A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. DiosHay: 14 November 1905. 45e Jaargang. Buitenland. Binnenland. Gemengde berichten. abonnemen t Per drie ma&nden biuaea Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, bushouders. Voor Postdirecteuren en Brieven- ADVEBTENTllN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertenti6n v6or 3 uren op den dag der uitgave Rusland. Rassische zee-officieren, die uit Kroonstad te Petersburg aankwamen, hebben medegedeeld, dat de Russische overheid aan de voor Kroonstad liggende Duitsche en Fransche schepen verzocht heeft orn tegen de muiters op te treden. Of aan dat verzoek werd voldaau, is hier uiet bekend, maar men betwijfelt bet, zoolaug de vreemde vlag met geschonden is. Het hevige schieten in Kroonstad koD men duidelijk in de residentie van den Czaar, Peterbof, kooreu en eeu dertigtal ereueens geweldige brauden waarnemen, welke gedeeltelijk het marinedepot aan- tastten. Volgens eene lezing begon de opstand der marine, omdat de matrozeu behalve verkorten diensttijd, verlof om te rooken en het recht om buiten de kazernes te wonen etc. eischten. Volgens eene audere lezing ontstond de muiterij toenj.een stoomschip uit Petersburg met 125 ge- vangen matrozen aan boord, die wegens hun deel- neming aan de laatste onlusteu in Petersburg, te Kroonstad hun straf moesten ondergaan, de haven binneuliep. De gevangen matrozen sloegen onderweg aan het muiten en verschenen met roode vlaggen in Kroonstad, waar al heel spoedig de artillerietroepen en matrozen gemeene zaak met heu maakten. Officieren, die dit wilden beletten, werden gedood, brandewijnwinkels en publieke huizen bestormd en geplunderd. Tallooze liederlijke wijven ver- meerderden het tumult, dat op een vreeselijke wijze in moorden en braudstichting van losgelaten benden uitliep. Twee uit Petersburg ontboden regimenten infanterie, beuevens het snelvuurgeschut van de garde, kondeu eerst na eeuige uren de rust eenigermate herstellen, waarbij verscheidene honderdeu gedood en gewoud werden. Hoofdza- kelijk was de onderdrukking van het oproer te danken aan het munitiegebrek der oproerliugen, die van te voren te vergeefs getracht hadden het arsenaal binneu te driugen en die, toen zij hunne patronen verschoten hadden, de geweren doormidden braken en in het water wierpen om zich met steenen te verdedigen, waarbij zij overweldigd werden. Ofschoon daarua weifeleude afdeelingen der marine zich onderworpen hebben, is men be- zorgd voor het opuieuw uitbrekeu der onlusten. De Standard heeft van haren Petersburgschen correspondent nadere bijzonderhedeu over het oproer te Kroonstad. Hij zegt nu dat de berichteu over de aangerichte schade overdreven zijn, eveuals over het aautal muiters en dooden en gewouden. Het laatstgenoemde cijfer gaat vermoedelijk de honderd dooden en driehonderd gewouden met te boven. De muiters waren, met inbegrip van soldateu, 5000 man. Somini<e van hun eischen waren zeer belachelijk. Zij verlaugden b. v. dezelfde kleeding hetzelfde voedsel als de officieren en het recht lid te zqn van de officierensocieteit. De Daily Mail verneemt uit Boekarest De bemanning van het stoomschip Ismail, dat vele vluchtelingen uit Odessa naar Roemenie overbracht, is onderweg aan het muiten geslageu. Zij eischte groote sommen van de vluchtelingen en wierp enkele hunner overboord. De vluchtelingen kon- den uiet betaleu, audereu kochten hun lijfsbehoud door de sieraden van hunne vrouwen op te offeren. Londen, 11 Nov. Geld om de joden in Rus land te helpeu, stroomt hier binnen. Gisteren ontving het comite 44,000, w. o. lo,000 uit Noord-Amerika. Inmiddels neemt de vrees voor nieuwe anti-joodsche gruweleu in Rusiand, vooral in Zuid-Ruslaud en te Petersburg toe Daarom vlnchten honderdeu joden uit Petersburg en Odessa. Die uit Petersburg gaan nasr Finland De man van de Daily Telegraph seint dat de onverpoosde venijnige ophitserij in Maxim Gorki s krant tegen de joden sterk tot de pauiek onder de joden bijdraagt.. De Rassische christenen worden er dagelijks in opgestookl, om de joden te verdel- geuvooral den ^joodschen bond Witte die samenspant om Rusland aau de joden uit te leveren Men moet ^diea dief van een Witte" dooden Het heet dan dat honderdeu hun eigen leveu willen geveu om Witte nit den weg te ruimen en om 5n daarua moeten ook zooveel mogelijk Israelieten gedood worden, die den Tsaar beheeruchen. Dezelfde correspondent seint dat Witte een ge- wapenden opstand uit Polen verwacht. Daarom zal daar de krijgswet worden afgekondigd. Vandaag zal te Petersburg eeu belangrijke lerderlijke brief van de voornaamste Grieksche cerkvorsten uitkomen, waarin zij het manifest van den Czaar toejuichen en de Grieksche kudde waarschuwen tegen revolutionaire afdwalingen, waarmee zij verkeerdeljjk meeuen den Czaar een dienst te bewjjzen. Zulke verdwaalden helpen integendeel de vijanden van den Czaar. St. Petersburg, 11 Nov. Hardnekkigegeruchten over uitspattingen, die tegen vannacht op touw zouden zijn gezet tegen de intellectueelen en de Joden, honden de residentie in groote opwinding. De wapenwinkels zijn de laatste dagen vol menschen, zij kunneu aan de vraag naar revolvers en patronen ternauwernood voldoen. De gouverneur der stad maakt bekend, dat deze geruchten booswillig worden rondgestrooid. Er zijn desniettemin voorzichtigheidshalve voor- zorgsmaatregelen getroffeu. Gisterenavoud werden in de Sadojastraat de winkels al vroeger dan tot dusver gesloten. Er verschenen patrouilles op straat. Het Haagsche Correspondentiebureau deelt het volgeude mede De Minister van justitie ontving in parlicnliere audientie eene commissie uit het hoofdbestuur der Yereeuiging tot bestrijding van het Nieuw-Maltha- sianisme, die de aandacht van den Minister vroeg voor de noodzakeljjkheid van weltelijke maatregelen tegen de misdrijven tegen leven en gezondheid, in toenemeude mate bedreven door de zoogenaamde Nieuw-Malthusiaanscbe deskuudigen. De Minister, die de qpmmissie met de grootste wtlwillendheid een laDgdurig gehoor toestond, autwoordde, dat, hoewel het voorloopig niet in zijn plan ligt wijzigingen in het Strafwetboek op detnil- puuten voor te stellen, echter, wanneer een bepaald punt urgent mocht blijken, hierop uitzondering zon kunnen worden gemaakt, en verzekerde in dezeu zin gaarne het medegedeelde in emstige overweging te willen wemen. Ten opzichte der door dc commissie betoogde moeielijkheid om tegenover deze misdrijven ge- rechtelijke vervolgiug te krijgen, wees de minister er op, dat op dit punt van hem alleen dan iets kau worden verwacht, wanneer kan worden aan- getuoud, dat in een bepaald geval op gegronde klacht vervolgiDg was achterwege gebleven. Eene schriftelijke toelichting van het besprokene werd door den Minister in ontvangst genomen. TER NEUZEN, 13 November 1905. Een schipbreuk op de Wester-Schelde. Zaterdagnamiddag ongeveer 1 ure is van den Biezeliugschen ham uitgevaren de hoogaars Th. 88, bevaren door schipper C. Schot en zijn knecht J. M. Schot. Het vaartuigje was geladen met soikerbieten, bestemd voor de fabriek te Onden bosch. Te ongeveer half twee ure is de hoogaars door eene dwarszee vol water gestagen er. gezenken De knecht wist nog eene plank te grijpen en er ook eene aan z\jn schipper toe te stekeu. Beiden hielden zich daarop drijvende. Volgens het verhaal van den knecht passeerde hen een zeilaak en moet de bemanning daarvan hen hebben opgemerkt althans hij had gezien dat men op de roef was geklommen om beter te kuu- nen uitkijken. Het hnlpgeroep der schipbreuke- lingen die, geheel doomat, verkleumd van koude waren en zich nog met wanhopige krachtsiuapan- tiing konden vasthouden, bleef zonder gevolg. Er werd geen hulp verleeud. De knecht heeft daama zijn schipper uit het oog verloren. Nadat de knecht zoo een unr had rondgezwalkt in het vooruitzicht dat hjj door uifcputling de plank zou moeten loslaten, werd hij opgemerkt door de sleepboot Spes Salutus, kapitein L. A. Mailer, die hem uit ziju hachelijken toestand redde. Jij werd van droge kleereu voorzien en alhier aan wal gezet. Door de zorgen van den burgemeester kon de schipbreukeling gisteren naar zijn woonplaats, Tholen, terugkeeren. Daar tot heden nog niets omtrent het lot van den schipper is bekend geworden, bestaat er weinig hoop dat deze ook gered zon zijn. Men schnjft ons In de afgeloopen week is door Bnrgemeester en Wethouders het werk opgenomen en goed- gekeurd, dat door den aannemer Cambeen van Hontenisse is voltooid. Zoo heeft dan de gemeente Philippine eene loshaven, waardoor niet alleen de visschers maar ook de landbouwers zijn gebaat, een haven, zooals uren in den omtrek geen te viudeu is. De bestrating van het los- en laad- terrein heeft zich bij het drukke beetenvervoer goed gehouden en ondanks de vrachten vsn 4 it 5000 K.g. is er aan de steile beschoeiing niet de minste afwijking te bespeuren. Een woord van lof aan den heer Cambeen is hier niet ongepast en tevens ook aan den heer L. de Brnijne te Ter Neuzen, die als opzichter met de leiding van het werk is belast geweest. De heer F. Bosschaert, klerk der posterijen en telegraphie te IJzendijke slaagde voor het radicaal der posterijen. Men maakt den redaeteur van het Wkbl. voor Z. VI. W, D. naar aanleiding van den onlangs door hem gegeven, en door ons in ons nommer van 4 Nov. overgenomen, raad, o. a. bij bloedvergiftiging, opmerkzaam dat sublimaat een gevaarlyk vergif is. Hij herstelt nu zijne nalatigheid, indien het eene nalatigheid is, want zoo sehrijft hij wanneer wij dat goedje in een apotheek laten klaarmaken, 1 op 1000 of 1 op 1200, moet toch de leverancier er opmerkzaam op maken dat hij ons vergift verkoopt. Wanneer dat op het fleschje vermeld is, be staat er hoegenaamd geen bezwaar tegen het in huis hebben van dat goed. Hoe denken de deskundigen bierover en over het gebruik van sublimaat (M. Ct.) Zaamslag. Naar wij vernemen, waren er voor de vacaute betrekking van geneesheer-directeur der badiurichting te Laag-Soeren niet minder dan 78 8ollicitanten waaruit ten voile kan blijken, hoe hoog de benoemde heer Hartman in de geuees- kundige wereld stoud aangeschreven. Hoewel zij den zachten innemenden en kundigen arts noode zien vertrekken wordt door zjjue talrijke patie.iten hem toch de schoone promotie van harte gegund, en even zeker is het, dat Z.Ed, bij hen de aan- genaamste herinneringen zal achterlaten. Axel. De vorige week werd alhier bij den heer burgemeester als gevonden gedeponeerd een muntbiljet van f 10. Zaterdag kwam de eigenaar er van het opvragen en belooude de vindster er van met een vierde van het bedrag, wat zeker prijzenswaardig mag genoemd worden. Sas van Gent. Zondagmiddag werden de bewoners van den Oostdam alhier onthaald op eeu kostelooze athletenvoorstelling in open lucht. Twee gebroeders De L., een wonende te Westdorpe en een te Sas van Gent, outmoetten elkander daar en gingen na een kleine woordenwisseling hunne krachteu meten, zooals men denken kan onder den bekenden invloed. Rollende in het slijk liepen zij een bemodderd pak op en nadat zij door een paar tusschenkomende burgers gescheiden waren, traden zij met beblosde hoofden uit het strijdperk. Beiden hadden nog al enkele kneuzingen op- geloopen. Kantongerecht te Tes* Neuzen. Douderdagavond overieed te Ylissingen eene 81jarige weduwe aan bloedvergiftiging. Terwijl zij Woensdag bezig was met stoelen- matten, gleed het mes, dat zij daarbij gebruikte, uit, waardoor zij een der handen verwondde. 's Avonds zwol deze op en den anderen dag werd de dokter ontboden, die de noodlottige vergifti- ging constateerde. Te Renkum heeft Vrijdagnacht diefstal van zilveren voorwerpen ten huize van den heer R. plaats gehad. De dader werd echter ontdekt, en na een wilden jacht door den nachtwacht-onbezol- digd rijksveldwachter J. Kampes op den Wagening- schen Berg gearresteerd. Te Hoorn is door gas gestikt de heer K., sigarenhandelaar aldaar. Geneeskundige hulp was tevergeefsch. Het is vandaag 250 jaar geleden, dat de eerste trekschuit voer van Groningen op Leeuwarden. Dat dit middel van vervoer in 1655 bijzonder de aandacht trok, bewijst het feit, dat men het van heinde en verre, zelfs uit Eugeland en Irau- krijk, in oogenschouw kwam nemen om zijn snelle vaart te bewonderen. Even buiten de voormalige Boschpoort te Maastricht is Donderdagmiddag in de Zuid-Willems- vaart een schip, komende van Antwerpen en geladen met 300,000 kilo tarwe, in de sluis gezonken. Men had nog juist tijd het schip op zijde te brengen, ten einde de scheepvaart niet te belem- meren. Schip en lading zijn verzekerd. SEIIZESSCHE (01 RUT. HHtTta.! verschijnt Maanda,;-, Woen.da^ eg Vrydagavond, .ttye^onJerd op reeattlagen, bij de Ft,ma JT. ViK B8 BAIBK te terSeasea. Zitting van 10 November 1906. Veroordeelil zijn J. A. v. H handelaar in bouw materialen, ter zake van overtreding der Woningwet; tot eene boete van 1, aubsidiair 1 dag hechtenis met vrijipraak van het meerdere hem ten laste gelegd. C. B., voerman te Axel, ter zake van overtreding der Ar- beidswet; tot eene boete van 8, subs. 3 dagen hecht. M. S., P. d. H., .T. J. d. F., jagers te Axel, ter zake van overtreding der Jachtwet; ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. E. B., herbergier te Hoek, ter zake van overtreding der Drinkwettot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. P. A. v. H„ metselaar te Axel, ter zake van overtreding der IJkwettot eene boete van f 0 50. subs. 1 dag hecht. C. H. H. W., timmerman te Zaamslag, ter zake als voren tot twee boeten elk van f 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke bo te, met verbeurdverklaring der maten. N. B., E. G„ P. V., Winkeliersters te Axel, F. L, slager te Westdorpe, J. M., bakker, D. R., schilder, M. M. O., winkelierster, alien te Zaamslag, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 1, snbs. 1 dag hecht. met verbeurdver klaring der gewichten. F. R., schipper te Philippine, ter zake van het als schipper geen letterteeken noch nummer voerendtot eene boete vaa f 2, subs. 2 dagen hecht. A. J. F. V., schipper te Philippine, ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs 1 dag hecht. J. d. R., leurder te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch zonder vergunningtot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. A. R., schippersknecht, J. F. N., smidsknecht, beiden te Philippine, ter zake van strooperijieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. R. D., bierhuishoudater te Sas van Gent, ter zake van een openbare vermakeljjkheid geven zonder vergunning tot eene boete van 2, snbs. 2 dagen hecht. H. d. B„ landbouwersknecht te Zaamslag, J. K. H., land- bouwer te Stoppeldijk, A. v. d. H., landbouwersknecht te Zaamslag, ter zake van het berijden van een berm ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. T. B-, B. A. B., visschers te Bouehaate, F. S., leurster te Biervliet, ter zake van het bevisschen der Schelde zonder consentieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. C. E., J. R., schippers te Philippine, F. d. B., schippers knecht te Hoek, P. d. B., schippersknecht te Breskens, K. v. B schippersknecht te Graauw, ter zake als voren ieder tot eene boete van snb9. 1 dag hecht. A. D., voermansknecht, P. J. Hsjouwerman, W. M„ C. M., zonder beroep, J. P., schipper, F. J. S., leurder J. F. d. S., fruitkoopman, C. J. v. W., bootsman, alien te Ter Neuzen, E. W., werkman te Sas van Gent, A. D., land bouwersknecht te Zaamslag, H. H., veldarbeider te Axel, ter zake van openbare dronkenschap ieder tot eene boete van 2 subs. 2 dagen hecht. D. W. S., timmerman te Biervliet en P. C. F., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder tot eene boete van f 8, subs. 3 dagen hecht. A. K.. barzeschipper te Sas van Gent, ter zake als voren tweemnal gepleegdtot twee boeten elk van 3, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete. A. D. v. A., koopman te Ter Neuzen, ter zake alsrorea bij eerste herhaling; tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. J. B winkelier, A. D., arbeider, P. J. K., arbeider, A. IJ., metselaarsknecht, alien te Axel, J. H., arbeider te Hoek, ter zake van Leerplichtwetovertredingieder tot eene boete van f 1, snbs. 1 dag hecht. M~ Nwerkman te Hoek, ter zake als voren bij her haling tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. E. T., C. L. S., L. v. C., werklieden, alien te Westdorpe, J. d. D., koopman te Zaamslag, ter zake als voren ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. J. v. D., arbeider, P. C. v. B., grafdelver, beiden te Axel, A. P., arbeider te Hoek, E. B., werkman te Westdorpe, ter zake als vorenieder tot eene boete van 2,50, subs. 3 dagen hecht. Vrijgesproken F. H., bierhuishouder en H. v. d. H., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Drankwet. D. T., landbouwer te Hoek, ter zake van overtreding der Leerplichtwet. II Ml III niMT—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1