A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ,\lo. 4758. Buitenland. 1IJKD0M en Dinsdag 31 October 1905. 45c .laargang. Binnenland. abonnement FEUILLETON. Inzending van advertentiSn v6or 3 uren op den dag der uitgava. Rusland. Noorwegen. TER NEUZEN, 30 October 1905. Vrij bewerkt door AMO. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, bushouders. Voor Postdirecteuren en Brieven- (01 Kt ADVEBTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf ran driemaal plaatsing derzelfde adrertentie wordt da prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrulmte berekend. Pit blad ve»tbljn. Maandag-, Woe-tai. en Vrlldagavond, op yee.tdagen, bij de Firm* I». J. VAST »K te Ter Me—en. De Petersb. Telegr.-Agentuur ontvangt een speciaal telegram uit Moskou, dat de daar vertegenwoordigde polititke partijen besloten hebben zich te vereenigen, een eigen regeering te kiezen en zelfstandig te han- dfilcQ* Zaterdag werd volgens de »Daily Telegraph" graaf Witte bij den Czaar geroepen er. confereerde hij vijf uur lang met deZen. Wat tusscheu den staatsman en den vorst werd besproken is natuurlijk een geheim. Maar geheel Petersburg weet te vcrtellen, dat alles bliift zooals het was, daar de Czaar gewtigerd heeft het program van graaf Witte aan te nemen en studenten, werklieden en stakers hebben daarom besloten, dat de staking nroet voortduren tot aan alien de vrijheid is vBrlcciid. Volgens de /Daily Mail" hebben de studenten te Kief de fabrieken en winkels met geweld gesloten. Dit was weder aanleiding, dat ook anderen hunne zaken niet konden voortzetten, de banken werden zelfs op Keizertijk bevel gesloten. Volgens de ^Standaard" wordt de toestand aan het Russische hof als zoo ernstig beschouwd, dat volgens inlichtingen, verstrekt door personea uit de omgeving van den Czaar, het keizerlijk jacht onder stoom ligt, en de schepen, die het zullen begeleiden eveneens. De schepen hebben bevel gekregen zich gereed te houden den Czaar en de Keizerlijke familie naar Denemarken over te brengen, zoodra deze maalregel noodig wordt De ^National Zeitung" verneemt uit Petersburg dat door de stakers aldaar de volgende eischen zijn gesteld lo. Aan de arbeiders moeten, wat de verkiezing voor de volksvertegenwoordiging betreft, dezelfde rechten toegekend worden als aan de boeren. 2o. De ouaantastbaarheid van de vrijheid van spreken, van de pers en van vergaderen moet worden afgedwongen, en de staking wordt doorgezet, totdat alle eischen ingewilligd zijn. Dat het wcrk weer hervat is, wil volstrekt met zeggen dat de staking geeindigd is. Want, daar volgens de wet, de arbeider, die in drie dagen niet werkt, ontslagen mag worden, hebben de arbeiders besloten, beurtelings te staken en is de duur van elke tijdelijke staking op drie dagen bepaald. Het grootste nadeel brengen de arbeiders zich zelt en aan de beweging toe, door het verschijnen der bladen te beletten. De pers houdt het land op de hoogte van den stand der beweging in het rijk, met de besluiten op vergaderingen genomen, enz, en dat ze dus tot zwijgen wordt gedoemd, strekt niet tot voordeel van de beweging. De Moskousche zetters staakten alleen om te protesteeren. En de Petersburgsche arbeiders der drukkerijen legden het werk neer, omdat ze hun collega s een bewijs van sympathie wilden geven. Dat heef heel Petersburg kwalijk genomen. De Noorsche Storthing hield Vrijdag jl. een vergade- ring. De president las met bewogen stem het antwoord van Koning Oscar voor dat door de vergadering staande werd aangehoord. Daarop gaf de Minister van justitie Bull lezing van een telegram van den Zweedscben Minister van justitie, waarin mededeeling wordt gedaan van de onderteekening van het verdrag van Karlstad, van de ophefling der Rijksakte en de erkenning van Noorwegen als zelfstandige staat. De Minister van buitenlandsche zakcn, Loevland, deelt vervolgens mede dat de Minister-president Michelsen door ongesteldheid verhinderd was de zitting bij te wonen en verzocht den voorzitter met het oog op het hooge belang van de zaak de beraadslaging over het wetsontwerp over den toekomstigen regeeringsvorm en het voorstel der tien Storthing-leden tot Zaterdag te verdagen. Mocht de Minister-president ook dan nog niet aanwezig zijn, dan zou de vergadering het ontwerp is behandeling nemen. De Minister-president Michelsen was ook Zaterdag wegens ziekte niet ter zitting van den Storthing aan wezig. Na afloop van een geheime zitting nam de open bare een aanvang te Hi uur. De afgevaardigde Konow verklaarde, dat daar bij het aanbod aan Koning Oscar was vooropgesteld dat Noorwe- ren een koninkrijk zou blijven, men thans, nu dit aanbod jo«r den Koning vaa de hand was gewezen, de vrijheid had herkregen een anderen regeeringsvorm te kiezen. Men zou het verstandigst handelen door het aanknoopen van onderhandelingen met de mogendheden en geen besluit te nemen omtrent den toekemstigen regeerings vorm. Geen Noor mocht uitgesloten blijven van het hoogste staatsambt. De Minister van buitenlandsche zaken Loevlamd stelt in bet licht, dat het koningschap aan het volk evenzoo foed de gelegenheid biedt zijne bekwaamhoden en rachten te ontwikkelea als de republiek. Noorwegen diende in zijn buitenlandsche politiek voorloopig er naar te streven, om zijne internationale en materieele belangen te bevorderen en zijne onzijdigheid te hand- Indien de Storthing het regaerings-ontwerp mocht verwerpen, dan zau de regeering hare volmachten weder in handen van den Storthing leggen. Nadat Minister Laevland nog eens het regeeringsvoorstel had verdedigd beval hij den Storthing dringend aan eendrachtig aan- eengesloten te blijven en de zelfbeheersching en loyau- teit te bewaren, die dit lichaam tot dusver aan den dag had gelegd. Daarop werd de zitting verdaagd tot 5i uur 's nam. was De uitslag der Vrijdag in het district Breda gehouden verkiezing voor de Tweede Kamer (*aca- ture Mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen) als volgt Aantal kiezers 6755. Aantal uitgebrachte gel- dige stem men 5229. Volstrekte meerderheid2615. Gekozen de heer H. W. Boogaardt (r. k.) met 8188 stemmen. Mr. W. Ingen-Honsz (r. k.) had 1219, Dr. J. van den Brink (r. k.) had 827 stemmen. De gemeenteraad te Vlissingen heeft in zijn Vrijdag gehouden zitting de begrooting voor 1906 vastgesteld. Zonder discussie of hoofdelijke stem- vereenigde de raad zich met het voorstel van den heer Lucieer om f 500 uit te trekkeu om in het buitenland meer reclame voor de bad- te kunnen maken, lerwijl eveneens werd aaugenomen een voorstel van den heer Van Ocken- burg om een post van f 400 op de begrooting te brengen voor het geven van openbare muziek- uitvoeringen gedarende het badseizoen, wat men in het belang der badplaats achtte. De geheele begrooting werd ten slotte goedgekeurd en vastgesteld op een bedrag van 296,794,931/z in outvang en uitgaaf met een post van ouvoor- ziene uitgaven ad 1980,901/a. Volgens een heden bij de reederij ontvangen bericht is de toestand te Kroonstad zoodanig, dat 24) -- (rArme jongen De tijd is voorbij, dat ik met je vader kon spreken om hem aan zijn plicht te herinueren. Alles wat ik thans voor je doeu kan, is zwijgen om zijn tegenspraak niet uit te lokken." i Maar *Ach, je weet niet, hoe het tegenwoordig hier in huis gaat,John," zuchtte mevrouw Van Elverdaal moedeloos. vHet is niet meer zoo als in de Binsburystraat, waar nood en gebrek den baud tusschen ons versterkten. Alles gaat hier op grooten voet. Je vader leest den geheelen dag de berichten uit het parlement en praat zoo ver- standig als lien ministers samen. Bij de eerste goede gelegenheid wil hij zich tot lid van het parlement laten kiezen. Er is geen twijfel, of die afschuwelijke Linning heeft hem die gedachte in het hoofd gepraat. In ieder geval sleept die advocaat veel geld weg, ik mag volstrekt niet wetcn, hoeveel dat wel is, maar het dient om de kiezers gunstig te stemmen. Zoo pas heb ik ver- nomen, dat Auny moet trouweu met een verloopen markies om het aanzien der familie te ver- hoogen, en vasten voet in de hooge kriugen te verkrijgen j op die manier hseft je vader dan te gelijkertijd meer kaus van slagen met zijn ver strekkende plannen. Alle dagen hebben we hier isten, die hier flink eten en met je vader tot in den nacht drinken, zoodat hij den volgenden morgen ziek is. Onze bedienden loopen als dag- dieven in huis rond en stelen, wat zij maar grijpen kunnen. Als ik daar iets van zeg, wordt je vader woedend en beweert, dat ik geen verstaud heb van eene voorname huishonding. Hij zegt, dat het bij alle aauzienlijke familien zoo gaat. John, wil ik je eens wat zeggen," zeide zij ten laatste zacht, ,je vader is niet goed meer bij zijn verstaud. ,Om Godswil, moeder, zeg dat niet," riep John verschrikt uit. fHet geld, het vele geld heeft hem gek gemaakt," vervolgde mevrouw Van Elverdaal bijna fiuisterend, alsof zij bang was voor haar eigen woorden. „Geloof je misschien, dat ik dit lichtvaardig zeg Ach, als je eens wist, hoeveel nachten ik in zorg en aBgst heb gewaakt en geschreid, alsof ons een groot ongeluk bedreigde, als je eens wist, hoe ik gebeefd heb, als hij 's nachta in zijn kamer heen en weer stapte en groote redevoeringen hield, die niemand hoorde. Hij heeft uooit veel verstanc gehad, door het vele geld en door het drinken heeft hij dat weinigje ook nog verloren. Tegenover vreemdea zou ik dit niet zeggen, John. Ik zou mij dood schamen, maar aan jou en aan Anny let laden en lossen van schepen zonder vertraging p-aits heeft en het s. s. Jenny dat er op het oogenblik in lossing ligt, vermoedelijk Vrijdag a. s. van daar zal vertrekken. Door de landbouw-vereeniging te Koude- cerke, werd Zaterdag aanbesteed de levering van 25000 Kg. superphosphaat. Laagste inschijver was de heer A. Hamelink te Ter Neuzen, agent van de heeren Desmazures Lambert te Parijs, voor 2,27. Teveus is door den heer A. Hamelink iij onderhandsche overeenkomsten, met verschil- ende landbouw-vereenigingen, nog aangenomen eene hoeveelheid van ongeveer 650,000 Kg. op voorjaarslevering 1906. Met ingang van 1 November 1905 zijn m. bevorderd de volgende kommiezen bij's rijks belastingen P. Lauret te Hontenisse en F. Beun te Breskens, beide tweede tot esrste klasse, en A. van der Bliek te St. Jansteen en J. le Clercq te Sas van Gent tot de tweede klasse. Met ingang van 1 November a. s. worden door den Provincialen stoombootdienst schoolkaarten uitgegeven tusschen Breskens en Vlissingen tegen zeer verlaagd tariff. Het doel dezer kaarten is, om bezoekers van inricktingen voor onderwiji te Middelburg of Vlissingen een goedkoope reisge- legenheid te verscnaffen. Volledige inlichtingen omtrent bepalingen en tarieven zijn op aanvrage bij den directeur van bedoelden dienst verkrijgbaar. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd, met ingang van 1 December in den voogdijraad te Middelburgtot lid, tevens voorzitter Mr. E. Dull, oud-ambtenaar van het Openbaar Ministerie, te Middelburg tot leden Dr. R. Bijlsma, geneesheer, directeur van het gasthuis te MiddelburgMr. F. J N. van Dam, kantonrechter te Oostburg Mr. P. Dieleman, advocaat en procureurJonkvrouw S. H. van Doorn, bestuurslid van vereenigingen voor liefdadigheid en maatschappelijk werk Mr. M. J. de Witt Hamer, deken der orde van advocatenJ. A. A. Schwan, inspecteur der posterijen en telegraphie, alien te Middelburg Mr. J. Smit Azn.. adjunct-directeur der Konink- lijke maatschappij ffDe Schelde", te Vlissingen, en Jhr. C. J. J. A. van Teylingen, oud-lid van Gedeputeerde Staten te Middelburg tot secre- tarisMr. F. B. Evers, advocaat en procureur te Middelburg. Zaainslag. Door het bestuur der waterkeering van de calamiteuze Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragt-polders is Vrijdagmiddag alhier in het openbaar, bij enkele inschrjjving en onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zee- land, aanbesteedhet maken van werken tot moet ik het zeggen, ter wille van je toekomst. N u weet je het geheim, d&t mij ellendig en ziek maakt, en nu ga nu heen om met je vader tot overeenstemming te kornen." Er volgde een poos van stilte. Eindelijk begon John langzaam Moeder, u weet, dat vader altijd wat zonderling geweest is, maar God beware ons voor het ongeluk, dat hij tot krankzinnigheid mocht vervallen. Doch hoe het ook gaan moge, wij moeten ons er in schikken. Voorloopig zijn er nog geen afdoende redenen om te gelooven, wat u vreest. Als vader behept is met een zekere politieke ijdelheid, kan men nog niet zeggen, dat hij kraakzinnig is. Er zijn tegenwoordig veel van dat soort menschen. Laten wij dus af- wachten, de toekomst zal wel bewijzen, of u zijn toestand goed hebt ingezien. Het zal zoo erg niet wezen." Daarmee ging John heen om zijn vader te spreken. Toen hij de voorkamer van zijn vader binnen- trad, vond hij daar een bediende, die vlug iets in een kast wegsloot, of hij iets wilde verbergen John sloeg daar echter geen acht op en zeide fMeld mijnheer Van Elverdaal, dat zijn zoon John hem wenscht te spreken." De bediende keek hem verwonderd aan, en ant- woordde bedachtzaam //Ik weet niet, of de ge- nadige beer gestoord wil warden. De advocaat Linning is juiat met ham in gesprek." verdediging van den oever van den Kleine Huissenspolder. (Raming 12,122.) Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. B. Koch te Kruiningen voor f 11.670 J. Jansen voor f 10.943 P. A. van de Velde voor 10.790; J. de Bree Fz. voor 10.760 en M. van den Hoek voor 10.466, alien te Ter Neuzen. Axel. Bedankt voor het beroep bij de Ger. kerk A alhier Ds. G. H. A. v. d. Vegte te Dirkshorn (Noord-Holland). Axel, 28 Oct. Heden had alhier ten overstaan van den notaris Dregmans ten verzoeke van de wed. Marcus Dieleman aldaar, in de herberg van P. Koole de openbare verkoop plaats van een woonhuia en erf aan de Axelsche Sassing, gemeente Axel, groot 1 are 50 centiaren. Kooper hiervan werd de heer P. Koole te Axel voor 680. Axel, 30 Oct. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aangebracht 6 paarden, 99 stuks hoornvee en 48 varkens. Premien werden uitgereikt als volgt Voor bet schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud, le prys 5. Niet uitgereikt. 2e prijs 3. Niet uitgereikt. Voor het schoonste hengst- of merrieveulen beneden het jaar oud, een prijs van 2. Niet uitgereikt. Voor het schoonste veulen van I tot 3 jaren oud, le prijs f 4, Sal. Dieleman, koopman. 2e prjjs 2,50, Sal. Dieleman voornoemd. Voor den schoonsten dekhengst van 2 tot 7 jaren oud, een prijs van f 5. Niet uitgereikt. Voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe, le prijs 5, aan H. Vergauwen, koopman te St. Jansteen. 2e prijs 3, Th. Buijsse, koopman te Bouchaute. Voor de schoonste kalfdragende vaars le prijs 4, Corns, de Feijter, landbouwer te Koewacbt. 2e prijs f 2,50, A. Schelleman, koopman. Voor het schoonste 2jarig rund eenprijsvan f 3, D. van Cadsand, landbouwer. Voor den schoonsten hokkeling een prijs van f 2, Bruno Verhofste, koopman te Ertvelde. Voor den schoonsten springstier een prijs van f 5, Aug. de Meij, koopman te Wachtebeke. Voor het grootste getal paarden van eenen eigenaar ter markt gebracht een prijs van 4, Salomon Dieleman, koopman. Als voren voor het grootste getal hoornvee, een prijs van f 4, J. van der Linden, koopman te Rotterdam. Als voren voor het grootste getal schapen boven de 10 stuks 2. Niet uitgereikt. Als voren voor het grootste getal varkens boven de 6 stuks 2, Jacs. de Meij, koopman te Zuiddorpe. z/Meld mij toch maar aan. Als mijn vader te spreken is voor dien advocaat, dan zal hij ook wel voor zijn zoon te spreken wezen." Hiermee scheen de bediende het niet eens te zijn, maar hij ging toch. De man wist waarschijn- lijk nog niet, hoe men zich tegenover //den zoon" moest gedragen, en welken invloed deze in het ouderlijke huis had. Bij zijn terugkeer was hij blijkbaar reeds wijzer geworden. z/U moet wachten," zij hij kortaf en keek toen naar buiten den tain in. In het eerste oogenblik wilde John opvliegen, maar hij bedacht zich en ging in een stoel ge- duldig zitten wachten. Hij wachtte vijf minuten, tien minuten, een kwartier, een half uur, en de jonkman, met g«- woon stil te zitten, begon zich te vervelen. Een grsprek met den bediende lokte hem niet aan, en zoo stil zittende, vroeg hij zich af, wat die Linning toch zoo lang te bespreken had met zijn vader. Over de nieuwe zitting van het parlement, over Green en den ouden Sam, over hem zelf of over een nieuwe soort cognac Meer dan eens hoorde hjj gelag in de aangrenzende kamer. Duidelijk herkende hij het geluid van zijn vader. Dus zijn vader had pleizier, en verlangde niet zoo sterk om hem te zien als zijn moeder en Anny, (Wordt vervoljd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1