Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 2 December 1905. 45- Jaargang. No. 4772. Gemeogde berichten. DBBD3 BXjAD. FEUILLF. TON. TER NEUZEN, 1 December 1905. Zeehoradenvasigst. Trij bewerkt door AMO. Door de Landbouwvereenigingen te Kloetinge, Wolphaartsdijk en Kortgeue, zijn ^s'eed do hoeveelhedeu van 86700, 88000 en 110000 K.G. superphosphaat. Minste inschnjver de heer A. Hameliuk te Ter Neuzen, (agent van de heereri Desmasures Lamberts te Panjs) resp. voor f 2 24 en 2.22 per 100 K.G. Bovendien is opuieuw, door eeu tweeta) Landbouwvereemginen nitonze omgeving, aan denzelfden, bij onderhandsc e overeenkomst, de levering opgedragen van ongeveer 260,000 K.G. superphosphaat, op voorjaarsie.ern g 1906. Zaainslag, 80 Nov. De ingelanden van den Grooten Huissenspolder zijn in eeue buiteugewone vergadering tegen 21 December opgeroepen, om den toes!and van den grindweg in dien polder, welke loopt vanaf de school tot aan de buurtschap Kimpenachen hoek, en ruim 3500 meter laug is, in diervoege te bespreken, dat tot bekeiing kan worden overgegaan. De voorloopige begrootieg bedraagt ongeveer 27,000. Axel. Donderdagavond hield de zaugvereeeni- ging Exelsior op de boveuzaal bij dhr. P. Koole haar vierde jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten over het afgeloopen jaar bedrageu 169,56^ eu de uitgaven 181,58, zoodat er een nadeelig slit is van 14,965. Tot bestuursleden werden her- kozen de aftredeude heeren M. L. van Yessem, C. T. Dielemau en J. Cornelisse. Koewacht. Een ouzer geachte ingezetene gaf voor eenige tijd een sorn gelds mede naar den Rijks- ontvanger te Axel t-r betaling zijner totaling. Bij dit geld bevouden zich ook drie goudeu tieutjes. Bij nader onderzoek vermoedde de ontvanger, dat &u der goudeu tieutjes valsch was. Het was dan ook geheel klaukloos. Hij gaf hiervan de politie kenms, die een onderzoek instelde en het. verdachte geldstuk ter keuriug opzond. Deze week kwam hier bencht dat het gouden tientje uiet valsch was. Door een onzichtbaar scheurtje was het wellicht klankloos geworden. Daarom werd het aan de circulatie onttrokken ea deeigenaar ontviog eeu ander geldstuk met hetzelfde jaartal terug. Boschkapelle. Door een laudbouwer dezer gemeente is eene aanklacht wegens laster iugediend om de volgende reden Op't onverwachtst ontvmg hij van de Veeverzekeriugs-maatschappij, waarbij eeu ziek paard van hem geassureerd is, de mede- deeliug, dat het geroyeerd was om reden, dat het buiteDgewoon slecht verzorgd werd de MU. wist dit vau een ooggetuige, die het, haar had gemeld in eeu uaamloos schrijveu. Natuurlijk werd het royement direct ingetrokken toen de Mil. die zich dauing vergaloppeerd heeft, voldoende was ingelicht omtrent de verpleging van het dier, die ouder geen eukel opzicht iets te wenschen overlaat, en zond zij den anonymen brief over om den lafhartigen schrijver gemakkelijker te kunnen opsporen. Clinge, 30 Nov. De heer A. van Gijsel, le ouderwijzer aan de opeubare school te Nieuw- Namen is benoemd tot onderwijzer aan de Bij- zoudere R. K. school te Sueek. Voor de betrekking van bouwkundige in deze gemeente hebben zich 5 sollicitanten aauge- meld. Walzoorden. Naar wij vernemen zal einde Mei 1906 de kuustmeststoffeufabriek naar Kemseke worden overgebracht. Het terrein met nabijgelegem woning en schunrtje 1 1 A _i. I- U„ .-. »rl nnnnla nanrnnnlli le rJ a /7 a n rl O 1 inrrpn nPflCFPl is aangekocht door den heer A. Asselberg, lndus- trieel te Bergen op Zoom, om er een stoomhout- zagerij te vestigen, die door gunslige ligging aan water en tram eene goede toekomst heeft, te meer omdat geen dergelijke inrichting in Oostehjk Zeeuwsch-Vlaanderen is gevestigd. Overslag. Maandag 27 Nov. j. de Duivenmaatschappij //de Grensduif alhier baar iaarlijkschen teerdag. 's Middags vereemgde men zich in het lokaal bij den heer Camiel Bauwens. Op de vergadering werd besloten het volgende jaar de uieuwe uitgevonden conslateurs van Plas- schaart te gebraiken. Daarna werd bij de leden herbergiers een bezoek gebracht. Des avonds deed men zich te goed aan gebrade komjnen. Na de maaltijd werd mer.ig zangstukje en voor- drachtje gegeveu, vergezeld van eeu goede flesch. Alles liep vriendschappelijk en in de besle stemming af. Hengstdijk. Hoe schaarsch hier het wild is in dit jaar bleek dezer dagen toen een gezelschap Belgische jagers op eene jacht van ruim 350 ge- meten slechts 11 hazen eu 1 snip konden schie- ten van patrijzen of wilde ganzen was geen sprake. Natuurlijk is het natte najaar oorzaak vau deze ongunsiigen wildstand, want bij gewone jaren valt hier voor de jagers niet te klagen. v Te Ssttard vervoegde zich bij den ambtenaar van den Burgelijkeu Stand een jeugdig paartje om in ODdertrouw te worden opgenomen. Het joDge bruidje gaf op in 1888 geboren te zijn; uit het register bleek i chter, dat zij m 18 JO was geboren, en dus nog geen 16 jaar oud, zoo dat dus van een huwelijk voorloopig geen sprake kan zijn, dan na machtiging door de Komugin. Een verzoekschrift aau H. M. is reeds verzonden. „De markiezin d'Aigre vroeg Elverdaal, ffEn waarom I wnaiuiu 11 ,0m haar aanvrage le ondersteunen spreekt de markiezin het vermoeden uit, dat haar man niet gestorven en dus ook niet begraven is. Zij wil een getuige brengen, die haar man te Louden heeft gezien na zijn zoogenaamden dood. Zij wenscht nu het graf te zien openen om deze bewering te bevestigen of te weerleggen." ,/Het ii belachelijk. De markiezin is dus met meer recht bij haar verstand. „Dat sctiijnt zoo. Het kan echter ook zijn, dat de zaak anders is. Het kan zijn, dat de markiezin nog niet alle hoop heeft verloren op de erfenis of op een deel daarvan. Zij grijpt die ouzinnige si ruchten aan, in de hoop een herziening te kriigen van het proces om de erfenis. Waar geen doode is, kan ook geen erfgenaam zijn, denkt zij, en zij houdt zich bezig met de dolzinnigste hersenschimmen, die ooit bij eeu meusch zijn opgekomen." ,En wat zal er nu gebeuren ,/Dat kangt af van het besluit, dat het gerechts- hof te Parijs zal nemen. Als de aa-ivrage der markiezin wordt toegeslaan, dan wordt het graf geopeud." wEn dan?" „Dan komt het er slechts op aan, wat men Men xneldt aan de N. R. C. Voor dit jaar is de Zeehondenvangst door de gebroeders Van der Klooster te Burghsluis in de Zeeuwsche wateren weder geeindigd dit jaar werden er in het geheel gevangen 73 stuks, waarvan er 8 levend naar Belgie en 4 levend naar Frankrijk en 1 levend naar Holland werden verzonden, terwijl er 34 vrouwelijke en 26 mannelijke werden gedood voor het ontvangen van de premie, welke voor een vrouwelijk diet f 3 en voor een mannelijk exemplaar 2,50 bedraagt. Het vorige jaar werden er in het geheel" 28 stuks levend verzonden, terwijl er 81 werden gedood. In 1903 werden er 26 levend verzonden, terwijl 71 vrouwelijke en 60 mannelijke werdtn gedood, alzoo te zamen gevangen 157 stuks. Ook hier dus achteruit- gang. De gebroeders Van der Klooster hebben zich reeds van kindsbeen af op de vangst dezer dieren toegelegd en er is een tijd geweest, dat dit het eenige werk was wat zij deden er is evenwel reactie ingetreden en nu gaan zij er slechts op uit als de gelegenheid tot de vangst geschikt wordt geacht, of wel wanneer geen betere gelegenheid tot verdienen bestaat. De voorouders van de gebroeders V an der Kloostei beoefenden reeds jaren het bedrijf; aikomstig uit Friesland, waar zij de vangst hadden geleerd, achtten zij de Zeeuwsche stroomen meer ge schikt terrein voor het bedrijf. Voorheen hadden zij dan veel grooter afnemers in het buitenlanc van levende zeehonden een der grootste was de heer F. Bartels te Kreiensen in Duitschland, die er meermalen 25 stuks tegeljjk importeerde, viudi. Is ailes in orde en daar Vwijfei lk niet aan dan heeft de markiezin kosleu ge- maakt voor niemendal." ffEn eu Elverdaal wilde blijkbaar nog meer zeggen, maar zijn keel was zoo droog, dat hij niet verder kon. „En als de bewering van de markiezin waarheid blijkt te zijn, dan laat zij omniddellijk de erfenis van Samuel Scheppers, haar man, in gerechtelijke I bewaring nemen, totdat alles is opgehelderd," verklaarde Linuing. Wat is dat in gerechtelijke bewaring nemen vroeg Elverdaal, terwijl hij neerslachtig zijn servet oprolde. yAlles wordt verzegeld," zei Linmng kortat. Elverdaal slond plotseling op en keerde den advocaat den rug toe. Hij werd zoo ble.ek als een lijk, eu zijn oogeu staarden strak voor zich uit. z/Maar zoo ver zal het natuurlijk nooit komen, zei Linning om hem gerust te stellen. »Ver- moedelijk zal de markiezin slechts beproeven een grootere of kleinere som gelds van u te krijgen, misschien ook Linuing zweeg een oogenblik en keek Anny aan. Wat misschien ook?" vroeg Elverdaal h t g. i het denkbeeld kwam zoo pas bij mi op, maar onmogelijk zou het niet zijn, da! de markiezin hm door een huwelijk atle r-den voor een proces wil laten vervailen en nu Jaar geen voortgang mee gemaakt wordt ik weeet uiet wat de oorzaak daarvan is, doch dat gaat mij Diet aan maar ik geloof, dat zij de toe- standen zoodanig wil laten worden, dat zulk een en waarvoor zij dan f 10 per stuk ontvingen, vrij geleverd te Dordrecht. Voor de vangst, die uitsluitend met uetten geschied, wordt gebruikt een zoogenaamde Blazer, bemand met drie koppen, waarvan er steeds een op blijft, als de anderen hun geluk gaan beproeven. De zeehonden Hggen het liefst op den rand van de, op sommige plaatsen meer dan een meter boven den waterspiegel zich vrij steil verheffende banken zich in de zon te koesteren. Reeds van verre weet het geoefende oog der jagers uit den grauwwitten klomp der zandbank de rustende zeehonden te herkennen. Op ongeveer 1000 M. afstand der bank verlaten de beide jagers in een sloepje voorzichtig hun vaartuig bunne netten voeren zij mede, leggen deze op circa 300 M. van de zeehonden ten anker en laten deze dan met den stroom mede drijven, zoodanig door de jarenervaring daarin geoefend, dat het net langs de bank komt te liggen. Wantrouwend van aard verheff'en de zeehonden hun plompe lichamen bij het zien drij ven der netten, laten zich snel en handig van den steilen rand der zandbank glijden, maar komen terecht en raken verward in de netten. Het vele scbieten op de zeehonden, na het instellen in Mei 1900 van de premien op het dooden, heeft bijna een einde gemaakt aan dit bedrijf, dat door genoemde broeders wordt uit- geoefend op Ooster- en Wester-Schelde van de Willemstad tot aan de mouden van genoemde zeearmenvoor hen valt het ongetwijfeld te bejammeren, dat het niet meer een loonend werk is, maar de botvisschers zien met genoegen jaar op jaar het getal sterk verminderen of de Zeeuwsche stroomen uittrekken naar de meer in zee gelegen zandbanken, daar het zonder eenigen twijfel hieraan te danken is, dat hunne vangsten voortdurend beter worden algemeen jekend is het dat het vooral de hot is waarop de zeehonden bij uitstek belust zijn. In elk geval blijkt evenwel nog, dat de zeehonden- jagers van Burghsluis nog wel steeds bereid zullen zijn Levende dieren te leveren, wat de gewone personen, die voor de premie uitgaan, niet kunnen, omdat zij de dieren moeten dooden met het geweeralleen jongere exemplaren laten zich wel eens levend vangen, maar voor de vangst van levende volwassen exemplaren is de er taring noodig van hen, die als echte robbenjagers reeds jaren in de praktpk waren. Over de grens bij Schoonebeek (Zuid-Drente) is in de Witmarscheti in een groot woud een hoi ontdekt door jagers, waarin vier zwaar gebaarde mannen en eene vrouw huisden. Ook voud men er iu vele breekwerkluigen, enorme hoeveelhedeu spek, hammen, vleeschstukken, haismeubeleu enz. Bij de nadering der jagers sloegen alien op de vlucht, doch twee der manuetjesmenschen werden gevat. Men klaagde in de laatste jaren in die strtken zeer over diefstallen, zonder dat de daders werden ontdekt. Een ontzetlend ongeluk heeft te New-York plaats gehad in de Midoalestaalgieterij. Men was bezig een voetstuk van 800 ceutenaar zwaarte te gieten voor de peilers van een brug, toen twee arbeiders door het vloeibare staal werden over- vallen en ingegoten. Niets voud men van de mannen terug. De directie der fabriek heeft bet ooderste gedeelte vau het voetstuk, waarin de verougelukteu zich bevinden, doen afsnijden en dit blok staal is met alle plechti gheden, die bij een begrafenis gebruikelijk ziju, ter aarde besteld. Sedert eenigen tijd merkte een jonge dame te Cbalons-sur-Marne, in Frankrijk, pleegdochter van een notabele dezer gemeente op, dat zij overal gevolgd werd door een geesteliike, met eeu iangen huAelijk voor alle parujeu de brsle oplossmg schijut. Ik durf uiet zeggen, dat het zoo is, maar het zou zoo kunnen iiju." yMaar ik wil weteu, hoe het is," bulderde Elverdaal. De mededeeling, door Linning gedaau, had hem blijkbaar zeer aangegrepeu hij leek op dat oogenblik een hulpelooze zieke. Alhoewel hij dien dag juist weiuig gedronken had, waggelde hij van de eene plaats naar de andere gelijk een beschoukene. yZooveel is zeker, dat de markiezin het graf niet wil laten openeu uit louter verlangeD naar haar echtgenoot. Integendeel mag men wel ge- looven, dat zij andere redenen daarvoor heeft, eu dat zij alle krachlen zal inspannen om uit haar vrij amoedigen toestand te gerakeu," zeide Linning. ,,Juist die andere redenen wil ik weten," riep Elverdaal gejaagd. //Doe daar onderzoek naar, Linning. Wel verduiveld, betaal ik elke maand uw verwenschte oukostenrekening om met praatjes en vertnoedens tevredeu gesteld te worden Doe onderzoek en breng mij heden avond bericht. De zaak is mij wel de moeite waard." Ook Linning bemerkte, hoe zonderling Elver daal deed. Hij keek hem onderzoekend aan en zag, dat de schrik den man in de leden gevareu was. //Ik zal natuurlijk mijn best doen om de zaak tot helderheid te brengen. Wilt ge misschien, genadige heer, dat ik met de markiezin ga spreken natuurlijk heel voorzichtig /,Hoe ge het wilt doen, is uw zaak, Linning. Ik wil weten, hoe de toestand is en wat die heele geschiedeuis te beteekenen heeft.' z,Zeer goed, mijnheer Van Elverdaal. Maar als ik met de markiezin ga spreken, dien ik toch baard, zooals gewoonlijk de zendelingen dragen. Zij oeklaagde zich hierover bij haar pleegmoeder en deze vergezelde voortaan het meisje steeds als zij uitging. Weldra kwam de priester evenwel ten huize van de familie en deelde mee, dat het meisje zijn dochter was, hetgeen hij op de vol gende wijze uitlegde Twintig jaar geleden was hij zeekapitein. Hij huwde en een jaar na het huwelijk werd hem een docblertje geboren, waarbij echter zijn vrouw stierf. Daar de vader meestal reizen van verscheidene maanden deed, vertrouwde hij zijn kind toe aan de zorgen vau een min, maar toen hij van de reis terugkwam, zeide deze vrouw hem, dat het kind gestolen was. Pogingen om het terug te vinden bleven vruchteloos en uit verdriet over het verlies van vrouw en kind, trad de. kapitein in een geestelijke orde en werd zendeling. Jaren lang vertoefde hij in de binnenlanden van Aftika, totdat de overste van zijn orde, die zijue geschiedeuis kende, hem op zekeren dag mededeelde, dat de vroegere min van zijn kind was overleden en op haar sterfbed b?ke-d bad, dat zij door mensch°n, die er belaDg bij hadden het kind te doen verdwijuen, was omgekocht en het daarom te Chalons-sur-Marne te vondeling had gelegd. Zij had daarvoor een reis moeten maken van Marseille, waar zij woonde en waar de reederij gevestigd was, voor welke de kapitein voer. Deze kreeg nu verlof van zijn geestelijke overheid om uaar Fraukrijk terug te keeren en het onderzoek, dat hij hier iDStelde, bracht hem aan het licht dat ziju kind was opgenomen door een ingezetene van Chalons-sur-Marne, die zelf geen kiuderen had. Een prairiebrand, die twee dagen duurde, heeft in den Amerikaanschen staat Zuid-Dakota gewoed. Slechts met groote moeite slaagdeu de bewoners van Aberdeen er in, het vuur te beletten deze stad aan te tasten. Een veertigtal hoeven eu twee scholen zijn een prooi der vlammen geworden. Twee meisjes zijn op weg door het vuur overvallen en omg^komen. Verscheidene personen warden vermist en men vreest dat ook zij verbrand zijn. De spoor weg is over eeu afstand vau twee kilomers verwoest. Ouze Amsterdamsche correspondent zeDd ons het volgende outleend aan een brief van de echtgenoote van een fabrikant te Sirtowa, die tijdelijk afwezig is, aan een familielid te Amsterdam Sartowa, 4 November 1905. Tot nu toe was ik niet in de gelegenheid u te schrijven, hetgeen ook geen wonder is, want wij hebben in den laatsteu tijd zeer veel door gemaaktwij hebben den dood voor oogen gehad. Toen de onluaten in Marinpol begonnen, liepen alle joden er uit en ook uit onze fabriek, want men vertelde, dat bij ons ook onlusten zouden uitbreken. Ik heb de aroeiders zelf hooren zeggen, dat men ons huis in brand moest steken. Daar konden wij dus niet blijven en daarom ging ik met de kiuderen en de juffrouw ons in het ziekeu- huis verbergen. Doch de politie kwam dit te weteu en 's nachls om 1 uur kwamen zij een onderzoek instellen of wij er ook waren. Gelukkig wareD wii reeds vertrokkeueu thuisgaanovernachten, want iu het ziekenhuis konden wij niet lauger blijven. Verscheidene dagen en nachten zijn wij uiet uit de kleeren geweest en wij hadden zelfs geen eten. Bij het aanbreken van den dag zijn wij met een goedereutrein vertrokken. Alle goederenwageus waren met joden gevuld en wij waren meer dan blij een plaatsje te hebben. Aan het station Marinpol aankomende kunt ge u onze schrik voorstellen en onze eliende begrijpen, toen we daar eeu troep boeren aantroffen, die op joden stondeu te wachten om hen dood te slaan. Wij staplen uit omdat men niet verder kon rijden, te weten, hoe u eu mejuffrouw Anny denkt over de plaunen, die ik bij de markiezin onderstel. Mag ik hoop geven of niet ,/Wat mij aaDgaatbegon Anny haastig, doch haar vader viel driftig in: ffZwijg, totdatje gevraagd wordtHij dronk in 66a teug een glas portwiju ledig en vervolgde toenvVoor een verstaudige overeenkomst zou ik wel te viudeu zijn, dat weet de markiezin ook wel. Tegenover haar heb ik nooit verzwegen, dat ik met zekere schikkiDgen zeer tevreden zou ziju. Maar ik wil geen proees bij deze woorden veranderde hij zoo opvallend van toon, dat alle aauwezigen hem aankeken ikik ben een oud ziekelijk ik kan die voortdurende zorg, die telkens man wederkeereude opwinding niet verdragen. Mijn eigen huisgenooten doen mij verdriet aan, alsof zij mijn ondergaug beoogen. Ik wil rust rust rust Met die laatste woorden zonk hij op een stoel neer, met den mond open als in een benauwd- heid. Verschrikt sprongen mevrouw Van Elverdaal en Anny hem bij. ,/Hendrik!" riep zijn vrouw, ,/Hendnkwat scheelt je Kom tot je zelven Zal ik een dokter roepen Anny, kind haal gauw een dokter yHethet is nietsB.ijf hier, Auuy," kreunde Elverdaal. //Geen dokter, neeu, ik wil niets. Ik wil volstrekt geen dokter ziea. Ik wil rust, rust. O, mijn hoofd, o, mijn hart! Ach, ja, rust. Hoor je Ik wil rust hebben!" (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 9