Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Bij een bezoek aan een der dorpen in Groningen Het is hier langen tijd zeer stil geweest met het smokkelen van vee naar Belgie. Eenige jaren geleden heerschte gewooulijk omstreeks dezen tijd in enkele grensdorpen eene eigenaardige drukte. Daar verzamelden zich dan tegen den avond vee- smokkelaars en kooplieden; er werd een goed glas gedronken en druk gepraat. En wanueer het gunstig oogenblik gekomen was, frok de geheele troep met 50 si 60 mooie Hollaudsche melkkoeien over de grenzen. liepen goed van stapel, tprwijl san de uitvoeders het applaus der hoorders uiet gespaard bleef, wat dan ook wel verdieod mag genoemd wordeo. Ecu groot deel der bezoekers bleef nog geruimen tijd bijeen op het bal, dat zeer geanimeerd was. In antwoord op haar verzoek om het kantoor der douauen te Selzaete ten behoeve der binnen- schepen ook des Zondags deu geheelen dag voor inklaren open te stellen, in plaats van tot 11 uur voormiddag, oDlving het bestuur der afdeeling Ter Neuzen van de schippersvereeniging Sehutte- vaer van het Belgisch consulaat alhier bericht, dat Z.Exc. de Minister van Financien en van Opeubare Werkeu van Belgie bezwaren heeft om de biuneu- schepen te Selzaete den geheelen Zondag te doen inklaren, ook gedurende het drukke suikerbeeten- vervoer, aangezien een dusdanige maatregel den dienst der douane bovenmate zoa verwikkelen. Om evenwel aan het verzoek tegemoet te komen heeft Z.Exc. er in toegestemd, dat ge durende den tijd van het vervoer der suiker- beeten de daarmede geladen biunenschepen op bovenvermeld douanekantoor des Z mdags en op feestdagen van 8 uur voormiddags tot 12 uur 's middags zullen kunnen ingeklaard worden. In dezen zin zijn aan genoemd douanekantoor voor- schriften gegeven. Op de 21 dezer te Goes te houden alge- meene vergadering van de Vereeniging „Stamboek van het Zeenwsch-Belgisch trekpaard" eal een voorstel gedaan worden tot verhooging van het bedrag der jaarlijks bij gelegenheid der landbouw- tentoonstelliug uit te loven prijzen en dit bedrag te brengen van f 175 op f 300. Verder zal besproken worden de sticbting van jaarlijksche groote veulenmarkten te Hulst en te Oostburg met subsidie tot het uitloven van prijzen van rijk, provincie en gemeenten. Ook zal de aanvrage eener jaarlijksche provinciale subsidie worden besproken. Eindelijk zal in bespreking komen het houden van twee jaarlijksche tentoonstellingen van inge- scbreven paarden. Hengstdijk. Een landbouwersknecht uit Stop- peldijk bracht een wagtn beeten naar de laadplaats aan de Boterfabriek, toen hij juist op tijd zijne paarden kon inhouden, anders ware bij met zijn gansche gespan in deu diepen watergang aan den Flattendijk geredeu. De wagen stoud geheel klem en om het te verlichten en zoodoeude gemak- kelijker vrij te krijgen, loste onzf voerman, waar- schijnlijk door den schrik niet goed weteiide wat hij deed de helft zijner beeten in het diepe water en reed met de andere helft naar de losplaats. Maandag is in Tholeu bericht ontvaugen, dat het lijk van schipper Schot van den verouge- lukten hoogaarts Th. 88 is opgevischt, nog vast- geklemd aan de plank, die voor hem geen reddings- plank mocht wezea. De schipper, een man van 44-jaren, Jaat een weduwe met volwasseu dochter achter. Een helder hoofdje. vraagt de schoolopziener aan een ouderwijzer ;s z/Wijs me nu eens een helder kereltje." Toen de knaap aangewezeu was, vraagt de schoolopziener hem een getal op te geven. Het broekje noemt 45, msar de schoolopziener schrijft 54 bet jongen- tje durft niet zeggen, dat 'tfout is. Voor den tweedeu keer noemt hij 21, en de schoolopziener schrijft 12; nog geen aaninerking. Maar bij den derden keer noemt hij 33 en zegt ,/Dat lap je me nu niet meer." //Eene uoot was door een toeval tusschen de eieren geraakt, die door een kip werden uitge- broed. Toen de broedtijd was afgeloopen en men de noot vond, bleek bij opening van de schaal, dat de pit den vorm van een kuiken ad aangenomen". De N. R. Ct." kreeg dit berieht vau een inzender, die daarhij in vollen ernst sprak vvan een wonderbare speling der natuur". De man voegde er bij, dat hem de raad was gegeven, de noot op te zenden aan prof. Hugo de Vries. Wat jammer, dat de ,/speling der natuur" niet voltooid werd, teekend het b!ad er bij aan. Had men de noot wat langer onder de kip gelaten, wie weet of er niet een levend kuiken uit den dop ware voortgekomen. Maaudagavond is door de Westlandsche stoomtrara bij Nieuw-Rosenburg te Loosduiuen weer eens een man overredeu. Deze kwara met zijn rijtuigje met den treiu in botsiug, sloeg tegen deu grond en werd gruwelijk verwond. Na op het sanatorium Oud-Rosenburg verbanden te zijn, werd hij per tram naar Monster vervoerd. Te Groningen is een geheel gezin onwel geworden na het eten van poffertjes, welke gebakken waren met olie in een geemailleerd panuetje. De vader, die een sfuk schelvisch gegeten had, dat met dezelfde olie was gebakken, kreeg het hevig henauwd, zoodat men het ergste vreesde. Gelukkig zijn alien ten slotte weer hersteld. Men meldt uit Zoeterwoude Een halfuur ten oosten der stad Leiden, midden in een stuk weiland, eigendom van den landbouwer Dorrepaal alhier, ligt een groote vijver, die vroeger heeft behoord bij het Huis te Zwieten. Het slot werd in 1800 afgebroken, de vijver alleen bleef over. In dien vijver, zoo zegt de legende, bevindt zich de toegang tot een kelder en zoo redeneert men verder daarin kunnen wel eens schatten zijn Dit zal nu worden onderzocht. Eenige Zoeter- woudsche werklieden zijn dag en nacht aan het pompen en over een week hopen zij den vijver te hebben leeggemalen. Als er iets te voorschijn komt dat waarde heeft zullen de werklieden met den eigenaar gelijk opdeelen. Vee smokkelen. Men schrijft van de Belgische greDzen aan N. v. d. D. Van die groote drukte is thans geen spoor meer te ontdekken. Het was zelfs langen tijd, alsof het veesmokkelen geheel tot het verleden zoa gaan behooren en alsof de smokkelaars, door de strenge maatregelen der Belgische regeering afge- schrikt, audere middelen van bestaan hadden opge- zocht. Inderdaad hebben ook enkele smokkelaars bij de boeren werk gezochtmaar toch gingen velen in stilte voort met het smokkelen van rundsren, varkens of sigaren. Esn echte smokke- laar kan zich niet meer gewennen aan gewone bezigheden. Thans is er opnieuw levea in de brouwerij ge komen. Elken avond komen weer de haveloos gekleede mannen, meerendeels Belgen, onze grens dorpen bezoekenzij wachten daar het guustig oogenblik af en trekken dan met twee of drie soms viif runderen tegelijk over de grenzen. Doch dit gaat zoo stil en zoo geheimzinnig, dat velen daarvan niets bespeuren. Ook zorgen zjj er voor telkens een anderen weg te nemen. Men verwacht, dat, wanneer de arbeid op veld en akker geheel gedaan zal zijn, het veesmokkelen nog meer zal toenemen, want in de noordelijke provincien van Belgie bestaat nog groot gebrek aan goed vee. Zaterdagnacht is te Antwerpen een fabriek ingestort, de mouterjj vsn den heer Lambrechts. Het jrHbl. v. Antw." vertelt van dat ongeluk, waarbij twee personen werden gedood en eenige werden gewond, o. a. het volgendeEr was veel werk, daarom werkte de fabriek 's nachts. Zaterdagavond ging de heer Lambrechts nog eens kijken. Nauwelijks was hij in de fabriek of eensklaps deed zich een geweldig gekraak hooreu, waartasschen hulpgeschreeuw, een doffen slag en daarna niets meer. Geheel de fabriek, een breedte hebbende van 15 meters op eene diepte van 50 meters was totaal ingestort, de 9 werklieden benevens de patroon bedelvende onder de puinen. Oogeublikkelijk daagde er langs alle kanten hulp op en de pompiers werden verwittigd, die spoedig met al hun materiaal ter plaatse waren. Twee werklieden waren spoedig ter been, welke op de verdieping tegen de straat werkzaam waren en in de straat waren terecht gekomen. Zij hadden slechts lichte kueuzingen bekomen. De heer Lambrechts lag geheel tusschen stukken hout verborgen, maar werd ook spoedig teruggevonden. Hij had verschillende wonden aan het hoofd. De pompiers begonnen oogenblikkelijk de brokken metselwerk weg te voeren en de massa zakken, koopwaar, gersi, koffie enz., te verplaatsen om de zes oveiige onder de puinen terug te vinden. We zeggen zes w. rklieden, want kort na den heer Lambrechts was nog een andere werkman terug gevonden. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Het was 11 uur 50 toen men den eersten doode te voorschijn bracht. Even na middernacht werd ee i tweede werkman bewuste- loos en met ontwrichten schouder te voorschijn gehaald. Eindelijk werden nog drie mannen onder het puin weggeha&ld. Twee waren slechts licht gekwetst eu buiten kennis, doch de derde gaf geen teeken van leven meer; dat was de tweede doode. De ongelnkkige was in een massa graan gestikt evenals de eerste doode. Allen waren dus reeds van tusschen de puinen gehaald behalve £ert. Daar de werken 's nachts te gevaarlijk zijn, besloot men niet voort te gaan aan deopruiming en ook de soldaten der genie naar huis te zenden. Ook zoDdag heift men deu geheelen dag niet durven werken, aangezien het aangrsnzend bureel van den heer Lambrechts dreigt in te storten. Wegens het gevaar van te werken heeft men ook maar oppervlakkig kunnen zoeken naar het lijk van den vermiste. Dit lijk in de verouderstelling dat de man gedood werd is nog niet teruggevonden. Bij een tandheelkundige te Antwerpen, belde een Duitscher, die zeide een nieuw gebit noodig te hebben. Goed, zei de tandmeester, ga zitten. Maar terwijl hij met de voorbereidende operatie bezig was, wist de Duitscher uit zijn zak een portefeuille te rollen die ecbter niets dan waarde- looze papieren bevatte. Te Zurich is een man in hechtenis genomen, het heet een Russisch officier te wezen die zich in een lithografische inrichtiDg aldaar 15,000 Russische biljetten ran drie roebels wou laten maken. In het gehucht Noirmont, nabij Aarleu was de vrouw van een landbouwer uitgegaan, terwijl hear twee kiDderen, slechts eeuige maanden, oud in de wieg sliepen. Toen zij terugkwam, sprong zij versc'nrikt achteruit. Twee zeer groote ratten sprongen van het bedje en namen de vlucht. Een der kiDderen gaf geen teeken van leven meer. Van het gelaat waren nens en ooren afgeknaagd en de oogen uitgekrabt. Het andere had een diep bloedende wonde in de keel. De geneesheer hoopt het jongste kind in~'t leven te behouden. De moeder is zinneloos van droefheid en verkeert zelfs in levensgevaarlijken toestand. Djnamiet in de kachel. Een bewoonster vau bet dorp Tynewydd, in het Engelsche graaf- schap Glamorgan, had kolen op haar kachel geworpen, toen er eensklaps een hevige ontplofiiug volgde, waardoor zijzelf, haar kind en haar kost- ganger gedood werden, terwijl haar andere kind zwaar gewond is. Een gedeelte van het huis storlte in en men kon deu slag op twee mijl af- stands hooren. Men vermoedt, dat er een hoe- veelheid dynamiet in de kolen is geweest. Een arbeider te Liegnitz die graag in de gevangenis wilde blijven, opdat hij niet naar een verbeterhuis zou behoeven te gaan, schreef aan het eerste het beste adres dat hem inviel, een brief vol beleedigingen voor den Keizer. De man heeft zijn zin gekregen, want de strafkamer ver- oordeelde hem tot drie jaren gevangenis. Een nader bericht over het mijnougeluk te Johannesburg zegt, dat de Driefontein een der vochtigste mijnen van den Rand is. Toen de schacht, doordat de rotswand op 20 M. van den bodem gescheurd was, instorte werden de pompen meegesleurd. Er was geen hoop op het behoud van de 68 slachtoffers, want, zoo zij niet verplet- terd waren, zouden zij stellig verdrinken. Eeuige blanken zijn nog net gered. Offers der mode. The Animal somt op, hoe- veel vogels er wel per jsar op het altaar der mode worden geofferd. Alleen voor de hoeden der dames in de Ver- eenigde Staten zijn 10 millioen vogels per jaar noodig. In Engeland worden jaarlijks tusschen de 25 en 30 millioen vogels voor dat doel ingevoerd. Een Londensch handelaar ontving alleen uit Oost- Iodie 400,000 colibri's, 600 paradijsvogels en 400,000 andere vogels. In het geheel rekent men, dat er elk jaar tusschen de 200 millioen en 300 millioen vogels worden gedood om tot sieraad van dameshoeden te dienen. Er zijn nog altjjd mensehen die, zooals het spreekwoord zegt, in een gangetje wonen en geen kranten lezen. Een schoenmaker en een barbier te Hannover hebben zich weer eens laten op- lichten door de bernchte Spaansche schatgravers. De schoenmaker had begin October een brief gekregen met de bekende voorspiegeling. Hij moesl O000 mk. zelf naar Madrid breugen, opdat de gegijzelde bankroetier tegen betaling van de gerechtskosten in het bezit van zijn bagage en van zijn daarin opgeborgen vermogeu kon komen. De redder zou een half millioen peseta's krijgen. Het schoenmakertje overlegde de zaak met een vriend van hem, een barbier, en beiden vertrokken naar Madrid, in de dwaze hoop met e-n slag rijkaards te zullen worden. Zooals hun beloofd was, wachtte een bediende ben op een bepaald uur voor de deur van het ,/spinhuis" op, nam de 6000 mk. in ontvangst en kwam met een cheque voor 40,000 mk. terugde overige 460,000 frs. zouden hun zoo spoedig mogelijk nagezonden worden. Aan een Berlijnsche ^bank" op welke de wissel getrokken was, werd in het bijzijn van den bediende geseind, en zij zond het antwoord //Cheque goed, alles in orde." Die ,/bank" was natunrlijk in het complot, want toen de Han- Doveranen, na acht dagen lang te Madrid pret gemaakt te hebben, naar hun vaderland terng- keerden en het geld wilden innen, bleek de wissel een waardeloos vod. Behalve de 6000 mk., waren de sullen 1000 mk. aan reis- en verbidfkosten kwijt. Een zwemmende geldkist. Yisschers uit Spalato vingen een zeldzame visch, die 3.80 meter lang was en 346 K.G. woog. Toen zij het dier opensneden, vonden zij in de maag een lederen geldtasch, zooals de boeren uit de omgeving ge- woonlijk dragen. In die tasch waren 59 kronen en 78 hellers aan zilver en nikkelgeld. Men bracht deze vondst naar de politie, die een on- derzoek instelde, waaruit bleek, dat den 28 Juli 1.1. een man uit Casteloechio bij een storm op zee uit een boot gevallen en verdronken was en de gevonden geldtasch werd door zijn familie als zijn eigendom herkend. Vermoedelijk is de dren- keling door deze visch verslonden. Een gevaarlijke weddenschap. De zoon n een landbouwer uit de omstreken van Fickhausen had met een vriend gewed, dat hij op den rug van een jongen stier van de hoeve van zijn vader tot die van hun buurman zou rijden. Niettegenstaande de jongen gewaarschuwd werd, zou de weddenschap worden uitgevoerd. Nauwelijks zat de jonge man op den rug van den stier of deze draaide zich onder woe- van dead gebrul om en rende terug naar de schuur. Hij liep in de ijzers van de eg en zoowel het dier als de berijder deden zware verwon- dingen op. De jongen trachtte vau den stier af te springen, doch viei en brak zijn been. Een Salomo's-oordeel. Een Chineesche missionaris deelt de volgende interessante ge- schiedenis mede De mandarijn van de streek waar ik woon had onlaugs een moeilijk geval op te lossen. Een blinde stond op een goeden dag aan den oever eener rivier en wist geen raad, hoe hij aan den overkaiit zou komen. Toevallig kwam daar een oliehandelaar aan, die ook den stroom wilde oversteken en vol medelijden bood deze den blinde aan, hem door het water te dragen. Alleen stelde hij de voorwaarde, dat de blinde zoolang zijn geldtasch zou dragen, welke goed gevuld scheen te zijn. Zoo gezegl zoo gedaan. De oliehandelaar droeg den bede- laar op zijn schouders naar den overkant en liet hem daar aangekomen weer op den grond glijden. Daarna vroeg hij zijn geldtasch terug, om verder te kunnen gaan. Maar de blinde wilde de tasch niet meer afstaan, beweerde dat zij hem persoonlijk toe- behoorde en begon om hulp te roepen. De toegesnelde nieuwsgierigen trokken natuurlijk partij voor den armen blinden man en de olie handelaar werd niet geloofd, toen hij verzekerde dat hij de som zoo juist had ontvangen voor een partij olie, welke hij had verkocht. Beiden werden nil voor den mandarijn gebracht. Deze hoorde de twee partijen kalm aan en zei daar na y/Breng mij een kruik water, werp het geld er in en roer het water goed dooreen Aldus geschiedde. De mandarijn onderzocht nu het water en sprak nu zijn vonnis uit //Het geld hoort aan de oliehandelaar en gij, blinde bedelaar, krijgt 50 stokslagen." lerwijl het vonnis werd uitgevoerd, spoorde de rechter den provoost nog wat aan met de woorden blink toeslaan maar!" De menigte welke de terechtzitting bijwoonde, durfde zich niet uit te spreken, daar men de rechtvaardig- heid van den mandarijn kende, maar alien stonden toch verstomd. Ten slotte gaf de man darijn de verklaring van zijn haudelwijze //Zie," zei hij, ^hoe er vetkringetjes van de olie op het water drijven Deze man heeft met olie- schenken dit geld verdiend, het draagt er de duidelijke sporen van." s Gravenhage, 15 Nov. Het Rapport aan H. M. de Koningin van de Staatseommissie voor grondwetsherziening, is tegen September J 906 te verwachten. Stuttgart, 15 Nov. H. M. Koningin Wiibel- miua en Prins Hendrik zijn heden per extra-trein naar Den Haag vertrokken. Zij werden aan het station uitgeleid door den Koning, de Koningin, de Erfprins en de Prinses Von Wied. Zij namen eeu harteiijk afscheid (fn riepen elkaar een tot weerziens toe. Amsterdam, 15 Nov. De scheeps- en boot- werkersbond Recht en Plicht alhier ontving van het hoofdbestnur van den bond te Rotterdam be richt dat de toestand door de staking der meters en wegers nog steeds dezelfde is. Er worden veel goederen ongewogeu verwerkt. Delft, 15 Nov. In den afgeloopen nacht is alhier op 83jaiigtn ouderdom overlederi, de ood- hoogleeraar aan hit Indisch Instituut, Prof. Dr. G. Karl Neuinan, den 6 Nov. 1822 le Mid- delburg geboren. Htj werd in 1873 bcnoemd tot hoogleeraar in de land- en volkenkunde voor het Soendaneesche. Zijn taienkennis, hij kende er 20, had eene Euro- peesche vermaardheid. Met 1 September 1898 werd hij gepensioneerd en opgevolgd door Professor A. L. van Hasselt. Zaandam, 15 Nov. De schade aan de Hem- brug is ernstiger dan men eerst vermoedde en de herstelling zal geruimen tijd vorderen De tegen- woordige wijze van het spoorwegverkeer, rijden langs hulpwissels en op verkeerd spoor en het brengen der treiuen over de brug door de loods, wat langzaam moet geschieden, blijft dus bestendigd'. Het tijdverlies is evenwel tot eeu minimum terug- gebracht. Konstaninopel, 14 Nov. Vamischt, te 2 ure is in de wijk Tera een bom ontplofr. Men saeent te doen te hebben met eeu aanslag door Armeniers op het hoofd der geheime politie, die juist in een rijtnig voorbij reed. Het rijtuig werd eenigszins beschadigd, doch geen personen gewond. Drie Armeniers werden geatresteerd. Konstantinopel, 14 Nov. Op d<m Griekschen metropoliet Joachim de Monastir is een bomaanslag gepleegd terwiji hij in zijn rijtuig gezeten was. De koetsier en de paarden werden gedood. De bedrijver van den moordaanslag was een Bulgaar. De metropoliet werd echter niet getroffr-n. Men beschuldigde hem er van, dat hij de intriques met Griekenland heeft aangemoedigd. Berlijn, 14 Nov. De Pruissische landdag zal den 5Jen December a. s. bijeenkomen. De wet op de ondersteuning van scholen is gereed en zal het ontwerp der eerste besprekingen uit— maken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2