Gemengde berichten. Telegrafische berichten. RECHTSZAKEN. PEST TE ANTWERPEN. Op- en aanmerleingen. De heer N. Glinderman, ODlvanger der di- recte belastingen, invoerrtchten en accijnsen te Alkraaar, heeft dezer dagen zijn 40jarig jubileum bij 'srijks belastingen herdaebt en ontving bij die gelegeuheid vele blijken van belangstelling. Zooals men zich herinneren zal, was de beer Glinderman geruimen lijd werkzaam als controleur te Oostburg, en gedurende een zitting-periode lid der Tweede Kamer in dat district. In de laatste helft der vorige maand werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen in Belgie toegelaten 125 melk- en kaKkoeien, en wel langs Clinge 79, langs Sas van Gent 19 en langs Veldzicht geuieente (IJzendijke) 17 stuks. De uitvoer langs al de greuskantoren aan de Neder- landsch-Belgische grens bedroeg 655 stuks, tegen 910 in de eerste helft van October. De geheele uitvoer in October was dus 1565 stuks, tegen 1686 in de maand September van dit jaar. Van de 655 melk- en kalfkoeien gingen er langs Rooste- ren 213, langs Roosendaal (station en Nispen) 139 stuks. De uitvoer langs Hoogeruts en Eysden bedroeg weer nihil. Sas vau Gent. De zware stukken die per spoor hier aankomen, voor de sluiswerken worden per wagon vervoerd tot aan de Ccoperatieve suiker- fabriek en van daar met een pont over het kanaal gebracht tot aan de nieuwe sluis. Dit alles geschiedt op rails met kleine wagens. Vnjdagnamiddag toen er eea kopstuk van een der sluisdeurtn op die pont was geplaatst, brak een der assen van het wagentje, waarop bet zware stuk, wegende 8500 K. G., kantelde en in het kauaal viel, in zijn val de roeiboot van scbipperJ. de Smidt, die die daar tegenaan lag verbrijzelende. Gelukkig kwamen hierbij geen persoonlijke on- gelukken voor. Maatregelen worden genomen om het zware stuk uit de diepte op te haleu. Voor het gerechtshof te 's Graven hage werd Donderdag behandeld de zaak tegen L F., 34 j., koopuian te Hulst, die ter gelegenheid van eene gemeenteraadsverkiezing aldaar een strooibi jet had geschreven en doen verspreiden, gericht tegen den candidaat voor die verkiezing, den heer Van Waesberghe, waardoor de eer en goeden naam van dien candidaat was aangerand, en die te dier zake wegens eenvoudige belee- diging door de Middelburgsche rechtbank tot 100 boete was veroordeeld, van welk vonnis de officier van justitie, die veroordeeiing van beklaagde wegens smaadschrift tot 1 maand gevangenisstraf had gevorderd, in hooger beroep was gekomen. Van deze zaak is bij de behandeling voor de rechtbank te Middelbqrg breed voerigmededeeling gedaan. 1 De beklaagde hield ook voor het Hof vol het stuk niet te hebben geschreven met de be- doeling om te beleedigen de bedoelde gemeente- raadscandidaat was zelf zijn vriend Hij achtte hem echter volmaakt ongeschikt als lid van den gemeenteraad. Adv.-gen., .Mr Reitsma, was van oordeel dat men hier met een zeer ernstig geval van be- leediging te doen heeftook bij de verkiezingen mag een zekere grens niet overschreden worden. Niet enkel verkiezingshartstochten, doch wel degelijk de booze bedoeling om te beleedigen heeft en grondslag gelegen aan beklaagde's actie. Op verzoek van den beleedigde heeft adv.-gen. daarom den officier van justitie uitge- noodigd in hooger beroep te komen. Adv.-gen. vorderde veroordeeiing van bekl. tot I maand gevangenisstraf, conform het requisitoir van den officier van justitie. Uitspraak 16 dezer. De Rotterdamsclie rechtbank heeft de twee jonge bandieteu, die den gepensionneerden Capteiu vermoordden in zijn wouing in de Breedestraat elk veroordeeld tot 15 jaar gevangenis. Neeltje Lokersp, het Zeeawsche meisje, dat verleden jaar een lezing heeft gehouden over het onderzoek naar het vaderschap, enz., is voornemeus binnenkort eea serie lezingen in ons land te houdeu. Toen de logementhouder C. B. in De Post- hooru te Rheden zich Donderdagavond omstreeks II uur naar bed begaf, miste hij een bhkken trommeltje, inhoudende een bankbiljet van /300, 1 van 100, 1 van f 60, 1 van f 40, eeuig klein geld en geldswaardige papieren, hetgeen in een alcoof achter de gelagkamer op een plank boven het ledikant had gestaan en waaruit hij 's avonds om zes uur nog geld had gewisseld. De dieven schijnen binnengeslopeu te zijn, want sporen van braak waren niet te bespeurm achter het huis op het land echter kon men duidelijk voetsporen zieu van twee personen, die naast elkander haastig het bosch waren ingeloopen. Aan de Z. C. werd het bericht outleent- dat de burgemeester van het grensolaatsje Dink, sperloo, den lotenlingen, die in Aalten geloot hadden, te kennen gaf, dat ze onder geleide vau den veldwachter naar het dorp terug moesteu. Dat zulk een voorzorg niet overbodig was, blijkt uit hetgeen de correspondent van het Vad. nu meldt tfEen aantal lotelingen uit Dinksperloo hebben zich bij hun terugkeer uit Aalten zeer woest ge- dragen. Op weg is eea landbouwer uit IJzerloo aangevallen. Een mand met eieren werd hem ontrukt en de landbouwer kreeg, toen hij zich weerde, een aantal knuppelslagen. In een bier- huis werden de ruiten vernield, enz. Uit Gendt meldt men aan de Geld.: Dat een ongeluk zelden alleen komt, ondervindt zeker het huisgezin Doeleman alhier. Verleden zomer werd het huis een prooi der vlammen, .waarbij veel verbrandde daarop werden een paar kinderen aangetast door den typhus. Nu ligt de vrouw des huizes met nog een dochter aan die vreeselijke ziekte, en daarbij komt nog, dat Maan- dagmorgen de vader C. Doeleman, door eene be- roerte getrotfen, dood neerviel, terwijl hij bezig was water te putten. Uit Nijmegen meldt men Het stoffelijk overschot van het op deu Duivels- berg vermoorde meisje, Maria Droixhe, wordt op de begraafplaats te Wijler (Duitschland) opge- graven en per lijkwagen naar hier en vervolgens per trein naar Wandre (Belgie) vervoerd, om op de begraafplaats van het in de uabijheid gelegen dorp Herstal te worden bijgezet. Alvorens het vervoer plaats heeft, wordt het lijk op bijzondere wijze opnieuw gekist. Een soldaat te Naarden in garnizoen, bracht een bezoek aan zijn vroegere beminde te Hoorn. Wijl hij echter naar zijn zin niet goed werd ont- vangen, maakte hij zich zoo driftig, dat hij den vader van het meisje met een mes diepe wonden toebracht. De dader nam daarop de vlucht, doch werd achterhaald en in hechtenis genomen. Als curiositeit deelt men aan de #Nbr" mede, dat een dienstkaart aan het adres van den burgemeester van Udenhout, 28 Dec. 1898 door Burgemeester en Wethouders van Venloo verzon- den, eerst den 20 October j.l. in zijn bezit is ge komen na een reis van bijna 12 jaar! De kaart is ten postkantore te Venloo afgestempeld 28 De cember 1893 om 121 's nam.; te s'Hertogen- bosch 19 October 1905 om 56 's namiddags te Udenhout 20 October 1905 om 8 uur's voor- middags. Broedsrliefde Menno D. te Heiligerlee was wegens mishandeling tot drie weken gevange nisstraf veroordeeld en moest zich dezer dagen aanmelden om de straf te ondergaan. Veel zin om te gaan #zitten" had hij niet en er viel hem dan ook een pak van het hart toen zijn broeder Jacob aanbood om als plaatsvervanger op te treden eu zich voor' ^Menno" bij den cipier van het huis van bewaring te Winschoten uit te geven. Zoo gezegd, zoo gedaan. Jacob nam om zich te Vverdrie8ten", eenige borrels en toog naar Winscho ten. Bij het huis van bewaring aangekomen, werd hij opgemerkt door de marechaussee. Deze bezorgde hem wegens dronkenschap een plaatsje in den toren. Zijn voornemen om ware broeder- Jiefde te toonen werd dus niet ten uitvoer gebracht. De ziekte, waarvan de bjj Antwerpen in quaran- taine liggende Duitsche barb Undine verdacht wordt is de pest. Te Pisagua, Chili, waar het schip vandaan kwam, heerschte die ziekte hevig. Daar is de kapitein aan de gevolgen eener ver- dachte ziekte overleden. De Undine vertrok op 26 Juui nit Pisagua, onder bevel van den eersten stuurman. Op 12 Juli stierf, na hevige koortsen, een matroos. Op 30 Augustus een tweede matroos en op 27 October een defile, die niet in zee begraven werd, daar men in het gexicht der bust was en men op 29 October de Schelde binnenliep na het gebeurde te hebben gesigualeerd. Toen het schip in quarantaine kwam, lag er een man zwaar ziek te bed en waren vier auderen zoo, dat ze zich ternauwernood op de been konden hoaden. Het lijk va.i den laatstgestorven matroos is ge- schouwd. Het resultaat zon op builenpest wijzen, maar het onderzoek wordt voortgezet. Strenge maatregelen zijn genomen ter bewaking van het schip. Dit had twee Hollandsche loodseu aan boord, den zeeloods Van Oppen en den rivier- loods P. van Boven. Volgens de Etoile Beige heeft de schepen van Antwerpen, Desguiu, verklaard, dat de ziekte aan boord van de Uudiue wel degelijk pest is geweest. Desguin voegde er bij, dat Chili op schrome- lijke wijze zijn plichten verzaakte door de Belgische regeering niet te waarschuwen omtrent het voor- komen van pest in Chili en door aan de Undine een schoonen gezondheidspas af te geven. Zaterdag werd uit Antwerpen aan de N. R. C. gesemd Ik heb zooeven een onderhoud gehad met den provincialen griffier eu den secretaris van de gezoudheids-commissie voor de Schelde. Het bacte- riologisch onderzoek heeft aangetoond dat wij met de zwarte pest te doen hebben. De tijdige her- kenning van de ziekte is te danken aan Dr. Ver- sichelt. Een dokter van de quarantaiue te Doe! is thans met de zieken in de barak opgesloten. Een jong inwonend geueesheer van het St. Eliza- belh's-gasthuis is sedert gistereumorgen aan den dienst toegeyoegd. Prof. Van Ermenghem, de staats-inspectenr, en Dr. Voituron en Dr. Vau de Velde die met de bemanning van de Undine in aauraking waren geweest, worden vandaag of morgen vrij gelaten. Men vervolgt een nauwlettende waarneming van de twee loodsen die te Vlissingen aan boord waren gekomen. Binneo enkele dagen mag de met sal- peter geladen Undine met een nieuwe bemanning naar Antwerpen opstoomen. Ratten zjju niet ge- vouden. Men is ontevreden dat het bacteriologisch onder zoek zoo laat is gekomen. De matroos Ibsen was al rier dagen dood. De ziekste matroos bad vandaag 88 gradeu koorts. Broeders uit Gent en een zuster uit St. Nikolaas verplegen de zieken. Een globe-trotter op rolletjes. Te Tunis is een Amerikaansche globe-trotter aangekomen, die, als de weg goed is, vijftien K. M. per uur aflegt, dank zij een vernuftig gevonden systeem van rolschaatsen. De man heet Crawford hij is 1 Mei 1.1. uit Boston vertrokken eu hij keert terug over Tunis, Egypte, Perzie, Afghanistan, Indie, Cochinchiua, Japan, de Pbilippijnen en San Francisco. Als een echte wereld-waudelaar vertrok hij zonder een cent op zak en om in zijn onderhoud te voorzien, treedt hij op reis op als kunstrijder op rolschaatsen en zijn geheele onderue- ming gaat. op rollen. Een Canadees, die bij den bouw van de tentooustelling te Luik was werkzaam geweest heeft dezer dagen een poging gedaan om uit het Canadeesche paviljoen eenige stukken gouderts ter waarde van 100,000 fr. te stelen. Hij had een der bedieuden overgehaald, wist met een valscb papier den opzichter ergens anders heen te sturen en dreigde zijn helper met den dood als hij hem dnrfde verraden. Toch had deze de politie gewaarschuwd, en toen de man juist bezig was aan het nitsnijden van het glas der vitrines, waarin het erts lag, klonk een schot als signaal, en bleken alle nitgangen door politie bezet. 's Gravenhage, 6 Nov. Het Koninklijk echt- paar is voornemens om zich den lOden November van Schwerin naar Baden-Baden te begeven, om van daar den 13den November naar Stuttgart te vertrekken en deu 15 dezer naar het Loo terug te keeren, Op 86jarigen leeftijd is alhier overleden Jhr. Mr. W. de Jonge, vroeger secretaris-generaal bij het departement van justitie, oud-lid van den Raad van State. Aan het departement van Marine wordt chef der afdeeling personeel en defensie de kapitein luitenant Baron van Asbeck, thans chef de bureau van het personeel, in welke betrekking hij wordt opgevolgd door den kapitein-luitenant Baron Van Hardenbroeck. Berlijn, 5 Nov. Een telegram uit Shangai meldt dat de onderhandeling over een Dnitach- Chineesch handelsverdrag in eerste lezing tot een goed einde zijn gebracht. St. Petersburg, 5 Nov. De leiding var. het departement van binnenlandsche zaken, is tijdelijk opgedragen aan Durnovo, adjunct-Minister. St. Petersburg, 5 Nov. De jodenmoorden duren nog steeds voort. Zij wapenen zich dan ook in spijt der gegeven bevelen. Wilte heeft aan een Israelietische deputatie beloofd onmiddel- lijk een proclamatie te zullen uitvaardigen ter beseherming der Joden. Tomsk, 5 Nov. Bij den aanval op het spoor- weggebouw, waarin roim 4000 personen gevlucht waren, zijn, nadat dit gebouw door de manifestanten met petroleum begoteu en in brand gestoken was, ruim 600 personen, of levend verbrand, of in wanhoop uit het raam gesprongen, of door de aanvallers op een andere wijze vermoord. Er bevonden zich tal van vrouwen en kinderen onder de slachtoffers. Weeneu, 5 Nov. Heden heeft hier een ge- regeld gevecht tusschen de Duitsche- en Slavische studenten plaats gehad. Tal van manifestanten werden zeer zwaar gekwetst. De reddiugmaat- schappij heeft naar verscheidene plaatsen ambu lances gezouden, om de gewonden te kunnen ver- voeren. Toulon, 5 Nov. Drie duizend werklieden van het arseaaal alhier kwamen gisterenavond bijeen en besloten den minister de onmiddellijke weder in dienstneming te verzoeken der uit het arsenaal ontslagen werklieden. Indien zij binnen 24 uur geen bevredigend antwoord hebben zouden zij de algemeene werkstaking proclameeren. De werk lieden van het arsenaal te Brest hebben een der- gelijk beslnit genomen. Dantzig, 5 Nov. De gemeenteraad heeft be sloten een crediet van f J 2,500 toe te staan ter gelegenheid van het zilveren huwelijkafeest van het Duitsche Keizerspaar te stichten van een senatorinm voor werklieden enz., die aan long- ziekte lijden. San Francisco, 5 Nov. Elf Amerikaansche wal- vischvangers zijn door het ijs ingesloten op de kust van Alaska. Zij hebben nog slechts levens- middelen voor enkele dagen bij zich. Warschau, 6 Nov. Hier werd gisteren een Poolsch nationale betooging gehouden. De stoet kwam uit de kathedraal en werd geleid door Katholieke- en Evangelische geestelijken. Er waren 100.060 deelnemers van alle standen eu vereenigingen. De orde werd door jongeliugen gehandhaafd, de politie bleef onziehtbaar. Bakoe, 6 Nov. Toen de conservatieve RuS- sische Mahomedaansche arbeiders met nationale vlaggen en afbeeldingen van den Czaar betoogingen hielden, is door Ameniers uit de huizen geschoten en met bommen enepowrg. Werklieden stakes daarop een huis van de Armeniers in brand, waar van het vuur op 20 anderen oversloeg. 15 bommen ontploften, benevens kisten met patronen, mausergeweren en dumdumkogels werden ontdekt. De manifestanten plunderden de winkels. 20 hunner werden gedood en een aantal gevangen genomen. St. Petersburg, 6 Nov. Uit Riga wordt ge- meld dat een aantal orthodoxen met Israelieten in botsing kwamen, 10 personen werden gedood en 15 gewond. Tiflis, 6 Nov. Gisteren werd toen de te- volutionairen met portretten van den Czaar door de straten trokken, op hen geschofen en met bommen geworpen. De troepen die den optocht begeltidden, beantwoordden het vuur. 10 personen werden gedood en 30 gewond. Twee persouen die een mand met bommen droegen, werden doer springende bommen gedood, terwijl een voorbij- ganger gekwetst werd. In de stad heerscht een groote paniek. INGEZONDEN STUKKEN. Het optreden van Chretienni en juffrouw Louisette behoort weer tot het verledene. Was dit optreden nu zoo iets bijzonders om daarop nog eens terug te komen Lewis. 'tWas wonderbaar! Vooral het juffertje was eenig. Men luistere slechts naar de ontboezeminc van het V olksblad. vDat juffertje is er eentje, dat een heel publiek voor arzich weet in te nemen, met een aardig snoe^V en een //paar schalke donkere oogen, waarvan zij gebruik weet »te maken Daarbij een aardig figuurt/«, een lieve stem, z/graceiijke bewegin^Vj en die gepaste losheid, die eene //zangeres van haar genre zoo goed staat We lezen verder nog van ,,soldaa<;'«", „matroos/V", vgezichtjfs", //manier/;Vi Lief, niet waar? Ach ja, zoo'n tooneelpoes/<? met een aardig snoef/sen schalke oogjes kan sommige gemoederen iu vuur en vlam zetten. Maar, zulke avonduitvoeringbeschrijvinkjes zullen velen toch wat al te poezelig en liefjes vinden. Ach, hoe geheel anders is de toon van een ingezonden stuk in hetzeifde nommer van dat blad Iemand, zich Ludovicus noemende, komt op tegen het raadslid Dees over zijn voorstel om geen advertentiiin van de gemeente meer in het Volksblad te plaatsen. De heer Dees wordt beschnldigd van //deu knuppel yvan den partijhaat te werpen, in het anders nog al zrvreedzame hoenderhok, dat we den Raad noemen" en verder lezen we slechts het zwaard van den redeloozen partijhaat werd suizend boven de hoofden der vroede z/mannen rondgeslingerd". Vreeselijk! afschuwelijk Eerst gebruikt dat raadslid den nknuppnl van den partijhaat" en dan om de maat vol te meten, dan .,het zwaard van den partijhaat" ja van den redeloozen partij haat. En dan siingert hij dat zwaard suizend rond over de hoofden der vroede hoenders, pardon, vroede manDen. Dat is mannentaal. Kan niet een of ander raadslid mededeelen, hoe hij zich gevoelde, toen dat zwaard zoo suizend over zijn hoofd werd rondgeslingerd Wie heeft ooit kunnen denken dat het raadslidmaat- schap zoo gevaarlijk kon worden Maar in ernstde vraag dringt zich va* zelf op, of men met de verandering van het neutra/e Volksblad in een vrijzinnig blad, een partijb\&A, de bedoeling heeft gehad, de partijen tot elkander te brengen, vrede te stichten, den partijstrijd minder hard en hateliik te doen zijn, den partijhaat te temperen Als dat de bedoeling is geweest, heeft het blad tot heden daarvan nog niet het minste blijk gegeven. Of is het de bedoeling geweest een dam op te werpen tegen het meer en meer overmoedig worden van en de verkeerde en onjuiste voorstellingen door organen van andere richting Of is het de bedoeling geweest die andere richtingen, die andere partijen te bestrijden daar en waar men zon kunnen Is niet het Volksblad geworden het partijblad van, ik zeg niet de liberalen, maar van een deel der liberalen dezer streek Wat heeft ook dit blad, evenals zeker blad van andere richting, nog anders gedaan dan hout op het vuur ge- stapeld en het vuur aangeblazen Men herinnere zich slechts de laatste gemeenteraads verkiezing Het is toch al zeer onnooze) te willen beweren dat het oude neutrale Volksblad nog bestaat, dat het Volks blad van th^ns hetzeifde Volksblad is vau voorheen. De heer Dees zeide dan ook zeer terecht dat het oude Volksblad niet meer bestaat. Er was dus alle reden om de vroeger met het blad gesloten overeenkomst te lierzien. De heer Dees heeft eemeend de overeenkomst geheel te moeten laten vervallen. Hij meent dat genoegzaam publiciteit wordt gegeven aan wat de gemeente publiek wil maken, door adverteeren alleen in de Ter Neuzen- sche Courant. Dus vond hij geen termen om in partij- bladen te adverteeren, aangezien dit in dit geval niets anders zon zijn geweest dan het verleenen van steun aan die bladen. Zoo is, geloof ik, in 't kort zijn gedachtengang ge weest en dat hij het zwaard van redelooze partijhaat suizend heeft rondgeslingerd hij zal er steilig wel vreemd van hebben opgekeken. Was hij zoo partijznchtig geweest dan had hij bij- voorbeeld kunnen zeggen .,zie, het Volksblad heeft nu al eenige jaren het voordeel genoten, laten we nu ook L. et eens bedenken." Want er is toch ongetwijfeld evenveel reden voor zoo niet meer om in dit blad te adverteeren als in het Volksblad. En zoo zou men veeleer tot het besluit komen dat de liberale raadsleden, die zich zoo voor het Volksblad inspannen, partijznchtig handelden. Ook de heer Van den Hoek krijgt in het zelfde ar- tikeltje een veeg. Ook hij wilde ri. m. het adverteeren in het Volksblad staken, ofschoon de post op de be- grooting was gebracht door Burgemeester en Wet houders. Dus moest de wethouder v. d. Hoek er voor zijn Och kom. Ten eerste zijn niet de Burgemeesters en de Wet houders ieder afzonderlijk verantwoordelijk voor de begrooting, maar rust die verantwoordelijkheid op het college van B. en W. wat geheel iets anders is. Ten tweede kan een wethouder in de vergadering van dat coliegie een post hebben gesteund, doch kan hij zeer goed in de raadszitting door hetgeen anderen aanvoeren tot andere gedachten komen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2