A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor - Zeeuwsch-Viaand !No. 4763. Zaterdag 11 November 1905 45e Jaar^ang;. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzea 1,franco per post: Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,34*. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVESTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjg slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. Intending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave l»I»<t ver«ehfjnl JIaandag-, Woensdag- en Vrijaagtavond, ■14Seaonde»doj^Fee8tdage», bij de Pirma J. VAJ» if*. te TCTite«8e», ZETjEJJ&STiHl BXjA-XX TER NEUZEN, 10 November 1905. Gisteren is te Hulst een rijkstelephoon- kantoor voor bet algemeen verkeer geopend. De diensturen op werkdagen zijn van 7,30 voorm. tot 12,30 nam., van 1.30 tot 3 nam. en van 4,30 tot 7,30 nam. (Green wichtijd). Op Zon- en feestdagen geen dienst. Matrozen van de Sea Gull, liggende aan de Entrepotkaai te Gent, zijn Dinsdagnainiddag tegen 3 uren in de hut van den kapitein gedrongen, terwijl deze te rusten lag zij verbrijzelden al het materieel en dreigdeu den kapitein in het water te werpen. Hij kon echter vluchtan. De matrozen gingen toen aan wal en begounen woe- lingen te veroorzaken. Twee hunner werden aangehouden. De oorzaak dezer baldadigheden moet zijn de wegzending van een machinist. In Zeelend kwamen gedurende de afge- loopen week, van 1 tot en met 7 dezer, 8 ge- vallen voor van besmettelijke ziekte. Twee van febris typhoidea, 1 te Dreischor en 's Heer Arendskerke drie van roodvonk, 1 te Krui- ningen, Sas van Gent en Wolphaartsdijkdrie van diptheritis, 1 te Nieuwerkerk, 0. en W. Souburg en Oosterland. Zaainslag, 9 Nov. Tot geneesheer-directeur aan de badinricktiug te Laag-Soereu, Gelderland, is beuoemd de heer J. C. M. Hartmau, arts albier. De beuoemde zal vermoedelijk op 15 Januari a. s. in functie treden, terwijl hij albier zal worden opgevolgd door den heer Meinema, arts te Groningen, aan wien zijn praktijk is overgedaan. Ongeveer 17 jaren was de heer Hartman albier gevestigd, in welken lijd hij daadwerkelijk heeft getoond een vriend der armen te zijn, waarom deze in het bijzonder, hera noode zullen zien vertrekken. Dat het den heer Hartman in zijn nieuwen werk- kring rnoge welgaan is de wensch van velen. Zaamslag. Het aanvoeren van beeten aan bet Hellegat, zoowel voor ,/Uniou" als voor de #Cooperatieve" is zoo goed als geeindigd. Bij gunstig weer zullen er nog eenige gemeten gebracht worden, die auders naar Walsoorden of Kijknit vervoerd zullen worden. Er zijn dit jaar aan 't Hellegat heel wat meer beeten geleverd dan verledeu jaar. Lang zal echter deze leveringsplaats, zoo gunstig gelegen voor de ouiliggende polders, niet uaeer bestaan, daar het Hellegat steeds meer dichtslibt en het telkenjare al moeilijker wordt, eeue voldoeude vaargeul te delven. Men spreekt dan ook reeds van inpolderen. Boschkapelle. Aan den Copwijkscben weg zag men deze week een landbouwer zijne beeten in een grooten bak van het land halen, die somwijlen als slede dienst deed, doch dikwijls als vaartuig, daar hij over plassen getrokken werd, waarin de drie voorgespannen paarden tot den buik in het water gingen. Wei mag gezegd worden, dat dit jaar de ,/beetenrijksdaalders" uit water en inodder gehaald moeten worden. Stoppeldijk. Nu de beetenoogst bijna afge- loopeu is, moeten bier nog verscheideue land- bouwers aardappelen rooien. Er zijn er, die nog van 3 tot 6 gemeteu in den grond hebben zitten, natuurlijk zullen ze gestoken moeten worden, want uitploegen zal met het oog op den door- weekten bodem moeilijk gaan. Hengstdijli. Wie niet sterk is moet slim zijn. Een Boschkspelsche voermau, albier passeerende, kon noch door zachte woordjes, noch door solide zweepslagen zijn koppigen hit doen loopen het beest bleef staau en verroerde geen poot, Goede raad was duur, toen er een Stoppeldijksche vrachtiijder kwarn aangereden de twee collega's hielden consult, hoe dezen patient te behandeleD, en vonden heel spoedig een doeltreffsnd genees- middel de kar van het koppige paardje were met de treemen achter aan het andere voertuig gebonden, en nu moest het stijfhoofdige baasje wel loopen wilde het niet onder de wielen geraken. Het beestje liep en liep dien dag goed. Bij gewone jaren worden bier in de Patting zeer veel hazen geschoten, wat niet te verwonderen is, als men weet, dat het bijna geheel eene aaneen- schaking is van weilaudeu met greppeltjes en slooten en hier en daar wat houtgewas. Dit jaar klagen de jagets echter, dat ze er bijna geen enkele angoor kunnen scbieten de beesten zijn schier alle door den hoogen waterstand verjaagd naar looger gelegen verblijfplaatsen. RECHTSZAKEil. Ammdissenients-rechtbank te Middelbnrg. De rechfcbauk heeft in hare zitting van 10 Nov. het volgende vonnis uitgesproken H. S., oud 28 j., arbeider te Koewacht is wegens mishandeling veroordeeld tot 2 maanden ge- vangenisstraf. Henardtreinen. In verband met het bericht in ons vorig nummer omtrent invoering van Renardtreinen in onze omgeving achten wij vermelding van onderstaande niet van belang ontbloot. De bouw van dit nieuwe vervoermiddel, dat men uit Frankrijk op onze slappe wegen wil invoeren, is zoodanig ingericht dat de wagens elkaars spoor volgen binnen enge grenzen het spoor van een volgwagen wijkt in normale om- standigheden slechts zeer weinig af van dat van het voorgaande. De wagens wegen, met inbegrip van het onderstel, 2400 K.G. en kosten elk f 6500 de locomotief 2000 K. G. Een //locomoteur" van 50 PK. kan met een snelheid van 4 tot 20 K.M. per uur gemiddeld 10,000 K.G. een helling van 1 tot 10 optrekken. Het ge- middelde verbruik aan benzine wordt geraamd op 15 liters per uur. Voor het in exploitatie brengen van een trein is noodig een kapitaal van 70,000. De kosten van een paardentram worden gerekend op 40,000 en van een electrische op f 60,000 per K. M. Het plan Alphen met Leiden te verbinden door een Renardtreindienst, heeft, als gevolg van een proefrit, daar gehouden, er toe geleid, dat in beginsel is besloten het traject uit te breiden tot Bodegraven. Wel een bewijs dus dat de raillooze tram met benzine als drijf- kracht, daar een beter indruk heeft gemaakt dan onlangs de rit Amersfoort-Harderwijk dat deed, volgens de Harderw. Crt. Deze toch schrijft over den proefrit /.Met alle respect voor de nieuwe uitvinding, maakte het voertuig op ons meer den indruk van een aardig, dan wel een practisch vervoer middel en zal er nog heel wat verbetering aan het mechanisme der wagens moeten aangebracht worden, willen deze bestand zijn tegen de voortdurende schokken waaraan ze onderhevig zijn. Uit deze proefrit is gebleken, dat het vervoermiddel ondoelmatig is voor een geregel den dienst op wegen, waar veel verkeer van rijtuigen plaats vindt. Aan bet telkeus uit- wijken wordt een gedeelte der vertraging toe gesehreven, waardoor het onmogelijk wordt op tijd te rijden. Ook het slippen en slingeren, vooral van den achtersten wagen, op glibberige wegen, is een groot bezwaar, dat ernstige ge- volgen kan veroorzaken." De Christ. Weekb., die ook een afwacbtende houding aanneemt en wel hoopt, dat de lust in een dergelijke verbinding grooter zal worden door het resultaat van dezen rit, besluit zijn opstel met de woorden Wij zullen echter zien De beschrijver van den rit in dit blad schijnt zelf geen onaangename indruk te hebben van van zijn tocht. Hij schrijft o. m. ,/De hobbelige weg van Voorthuizen naar Putten, waaraan de gedacbte alleen een fietS' rijdend mensch bet angstzweet zou doen uit- breken, bleek niet in het minst verandering te brengen in het stooten der wagens. Hier en daar een eindje, dat zeer vele kuilen bevatte, deed ons meer op en neer gaan, maar van be- teekenis was het niet". Ook de bestuursleden van Steunt Elkander in Harderwijk, die den rit meemaakten, zijn tevreden. Aan hun rapport ontleenen wij o. m. dat een locomoteur met twee personenwagens f 32,000 kost. Het geruisch dat, naar men beweerde, heel sterk zou zijn, is volgens dit rapport lang niet zoo erg als bij een tram, vooral niet in den tweeden tvagen, en door een goederenwagen terstond achter de locomoteur te brengen, kan men de moeilijkheid ganscb en al vermijden. Men voelt heel weinig van schokken. Ook het onderhoud zou, naar verteld wordt, niet heel veel vereischen bebalve de benzine of alcohol en smeerolie, terwijl de platte banden voor 20,000 K. M. worden ge- garandeerd. In de October-aflevering van De Natuur komt ook een opstel voor over die Renardtreinen, gesehreven door den heer H. van Meurs. Daarbij is eene afbeelding, voorstellende een Renardtrein die een bocbt maakt. De schrijver komt tot deze conclusie Nog zijn natuurlijk veel verbeteringen aan te brengen zoo is nu nog het leven, door de wenteling der raderen en assen veroorzaakt, wel eenigszins hinderlijk voor de passagiers, maar zonder twijfel zal de Renardtrein zeer gescbikt blijken voor goederen- en personen- vervoer, vooral tot verbinding van plaatsen onderling en met de verkeerscentra. Eeue getrouwde vrouw te Vlissingea, die voor een drie weken ernstige brandwouden bekwam en naar het gasthuis werd overgebracht, is aan de gevolgen overleden. Woensdagmiddag heeft met de tram Zutphen Hengelo, die te 12.50 nit Hengelo vertrekc, even buiten het dorp een ongeluk plaats gehad. Op den weg bevond zich A. J. Oortgijsen uit Linde met een kar, waarvoor een hit gespannen was, terwijl er nog een hit naast liep. Bij het naderen van de tram werden de diereu schichtig, en een botsing ziende aaukomen, trachtte Oortgijsen zich te redden door van de kar te spriugen. Door een onverkiaarbaar misverstand sprong hij er aan den verkeerden kant af, zoodat hij vlak voor de locomotief neerkwam. Hoewel de machinist oumid- delijk met alle kracht rernde, kon niet voorkomen worden, dat de ongelukkige door de locomotief zwaar gewoud werd. De kar werd gedeeltelijk ver- uield. De beide hitten bekwamen, wonderlijk ge- noeg, geen letsel. Trouw tot in den dood Te Oud-Beierlaud zijn de 77j»rige Leendert Kooyman en zijn 80jarige echtgenoote Ingenlje van Kuyk op denzelfden dag overleden. De begrafenis zal tegelijktertijd plaats hebben. Men meldt uit Deventer Woensdagnacht is mejuffrouw B. F., wonende op haar buitengoed Mexop onder Bathmen, door marechaussee uit Deventer gearresteerd wegens vrijheidsberooving en zware lichamelijke mis handeling van haar 18jarige dienstbode. Zij werd gevankelijk op last van den officier van justitie naar Zutphen overgebracht. Over de zaak, waarop bovenstaand bericht betrekking heeft, werd aan Het Yolk het volgende gesehreven Mej. Fenema, een alleenwonende, zonderlinge, ongebuwde dame, had nu ongeveer 7 jaar bij zich een buurmeisje voor boodschappen enz. Aanvankelijk bad dit toen tienjarig kind het er best. Nu, pl.m. twee jaar geledeu werd het kind ziek en werd toen opgesloten in een donker vertrek, waar ze als ligging eerst wat zakken en dekens op den grond kreeg, later ook een ledikant, en als voeding slechts thee met suikergoed. De ouders, die't zelf armoedig hebben en financieel indirect afhangen van mej. Fenema, dacbten niets anders of Naatje bad het er nog steeds uitstekend en drongen daarom niet met kracht aan, toen hen in den laatsten tijd steeds geweigerd werd het kind te zien en te spreken. Dit ging zoo twee jaar door, tot nu, gepasseerden Dinsdag, het meisje, doordat toevallig de deuren niet als anders op slot waren, de kans schoon zag en bijna geheel naakt naar huis vluchtte, daarbij tetkens door zwakte en uiiputting van geloden hongerneer- vallend. Het nu zeventienjarig meisje lijkt een kind van een jaar of acbt, negen en is zoo aller- vreeselijkst mager, dat het een wonder mag beeten, dat de ouders haar nog levend weerte zien hebben gekregen. De ouders deelden ons mee, dat zij er bij haar thuiskomst allervuilst bad uitgezien bovendien als't kind om ander voedsel vroeg kreeg bet ,/Schuppens". Nu nog heeft bet een dijwonde, haar door trappen veroorzaakt door mej. F. Deze laatste, die ik met zeer veel moeite te spreken kreeg, deelde me vreeselijk opgewonden onder een stortvloed van woorden mee, altjjd zoo goed voor Naatje geweest te zijn. Op onze vraag, waarom 't kind geen andere voeding dan thee met suikertjes kreeg, ant- woordde mej. F., dat ze het zieke meisje voor 't maagje niet wat anders dorst geven. Ze kreeg echter ook melk verzekerde ze ons, wat Naatje evenwel later ons weer tegensprak. In alle geval lijkt ons een gerecbtelpk onder- zoek plicbt. Nader schrijft men uit Bathmen aan de N. R. Ct. Het is een zeer ge'heimzinnige geschiedenis, die de justitie aanleiding gegeven heeft om mej. Borgerink Fenema gevangen te nemen en naar Deventer over te brengen, teneinde te worden verhoord. Deze niet onbemiddelde dame, die een zeer groot buitengoed, de Mexop, onder deze gemeente alleen bewoont is reeds lang een zeer mysterieus mensch in geheel haar doen en laten. Zij be woont in haar betrekkelijk groot huis een kamer, waar zij eet, slaapt enz. Een canape dient haar tot slaapgelegenheid, haar bedekking be- staat uit allerlei oude mantels, rokken enz., terwijl een groot aantal katten en bonden met haar deze slaapgelegenheid deeleu. Bij haar dieude een achttienjarig meisje, wier ouders wonen op een plaatsje dat aan mej. B. F. toebehoort en in bet betalen der pachtsom eenigszins ten achter zijn. Nu wordt verbaald, en dit heeft ook wel een scbijn van waarheid op grond vau haar verleden dat dit 18jai'ig meisje gezien had dat er op zekeren dag een meer intieme verstandhouding bestond tusscben de vrouw en eeti boerenjongen. Uit vrees misschien dat dit bekend zou worden, zou de vrouw besloten hebben bet meisje in haar kamertje, dat grensde aan hare kamer, op te sluiten, welk feit reeds moet dateeren van December 1904. De vader noch de moeder kwamen, misschien omdat zij aan mej. F. geld scbuldig waren, naar hun dochter omzien, en daardoor kon de opsluiting zoo lang geheim bLjven. Toch wekte het reeds lang bevreemding dat het meisje door niemand werd gezien, en daarom is reeds vroeger des 's nachts een onderzoek iugesteld. Door zorgeloosbeid van mej. B. F., die hare kamer een oogenblik ongesloten heeft gehouden heeft het meisje weten te ontvlucbten, welke ontvluchting voor haar bijna onuitvoerbaar was daar zij ongekleed was door honger en kwel- ling uitgeput, kon zij bijna niet loopen en zij moest, om bij hare ouders te komen, nog door een breede beek loopen. Men kan zich de groote ontsteltenis der ouders voorstellen, toen het meisje in dien er- barmelijken toestand thuiskwam. Onmiddellijk werd aan de autoriteiten daar van keunis gege ven, met het gevolg dat mej. B. F. 's nachts door de marechaussee uit Deventer wer ge arresteerd. Bij een onderzoek in loco bleek dat bet kamertje waar bet meisje was opgesloten ge weest, op een stal geleek de faecalien lagen over den grond verspreid en men vraagt zich af hoe het nog mogelijk is dat het meisje gedurende ruim 10 maanden onder zulk een afgrijselijke mishandeling nog in leven is. De officier van justitie vond na de marechau- see geboord te hebben termeu aauwezig om de vrouw gevankelijk over te brengen naar Zutphen. IftLH A Hit

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1