Goeden eetlust. Goede spijsvertering. Pink Piilen Gemengde berichten. Telegrafische berichten. - Van Hervormde zijde in Zealand vorden ■pogingen in het »erk gesteld, om, met het oog op de in December in werking tredende kinder- wetten, voor deze provincie te Middelburg een kinderhuis op te richten, en alzoo een gelegenheid te openen voor de diaconien om verwaarloosde kin- deren te kunnen verzorgen. Voor dit doel is aan de Herv. diaconien financieele steun verzocht tot het vormen van een stichtingskapitaal, waardoor dezen winter nog een huis zou worden aangekocht. De beweging gaat nit van de classicale besturen van Middelburg, Zierikzee en IJzendijke. De diaconie van Middelburg zal het plan krachtig steunen. De heer Voorhoeve, predikant te Vlissingen neeint toezegging gaarne in ontvangst. (M. C.) Hoek. Op Zondag 26 Nov. jl. behaalde de heer H. M. J. Leenders, lid der rederijkerskamer *A1 doende leert men", alhier, op den voor- drachtenwedstrijd te Bergen op Zoom, den eersten prijs in het uummer van komische duetten. Waar- lijk eenig is het te zien met welk eene toewijding deze heer de schoone kunst beoefent, vraardoor hij het publiek voor zich weet in te nemen. We hopen dau ook van ganscher harte, dat de heer Leenders ons nog menigen genoegelijken avond zal geven en nog lang tot eer der genoemde vereeniging mag optreden. Zaamslag, 29 Nov. Na lange vergeefsche moeite gelukte het den jager C. Stoffels alhier, in de kreek het »Gat van Pinter" een volwassen vischot'er te schieten van het vrouwelijk geslacht. Zichlbaar had het dier onlangs jongen geworpen waaruit volgt dav zich aldaar meer van deze visch- dieven ophouden. Sa8 van Gent. In de Maandagmiddag ge- houden raadsvergaderiog waarin alle leden aan- wezig waren, werden de verzoekschriften van de onderwijzers aan de scholen A en B, en het hoofd der school B om verhooging hunner jaar- wedde in verband met hunne bijdrage iu het pensioenfonds voor weduwen en weezen, op voor- stel van B. en W. aangehouden tot de volgeude vergadering. Aan de spoorwegmaatsehappij GentTer Neuzen werd weder een verlenging van 6 maanden ver- leend tot ontruiming der baanwachterswoningen. Een voorstel tot nadere regeling der jaarwedden van den burgemeester en secrefaris gaf heel wat bespreking. Een missive van Ged. Staten werd voorgelezen, waaruit bleek dat ze bezwaren haddeu tegen het vroeger genomen besluit van den Raad, waarbij de jaarwedde van den secretaris werd ver- hoogd en van den burgemeester met, daar beiden gelijk in tractement behooren op te gaan. Bij de stemming over dit voorstel werd aange' veldwachter Van der Bondt, slaagden er Maandag- avond in dezen beruchten dief en smokkelaar, waarvoor iedereen in dezen omtrek bevreesd was, te arresteeren. Hjj werd voorloopig in het arrestanten- lokaal opgesloten en Dinsdagmorgen onder goed geleide naar Ter Neuzen overgebracht. (Hieromtrent vernamen wij dat, nadat de diefstal in de keeten alhier gepleegd was, de gemeente- politie nasporingen naar bedoelden d. V. heeft gedaan en de aandacht der politie van de grens- gemeenten op hem heeft gevestigd, met het ge- gevolg dat hij werd gearresteerd, zoodra hij zich op Nederlandsch grondgebied waagde.) Dinsdagnamiddag had ten huize van den heer E. de Vleeschouwer ten overstaan van notaris Van Dalsum te Hulst de verkooping plaats van eenige onroerende goederen. Koop 1, een huis met schuur staande in het dorp, groot 4,74 aren werd verkocht aan C. Schalkens voor 1000. Koop 2, een huis met erfpachtsrecht alhier, werd gekocht door Fr. Schalkens voor 275. Van een perceel bouwland in den Riet- polder groot 202 roeden (20,80 aren), werd eigenaar D. Monnens voor f 740. Koop 4, een perceel bouwland in den nieuwen Karnemelkpolder, groot 1,23,30 hectare, werd gekocht door H. Kips voor f 1560. Een aan koop 4 grenzend erf, groot 7,20 are werd gekocht door Fr. Vermeire. Van koop 6, een perceel bouwland met dreef, groot 53,40 are werd eigenaar E. Boone voor 960. Een dennenbosch met open grond te Moerbeke groot 75 aren werd gekocht door Alph. Poucet terwijl een erf gelegen naast koop 6 werd gekocht door A. van Mossevelde voor f 210. A1 de koopers zijn in deze gemeente woonachtig. Een brutaal stukje Bij den horlogemaker Nitze, te Stadskanaal kwam Zondagavond een net gekleed heer in den winkel, om een horloge en een gouden ring te koopen. De keuze viel op een zilveren horloge en gouden ring, tezamen ter waarde van f 22. Daar de man voorgaf met een bankbiljet van 60 te willen betalen, telde N. hem 88 op de toonbank. De onbekende streek fluks het geld op en maakte zich nit de voeten, zonder dat men tot heden hem heeft weten te ontdekken. nomen, om de jaarwedde van dien burgemeester ook met f 100 te verhoogen. Werd besloten, van een perceel gemeentegrond de pacht in te trekken, omdat den grond dienen moet voor aanleg van straten. Na eenige opmerkingen door de commissie van onderzoek werd de rekening over 1903 en de begrooting voor 1905 van het alg. armbestuur goedgekenrd. In verband met de verleende subsidie van 650 aan het algemeeu armbestuur, werd een wijziging der begrooting voor 1905 goedgekenrd. In de plaats van den heer G. Rademakers, periodiek aftredend, werd tot lid van het algem. armbestuur gekozen de heer A. de Lauwere, die met den heer E.Geirnaert op de voordracht stond. Werd besloten de lichten aan Dootjes en de secretarie te verwisselen, daar het aan Dootjes een gevaarhjk punt is, en werd toezegging gedaan tot reiniging der stationstraat. Boschkapelle. De heer P. C. de Roeck, ge- boortig van Stoppeldijk, thans onderwijzer met verplichte hocidakte te Heemskerk, en gedureude 5 jaar onderwijzer aan de school onzer gemeente is beuoemd tot hoofd der school te Lepelstraat, gemeente Halsteren, nabij Bergen op Zoom. Philippine. Was eenige jaren geleden het terrein aan de haven een plek die weiuig of niets opleverde, thans is die eene aanzienlijke inkomst voor de gemeente. Zoo zijn er in het verloopen seizoen 870,000 Kg suikerbeeten aan de fairbank //Nooit gedacht" gewogen die h f 0,10 per 1000 Kg. aan los- en laadgeld f 870 hebben opgebracht. En ware de weg in den Mossel- polder door het ongunstige weder niet zoo slecht geweest, dan zouden de 700,000 Kg. die nu aan den dijk zija gevoerd de opbrengst nog met f 70 hebben vermeerderd. Koewacht. Zekere Henricus de Vos, in de wandeling De Roode Vos genoemd, heeft in Belgie wegens veesmokkelen, verzet tegen de ambtenaren, vernieling en diefstallen, een zesta! veroordeelingen opgeloopen, waarvoor hij te zamen circa 5 jaar gevangenisstraf moet ondergaan. In de vorige week heeft hrj in zijn geboorteplaats Exaerde een rijwiel ontvreemd waardoor hij hehalve een nieuw proces ook nog een flink pak slaag opgeloopen had. Toch wist hij weer te ontsnappen. Sinds maanden werd door de Belgische politie jacht op hem gemaakt en meermalen moest De Vos over slooten en heggen vluchten om Nederlandsch grondgebied te bereiken. Voor eeuigen tijd werkte hij te Ter Neuzen en ontvreemde uit een keet een pak kleederen. Voor dit feit werd hij ook door de Nederlandsche politie opgespoord en de xnarechauss^es alhier, geholpen door den Rjjks- Men schrijft aan de N. R. C. De dokter wordt geroepen bij eene alleenwonende vrouw, pa lien te uit zijne armenpraktijk. Binnen- tredende vindt hij bloed op den vloer, bloed op het bed enz. »Wat is hier gebenrd vraagt hij de patiente, die te bed ligt. Met flanwe stem antwoordt ze jrEene bloedspuwing." *Hm eene bloedspuwing". Nauwkeurig be- ziet hjj een bewaarde boeveelheid bloed en vraagt dan jrWaar komt dat bloed vandaan Met zwakke stem lnidt het autwoord„De borst dokter uZoo, zoo, uit de borst Heb jij daar dan beestenbloed in jrBeestenbloed, dokter?" z/Ja beestenbloed Want dat is geen menschen- bloed. Zeg op, waar haal je het Zjj schreit en kan niet antwoorden. Spoedig evenwel blijkt, dat het bloed afkomstig is uit een slachterij, en dat de ongehuwde patiente zoo ge- zoud is »ls een visch. Het was alleen maar een middeltje om mrelij te wekken, en zoo aan eiereD, melk en wijn te komen, vooraal wijn Vroeger hetft die vrouw met dergelijk doel zich kreupel gemaakt. Door afbinding veroorzaakte ze zweren aan arm en been en in plaats van middelen van den arts legde ze natte doeken op de wonden en baadde ze in een sloot. Het-greust aan het' on- gelooflijke, maar het is een feit. En toch is die vrouw niet kraukzinnig te noemen. Te Amersfoort heeft een ernstige mishande- liug plaats gehad4 personen kregeu ruzie over het dansen met een meisje, teDgevolge waarvau A. v. E. zijn kuipmes trok en daarmede J. R. twee steken toebracht iu de linkerdij, waarbij een slagader werd doorgestoken. Onder groot bloedverlies werd de getroffene overgebracht naar het. verbandlokaal aan het politiebureau, waar hij verbonden werd door de doktoren Groueman en Schreuder. De dader is in zijn woning gearresteerd en ter beschikking van de justitie in bewaring gehouden. De schatgravers teleurgesteld De Zoeterwoudsche schatgravers hebben na een vierweekschen arbeid het bijltje er bij neergelegd. Het is wel geschied tegen deu zin van den ouden Vau den Berg, die nog altijd hoopte, maar de jonge maiineu konden niet langer den arbeid voor ioou verzuimen. Men heeft aan den vijverkant geen ingang tot den kelder gevonden en daarna gegraven op het eilandje zelf, doch ook vruchteloos. Een aantal muutstukjes, waarvan een uit het jaar 1271 en de andere uit de 16e eeuw, konden den arbeid niet goed maken, evenmin als de enkele voorwerpen, die men heeft gevonden. Het hoofddoel was de kelder en nu men dien niet kon vinden, was de aardigheid er af. Daarbij komt dat, mede door het aanhoudend slechte weder, het vreemdelingenbezoek ook sterk afnam. Den vjjver, met zeoveel moeite leeggepompt, hteft men weer vol latea loopen. A,n het stoorogemaal aan de Lijnbaan te s Hage moest een Gemeente-werkman Dinsdzg- morgen eenige werkzaamheden verrichten. Daar aangekomen hoorde hij om hulp roepen, en hij ontdekte dat dit kwam uit een diepen put, waarin een andere werkman een riool moest schooumaken. Met een ladder ging de man de put in en trachtte den ander te redden, door hem zooveel mogelijk boven water te houden maar hij werd zelf ook zesnwachtig en beiden geraakten in de modder en riepen nn samen om hulp, die eindelijk, nadat ze geruimen tijd in angst verkeerd hadden, kwam opdagen van overig personeel, dat op een afstand aan het werk was en was gaan vinden dat de man van het riool wat lang wegbleef, In een schrijven aan de hoofden van scholen vestigt de Gezondheidscommissie te Stad Almelo de aandacht op de zoogenaamde decalqueerplaatjes, welke in vele speelgoedwinkels aan kinderen wor den verkocht en bestemd zijn om, na bevochtigd te zijn, to worden overgedrukt. Uit den aard der zaak geschiedt de bevochtiging meestentijds doordat de kinderen eraan likken. Eenige monsters van deze plaaljes zijn vanwege de commissie onderzocht en sterk loodhoudend bevoDden. De commissie meent dat door tusschen- komst der onderwijzers de kinderen gewezen dienen te worden op het gevaar, dat het likken aan deze plaatjes voor de gezondheid kan opleveren. Verzuim weer goedgemaakt P. Lte Geldermalsen, die onlangs veroordeeld werd wegens het niet aanwenden van pogingen tot redding van een drenkeling, hoewel hij het zonder gevaar voor eigen leven had kunnen doen, heeft thans met levensgevaar het leven gered van een kind, dat in de LiDge gevallen was. Zoo heeft hij zich in zijn eer hersteld. Een onbekende schouk hem als bewijs van in- genomenheid met diedaad van zelfopoffering f 10. Men schrijft uit Vreeswijk dd. 26 November Hedennacht te 12 nre werd in de Geref. kerk alhier brand ontdekt, welke door den geweldigen wind zoo suel toenam, dat binnen een uur tijds het kerkgebouw geheel afbrandde. De beide spuiten, die spoedig op de plaats des onheils aanwezig waren, slaagden er niet in het vuur meester te worden, alleen het achtergedeelte van de kerk en het koor zijn gespaard gebleven. De wind was gelukkig van het dorp af, waardoor de vonken voor het meerendeel in de Vecht terecht kwamen. De schade is nog al aanzienlijk. Per- soonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad Een wonderdokter Men schrijft aan de Tel. Zooals wellicht velen weten, woont er in een der Zuid-Hollandsche steden een wonder- dokter, iemand, die, hoewel niet bevoegd, zelfs in de meest hopelooze gevallen, algeheele genezing weet te bezorgen. Tenminste, zoo zeggen sommigen. Een paar wijzen van be handeling kunnen de lezers doen zien, hoe wonderlijk de man werkt. Tenminste zoo wordt verteld. Eerste geval Een meisje leed aan haar maag. De schrandere dokter zag onmiddellijk de oorzaak. Dokter„U is zeker in 't bezit poesje Patiente ,/Ja, mijnheer, een wit katje. D.,/En dat diertje slaapt 's nachts bij u, niet waar, en wordt dikwijls door u aangehaald." P.Ja, mijnheer." De wonderdokter liet hierop het meisje een levende spin inslikken. Dit ging natuurlijk moeilijk, maar gesterkt door het vertrouwen, dat de man bij haar opgewekt had, door zoo precies alles van dat poesje te weten, wist zij het afzichtelijke dier levend naar binnen te werken. Na een poos kreeg de maaglijdster een braakmiddel in, en daar kwam de spin ook te voorschijn, doch nu gehuld en m-t de acht pooten verward in een dot kattenhaar. De ongesttldheid was door ingeslikt katten haar veroorzaakthet kattenhaar was nu ver wijderd en de patient was van haar leed veriest Tweede gevalEen jongeling werd op de volgende wijze van zijn maagliiden genezen Hij moest een paar dagen niets eten en daarna moest zijn moeder een stukje vleesch braden, vlak in zjjne nabijheid, zoodat de heerlijke geiir des patienten reukorgaan zou streelen. De honger deed zich nu nog heviger gevoelen, de maag maakte eene anti-peristaltische beweging, en daar werd een kikvorsch uitgebraakt, die de oorzaak van het ljjden was. Volgens den //dokter" had de patient bij het gebruik van water (misschien, of eigenlijk zeer zeker, uit een slooteen jong kikkertje naar binnen gekregen, en dat onschuldige diertje, dat zich in zjjn nauwe, donkere omgeving wel niet er" op zjjn gemak gevoeld zal hebben, maakte, dal de eigenaar van dat donkere plaatsje ook niet erg op zijn gemak was. Derde gevalEen vrouw leed aan hevige hoofdpijn, dagen, dagen lang. Zij stelde zich onder behandeling van den //wonderdokter," en was na een oogenblik glad genezen. De man gaf haar nj. een geweldigen draai om het hoofd, en daar rolden leelijke worrnen bij menigte uit de differeute hoofdopeningen. Met de pieren verdween de hoofdpijn. Klinkt het niet ongelooflijk, dat er nu toch waarlijk menschen zijn, die deze verhalen ge- looven Nu, ze zijn ar, we verzekeren het!1 En ze zien diet minachting of met medelijden neer op onze geneeskundigen, die in somniige geralien met zoo vaardig zijn met het vaststellen der diagnose. Petersburg, 28 Nov. 50,000 werkliedes zpn thans zonder arbeid. De meesten zijn ge- wapend en eischen arbeid en brood voor hen en hunne gezinnen. Moskou, 28 Nov. De Zemstvos hebben krachtig en algemeen de jodenmoorden in Rus- land veroordeeld. IP arschau, 28 Nov. De Poolsche advoeaat en schrijver Dr. Lepitzky werd door Graaf Vvitte ontvangen, die hem verzekerde, dat Ilussisch Polen de meest verstrekkende rechten zal ontvangen. De Poolsche taal en literatuur zal toegesnaan worden, terwijl men Polen bovendien een auto- torisatisch Bestuur zal verleenen. Sewustopol28 Nov. Admiraal Tsjoesjiue seintlk ben meester van de Potemkin, die de muiters heden verlaten hebben. Zij hebben zich bij de opstandelingen van het legimeut van Brest aangesloten en begaven zich met eenige kanonnen naar de Lazareff- kazerne, waar ik hen onmiddellijk zal aanvalle'n zoodra er versterking is gekomen. Ik vrees echter dat de artilierie tot de opstan- delingen zal overloopen. De toestand is thans zeer gevaarlijk. De stad staat op verscheidene plaatsen in brand en vele officieren zijn vermoord. Cudix, 28 Nov. De Minister van marine heeft aan den kruiser Carlos Quinto bevel ge- geven naar Barcelona te vertrekken. Grooten Schouwburg te Gent. Directie: G. MARQUET. Op Zondag 3 December a. g<J te 2 ure, dag- voorstelling aan verminderde prijzenopvoeriug van Cavalleria Musticana, Melod rama in 1 bedrijf en 2 lafereelen, van G. Targioui-Tozzettie en G. Menasei, vertaalt door Paul Milliers, muziek van Mascagni. Daarna opvoering van La fille du regi ment, kotnische opera in 2 bedrijven, isn Saint- Georges en Bayard, muziek van Donizetti. De maag geeft vreugde of pijn. Eene goede maag is een fortuin waard. Een arm mensch met een stuk brood, kaas, water, een goeden eetlust en goede spijs- vertering is een prins te vergelijken met het ongelukkige slachtoffermet een slechte maag. De purgeermiddelen doen niets voor hem die een slechte maag heeft, zij zijn eerder nadeelig voor hem. De beste behandeling voor de slechte magen is die met de de beste versterker der maag. De Pink PiUen bevorderen den eetlust, maken de spijsvertering gemakkelijk, geven U eene nieuwe maag en hersteilen tegelijkertijd het afnemen Uwer krachten. Prijs 1,75 de doos, 9,— per 6 dooze". Verkrijgbaar bij Snabilie, Steiger t, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toe- zending tegen postwissel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2