Het beste adres voor Uwe St. Nioolaas« pr- De Goedkoope Winkel, hunne inkoop©u ni©t t© t© do©n» ruhn gesorteerde magazijnen van Galanteri'en. Kinderspeeigoederen, Luxe-Huishoudelijke Artikelen enz. enz. Ongelooflijkelk Kunnen alle concurrentie weerstandbteden. Onfvangen dagelijks nieuwe artikelen. Advertentien. IS Een merkwaardig geval te Middelburg. Nederlandsch Tooneel te Gent CO alle stakers in het havenbedrijf het werk her- vatten. Brussel, 17 Nov. De Graaf van Vlaanderen, broeder des Konings, is overleden. Luxemburg, 17 Nov. De Groot-Hertog van Luxemburg is overleden. Budapest, 17 Nov. Op de spoorlijn van Tuskade is door tot nog toe onbekende oorzaak een personentrein ontspoord. Er zijn 5 personen zwaar en 12 licbt gewond de mateneele schade is groot. St. Petersburg, 17 Nov. Een nieuw regeerings-manifest bepaalt ten beboeve der boerenbevolking dat bet bedrag voor landuitkoop verschenen in Januari 1906 voor de helft zal vervallen, en dat verscbijnende Januari 190/ geheel. De landbouwbank is aangezegd, dat zij haar kapitaal moet vergrooten en bet aankoopen van land door de boereu moet vergemakkelyken door het verleenen van grootere faciliteiten. Berlijn, 17 Nov. De laatste bericbten omtrent de mijnwerkersstaking in Silecie zyn o-eruststellend. In de meeste heeft een gedeelte der werklieden den arbeid hervat. Slecbts in de mijnen van Neuprzeisa by Kathowitz bebben alle mijnwerkers gestaakt. Warschau, 17 Nov. 10.000 spoorwegbe- ambten woonden gisteren een meeting by waar besloten werd de staking op de lijn Warschau— Weenen op teheffen. Het spoorwegverkeer zal nog deze week hersteld worden. St. Petersburg, 17 Nov. In Svaeborg is het ook aan 't gisten. 2000 soldaten der infanterie en artillerie eischen de terugzending der reservisten en der soldaten die wegens de oorlog sinds geruimen tijd onder de wapenen zijn gehouden. De soldaten begonnen zich tegen de officieren te verzetten. De comman dant der stad heeft hen tydetyk tot rust weten te brengen door te beloven dat hij ten huune gunste tusscben beiden zal komen. Berlijn, 17 Nov. Uit Neurenberg wordt bericht dat men tydens de onthulling van bet standbeeld ter gedachtenis aan Wilhelm I tot de pynlijke ontdekking kwam, dat zelfs in de onmiddellyke nabyheid van den keizer zijn stem r.auwelijks hoorbaar was. Men vreest dat de keelziekte waaraan de keizer verleden ]aar leed weer teruggekeerd is. Indien dat waar is zal de reis naar net zuiden, reeds verscbeidenekeeren tegengesproken, volstrekt noodzakelijk zijn om de gezondheid van den keizer Wilhelm II te herstellen. INGEZONDEK STUKKKN. SCHOOLZAKEN a Grooten Schouwburg te Gent, Directie G. MARQUET. Op Zondag 19 November a. s., te 2 ure, dag- voorstellingopvoering van Carmen, comische opera iD 4 bedrijven, v«n Prosper Merimee, door Meilhac en Halevy. Muziek van G. Bizet. ZEETIJDINGEN. Van 15 tot en met 16 Nov. Positie der stoomschepen. Getronwd E. B. DUMOLEYN, JA7o/rtn« te Hontenisxe EN MATHJLDE L. L. MAERTENS. Hulst, 14 Nov. 1905. De Heer en Mevrouw EMILE DUMOLEYN Maertens betuigen ook namens wederzijdsche Families hun harte- lijken dank, voor de vele blijken van belang- stelling by hun huwelijk ondervonden. Hontenisse, 14 Nov. 1905. Ondertrouwd J. M. OGGEL H. E. SIJPKENS. AxeL, 16 November 1905. Meppel Huwelijksvoltrekking D. V. 6 December a. s. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Benuwd- en Grootmoeder, SARA CATHARINA DE BRUIJNE, geboren Ramondt, in den ouderdom van ruim 55 jaar. Ter Neuzen, den 17den Nov. 1905. J. DE BRUIJNE. D. DE BRUIJNE. M. S. DE BRUIJNE—Scheele, en Kinderen. C. E. DE BRUIJNE. By dezen betuigen wij onzen wel- gemcenden dank voor de vele blijken van belangstelling ondervonden op 14 Novem ber j. 1. M. DE BRUIJNE en Echtgenoote. Zaamslag, 18 Nov. 1905. HH Wiikeliers en Wederverkoopers Mynheer de Redacteur U bii voorbaat mijn dank betuigende verzoek ik u beleefd plaatsing van onderstaande weinige regelen. Bii het nalezen der advertentierubnek van het num- mer nwer courant van 16 Nov. 1.1 viel my nyzonder in het oog de aankondiging der afd. Zeeland van het Ned. Rundveestamboek, waarm zij een ieder, die zin heeft eenige rundveekennis op te doen, uitnoodigt zich bii den heer J Kooijman, provincial veearts te flonte- nisse aan te melden, teneinde in de gelpgenheid gesteld te worden de cursus in bovengenoemde kenms te volgen. Deze cursus M. d. R, is een niet genoeg te waardeeren voorrecht voor ieder, die haar volgt of gevolgd heeft en wiens vak of belangen het meebrengen dagelyks met rundvee om te gaan. Doch ook om andere redenen heeft deze cursus een hooge roeping en nog een zware taak wacht haar, als tenminste de hoop van velen, welke hoop ik hier zoo vrij ben uit te drukken, ver- wezenliikt wordt. A Deze hoop bestaat hierin, dat de jury, welke benoemd was, het op de j.l. jaarmarkt alhier tentoongestelde rundvee te keuren en volgens kwahteit te bekioonen, minstens drie winters bovengenoemden cursus volgen zal want het zal wel geen nadere uitleg behoeven, dat deze commissie een werkelijk grondig onderricht der rundveekennis zeer van noode heeft, als ik hier bijvoeg, dat door hen op bovenvermelde jaarmarkt een mager pinkie als het vetste stuk rundvee werd bekroond terwijl een eerste klas vette os, toebehoorende aan onder geteekende, in geen aanmerking kwam. Ter Neuzen. H- HARTOG. De wijziging der wet op het L. O. van Minister Kuyper heeft reeds heel wat gemoederen en pennen in beweging gebracht. Men was bezorgd, dat de bijzondere scholen en wat eigenlijk het ergste is de schooltjes als paddestoelen uit den grond verrijzen zouden. En nu moge men al apodictiscli beweerd hebben, dat het onder- wijs op eene kleine school (d.i. eene school met een of twee leerbrachten) nog niet minder behoeft te zijn dan dat op eene met raeer onderwijzers, ieder mensch met gezond verstand en onbevooroordeelden blik kan be- grijpen, dat het een groot verschil is, of edn onderwijzer staat voor leerlingen van denzelfden of van twee-, drie- of zesderlei leeftijd. 'tis daarom, dat de voorstanders van goed onderwijs zooveel mogelijk traehten de ver- brokkeling in schooltjes van allerlei aard tegen te gaan. Niet altijd echter is dit mogelijk. Men behoeft hierbij nog niet direct te denken aan de gevallen, waarin eenige drijvers, hoewel wetende, dat het onderwijs lijden moet, met alle geweld hnnnen zin, een eigen schooltje, willen hebben. Neen, wij erkennen gaarne, dat er zich omstandigheden kunnen voordoen, waarin men moeilijk buiten eene nieuwe school kan. Maar, dan moeten die omstandigheden wel zeer ernstig zijn, om die verdeeling te wettigen. En staat men eenmaal voor 'tfeit dan is een allereerste vereischte goed te bezinnen, eer men begint. In de Ter Neuzensche Courant van den 11 November lazen we eene advertentie, waarin belangstellenden in de oprichting eener Christelijke school op het Boerengat worden uitgenoodigd tot het houden van eene vergadering. Wat is hier de oorzaak, dat men eene school wil bouwen Het attribuut Christelijk willen we buiten beschouwing laten, omdat ook reeds vroeger gewerkt is voor eene school en toen was 't voor eene openbare. Er is dus behoefte aan. De oorzaak is gelegen in den grooten afstand, van de kom der gemeente, waarop de kinderen uit dien omtrek wonen. De wet op de Leerplicht noemt als uiterste grens, binnen welke de ouders verplicht zijn hunne kinderen naar school te sturen, een cirkel met eene straal van 4000 M. Nu zijn daar kinderen, die buiten die grens wonen, maar welke ouders zullen hunne kinderen geheel zonder onderwijs willen laten opgroeien Men is dus genoodzaakt om of zijne kinderen de lange wandeling naar Hoek te laten doen, of ze naar Ter Neuzen te sturen, wat door sommige ouders dan ook gedaan wordt, hoewel ook dat nog een aardige tippeling heeten mag. Daarbij vergete men niet, dat niet alleen zij, die buiten dien kring wonen, te ver van school zijn, maar ook degenen, die er bijna buiten vallen. Iminers als 4001 M. te ver is, dan is toch ook wel 3950 M. te ver? Ondergeteekende zal dan ook de laatste zijn om er aanmerking op te maken, dat de bewoners van het Boerengat traehten dichter bij huis terecht te kunnen komen. Maar is het nu noodzakelijk en wenschelijk juist op het Boerengat eene school te bouwen M. i. niet. Eene school' op het Boerengat is enkel en alleen afhankelijk van het aantal kinderen op het B., in den Neuzen polder en enkele in de oniniddellijke nabijlieid. De kinderen van de Wulpenbek en de Knol kunnen evengoed naar Hoek marcheeren en de kinderen van het Vingerling, den kanaaldijk en den Goessenpolder hebben er heelemaal niets aan. Wat kan dus die school worden Eene met hoogstens twee onderwijzers. En ieder, die met schoolzaken op de hoogte is, weet dat zulk een schooltje van den onderwijzer ontzet- tende inspanning vergt, terwijl gondanks alle moeite den kinderen niet gegeven kan worden, wat in den tegenwoordigen tijd in bijna elken stand gevraagd wordt. En bovendien, weet men wel zeker, dat alle kinderen uit dien omtrek van de nieuwe school gebruik zullen maken Is dat voor sommigen nog niet aan eenigen twijfel onderhevig Heeft men dus eenmaal op het Boerengat eene school gebouwd, dan bestaan er alle kans, dat dit gedurende eenen onafzienbaren tijd zal blijven eene school van op een na den laagsten rang. Is het derhalve niet zoo bijzonder gewenscht op het Boerengat eene school te bouwen, het is evenmin beslist noodzakelijk. Eene goede weg leidt naar de Knol, terwijl de' afstand niet zoo heel groot te noemen is. Bouwde men daar eene school, dan zou deze voorzeker eene betere toekomst hebben. Immers, niet alleen de kinderen van het Boerengat en uit dien omtrek, maar ook die van de Wulpenbek, het Vingerling, den Kanaal dijk den Goessenpolder, den Willemskerkepolder en de Knol zouden daarvan kunnen proiiteeren. Er zou dus veel kans bestaan, dat deze school 'tzij binnen eenige jaren, 'tzij reeds eer, grooter werd dan eene op het Boerengat. Al is eene school met drie onderwijzers nog niet het ideaal eener lagere school, zij staat toch verre boven eene met twee leerkrachten. En nu zegge men niet-/onze kinderen behoeven zoo geleerd niet te worden", want ieder die met zijnen tijd medegaat, weet, dat ook op landbouwkundig gebied eene hoogere ontwikkeling vereischt wordt dan vroeger Bouwtmen dus eene school, dan is 't in het belang van goed onderwijs, die te plaatsen op de Knol. En wat voor eene? Eene openbare of eene bijzondere Ja, dat hier een vraagteeken noodig is, blijktdnidelijk uit hetgeen boven reeds gezegd is. Nu werkt men voor eene bijzondere. voor twee jaar voor eene openbare school. De bewoners van het Boerengat zijn dat dus niet geheel met elkander eens. 't Is daarom, dat het ook nog niet zeker is, of alien gebruik zullen maken van de bijzondere school, voor welke men ijvert. Daar komt dit bij, dat, bouwt men nu eene bijzondere school op het Boerengat, dan zal toch de gemeente vroeg of laat iets moeten doen voor die kinderen, die er nu buiten vallen. Wel is dit niet zoo spoedig te wachten, doch gebeurt het eenmaal, dan zal ook de bijzondere school op het Boerengat leerlingen moeten missen, wier ouders sleehts noodgedrongen hen er heen zonden. Eene reden te meer om te bouwen op de Knol. Waarom is voor twee jaren de openbare school er niet gekomen Was het niet, omdat het Gemeente- bestuur tegen de koeten opzag En nu moge men de wijziging der wet op het L. O. niet heel gelukkig noemen, zij heeft toch den druk der uitgaven voor L. O. voor de gemeentebesturen veel verminderd. Behalve een gedeelte van het geld benoodigd voor den bouw eener nieuwe school, krijgt de gemeente nu het voile minimum traktement voor de onderwijzers van het Rijk. Een lang niet gering te achten verbetering. Zijn het niet juist de onderwijzerstraktementen, die de eerste plaats innemen onder de uitgaven voor L. O. Daarom kan de gemeente nu veel gemakkelijker dan voor twee jaar er toe overgaan eene nieuwe school te bouwen. Wij zouden de voorstanders van het openbaar onderwijs op het Boerengat willen raden ®Sluit u aan bij de bewoners van de Knol, de Wulpenbek, het Vingerling, den kanaaldijk, den Goessen- en den Willemskerkepolder. Wendt U gezamenlijk tot het Gemeentebestuur ter verkrijging eenerOpenbare School, die hoogstwaarschijnlijk beter zal zijn dan eene bijzon dere op het Boerengat omdat zij grooter worden kan. 't Zal IJ dan voorzeker ook niet zulke offers kosten, want bedenkt wel, dat al krijgt ook de bijzondere school veel, alles krijgt ze niet. Het gemeentebestuur, dat steeds getoond heeft een goed hart te bezitten voor het openbaar onderwijs, zal thans wellicht meer geneigd zijn aan tJw verlangen tevoldoen". Aan alle bewoners van het Boerengat vragen wij »Lees dit nog eens kalm over en houdt U aan het oude rijmpje: Bezint, eer gij begint! Want eerst gedaan en dan gedacht, Heeft menigeen in leed gebrackt". Hoek. Em voorstander van goed onderwijs. Wij publiceeren het folgende geval omdat wij denken dat het voor vele personen te Ter Neuzen die aan dezelfde kwaal lijdes, van belang kan zyn. Mejuffrouvr C. Vermeule, wonende Leerlooiersin- gel 292 te Middelburg, meldt onsVijf jaren lang ben ik het slachtoffcr geweeat van een ziekte der nieren. Mijn medische raadgever zeide inij, dat ik een loase nier had en ik had hierdoor on- ophoudelijk hevige pijn in den rug en lendener., ter wtjl ik aangedaau was met hoofdpijn en een afgemat, vermoeid gevoel door het geheele lichaam. Ik sliep slecht en droomde veelterwijl mijn eetlust met den dag minder werd. De urine kwam steeds ongeregeld en veroorzaakte mij veel pijnzij was steeds vuil, donkerrood en liet veel beziuksel na. Nooit heb ik baat gevonden bij al de voorgeschreven geneesmiddelen, totdat ik ten slotte kennis maakte met uw Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Ofschoon ik daar in het begin niet aan geloofde, moet ik nu toch eerlijk verklaren dat ik reeds in een paar dagen de goede werking hiervan kon gevoelen en thans nadat ik drie weken geregeld methet gebruik beu doorgegaan, heeft er een groote verandering in mijn toestaud plaats gegrepen. Ik ben veel sterker en opgewekter en van de pijn kan ik bijna niets meer bespeuren, om echter een algeheele genezing te bewerkstelligen, z&l ik nog eenigen tijd met Uw mediciju verder gaan en wanneer ik ooil iemand mocht ontmoeten, die lijdt zooals ik voorbeen, zal ik hem gaame de goede etgenschap- pen van Uw Pillen bekend maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaan- de waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Hebt gij ooit getwijfeld dat Uw nieren de oor zaak Uwer ziekte waren Hebt ge pijn in den rug, in het hoofd of in de leden Lijdt gij aan rheumatiek, zwakte van het hart of waterzucht Is Uw urineloozing te weinig of te veelvuldig en is Uw water vermengd met steen of bezinksel Gevoelt gij U immer vermoeid, terneer geslagen en prikkelbaar? Denk er eens over na. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw Vermeu- le gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Ter NeuzeD verkrijgbaar bij den heer A. van Over- beeke—Leunis, Westkolkstraat. Toezending ge- schiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor 66a of f 10,— voor zes doozen. BestuurderARTHUR HENDRIKX. Op Zondag 19 November a. s., te- 2 ure, dag- voorstelling opvoering van Be Vlasgaard, nieuw zangspel in 3 bedrijven en 4 tafereeleu van Rene de Clercq, voor het tooneel bewerkt door Alfons Sevens, muziek van Jozef van der Meulen, voorafgegaau door Bet Jfiegje, tooueelspel in 66a bedrijf van Em. van Goethem. B a VLAG. A AM. MI Van en naar. Lading. 15 Eng. 8.8. 16 idem idem 15 Eng. s.s. 16 idem Voor Ter Weuzen t Golfer 1066 Londen Hailing '2199 idem Whimbrel I 2514 Liverpool l aa Ter Neuzen I River Lagan 2272 |Londen Golfer 1066 idem ledig 8tukg. idem gtnkg. luacad. Ned. s.s. La Flaadre Zweed s.s. Zeus Eng. s.s. Sea Hound idem Faraday our Cent 5716 iPhiladelphia petrol. 2847 Aarnas hout 3085 Londen stukg. 2525 New-Castle idem Vmi Cent t 15 Eng. s.s. Zephyr j 345 Londen gnano Deen. 8.8. Else 4441 Methil ledig 16 Eng. 8.8. Dob j 2658 Goole etukg. idem Sea Gull I 2762 Londen j idem Van 15 tot en met 16 Nov. werden langs de Ooatsluizen alhier 60 binnenvaartuigen op- en 55 afgeschutdoor de Westsl. 6 op- en 12 afgeschut. s.s. HENRY vertrok 15 dezer van Yarmouth naar Cardiff, s.s. GUIDO lossende te Rochefort, (bevracht Bilbao R'dam). 8.8. HARALD vertrok 15 dezer van Algiers naar Yarrow, s.s. JENNY in lading te Rrpola voor Gent, s.s. RICHARD in lading te Algiers, voor Stockton. EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 7