BIJVOEGSEL Ter Neuzenschs Courant Donderdag 19 October 1905. No. 4753. Loting Nationaie Militie. Gemengde berichten. Landbouwberichten, De Dinsdag te Axel gehouden loting voor onderstaande gemeenten had den volgenden uitslag AXEL. WESTDORPE. o N A M E N LOTELINGEN. Opgegeven reclames. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 Verschelling Gornelis C. Gebreken. den Hamer Adriaan. Dieleman Petrus. van Hoorn Jan. Hamelink Jacobus. Broederdienst. Boeije Reinier Cornelis. Yinke Anthonij Gilles. Verpoorte Jan Pieter. Broederdienst. de Bruijn Willem Reinier Dees Daniel. Broederdienst. Dieleman Marinus. Gornelisse Abraham. Meesen Gerard, de Krijger Mechiel G. van Espen Johannes. Yerplancke Philippus A. In dienst. v. d. Bercr Bernardus H. Broederdienst. Dieleman Cornelis. Buijze Francois. Visscber Jozias Pieter. van Dixhoorn Leendert. de Bruijne Johannes, de Coninck Petrus J. Broederdienst. Verhelst Martinus. Wolfert Jacobus. Cortvriendt Eduard A. Vinke Dominicus. Sorber Johannes Corn, de Putter Levinus Joh. Gebreken. Hoebe Hendrik Job. van Dixhoorn Leendert. Breepoel Josephus H. Broederdienst. van Driel Gerardus. Bakkei Marinus. van Hecke Ludovicus P. ZUIDDORPE en OVEllSLAG. Z. Broederdienst. 0. Broederdienst. 1 Dieleman Cornelis F. 2 de Nijs Cerilus. 3 Termote Arth F. M. Z. 4 Schaut Ch. Louis F. Z. 5 Verbiest Alph. P. Z. 6 Adam Dominicus F. Z. 7 Audenaert Philemon. 0. 8 Dhaene Camile. Z. 9 Ongenae Prudent J. Z. 10 Yerschelden Pr. J. Z. 11 Apers P. Joz. M. Z. 12 Lansen Josephus M. O. De achter den naam geplaatste letter beteekent dat de loteling is 0. van de gemeente Overslag, Z. van de gemeente Zuiddorpe. De Dinsdag te Sas van Gent gehouden loting voor onderstaande gemeenten bad den volgenden uitslag SAS VAN GENT. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Bockstael Cesar R. A. de Ridder Alfred Job. Leroux Polidorus Joh. Vereecken Jacobus F. Dumez Camil Augustus. Renique Joseph Louis, van Wijngaarden Gerrit, van den Broecke Hendrik, Coene Theodule L. C. Willaert Alfred Rene. Andriessen Edmundus. de Maesschalck August, de Zeeuw Machiel. van Goetbem Mar. C. F. Stofferis Johannes B. Gijsel Eduardus F. van Loij Prudent. PHILIPPINE. de Graeve Eduardus. Rammeloo Willem. Zegers Jacobus, van Voren Gustaaf. van Wijnsberghe Franc. Begijn Nobertus. Albicher Frederik. Wijne Leon, de Visser Cornelis. de Ruijsscher Cornelis. NAMEN LOTELINGEN. Opgegeven reclames. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Hollebosch Jacobus S. Begijn Jacobus B. Kalle Vincentius. Kalle Prudent. Selis Petrus Johannes. D'Haene Honore. van Bastelaere Gustaaf. van Troost Constantinus. van Keulebroeck Franc, de Bouver Alfred G. Laureijs Eduardus. Kieboom Alfred J. A. M. Smit de Leopoldus. Dierick Alphons A. Selis Eduardus. Pluijm Cyrillus A. Begijn Franciscus Joh. van der Steen Felix I. Verguijze Laurent A. Hamerliuck Johannes. Verhelst Arthur Joseph. Janssens Xaverius. Gebreken. Broederdienst. Gebreken. TER NEUZEN, 18 October 1905. Men schrijft uit Sas van Gent aan de M. Ct. Onder de monteurs en verder personeel bij de in aanbouw zijnde nienwe brng alhier is Maandag- cchtend een werkstaking uitgebroken. De oorzaak belreft een loonkwestie. Tot nu toe was aan die brug //per uur" gewerkt. Daardoor werd een loon verdiend, dat overeeukwam met het normale, wat iri dien tak van arbeid gegeven wordt. Maandagmorgen echter werd den arbeiders aangezegd, dat ze niet met werken konden beginner) vdor de aannemer, een Waal, er was. Toen deze kwam, deelde hij mede, dat er voortaan niet meer z/per uur" kon worden betaald, maar dat door hen zelf het uit te voeren werk voor eene bepaalde som moest aangenomen worden. De som echter, waarvoor de aannemer hun het werk wilde gunnen, dien aard, dat de verdiensten per dag tot nu toe zouden worden, s. niet wilden, waarna het 20, zijn hoofdzakelijk Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Gebreken. Broederdienst. In dienst. was van belangrijk lager dan wat de monteurs c werk werd gestaakt. De stakers, ongeveer Belgen. De oprich'ing van een muziekgezelschap te Waterlandkerkje staat nu vast. De heer J. Fremouw zal de leiding op zich nemen. Het bestuur is samengesteld uit de volgende heereu A. M. Hendrikse, burgemeesler, eere-voorzitter, A. Neeteson, hoofd der school, voorzitter, J. Fremouw, onderwijzer, secret.-pen- ningrn. en verder als leden A. H. van Vooren, C. van Dixhoorn, J. A. Risseeuw—Van Male, P. Casteleijn en F. van Prooijen. Een dertieutal iustrumenten zullen worden aangekocht. (M. Ct.) Met ingang van 1 November zijn ver- plaatst de kommiezen bij 's rijks belastingen A. Beun, van Hontenisse naar Renesse en A. Huis- man van Zuiddorpe naar Hansweert. Blijkens het verslag der provincie Zeeland over 1904 neemt het vervoer van passagiers langs het stoombootveer te Borssele steeds toe. In °1904 bedroeg het aantal 12,211, in 1903 11,352. in 1902 11,081 en in 1901 10,031, een voordeelig verschil derhalve, in drie jaren van 2180 reizigers of gemiddeld per jaar van ruim 700 personen. In hetzelfde verslag wordt gemeld dat het tijdstip van het in exploitatie brengen van den stoomtramweg provincialen steiger te Borssele GoesWolphaartsdijksche Yeer werd verlengd tot 1 Juni 1908. Daar met 31 December 1905 eenige leden en plaatsvervangende leden der commissie van aanslag in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten aftreden, zijn door Gedeputeerde Staten van Zeeland volgens art. 19 15 en 2 der wet van 2 October 1893 (Stbl. 149) de navolgende heeren tegen 1 Jan. tot leden en plaatsvervangende leden der bovengenoemde commissie o. m. benoemden wel voor den kring Axel, leden V. Verschaffel te Sas van Gent en C. J. Burm te Hulst en plaats- vervangers J. Smies te Axel en A. H. Donze te Ter Neuzen en den kring Oostburg, leden R. J. Versluijs en E. A. H. le Grand te Oostburg en plaatsver- vangers M. Lucieer en J. J. Versluijs te Oost burg. Koewacht. Maandagnamiddag is het parket van Gent naar Moerbeke gekomen om ter plaatse zelve een onderzoek in te stellen naar de ernstige verwondiug, welke Zondagnacht in de Beukendreef nabij deze gemeente heeft plaats gehad. Het parket was vergezeld van een paar wetsdokters, die den gewonde nauwkeurig onderzochten en zijn toestand, hoewel zeer bedenkelijk, toch niet als hopeloos beschouwden. De gewonde had een lange en diepe snede in den buik ontvangen, waardoor de ingewanden zoo ver naar buiten kwamen, dat de dokter Maandag de wonde niet had durven dichtnaaien. Thans is dit geschitd en is de gewonde in een trog naar zijn woning vervoerd. Maandagavond gaf de rederijkerskamer //Tot Nut en Genoegen" alhier, h&ar tweede voor- stelling van het drama //De gebroeders De Grave", ten huize van mej. de wed. Misseghers. Het bezoek was niet zoo groot als van verleden Zondag doch vele voorname ingezetenen woonden de voorstelling bij. De heer C. van Cauwenbergh van Antwerpen leidde weer de vertooniug, die weer een groot succes had. Men schrijft uit Zuiddorpe De konijnenfokkerij was eenige jaren geleden voor velen onzer arbeiders een goede bron van bij verdiensten. 's Zomer met groeuvoeder groot gekweekt en in het najaar met wat krachtvoer vetgemest, maakte menig arbeider tegen den winter een aardig sommetje van zijn langooren. Daarna kwam er een tijd, dat telkeu jare rond November de hokken le£ggestolen werden. Een gevolg hier- van was, dat de lust tot konijnen kweeken verging. Na de versterking der polilie in de grensgemeenten verminderden de diefstallen opvallend en de ko- nijnenteelt herleefde weer, zoodat thans weer vele arbeiders hiermee een appeltje tegen den dorst in den winter verdieneD. Ongelukkiglijk is dit jaar de prijs der langooren zoo buiteugewoon laag, doordat er zooveel hazen geschoten worden, dat de opbrengst hii rvan erg tegeuvalt. Zij, die voeder genoeg hebben, zijn dau ook van plan hun konijnen aan te houden tot de jacht gesloten zal zijn. Herfsthemesting. HOENDERTEELT. Men meldt uit Enkhuizen Met het zeewater, dat gedurende dezen drogen zomer iu groote hoeveelheid in den polder het Grootslag is gelateu, zijn ook zoutwaterbewoners mee naar binnen gekomen. Dezer dagen ving men een ansjovis iu een poldersloot. Te Heelsum (gem. Renkum) heeft men getracht in de tijdelijk oubewoonde villa van freulie van B. in te brekeu. Een glasruit van de hoofddeur is gebroken, en men heeft vermoedelijk met een breekijzer de keukendeur opeugebroken. De dief is waarschijulijk gestoord geworden, daar er niets is outvreemd. Uit Scheveningen wordt gemeld Binnen gekomen visschers brengen slechte tijdiugen mede omtrent een logger van Maassluis MA. 80 schipper P. de Her. Het schip zou door een stortzee over den kop geworpen en met hare bemanning gebleven ziju. Andere schepen zouden door de scheepsgoedereu van dezen logger heengekomen zijn. De jastitie le Haarlem heeft de hand gelegd op twee Haarlemsche glazenwasschers, die verdacht worden van de iubraken, die in den laatsten tijd te Velsen en omgeviug ziju gepleegd. Het zijn oude bekendeu van de justitie. Zij werden Dinsdag door den rechter-commis- saris gthoord. Uit Donderen (Gr.) wordt gemeld De arbeider H. Stoffers, vader van zeven zoons gmg Woensaag j. 1. met zijn zesden zoon naar Vries, die aldaar moest loten voor de militie. Deze trok evenals zijn andere vijf broeders weer een hoog en vrij nummer. Te Blitterswijk (Limburg) kreeg dezer dagen de 54jarige schilder M. S. bericht, dat een neef van hem in Amerika was overleden en hem f 60,000 had uagelaten. De man wond zich hierdoor zoo op, dat hij's avonds aan een beroerte is overleden. In de Alexanderstraat te Velp werd de hulp van de politie ingeroepen door een 26jarige vrouw, die hare woning ontvlucht was, omdat haar mau getracht had haar te worgenblauwe striemen aan haren hals getuigde van de booze bedoelingen van haren echtgenoot, die ter kalmeering in het arrestantenlokaal werd gebracht. De 13jarige S. Speelman Lzn. te Hoogvliet waagde zich te dicht bij een op het land van den heer P. Eenhoorn aldaar geplaatsten wind- motor, met het ongelukkig gevolg dat hij door den vangketting gegrepen en tegen den motor doodgedrukt werd. Zaterdagavond is te Koudekerke bp de wed. B. in de Ylissingsche straat een groote ruit ingeslagen, ter wijl bij een bewoner van den Vlissingschen weg drie groote ruiten ge broken werden. Waarschijnlijk zijn deze bal- dadigbeden door denzelfden persoon gepleegd. Te Colijnsplaat is een tienjarige knaap, die op een met bieten geladen wagen meereed, zittend op de hangbank, daarvan afgegleden en voor het wiel terecht gekomen. Ofschoon het wiel hem niet over het lichaam is gegaan, werd hij toch zoodanig gekwetst, dat hij Zlaterdagmorgen is overleden. Een andere jongen, van 12 jaar, raakte dien- zelfden dag, terwijl hij op de haven bezig was met vullen van manden met suikerpeeen, met een zijner handen beklemd tusschen een schraag en het wiel van een wagen, waardoor hem een duim ernstig werd verwond. VAN DE VAN O) *-• rW g r* o u -M 0> DEE, O a; o u O DEE Verleden najaar heb ik er de aandacht op gevestigd, dat wat chili op het wintergraan heel nuttig werken kan, wijl het de planten flink en ferm doet worden en deze dus den strijd om het bestaan als straks de koude winter komt veel beter tot een goed einde zullen brengan. Het spreekt vanzelf, dat in den bodem ook van ander plantenvoedsel een voldoende voorraad zijn moet, wil chilisalpeter (de stikstofmest) zich goed doen voelen. Maar is aan phosphorzuur heel geen ge- brek en evenmin aan kali, dan kan men zeker zijn, dat chili ook in 't najaar "op de wintergranen met succes gebruikt kan wordea. Zoo ongeveer schreef ik verleden jaar. En ik voegde er aan toe, hoe ket rnij speet, dat ik geen enkel voor- beeld kende van een nauwgezette proef in deze richting. Maar, zoo besloot ik, 'k wil eens trachten of niet deze ofgeene landman zich bereid toont om een stukje van zijn tarweakkers voor een herfstbemesting met wat chili af te staan. Mijn poging bleef heel niet vergeefsch. De heer N. Barendregt te Rozenburg, een goede kennis, was terstond bereid. Hij stelde een halve H. A. ,/kloek" tarweland te mijner beschikking. En hierop werd, toen het gewas flink bovenkwam, juist 50 K.G chili uitgestrooid. Voorts deed men niemendal. Op de bedoelde J H. A. net zoo min als op de naastgelegen stukken. De jonge planten deden het heel goed. 't Leek wel, dat eenigszins verschil te zien was, doch veel mocht dit zoo't al bestond niet heeten. En de heer Barendregt vondt zulks vol- >trekt niet vreemd. „Want" aldus liet hij zich uit ,,'tland is heel kloek, 't heeft vast aan niets gebrek." Doch toen van 'tvuorjaar de groei opnieuw begon, bleek het salpater niet voor niemendal te zijn gestrooid. Ilos meer de oogsttijd nader kwam, hoe duidelijker het te zien werd, dat het halve baaltje nuttig werk verriehtte. En aan 't eind Zie hier getallen Onbemest 15 H.L. koren 2000 Kg. stroo. 50 Kg. chili 17* H.L. koren -)- 2372£ Kg stroo. Of, om 't werk van 100 Kg. (een baaltje dus per H.A.) in wat cijfers u:t te drukken Onbemest 30 H.L. graan 4- 4000 Kg. stroo met 100 Kg. chili 35 H.L graan -(- 4745 Kg. stroo. Door 100 Kg. chili in het najaar aangcwend alzoo een voordeel van 5 H.L. tarwe en nog 745 Kg. stroo. Wat dunkt u, lezer is zoo'n herfstbemesting aanbe- velenswaardig EIERfl AN DEL. II. Welk voordeel samenwerking in het algemeen afwerpt zal men de landbouwers als leden van landbouw- afdeelingen en 'ooerenbonden het allerminst behoeven uit te leggeu. Doch met betrekking tot den eierhandel, waarvan tot dusverre hier maar zeer weinig sprake was, kan het punt voorzeker het best met enkele voorbeelden worden toegelicht. Verschillende gemeenten in Limburg, Noord-Brabant en Gelderland verkeerdsn in dezelfde ongunstige toe- standen met de kippenfokkerij en den eierhandel voor enkele jaren als de meeste gemeenten in Zeeland op heden. Door het werk van enkelen vond verbetering van het hoenderras hier en daar ingang. Het kwam zoo ver, dat zich vereenigingen vormden, die zich ten doel stelden, de eieren voor gezamenlijke rekening te verkoopen. De resultaten waren schitterend. Een vborbeeld: Te Venraay begon men aanvankelijk met slechts vier leden. In een jaar sterkte dit getal tot 30 aan. Die vereeniging verzond in dat jaar een goede honderd duizend eieren. Aangemoedigd door de verkregen resultaten, breidde zich onder deze 30 leden de hoenderfokkerij verbazend uit, zoodat een volgend jaar door deze zelfde vereeniging 161,300 eieren ter markt werden gebracht. De gemiddelde hoogste prijs bedroeg 3 gld. 49 cts. en de gemiddelde laagste 3 gld. 17 cts. per honderd stuks. Het vorigjaar werden ongeveer 250,000 eieren verkocht. En als een doorslaand bewijs, dat men algemeen tevreden is over dezen afzet der producten diene, dat Venraay thans vijf zulke vereenigingen telt met een gezamenlijk ledental van circa 150. Bij benadering berekend, komen op heden jaarlijks vyftien «liii»eu«l gulden binnen Venraay voor eieren alleen. En nog maar aldoor breidt zich het ledental der vereeniging en de hoenderstapel onder die leden uit. De markt, waar al die eieren verkocht worden, b.estaat in Maastricht in het gebouw der botermijn. Deze plaats is voor dat doel dan ook zeer gunstig gelegen, afgezien nog van de omstar.digheid, dat eieren en boter op den- zelfden dag verkocht worden en dat de boterkoopers in den regel ook handelaars in eieren zijn. En daar de aanvoer van eieren nog belangrijk moet toenemen om het een groothandel te kunnen noemen, wat toch in het belang van koopers en verkoopers beide is, wordt van alle kanten krachtig gewerkt om deze markt te steunen. Geleidelijk zijn we gekomen tot de vraag: hoe moet eene vereeniging tot eierenverkoop zijn ingericht. De Zuivelbond wil, dat de verzending uitgaat van een bij dien bond aangesloten vereeniging,een beperkende bepaling voorzeker. Op de eerste plaats is 't noodig, zal de vereeniging goed zijn ingericht, dat de eieren per kilogram worden uitbetaald. Wel bestaat bij den Zuivelbond nog 'tmeten naast het wegen. Doch de verplichting tot sorteering der eieren in groote en kleine bestaat niet meer. De verkoop der eieren per gewicht is het meest vol- maakt. Dat toch is de eenig rechtvaardige weg, die tevens tot verbetering der hoepderrassen kan leiden want dan ondervindt men het dat een groot ei meer waarde heeft dan een klein. Tevens diene opgemerkt, dat de handelswaarde van 1 kilogram groote eieren grooter is dan van 1 kilo kleine Een andere niet minder belangrijke zaak voor een goed geregelden eierhandel is, dat men zorge voor goede waar. De verkoopers moeten in het vertrouwen zijn bij de koopers. Groote boeten zijn door den Zuivelbond gesteld op bedorven eieren, vooral voor de knoeiers. Doch bij eene goede verzorging der hoenders behoeft men niet te vreezen voor bedorven eieren de kippeu legeen ze toch zuiver. Het best is zich te bedienen van steenen nesteieren en elken avond de anderen uit te halen. Om te voorkomen, dat de eieren niet te oud ter markt komen, worden ze twee keer per week verzonden in den winter kan men volstaan met 6<5u keer. De eieren worden door iederen leverancier gewaarmerkt met een van bondswege verstrekten stempel. Over het ai of niet sorteeren van twee soorten beslist de ver eeniging zelf. De verzending geschiedt, zoo men verkiest tegelijk met de boter, en wel met cartonverpakking in kisten van 1, 2, 3 en 500 stuks. De uitbetaling geschiedt op dezelfde wijze, als die der boter. De kisten worden tegelijk met de eieren verkocht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5