A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaa Aanbesteding, SCHOOLBEHOEFTEN. Kantoorbehoeften. Prijsopgaaf BrancLstof. Mo. 4767. Dinsdag 21 November 1905. 45e Jaargang. Buitenland. Binnenland. 4 ijh aanbestedei: AANBESTEM.TO FETJILLETON. Kantoor- en Schrijfbehoeften 5500 X.G. Schaalkolen, 22 H.L. geklopte Cokes en 2500 E.G. gezeefde Antraciet. ABONNEMENT: Inzending van advertentiSn vbor 3 uren op den dag der uitgave het schoonhouden en verwar- men der openbare scholen A, B en C in de kom en D op Sluiskil, gedurende 1906, en de verlichting in 1906, voor wat betreft school D. Nlaandag, 18 December 1905, to. voorwerpen yoor het onderwijs in de handwerken voor meisjes, Yrij bewerkt door A MO. R U S L A N D. TER NEUZEN, 20 November 1905. COTRASfT. Per drie ma&nden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- ushouders. ADTEETBNTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,16. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. »it Mad veraehljnt JIaandag-, Weensdag. en Vrijtlttwavond. *U*ez"n,lt*r<1 OP_*0eew<''a8ren, blJ II'II'U -1 Burgemeester en Wetbouders van TER NEU ZEN, zullen op Maandag II December a. S., des namiddags 3 uren, in het gemeente- huis, in het openbaar bij enkele inschrijving, in 4 afzonderlijke perceelen De voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie en in de herberg van BRAKMAN te Sluiskil. De inschrijvingsbiljetten, op zegel gesteld, kunnen ter gemeente-secretarie in eene verzegelde bus tot het oogenblik der besteding worden inge- leverd. Nadere inlichtingen zijn te bekomen by den Burgemeester. Ter Neuzen, 20 November 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, •T. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DJELEMAN, Secretaris. Openbare aanbesteding, by enkele inschrij ving, in 5 afzonderlijke perceelen, op des namiddags 3 uren, ten gemeentehuize te Ter Neuzen, van de levering van a. schoolboeken oh andere schoolbe- hoeften voor de openbare scholen aldaar voor het schooljaar aanvangende 1 April 1900. Voorwaarden enz. liggen ter inzage op de Gemeente-Secretarie. Ter Neuzen, 20 November 1905. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL. Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. Welnu," begon Brockers, *ik kwam te Sydney op bet schip. Wij hadden slechts een halve lading, gedroogde visch, gerookt vleesch, allerlei goedkoope sieraden, gereedschappen, geweven stoffen, het was alles niets anders dan uitgezechte romrnel. Bet beele zoodje was nog geen honderd pond waard en alleen gescbikt odd er ruiihandel mee te drijven. Over bet doel van onze reis werd aan boord op zeer verschillende manieren gesproken. Nueenszeide men, dat wij uitgegaan waren om een verborgen schat te zoeken, dan weer hoorde ik zeggen, dat ons doel was ruiihandel te drjjven met de eiland- bewoners. Men sprak ook van suookkelen en tzeerooverij maar ik bekommerde mij nergens om, de zaak ging mij volstrekt niets aan. Ik moest het schip besturen en kroeg daarvoor mijn loon. Dat was alles. Aanvankelijk zetteu wij koers naar de Fidzji-eilanden. Toen wij drie dagen in zpe waren, gaf de kapitein mij bevel het schip naar het Noorden te weuden, naar de Carolinen-eilanden. Het eerste eiland, dat wij wndeden, was Choe-foe, een woest, rolsachtig Prijsopgaaf wordt gevraagd van ten behoeve der gemeente-administratie van TER NEUZEN te leveren naar ter gemeente-secretarie ter inzage liggende opgaaf en monsters, uiterlyk Maandag, 18 December 1905, 's namiddags 3 uren. Ter Neuzen, 20 November 1905. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen prijsopgaaf van Te leveren bij gedeelten, gedurende 1906 ten behoeve van het Raadhuis. Aanbiedingen worden ingewacht tot en met Maandag 18 December a. s., des namiddags 3 uur. Ter Neuzen, 20 November 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Aan de Daily Mail wordt uit Petersburg gemeld dat de zeelui in de hoofdstad zich bij de werkstakers aan- sluiten. In regeeringskringen gaat men hoe langer hoe meer inzien dat de aanstelling van een dictator onvermijdelijk is geworden. De Engelsche correspondenten te Petersburg gaan voort met een droevig tafereel op te hangen van den siaat van zaken. Er verschijnt geen manifest van den Czaar meer dat niet onmiddellijk aan een vernieWgende kritiek onderworpen wordt, hoe goed bedoeld het ook moge wezen. Het manifest voor den boerenstand is door betzelfde noodlot getroffen. Het heet hoofdzakelijk voor ybuitenlandsche consumptie" bestemd te zijn. Trouwens de algemeene werkstaking en het niet ver- schijnen van de kranten maken het onmogelijk het manifest binnenslands te verspreiden, zoodat de rneer- derheid van de boeren er onkundig van zal blijven De correspondent van de Daily Telegraph zegt dat men zelfs in vele Russische plaatsen nil nog niet afweet van den vrijheidsoekas van den Czaar De Standard verneemt: De werkstakers van Kroon- stad beweren dat zij de zegepraal hebben behaald ter eiland zouder boom of struik, met slechts weimg in- boorlingen, die elkaar opeten »Met uw verlof," viel Perkins hem in de reden, „er liggen iu de Zuidzee zeer vele eilanden, en als ge bij elk zoo lang verwijlt als bij Choe-foe, dan kom ik misschien uooit te weten, om welke reden gij gelooft, dat mijnheer Scheppers nog in leven is." Tk u ta „Verhaal mij alleen wat bepaald noodig is. Als wij later uw avonturen in de Zuidzee uoodig mochteu hebben, kunnen wij daar altijd nog wel op terugkomen." //Mijnheer Perkins, ge moet weten, wat ik weet, dau zult ge ook gelooven, wat ik geloof. Maar gij hebt gelijk. Het is niet noodig, u al de zwerftochten te beschrijveD, die ik zeveu jaar lang met de Victoria heb gemaakt. Ik wil alleen vermelden, dat wij meestal bij nacht de eilanden asndeden of in de havens aan de lading werkten. Ik sliep dan natuurlijk in miju kooi, want als het schip niet voer, had ik als stuurmau niels te doen. Na verloop van tijd bemerkte ik echler wel, dat het bij den zoogenaamden ruiihandel dikwijls rumoerig en gewelddadig toeging. Menig- maal waren onze manschappeu gewond, men hoorde schieten, schreeuwen en yechten. Ik wist ualuurlijk nergens van. Waarom zou ik me bemoeien met zaken, die me niet aangingen Ik verdiende een flink loon en aan bet einde van mijn diensltijd zake van de begenadiging van de oproerlingen, Het staat vast dat deze laatsten veel sympathie bij het leger vinden. Vijf en twintig ofBcieren van de garde moeten 's nachts vier uur lang gesproken hebben met het revo- lutionaire comitd te Kroonstad. Een Japansche koopman is uit Wladiwostok naar Modzji in Japan ontkomen. Hij heeft daar aan een medewerker van de Tsjoesja-Sjimboen een schrikkelijke beschrijving van den toestand die dezer dagen te Wladiwostok heerschte, gegeven. Zijn relaas bewijst dat een gedeelte van de bezettingstroepen en van de bemanning der vloot vermoedelijk met de oproerlingen heulde. De opperbevelhebber beschikte maar over ten hoogste tienduizend man onbetrouwbare troepen, waar- mee hij in hoofdzaak enkel verdedigend kon optreden, daar de vereenigde oproerlingen 40,000 man sterk waren. Er werden bloedige gevechten op straat geleverd en dagelijks werd op groote schaal geplunderd en brand gestieht. De te St. Petersburg opnieuw afgekondigde algemeene werkstaking heeft zich niet tot andere steden uitgebreid. In Polen is de staking vooral in het nijverheinsgebied uitgebleven. In de provincie Moskou is de stakiiig der arbeiders voor nutteloos verklaard en de arbeid hervat. De Peterburgsche en Moskousche vooruitstrevenden, bizonderlijk deconstitutioneeledemocraten.de in dustrieele progressisten en de aan hangers van wettelijke orde sluiten zich aaneen tot een groep, die zich noemt: »de alliantie van 17 October". Een oproep van deze alliantie, tot heel Rusland gericht, wordt heaen door Sjipof en Goetsjkof naar Moskou gebracht om daar *p het con- gres van vertegenwoordigers der zemstwo's en steden te worden vo«rgele/en De alliantie stelt zich ten doel. een tegenwicht te vormen tegen de politieke werksta- kingen. De gouverneur vermaant de bevolking geen gehoer te geven aan de uitnoodiging van de arbeidersafgevaar- digden om mee te doen aan de werkstaking. Men hoopt, dat de raad der arbeidersafgevaardigden, om met de staking mee te gaan, geen gehoor zal vinden. De gisteren gedane poging van den bond van ingenieurs om het personeel der banken over te halen tot staken is vruchteloos geweest. Alle banken zijn heden geopend. Het Petersburgsche Telegraafagentschap is gemachtigd de volgende mededeeling openbaar te maken. De bij de onlusten van Kroonstad betrokken personen zullen na afloop van de instructie krachtens den over Kroon stad afgekondigden staat van beleg voor den krijgsraad worden gebracht, maar niet volgens het standrecht worden veroordeeld. De berichten over reeds gevelde vonni9sen lijken daardoor een manoeuvre van een zekere partii, die besloten is het publiek tot elken prijs op te winden en die zich voor geen middel schaamt om dit doel te bereiken. De instructie zal alleen den waren aard van de onlusten te Kroonstad in 't licht stellen en de stof leveren zoowel voor het gerechtelijk als voor het onpartijdig oordeel der openbare meening over, de schuldigen. Ter aauvulling van het bericht dat Dr. C. W. Bollaan ontslag heeft genomen als directeur der Finsen-inrichting te Rotterdam, kunnen wij melden, dat door genoemden heer tegen Januari a. 8. eene imicbting voor de behandeling van Lupuslijders onder zijne persoonlijke leiding en die van zijne ecbtgenoote te Utrecht zal wordea geopend. Voor de lijders aan Lupus wordt dus in het centrum van ons land een Fmsen-Instituut opge- richt, waarvan de behoefte reeds meermulen dringeud is gebleken. zou ik een premie van vijf honderd pond out- vangen." z/Verder, mijnheer Brockers! Vertel het mij maar zoo kort mogelijk yGoedElk jaar in October of November legde de Victoria in Spanish Creek aan. Hier verliet ik dau het schip voor een paar maanden. In mijn plaats kwam een zekere Jerez, een inboorliug van gemengd Spaansch bloed. Die schoft sprak zeer goed Engelsch en was oppetbest met het vaarwat.er bekend. Als hij aan boord was, werd naar het noorden gewend en dan werden de Marianen, de Caroline!), de Filippijnen en andere eilanden bezocht. Daar werden de beste zaken gemaakt. Telkeus als ik mijn betrekking als stuurman der Victoria weder aanvaardde, was het schip gevuld met kostbare waren, zooals thee, opium, copra, koffia en suiker, in allerlei balen, kisten en mandeu van sommige wist ik niet eens, wat er in was. Wij keerdeu dan naar Sidney terug, waar de lading werd verkocht en wij toe- bereidselen maakten voor een volgende reis." z/Maar verduiveld, vertel me nu eens iets van Scheppers. Het overige gaat me niet aan." *Nu, dat zult ge zoo dadelijk hooren. Scheppers had een compagnon, een zekeren Elverdaal. Dat was een rare kerel met een hoofd vol dwaze din— gen en de kerel was bijna altijd drouken. Toen ik de laalste maal in Spanish Creek myn taak als itunrman overnam, zei Jerez my o Dazen De Nederlandsche vereeniging tot hulp aan Lupuslijders gevestigd te Amsterdam, zal daardoor weder in meerdere mate aan haar doel kunnen beantwoorden, om aan minvermogende patienten, die te Utrecht zullen kunnen worden verpleegd, financieelen bijstand in de kosten van behandeling te verleenen. Wegens de daarvoor verwachte uitbreidiDg van haren werkkring roept deze vereeniging den ver- deren steun harer landgenooten dringend in, daar nog zoo onnoemelijk veel lijden is te leuigen. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten aan te wijzen voor de zitting van den militieraad te Hulst de gemeenten in het voormalige 5e district en Oostburg de gemeenten in het voor- malig 4e district. Hetzelfde college heeft bepaald dat de zitting zal worden geopend te Hulst op 20 en te Oostburg op 23 December a. s. Door den Commissaris der Koniugin in deze provincie is bepaald dat bet jaarlijksch onderzoek van de verlofgaDgers der militie te land, aan wie toegestaan is dat onderzoek op een lateren tijd dan in Juni te ondergaan, dit jaar zal plaats hebben ten hnize van den militie-commissaris in Zeeland, Rotterdam8che Kade O 245 te Middelburg, op Vrydag 8 December aanstaande, des voormiddags om elf nur (Amsterdamsche tijd). Naar men aan de N. R. Ct. meedeeit is het bericht omtrent de benoeming van den beer J. C. M. Hartman, arts te Zaamslag, tot genees- hetr-directeur van de Geneeskundige Badinrichting eu het Her8telliug8oord te Laag-Soeren voorbarig. Dr. G. W. 1. Lingbeek blijft als geneesheer- directeur dier inrichting werkzuam de heer Hart- man wordt aldaar met Januari aanstaande tweede geneesheer, plaatsvervangeud geneesheer-directenr. Voorts deelde men ons mede dat de beer Hartman niet naar dezfe betrekking heeft gesolliciteerd, zooals een onzer correspondenten meldde maar dat Z.Ed, daarvoor is aangezocht. Het Haagsche Hof bevestigde het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij L. F., koopmaa te Hulst, veroordeeld werd tot honderd gulden boete of vijftig dagen hechtenis wegens beleediging ter gelegenheid der gemeenteraadsverkiezingen te Hulst. De afd. Hulst der Zeeuwsche landbouw- maatschappij heeft den minister van landbouw verzocht in binnen- en buitenland merrieveulens aan te koopen en die in Zeeuwsch-Vlaanderen te doen veilen, teneinde den veestapel aldaar booger waarde te doen krijgen. keer heeft de kapitein dat was dus Scheppers zijn beste zaken gedaan." Ik vroeg hoe dat zoo gekomen was en toeu zij Jerez //Zijn compagnon is zoo goed als dood bij ligt beneden in de kajuit en staat nooit weer op. Hierop vroeg ik weer, hoe dat gekomen was eu toen zei Jerez woordelijk yHoe dat gekomen is Een dronken man en een slimme kerel, kunnen gemakkelijk twist krijgen, niet waar? Van twist komt het tot vechteu, en dan is een por met een mes spoedig uitgedeeld." Meer kon ik niet uit Jerer krijgen. Tijdens de reis naar Sydney vroeg ik den kapitein, wat er gebeurd was, en of Jerez misschien op hem gedoeld had. Scheppers antwoordde //Wat gaat jou dat aan Je krijgt je loon, eD als je verstaudig ben, zal je wel zien, dat ik Diet karig ben." Nu, mijnheer Perkins, wat raoest ik doen? Als er een misdaad gebeurd was, kon ik die dan ongedaan maken Of moest ik ze dan straffen Wanneer ik alles geweten had, wat ik nu weet, dan zou ik er stellig de politie bijgeroepen hebben. Te Sydney nam ik nijn verdiende loon en mijn schuldbewijs voor de premie en liet rustig begaan, dat Elverdaal naar den wal in het ziekenhnis werd gebracht. Men beweerde, dat hij reeds dood was, toen men hem bracht. Het reGhte weet ik daar niet vau. Maar twee dagen later werd El verdaal begraven." (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1