Buitenland. Gemengde berichten. Mr TER NEUZEN, 8 November 1905. De toestand in Rusland. Ret besmette schip. ook zullen toenemen in kennis en kunde en de verhouding dus altijd wel ongeveer gelijk zal bljjven. Of zoo niet dat de niet of minder ontwikkelden tot ontwikkeling en kennis gekomen den strij I om 't bestaan van de een sport hooger op den ladder der kennis staanden noodzakelijk moeilijker zal makeu. Spreekt men al niet sedert lang van een z/wetenschappelijk proletariaat Ik sprak van effectmakende zinnen en woorden. Een zeer geliefde uitdrukking is Kinderexploi- tatie. D. w. z. exploitatie in den meest af- keurenswaardigen zin, zooals die nu en dan blijkt bijv. voor de rechtbanken in de groote steden. Maar in dim zin gebruikt, is het te eenen- male ongepast daarvan te spreken bij de arbei- derebevolkivg te platten laiide. Stellig er zijn ook onder die bevolaing ge- vallen aan te wijzen maar deze komen slechts sporadiseh voor. Bij haar spreke men er van alleen in den zin van een doen werken der kinderen om wat bij te dragen in de kosten van voeding, kleeding en huisvestincr o Wil men dit een kwaad noemen ik wil dit tot op zekere hoogte toegeven, mits men er op laat volgen een noodzakelijk kwaad. En toch is in de laatste 25 jaren de //ongeleerd- heid" zooals men dat bier noemt, in deze streek lenminste en, vergis ik mij niet, ook elders zeer afgenomen, wat zeker voor een deel te danken is aan de betere methode van onderwijs. Maar vindt men er ook niet hierin het bewijs dat de ouders wel uit eigen beweging zorgen als zij maar kunnenvoor het doen leeren der kinderen Dat de dwang dus niet noodig is en bjj slot van rekening vrijwel alleen die ouders drukt, die niet anders kunnen, d. w. z. voor wie de bijverdienste der kinderen nood zakelijk is Ter Neuzen, 6 November 1905. VAN DER MOER. van de afgnjselijkste daden van wreedheid, dat de plun dering Zondagmorgen nog voortduurde. De huiseijre- gennars konden zieh daartegen vrijwaren door den pomie-agent die de oproerlingen aanvoerde, geldsommen van vyftig tot dnehonderd roebel te betalen. De politie stond met toe dat de gekwetsten geholpen werden, zelfs werd door sommige agenten op de mannen van het Koode Krms geschoten. Te Tomsk hebben de revolutionnairen de Trans- biberisehe spoorlijn doen springen en het materiaal vermeld. Daarna sloten de natioi.alisten een achthonderd- tal van hen in een schnur, die ze vervolgens in brand staken. Daar de vervolgers den brandweermannen ver- hinderden hmp te brengen, werden alien levend ver- gevrekt f heeft te Petersburg groote ontstel- De correspondent van den ...Matin" te Petersburg deelt mede dat naar hij vernomen heeft, de algemeene werk- hervatg °P sP001'wegen Zondagavond zou worden Gisteren is alhier onder verdenking vaD het berooven van een Franschen zeeman in een bierhuis aan de Axelsche brug door de gemeente- politie gearresteerd de bekende vrouw A. D. Zij zou den Franschman 6 briefjes van 10 hebben ontfutseld. De voorstellingen van Wegkamps electrische biograaf in het //Hotel de Commerce" hebben groot succes. By de laatste uitvoeringen was zoowel Maandag als Dinsdag de zaal overvol met belang- stellenden, die een paar uren aangenaam werden bezig gehonden door het vertoouen van interessante tafereelen. Vooral de comische uummers vallen aeer in den smaak, waaronder ,/A ha die Oscaren u De nieuwe loopjongen" uitmuuten. Wenschen we de vereeniging een spoedige ver- sterking der rijen toe. Sas van Gont, 8 Nov. Het zware stuk ijzer, dat de vorige week alhier in het kanaal viel is Maandag weder boven water gehaald. Dit ®e- schiedde door middel van een drijvenden bok, nadat een dniker eeuige kettingen aan het stuk had vastgemaakt. Ook het wagentje waarop het stuk gelegen had, werd op deze wijze weder op het drooge gebracht. Westdorpe. Heden werd ten huize van G. I. Kamoen alhier door notaris Dumoleijn ten verzoeke van de wed en erven P. J Dhaene en de Erven D. Dhaene geveild het huis bewoond door de wed. Dhaene en wed. Begijn. Hoogste bod werd gedaan door 'de heer CI. Remerij a 650. De herveiling zal plaats hebben op 2 Dec. a. s. Kloosterzande. Nadat door den heer J. Adriaansen, hoofd der school te Lamswaarde, voor de ledeu der //Hanze" en verdere belangstelleDden eene interessante lezing was gehouden over het not der boekhoudiug, ook voor landbouwer en kleine nenngdoende, gaven zich 22 leden op voor het volgen van een cursus in boekhouden door den heer J. A. te geven. De cursus zal verdeeld zijn over 22 lesen, elk van 2J uur, en spoedig een aanvang nemen. Behalve boekhouden zal hij ook omvatten eenige algemeene handelskennis, handelscorrespondentie en een en ander over handelsrecht. Na wat gernststellender geweest te zijn, maken de berichten uit Rusland thans opnieuw melding van de meest bloedige botsingen, die op een nieuwe verergering van den eenigszins kaimeren toestand schijnen te wijzen. Het meest pessimistisch is wel de Standard-corres pondent. Deze schrijit over het optreden der zooge- naamde vZwarte bende" te Moskou ;/Deze bende stelt zich voornamelijk het dooden van studenten ten doel, onder het voorwendsel van gevoig te geven aan patriotische motieven, en de autoriteiten onthouden zich van elk ingrijpen in haar optreden. ./Gisteren was ik getuige van de ontwijding van de heiligste plek van Moskou, de kapel van de Madonna- Tverskaia. Op de trappen van deze kapel hield men opzwepende redevoeringen voor een menigte, die bestond uit het schuim der maatschappij, zooals men dat slechts in de groote steden vindt. yEen der sprekers vertelde hoe men een student had vermoord, in de rivier geworpen en daarna gesteenigd, tot er niets meer van zijn lijk over was. Dezeellende- lingen zongen beurtelings godsdienstige gezangen en het Russische volkslied. Vervolgens begaven zij zich naar het Kremlin, waar zij wisten te b^werken dat de man, die Dr. Banmann door geweerschoten in den rug had gedood, in vrijbeid werd gesteld. Een ander telegram meldt, dat in Libau de infanterie- troepen een detachement kozakken in de pan gehakt hebben. Over den toestand in Odessa seint de aangehaalde Standard-correspondent een beschrijving van de meest weerzinwekkende tooneelen. Wij ontleenen daaraan slechts het volgende //Het aantal gewonden worrit bij benadering op 3500 personen geschat. Omstreeks 12,000 personen zijn ge- k w etst. //Alleen in de wijk Moldovanta is een duizendtal dooden en gewonden van twaalf uur 's nachts tot den volgenden middag op straat blijven liggen. Daarna lieten de autoriteiten in aller haast de lijken opruimen, die ongeteld werden begraven. //In de Jodenwijk werden grijsaards, vrouwen en kinderen bij hoopen vermoord of verminkt. Bij de honderd personen werden uit de bovenverdiepingen der huizen op straat geworpen. De Joden vochten met den moed der wanhoop tegen het overweldigende aantal hunner vijanden. »De bevolkiug built als waren't wilde beesten. Zonder den moed van studenten en liberalen, die den Joden te hulp kwamen, zouden dezen nog veel meer verliezen te betreuren hebben. Thans leden in de binnenstad de aanvallers nog zwaarder verliezen dan de Joden en hunne Christen-bondgenooten, daar de iaatstgenoemden beter gewapend waren. -/De troepen vielen slechts de studenten en liberalen aan. Gedurende de drie laatste nachten maakten sol daten en politie-agenten gemeene zaak met de opstande- lingen. //Ziehier een incident, dat aantoont hoe door sommige politie-dienaren aan de onlusten wordt deelgenomen //Hedenmorgen vroeg bemerkte men een oude vrouw, die met moeite, op een stok geleund, voortstrompelde. Van tijd tot tijd zuchtte zij diep. Eenige studenten, die dit wantrouwden, hielden haar aan en rukten haar de vodden die ze droeg van het lijf. Toen bleek dat men te doen had met een politie-agent, die geheel beladen was met gouden en zilveren sieraden. De studenten schoten hem op staanden voet dood. »Heden", seint de Standard-correspondent van den 5en, //bezocht ik een gebouw, waar 2500 jodenkinderen zijn gehuisvest. Deze kinderen waren uitgehongerd door het gebrek aan brood dat hier gedurende de laatste dagen heerscht. «De civiele gouverneur heeft, nadat de slachtingen geeindigd waren, het gelnkkige denkbeeld gehad aan de burgers inschrijvingen te vragen voor een som van 250,000 gulden, om de salarissen der poHtie met 75 gulden 's maands te kunnen verhoogen. De universiteit is in drieen verdeeld. Twee der gebouwengroepen zijn door troepen bezethet derde vormt het fort der studenteu. Dit gedeelte is veisterkt, en men zegt dat de studenten plan hebben twee berg- kanonnen te bemachtigen, om ze daarheen over te brengen. In deze gei'mproviseerde vesting bevinden zich ook eenige honderden Israelitische vrouwen en kinderen, ■die door de studenten worden geholpen en gevoed." Reuter seint uit Odessa, na melding gemaakt te hebben Op verzoek van de Commissie der te Mid- delburg te houden oud Goud- en Zilverwerk-ten- toonstelling hebben zich o. m. tot correspon- deerende leden bereid verklaard de heeren H. G. Hammacher, notaris en Jid der Provineiale Staten, te GroedeMr. P. C. J. Hennequin, lid der Tweede Kamer en burgemeester vau Aarden- burgJ. A. van Rompu, lid der Gedeputeerde Staten te Ter Neuzen J. F. A. M. van Waesberghe, lid der Provineiale Staten te Hulst; D. J. Oggel, lid der Provincialle Staten en burgemeester van Axe], en K. J. A. G. baron Collot d'Escury, burgemeester van Hontenisse. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. kerk te Aardenburg door Ds. A. H. Sckolte te Zutfen. Vrijdag jl. had te Hoofdplaat een land bouwer zijn portefeuille met een bankbiljet van honderd gulden verloren, welk verlies bij bekken- slag werd aangekondigd. Geen half uur later, of een arme, doch eer- lijke vinder bezorgde het verlorene terug waar- voor hem tien gulden werden ter hand gesteld, zoodat ook hij een goeden dag had. Maandagmorgen zijn ten stadhuize van Gent aanbesteed de bijkomende werken aan de nieuwe zeehaveninrichtingeB (landpijlers, graveu van een kanaal voor de kleine scheepvaart, uitdiepiug der havenkom enz.) Ramiug frcs 2.022.560.55. Laagste inscbrijver was de heer G. A. v. Hattum, Sliedrecht, voor frcs. 1.750.300. Verder werd ingeschreven door de heeren V Dumon, Uitkerke, fr. 2.289.000, G. Kalis Wzn. Sliedrecht, fr. 2.J 57.000, L. Volfcer en P. Bos' Sliedrecht, fr. 2.140.000, E. de Cloedt, Brugge' fr. 2.103 682.61, F. Charels en G. Ritte, Brussel fr. 2.075.000, S. de Taeye&Co.,Gent, fr. 1.984.000 en Detilloux, Vossaert en Neyt, Selzaete fr 1.774.500. Hoek, 7 Nov. Kwam verleden Zaterdag in een naburig blad een bericht voor over het exploiteeren van Renard-treinen in Zeeuwsch- Vlaanderen, Oostelijk deel en werd daarbjj de hoop uitgesprokeu dat die exploitatie ook spoedig in deze stmk mocht plaats hebben, thans meldt men dat die exploitatie spoedig van uit ouze gemeente zal plaats hebben. Alhoewel het be- doelde blad voor ooze gemeente in het geheel geen hoop scheen te koesteren, zoo knnnen wjj nochtans wel de eerste zijn om er van te profiteered Axel. Voor een talrijk opgekomen publiek gaf de zangvereenigiug Excelsior Dinsdagavoud haar eerste winterconcert. Behalve een 5tal zang- nummers werden twee blijspelen, twee kluchten en een drielal voordrachten opgevoerd, die her- haaldelijk de lachspieren van de aandachtig luisterende toeschouwers in beweging braohten. Wanneer bij het samenstellen van het programma het doel geweest is de bezoekers eens ducbtig te laten lschen, dan is dat volkomen bereikt. Elk stukje gaf er aanleidiug toe en niet minder de komieke costumeeriug van het laatste blijspel Hoe ouder hoe gekker of een vrijer vau vijftig jaren. Het slot van het programma was een komische scene voor 5 heeren en 5 dames: Terug van het carnaval. En het was een echt carnaval geweest. Men zag een Poolsch edelman met een 1 arisieriDe, een Indiaan met -een Spaansche, een Dnitsche boer met een Jockey, een paljas met een Zigeur.erin en een toovenaar met een Chiueesche. Het geheel maakte een heel mooi effcet en een luid applaus was dan ook het loon dat de op- voerders ten deel viel. Moge de vereeniging in het afgeloopen jaar ook al eenige leden verloren hebben, den goeden naam dien Excelsior op hei gebied van zang en rederijek in onze gemeente verworven heeft, is ongeschonden gebleven. Ministerieele verstrooidheid. De 's Her- togenbossche Crt. verteit van den meest verstrooiden Minister van het voor-vorige Kabinet de volgende anecdote HiJ 'n een botel gelogeerd en liet zich s morgens zeer vroegtijdig roepen. Er was toen nog geen van de medegasten op. Al hun schoeneH en laarzen slonden nog voor hun deuren, en onze Minister merkte dat op, omdat hij tevergeefs de zjjne voor de deur zocht. Waar waren die nn P Er was geen tijd te ver liezen. Zijn trein vertrok binnen't kwartier. En ten einde raad kiest Z.Exc. een paar uit, dat hem t best schijnt te zullen passen. Beneden laat hij bij den portier van't hotel een gouden tientje achter, om den verontwaardigden eigenaar van de meegenomen laarzen tenminste eenigszins schadeloos te stellen. Maar de eigenaar heeft zich nooit opgedaan. Zijn Verstrooide Excellentie had zijn eigen laarzen aangedaan Een buitenkansje Een loteling van het vorige jaar, te Oud-Beierland werdt dit jaar opgeroepen in werkelijken dienst doch eenige dagen te laat volgens den wettelijk daarvoor gestelden termijn. Het protest daartegen had ten gevolge, dat hij nu is vrijgesteld. Uit den Haag meldt men Het lijk van het meisje dat Zondag in haar woning aan de Vinkensteijnstraat alhier door een revolverschot werd gedood, is ter gerechtelijke schonwing naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. Lit het politie-onderzoek moet ten duidelijkste gebleken zijn, dat het ongeval een gevoig is van een samenloop van noodlottige omstandigheden en hoegenaamd niet te wijteu is aan onvoorzichtigheid of roekeloosheid. De jongeman had eerst sedert eenige dagen het vuurwapen in zijn bezit, omdat hij was aange- steld als bewaker van een huis. Het gevaarlijk achtende de revolver op de wan- deling met zijn meisje hij zich te dragen, en het evenzoo niet raadzaam oordeelende het vuurwapen geladen in het huis van zijn meisje achter te la- ten met het oog op de kinderen, was hij naar de keuken gegaan om daar, alleen zijnde, de revol ver te ontladen. Drie patronen waren reeds door hem verwyderd. Een vierde patroon bleek eenigs zins vast le zitten. Om ook deze uit het wapen te verwijderen, klopte bij met den kolf tegen een kast. Hierbij schijnt, door de een of andere oor- zaak, de trekker te zijn overgegaan, althans plot- seliug weerklonk een sc'not, waardoor de jongeman zelf teu zeerste verschrikte. Op hetzelfde oogeu- blik dat bet schot afging, schijnt het meisje in de keuken te zijn gekomen, althans volgens de verklaring van den jongeman zag hij op dat oogenblik een schim laugs zich gaan. Volstrekt niet wetende dat het schot zijn meisje had getroffen, vroeg bij nog of zij ook was verschrikt. Zich omkeerende bemerkte hij echter dat zijn meisje op den grond dood ter neer lag. Men schrijft uit Velp Het tweede bedrijf van den gelddiefstal bij den heer Belder te Wort-Rheden, op tien minuten af- stand vau Velp, is thans ook afgespeeld. Zondag toen de dorpelingen tijd hadden om de inbraak bij Belder te bespreken en zich in gissingen te verdieperi, had de meer bewegelijke jougelingschap den tijd om te beproeven de dieven na te spenren. En werkelijk vonden de jongelui eenige papiereu die, bij Belder gebracht, bleken tot den inhoud van den geldtrommel te hebben behoord. De heer B. was er blij mee dat hij ten minste de papiereu terug had, al was dan het geld weg. Kom, jon- gens, zei hij, laten we eens terug gaan, misschien is er meer. Men kwam op een pkkje in de kale stille heide, en een der jongens zakte met een voet in den grond. Welk een succes, de lauge heidestruik werd met rappe hand verwijderd en daar lag toevallig de oude geldtrommel verroest en ledig. Dat het geval de politis op het goede spoor zal brengen is niet onwaarschijnlijk. L°e ^ir(,ctear van de Ee|,ste Nederlandsche Maatshappij tot Verzekering van Risico in Loterijen te s^Graveuhage (Lotisico) is voor het kantongerecht te s Gravenhage gedagvaard, teneinde zicb te verdedigen tegen de aanklacht, dat door hem in strgd met de loterijwet 1905 zou zijn gehandeld. I Deze zaak zal Donderdag voor het kantongerecht aldaar behandeld worden. Dat er voor het bnrgemeestersambt in het klassieke land der burgemeestersHolland, nog de noodige animobestaat, blijkt wel hieruit, schrijft de Haagsche correspondent van het N. v. h. Noor- den dat voor het burgermeestersambt te Schiedam een kleine 90 sollicitauten zich hebbeu aangemeld. Om halfuegen reed Zaterdagavond de 18jarige en oudste zoou van den heer J. de Graaf Hz te Midden-Beemster met zijn fiets zonder licht op den Neckerweg aldaar, op weg naar de ouderlijke woning. Op den hoek van den Rijperweg zag hij de van Alkmaar komeude tram naderen en stak de rails over om aan de andere zijde meer ruirnte te hebben. Inmiddeis naderde een zoon van deu land- dbouwer Zijp aldaar met zijn fiets, eveneens zonder Hcbt en komende van den Midden-Beemster. Terwijl beiden in voile vaart tegen elkander aanreden, passeerde hun juist de tram. De zoon van den heer De Graaf werd tegen de tram geslingerd en geraakte met zijn rechterarm onder de tram, die geheel werd afgeredeu, daarbij zicb nog aan hoofd en kaakbeen bezeerende. De ander kwam bij de 8loot terecht en schijnt minder ernstige kwetsuren bekomen te hebben. Onmiddellijk stopte de tram en nam den zwaargekwetsten De Graaf mede naar Purmerend, waar hij naar het Gasthnis werd Irnltig °e t0e9taDd °P 'l °°genblik «og hoog Men schrijft In het belang van jongelieden, die bij het ambacht zijn, wordt te Warga (Fivj des winters een teekencursus gegeven, die flink bezocht wordt. De leerkrachten geven zich kosteloos, voor andere uitgaven wendde men zich tot den gemeenteraad om 30 subsidie. Er hebben zich nu weer 16 leerlingen aangemeld en 30 acht men noodig voor aanschaffen van 'leer- middelen, daar er ook leerlingen zijn uit den onvermogenden stand. De meerderh'eid van het dagelijksch bestuur stelde voor het verzoek af te wijzen, de wethonder Bouma plcitte voor inwilhgmg. Met 8 tegen 3 stemmen werd be- sloten 25 subsidie toe te staan. N a deze beslissing deelde de voorzitter mede dat hy zijn bezwaren tegen dit besluit bij Gede- puteerde btateu zal indienen, omdat z. i. deze zaak niet is een gemeentebelang. Ook de meest zieke der matrozen van de Undine schijnt na aan de beterhand. Bacteriologisch is de aard van de ziekte intus- scheu nog niet op besliste wijze vastgesteld, zoo lezen we in het Hand. v. Anlw. De beweringen over zwarte pest inoeten dus voorbarig zijn geweest. Het huis van Paul Kruger te Pretoria zal binnenkort voor bezoekers opengesteld worden Een verslaggever van de Volksstem is op president's verjaardag, 10 October leefde hij nog, dan zou hij tachtig jaar zijn gewordeu in 'i huis geweest. In een kamer hiog het vol verwelkte kransen. Op een krans van Engelsche werklui stond te lezen: „Wij missen u." Op de lijn van Brussel naar Dendermoude reed een trein in voile snelheid, toen ploiseling een portier derde klasse openvloog en een kind van 34 jaar uit den wagon viel. De moeder trok aan het alarmsignaal, de trein stopte en de moeder, langs de baan terug loopende, zag in de verte haar kind aankomen zoo hard zijn kleine beentjes ait toelieten. Het kind had zelfs geen schram bekomen. In Boedapest heeft men in een aldaar aan- gekomen trein een onthoofd lijk gvouden. Het onderzoek toonde aan dat het slachtoffer, een student in godgeleerdheid, uit het venster had had geleund, op 't oogenblik dat de trein een tunnel binnenreed. Zijn hoofd werd afgernkt. Mosbach, Baden, zijn drie kinderen, die door hunne naar een bruiloftspartij ver- trokken ouders alleen waren gelaten, om t leven gekomen. Een van de kleinen wierp depetro- leurolamp om, vermoedt men. Er ontstond biand op de kamer. Alle drie ongelukkige schepseltjes werden gestikt gevonden. 001 fcizigers naar Amerika is een nieuwe bepaling gemaakt, die zeer onaangenaam treft. Voor het aan wal stappen zullen voortaan de ka]uits-passagiers dezelfde geneeskundige in- spectie moeten ondergaan als de tusschendeks- passagiers. Deze pijnlijke maatregel is inge- voei d nadat een aan trackoon lijdenden vreemde- ling, die vroeger als tusschendeks-passagier geweigerd werd, getracht heeft de wet te ont- duiken door de reis te herhalen als kajnit- passagier. Esn hoog ambtenaar van de Weener spoor-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2