Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 18 November 1905. 45' Jaargang. No. 4766. Binnenland. Landbouwberichtenc en FETJILLETON. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Aaugevangen werd met de bebandeling van het vestigingsverdrag met Duitschland (regeling van het verblijf en de vestiging van wederzijdsche onderdauen). De algemeene beraadslaging werd geopend door den heer Van Bylandt, die de totstandxoming van het verdrag toejuicht. XpgODOvor dit bctoog stolt do hccr Van Idsinga verschillende bezwaren, waarin z. i. de Duitsche opvattiugen hoofdzakelijk hebben gezegevierd. Krachteus het thans aauhangige verdrag b. v. moet een Nederlander, die zich tijdelijk in Duitschland gaat vestigen, voorzien zijn van een legitimatie- bewijs. Op dit oogenblik is dit niet noodig. Het recbt tot uitzetting door Dnitschland is feitelijk in dit verdrag erkend, zonder dat aan dit land eenige beperkiug in de nitoefening van dit xecht is aangelegd. De heeren De Beaufort en van Earnebeek acn- ten het verdrag een stap voorwaarts, n.rt t tninst door de betere regeling van de procedure bij de overnetniug van wederzijdsche landgenooteu. De heer Schaper verklaarde, dat de sociaal-de- mekraten, als stemming wordt gevraagd, tegeu zullen stemmen, omdat zij de mede-verantwoordelijk- heid niet willen dragen voor dit verdrag, dat zich te zeer aansluit bij de willekeurige Duitsche politie-opvattiugen. De Minister van Buitenl. Zaken verdedigt het verdrag. dat de kwestie van verblijf en vestiging in eeu coutract vastlegt. Het verdrag wordt mede verdedigd door den Minister van Binnenl. Zaken. Ook de armlastige Nederlanders, die uitgezet worden, komen nu in betere positie, omdat op de betrokken regeeringen de plicbt rust, zich het lot dier personen aan te trekkeu, zegt spr. Het wetsontwerp wordt daarna z. h. s. aangeno- men. Verschillende kleine wetsontwerpen (onteigenm- gen, suppletoire begrootingen) worden mede aan- Aan de orde was daarna de behandeling van de Indische begrooting. De heer van Vlijmen dringt, ter verbetering Tan de middelen, aan op de exploratie in Indie op groote schaal. De heer Pierson prijst het nieuw g°volgde stelsel van het voorbereiden en opmaken van de oegrootiug in Indie. Spr. dringt aan op bezuimging, vooral op oorlog en marine-uitgaven. Expedities moeten zoo veel mogelijk vermeden worden. De heer Van Deventer bepleit bevordenng van de proiuctiviteit van den grond, en maatregelen ter bevordering van de veeteelt. Voorts wijst spr. op verschillende misstandeD, ten aanzien van de verpleging van gewonde vijanden. Spr. keurt at het gebruik makea van dwaugarbeiders bij expe- ditieu. Met spoed moeten z. i. maatregelen ge- nomen worden, om de productieve kracht van de bevolking te verhoogen. Het wetsontwerp tot goedkeuring der op 5 April 1905 te 's Gravenhage tusscheu Neder- land en Belgie gesloten overeeukomst betreffende de verbetering der verlichting van de Wester- Schelde en hare mondingen, onder dagteekemng van den 21en September 1905 aan de Earner aangeboden, heeft bij het onderzoek in hare at- deelingen tot geene bedenkingen aanHding gegeven. Uit het afdeelingsonderzoek der Waterstaats- begrooting der Tweede Earner: Gaarne zou men 's Ministers denkbeelden ver- nemeu aangaande den waterweg vau Dordrecht naar zee en het maken van een vluchthaven voor de binnenschipperij aan het Erammer of elders. Werd eenerzijds op spoedige voorziemng aange- drongen, anderzijds achtte men zich niet meer door een vroeger votum der Earner gebouden, omdat de toekomst van Dordrecht niet ach.mite liggen in handel, maar in industne, waartegen werd aangevoerd dat ook de industrie belang heeft bij een goeden waterweg. Op Walcheren gaan thans onder de meer- derjarige inwoners adressen aan H. M. de Eonin- ain en aan de Tweede Earner rood, waarin op grond van ernstige bezwaren tegen de vaccinatie, verzocht wordt artikel 17 der Wet op de besmet- telijke ziekten zoodanig te wijzigen, dat voor het bezoeken der school de vaccinatie mel langer verplichtend zij. De adressen zijn reeds van vele handteekemn- gen voorzien. TER NEUZEN, 17 November 1905. Naar wij vernemen ontving het gemeente- bestuur albier van den Minister van Binnenlandsche zaken bericht, dat Z.Ex. geen termen aanwezig acht om het raadsbesluit van 20 Juli j. 1. waarbij de heer P. R. Huizinga werd benoemd tot on- derwijzer aan school B alhier, ter vernietiging aan H. M. de Koningin voor te dragen. Zooals men zich zal berinneren had de arrondisse- ments schoolopziener vernietiging van dit besluit verzocht, op grond dat de voordracht, waaruit de benoeming plaats vond, slechts een naana be- vatte en is het raadsbesluit daarop bij Eon. be sluit geschorst tot 1 Januari a. s. In ons vorig nummer ontleenden wij aan de N. R. Ct. het bericht dat het lijk van den schipper vau den veroDgelukten hoogaars Ih. 88 is gevonden. De Midd. Ct. bericht thans dat het lijk nog niet gevonden is. Woensdagavond is door het met bout voor Gent bestemde Zweedsche stoomschip Zeus boven Sluiskil (ter hoogte van het z. g. Stroodorjj) aangevaren, het waalschip ^'Importance kapiteiu P. de Vos, van Willebroeck, met coces 1 van Parijs naar Rotterdam bestemd. Genoemd schip werd met twee ijzeren aakschepen gesleept door de sleepboot James Watt en had reeds een reis van ongeveer een maand. Hoewel oogen- schijnlijk boven water niet erustig beschadigd, begon het vaartuig te ziuken, waarop men het nog tegen den kant wist te halen, waar het tegen den grond is gevallen en erg scheef zit. De opvarenden konden zonder letsel het vaartuig ver- laten, maar men durfde toch geen pogiugen doen om nog van het huisraad er uit te halen. Het waalschip, voor 4 jaren gebouwd, is, zoowel als de lading, verzekerd. Het zit niet hinderlijk voor de scheepvaart. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Earner is o.m. goedgekeurd het wetsontwerp tot naturalisatie van Gustaf de Buck te St. Jansteen. Philippine, 17 Nov. fleden morgen te half zeven bemerkten eenige visschers, dat een hoogaarts in brand stond. Niemand bevoud zich aan boord en hunne pogingen om iets te redden waren vergeefsch. Het zeil benevens het achtergedeelte van het vaartuig, dat aan P. Rammeloo Nz. alhier toebehoort, was reeds door de vlammen verteerd. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend. Assurantie dekt de schade. Opmerkelijk is het, dat dit, nu het tweede vaartuig is dat op die zelfde plek in dit jaar in brand geraakt. Van af 20 April tot en met 15 Nov. jl. is alhier bij den burgerlijken stand geen aangifte van overlijden geschied. St. Jansteen. De Dinsdag alhier van wege den R. E. boerenbond gehouden aanbestediug van pi. m. 100,000 kg. mest- en voedingsstoffen had den volgenden uitslag Voor de leveling van superphosphaat werd ingeschreven door de heeren Van Amelsvoort te Tilburg voor 2,65, Coenen Schoeumakers te Uden voor 2,38, A. Rottier te St. Jansteen voor 2,32, E. A. de Waal te Lamswaarde voor f 2,31, P. J. van Aardenne te Dordrecht voor f 2,29, AdriaansensGrimminck te Hontenisse voor f 2,28, Adriaansens—Van Gassen te Honte nisse voor 2,271/2, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,26 en A. Hamelink te Ter Neuzen voor f 2,24. Voor de levering van ammoniak-superphosphaat werd ingeschreven door de heeren Van Amels- voort te Tilburg voor f 8,29, Coenen Schoen- makers te Uden voor f 7,40, A. Rottier te^ St. Jansteen voor 7,29, Adriaansens—Grimminck te Hontenisse voor 7,28, P. J. van Aardenne te Dordrecht voor f 7,24 en P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 7,21. Voor de levering vau lijnmeel werd alleen in geschreven door den heer C. van Gassen te St. Jansteen voor 10,03. Voor katoenmeel waren geen inschrijvings- biljetten ingekomen. Alles berekend per 100 kg. Gegund aan de laagste inschrijvers. Koewacht. In enkele bladen werd de vorige week gemeld, dat op eene instructie bij den rechter- commissaris v. d. V., die verdacht wordt van de ernstige verwonding in de Verkorting, zou bekend hebben, dat niet hij, maar zekere 19jarige V. alhier den doodelijken steek zou hebben toe- gebracbt. Naar wij vernemen is dit niet volkomen juist. Wei ontkent v. d. V. s»ellig en met overtuiging gestoken te hebben maar tevens verklaart hij niet gezien te hebben, wie den steek zou hebben toegebracht. Ook de verwonde kan zulks niet doen, terwijl eenige getuigen van bier weigeren naar Gent te gaan. Intusschen zit v. d. V. nu reeds een maand te Gent in preventieve hecbtenis. RECHTSZAKEN. Gisteren stond wegens het van gerechtelijke zijde ingesteld hooger beroep, voor het gerechtsbof te 's Gravenhage opnieuw terecht, wegens den moord in de Scheveningsche boschjes, de jeugdige Marius Brouwers. Hij was door de rechtbank wegens ontoerekenbaarheid ontslagen van rechtsvervolging en zijn opname gelast in een krankzinnigengesticht voor den proeftijd van een jaar. Als getuigen werden thans verschillende des- kuudigen gehoord. De advocaat-generaal, Mr. Reitsma, meent dat geen genoegzaam afdoende gronden zijn bijgebracht voor het beweren dat bekl. lijdt aan ziekelijke verstoring van zijn geestvermogens. Hij deed uitkomen dat men hier met een ge- vaarlijk persoon te doen heeft, die zelfs de des- kundigen in staat achten tot herhaling. Wordt hij in een krankzinnigengesticht opgesloten, dan zai men hem wegens zijn normaal gedrag ontslaan. De rechter moet hem als gewoon misdadiger beschouwen en de adv.-gen. zou zich niet verant- woord hebben gevoeld wanneer hij niet ook net oordeel van den hoogeren rechter had iugeroepen, om de samenleving althans voor geruimen tijd, voor het gevaar te behoeden, 't welk haar van de zijde van dezen beklaagde dreigt. En wat de straf betreft, waar beklaagde een onschuldig slachtoffer heeft gemaakt en een kind van de moedersteun heeft beroofd, is dit eeu zeer misdadig feit. Daartegenover staat, een jeugdige beklaagde met onbesproken verleden. De jeugd redt hem van levenslange gevangenisstraf, maar niet vau een ernstige, langdurige straf. ZE.A. vorderde deihalve veroordeeling van beklaagde wegens moord tot 15 jaren gevange nisstraf. Beklaagde bleef, althans naar het uiterlijk, onbewogen onder dezen eisch. Yrij bewerkt door AMO. 30) negende hooedstue. Linco.ns-inn is de Lnndensche wijk der advo- caten. Hier zitten zij in liun duffe kantoren, te midden van gerechtelijke acteu, als spiunen in haar web. Hier peinzen de haarkloovers van he» recht over de ingewikkelste strijdvragen, bekijken ze van voren en van achteren, keeren ze om en nog eens om, en werpen, als de citroen uitgeperst is, de schillen weg. Hier wordt het rpcht gemaakt waarmee de millioenen inwoners van Louden en een groot deel Engelschen daar buiten tevreden moeten zijn. Aan de kasten en tafels vol acten is het niet te zien, hoeveel trauen ze hebben doen storten. Die traneu worden hier ook niet mee- gerekend. Hier worden alleen de ponden, shillings en stuivers genoteerd wegens onkosten, voorschotten en pleidooien, totdat eindelijk de uitbetaling volgt, dikwijls na gerechtelijken verkoop van den boedel des schuldenaars. Hier in een oud huisje met duffe stoffige kamers was ook het kantoor van den advocaat David Perkins. De vader vau dezen advocaat had zijn zoou den bijbelschen naam David gegeven, wel- licht hopende, dat de kleine David later een vrooua man zou worden. Hij werd echter advocaat. De heer David Perkins was even in de zestig, en nog steeds ongetrouwd yGoddaBk dacht hij; want de vrouwen beschouwde hij niet als schepselen Gods, maar wel als kinderen des dui- vels. En hij leefde alleen voor zich zelven of beter gezegd om geld te verdieuen. Op zekeren morgen regende het bij stroomen, en Perkins zat voor het raam in zijn kantoor ver- geuoegd uit te kijken naar de menschen, die onder druipende regenschermen tegen den wind in voortsukkelden. Zijn genoegen werd echter gestoord door het binnentreden van een kantoor- bedieude. „Er is een man om u te sprekeu, mijnheer Hij heet Samuel Brockers." ffBrockers Samuel Brockers herhaalde Per kins. „En wat is zijn verlangen „Ik weet het niet mijnheer. Hij ivil u zelf spreken." ,/Laat hem dan binnen Onmiddellijk trad de oude Sam binnen, legde zijn natten stoohoed op den vloer en zeiGoeden morgen, mijnheer." r roeden morgen, mijnheer Brockers. Wat is nw verlangen? Welke zaak hebt ge Hoofdbestuursvergadering van de Zeeawsche Landbouwmaatschappij Wij ontleenen daarointrent aan de M. Ct. Donderdagmiddag werd in het Hotel Verseput te Middelburg de najaarsvergadering gehouden van het hoofdbestuur der ,/Maatschappij tot be vordering van laudbouw en veeteelt in Zeeland.' ItEeu zaak vau vijfhouderd pond sterling, myn heer." ffGoed, mijnheer. Wilt ge die vijfhonderd pond langs gerechtelijken weg invorderen HHier is mijn vordering, mijnheer," antwoordde Sam en reikte den advocaat een verfrommeld on- zindelijk papiertje toe, met gaten op de vouwen. Perkins nam het aaD, maakte het voorzichtig open en las: #Hiermede beken ik schuldig te zijn de somina van vijf honderd pond sterling aan den stuurman Samuel Brockers voor zijne diensten aan boord van het schio n Victoria," door mij gecharterd. Ik beloof plechtig, dat ik dit schuldbewijs tegen baar geld zal inwisselen, waar en wanneer het mij ooit zal worden aangeboden. Ik verplicht mij tevens tot betaling van zes per cent rente voor elk jaar gerekend van heden tot den dag der aanbieding. Sydney, 23 November 18 Samuel Scbeppers. Perkins glimlachte en zei eenigszins spottend „Wel dat is een deugelijk schuldbewijs, al is het meer dan tien jaar oud. Maar voor zooveel ik weetis de onderteekenaar van dit stuk dood." „Dan weet u juist niet veel, mijnheer de advo- Perkins keek den ouden Sam een oogenblik scherp aan en vroeg toen #Hoe bedoelt ge dat mijnheer Brockers Yoorzitter was de heer Mr. P. C. J. Henne- quin, terwijl het uitvoerend deel van bet hoofd bestuur in zijn geheel tegenwoordig was. De afgevaardigden van de verschillende af- deelingen waren aanwezig en verschillende ge- noodigden. In de eerste plaats was aan de orde de be- paling van de plaats, waar in 1906 de alge- meene vergadering en tentoonstelling zal worden gehouden. Dit zal zijn te Tholen. Uit de mededeeling van den penningmeester omtrent de ontvangsten en uitgaven over 1905 bleek dat onder de vermoedelijke ontvangsten voorkomen 2620 voor contributie van 2620 leden. Het gezamelijk bedrag der vermoede lijke ontvangsten is 12,147,90 De vermoedelijke uitgaven zullen beloopen 10,988,736, zoodat het vermoedelijk batig saldo zal zijn 1159,165. De Voorzitter wees er op dat er nog wel wijziging zal komen in de cijfers omdat de administratie over dat jaar nog niet geheel en al is afgeloopen. In het vervolg zal in de najaarsvergadering wel het vermoedelijk batig slot genoemd worden, maar zullen de eindcijfers achterwege blijven. De begrooting voor 1906 beliep, met een vermoedelijk batig saldo van 1905 ad f 1200, in ontvang 13,725,465 en in uitgaaf 12,808,10, met een post voor on voorzien van 917,365. Voor de verbetering van het paardenras is 3950 en voor den suivelconsulent 2750 uitgetrokken. Voor de bibliotheken van ver- eenigingen van oud-leerlingen der landbouw- cursussen is f 100 geraamd. Dit is een nieuwe post, waarmede de vergadering zich vereenigde. Ook is een nieuwe post geraamd voor bij- dragen in reiskosten aan onderwijzers aan die cursussen ten bedrage van 200. Daaruit zou ook geput kunnen worden voor tegemoetkomiug bij het maken van studiereizen. Ook hiertegen bestond geen bezwaar. De begrooting werd zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Aan de orde was nu de benoeming van een lid van het uitvoerend bestuur, noodig wegens periodieke aftreding van den heer C. A. H. Wagtho. Hij werd herbenoemd met 19 stemmen. Evenzoo werd als afgevaardigde naar het Nederlandsch Landbouw-comite herbenoemd de heer Mr. P. C. J. Hennequin. Dit geschiedde met algemeene stemmen op een na. De benoemden namen de betrekking aan. Het voorstel van den heer Ph. J. van Dix- hoorn c. s., om de afdeeling Hulst te splitsen in twee afdeelingen Hulst en Axel, kwam nu aan de orde. De voorzitter herinnerde dat, naar men meeDt de afdeeling Axel meer zal floreeren als afdee ling, dan als onderdeel der afdeeling Hulst. Het dag. bestuur der Maatschappij is niet voor de splitsing, omdat het niet overtuigd is van het voordeel er van. Het zal echter, wordt tot splitsing overgegaan, daaraan zijn goedkeu ring niet onthouden. De heer Ph. J. van Dixhoorn, ter vergade ring tegenwoordig, lichtte zijn voorstel nog nader toe. Door de afdeelingsvergaderingen beurtelings te houden in de verschillende ge- meenten, die ondm- Axel ressorteeren, verwacht men een belangrijke toename van het ledental. Nu zijn er onder de 19 gemeenten van de afdeeling Hulst, die ongeveer 5 uur van die plaats, waar gewoonlijk vergaderd wordt, ge- legen zijn. De heer Welleman vroeg eenige inlichtingen. Zullen, zoo vroeg hij, als het verzoek wordt toegestaan, ook niet andere onderdeelen zich wenschen af te scheiden Hij vond het ook bedenkelijk dat de voeling tusschen Hulst en Axel zou verloren gaan. Hij is van meening dat door de aanneming van zijn voorstel aan het bezwaar der heeren ,/Ilt bedoel, dat de onderteekenaar niet dood is," luidde het autwoord. Perkins keek een oogenblik peizend voor zich. Misschien dacht bij wel, dat Sam ondanks het vroege morgenuur reeds te diep in het glaasje gekeken had, of anders niet goed bij zijn verstaud was. Toen richtte hij het hoofd op en zeide duidelijk ,/Met uw verlof, mijnheer Brockers. Wij moeten elkaar goed begrijpen. Er schijnt hier een misverstand te zijn. Een poos geleden werd een collega van mij, de advocaat Linniug, belast met een erfeniszaak. De erflater was zekere Samuel Scheppers afkomstig uit Hollingwood, die te Parijs geleefd heeft onder den naam van markies d' Aigre. Is diezelfden Samuel Scheppers de onderteekenaar van deze schuldbekentenis Joist dezelfde. Zoo zeker als ik leef." wEn beweert ge, dat die Scheppers niet dood is ^Ja zeker, mijnheer," antwoordde Sam op vasten toon. #Welke gronden hebt ge voor die bewering, mijnheer vroeg Perkins ongeloovig. *Dat is een lange geschiedenis. Wilt gij ze aanhooren „ZekerZskerVoor den dag ermee zei Perkins, die belang in de zaak begon te stellen. (Wordt vervolgd). Cftftt,"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5