Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Landbouwberichteric i Stoppeldijk. Op de wijk //Pauluspolder" ontstond Vrijdagnamiddag door onbekende oor- zaak brand in de herberg van A. Vermeulen, waardoor bet gebouw en de aangrenzende met den oogst gevulde landbouwschuur in de asch gelegd werden. Vee en huisraad werden gered. Assurantie dekt de schade. eeniging ,/Volksonderwijs" waarin de heer Van Wuijckhuizen nit Middelburg zal spreken over ambachtsonderwijs, benevens de dien dag in het ,/Hotel Centraal" te houden tentoonstelling van enz. Meer eu meer werd in de laatste jaren de aandacht gevestigd op de ontwikkeling der ambacbtslieden en dit is ook beslist een grooten factor in de maatschappij. ,/De Vereenigde Handwerksliedeu" alhier, eene vereeniging oorspronkelijk opgericht ter bevorde- ring van maatschappelijke belangen, gevoelde a] spoedig zelf dat dit doel niet kon worden bereikt, wanneer daaraan niet gepaard ging eene ontwikke ling op vakgebied, waaroin de ledeu met groote opofferingeu een vakcursus inrichtten. De later opgerichte Christelijke Werklieden- vereeniging votgde haar in dit spoor. Om het onderwijs meer te volmaken, wendde eerstgenoemde vereeniging zich tot gemeente, provincie en rijk, om subsidie. Zooals men weet wees de provincie haar verzoek wederom af, ten gevolge waarvan ook gemeente- en rijksubsidie vervallen. Wij betreuren dat dit aanvankelijk pogen om eene al is het niet afdoende dan toch aanmerkelijke ver- betering te verkiijgen, niet met succes is bekrooud, omdat er dan in afwachtiog van iets beters toch wat, verkregen zou zijn. Waar het echter uit de discussie's in de Prov. Statenzitting bleek dat men niet ongeuegen zou zijn voor goed ambachtonderwijs steun te verleenen kunnen wij niet genoeg aansporen a.s. Donderdag ter vergadering te gaan en hopen wij dat de po- ging tot oprichting eener ambachtschool niet alleen algpmeenen moreelen, maar ook vooral financieelen steun zal mogen ondervinden, want vooral de laalste zal in niet geringe mate noodig zijn. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot voorzitter der gezondheidscommissie voor het ressort Ter Neuzen de heer J. Wisse te Zaamslag. Vrijdag is namens het gemeentebestuur van Graauw de dokterswoning publiek geveild en daardoor uaar men ons schrijft de hoop op het ber.it van een aldaar gevestigd geueesheer zoo goed als verdwenen. Men loofde tot 1000 salaris uit, plus vrije woning, doch bij nadere kennismaking met een en andere trokken zich de sollicitanteu terug. En de reden Hoogslwaarschijnlijk deze, dat bij elke vacature, die ontstond, het aantal financieel goede klarten ver- minderde. daar deze in de omlitjgende gemeenten geneeskundige hulp gingen zoeken en, bij goede bebandeling, daar ook bleven, zoodat voor den komeuden geneesheer de financieele omstandigheden minder werden dan die van zijn voorganger. Toch schatte men dat. een geneesheer in die gemeente op een inkomen van circa f 3000 kon rekenen. Voor eem'gen tij 1 is als gemeente-arts aangesteld de heer Fruytier te Hulst. (M. C). Blijkens het verslag van den toestand der prov. Zeeland over 1904. is er in deze provincie nog een gemeente, waar geen hoofdelijke omslag wordt geheven, nl. Aardenburg. Axel, 21 Oct. Gisteren keerde de landbouwer D. van Boschkapelle per as van de markt alhier terug naar huis, op welken thuisrit hij eenige kinderen in zijn voertuig opnam. In de nabijheid van de hofstede bewoond door dhr. Ph. J. van Dixhoorn kwam hij met zijn gerij in aanraking met een bietenwagen waardoor zijn voertuig omsloeg en hij met de kinderen te water ge- raakte. Allen werden gelukkig spoedig uit hunnen benarden toestand gered en kwamen buiten verwachting met den scbrik en een nat pak vrij. Het paard was op het droge blijven staan terwijl bet voertuig erg is bescbadigd. Sas van Gent, 23 Oct. Heden werd door Burg, en Wetn. aanbesteed de levering van 1000 liter petroleum voor de straatverlichting in 1906, waarvoor was iugeschreven door Lud. de Pauw ad 85 en door A. van Looy ad 70 per masse. Aan den laagsten inschrijver werd behoudens nadere goedkeuring de levering gegund. Verder werd verpacht het heffen van passage of st-aatgeld voor het jaar 1906, waarvan puchter werd de vorige, F. Gilson, voor de som van f 600- Nog werden verpacht 9 perceelen vesting- grond, die alien werden ingehoud-n, wegens te kleine pachtsommen die er voor geboden werden. Stoppeldijk, 23 Oct. Gisternamiddag deed onze fanfare „St. Cecilia" haar laatste uitstapje n.l. op Rapenburg. Verschillende cafe's werden er bezocht en niettegenstaande het ruin gnnstige weder was er toch tamelijk veel publiek om van de opgewekte tonen te genieten. Koewacllt. Zoudagavoud gaf de Rederijkers- kauier /lot nut en geuoegen" alhier haar derde of laatste voorstelling van het groote, gecostu- meerde drama ,/De Gebroeders De Grave". Was het weder bij de vorige voorstellingen ongunstig geweest, thans was het zo6 slecht, dai „meu geen bond bniten de denr zou gestuurd hebben", Geen wonder dus, dat de vreemdelingen te tellen waren. Ook van de iugezetenen waren er weinig opge- komen vooral wegens het slechte weder en ten andere wegens de bijna onbegaanbare wegen. Toch ging de voorstelling door en wel ter wille van hen, die zich zooveel moeite getroost hadden om naar de school te komen. Het spel was weder uitstekend en ontlokte den toeschouwers menige traan. De heer Van Cauwenberghe die de voorstelling leidde, feliciteerde na afloop den voorzitter met zijn kranig gezelschap. Hij had er op den buiten Dog zoo weinig ontmoet. In den toestand van den gewonden Adolf Raes is eene gunstige verandering gekomen. Het levensgevaar is geweken en er bestaat alle hoop dat, dank zij zijn krachtig gestel, hij er spoedig bovenop zal zijn. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de verdachte Diet alleen de aanvaller was. Door enkelen men weet nog niet juist hoeveel en wie werd Raes ter grond geworpen. Een der aanvallers sloeg hem met een piutglas op het hoofd, een ander beet hem in het oor, een derde bracht de doodelijke mes- steek toe. Deze week moeten weer verschillende personeu, waaronder enkelen uit deze gemeente weer voor den rechter van instructie verschijuen. Het onderzoek wordt dus krachtig voortgezet. >s Gravenhage, 23 Oct. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester van Hontenisse de heer K. J. A. G. baron Oollot d'Escury. '8 Gravenhage, 23 Oct. Naar alle waar- schijnlijkheid wordt ter vervanging van den te Berlijn afgetreden gezant naar daar overgeplaatst de heer Baron W. A. F. Gevers, thans gezant te Rome, en aldaar benoemd de heer Jhr. H. Weede, thans gezant te St. Petersburg. Tanger, 22 Oct. De stoomboot Pathfinder" vertrok naar Tetuan met Moelai-Amet-Sherift- Wagan aan boord, die zjjn invloed op El More Yaliente zou aanwenden om de gevangen offi- cieren uit te leveren. Het verzoek van Valiente om zijn broeder aan hem uit te lever-en is geweigerd. De „Pathfinder" is kedenavond aangekomen met de gevangen officieren aan boord, die door bemiddeling van Moelai-Amet- Skerift-Wagan in vrijheid zijn gesteld. Christiania, 23 Oct. De gewezen Minister- President Blebr hield gisteravond in het concert- gebouw eene voordracht. Hij sprak over den toekomstigen staatsvorm in Noorwegen en ver- klaarde zich te houden aan het plebisciet tot invoering eener republiek. Hij stelde voor dat de president der republiek door het Storthing zal gekozen worden. Eene motie werd aange- nomen, waarin de vergadering zich verklaarde voor het houden eener volksstemiuing. Tokio, 23 Oct. De openbare intocbf, waar- mede admiraal Togo den Keizer de terugkeer der vloot mededeelde, is gisteren geschiedt. T ogo werd ontvaugen door de Ministers, generaals en diplomaten. Hij was vergezeld van de admiraals Kafaoka, Dewa, Kammoera en Staven. In Keizerlijke galawageus werd naar het paleis gereden, alwaar Togo en zijn gevolg ontvangen werd door den Mikado die hulde bracht aan de diensten door alien bewezen. In de straten werden saluutschoten gelost en de muziekkorpsen speelden. De gebeele be- volkiug was op de been om dezen dag merk- waardig te maken. Boekaresl, 22 Oct. Gisteren deed de Kroon- prinses van Rumenie een rit door de stad. De paarden sloegen op hoi, waardoor bet rijtuig tegen een paal werd geslingerd. De koetsier werd gedood, de Prinses en hare kamenier ligt gekwetst. Berlijn, 22 Oct. De Duitsche regeering verbiedt den verkoop van Duitsch grondgebied aan de Polen. Drie politie-presidenten, die van Poseri, Oost-Duitschland en Silezie zijn door bet gouvernement uitgenoodigd voorstellen in te dienen, opdat de a. s. rijksdag zich met de kwestie zal kunnen bezig houden. Weenen, 23 Oct. De Keizer-Koning van Oostenrijk-Hongarije heeft hedenmiddagaudientie verleend aan den opnieuw benoemden Neder- landschen gezant Jhr. Mr. Yan W\ede de Beren- camp voor de aanbieding zijner geloofsbrieven. Petersburg, 23 Oct. Gravin'Mathilde Witte is vooi-gesteld aan de Tsaritsa Alexandra. Berlijn, 23 Oct. Keizer Wilbelm heeft goed- gevonden dat den Duitschen gezant bij het Russische hof, Graaf Von Alvensleben, op zijn verzoek om gezondheidsredenen gepensioneerd is, onder toekenning van de orde van den zwarten Adelaar. Als opvolger is benoemd de Duitsche gezant te Kopenbagen, de heer W. van Scbaen. De Stct. no. 247 bevat een oogstoverzicht van eenige voeder- en wortelgewassen, alsmede van eenige vollegrowds warmoezerijgewassen. Wat Zeeland betreft, is daaraan het volgende ontleend Suikerbieten. De gunstige verwachlingen, welke men ten opzichte daarvati koesterde, werden ruimschoots bevestigd. Van de drocgte in den voorzomer heeft dit tpecifiek klei-gewas weinig te lijden gehad en van den later gevallen regen heeft het nog vol- doende partij kunnen trekken. In de eerste plaats kwam dit ten goede aan het gewicht der wortels, zoodat de kwantitatieve opbrengst zeer bevredigend en aanzienlijk booger is dan in een reeks van voorgaande jaren. Ten aanzien van het suiker- gebalte waren de verwachtingen niet hoog, doch ook dit schijnt in de mee9te streken mede te vallen. Zoo was het gemiddelde suikergehalte van de in deze campagne rerwerkte suikerbieten aan de suikerfabriek te Oud-Gastel tot 11 October 15,9 pet., aan die te Sas van Gent tot 9 October 15,6 pet. In Groningen is het gemiddelde gehalte ongeveer 1 pet. lager dan in het vorige jaar, doch de totale opbrengst aan suiker per H.A. is aan zienlijk hooger. U i e n. Wat quantiteit en qualiteil aangsat is de oogst van dit gewas vrij bevredigend, hoewel het aantal kleine uien dit jaar veelal groot is. In tegenstelling met het afgcloopen jaar zijn de prijzen echter laag. De stand was vrij goed. C i c h o r e i. De stand van dit gewas was goed. Herfstknollen. De stand hiervau is vrij slecht. Klaverhooi. De tweede snede klaverhooi is over het geheel nog minder goed gelukt dan die van grashooi. De oogst daarvau was vrij slecht. De stand van de vollegronds warmoezerijgewassen wordt ten slolte wat witte k o o 1 betreft vrij goed eu van roode goed genoemd. Over schade, veroorzaakt door dieren of ziekte, wordt weinig geklaagd, alleen hebben de muizen, die zich dit jaar over het geheel geducht doen gelden, in de Tielerwaard wat schade gedaan, Zeer veel ongerief ondervinden de bietenbouwers van bet aanhoudende natte weer in den laatsten tijd, waardoor het rooien zeer bemoeilijkt eu het tarragehalte der bieten ongewoon hoog wordt. Wie zou daar erg in hebben Bij mevrouw H. M. S., te Oosterhout, was een portemonnaie met geld op de tafel blijven liggen. Eenigen tijd later in de kamer komende, be- merk'e men, dat de geldbeurs was verdwenen, zobder te kunnen gissen waar zij gebleven kon zijn. Het bleek echter spoedig, dat een in de buurt rondzwervende tarnme raaf van J. v. B. de die— vegge was geweest. Een paar jongens hadden bemerkt, dtt ze door het openstaande raam de kamer binnenwipte en, na een oogenblik wachtens, haar het raam zien uitvliegeu met de geldbeurs in den bek, waarmede zij een eind verder neerstreek. De bears was weer spoedig terecht. Als een merkwaardig geval, dat sedert meuschenheugenis niet is voorgekomen, kan worden vermeld, dat er geen tabak aan de Amsterdamsche markt is De voorraad staat op 20 October vermeld voor de drie voornaamste soorten Sumatra- Borneo-eu Java-tabak nihil. Deze zeldzame leegte is een gevolg van de ver- tragiug die de schepen in het Suezkanad hebben ondervonden door het zinkeu en de ontruiming van de »Chattam." T. J. te '8 Gravenhage schrijft onder dag- teekening van 19 dezer in het Handelsblad Hedenmiddag trachtte in den trein tusschen Gouda en Den Haag een jongmensch zich door vergiftiging van het leven te berooven. Sedert het vertrek had hij zich reeds vreemd aangesteld en haalde eindelijk een fleschje voor den dag, waaruit hij zeide antipyrine voor de hoofdpijn te willen gebruiken. Een der reizigers vond de ver- pakking wat verdacht, en toen de jongeman het fleschje aan den mond wilde brengen, sloeg hij het hem uit de hand. Bij onderzoek bleek het niet minder dan 50 gram cyaukali te bevatten, genoeg ongeveer om 'n heel dorp te vergiftigen. Op verzoek werd van dit geval geen keuuis aan de spoordirectie gegeven, en werd het jonge mensch onder geleide thuis gebracht. Wijst deze gebeurtenis niet op de noodzake- lijkheid van strenger toezicht tegen het verkrijg- baar slellen van dergelijke vergiften Op de Passerdergracht te Amsterdam is een Indisch officier, daar woonacbtig, overleden ten- gevolge van een meermalen voorkomeude onvoor- zichtigheid. Hij had n. 1. een gaskacbel laten branden in zijn afgesloten slaapvertrek. Men vond hem des ochtends geheel bewusteloos en hij is twee dagen later aan de gevolgen overleden. Twee vrouwelijke huisgenooten, die in een hooger ge- legen vertrek sliepen, hebben eveueens gevaar ge- loopen de eene is zelfs nog onder geneesknndige behaudeling. Een eenvoudig gekleed manneke treedt het spreekvertrek van een neus- eu keelarts te Gro ningen binnen. Een pijnlijke trek ligt op zijn gelaat. Ziju rechterduim is met doeken omwonden. Yoorzichtig wordt de hand vooruitgrstoken. Hij zegt reeds lsngen tijd een zwerendeu duim te hebben en nu is bij ten einde raad in „de stad" gekomen om hulp te zoeken bij een „eerlijkschen" dokter. De doeken worden afgewikkeld. Ernstig kijkt de dokter daarbij toe. Hij ver- wacht een outstoken duim te zien, en hijziet... vier pootjes, netjes naast elkaar gelegd en kleine spiertrekkingjes uitvoerende vier groene pootjes, nog vastzittende aan een groen lichaampje, waarin de duim is gestoken. Niet prettig voor zoo'n kikvorsch ,,Raad van 't boertje", zegt de patient. „Je haalt er de ingewanden uit, terwijl 't dier nog leeft en brengt dan den zwerendeu vinger er in. Is 't dier dood, dan neem je een ander." „Een kikker is zuiver," vervolgt de patient, „en taai, ueen maar, hij leeft nog eenige uren na zijn dood Ik heb er eenige meegenomen." En meteen haalde hij uit zijn linker-jaszak een handvol levende kwakers. De dokter legde om den duim een voorloopig verband en zond den patient naar het ziekenhuis. (N. G. C.) Men meldt uit Amsterdam Zaterdagochtend is een echuitenvoerdpr, Linnen- kamp genaamd, nabij den kop van de Haudehkade van zijn schuit in het IJ gevallen. Hij werd kort daarop levenloos opgehaald en laat een vrouw en vier kinderen achter. Een ideale raadzitting Men schrijft uit Venendaal Als een bijzonderheid mag zeker wel vermeld worden dat de Vrijdagavond gehouden raadsver- gadering, waarin niet minder dan tien punten ter openbare behandeling waren voorgesteld waaronder de gemeentebegrooiing voor 1906 en sen verorde- ning opde jaarwedde der openbare onderwijzers, bin nen een uur was afgeloopeD, met, begrip van het voorlezen der notulen van de vor ge vergadering en het gebed. Een zeker nog nimuiers in den lande voorgekomen feit is dat ook in de gebeele openbare zitting door niet een der tien aanwezige raadsleden een enkel woord is gesproken of zelfs ook maarde minste inlichting gevraagd, terwijl de begrooting toch ntig loopt over een bedrag aan inkomstea en uitgaven van ruim 33,880. (Dan gaat het in Ter Neuzen anders I Te Blerik bij Venloo deed 't geweer weer dienst. Fen 4 tal jongens, klaar voor ludie, die van 't handgeld aan het boemelen waren gegaan, zochten ruzie met een schoerimaker. Deze laatste begon zulks te vervelen en hij loste vier schoten, waarvan er drie zekereu H. troffen, doch niet levensgevaarlijk. Drie der belhauuels ziju in arrest gtsteld. De 8choeumaker, die uit wettelijke zelfverdedigiag handelde is vrij gelaten. Nu men in de omstreken van Oiterterp en Wijntjeterp druk bezig is met het rooien van aardappelen, blijkt, dat bet wilde zwijn, sedert dezen zomer in de uitgestrekte bosscheu aldaar verblijvende, heel wat schftde heeft aangericht. Op tal van plaatsen ziju de akkers geheel omge- wroet, de aardappelen aan de oppervlakte van den bodem gekomen en bedorveu. De landbouwers dringeu er, met het oog op het winterkoren, op aan, dat jacht op het dier zn] worden gemaakt. Voor eenige jaren hield zich in de Oiterterper bossehen ook een wild zwiju op, toen werden drijfjachten gehouden eu het beest werd geschoten. Millioenen muizen zijn er in de polders den Hoek en Sehuagt, in de gemeente Lskker- kerk, schrijft men aan de „N. R. Ct." Hoe ik zoo weet, dat daar millioenen van dat ongedierie zijn Och, dat aantal noemde ik zoo bij benadering. De polder den Hoek eu de polder Sehuagt malen gezamenlijk het water af en hebben sarnen een bestuur. Een kaarsrechte weg, de Kerkweg, loopt over of nabij hun grens. Van- daag op dien weg wandelend, zag ik een sperwer snel omlaag- schieten, plots weer met buiten de veeren uitstekende en iets omklemmeude pooteu opstijgen en dan neersfrijken bij een bosje ruige waterwilg. Als vanzelf bleef mijn oog staren op het plekje, waar de vogel den grond geraakt had, eu toen ik er bij kwam, zag ik, dat hij met zijn klau wen den ingang van een muizenhol uiteen had gerukt, terwijl de muis er in wilde ontsuap- pen. En terwijl ik stond te kijken, snelde rits een muis voor mijn voeten den weg over en ver- dween in eeD hoi. En rondkijkeude, zag ik heele reeksen van die holen, en telkens bij het neer- zetten van voet of stok verschenen of verdwenen een of meer van die diertjes. Brutaal wareu sommige ook als hongerigen bleven er veel zitten, een grasblaadje tusschen de tandjes, terwijl ik langzaam voortschreed of kalm stilstond. Eeo oogenblik was het al heel druk, want op een plek, niet grooter dan een vierk. meter, telde ik er elf, die alle ui'eenstoven en met snelheid ver dwenen. Nog een 1500 meters, ben ik, aan- dachtig loeziendp, voortgestapt, en men verdenke mij niet van overdrijviug, als ik zeg, dat ik er m»er dan duizend zag. Ja, die zag ik maar hoeveel waren er, die ik niet zag, omdat ze in hun holen zaten Breng nu genoemden polder in verband met deze smalle strook van een ongeveer 6 meters breed grasvlak, en zeg dan of er geen millioenen zouden zijn. Maar gij, lezer, kunt uiet deuken, wat en zooals onze boeren er bij peinzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2