente, waarop de beer Ingels vraagt, of er geen middel is om zich het huishouden van Eduard Herman aan te trekkeu. Spreker meent, dat genoemde man in behoeftige omstandigheden verkeert, daar hij oud en blind is en niet zoo langs den weg kan blij >*en sukkelen. De voorzitter zegt, dat dit verzoek client te worden ingediend bij het Algemeeu Armbestuur Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Westdorpe. Op den 24«n en 26en December gaf de tooneelafdeeling van ons muziekgezelschap wEikels worden Boomen" haar eerste winterconcert. Tooneel- en muziekstukken, alsmede de verschil- lende voordrachten liepen goed van stapel. Vooral het kluchtspel, //de Repetitie van een Liefhebberij tooneel" en de komische ensemble sceue //Naar de Maskarade" werden voortreffelijk gespeeld en venden veel bijval. De goed bezette zaal gaf een doorslaand bewijs, dat het publiek zich meer eu meer interesseert voor ooze tooneelvereeniging, die zich dan ook waarlijk mag verheugeu in een goeden vooruitgang. Wanneer het schema gevallen was, was het onder het publiek wel eenigszins rumoerie, doch bij het spelen der stukken toonde ieder veel bslaugstelling, welke goede orde ea voor acteurs en voor anditeurs zeer aangenaam werkte. Moge //Eikels worden Boomen" steeds zoo haren naam gestand doen, dan zullen hare leden en het publiek nog van menig gezellig avondje kunnen genieten. Wij meenen de tolk te zijn van een ieder, als wij een welgemeend waord van lof brengen aan de heeren P. J. Bouwmans, directeur van 't muziekgezelschap en J. F. Peuleman, leider der tooneelafdeeling die beiden zich zooveel moeite getroosten tot het verkrijgen van een algeheel succes. Koewacht. L. van de Vijver verdacht van de doodelijke verwondiag toegebracht te hebben aau A. Raes is na een pre*entieve hechteuis van 72 dagen Woensdag in vrijheid gesteld. Eene vrouw alhier zou een varken slachten en het vleesch in de kuip steken. Daarvoor is natuurlijk nog al wat zout noodig. Nu berekende ons zuinig huismoedertjf, dat met het zout op het Belgisch te koopen en het frauduleus in te voeren, ze zich een aardig voordeeltje zou ver- schaffen. Doch o wee, juist toen ze met haar baaltje zout de grens overging, werd ze door een rijks-ambtenaar aangesproken. die het zout in be- nam en tegen de vrouw proces-verbaal op- maakte. Bij de rijkspolitie alhier meldde zich Dins- dag een deserteur uit Haarlem aau, die een drietal maanden in Belgie had rondgezworven en die hu naar zijn regiment terug verlangde. Door de marechaussee werd hij naar Axel overgebracht. Koewacht, 27 Dec. Hedenuamiddag om 4 uur hield de raad dezer gemeente eene opeubare vergadering, waarop alle leden tegenwoordig waren. Voorzitter was de heer C. P. J. Dierick, secre taris de heer H. D. IJsebaert. Aan de orde was beuoeming van eeu geueesheer, belast met de armenpraktijk voor het jaar 1906. Met algemeene stemmeu wrd herbenoemd de heer Dr. A. Ver- scheure van Stekeue (Belgie). In het burgerlijk armbestuur waren »ea paar vacaturcs outstaau. Ter voorziening in die vacatures werden beuoemd de heeren Th. Persijn eu H. D. IJsebaert, die deze benoemiog aannamen. De subsidie aan het burgerlijk armbestuur voor het jaar 1906 zal in eeu volgende vergadering nader geregeld worden. In de begrooting van 1906 werden op voorstel van Gedeputeerde Staten een paar wijzigingen gebracht. St. Jansteen. Zondag hicld de heer L. H. SehefDrs onderwijzer te Hulst en secretaris der afd. Hulst v. d. Bond voor Staatspensionneering altiier eene lezing tot onderwerp hebbende Korte ge- schiedeuis en doel van dc.u Bond. In weinig woorden gezegd, is het doel van den Bond una van rijkswege pensioen tot een bedrag van 3 gulden per week te geven op 65jarigen leeflijd aau iedereendie zulks verlangt, dus aan armeu en rijkeu, terwijl de laatsteu de lasten dragen, die op 34 millioeu gulden worden ge- raamd per jaar. Volgens lezer bedraagt de opbrengst van grond- bezit binnen- eu buiteulaudsche effecten eu schuld vorderingen de kapitale sorn van 500 millioeu gulden 'sjaars eu de vererving in de zijlinie 100 miilioen gulden. Werd er eene pensioeubslasting ingevoerd van 5% van de eerste som en 10% vau de tweede dan waren de duiten er. Er was veel belangstelling. Nadat de heer Scheffers geeindigd had ver klaarden 27 personen zich bereid om lid te worden van den B >nd en van e»ne op 14 Januari a. op te richten afdeeliug St. Jansteen. Bij den landbouwer Ed. van Looij in den polder Absdale onder deze gemeente zijn voor de vijfde maal de kippen gestolen. De mat is d&ar- door voor een bedrag van f 250 benadeeld. Heagstdijk. Op de algemeene vergadering van onze ouderlinge Varkeusverzekerings-maat- schappij, Diusdagavond gehouden, bleek, dat in het afgeloupen dienstjaar de inkomsten beliepeu 108,10 en de uitgaveu 22,18, zoodat er een batig slot is van 85,93. De 22,18 uitgaven bestonden iu 10,25 uitkeering en uit 11,93 administrate- eu andere onkosten. Voor het komeude jaar werd de premie per maaud weer op 15 cent bepaald en het iukoom- geld op 1,50. De vergadering was zeer druk bezocht slechts enkele leden waren afwezig en vele belangstelienden er bij tegenwoordig. Toen de zaken afgehandeld waren sprak de voorzitter van den Baerenbond, de heer C. v. fisbroeck, •en opwekkend woord tot deelneming aan de zoo nuttige iustelling, waarna de voorzitter der ver eeniging, de heer E. t. Leemput de vergadering sloot met een woord van dank aan de aanwezigen. Een treinpoetser der Staatsspoorwegen heeft Dinsdag bij aankomst te Zwolle van den trein die te 1.30 nit Oidenzaal was vertrokken, in een dames-coupd 2e klasse onder een bank gevooden een kinderijjkje van het vrouwelijk geslacht, ge- wikkeld iu een bruin papier. Het lijkje is op het politiebureau te Zwolle gedeponeerd. - Een redder, miskend en beloond Het zoontje van den heer R., te J.Jmuiden, riel bij 't spelen op een vlot in het Noordzee-Kanaal, en geraakte onder genoemd vlot. Zen Italiaansch matroos zag het joist verdwijnen en sprang zonder aarzelen het kiud Da. Hij smaakte het genoegen het knaapje te redden. Toen hij 't kind naar huis bracht en aangescheld had, werd hem de deur door den heer R. zelf geopeod. De druipende jongen ziende trok bij dezen naar binnen en plaf de deur giug dicht onder eenig gebrom. Bibbereud stond de redder voor de gesloten huisdeur. Nadat echter door anderen de vader van het kind op de hoogte was gestsld bekwam de matroos een be- looning vau f 25, daar hij den kuaap van. een wissen dood gered. ru den nacht van Zaterdag op Zondag be- merkte t stuurman van een iu de KouingskaTen te Rotteru. in liggeud Duitsch stoomschip onraad aan boord. Gewapend met een revolver ging hij naar het achterdek waar hij twee personen ont- dekte, die bezig waren eeu maniliatros te water te laten. Hij loste een paar schoten, waardoor een der dieven getroiTer) werd, die bewusteloos iueen zakte. Iutusschen kwam de politic die beide personen arresteerde. De. toestand van den gewonde levert geen getaar op. Een ongelukkige reis De laatste tram van Hoogeveeu naar Nieuw- Amsterdam heeft Zaterdag geen voorspi*edige reis gehad. Te Hoogeveen stapten een twintigtal jongeliedeu iD, die weldra eeu hevige vechtpartij hielden, elkander met messeu toetakelden de ru.ten vau den wagen stuk sloegen en de audere passa- giers noodzaakten de coupe te verlaten. E-eu later werd er een man uit Diphojru, die van een visite kwam, de beide beenen afgeredeu, tengevolge waar- vau hij binnen korten tijd overlted, doordat geen heelkuudige hulp aauwezig was. Diiisdagocht md had te Hoorn het volgende ongaluK plaats: Toen te ongeveer 7 uur A. T. eeu wagen beladen met mest naar het laud, gelegen aau den Draafsiagel, wilde rijden, kwam het voer- tuig, vermoedelijk door de gladheid van het pad, in de aangrenzende sloot terecht, met het gevolg, dat de voermau onder den wagen geraakte en eeuigen tijd later levenloos werd opgehaald. Uit een raadszitting ten plattelande. Aan de orde is het benoemen van een onder- wijzeres. Hierbij merkte het lid Ter H. op, dat er wordt gesproken over de kalmte van de dames, maar dat men er ook veel katten onder heeft. Spreker is voor aanstelling van een onderwijzer, omdat dezen z. i. in den regel meer verstand hebben. (Tel.) Zitting van Zaterdag 23 Dec. 1905. (V E R V O L G.) De heer MeesterAls we nu eens twee scholen kregen wat een bezwaar. Ik voor mij zou mijne kinderen liever een half uur verder sturen naar eene goede school met zes onderwijzers. Die is beter. De heer Kaan Daar is men het niet eens over. De een zegt ja, de andere neen. De heer lie Meester Dat kan niet anders. Dat kunnen wij zelf wel begrijpen. De heer J. de Feijter Als wij't van 't Rijk kouden krijgen. De heer Kaan Dat kunnen wij vragen. De heer De Meester: Ik ben niet tegen die school. De heer De Regtik zou er toch tegen zijn omdat er misschien eene bijzondere komt. De heer De Meester Kunnen wij 't niet in beginsel aannemen en dan vragen. De Voorzitter. Neen, dat kan niet. De Raad moet eerst definitief besluiten en dan kan men pas vragen. De heer De Meester: Dat is moeilijk. De heer Kaan Er wordt nog al eens grootere subsi die verleend. De Voorzitter Ik geloof niet, dat wij het kunnen krijgen. De heer J. de Feijter: Ik zou het toch eens willen onderzoeken. De heer De Regt: Wij zouden het besluit moeten verdagen. De Voorzitter: Neen, wij moeten aannemen of ver- werpen. De heer De Meester: Ik zou het in beginsel willen aannemen. Wij hebben zekere verplichting tegenover die menschen. Komt er toch eene bijzondere school, dan hebben wij getoond te willen. Maar als wij bouwen en ze zeggen: wij bouwen toch! Daar staje. Ik voor mij zou zeggen komt er eene bijzondere, dan bouw ik geene opeubare. De Voorzitter: Zou die bijzondere school er wel komen, als er een openbare gebouwd wordt. De beer Kaan Een kleine 300 zijn wij toch kwijt. De heer De Meester Anders /473. Dat scheelt ona toch /173. Die hebben we dan toch gespaard. De Voorzitter Wordt er eene bijzondere school ge bouwd, dan kost ons dat 275. Eene oper.bare 475. De heer De Meester Ik stel het me zoo voor. Nemen wij eens aan, dat wij nu f 1000 noodig hebben voor het onderwijs, dan hebben we dan /1400 noodig. De heer Kaan Neen zoo moet je het niet opvatten. De belasting gaat wel f*75 naar boven, maar nemen wij het in beginsel aan, dan toch nog 275. bp die manier wordt het /200,meer. De heer De MeesterIk zou het in beginsel aan nemen. De heer Kaan 't Scheelt ons maar f 200, De Voorzitter: lk zal de rekening nog eens over doen. (Onder het nazien komt nog een foutje vau ylO,— voor den dag). Bouwen wij, dan kost het ons 463,Moeten wij die 100,— betalen, maar neen, "dat staat in geen enkele bepaling. De heer De MeesterIk was er voor bereid. Maar met die bijzondere school vind ik het gewaagd. Als wij 't nu eens in beginsel aannemen. Voor dat geld ben

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1