Binnenland. (jemengde berichten. Telegrafische berichten. maar schijnt er zich niet van bewust te zijn, dat het zelf zoo herhaaldelijk aanleiding heeft gegeven. Onlangs gaf de te Weenen verschijnende ^Neue Freie Presse een hoofdartikel, waarin alles behalve malsch geoordeeld werd over de aanhitsingspolitiek van den beer Lansdowne. De correspondent van de //Times" te Weenen beweert nu dat de Duitsche rijkskanselier, Von Biilow, dat artikel heeft ge- inspireerd. Dit nn wordt door het Weener blad weer een lage verdachtmaking genoemd bovendien geeft 't blad een reeks gebenrtenissen die ten dnidelijkste laten zien hoe anti-Duitsch Lans- Lansdowne's politiek is. De //Daily Mail" wijst verder op de plannen tot vlootuitbreidiug in Duitschland. Binnenkort zullen zij in den Rijksdag ter spraks komen. Voorgesteld zal worden de aanbonw van 80 nieuwe torpedojagers, waarvan 40 zullen gebouwd worden in 1906. Verder zullen de nieuwe Duitsche slagschepen 16000 en 17000 ton groot zijn en er zal geld worden gevraagd voor zes nieuwe gepantserde kruisers van het zwaarste type. Een spoorwegstaking in Rusland. Moskou, 23 Oct. Op de lijn Moskou Windau is de dienst gestaakt. Het verkeer van Moskou met de andere steden van het rijk is volkomen verbroken. Het //Petersburgsche telegraafagentschap" meldt verder dat in de vergadering van gister is besloten, de staking der spoorwegarbeiders voort te zetten tot alle eischen zijn ingewilligd. De gearresteerde leden van den bond zijn weer in vrijheid gesteld. Er kwamen hier veertig brigades spoorwegbataljons aan om dienst te doen op de liju MoskouKazan. De Minister van het verkeerswezen, Prins Chilkof, trachtte gister twee uren lang de machi- nisten over te halen tot hervatting van den arbeid. Slechts edn wilde in zoover dienst doen dat hij den Minister meenam naar Bjasan. De dienst op den Nikolaisspoorweg is gestaakt. De trein, die om vijf uur van Moskou naar Petersburg moest rijdeu, kon niet vertrekken. Het ^telegraafagentschap" meldt verder dat tengevolge van bijzoudere maatregelen die genomen waren, Prins Chilkof met een bijzonderen trein nit Moskou naar Petersburg kon vertrekken. Het postverkeer tusschen Moskou en Petersburg staat stil. De handelscorrespondentie wordt telegra- fisch gevoerd. Moskou bezit nog voor acht dagen vee, voor drie weken gezouten vieesch en voor vijf dagen zuivelproducten. De prijzen zijn stijgende. De melkvoorraad is bijua uitgeput. Prins Chilkof acht den toestand zeer ernstig. Een deputatie van de stakers had een onder- houd met Chilkof. Zij eischten politieke rechten en vrijlating van de gevangeri genomen personeu. Chilkof outving de deputatie vriendelijk, maar is niet bij machte, deze eischen in te willigen. Ook de stedelijke arbeiders hebben besloten tot een algemeene staking, zoo hun eischen op 28 dezer niet zijn ingewilligd. Charkof, 24 Oct. De arbeiders pluuderden de wapenwiukels. De bladen verschqnen niet. Alle bakkers staken. Men verwacht bloedige botsingen. Het aantal der gewonden is nu reeds groot. Onlusten in Chili. De werkstaking van de slagers te Santiago de Chili gaf Zondag aanleiding tot ernstige ongeregeld- heden, daar er geen militairen aanwezig waren, tengevolgp van de manoeuvres. Op de stakers, die eenige gebouwen trachtten te plondereu, werd door de politic geschoten. Zeven personen werden gedood, tachtig gewond Particulieren en brandweerlieden werdeu gesom- meerd om te helpeu de orde te herstellen. Ook heden werd weer gevochten en vijf perso nen gedood. De Minister van Oorlog gaf bevel zoo spoedig mogelijk een paar regimenten terug te zeuden, doch de stakers schijnen den spoorweg te hebben opgebroken. De zaken staan volkomen stil. Het Centrum deelt mede, dat met spoedbe- handeling bij den Raad van State aanhangig is gemaakt een regeeringsvoorstel tot wijziging van art. 65 der Drankwet. Naar men verneemt zullen de benoeraingen van de voorzitters en leden der voogdijraden, be- doeld bij de weldra in te voeren kinderwetlen, te wachten zijn v6or de benoemingen van het personeel bij de tuchtscholen en kan de sarnen- stelling dier voogdijraden zeer binnenkort worden tegemoetgezien. De Amsterdamsche briefschrijver der Prov. Gron. Ct. wijst nog eens met nadruk op de ge- gevaren, waaraan jonge meisjes uit den vreemde in groote steden, als te Amsterdam, b.v. bloot staan. Hoe dikwijls is net al voorgekomen - zoo schrijft hij dat meisjes terecht kwamen in danshuizen op den Zeedijk, in bierhuizen in de Warmoesstraat, bij juffrouwen, die kamers voor een uur verhuren in vde Pijp," bij besteders op stille grachten en in afgelegen straten, die haar aan gewetenlooze lieden overleverden, bij zoogenaamde fatsoenlijke families, die sigaren- magazijnen exploiteeren of andere inrichtingen, waaraan niets dan gevaren voor haar verbonden waren Ik weet een geval van een meisje uit Brabant, dat naar Amsterdam gekomen was om als costuumnaaister in dienst te treden en moreel ten gronde is gegaan Nadat zij eenigen tijd aan het maken van japonnen ijverig en dapper had medegeholpen en goed geld had verdiend, werd zij in aan- raking gebracht met jongelui, die af en toe haar meesteres kwamen bezoeken. Daar deze jongelui zich beel netjes voordeden en zij niets kwaads vermoedde, nam ze op zekeren dag gaarne het voorstel van een hunner aan om eens een avondje uit te gaan. Dit geschiedde nog eens en nog eens met het bekende resultaat. Natuur- lijk was nu op eens de jonge man zoek en werd zij die haar schande wilde verborgen houden, ge- heel het slachtoffer van haar meesteies, wie zij ten slotte in alles ter wille was. Het is eindeljjk zoover met haar gekomen dat zij, om in haar onderhoud en dat van haar kind te voorzien, des avonds alleen op straat zwierf en gemeene zaak moest maken met een paar vrienden van >naar meesteres. Dat men zich toch aan dit ellendige en afschuwelijk voorbeeld spiegele Daarom wijst de schrijver er met nadruk Op dat er te Amsterdam eene vereeniging bestaat welke zich de belangen aantrekt van meisjes die aldaar komen om zich door het leven heen te slaan. Zulke meisjes, die daar een werkkring hopen te vinden, doch niet voldoende op de hoogte zijn omtrent de personen, die haar eene positie hebben aangeboden, kunnen zich vol vertrouwen wenden tot mevrouw Everwijn Lange geb. Doeff, Prinsenlaan 14 aldaar. Deze dame heeft zich volgaarne bereid verklaard alle mogelijke in- lichtingen die men wenscht, te geven. TER NEUZEN, 25 October 1905. Heden middag was de sleepboot Everdina met S vaartuigen achter zich, de haven alhier uitge- varen, toen de voor Gent bestemde stoomboot Lars Kuse in de haven wilde komen. 't Schijnt dat deze wilde trachten tusschen de sleepboot en het daarachter sleepende waalschip te varen. Het gevolg daarvan was dat het waalschip door de Lars Kruse aan den boeg werd aangevaren en aanmerkeiijke schade bekwam. De sleepboot is na dit ongeval met de schepeu in de haven terruggekomen. De beer P. A. van Oppen alhier, is aan- gesteld als assistent bij het Nederlandsch loodswezen te Vlissingen. De heer J. Spiering, onderwijzer aan de Chr. school voor L. en M. [J. L. O. alhier, komt voor op de voordracht voor leeraar in de wiskunde aan de zeevaartschool te Schiermon- nikoog. Heden had aan het gebouw van het Prov. bestuur te Middelbnrg de aanbesteding plaats van het onderhoud van de aanleg- en losplaats voor visschers in den Brakman bij de lsabella- sluis en van het havenkanaal van Philippine met bijbehoorende werken, gedurende 1906 '07 en '08. Raming 2600 per jaar. Hiervoor werden ingeschreven door de heeren P. C. van der Hooft te Ter Neuzen voor f 2390 C. J. de Smit te Breskens voor f 2250 J. de Bree te Ter Neuzen voor 2235 en A. Tholens voor f 1890. 1 biljet was van onwaarde. Wij achten het voor de van Sas van Gent afvarende schippers niet ondienstig er op te wijzen dat zij blijkeus kennisgeving van den ingenieur van 's rijks waterstaat niet mogen doorvaren, wanneer te Sluiskil ter plaatse van de oude brug een roode maud of een rood licht is geheschen. Dit is een teekeu dat de vaart door het gesloten zijn der spoorbrug of auderszins, voor dat oogen- blik gestremd is. Met te rneer nadruk vestigen wij daarop de aandacht van belanghebbenden, omdat door schippers geklaagd werd dat het juist een ongerief was, dat ter plaatse van de oude brug geen sein meer werd gegeven, waaruit zij schadevaring voor- zagen, als er een opeenhooging van schepen komt voor de spoorbrug. Wei werd ous inedegedeeld dat ondanks het onveilig sein aan de oude brug geheschen is er schippers zijn die j,toch doorvaren, waarom de waterstaatsautoriteiten bij aangeplakte kennisgeving de aandacht op dit sein hebben gevestigd. In de bestaande vacature van deurwaarder der directe belastingen in het district Ter Neu*:en is tijdelijk voorzien door de aanwijzing tevens als deurwaarder van de kommiezen L. Lips te Ter Neuzen voor de gemeenten van het ontvangkantoor te Ter Neuzen, P. N. Paber te Axel voor de gemeenten van het ontvangkantoor Axel en C. J. van de Walle te Hulst voor de gemeenten van het ontvangkantoor te Hulst. Vrijdagavond is op het strand te Breskens gevonden een gewone wijnflesch, slechts met een halfvergane kurk gesloten. Daarin bevond zich een afgescheurd stukje papier, waarop deze woorden //Johannes Fre- deriks verdronken stsckip Aliance". Wie weet soms of, en wat er met een vaartuig van dien naam is gebeurd Hij melde het ons even. Of zou men hier wederom met een zeer mis- plaatste grap te doen hebhen. Dat is niet te hopen. (M. C.) Hulst. Het #Liefdehuis" is door bij- en verbouw heel wat grooter geworden en daardoor tevens zeer gunstig ingericht voor ziekenverpleging. Er zijn twee ruime, luchtige ziekeuzalen, terwijl een naar de eischen des tijds ingerichte operatie- kamer er aan is verbonden, waarvan ook meerge- goeden tegen een matig tarief gebruik kunnen maken tevens is eene nette badkauer aanwezig. Zooals men weet zal nabij de spoorlijn eene fabriek van gebreide goederen worden opge- richt met annexe arbeiderswoningen door eene firma uit St. Nicolaas. De werkzaamheden gaan tot heden goed vooruit, doch op een voornaam punt loopt het niet mee het vinden van bruikbaar water. Er is reeds geboord tot ruim 40 M. diepte, doch men heeft nog niet voldoend water gevonden. Hengstdijk. Van den landbouwer V. loopen een zestal runderen in eene weide, die door den hoogen waterstand uog hoogstens een paar aren niet ondergeschoten is. De beesten moeten in den modderpoel nacht en dag verblijven, daar men ze wel kan bereiken, doch, wegens den zeer drassigen ouderwaterstaanden omtrek, niet naar huis kan halen. Dat de dieren er niet beter op worden is te begrijpen. 's Gravenhage, 25 Oct. Blijkens een bij het departement van Kolonien ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal in Indie stiet de co- lonneuitParepare, terugkeerendevan Doeri-kolosi ten Noorden van Enzekang op eene bezette vijandelijke stelling, vermoedelijk van den Yorst van Boni, de stelling werd genomen de vijand liet 39 dooden met hunne wapens liggen. On- zerzijds werden gewond een Europeesch sergeant en negen Amboineezen en gesneuveld twee Amboineezen. De vervolging van den Radja van Boni wordt voortgezet. Een van den bevelhebber der expe- ditionaire troepen in Zuid-Celebes ontvangen telegram houdt nog fn, dat bij een gevecht° te Lienboeng in Goa een Europeesch sergeant is gesneuveld. Bij Koninklijk besluit is gehandhaafd de vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein aan logeergasten aan E. P. Fer- mont, en deze alsnog geweigerd aan Th. M. Fermont, beiden te Sluiskil. Bij Koninklijk besluit is ingesteld eene Staatscommissie tot onderzoek van de vraag welke wijzigingen in de Grondwet moeten ge bracht worden en zijn in die commissie benoemd tot lid en voorzitter de heer Mr. De Beaufort, oud-lid der Tweede Kamer te Utrecht, Jhr. A. F. de Savernin Lohman, lid van den Hoogen Raad, Mr. De Louter, hoogleeraar te Utrecht, Mr. Oppenheim, hoogleeraar te Leiden, Jhr. Ruijs de Beerenbrouck, commissaris der Koningin in Limburg, Mr. Willinge, lid der Eerste Kamer te Assen en is daaraan toege- voegd als secretaris Mr. Romeyn, commies- giffier der Eerste Kamer. Eisenaar, 25 Oct. Gisterenavond is Prins Hendrik op het slot Wilhelmsthal aangekomen om een bezoek te brengen aan den Groothertog van Saksen-Weimar. Innsbruck, 25 Oct. Gisterenmiddag is door de arbeidersfederatie een straatdemonstratie ge- houden ten gunste van het algemeen kiesrecht. 5000 werklieden marcheerden naar het landhuis waar Dr. Kathrein door de commissie een petitie overhandigd werd voor den aaanstaanden Tirolschen landdag om voor de invoering van het algemeen kiesrecht te spreken. Een dergelijke petitie is overhandigd aan Vrijheer Von Schwartzenaj. De betooging had een rustig verloop. Santiago in Chili, 25 Oct. Er zijn 3000 soldaten aangekomen. De rust is hersteld. De troepen bewaken de straten. Het aantal dooden is naar schatting 60, dat der ge wonden 200. (Zie onder Buitenland. Red.) Ensched^, 25 Oct. Hedenochtend is er een ernstige brand uitgebroken in de werkplaats aan de fabriek van minerale wateren van den heer Oude Egberink, staande aan den Haaks- bergerweg. Alles is verbrand. Oorzaak onbe- kend. Verzekering dekt de schade. Warschau, 25 Oct. Ook aan den spoorweg- lijn Warschau naar St. Petersburg is het ver keer gestaakt. Zoo staat het bedrijf aan alle spoorwegen in Polen stil, met uitzonderiug van de lijn van Warschau naar Weenen. Budapesth, 25 Oct. De regeering wil den strijd tegen de coalitie met kracht aanvaarden, zij zegt geschikte mannen gevonden te hebben voor het vormen eener nieuwe partij. Fejervarv zal zich belasten met het mandaat voor het district Ofen, hem door de burgerij opgedragen. St. Petersburg, 25 Oct. De verbinding met St. Petersburg per spoor is afgesneden. De Engelsche gezant kan de stad niet verlaten daar er geen enkele trein loopt. Hij zal met het eerste stoomschip gaan dat uit de haven vertrekt. De Poetiloif Kapino Alexandropski en Newski fabrieken zijn heden stopgezet. De toestand verergerd steeds. Te Ter Apel zijn twee broers bij een twist handgemeen geworden, tengevolge waarvan ze te water zijn geraakt en verdronken. Uit het zolderraam van een perceel aan de Hemsterhuisstraat in den Haag is Maandag een 5jarig knaapje op straat gevallen. Het kind bekwam zoodaninge kneuzingen, dat het korten tijd later is overleden. Een Hillegomsche firma heeft onder Zierikzee eenige perceelen land gapacht, ter uitoefeuing van de bloembollencultuur. Men meldt uit Groningen Ter illustratie van het resultaat, dat een spreker bij enkele hoorders kan hebben, diene het volgeode gesprek van 2 vrouwen, dat ik opgevangen heb bij het verlaten van eene vergadering, waar een onderwijzer ten overstaan van ouders van school- gaande kiuderen een rede had gehouden over de gevaren van het gebruik en misbruik van sterken drank. De eene vrouw/k Bin baost in slaon vallen." P De andere vrouw; ,/'k Zeg tegen mien man: We gaon gauw naor hoes en haolen 'u dubbel rnaodie" (een dubbel maatje.) Werd onlangs te Katwijk de geboorte aan- gegeven van het 20ste kind uit e'e'n huwelijk, Zaterdag werd daar in een gezin het 17de kind geboren, eveueens vaneen vader en moeder. Het oudste kind is in de vorige maand 19 jaar geweest en de moeder is nog geen 40. Op last van den rechter van instructie te Utrecht is te Rotterdam aaugehouden de naaima- chine-fabrikant J., die bij herhaling vruchteloos was gedagvaard om als getuige te Utrecht te verschijnen en telkens voorgaf, niet te Rotterdam te wonen, maar te Brussel. Door rijksveldwachters is hij naar Utrecht overgebracht. Het Leger des Heils heeft in de nabijheid van het hotel Berg en Dal bij Nijmegen een terrein aangekocht, waarop eene nieuwe iustelling zal verrijzen. In staat gesteld door de milddadig- heid van eene Nederlandsche dame en haren overleden echtgenoot, heeft het Leger des Heils dit bij uitstek goed gelegen terrein kunnen aau- koopen en daar zal nu eene inrichling gevestigd worden, waar een aantal herstellende arrne zieken eenige weken zullen kunnen doorbrengeu om weder geheel op krachteu te komen. Ofschoon men hoopt binnen niet al te langen tijd ook volwassenen aldaar te kunnen opnemen, zal men zich in den eersten tijd nog moeten bepaleu tot herstellende kinderen. Het aangekochte terrein is ongeveer 31/2 H.A. groot en geheel omgeven door zware beuken, grenzend aan den bekenden heuvel //De Achtsprong", vlak bij de Meer-wij k. De bekende Uilenput ligt op het terrein. Om den Breda'schen Kamerzetel. Mr. fl. J. W. Pelster, te Breda, heeft #aan de leden der R.-Katholieke Kiesvereeniging in het district Breda" de volgende //Dankbetuiging"(?). gericht z/Mijne Heeren z/Ik ben u dankbaar, zeer dankbaar. //Wat zijt gij, toch goed voor mij geweest 1 Welk eene eere "hebt gij mij aangedaan //Ter vergadering van Zondag 15 October 1905 tot het kiezen van een candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer hebt gij op mij niet minder dan 20 stemmen uitgebracht van de 320, die uitgebracht werden //Waaraan toch heb ik dat verdiend Niet minder dan 20 stemmen van de 320 Welk een goedheid, wat een eer z/Nu ja, ik heb wel eens iets voor de Katho- lieke zaak gedaan. Ik heb, doende war Pans Leo XIII vorderde, mij den R.-K. Volksbond te Breda aangetrokken toen er nog bijna niemand iets van weten wilde lk ben er ongeveer zeven jaar lang rechtskundig adviseur van geweestik heb het ziekenfonds ge heel georganiseerd, een tijdlang de spaarkas beheerd, de instelling van den centralen raad voorbereid, enz. enz. In een woord, ik heb voor den R.-K. Volksbond te Breda jaren lang gedaan al wat ik doen kan. z/Nu ja, ik heb de vereeniging //Geloof en W etenschap" te Breda opgerichtik ben er voorzitter van geweest totdat ik het volgens de statuten niet meer zijn kon, enz. z/Nu ja, ik heb als lid van het Dagelijksch restaur medegewerkt om den eersten Bredaschen Katholiekendag voor te bereiden en hem het schitterend succes te doen hebben dat hij gehad leeft. In de groote avondvergadering was ik

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2