Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 33 December 1905. 45- hargang. No. 4781. Binnenland. RUKBOM 9&BUJK. Gemengde berichten. FEUILLETON. T~) TTTFgjTD T±1 BLAD. tweede k a im e r. Yergaderiug van Donderdag. Oorlogsbeg'ooting. De algemeene beschouwingen worden voortgezet. Da Minister van Oorlog betoogde dat zijn houding niet in strijd is met het program van den Kabinets- formateur. Roudborstig heeft de Minister gevraagd wat hij voor bet leger noodig heeft. Set bleek bij den Oorjog in 1870 dat ons leger minder- waardig was, eu sedert dien en ook nu nog heeft man er naar gestreefd en moet m. n er uaar streven daarin verbeteriug te brengen. Tredende in de kritiek op de beoordeelings- lijsten, betoogde de Miuister dat deze noodig ziju om met eerlijkheid, onpartijdigbeid en doelmatig- h id het karakter van de officieren te beoordeelen, niet om beschuldigiugen uit te spreken. Hij kan de beoordeelingslijsten niet overleggeu, maar is bereid de Kamerleden in ziju Kabinet te ontvangen eu hen in te lichten. Wat nu het volksleger aangaat, de Miuister adviseetde in 1889 al om daartoe te komen. Hij wil dit nog, maar met bedachtzaamheid. Nu krachtens de legerwetten alien weerplichtig zijn gaworden, moeten de vooroefeningen eerst goed geregeld worden. Zoolaug dit niet het geval is, mag de oefeningstijd niet verder verkort worden. Er kan thans nog geen dag van gemist worden. De Minister ii voornemeua de viermaandera af- zonderlijk in te deelen, eu hen te laten oefenen door daarvoor bizonder aaugewezen kapiteius. Dat is een proef, maar niet om te komen tot verkorting van den oefeningstijd, wel om te komen tot verbetering. Wat nu het blijvend gedeelte aangaat, de Miuister kau het op dit oogenblik niet opheffeii. Het zou groote verwarring in bet leger brengen. De Minister is echter deze zaak zeer sympathiek gestemd. Zij biedt veel bezuiniging en levert andere voordeelen op. De Minister onderzoekt dus de zaak; hij moet eerst de landweer zien, dan kau hij oordeelen, maar voor dit jaar zou hij opheffing ernstig betreuren en ontradeu. Na betoogd te hebben dat de derde herhalings- oefening niet gemist kan worden, verklaarde de Minister zich echter bereid te overwegen verkorting dier oefeningeu, overtuigd als hij is dat door de herhalings-oefeningen zware persoonlijke lasten worden opgelegd. Het kader moet compleet zijn. Het reservekader wil de Minister verbeteren in de richtiug van het leggen van zoo mia mogelijk druk op de jougelieden. De zaak Toeriug giwg de Minister breedvoerig na. De Minister moest in deze als rechter op- treden; hij meeut zich eerlijk eu nauwkeurig van zijn taak als rechter te hebden gekweteu. Met een beroep ook op de meening van het Kamerlid-Blooker, hield de Minister vol dat hier van moord zelfs van geen lichtvaardige behandeling sprake is geweest. De overplaatsing van Dr. Zeehuisen naar Assen houdt dus niet 't minste verband met de zaak-Toering. En nu de bezuiniging. Zuinigheid is goed, maar geen bezuinigheid „quant mese Men wil geruststelling voor de Kamer ea het volk. Welnu, men late den Minister een jaar aan het werk. Hij wil bezuinigen en met spoed. Tenslotte behandelde de Minister nog eenige punteu, betoogende dat hij de vrijbeid van ge- dachten in het leger wil handhaven de keuring der lotelingen wil verscherpenterugkeer op Msandag der miliciens overwegen. Tegen het volgend jaar denkt de Minister geen manoeuvres te doen houden, maarde manschsppen fi nk te doen oefenen. Blqkt dit te voldoen, dan zullen de manoeuvres weer gehoudeu kunnen worden. Trij bew«rkt door A MO. 48) Mesr dan honderd electrische lichten schitterden iu de ontvangsalons ran den gelukkigen erfge- naam, en toch werd het duister voor zijn oogen, toen hij het telegram las. Hij sprak geen woord, toen hij het papier aan Linning overreikte, maar streek zich over het voorhoofd en de oogen, en zakte op zijn stoel neer. Dat is due een feit, dat niet kan oDtkend worden," vervolgde Perkins. ,Of men daaruit mag afleiden, dat Samuel Scheppers niet dood ia, e.i dua geen erfeuia heeft nagelaten, iz een zaak, die #uwe genade" zelf maar moet beoordeeleD. Of Samuel Scheppers uit augst voor ontdekking van aommige feiten in zijn verleden, of uit ge- wetenawroegiug en berouw zijn toevlucht heefi genomen tot zoo'n ongewonen uitweg, kau ons geheel onverschillig zijn. Misschien komt nog ecus de dag, waarop hij ons persoonhjk daarom- trent inlichtingen geeft. Voorloopig kunnen wij s echts voortgaan op den ingeslagen weg om de waarheid te viuden. Ik hoop dan ook binnen weinige dagen het bewijs te kunnen leveren, dat Samuel Scheppers uog leeft en alle duistere daden De parades worden nit traditie gehandhaafd traditien kunnen tot groote daden leiden. De Minister eindigt. Hij is openlijk en vol- komen eerlijk voor de Kamer opgetreden. Hij heeft zich niet aangeprezen als een goedkoop Minister; het walgt bem, reclame te maken voor zich zelf als een goed Minister. Hij deelt de grondbeginselen van de politiek van den Kabinets- formateur, door deze Regeering aanvaard. Hij weigert echter te marchaudeeren. Hij vraagt de medewerkiug en het vertrouwen van de Kamer, en een spoedige uitspraak in zake dat vertrouwen. Blijkt het, dat hij het vertrouwen niet heeft, dan zal hij gaarne zijn plaats verlaten voor een ander, die door het vertrouwen van Kroon en Volks- vertegenwoordiging is geroepen en daaraan kracht en steun ontleent om zijn moeilijke taak ais Mi nister van Oorlog te kunnen vervullen. (Krachtige bravos.) De heer Thomson zegde voor dit jsar voile vertrouwen aan den Minister toe. De heer Troelstra huldigde diens eerlijk, ridder- lijk eu joviaal optreden, maar waarschuwde de Kamer, zich niet duor persoonlijke sympathies te laten leiden. Hij handhaafde zijn kritiek, onder opmerking dat deze Minister geen man van nieuwe denkbeelden is. Hij wilde de Kamer in de gelegenheid stellen, zich alsnog uit te spreken en stelde daarom de volgende motie voor ,De Kamer, constateerende dat het optreden van den Miuister van Oorlog niet den waarborg biedt dat zijn beleid in overeeustemming is met de eischen, door de vrijzinnige eoucentratie bij de afgeloopen verkiezingen gesteld, gaat over tot lie orde van den dag". De heer Heemskerk constiteerde, dat deze motie de rechterzijde niets aangaat. Zij moet. gesteld worden in een vergadering van de vnj- zinnige concentratie. Verlifet de rechterzijde de zaal, dan zou zij de Kamer in verlegenheid brengen door geen besluit te J kunnen uemen. Daarom adviseerde hij tegen te stemmen. De motie werd verworpen met 56 tegen 20 Voor de motie stemden de heeren Ter Laan, V. d. Berg (den Helder), Thomson, Mees, V. d. Zwaag, Van Deventer, Drucker, Marchant, Treub, Ketelaar, Smidt, Hugenholtz, Noltiwr, Schaper, Limburg, Janniuk, Troelstra, Bos, Yau Kol en Tak. De algemeene beschouwingen werden gesloten. Bij de behandeling der onderafdeelingen zegde de Minister overweging toe van het denkbeeld van opheffi'ng van de plaatseliike en provincial?. lt&V6D« De heer Ter Laan lichtle drie amendementen toe, strekkende lo. om reeds voor 1906 het blijvend gedeelte op te heffen, behalve voor 'sGraveuhage en Amsterdam 2o. om de eerste Landweeroefening af te schaffen, en So. om de derde herhalingsoefening voor de militie op te heffen. De Minister achtte al deze amendementen onaannemelijk. Het eerste amendement werd verworpen met 73 tegen 7 stemmen het tweede eveneeus verwor pen met 72 tegen 9 stemmen zoomede het derde met 49 tegen 81 stemmen. Bij het verder debat bepleitte de heer Ter Laan vrijstelling van herhalingsoefening voor miliciens, kostwiuners van geziunnen en in ieder geval spoediger uitkeering van d« schadevergoedingen. De heer Van Wichen wenschte dat de aanvragen om dergelijke schadevergoedingen nauwkeuriger werden ouderzocht. De Minister beloofde overweging. De heer Troelstra huldigde deu Minister voor de wijze* waarop door hem de regeling vsn den toestand van de werklieden behooreude onder ziju departement is ter hand genomen. Ook spreker wees op misstanden betrekkelijk de loonen aan de Hembrug en drong over't algemeen op lotsverbetering voor de Rijksarbeiders aan. TER NEUZEN, 22 December 1905. Aan de universiteit te Amsterdam werden tot apotheker bevorderd mej. M. van Tuijll en dhr. E. H. T. van Borssum Waalkes. Wuensdag werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg aanbesteed het onderhoud van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen, met bijbe- hoorende werken, gedurende de jaren 1906, 1907 en 1908. Raming 23.950 per jaar. Ingeschreven werd door de heeren J. J. Dronkers Pz., Kapelle, f 23.525 C. J. de Smit, Breskens, 23.3u0P. C. van der Hooft, 23.295; G. Verlinde Az., 23.270; J. Linden- bergh Cz., Wemeldinge, 22.875 A. du Burck, Breskens, ^22.680 W. Dekker, Veere, /22.300; G. J. Balkenstein, 21.247 en A. Tholens Dz., 20.300 alles per jaar. De vier inschryvers, wier woonplaats niet is genoemd, zyn te Ter Neuzen gevestigd. Eeu biljet was van onwaarde. De laatste jaren is te St. Jansteen, Koe- [-"■"ht en saeer grensdorpen van Oostelijk Zeeuwsch- Ylaanderen het vlaszwingeleD drukker geworden en ofschoon deze industrie bij lange na nist zoo florissant meer is, als voor twintig, dertig jaar geleden, is er toch kans, dat ze weer tot grooteren bloei zal geraken, door de betere prijzen, die voor ge- zwingeld vlas bedoagen kunnen worden. Langen tijd is er door de garenfabrieken met meer dan 5 frcs per steen (3 K.G.) betaald nu wordt reeds 6 frcs gegeven, en algemeen is de verwachting, dat deze prjjs zich minstens zal hand- haven, zoo niet hooger worden. 't Spreekt van zelf, dat door deze prjjsvermeerdering de arbtid meer loouend wordt. Zaamslag, 21 Dec. In de alhier op heden gehouden buitengewone vergadering van ingelanden van den Groote Huissenspolder is besloten om deu grindweg vanaf de school tot aan de buurt- schap Kampersche hoek te bekeien. Dit werk zal zser waarschijnlijk reeds vroeg in het a. s. voorjaar in perceelen worden aanbesteed. Hnlst. Duitsche veekooplieden komen hier sinda enkelff weken op de uiarkt en bezoeken ook de omliggende dorpen om slachtvee op te koopen, natuurlijk naar deze streken gedreven door de vleeschnood in 't lieve vaderland. Dat hierdaor de toch reeds hooge prijzen van het vette vee nog sty gen is zeer te begrijpeneen goede zaak voor den landbouwer, maar een minder prettig affairetje vsor den slager. Hengstdijfe. Voertdurend hoort men hier nog van ongesteldheid onder de paardeu. Dezer dagen werden er weer een paar ziek op den stal van den heer v. P., die voor ueu paar waken een koitbaar dier verloormen vreesde weer 't ergste, doch het mocht den veearts gelukken de diereu, die aan erge verstopping ledeu, te be- houden ze zijn nu zoo goed als hersteld. Boschkapelle. Het is omtrent acht weken geleden dat eeu onzer iuwoners, als knecht bij een landbouwef te Hengstdijk werkzaam, naar huis moest gebracht worden, daar hij lijdende was aan hloedvergiftiging. Recnterhaud en voorarm waren zeer gezwollen en verklsurden geheelnog juist bijtijds werd de bulp van den geneesheer ingeroepeu en nn is de man geheel buiten gevaar, zijn arm is echter bij lange na nog niet hersteld, hij moet nog geregeld door den doktnr behandeld en in een doek gedrageu worden en de vrees is niet ongegrond, dat het uog we) enkele weken zal dureu voor hij het gebruik van dit lichaams- deel ten voile terug heeft. Boschkapelle. Een onzer vuerlieden, bij donkeren avond van Walsoorden huiswaarts kee- reude, reed in de Bossche straat op deu grenspaal tusschen Stoppeldijk en onzn gemeentedoor den schok tuimelde de kar en viel op zij in een tamelijk diepea slootde voerman viel eveneens te water, ook een kennis, die mede reed, het paard en de lading ook al, zoodat er niets met den traditioneelen schrik vrij kwam. Het tuig moest gedeeltelijk stuk gesneden worden, om het paard, dat geen uiterlijk letsel had bekomen, op het droge te halenhet opvisschen van steen- koleu, kaas, droge haring en |pekelharing ging niet te gemakkelijk. Toen onze voerman, doornat, zijn visschen natelde, constateerde hij, dat er vele van de duisternis hadden geprofiteerd om weg te zwemmen. Boschkapelle. In onze gemeente wordt van het herhalingsonderwijs een zeer druk gebruik gemaakt; 20 jongens en 5 meisjes uemen er deel aan. aau het licht te brengen, die moesten dienen om te doen gelooven aan zijn dood. Dat alles hoop ik te doen, indien ten minste een vriendschappe- Ijjke evereenkomsl tusschen de partijen mijn verdere werkzaamheid niet overbodig maskt. ,Wat zegt gij ervan, Linning?" sprak Elver- daal, terwijl hij, uit zijn gepeins ootwakende, opkeek. Linning had nog niets gezegd, en wist ook nog niet, wat hij zeggen wou. Het telegram en de gevolgtrekkingen, die Perkins er aau verbond, hadden hem buitengewoon verrast. Nu hij echter door zijn lastgever op zoo duidelijke manier te hulp geroepen werd, moest hij uchter wel een meening uitspreken. „Toegegsven, dat dit telegram de waarheid meldt, dan zie ik daarin nog geen bewijs, dat Scheppers thaus nog in leven is," verklaarde hij op hoogen toou. r/lk zal a dat bewijs leveren," antwoordde Perkins op even hoogen toon. //Hoe wilt ge dat doen?" #Als ik het niet doe door Seheppers zelf, wiens spoor ik hier te Londeu heb weten te viuden, dan doe ik het toch zeker door getuigen, die onweerlegbaar kunnen aautoonen, dat hij niet dood is, en dat de acte van overlijden een ongeldig document is." uO, ge rekeut op Green," zei Linning op minachtenden toon. #Die kerel is blijkbaar een schobbejak, die voor vijf pond alles beweert, wat men van hem verlangt." rDat zullen we later wel zien, waarde collega, oudersteld dat ,/Och, waartoe dient het alle gevolgen na te pluizen van dezen onverkwikkelijkeu strijd, terwijl wij juist zijn bijeengekomen om er een einde aan te maken viel Linning in. rHeeft mijnheer Van Elverdaal zijn huis vsrsierd, heeft hij alles hier feestelijk ingericht om ons te laten twisten, geachte collega i fflk wilde alleeu maar zeggen „Laten wij nu onze rechtsgeleerdheid maar ter zijde zetten," schertste Linning. //Hier rnoeten andere zaken geregeld, van veel aangenameren aard dan wij gewoonlijk te behaudelen krijgen. Vandaag behoort hier de liefde haar schepter te zwaaien, en doen w(j vsrstandig, als wij het zwaard der gerechtigheid in de schede steken. Hebhen wij niets te drinken Waar is Jack toch? Die ezsl I" riep Van Elverdaal, plotseling vroolijk wordende. Yer- moedelijk had hij ook dorst na het vele spreken. ^Het contractbegon Perkins weer. rMaar /rzijne genade" heeft reeds alles goed gekeurd, Perkins. Op mijn eer kan ik u ver- zekeren, dat //zijne genade" om den vrede iu de familie zich de groote offers wil getroosten, die het contract hem oplegtalles ter wille van het gelnk van zjjn kind. Stel u daarom geruat, ge' Uit het Dbl. v. Nbr. namao wij de vorige week een bericht over omtrent een huiszoeking door de justitie van Breda, in tsgenwoordigheid van den procureur des Konings te Antwerpeo, te Zundert gedaan, in verband met eeu belangrijke); diefstal te Eeckeren bij Antwerpen grpleegd eu bij welke huiszoeking ongeveer 20,000 in effecteu werden aangetroffen. Dit bericht is, schrijft het Dbl. v. Nbr. nu, volkomen bevestigd. Nader verneemt het blad, dat deze effecten reeds lang vdor genoemden ditfstal te Breda op, bet kassiersaantoor van de heereu van Mierlo en Zoon zijn aangekocht door den broeder van den persoou, in wiens brandkast zij werden gevonden. De tffecten kunnen dua niet van dien diefstal afkomslig zijn, noch aange kocht met geld, door dien diefstal verkregei. Men meldt uit Enschcd6 Een dienstbode van den heer Van Gelderen in de Haaksbergerstraat te Enschede, die Woens- dagraiddag een pot kokend vet van het fornuis wilde nemen, geraakte in brand, doordat de vlam in de olie sloeg. Over het geheele lichaam ernstig met braudwouden overdekt, werd zij naar het ziekeuhuis gebracht. Een knecht, die de vlammeu wilde blusschen, brandde zich eveneeus deerhjk. Het brandje, dat verder ontstond er waarvoor politie en brandweer werden gealarmeerd, had niets te beduiden. Men schrijft uit Leiden H(j was een jonge visschersman en zij een vis- schersdochter. Hij had goed gevaren en zninig zijn verdiend loon bespaard ea nu had hij een goedgespekte spaarpot. De huwelijksplannen, die al lang iu 't hoofd van den visscher en zijn meisje hadden post gevat, stondeu in deze dagen ver- weaenlijkt te worden. Vrijdagmorgen werden ze ten raadhuize der gemeente Katwijk in oudertrouw epgenomen en met heel het hebben en houden, 160 in een beurs, stapten ze welgemoed in de tram die hen naar Leiden voerde, waar ze inkoopen voor bun huishouden zouden doen. In een meubel- winkel wtrd gekocht en o schrik I toen de bruide- gom de gevulde bears zou te voorschiju halen uit een der diepe wijde zikken, was zij... uergens te vinden. Een bittere teleurstelling voor het paar, dat, zonder inkoopeu te hebben gedaan, vrij outuoedigd huiswaarts keerde. 'tis te hopen, dat het verlorene in eerlijke viuders handen is gekomen Gemeenteraad van Ter Neuzen. achte collega Alles is in orde I Honderd duiztnd francs jaarlijksche rente voor het jonge paar, het beheer van het kapitaal aan markies Gaston, om #zijne genade" dien last te verlichten „0 jh, dien last zal hij zeker verlichten," merkte Perkins droogjes op. ,/Ook de dertig duizend francs jaarlijksuhe rente voor de markiezin en de onkosten ook de onkosten, mijnheer Perkins! alles wordt toe- gestaau. Beter weinig, maar in vrede, dan veel gepaard met onrustNiet waar, mijnheer Yan Elverdaal Elverdaal stood op en stapte naar deu bediende, die juist met een schenkblad binnunkwam. ffIs dit van myn portwijn, Jack? Wel, Linning, ge hebt gelijk alles wordt toegestaan. Menhm, wij staan het toe. Schenk in, Jack En nu, mijue heeren, is alles afgedaan, er bestaat eensgezindheid omtrent alle puuten Laten wjj nu eens klinkeu op het geluk der kinderen, op de welvaart van het gelukkige paar verloofden Hun welzijn, heerenLaten wij eens drinken Zoo'a glas portwijn v66r het eten doet wonderen Linning ledigde met welgevallen zijn glas in een enkelen teug, en maakte toen de opmerkiDg, dat alles uu in orde was. (Wordt ?ervolgd). Vergadering van Donderdag 21 Dec. 1905. Voorzitter de heer P. Moes, Wethouder. Verder aanwezig de heeren. Van den Hoek, Wieland, Visser, Dees, Van de Velde, Versluijs, Moggre en De Masier. Afwezig de heeren De Jonge en Van Dale. Twee vacatures. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande die worden goedgekeurd. De Voorzitter schorst de openbare vergadering, die over- gaat in eene met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der vergadering stelt de Voorzitter aan de orde a. Stemming over het voorstel van den heer De Masier om, op grond der voorwaarden waaronder de heer Bierld tot onderwijzer is benoemd, diens salaris overeenkomstig zijn verzoek te verhoogen met 100, wegens zijne Terplichting tot het geven van onderricht in de Fransche taal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 9