AANBESTEDiNGT No. 4781. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 23 December 1905. 45" Jaargang. SCHOOLGELD. aanbesteden: Landbouwberichten. Gemengde berichten. twbbdb BLAD. Het sloopen van de oude en het ter plaatse bouwen van eene nieuwe Dokters woning te Hoek. Burgemeester en Wethouders van TER KEUZEN brengen ter kennis dat het kohier van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente over het 4e kwartaal 1905, in afschrift, gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente, voor een leder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 22 December 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van HOEK, zullen op Vrijdag 29 December 1905, des nainiddags 2 uur, in het openbaar by enkele inschrijving Bestek en teekening zip tegen betaling van f lf_ verkrijgbaar bij den Gemeente-Secretaris en bij den bouwkundige L. de Brttunb te Ter Neuzen, door wien verdere inlichtingen worden verstrekt. Plaatselrjke aanwijzing op den dag der be- steding, des voormiddags lO1^ uur. Hoek, den 13 December 1905. A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. TER NEUZEN, 22 December 1905. In de op Woensdag j. 1. in het Hotel Cen- traal gehouden vergadering der LsDdbouwvereeni- ging Door Eendraeht Sterk" alhier, bleek dat door de vereeniging die thans nit 60 leden bestaat in het loopende jaar werd aangekocht of aanbesteed aan meststoffen en veevoeder, tot een bedrag van ruim f 39,000. De aftredende bestunrsleden J. P. Scbeele, G. J. de Nys en A. Visser werden opnieuw gekozen. Met verscbillende vereenigiugen tot aankeop van mestatoffen enz. in Zeelatid en Noord-Brabant, werd van den heer G. A. Blondeel te Aardenbnrg aangekocht ruim l1/, millioen K. G. chiliaalpeter waarvan te leveren ongeveer dt eene helft einde Februari, de andere helft einde April 1906. Voorta werd medegedeeld dat door het beatuur der vereeniging voor 1906 ia aangekocht van den heer A. Hamelink alhier pi. 250 dnizend K. G. snperphoaphaat en van de heeren Weykman fc Schippera te Breskess ongeveer 200 duizend K. G. ammoniak-superphosphaat. Nog werd bepaald dat in het voorjaar van 1906, een aanbeateding van chiliaalpeter zal worden gehouden. Een groote drukte ontatond hedenmorgen aan de Ooataluia alhier. Een jonge atier, die met ander vea door een jongen naar de weide werd geleid, kwam te na op den kant der achutkolk eu viel te water. Toevallig waa een broeder van den eige- naar van het dier naby, die of 't zoo wezen moest, een eiud touw bij zick bad dat hy had gevonden, dit rond dea bale van 't dier wiat te werpen en het daaraan boven water te houden. Met behulp van een boot werd het dier ten aanschonwe van velen naar de ateenen trap ge- veerd en daar op het droge gehaald. Bij de op 22 December gehouden proef- vaart van het s.s. ,/Wester-Schelde," gebouwd te Rinderdijk door de firma's J. en R. Smit en Machinefabriek Rinderdijk, werd een gemiddelde vaart van 13,8 mijl verkregen, terwijl slechts 13 mgl was gecontracteera. Het schip werd daarna namens de Provincie door de Commissie van Toezicht overgenomen. Het schip zal 2 Januari e. k. in dienst worden gesteld. De geheele inrichting en afwerking van het schip getuigen van de meest mogeljjke zorg en is het schip werkelijk een sieraad te noemen. In Ooatelyk Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de vette varkena buitengewoon schraal en daarbij ook buiteDgewoon dour. De slagers en commissionaire kunnrn moeilijk hunDe gadiDg vindeu er wordt tot 58 ct. per Rg. betaald, zoodat de eersten zeker op 62 ct. mogen rekenen voor zij hunne vette krulstaarten in den stal hebben. Ook biggen zijn zeer hoog in prijser wordt tot f 2 per week voor betaald. De oorzaak is, dat er groote vraag is naar de zoogenaamde „Engelachmannen", exportvarkens van 60 tot 100 Kg., waarvoor een hoogen prijs kan bedongeo worden. Philippine. Ten overstaan vau Burgemeester en Wethouders heeft Donderdagnainiddag de aan beateding plaats gehad van de verbonwing der oude school. Hiervoor scbreven in W. P. Nieuwelink te Ter Neuzen, voor 3685,P. J. Rijnberg te Ter Neuzen, voor 8875,—J. Kolijn te Ter Neuzen, voor 8050,— H. Everaert ta Sa« van Gent, voor f 2650,J. Taelman te Philippine voor 2510,—, en J. v. d. Velde te Axel, voor 2395,—. Behoudens nadere hoogere goedkenring is het werk aan den laagsten inschrijver geguud. Axel, 22 Dec. Heden overleed alhier op 74 jarigen leeftijd de Zeer Eerw. Heer P. van Vooren, Pastoor bij de R. K. gemeente alhier. Ruim 84 jaren heeft hij dit ambt met de meeste nouw- gezetheid vervult. De kerk verliest in hem een trouw dienaar en de gemeente een zeer achtens- waardig burger. Koewacht. Woensdagavond had ten huize van den heer E. de Vleeschouwer op het Zandt alhier de gewone jaarlijksche vergadering plaats van werkende, contribueerende en eereleden van de fanfaremaatschappij //De Eendraeht", tot vast- stelling van den teerdag en aanwijzing van het lokaal voor het volgend dienstjaar. Daar wegens ongesteldheid de voorzitter afwezig was, leidde de onder-voorzitter, de heer C. de Blieck, de vergadering. De teerdag werd vastgesteld op Maandag 15 Jauuari a. s. Als lokaal voor 1906 werd aangewezen de herberg van den heer Ch. Swartelee. Als nieuwe contribueerende leden werden toegelaten de beeren J. Pieters, wethouder en Ch. Persijn, lid van den gemeenteraad. Bij loting werd bepaald, dat de volgeude algemeene vergadering, waarop .rekening eu vsrautwoording over 1905 zal plaats hebben, zal geschieden bij H. Baert. Bij monde van den heer A. Geerardi werd de faufaremaatschappij door de rederijkers- kamer uitgenoodigd weer haar medewerking te willen verleenen op de conserten van 6 en 7 Ja nuari a. s. Na eenige discusie werd bezloten die medewerking te verleenen op voorwaarde, dat de contribueerende leden der fanfare dan vrijen toe- gang hebben. Dit wordt toegestaan. Donderdagmiddag' werd hier ten overstaan vad notaris Dregmans ten huize van den heer E. Remery verkocht een woonhuis met klompen- makersstal en tuin, waarachter een partijtje grond te zamen groot 20 aren en 50 centiaren. Ksuper werd de heer E. Engels alhier voor 1150 gulden. Lamswaarde. Het eerste winterconcert onzer fanfare vVrijheid Eendraeht" in de school gegeven met medewerking der tooneelclub it zeer goed ge- zlaagd. Onder de leiding van den heer De Waal werden de muzieknummers zeer goed gemaakt, en de leake voordraedten vFeest op't Durp," pHaunus de Kal verkoopman," nDe Politieke Haringkoopman" en //De waard uit den gouden Kikker" hadden zeer goede vertolkers, die de talrijke aanwezigen deden schudden van't lachen daor hun rake zetten. Het tooaeeltpel Bernard, de advocaat der armea" werd met veel gevael gespeeld en maakte diepen indruk, terwijl het kluchtspel //Da gevolgen van een nachtpartij" schier aaahoudend de lachspieren in beweging hraeht. Het applaut, dat muzikanten, zangerz en spelert ten deel viel, was zeker ten voile verdiend. Ondergeloopen. Nog zelden heeft het wa'er zoo hoog gettaan in de tlooten en rivieren als in het najaar van 1905. Eu nog zelden it er zooveel water door het land heengetrokken en hebbea de polders zoo lang ondergestaiB als in dit najaar. Verleden week stondeu we aan een trambalte temidden van een polderweg te wachten, eenige landbouwers en ik. Wij keken naar het ondergeloopen land. ffWel, wel" zei er een, j/wat zal dat land valsch zijn, 'tis in geen tifee jaar weer iu orde, de karwielen zijn er een meter ingezonken." »Ja, zei feu ander," dat moet je gelooven en waaraan ik ook altijd denk, als ik het land zoo door- trokken zie met water, dat al die voedingsstoffsn, welke door ons in den grond gebracht worden, al die dure meat, zoosls chiliaalpeter en ammoniak eu zoo uaeer, maar naar de maan gaan met al dien regen en dat natik geloof, dat er veel van ons lieve geld door de slooten naar de rivier gespoeld wordt. rDat heb ik al zoo lang gedacht, bracht een derde in het midden «n daarom gebruik ik altijd mest, die niet zoo gemakkelijk wrgspoelt en wat langer in het laud blijft, zooals stalmest en Peru- Guano. Peru-Guano beeft jongft en oude kracht. Ze werkt dadelijk en gaat met den regen toofc niet gauw den grond uit. Dat is het ware." rDaar zeg je zoo iets, ik geloof ook Meer hoorde ik niet. De tram was inmiddels aangekomen en ik moest instappen." Men schrijft aan het jrHbl." De beproevingen der onderzeesche boot //Luctor et Emergo" zijn gestaakt, daar is gebleken, dat de vcortzetting van het vrij uitgebreide program- ma in de Noordzee, in den winter, met te veel bezwaren gepaard ging. In het bijzonder leverden moeilijkheden op het middels den periscoop zien der torpedoschij op 2 zeemijlen sfstand, waarvoor het in dit sei- zoen in den regel niet helder genoeg iszoo ook voor de aan de bewegingen door de golven van de Noordzee niet gewende bemanniDg, de 12 uursvzarttochteB boven water, waarbij het aan dek blijven van een gedeelte der opvarenden, zoo al niet noodig, dan toch bij een beproeving van dergelijke vaartuigen, wel gewenscht is. De //Luctor" zal nu buitenom naar Vlissingen worden gesleept en zal de Amerikaansche beman- ning van de wElectric-boat-Company" naar Amerlka vertrekken om in April 1906 terug te keeren. Het sleepen buitenom geschiedt ter bespoediging, daar dan meer voortgang wordt gemaakt dan onder eigen voortstnwingskracht en de reis van Vlissingen naar Nieuwediep met het ongeveer 8 Meter diepgaande vaartnig, binnendoor, niet meeviel. De duinstreksn bij Haarlem werden de aatste weken onveilig gemaakt door een jongen man, die er zijn werk van maakte, knapen mee te tronen, de duinen in, mat lang geen goede bedoeliigen, zegt de //Hzarl. Ct." Im of bij de duinen hield hij jongens, die aan het spelen waren, ■ta&nde en verkl&arde, proces-verbaal te moeten opmaken, omdat ze op de duinhelliagen hadden veloopen of over de spoorlijn waren gegaanhij haalde een boekje te voorschijn en schreef de namen op een der jongeus werd er uit gepikt ris mse«t usee naar dea politiepost^en de andersn werden weggezondea. Zondag kwamen er twee berichten, dat een 13jarig jongetje in de duinen was medegenomen door een agent. De vader be- stelde een rijtuig en melde zich bij de politic te Overveea, die verklaarde, van niets af te weten. Er werd met de politie sen onderzoek langs de wegen ingesteld, dat tot niets leidde. Het kind kwam 's avonds ongeveer half 7 thuis en deelde mede, dat hij in de duinen door den man, die zich //van de politie" noemde was mis- handeld en later door hem was gebracht tot dicht bij huis. De man had een mes bij zich en zei, terwijl hij dit liet zien »als je een kik geeft, zal ik je helpen." De knaap bleef flink tot hais toetoen de huisdear achter hem was geslotea, zakte hij iaeen. Maandagavond is bet de Bloemendaalsche politie gelukt, dan dader te arresteeren. 'tis zekere H. G., wonende te Overveen en te Haarlem werk- z&am. Hij beeft een volledige bekentenis afgelegd. Aan de Arab. Ct. wordt uit Winterswijk gemeld Door de marechaunde is hier de eerste over trading van de Loterywet geconstateerd. De dames M. hadden n.l. een fraai gsbordunrd kussan verloot. De marechaussee kreeg er sposdig de lucht van en uitvoering gevande aan de wet, kregen de dames haar proces-verbaal. De gslukkige winnaar wilde echter zijn prijs niet afataan. Te Ochten is Dinsdagavond de boerderij van mej. M. F. tot den grond afgebrand. De zieke bewoosster kon nog juist byiijds gered worden, doch een paard en twee koeien kwamen in de vlammen om. Huis en inboedel waren niet vsrzekerd. Men aeldt aan de L. Ct- Tegen J. R. ta Rotsterhaule is door de politie aldaar proces-verbaal opgemaakt wegens overtrading der Loterijwet. Hij had een spel georganiseerd door vrrschillende houtjes ta voorzien van namen van visschen, welke houtjes aan de bezoekers werden verkocht. Hij nam dan zelf uit een bak met hootjes, waarop dezelfde vischnamen atonden, e^u houtja, en ale daarop dezelfde naam voorkwans, die ook op eem verkocht houtja stond, dan had de koopar daarvan aen prijs gewonueu. De poli tie was van oordeel, dat dit geen behendigheids- spal maar zniver kanispel was, hetwelk bij de wet verboden is. -— Nabij sluis 18, onder Nederwetten, is by een twist zakeren V. vermoord. De verslagene Verheyen, uit Somereo, gehuwd en vader van twee kinderen, itond niet guostig bekend. Meo vond hem aan den weg reads overleden met dooT- geanedea strot, een snede over dt geheela lengte ran het aangezicht en een steek boven het oog, waarin nog een pant vai het met waa vast- gastoken, zoodat men dit met mneite slechts eruit kon trekken. De vermoedelyke daders, zekera W. en v. G., pas nit Duitschland taruggekeerd, ziju door da rijkspolitie gearresteerd. Omtrent den moord nabij Sluis IS, onder Nederweert, wordt nog 't volgende genseld W. en v. G., ia gezelschap van den verslagene V., begomien te praten over eene reeds eenigen tijd geledan gepleegde mishaadeling op het meisje van W. Van deze mishaadeling werd verdacht de zwager van den verslagene, en deze laatate schijnt voor zijn zwager partij te hebben getrokken. Men ging gezamenlijk uit het bierhuis van den ver slagene, gelegeu op Somersch gebied, naar de herberg van Koks, gelegen op Nederweertsch gebied, ongeveer een paar minuten van elkander gelegen. Later ging de verslagene met een der verdachten naar buiten, waarop de tweede verdachte direct volgde. Daarop moet men direct met messen aan 't vechten zijn gegaan, en dit bloedig drama moet in een oogenblik zijn afgespeeld. Een der verdachten ssoet weer direct weder naar binnen gekomen zijn, geheel en al bebloed. Dit moet v. G. geweest zijn, die ook verwond was. Dezer dagen is gemeld, dat voor de slacht- offers van den grooten brand te Vriezeuveen f 60,860 kon besteed worden. Nader verneemt de Tw. Ct., dat dit bedrag bijna geheel bestemd werd voor het wederopbouwen van de afgebrande woningenslechts 3000 werd uitgegeven voor hst bouwen van inboedels en f 1000 voor het koopen van soodhulphiisjes. Woensdagochtend te 4 uur werd aan de politie te Watergraafsmeer medegedeeld, dat even van te voren een man was overreden door een zamdtrein, nabij de Kruislaan. De politie, verge- zeld van Dr. Leggen, begaf zich naar de Kruis laan op het nieuw aangelegd raugeerterrein. D« geneesheer kon niet anders dan den dood consta- teeren van hem dien het ongelnk was overkomeD. De trein was hem middeu over het lichaam ge gaan. Het ljjk is daarna per spoor vervoerd. Volgens gegevens die op het lijk zijn gevonden heet het slachtoffer F. Bekker, van beroep remmer, wonende te Nijmegen. De Watergraafsmeersche politie stelde een streng onderzoek in, daar moet gebleken zijn dat de machinist van den zandtrein, waardoor de ongelukkige is overreden, door een onveilig sein moet gereden zijn. Daardoor m«et hij van den trein zijn gevallen. (Hbl.) Men meldt nit Eindhoven Op de Kleine Berg alhier staan drie woningen, krotten, door vier gezinnen bewoond, die in het midden des vorigen jaars reeds op ad vies der ge- zondheidscomissie zyn afgekeurd. De bewoners weigcrden eerst beslist de woningen te verlalen. De arme lieden, die in eene der omliggeude ge- meenten gemakkelijk eene woning kunuen vinden, derven ongaarne de bedeeling der Conferrntie in de stad, die niet te versmaden moet zijn. Thans laat de eigenaar onder toezicht der politie de krotten boven de hosfden der bewoners afbreken De inboedeltjes worden door de bewoners kalmpjes op hun plaats gelaten. In den nscht van 16 op 17 dezer werden door de rijksveldwachters M. van Hardeveld te Ridderkerk en A. den Boer te Krimpen aan de Lek, op de rivier de Nienwe Maas onder Bolnes sangehouden de gebroeders C. A. de L. en J. de L., wonende resp. to Rotterdam en Dordrecht, varende met een roeiboot, geladen met ruim 1000 K. ijzer, hetwelk van diefslal afkomstig was, in de richting Rotterdam, Na den nacht in het cachot te Ridderkerk door- gebrackt te hsbben, werden de daders Maandag d. a. v. overgebracht naar het huis vau bewaring te Dordrecht. Te Benedenverlaat, een buurt der gemeente Veendam, is een speelhol ontdekt. Zaterdagavond zag de politie er in eeu woning eeu 20tal be zoekers, manntn, vrouweu en kinderen, die zich bezig hielden met doboelen. De ondernemer genoot een winst van 80 percent van den inset, die menigmaal verscheideo guldens bedroeg. Een bewoner van de bnurt, die aan het spel deelnam, kad zijn vronw en kinderen meds- gebracht. De dnbbelsteenen werden in beslag ge- nomen en tegen den onderntoser werd proces-ver baal opgemaakt wegens het houden van hazard- •pel en het verkoopen van sterkea drank. De volgende advertentie staat is het Hbl.; Terng-geven a. v. p. Ondergeteakende stelt het op hoogen prijs, dat er onder degenen, die hem den laatsten tijd be- zochten, blijkbaar velen waren, die de curiositeiten op zyn tafel zoo mooi voudsn, dat zy ze mede- uameu, om ze thuis nog eene aaudachtiger te be- kyken Hij twyfelt er geen oogenblik aan of ze zallen hem die vaerwerpen dadeljjk terng willen zendeu aangezien hg anders tot ziju leedwezen zal moeten trachten ze op andere wg:e terng te krijgen. L. C. DUDOK DE WIT, fSlangeveeht," Breukelen. De 17jariga jongeling H. geraakte, toen hij Maandag namiddag werkzaam was in de Hollandsch- Duitsche steeufahriek te Spijk, onder Lebitb, op zulk eene noodlottige wyze tnsschen eene steen- machine beklemd, dat hy, na met veel moeite uit zijne benarde positie te zijn verlost, op last van een geneesheer onmiddellyk per rijtuig naar het St. Biisabstbsgasthui8 ta Arnhem moest worden vervoerd. Dakr werd terstend tot ampn- tatia van zijn rechterbeen overgegaan. Men schrijft uit Doom, 19 December GisteravoDd begaven eenige jongelieden zich naar het naburige Maarn, em, naar ik verneem te gaan //vetprijzen." Hiervan zeer laat terugkeerende, kregen P. eo N. onderweg ongenoegen, met het gevolg, dat N. naar het mes greep en P. bij den scbouder ver- wondde. De getroffene liep eeu eind nog voorl doch viel spoedig neer. Zijn broeder mocht't nu gelukkeo, hem tot in het dorp nog mee te dragen en slenren, doch toen wares alle krachten uitgeput en verloor het slachtoffer het bewustzijn. Dr. v. L. verleende de eerate hulp. Toestand ernstig, vooral ook door het enorme bloedverlies. Dader gevat en naar Utrecht gebracht. Een inbreker gesnapt. Vannacht tegen het krieken van den dag gelukte het der Bloe mendaalsche politie een man te betrappen, die bezig was een villa te doorsnuffelen aan den Zandvoorter Weg te Aerdenhout. De politie nam hem in hecbtenis. Het bleek, dat de aangehoudene is een Belg, genaamd I. Muller. Hij is dezelfde, die in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. een groote looden af- voerpgp stal op Bosch en Vaart te Heemstede. Aanvankelgk outkende de man, maar Inter heeft hij voor den inspecteur van politie te Bloemendaal eene volledige bekentenis afgelegd. (0. H. C.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5