Gemengde berichten. Telegrafische berichten. i'j|| Kantongerechf te Ter Neuzen. Gemeenteraad van Hoek. van af den wal op het sehip was gelegd. Toen zich een drietal op deze plank bevond brak deze doormidden waardoor alien in de Schelde te water geraakten. Druip nat werden zij nog in tijds op het droge gebracht. Koewacht Met het rooien en verzenden der beetwortelen is men hier zoo goed als gereed. Vele landbouwers hebbeu heel wat moeite gehad de bieten op de plaats harer bestemming te krjjgen, waut de meeste gaan hier per as naar de suikerfabriek te Moerbeke en de wegen zijn slecht. Op de halte Kijkuit ztjn in deze campagne circa 17 millioeu kilogrammeu beetwortelen aangevoerd. Volgeos iulichtingen aanTiet grenskantoor alhier verstrekt, zijn in de inaand October alleen langs de grenskantoren uit ons land naar Belgie ge- zonden ruim 122 millioen kilogrammen beet wortelen tegen 63 millioen in 1904 en ruim 68 millioen in October 1903. In de vorige maand zijn dus langs de grenskantoren bijna evenveel beetwortelen naar Belgie gezonden dan in de maand October van 1904 ea 1903 te zamen. St. Jansteen. Zaterdagochtend bemerkte de timmerman F. 'd Hooghe te Heikant, dat het aau- tal kippen met 9 verminderd was. Ougetwijfeld zijn deze gestolen geworden, en zijn de dieven verhiuderd geweest om het geheele hok leeg te plunderen. Clinge. Gedurende de laatste weken is de klompeuindustrie in deze gemeente, waarmede zeer velen den kost verdienen, zeer gedrukt, doordat, wegens de troebelen in Busland, uit dat rijk bijna geen werkhout wordt aangevoerd. Dit wordt daarom zeer schaarsch, met het gevolg, dat de bazen hunne knechts moeten bedanken, want inlandsch hout is zoo duur, dat dit slechts met schade kan verwerkt werden. Vooral nu de winter nadert is het te hopen, dat de verzending uit Busland maar zeer spoedig weer zijn geregelden loop hebbe, want met dat hout komen de boterhammen voor een belangrijk deel onzer ingezetenen. Clinge. Een afdoend middel werd door den landbouwer J. d. M. in den Prosperpolder gebruikt om lijdig zijne beeten van het land te krijgen, dat met wagen of slede schier niet berijdbaar was. Hij hnurde eene flinke lengte rails met de daarbij behoorende stortkarretjes en nu had hij zijn grooten voorraad zoo spoedig aan den harden weg, dat bij nog op tijd aangevoerd was aan de losplaats. Zitting van 24 November 1905. Veroordeeld zijn A. J. C. M., herbergier te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Drankwet, tot eene boete van f 1, subsidiair 1 dag hecbtenis. V. B., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van over treding der Spoorwegwet; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. P. B., goudkoopman, C. P. G., vrinkelier, M. L., manrien- maker, alien te Axel, ter zake van overtreding der IJkwet; ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. met verbeurdverklaring der gewicbten. H. M., kantoorklerk te Selzaete, ter zake van over treding der Wapenwet; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. D. d S., metselaar te Ter Neuzen, ter zake van over- trediDg der Bouwverordeningtot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. v. K., slager te Zaamslag, ter zake van het af- bakken van niet gekeurd vleescbtot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht P. L. v. B., visscher te Temscbe, ter zake van bet bevisscben der Schelde zonder consent; tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. E. P. V., vrachtrijdersknecht te Ter Neuzen en F. J. D., landbouwersknecht te Zaamslag, ter zake van bet berijden van een bermieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag becht. C. J. v. R., landbouwersknecht te Axel, ter zake van het rijden met een rijwiel zonder lantaarutot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. F. v. W scbippersknecht" te Philippine, ter zake van het terwijl men in staat van dronkenschap verkeert, een anders veiligheid bedreigen; tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht. F. A., >1. d. B., F. D., alien schippersknechten, M. H. G., bootwerker, J. H., werkman, C. J. v. d. H wasch- baas, W. A. v. d. H., zonder beroep, C. v. K., J. O., schippersknechten, J. v. d. P., kleermaker, J. v. d. V., bootwerker, J. B. v. W opperman, alien te Ter Neuzen, C. L. C., metselaar te Sas van Gent, T. C., steenkapper te Gent, J. v. E., knecht te Zaamslag, alien ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. M. J. v D, en J. D, varensgezellen, F. B., F., S., metselaarskneehts, alien te Ter Neuzen, ter zake als voren ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. G. K., gepen. O.-I. militair, P. J. D, D. W. C. d. J., I. K., bootwerkere, alien te Ter Neuzen, ter zake als voren bij eerste herhaling ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. C. A. V., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren bij vierde herhaling; tot hecht. van drie weken. T. v. d. M., herbergier te Sas van Gent, ter zake van het geven van een openbare vermakelijkheid zonder vergunningtot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. C. v. B., R. B., C. D.. J. D., K. D., J. M., veldarbeiders alien te Axel,M.D.,P G C.G., J. S., H. V., alien veldar beiders, L. M., K. d. K., bootwerkers, alien te Zaamslag, ter zake van overtreding der Leerplichtwetieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. L. v. C., werkman te Westdorpe, P. J. v. H., visscher te Philippine, F. W., arbeider te Axel, ter zake als voren bij herhalingieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. L. V., veldarbeider te Axel, ter zake als voren tot eene boete van 2, 0, subs. 2 dagen hecht. J. d. H., veldarbeider te Hoek, ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. Wrijs-t-sijroUen J. P, koopman te Hoek, ter zake van overtreding der IJkwet. OntKlageii v«n reciitxvrrvulains C. N zonder beroep te Sas van Gent, ter zake van het geven van eene openbare vermakelijkheid zonder vergunning. K. W., veldarbeider te Axel, ter zake van Leerplicht- weto vertreding. J. H., veldarbeider te Hoek en P. P., veldarbeider te Zaamslag, ter zake als vorer. bij herhaling gepleegd. Een krasse vrouw. De weduwe Oerlemans te Feijenoord vierdq, verleden week in opgewekt- heid haar 101sten verjaardag. Het oudje is nog gezond en wel en tobt alleen met de oogen, maar haar geheugen laat haar niet in den steek. Door een harmonie-vereeniging werd haar des avonds een serenade bij fakkellicht ge bracht en den geheelen dag stond het niet stil van menschen die haar kwamen gelukwenschen en geschenken vereerden. Een drukte van belang maakten ook de schoolkinderen, wel wat te veel voor de oude bes, die natuurlijk zooveel lawaai niet kon verdragen. Ook een krantenman was op bezoek en vond moeder Oerlemans even goed geluimd als op haar 100sten jaardag. Zij babbelde met hem over allerhande zaken. Eenigen tijd geleden werd melding gemaakt van een aanval door een nil op de heer H. uit Geldermalsen, toen deze zijn gewonen arbeid in den toren te Meteren kwam Yerrichten, waarbij het hem, na een verwoed gevecht, gelukte het dier te dooden. Dezer dagen opnieuw in dien toren komende, werd de heer H. wederom door zulk een dier veel grooter nog dan bet vorige aangevallen. Ook ditmaal gelukte het hem dit woedende dier onschadelijk te maken, door het dood te schieten. Te Zaandam is een driejarig kind in de Otterspadsloot gevallen en verdronken. Het lijkje werd eerst eeuige uren nadat het kind was vermist door de politie gevonden. O. van der Starre, die mede dezer dagen in bewusteloozen toestand in zijn schuit werd ge vonden, (bedwelmd door kolendamp), is Donderdag in het ziekenhuis te Vlaardingen overleden. De goud- en zilversmid B., te Enschede, is door een 20jarige meid, die er uitzag als een flinke gezonde boerendeern, voor een bedrag van 30 aan gouden ringen opgelicht. Ze gaf voor voor een Enschedeesche dame op zicht te halen. Te Delft wordt sedert Donderdagmorgen een 12jarig meisje vermist. De geschiedenis zit aldus in elkaar. Voor ongeveer 12 jaren stond eene ongehuwde moeder haar toen ongeveer halfjaars dochtertje Antje v. Z., af aan een echtpaar alhier. In al dien tijd liet de moeder niets van zich hooren, tot Woensdag jl. de inmiddels gehuwde en te Amsterdam wonende vrouw bij de pleegouders het kind kwam opeischen. Daaraan voldeden de pleegouders niet. Zij wilden eerst behoorlijk bewijs, dat de vrouw op het kind recht had. De vrouw giug naar Amsterdam terug om dat bewijs te halen. Donderdagmorgen ging het meisje naar de openbare lagere school n°. 8 en is sedert niet weergezien. In den loop van dien dag kwam de moeder met een bewijs van geboorte-inschrijving, maar moest ook ditmaal zonder het kind weggaan, omdat het niet terecht kwam, want ook op school was het niet aangekomen. Te Exlooermond (Dr.) vertoefd eene vrouw die in zeer armoedige omstandigheden verkeert. Voor korten tijd huisde zij met haar gezin in een grooten uitgeholden turfhoop. EeDige arbeiders, in de nabijheid wonende, besloten voor haar een beter hivak op te slaan. In den nacht begonnen zij met bouwen. Van verschilleude lieden werden tersluiks bouwmaterialen weggenomen. Toen een dezer benadeelde personen zijne krooi- plankeu, wilde nazien, bemerkte hij, dat ze alle waren verdwenen en nu dienst deden aan de hut van vronw Trip. De politie werd spoedig met een en ander in kennis gesteld, met het gevolg, dat de hut weer gesloopt is. De vrouw bivakkeert nu weer met hare vijf kiuderen onder den blooten hemel. In Duinkerken heeft een schildwacht twee Engelschen betrapt op poging tot moord op een jt nge Engelsche vrouw. Hij verjoeg de boos- doeners en wilde de vrouw in veiligheid brengen, maar zij gaf hem een groote beloouing in geld en liep toen weg, zonder eenige inlichting te willen geven. De looper van een bank te Brussel, dien men verdwenen waande, is teruggevouden. Er is noch misdaad, noch oneerlijkheid gepleegd. De politie, die van het feit onderricht was, had een toezichtsdienst om zijn woning ingericht en zag hem, tegen half 3 's nachts, dronkeu als een kozak thuis komen. Zij veizochten hem, een inlichting te komen geven op het politiehureau en daar vroeg men hem naar de 50,000 francs, die hij had moeten ontvaugen. O die had hjj goed bewaard. Zij zaten nog veilig in de portefeuille, welke hij voor den commissaris uitschudde. Hij had, na zijn boodschap in de bank Allard te hebben verricht, eenige vriendeu ontmoet en was er mee op zwier gegaan Te Antwerpen is bij een gepensionneerd majoor ingebroken en voor een bedrag van 80 h 40,000 frc. aan effecten gestolen. De diefstal is buitengewoon brutaal verricht. De dieven zijn door den tuin in de verandah gekomen. Daarna hebben zij een denr operige- broken, de brandkast omgetrokken en haar op een kruiwagen gelegd. Die brandkast weegt de kleinigheid van 250 kilo. Zij is spoorloos verdwenen met al de effecten die zij inhield. Waarschijniijk hebben de dieven de brandkast met den kruiwagen naar den straatweg gevoerr en daar geladen op een wachtend rijtuig, dat met den bait is weggereden. Eerst 's morgens hebben de bewoners bij hun ontwaken den diefstal ontdekt. Men heeft tot nu toe geen spoor van de daders. Te Nantes is een ernstig ongeluk gebenrd. Aan het eiude der me de Strasbourg, die met een tamelijk steile helling naar beneden loopt, ligt de Loire, van de straat gescheiden door de lijn van den spoorweg van Orleaus. Tusschen deze lijn en het water ligt de kaai, voorzien van een ijzeren afsluiting. Een electrische tram die de helling afreed, out spoorde juist aan den draai, reed met voile snel heid over de lijn, verbrak de ijzeren afsluiting en sfortte in de rivier. De motorbestuurder en de conducteur konden er afspringeD, alsook drie van de vijf reizigers, maar rle twee andere zijn verdronken. Een der slachtoffers is de 65 jarige weduwe Bigot. Twee Zigeuners, oom en neef, hadden te zamen ^zaken" gedreven, terwijl zij door Spanje zwierven. Oom, als de oudste, hield de kas, maar hij bleek geen vertrouwbare kassier te zijn, want toen, nabij het dorp MagoD, de neef eeus naar den stand der financier vroeg, bleek het dat de kas ledig was en moest oom bekennen, dat hij het geld had verdobbeld. Heel kalm nam neef die mededeeling niet op, er volgde een woorden- twist die niet bij woorden bleef, maar waar al spoedig messen en revolvers aan te pas kwamen. De vrouw van oom wilde de vechteuden schei- den, maar zij viel door een kogel getroffen, dood neer. Weldra stortle haar man naast haar ter aarde en stierf eveneens. Toen vluchtte neef, doch zwaar gewond zonk hij op korten afstand van het gevechtsterrein ineeH, waar hij stervend door boeren werd gevonden. De held van Glasgow is op het oogenblik Jack Findlay, de man die bij den grooten brand van het volkslogement, in den nacht van Zondag op Maandag, waarbij 39 menschen omkwamen, tal van in nood verkeerenden heeft gered, waar- ondtr een lamme, een blinde en een man met een been. Laatstgenoemde, John Mc. Nab ge- naamd, heeft het volgende verhaal van zijn redding ffIk sliep op den zolder van het loge- ment, met ongeveer 30 raannen, toen ik door het brandalarm werd gewekt. Eerst wist ik nog niet wat er aan de hand was, maar weldra hoorde ik het knetteren van de vlammen en droDg de brandlucht tot mij door, terwijl van alle kanten geschreeuwd werd ffHet hnis staat in brand." Allen vluchtten, maar waarom zij naar beneden gingen begrijp ik niet, want het vuur woede juist op de verdieping onder ons. Ik, gebrekkig als ik ben, kon niet vluchten en bereidde mij op den vunrdood voor. Jack Findlay verrichtte toen een daad, die hem het Yictoriakruis waardig maakt. Met mijn krnk sloeg hij een venster in, klom op het dak en hielp alle menschen, die nog op den zolder waren, langs dien weg te vluchten. Ik bletf achter en met mjj een blinde en een lamme man, die op hun bed van angst lagen te schreien. Hoe de anderen gered werden weet ik niet, maar even later keerde Findlay terug. Hij greep mijn hand en hielp mij door het venster op het dak klimmen, daarna haalde hij den blinde, dien hij geleidde en het laatst den lamme, dien hij droeg. Hij bracht ons zoo, een voor een, over het dak naar een ladder, die van het lagere huis naastaan tegen het hraudende gebouw was geplaatst. Het afklimmen van die ladder was met ons, hulpeloozen, bijzonder gevaarlijk en elk oogenblik dreigde hij met een onzer te pletteren te vallen. De kalmte en vastberadenheid, die de held bij zijn zwaar werk aan den dag legde, gaat alle beschrijviDg te boven." Jack Findlay is, evenals de blinde en de lamme, een zwerveling zonder beroep of middel van bestaan. Zijn heldendaad heeft hem nu voor eenigen tijd aan den kost geholpeB, evenals de beide andereD, waut met hnn drieen zijn zij geen- gageerd in een #music-hall" te Glasgow, waar zij avond aan avond voile zalen trekken. Geestenbezweering. „De geesten der afge- storvenen zullen opgeroepen worden en zich vrij vcor het publiek bewegen," aldus luidde dea?n- k mdiging van eeD magische seance, die in het Hoiel de Rome te Berlijn zou plaats hebben. De meuwsgierigheid was opgewekt, wat te Berlijn ni. t moeielijk is en de zaal was stampvol. De voor- stelling begon met een causerie over de moderne tcoverkunst, uitgesproken door een heer in zwarten rok, die keel gewichtig deed en zijn reede door- vloeht met allerlei hokus-pokus waar niemand iefs van snapte. Hierdoor moest het publiek in de gewenschte stemming worden gebracht. Vervol- geos verrichtte hij eenige goocheltoeren, waarbij men zich doodelijk verveelde, doch die men ver- droeg in afwachting van de geestverschijningen, waarvoor men was gekomen. Na twee eindeloos lange uren brak het gewichtige moment ten langa leste aan. De zaal werd totaal duister gemaakt geesten zijn du eenmaal lichtschuw en daar begou het. Een ijskoude wind blics over de toeschonwers, wat naar de bezweerder meedeelde de na- dering der geesten aankondigde. Zij lieten niet lang op zich wachten onzekere gestalten teekenden zich vaag af in de duisternis bewogen zich over het tooneel, zweefden zelfs nu en dan over de toeschonwers, die zaten te rillen te klappertacden en durfden spreken noch zich verroeren, want de geestenbezweerder had gewaarschuwd, dat de geesten daardoor toornig zouden worden, wat hoogst gevaarlijk wezen kon. Inderdaad, men beklaagde zich zijn geld niet totdat eensklaps de zaal hel verlicht werd. Eerst waande men dat ook dit het werk der geesten was, maar spoedig klonk een daverend Uchen door de zaal. Een spotvogsl had naineliyk in de duisternis den krnk van het electrische licht weten te vinden en dit weer doen brauden, waarin men nu zag dat de ^geesten" papiereu poppen met fosforusverf bestreken waren, die langs touwtjes over het tooneel en over de zaal getrokken werden. De ijskoude wind, die de nadering dezer ^geesten" had aangekondigd, was op nog eenvoudiger wijze verkregeu, men bad die vensters tegeuover elkaar opeDgezet. S t o r m b e r i c h t e n. Gistereu is op de VVester-schelde voor Ylissingen een zeilloodsboot vol water geslagen. De opvarenden wisten zich te redden. Egmond aan Zee. De bomschuit KG 25 is vergaau de uit 10 personen bestaande be- manning is gered. lleerenveen. Door den storm werd een dakraam van het postkantoor gerukt en trof den o5jarigen A. de Jong, waardoor deze ernstig gewond werd. Moskou, 27 Nov. Czaar Nicolaas II doet troonafstand ten behoeve van grootvorst Nicolai Nicolaievitch. De Czaar vertrekt naar Darmstadt. Grootvorst Nicolai (Nicolaas) Nicolaievitch is een achterneef van Czaar Nicolaas II. Hij werd den 6 Nov. 1855 te St. Petersburg <re- boren. Zijn vader grootvorst Nicolai Nicolaievitch was een broeder van den grootvader van Czaar Nicolaas II. (Dit bericht komt uit particuliere bron en is niet ofSeieel bevestigd.) Moskou, 27 Nov. Te Sebastopol is een verschrikkelijke revolutie uitgebroken. De ongeregeldbeden te Sebastopol waren van zeer ernstigen aard. De matrozen sloegen aan het muiten en wisten twee regimenten te bewegen zich bij ben aan te sluiten. De admiraal en verscheidene officieven werden gewond, de generaal, de commandant der vesting- werken en een groot aantal officieren werden gevangen genomen. door de muiters die zich ook van het arsenaal in de kazerne meester maakten. Matrozen en stakers verhinderen het tieinenverkeer en de autoriteiten zijn machteloos. St. Petersburg, 27 Nov. De weder uit gebroken staking breidt zich uit en laat zich ernstiger aanzien. De arbeiders vernielen fa- brieken en woningende schade wordt op 1 millioen roebel geschat. Op 28 Nov. wordt de wapenfabriek van Koloma gesloten, waardoor 6000 man bedankt worden. St. Petersburg, 27 Nov. Graaf Witte heeft een telegram gezonden aan den leider van het zemstwocongres, waarin hij verklaart de thans te Sewastopol uitgebroken' muiterij onder de troepen van meer beteekenis te acbten dan de vroegere. Men vreest dat deze naar Charkoff, St. Peters burg en Kroonstad zal overslaau. De boeren en arbeiders zijn zeer bevreesd doch de regeering durft er geen troepen heen zenden, uit vrees dat deze den toestand zullen verergeien of zelf tot muiten zullen overslaan. Vei-gadering van Zaterdag 25 November 1!X)5. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer A. Wolfert. Secretaris de heer J. M. Dregmans. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1. Wordt mededeeling gedaan van de volgende inge- komen stukken. Brief van Gedepnteerde Staten dezer provincie, goed- keurende het Raadsbeslnit van 7 Oct. j.l., betreffende het aangaan van eene geldleening van ten hoogste 5000, voor den bouw eener woning voor den we- neesheer. Idem toezendende het gezegeld besluit van den Raad tot voorloopige vaststelling, voorzien van het bewijs van deiinitieve vaststelling, van de ontvangsten en ui'sraven over 1904. Idem goedkeurende het suppletoii* kohier van den hool'delijken omslag. 1 rocesverbaal van kasopneming bij den gemeente- ontvanger. Brief van het algemeen armbestuur mededeelende de herbenoeming tot secretaris-ontvanger van den heer J. A. Nederhaud. Aangenomen voor kennisgeving Missive van Gedeputeerde Staten met enkele op- merkingen op de ingezonden begrooting voor 1906. Met algemeene stemmen wordt de begrooting dien- overeenkomsiig gewijzigd. De Voorzitter deelt mede, dat nog is ingekomea een verzoekschrift van den navolgenden inlioud. Den Edtlachtbaren Raad der gemeente Hoek. Edelaehtbare IJeeren Ondergeteekenden, bewoners van het Boerengat, de Wulpenbek, de Knol,- het Vingerling en den Kanualdijk

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2