Uit noodig ing, ond-flarinoiiica's, Advertentien. lets wat iedereen betreft en speciaal u zelf. Melkvoedsel voor KinderenenZieken. JACK DE KOK, Ter Neuzen. Wordt vervolgd.) Een inwoner van Viissiugen geeft het onder- staande bericht ten nutte van anderen. Wij beschouwen de inwoners van deze stad ais onze buren en dit getuigschrift, gegeven door een aldaar wonend persoon zal dus voor ons van belang zijn. Mej uffrouw Schunselaar, wonende Lar.ge Z-dke 144 te Viissiugen, ineldt ons Sedert geruimen tijd werd ik gekweld door een onuitstaaiibaare pijn in den rug en in de lendenenook sakkelde ik veel met hoofdpiju en dikwijls schemeide mij alles vcor de ocgen en werd ik zoo duizelig, dat ik er bij moest gaan zitten. Meermalen waren mijn voeten dik opgezwollen en zelfs tnijn gezicht was pafferig, de eigenlijke oorzaak van mijn ziekte was mij niet bekend en ik wist niet wat ik moest gaan beginnen, teen men mij sprak van Uw Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Na deze een paar dagen te hebben ingenotnen, kon ik reeds een groote beterschap bespeuren en na verloop van drie weken kon ik verklaren dat mijn ziekte bijna geheel geweken was. Ik kan Uw uitstekend geneesmiddel niet genoeg roetnen en zal dit steeds gaarne aan nierlijders aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven- staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. De kritieke periode. Dit tijdperk in het leven eener vrouw brengt immer onaaitgename en dik wijls gecompliceerde omstandigheden met zich mede. De natuurlijke krachten verminderen en de afscheiding geschiedt niet zoo goed als voorbeen, daar een gedeelte der af te voereu s ffen thaug in het lichaam blijft. Het is dhn dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen een bijzonder genezeude waarde hebben en dat zij de naluor behulpzaam zijn om de doorgangen schoon te houden, terwijl zij het gestel verlichten vau de onreinheden, welke zich daaarin opgehoopt hebben. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mejuffvrouw Schunselaar gehad heefl. Wij waarschuwen tegen nasmaak en maken koopers er op atlent, dat op iedere doosr de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Ter Neuzen verkrijgbaar bij den heer A. van OverbeekeLeun's, Westkolk- straat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h f 1.75 voor een of 10,voor zes doozen. Alle duivenliefhebbers van Sas van Gent, Zuiddorpe, Westdorpe, Axel, Ter Neuzen, Sluiskil en Hoek, worden langs dezen weg uitgenoodigd ter vergadering, ter bespreking voor het vormeji van een Nationalen Duivenbond, voor het geven van Coti- coursen, op Vrijdag 8 December a. s., des namiddags ten 2 ure, ten haize van H. L. Anjotjl te Sluiskil. Eenige liefhebbers uit Sas van Gent en Sluiskil. in 60 verschillende nieuwsie soorien. «che taal en het bezit van eene akte roof de Fransche taal, de wiskunde of het handteekenen tot aanbeveling te doen strrkken. Daar het aantal leerlingen, die thans onderwijs in het Fransch genieten, vrij groot is, en hunue vorderingen in dat vak zeer uiteenloopen, waarvoor eene splitsing in een zeven- tal verschillende afdeelingen het gevolg is geweest, komt het mij noodzakeiijk voor den onderwijzer Buijsse als onderwjjzer in die taal te bestendigen. Naar aunleiding daarvan hebbm Burg, eu Weth. overwogen voor te stellen intrekking van het raadsbeslnit van 23 Maart j.l., waarbij werd besloten op te roepen een onderwijzer met akte middelbaar Engelsch of Duitsch A. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenoraen. De VoorzitterBurg, en Weth. stellen alsnu voor een tweeledige oproeping te doen, n 1. eene oproeping voor een onderwijzer in het bezit der hoofdakte en die voor de Engelsche en Duitsche taal, op eene jaarwedde van /llOO en op te roepen een onderwijzer met de hoofdakte en die voor de Engelsche of Pnitsche taal, terwijl die voorFransche taal of wiskunde tot aanbeveling zullen strekken, op eene jaarwedde van 10' 0. Deze tweeledige oproeping wordt voorgesteld om des te eer kans te hebben dat zich sollicitanten aanmelden. De heer Be Masier merkt op dat deze salarisregeling afwijkt van die welke bij verordening is vastgesteld en zou het meer regelmatig achten dat de jaarwedde van den te benoemen onderwijzer daarop was geregeld. M en moet aan- nemen dat de sollicitanten die aan de gestelde eischen kunnen voldoen, personen zijn met een zeker aantal dienstjaren. Zijn het er die 16 dienstjaren hebben dan krijgen ze het maximum, f 725, benevens f 100 voor de hoofdakte en f 100 voor de verplichte taalakte, dus f 925. De VoorzitterDe verordening bevat in art. 7 eeDe be- paling, dat het salaris voor de onderwijzers bij het meer nitgebreid lager onderwijs zoo noodig bij afzonderlijk raads- besluit kan geregeld worden. Birg. en Weth. zijn van meening, dat zich voor het gewone salaris geen geschikte sollicitanten zullen opdoen en stellen daarom voor op te roepen op 1100 en f 1000. Be heer Van den Hoek zou het een zeer gevaarlijk stand- punt achten om op het denkbeeld van den heer De Masier in te gaan voor een salaris van fQ25 zal men niet slagen en dan zou het kunnen zijn dat het lang duurt eer in de vacature voorzien is. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt z. h. s. aangenomen. f. Brief van Ged. Staten van Zeeland, d.d. 10 Nov. 1905, waarbij wordt bericht dat het college berust in het raads- besluit van 19 Oct. 1.1., waarbij aan het Burgerlijk Armbe- stuur voor 1906 eene subsidie wordt verleend ten bedrage van f 5000. Aangenomen voor kennisgeving. g. Brief van Ged. Staten van Zeeland, d.d. 3 Nov. 1905, waarbij de goedkeuring wordt bericht van het raadsbesluit van 19 Oct. 1.1,, tot verlenging van den termjjn ran ontrui- ming der onbewoonbaar verklaarde woningen O nos. 139 en 170, met zes maanden. Aangenomen voor kennisgeving. Ii. Een schrijven van A. de Bruijne dat hij onder dank- betuiging, de benoeming tot plaatsvervangend lid der com- missie voor de paarden- en veemarkt aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Een schrijven van R. Kurvink en A. L. de Bruijne, gemeente-arbeiders, waarbij dezen den Raad hunne erkenle- lijkheld betuigen voor het hun gegeven blijk van waardeering door de verhooging hunner jaarwedde. Aangenomen voor kennisgeving. j. Een schrijven van de plaatselijke Commissie van Toe- zicht op het lager onderwijs, waarin wordt bericht, dat met 1 Januari a. s. aan de beurt van aftreding zijn de heeren G. J. Acket en F. C. van Deinse. Ter voorziening in deze vacatures worden aanbevolen de volgende dubbeltallen G. J. Acket en T. van Borssum Waalkes en J. Wiskerke en F. C. van Beinse. De stemming heeft tot uitslag dat met 10 van de 10 geldige stemmen wordt benoemd de heer Acket, terwijl de heeren Wiskerke 5, Van Deinse 3 en Van Borssum Waalkes 2 stemmen verkrijgen. Thans heeft voor de tweede vacature eene nieuwe vrije stemming piaats waarbij de heeren Wiskerke, Van Borssum Waalkes en Van Deinse resp. 5, 3 en 2 stemmen vekrijgen. Bij de daarop volgende herstemming verkregen de heeren Van Borssum Waalkes en Wiskerke elk 5 stemmen. Door loting wordt alsnu de heer Van Borssum Waalkes gekozen verklaard. k. Een schrijven van het gemeentebestuur van Hoek, waarin wordt bericht dat het, met het oog op den slechlen toestand waarin de grindweg Ter Neuzen-Hoek rerkeert een deel van den weg zou wenschen te bekeien. Gevraagdjwordi daar de onderhoudskosten alsdan zullen verminderen, de ge- meente Ter Neuzen in dat geval bereid zou zijn aan de ge- meente Hoek te blijven uitkeeren de gemiddelde som die in de 3 laatste jaren voor onderhoudskosten van diep weg is bijgedragen. De Voorzitter deelt mede dat dit schrijven pas isingekomen en dus niet in de vergadering van Burg, en Weth. kon be- sproken worden. Hij acht het een te ingrijpende zaak om daar zoo geheel onvoorbereid op in te gaan en stelt voor het schrijven naar Burg, en Weth. te renvoyeeren om advies. Aldus wordt z. h. s. besloten. 2. Aangehouden zaken. De Voorzitter: De aangehouden zaken betreffen het voorstel van den heer Visser om het salaris van den bode met J 50 te verhoogen en het voorstel van den heer Dees om niet meer te adverteeren in het TerNeuzensch Volksblad, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. Bij vorige gelegenheden was ik de meening toegedaan dat over die zaken in de volgende vergadering de discussie weer kon worden beropenend, maar later zijn administratieve uit- spraken te mijner kennis gekomen waaruit blijkt dat dit nu t mag. Er moet dus thans alleen opnieuw gestemd worden. Het voorstel van den heer Visser om het salaris van den gemeentebode met f 50 te verhoogen wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Visser, Van de Velde, Versluijs, Van Dale, Moggre en De Masier tegen de heeren Moes, Van den Hoek, Wieland en Dees. Het voorstel van den heer Dees, om niet meer te adver teeren in het Ter Neuzensch Volksblad wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Moes, Van den Hoek, Wieland en Dees, tegen de heeren Visser, Van de Velde, Versluijs, Van Bale, Moggre en De Masier. 3. Adres bestuur der vereeniging ^Vereenigde Handwerks- lif.den" om. subsidie. De Voorzitter doet mededeeling van het volgende schrijven van het bestuur der ,Vereecigde Handwerkslieden" Daar er in de vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland van 13 Oct 1905 afwijzend is beschikt over de door de vereeniging «De vereeuigde handwerkslieden" alhier aan- gevraagde jaarlijksche subsidie, wenden wij ons met het be- leefd verzoek aan uwe geachte vergadering om toch te willen helpen steunen. Daarbij deelen wij uw geacht college mede dat wij besloten hebben, in de bestuursvergadering van 18 dezer, aan Hare Majesteit onze Geeerbiedigde Koningin een zelfde verzoek te richten om ook van het Kijk toch de aangevraagde subsidie te verkrijgen. Wij hopen dan ook hierin niet te zullen falen. Na de vergadering van Burg, en Weth. is een nader schrijven van het bestuur der vereeniging ingekomen, waarbij in afschrift wordt medegedeeld een brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin deze te kennen geeft het verleenen der aangevraagde subsidie van het rijk voor 1906 te willen bevorderen, maar dat hij niet voortdurend ontheffing kan verleenen van de voorwaarde, dat ook de provincie subsidie moet verleenen en dat dus wanneer voor 1907 door de provincie niet gesubsidieerd wordt ook de rijks-subsidie niet meer kan verleend worden. De Minister verzoekt mede deeling of de vereeniging onder die voorwaarde de rijks- aubsidie wenscht te aanvaarden. De Voorzitter roegt hieraan toe dat de secretaris sprekende namens het bestuur, verklaard heeft, dat de vereeniging de subsidie gaarne zal ontvangen. In verband daarmedekan de Raad dus thans ook eenebeslissing nemen. De heer MoesIk zou eene subsidie willen toestaan, onder voorwaarde dat ze het gebouw niet meer verhuren voor danspartijen en het niet wordt ingericht voor bierhuis, dat behoort in een onderwijsinrichting niet thuis. De heer de Masier Wanneer we stonden voor een nieuwe behandeling der zaak zou ik er anders over denken, maar nu er eenmaal is besloten subsidie te verleenen en het dus eene wijziging in de voorwaarden betreft, n.l. om te doen vervallen dat ook de provincie subsidie moet verleenen, als dat tenmiuste de uitleg is, kan ik wel met het toestaan van het verzoek instemmen. Wanneer ook de gemeenie subsidie verleent. is dat voor het rijk meerdere zekerheid dat het werk dat zij steunt ook plaatselijk gewaardeerd wordt. De heer Visser dacht dat was toegezegd dat het gebouw dan niet meer zou verhnurd worden bovendien de vereeni ging zelf heeft het lokaal niet als dansbuis geexploiteerd, het werd verhuurd. De heer Moes Maar door de vereeniging is er toch een bierhuis-verlof voor aangevraagd, De heer Van den Hoek Ze hebben tot hiertoe getracht om op een of andere wijze wat met het gebouw te verdienen, om daaruit rente enz. te dekken, maar ze hebben mij per- soonlijk ook verklaard, dat, wanneer de subsidie verleend werd, het gebouw niet meer zou verhuurd worden. De VoorzitterIk weet eigenlijk niet wat dat er ook mee te maken heeft, dat er op tijden dat er geen les gegeven wordt wel eens in dat gebouw wordt gedanst De heer Moes Ja, daaromtrent verschillen we van meening. De heer WielandEen voorstander van de vereeniging verklaarde mij, dat hij, omdat er bier getapt werd, zijn jongen er niet heen kon sturen. Ik wil weten zeide hij waar ik mijn jongen heenzendt en ben niet genegen dat te doen naar eene inrichting waar hij, bij het binnenkomen eerst een glas bier of wat anders moet gebruiken. En zooals die man er over denkt, zijn er meer. De VoorzitterDie man was dan toch onjuist ingelicht, want gedurendc de teekenlessen wordt er niet getapt. 't Is waar, dat er door de vereeniging bierhuis verlof is aangevraagd, maar dat is geschiedt 27 Dec. 1904, dus voor het verzoek om subsidie inkwam. We hebben dit moeten afwijzen, omdat alleen aan een persoon, maar niet aan eene vereeniging verlof kan worden verleend. En dat het verlof gevraagd werd, was dan ook niet met de bedoeling om het gebouw bepaald als bierhuis te gebruiken, maar om b. v. bij feestelijke samen- komsten een glas bier te kunnen schenken. De heer Van den HoekBurg, en Weth. kunnen aan het verleenen van een verlof geen voorwaarden verbinden, maar de Raad kan, bij het eventueel verleenen van subsidie de voorwaarde stellen dat van een eventueel bierhuis-verlof geen gebruik mag gemaakt worden tijdens de teekenlessen. Be Voorzitter: Ja, wanneer ons verlof voor bierhuis gevraagd wordt en er zijn geen wettelijke bezwaren aanwezig dan moeten wij het geven. Een andere kwestie is, dat, wanneer die voorwaarde wordt gesteld, er ook geen feestelijk- heden meer kunnen piaats hebben. De heer Moes wil dat ook voorkomen hij wil dat ieder er gebruik van zal kunnen maken, terwijl er nu door die verschillende andere zaken die er piaats vinden, personen uit de vereeniging gegaan zijn. Be Voorzitter durft verzekeren dat er tijdens de lessen niet getapt wordt. Tot nu toe is er verlof voor bierverkoop noodig geweest voor feestelijke gelegenheden in den kring der vereeniging, behoudens gedurende de kermisweek, als wanneer het gebouw geexploiteerd wordt door eenige personen die het van de vereeniging huren. Zoo huurt ook «Volks- weerbaarheid" het lokaal voor het geven van onderwijs in de gymnastiek. De heer De Masier Er zal toch ook wel een voorwaarde zijn opgenomen dat het gemeentebestuur op het onderwijs toezicht kan uitoefenen en dan kan toch worden nagegaan of er misbruiken bestaan De heer Moes Maar we kunnen er toch niet den geheelen dag bijstaan. En er is geen waarborg als we ze het recht geven om buiten de lessen te tappen. De Voorzitter: Er kan buiten dien tijd behoefte aan zijn, de verhuring van het lokaal had immer ten doel daarmee de onkosten te dekken, die de vereeniging zelf maken moet, maar niet om er een bepaald huis van plezier van te maken. De heer Versluijs: Maar is het dan zdd'n bezwaar dat er, zooals ook wel gebeurt, in dat gebouw eens een trouw- partij gevierd wordt De heer MoesZou je daar de school voor afstaan De heer Versluijs: Het is geen gewone school, buitendien wordt geen subsidie gevraagd voor het gebouw, maar wel voor het onderwijs dat daarin gegeven wordt. De heer Van den Hoek: De lessen worden gegeven ge durende de wintermaanden en als er dan niets anders mag gedaau worden staat het dan ongeveer 7 maanden renteloos. Dal er eens een trouwpartij gehouden wordt, daartegen kan geen bezwaar zijn, maar de Raad kan de bepaling maken dat er tijdens de lessen niet mag worden getapt, daar ben ik zelf sterk voor. De heer Dees Wanneer zoo'n bepaling werd opgenomen, zou ik dat een groote beleediging achten voor het bestuur, dan zou men toch te kennen geven dat men dit in staat acht zoo laag af te dalen om ran hun school een herberg te maken. De heer Van den Hoek Daar denk ik in 't geheel niet aan, maar ik stelde 't voor om aan het bezwaar van den heer Moes tegemoet te komen. De heer Dees Daar gevoel ik ook wel iets voor, want ik heb er ook op tegen om een danslokaal te subsidieeren. De VoorzitterIk geloof dat er op dat dansen wel wat te veel nadruk wordt gelegd. Men moet niet uit het oog verliezen dat het is het vereenigingslokaal voor de vereeni ging dat daarin de' vergaderingen worden gehouden. En nu zullen ze gedacht hebbenhet gebouw staat zoo dikwijls leeg, laten wij ons er ook eens enkele malen amuseeren en ook het publiek een paar dagen daartoe in de gelegenheid stellen van het gebouw gebruik te maken. De heer Dees Maar dan is het toch niet gelijk tot welk doel. Als er b.v. eene openbare verkooping in wordt ge houden, is dat heel wat anders dan wanneer het wordt ge- bruikt als danslokaal. De Voorzitter: Behalve een enkele maal dat hetpublieke partijen waren, was het steeds een besloten club, de ver eeniging zelve, die het gebouw gebruikte. Er is ook eene zangafdeellng aao verbonden en als deze eene nitvoering geeft wordt die alleen bezocht door de leden en donateurs. Bij zoo'n gelegenheid wordt er na afloop der uitvoering ook wel gedanst en een glas bier gebruikt. Dat zou dan ook niet meer mogen. De heer Van den Hoek: De subsidie wordt ook niet aangevraagd voor het gebouw, maar voor de afdeeling onder wijs dat is betrekkelijk iets afzonderlijks. De heer Dees heeft bezwaar dat het gebouw ook als herherg gebruikt wordt. De heer MoesMet Kerstdag en Nieuwjaar is het ook reeds gebruikt om er in te laten dansen, maar enfin dat moeten ze zelf weten, als ze dan ook geen subsidie vragen. Be Voorzitter: In de voorwaarden is opgenomen eene bepaling, dat tijdeus de lessen aan de leden van het gemeente bestuur toegang moet worden verleend, en desverlapgd het gemaakt werk ter beoordeeling moet worden gegeven. De raadsleden kunnen dus ook ten alien tijdc gaan kijken. Be heer Moes Ik heb maar hei bezwaar dat de aanvraag om een bierhuis-verlof voor het gebouw weer kan terugkomen en wil er daarom thans de voorwaarde aan verbinden, dat zulks niet mag gevraagd worden. De heer Van den Hoek: Om in de benamingen van de wet te blijven: dat er dus geen verlof mag worden gevraagd voor den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank. De heer Versluijs: Dan kan er niets meer piaats hebben. De heer Moes: Verkoopingen. De heer Versluijs Dan wordt er toch ook wel eens wat gedronken. Ik zal er tegen stemmen. Men moet vertronwen hebben in het bestnnr, dat er geen mlsbruik zal gemaakt worden. De heer Moes meent dat zoo voetstoots niet te kunnea toegeven. Be heer Wieland: Ik zou nog verder willen gaan en beweren dat, als het rijk alles wist, die subsidie niet zou gegeven worden. Want op die stoeltjes die daarvan worden aangeschaft, nemen dan ook piaats zij, die er hun glas bier drinken. Be VoorzitterMaar heeren, wat is er dan toch eigenlijk gebeurd? Zijn de lessen in het teekenen dan minder waardig omdat er op andere tijden in het gebouw wel eens is gedanst De heer De MasierIk deed de vraagstaan we op 'toogenblik weer versch voor de vraag: zullen we al of niet subsidie geven. De Voorzitter: We staan er weer versch voor. Er zijn voor de subsidie voorwaarden gesteld, daarvan is er een waaraan niet voldaan wordt. n. 1. dat ook de provincie subsidie moet verleenen, de Raad kan dus op 't oogenbhk weer vrij beslissen. Maar 'tschijnt dat u bezwaren hebt, kunt u die meedeelen De heer De Masier: Ja, de zaak is m. i. niet geheel juist. We hebben hier een vereeniging met een talrijk ledental, die gratis de gelegenheid openstelt om de kinderen der leden te onderwijzen en daar wordt druk gebruik van gemaakt. Nu komt de vereeniging daarvoor subsidie vragen aan de gemeente, die er zelf eene teekenschool op nahoudt, die. hoewel goed ingericht. niet bteeit. Wanneer dus subsidie wordt verleend werkt de gemeente mede om hare eigen teekenschool te doen leegloopen. Het is dus een halfslachtige toestand, die ik zou wenschen opgelost te zien, door geen subsidie te geven en de gemeentelijke teekenschool ook gratis toegankelijk te stellen of wel, wanneer de subsidie wordt verleend, de eigen teeken school op te doeken. De heer VisserHet bezwaar dat u daar bespreekt is ook reeds vroeger overwogen, maar dan is er zeer terecht ook op gewezen dat, wanneer al die 50 of 60 leerlingen, zooals het getal toen was, op de gemeente-teekenschool kwamen, de bouwmeesfer die alien alleen onmogelijk goed zou kunnen onderwijzen en het dan aan de gemeente heel wat meer dan f 125 'sjaars zou kosten, zooals nu als subsidie gevraagd wordt. De Voorzitter: En het schijnt dat onze teekenschool niet gewild is. Er worden leerlingen opzeroepen, maarerkomeu slechts enkelen, terwijl die andere teekenschool druk bezocht wordt. De heer De Masier Jawel, maar bij de gemeente kost het f 1,50 per maand en bij de vereeniging niets! De heer Van den Hoek: Bij de gemeente is het tarief f 0,50, /1,00 of f 1,50- en er is ook mogelijkheid voor gratis toelating. De heer Moes zou naar aanleiding van den loop der discussie gaarne in een besloten zitting hierover eens verder spreken. Naar aanleiding hiervan wordt de verdere behandeling van het verzoek geschorst. 4. Adres van het bestuur van het muziekgezelschap De vereenigde tcerklieden" om subsidie. De Voorzitter doet mededeeling van een adres van het bestuur van het muziekgezelschap ,De Vereenigde Werklieden dat het meermalen is gebleken dat een muziekgezelschap in eene gemeenie als Ter Neuzen bjjna onmisbaar is, getuige de verzoeken tot het opluisteren van nationale en andere feesten dat de vereeniging, niettegenstaande daaraan gcldelijke be zwaren waren verbonden, telkens bereidwillig hare mede- werking verleende dat het zeker wel van belang geacht mag worden dat de vereeniging de gelegenheid geeft, jonge lieden in de schoone muziekkuii8t op te leiden dat na de ontbinding van het muziekgezelschap .Apollo" het aantal werkende leden zoodanig is toegenomen, dat er steeds meer geldelijken steun wordt vereischt dat, willen wij voortgaan met onze pogingen om het gezel- schap tot schoonen bloei te breugen, de krachten der ver eeniging te boven zullen gaai, daar particuliere steun niet in voldoende mate wordt verleend. Redin waarom adressanten zich tot den Raad wenden met eerbiedig doch dringend verzoek hun een jsarlijksch subsidie te willen verleenen tot een door den Raad vast te stellen bedrag en te stellen voorwaarden. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor, het ver zoek, met het oog op den flnancieeleu toestand, af te wijzen de wethouder Van den Hoek heeft zijn stem voorbehouden. De heer Fan den Hoek: Ik wilde het verzoek afwijzen voor dit jaar, omdat het is ingekomen na de behandeling der begrooting; was het bij de begrooting kunnen behandeld worden, dan zou ik er zeker voor hebben gestemd. De heer Visser zou eenige subsidie wel gewenscht achten. Een muziekgezelschap kan bij verschillende gelegenheden niet gemist worden en wanneer ze geen steun krijgen, zullen ze het niet vol kunnen houden. De heer MuesDat moet ik betwijfelen, want ze bestaan nu al zoo lang. Maar buitendien het geldt hier ook weer een partij. De heer Dees: En waar zal het einde zijn. Vroeger werd subsidie verleenddat is eenmaal ingetrokken en nu zou ik het gevaarlijk achten om er weer opnieuw mee te beginnen. De steun behoort van particuliere zijde te komen. Ik geloof dat het werkelijk een goed gezelsehap is en hoe beter het wordt, hoe beter het dan ook bij de voorstanders op steun zal kunnen rekenen. De heer Visser: Ik zou er eventueel die voorwaarde aan willen verbinden, dat er openbare uitvoeringen zonden moeten gegeven worden op de Markt of ergens anders, waar het publiek er van kan profiteeren. Ik zou daarom gaarne zien dat er eenige subsidie kon worden verleend, we worden waarlijk in Ter Neuzen op het gebied der kunst niet verwend. De heer MoesHet is ook weer een principieele zaak, het is net gegaan als met de teekenschool, door sommige handelingen, zooals concerien geven op Zondag kunnen anders- denkendsn er niet aan meedoen, vandaar dan ook dat er een ander muziekgezelschap is opgericht. De heer Versluijs: Dus anders zou u er voor zijn, als er op Zondag niet gespeeld werd. De heer Moes Dat is tenminste voor mij ook al een bezwaar. De heer Versluijs: Dat de subsidie vroeger is ingetrokken, daarvoor golden wellicht bijzondere motieven, maar het zal toch wel erkend worden dat een muziekgezelschap voor het opluisteren .an feesten noodig is. De heer MoesDat doen ze toch De heer BeesDe voorstanders moeten steun verleenen en wanneer er werkelijk zooveel behoefte aan is zal dat ook niet uitblijvenmen moet daarvoor niet aankloppen bij de gemeente, wier kas misschien armer is dan die van het ge zelsehap zelf. Maar bovendien, waar is het einde. Anderen kunnen met evenveel recht komen vragen. Na nog enkele opmerkingen ook omtrent de wijze waarop het afwijzende voorstel van Burg, en Weth. moet worden begrepen, wordt zonder eenige verbinding of beperking voor de toekomst, het voorstel met 7 tegen 3 stemmen aangenomen. Voor stemmen de heeren Moes, Van den Hoek, Wieland. Dees, Van de Velde, Moggre en De Masier; tegen de heeren Visser, Versluijs en Van Date. Verzoek van J. van der Vliet om ontslag als onder wijzer aan school C. De Voorzitter geeft lezing van een adres van J. van der Vliet, onderwijzer aan school C, die, wegens zijue benoeming te Enschede, eervol ontslag verzoekt tegen 1 Febr. a s. of zooveel vroeger als de nieuw benoemde in functie zal ge- treden zijn. De voorzitter stelt namens het Dag. Best, voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Z. h. s. wordt aldus besloten. 6. Verzoek van H. J. Vooren om regeling jaarwedde in verband met lessen Fransche taal. De Voorzitter gaeft lezing van een adres van H.J. Vooren, hoofd van school A, dat hij 17 Januari 1884 is benoemd op eene jaarwedde van 1200, benevens f 50 voor elke niet verplichte taalakte. dat hem bij zijne indiensttreding dan Ook in verband met zijne twee niet verplichtte tamakten, in welke hij volgens het Lerplan geen omlerricht moest geven,/ 13O0 is uiibetaald dat in artikel 4 der verordening B. van 9 December 1892' staatjhoofden van scholen, onderwijzers(essen) in dienst tder gemeente, die volgens de voorschriften. onder de werking »waarvan zij zijn benoemd, aanspraak hebben op een hoogere »jaarwedde, blijven die voorschriften van kracht"; dat in de verordening, vastgesteld door den Raad 30 Juli 1903, staat onder art, 1, 40: ;,voor een akte (in een vreemde „taal)/100, mits de akte voor het geven van onderwijs wordt .vereischt" dat nooit herroepen is de bepaling, dat wie onder vroegere voorwaarden waren bezoldigd, op dezelfde wijze zouden blijven bezoldigd dat er dus geen sprake van is, dat ondergeteekende vooraf heeft geweten wat later zou kunnen gebeuren, redenen waarom hij beteefd verzoekt nu aan school A de vreemde taal \Fransch) zal worden onderwezen, hem daarvoor het toegekende salaris van 100 'sjaars toe te staan. De Voorzitter bevestigt dat adressant steeds 1300 salaris genoot, waaronder begrepen was tweemaal f 50 voor elke niet verplichte taalakte. Volgens de tegenwoordige verordening bedraagt de jaarwedde van het hoofd van school A f 125Q, terwijl dit met f 100 verhoogd voor de eerste verplichte taalakte, zijude nu die voor de Fransche taal. Nu behoudt adressant ook het recht op uitkeeriug der f 50 voor de niet verplichte Engelsche taalakte, zoodat zijn salaris op 1400 behoort te worden bepaalt, wat spreker namens Burg, ea Weth. ook voorsn lt. Z. h. s. wordt aldus besloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2