Ter Nftuzensche Courant. - Zaterdag 4 November 1905. 45° Jaargang. Lokken van werklieden naar Duitschiand. 1IJED0I aa BILUI. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. BELASTING op het houden van honden. FEUILLETON. TER NEUZEN, 3 November 1905. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland ziin met ingang van 1 December bij den Pro- vincialen Waterstaat benoemd tot teekenaar- schrijver de heer J. J. van Weijnsbergen, te Middelburg, vroeger alhier, en tot klerk de heer A. Salomd, werkzaam bij den ingemenr te Ter Neuzen. Blijkens achterstaande advertentie zullen alhier de volgende week in het //Hotel de Commerce" gedurende drie dagen voorstellingen worden gegeven door de electrische bioscoop van Wegkamp. jflet succes dat deze inrichtingen allerwege ge- nieten, deed den ondernemer besluiten ook aan onze gemeente een bezoek te brengen. Een uitge- lezen keus der uieuwste tableaux worden geannon- ceerd, welke zeker niet zullen uaiaten de belang- stelling te trekkeu. De te IJzendijke beroepen predikant, de heer Zillingen Molenaar, zal Zondag 12 Nov. bevestigd worden door den vandaar vertrokken predikant den heer E. K. Groeneveld, tbana te Zuid-Scharwoude. Door kerkvoogden en notabelen der N. H. kerk te Biervliet is de hoogbejaarde weduwe J. Risseeuw tot kosteres benoemd, ter vervauging van haar overleden echtgenoot, die tot zijn HO' jaar als koster fungeerde. De heer S. W. Weisfelt, secretaris van Eede, heeft tegen 1 Januari a. s. eervol ontslag uit die betrekking gevraagd en verkregen. Sas van Gent. De persoon bij wie zich de vorige week bloedvergifiiging voordeed is zoover aan de beterhaud, dat hij thans geheel buileu ge- vaar is, zoodat men zijn spoedige herstelling kau verwacbten. Koewacht. Is den toestand van den gewonden Adolf Raes is in den laatsten tijd geen gunstige verandering gekomen. Het schrjnt, dat door de verwondiug inwendige deelen gekwetst zijn, die wellicht eene nienwe operatie noodzakelijk zullen maken. Grasp zou men den gewonde daarvoor jiaar een of ander ziekenhuis in eene groote stad vervoeren, docb de toestand van den hjder laat een vervoer nog niet toe. De verdachte v. d. V. is nog steeds in hecbtenis, terwijl het onderzoek, of ook anderen aan de verwonding medegeholpen hebben, krachtig wordt voortgezet. Sommige menschen bebben in dit toch met tegenspoeden te kampenEen braaf arbeider in deze gemeente was langen tijd ziek geweest. Uitgaven waren groot, inkomsten genng. Gelukkig, de man herstelde en nu zouden de gemaakte schulden spoedig betaald zijn. Door bard werken van man en vrouw, door zuimg te leven had men eindelijk genoeg overgespaard om een paar kleine varkens te koopen. Deze zou men vetten en in het voorjaar aan goeden prijs verkoopen. Maar, o wee, plotseling werd een der varkens ziek. De slacbter werd geroepen en deze raadde aaa bet dier onmiddellijk te slachten en het andere te verwijderen. Nog dienzelfden avond werd het varken gedood. Nu was de hoop op het andere dier gesteld. Doch het tweede varken werd zwart en blauw en moest in den put gestopt worden. Daar ligt nu de hoop dier arme heden. Wie helpt hen aan geld om een ander varken te koopen? Een rarkensverzekering bestaat hier nog niet. Clinge. Aangezien er op de opengestelde mos- selbauken zeer weinig zaad meer te halen is, zijn vele visschers uit deze gemeente en uit Graauw reeds begonnen met het rapen van kreukels of alikruiken. Zij verkoopen die aan venters, die er Belgie ver mee intrekken en ook in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen er mee leuren. Zoowel visschers als leurders weten zoo gedurende eeuige maanden den kost te verdieuen. Graauw. Antwerpen heeft zijne zakkende kaden, wij hier onze zakkende schoeiing aan de Paalbaven, waarvan een beetenschipper de lastige gevolgen ondervoud; bij kon niet vlot geraken voor een gedeelte zijner vracht was overgeladen, mettegen- staande alle moeite werd gedaan om met voile lading weg te kunnen varen. Men meldt ons Op sommige beetenakkers begint zich aan de bieten hederf te vertoonen, wat uiet moet verwonderen als men er op let, hoe lang reeds veel akkers 1 totaal doorweekt, ja gedeeltelijk ouder water staen. 't Is te hopen, dat de kwaal zich niet uitbreidt door het afsnijden zou de oogst heel wat in gewicht verminderen en het arbeidsloon vermeerdereo. Yrij bewerkt door A 510. 26) ,/Neem mij niet kwalijk, vader, maar niet als mijo eer er onder lijdt." „Zwijg Ik verlang, dat alle leden van mijn oezin bedenken, wat zij aan den rang der familie verschuldigd zijn, en dat zij zich in dit opzicht schikken naar mijne voorschrifteu. In het bijzon- der verlang ik, dat mijn zoon als hij mijn zoon wil blijven geen verbintenissen sluit, die ik niet kan goedkeuren, en die strijden tegen de waardig- heid van mijn huis. Arbeid is geen scbsnde, vader. ,/Zwijg! Geen wootd meer! Wat weet jij daarvan! Voor mij is het een schande geweest. Ik weet wat een arme duivel te beteekenen heeft, als hij moet werken om zijn brood te verdienen. Sedert dit oogeublik zet je geen voet meer bij de Burnett Kompany, of je bent mijn zoon niet langer n Vader '/Zwijg,ik blijf bij hetgeen ik gezegd heb! Je blijft in mijn huis en schikt je naar mijn wenschen, en dan ben je mijn beminde zoon of je gaat heen en doet wat je wilt dan ben je het nietGa je gang maar 1 Je zult wel Dinsdaguamiddag is een 16jarig meisje, in de Sumatrastraat in den Haag woonachtig op den Badhuisweg te Scheveningen door de stoomtram der S.S. overreden en gedood. De 79jarige krasse badman Willem van der Toom, die dezen zorner zijn 50jarig feest als badman heeft gevierd, gaf Zaterdag weder een staaltje van zijn ijver. De bom SCH 58, waarop zijn scboonzoon C. Bruin als schipper vaart, lag gereed in de haven om ter haringvisscherij te vertrekken toen een matroos onwillig werd om mede te gaan. De reeder loofde toen een hand- geld uit om den onwillige te vervangen, waarop de oude Van der Toorn de bom beklom. De tros van de sleepboot werd vastgemaakt en de krasse Willem van der Toorn vertrok ter haringvisscherij. Een Fransche heer, die 's avonds uit deu scbouwburg te 's Hage kwam, werd door een vrouwspersoon medegetroond naar hel Haagsche Bosch. Nsdat hem daar door de vrouw eerst geld was afgeperst, verscheen ten slotte //een vriend" van die vrouw op bet tooneel, waarna beideu den Franschman beroofden van zijne porte- feuille, welke drie bankbiljetten van 10 in- hield. De politie heeft den man en de vrouw zien, waar bet op uit loopt. Als je wat onder- vinding hebt opgedaan, zal je wel leeren begrijpen, I wat je vader je thans aaubiedt." vJuist, juist!" riep Linning met ge ,/Zeer waarDat is uitstekend gezegd Juffrouw Badsley zuchtte. Vaarwel, vader", zei John met vastberaden ernsf, en hij stapte naar de deur. ,/Johnriep zijn vader onwillekeurig. Een oogenblik scheen zijn gelaat verteederd. John bemerkte dit en bleef staan. Zou het hem toch nog gelukken, door vastberadenheid zijn opvatting van plicht althans eenigermate ingang te verschaffen „Het spijt me, vader, misschien meer dan iemand anders dat u in de armoede zulke droeve ervariugen hebt opgedaan," zeide John, blijkbaar ontroerd. „Maar ik hoop, dat niet alle men schen zulke ervariugen opdoeu. Wat een arme duivel te beteekenen heeft, die voor zijn brood moet werken, zult ge eenmaal aan uw zoon on- dervinden, hoop ik Trotsch en vol moed ging John heen. Hij boorde het beesche spotgelach van Linning niet meer, ook niet de flemende stem van juffrouw Badsley, die zeide „Hij zal wel terugkomen." Hij zag ook het verstoorde strakke gelaat van zijn vader niet meer van zijn vader, die het besef vau zijn omgeving verloor. John liep weg alsof bij de wereld in stormpas kon veroveren. BIn de gang trof h^j zijn moeder die daar onge- opgespoord en tot volledige bekentenis gebracht. Beiden zijn ter beschikking der politie gesteld. Als een merkwaardigheid vertelt de Zutph. Ct. dat er zich onder de Dinxperlosche lotelingen een bevond, die noch den naam van zijn vader, noch dien zijner moeder, noch zijn eigen voornamen wist, en evenmin den datum zijner geboorte. - Ruim drie jaren wordt nu reeda voor de Brit- scbe regeering gewerkt (zullen we maar zeggen) aan de geschiedenis van den Zuidafrikaanschen oorlog. Op de begrooting voor 1902 werd f 10.000 uitgetrokken voor een ambtenaar, die aan het schrij- ven van die geschiedenis zijn krachten zou wijden Het volgende jaar kwam er een assitent bij op 8000, alsmede een hulp-assistent op 2200, In 1904 werden deze ambtenareu in hun functie bevestigd, maar ontving de boofdleider nog boven- dien den tit-el van ,/historicus" en zijn staf, die hem bij het redigeeren van het historieboek belpeu moet, kreeg 72.000. De geschiedenis van den grooten boerenoorlog kost aldus nu al f 200.000 en er is zoo deelt //the Army and Navy Gazette" mede, nog niet •een bladzijde van bet kostbare boek gezet. En wat nog het allermerkwaardigste is geen der officieren, die dit boek samenstellen, verstaat de Nederlandsche teal of het Afrikaansch, zoodat een groot deel der belangrijkste bouwstoffen voor ben niet toegankelijk zijn. Brittenlaud blijkt er dus ook al een te zijn, waar men, met voorbijgaau van de vakmannen, bij voorkeur ba&ntjes heeft aan officieren en voor dezen elke betrekking ^passend" oordeelt. (H. Ct.) Een reusachtig houtvlot wordt te San- Francisco in gereedheid gebracht om van daar naar Shanghai te worden gesleept. Dat vlot bestaat uit niet minder dan 10 millioen kubieke voeten bout een drijvend woud Zes sleep- booten zijn belast om dat houten eilacd te ver voeren. Velen vreezen ecbter voor de onheilen die dat vlot zou kunnen veroorzaken wanneer het teugevolge van een storm eens drift geraakte en onbewaakt en zonder lichten te vertoonen, in den ruimen Oceaan ronddreef, of uit elkander sloeg. 's GravenJiage, 3 Nov. Een officieel re- geeringstelegram meldt dat de rijksbestuurder Goa met zijne eehtgenoote, Kraeng Beroanging met zyne eehtgenoote, de Vorstin van Barroe en Kraeng Barombong zich bij den gouverneur van Celebes aanmeldden. Christlania, 2 Nov. Behalve Duitschiand hebben nu ook Frankrijk en Denemarken Noor- wegen als een onafhankelijke staat erkend. St. Petersburg2 Nov. Men bericht, dat het repatrieeren der Russische troepen uit Mandschoerije gestaakt is. Een groot gedeelte van het leger in Mantschoerije moet namelijk tegen zijne superieuren zijn opgestaan. Genua, 2 Nov. Een sloep van den kruiser Garibaldi is hedennacht in botsing met het stooinschip Maria Theresa gekomen en omge- slagen. Drie officieren zijn verdronken ver- scheidene anderen zwaar gekwetst. Peval, 2 Nov. 30,000 personen schoolden samen, op de plaats waar de lijken lagen van door de troepen gedoode demonstrauten. Zij vonden 38 kisten. De menigte zong treur- liederen, terwyl de straatlantaarns zwart om- floersd werden en behangen met rouwkransen. De straten werden met dennetakken getooid en voor de ramen werden kaarsen gebrand. Aan den duizenden meters langen lijkstoet nam het stedelijk bestuur deel. Magazijnen en openbare gebouwen werden gesloten. duldig op den afloop van het gesprek had gewacht Zij schreide. v Vaarwel, moeder," riep John haar toe. //Schrei maar nietU zal wel spoedig vau m^j hooren „Is alles uit, John? Alles?" vroeg zij angstig rIntegeudeel, moeder! Nu begint het eerst rekht. Wat heb u daar Een briefomslag tfHier, John pak aan Het is alles, wat ik op dit oogenblik kan bijeenschrapen, maar voor den eersten nood zal het wel voldoende zijn." „Geld Houd dat maar, moeder Aan geld heb ik geen gebrek, zoolang ik werken kan Ik heb vastberadenheid en volharding noodig, en die haal ik ergens anders." Weinige oogenblikken daarna stond hij op de straat en keek nog eens het aanzienlijke huis van zijn vader aan. Hij groette nog eens zijn moeder en Anny, die boven aan een venster stonden te schreien en te wenken. Toen stapte hij langzaam voort naar de fabriek. achtste hoofdstuk. De markiezin d' Aigre, die van huis uit een ontevreden aard had, was sedert eenigen tijd bijzonder ontevreden over den loop der gebeurte- nissen. En dat was geen wonder Verwend als zij was, en gewoon aan een weelderig leven moet zij nu leven in een onaauzienfijk Londensch loge- ment met slordige bedienden, die minder smakelijk eten opdischten en zich behelpen met een enkele kamer, terwijl zij vroeger meeeters in ecu der fraaiste Minsk, 2 Nov. Bijna om het uur hebben begrafenissen plaats van slachtoffers der onlusten. In gewone rijtuigen worden de lijken weg- geruimd. De arbeiders houden treurdagen, gewijd aan de nagedachtenis der dooden. De openbare instellingen zijn gesloten. St. Petersburg, 3 Nov. Alle be velen en circulaires op de pers zijn opgeheven, terwijl aan het oppertoezicht op de pers verbodeni is nieuwe bevelen nit te vaardigen. Ook de cen- suur op niet officieele telegram men en dag- bladen is opgeheven. In een nieuw uitgevaardigd regeeringsbesluit wordt gezegd dat, nu het manifest van 30 October onwankelbare grondslagen voor de ontwikkeling van het staatkundig leven van Rusland geschapen heeft, deelnemiDg aan de straatbetoogingen eene andere beteekenis heeft en slechts kan dienen om de wanorde te stennen. Daarom is deelnemingdaaraan door de schoolieren reeds moreel te veroordeelen. Indien de opmerkzaamheid der Russische maatschappij daarop niet gevestigd wordt, be- dreigt den staat een gevaar, door toeuauie van menschen, wier achting voor het gezag op de schoolbanken reeds geschokt is. De regeering roept de burgers op tot zelf- beheersching en rustigen arbeid. St. Petersburg, 3 Nov. Telegrammen uit de provincie berichten weer minder ernstige onlusten op 1 en 2 November in steden waar de troepen aanvielen op het volk en menschen gedood en gewond werden. In enkele steden hadden ook gevechten plaats tusschen aanhangers van verschillende politieke partijen. Ook komen berichten van aanvallen tegen de Joden, waarbij onder het groot aantal gewonden, ook verkleedde politieagenten waren. In Saratoff is de synagoge verbrand. Gemeenteraad van Jlxel. paleizeu in de avenue d' Austerlitz te Farijs. Vroe ger betaalde zij aan haar kok twaalfduizend francs per jaar, nu moest zij zelf van een derde gedeelte van die som leven, en daarbij had zij nog het voor- uitzicht, dat zij weldra volstrekt geen iukoinslen meer zou hebben, als er geen gelukkige ommekeer in haar lot kwam. Dat vooruitzicht vond zij lang uiet aaugenaam, en daarom pijnigde zii haar hersenen om een middel te vinden, waardoor zij haar omstau- dtgheden kon verbetereu. Op haar zoon kon zij niet rekenen, dat be merkte zij spoedig genoeg. Het huwelijk met Anny vau Elverdaal bleef onzeker, en utarkies Gaston was in den laatsten tijd niet zoo vast over- tuigd van zijn overwinning. Ter verontschuldiging voerde hij aan, dat AnDy natuurlijk tijd moest hebben om met de gedachte aan dit huwelijk vertrouwd te worden, maar voor de markiezin was het toch een teleurstelling. Indertijd te Parijs had Gaston het voorgesteld, alsof hij de hand slechts behoefde uit te steken om de houderd duizeud francs jaarlijksche rente te grijpen en die kleermakers- dochter tot markiezin te verheffeD. Toen zeide hij, dat hij slechts in geval van nood tot dat huwelijk zou overgaan en thans zou hij zeker ver- heagd geweest zijn,als de kleermakersdochter spoedig vertrouwd was geworden met de gedaohle, dat zij trouwen zou met Gaston, markies d'Aigre. (Wordt vervulgd). Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis, dat het suppletoir kohier van de belasting op het houden van honden. No. 2 in deze gemeente, voor 1905, in afschrift, gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 3 November 190o. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN gezien de circu lates van den heer Commissaris der Kontngin in deze irovincfe van den 24 Mei 1890 en 26 November 1891, waaruit blijkt dat het herkaaldehjk is voorgekomen, dat Nederlandsche werklieden, door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis naar Duitschiand ten behoeve van indiistrieele onder- nemingen worden gelokt, terwijl bij hun aankomstter nlaatse blijkt, dat zij daar met gebruikt kunnen woiden, maakt d'e ingezetenen opmerkzaam dat het geraden is alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten afPte gaan, of zelf of door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats zich te wenden tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om lnlichtmgen omtrent de vooruitzichten, in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Gedaan te Ter Neuzen, den 3 November 1905. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. .win!.——a—muJWMMWBEam— Zitting van Dinsdag 31 Oct. 1905. Tegenwoordig alle leden en de secretaris. Voorzitter de heer D. J. Oggel. Be notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeeling iugekomen stnkken. a. Missive van Ged. Staten dezer provincie hondende terug- zending van het door hen goedgekeurd suppletoir kohier van den hoofdelijken omsiag voor 1905. b. Als voren van het door hen goedgekeurd kohier van het schoolgeld over het 4e kwartaal van het dieustjaar 1905. c. Als voren houdende terugzending van het door hen goedgekenrde raadsbesluit tot wijziging begrooting 1905. Worden voor kennisgevin: aangenomen. Verzoekschrift van P. C. van den Broeke te Axel om vergunning de stoep voor zijne woning te mogen restaureeren. Z h. s. wordt het verzoek toegestaan. Alsvoren van de wed. J. Brakman te Axel om vergunning de stoep voor hare woning gedeeltelijk te vervangen door ijzeren platen. Z. h. s. wordt het verzoek toegestaan. Vaststellen verordening op de heffing van schoolgelden. Deze verordening lnidt als volgt Art. 1. Voor ieder schoolkind met uitzondering van be- deelden en van hen die, schoon niet bedeeld, onvermogend zijn, wordt schoolgeld geheven. Art. 2. Als belastingschnldigen worden beschouwd de ouders der schoolgaande kinderen of, indien de ouders zijn overleden. de sehooigaande kinderen zelf. Art. 3. Ter bepaling van het bedrag in art. 1 bedoeld schoolgeld worden de belastingschuldigen verdeeld in vier klassen. Tot de le kinase behooren zij, wier zuiver jaarlijksch in- komen bedraagt van f 450 tot f 500. Tot de 2e klasse behooren zij wier zuiver jaarlijksch inkomen bedraagt meer dan f 5O0 tot f 600. lot de 3e klasse sij, wier zniver jaarlijksch inkomen be draagt meer dan f 600 tot 700. Tot de 4e klasse behooren zij, wier zuiver jaarlijksch in komen meer bedraagt dan f 700. Art. 4. Het schoolgeld bedraagt, ongeacht of de kinderen de dagschool, de avondschool, of wel beide bezoeken, per maand als volgt In de le klasse voor een kind 30 cent, voor elk kind daar- boven nit hetzelfde gezin 22f cent in de 2e klasse 37J 30 cent; n u 3e u 47 2 40 v a 4e bedraagt deze som 62J cent zonder redactie voor meer kinderen. Art. 5. Gedeelten van maanden worden hij de berekening van het in de vorige artikelen bepaalde schoolgeld als ge- heelen beschouwd. Art. 6. De invordering dezer belasting geschiedt volgens de op heden vastgestelde verordening op de invordering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5