A I g.e m e 6 n Nieuws- en Advertentieblad o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4749. Dinsdag 10 October 1905. 45e Jaargang. BEKENDUAKIUG. BEKENDMAKING. Yoorzorgen tegen brand of brandgevaar. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgava TER NEUZEN, 9 October 1905. TER HEVZESTSCHE CODIAIT. Voor Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,38*. Men abonueert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVESTENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,1(3. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt d<prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. „it hltt(, veira<.|,ijPt Maanrtag-, Woeaidag. en Vrijaagavond, »Uye»ooder«l op ree«U«l,»gei>, bij de Firm* 1'. J. VAM »B «e Tew Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis dat bet voornemen bestaat de atoep voor het door P. J. VAN STR1EN men ge- bonwd pakhuis aan den Smidswal aan den pnbiieken dienst te onttrekken. Bezwaren hiertegen kunnen worden mgediena voor 16 October 1905. Ter Neuzen, 7 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat door den Gemeenteraad in zijne zitting van 5 October 1905 tot lid der Commissie van Fabricage is herbenoemd de heer A. IISSEH. Ter Neuzen, 7 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat door het bestuur der brandweer het jaarlijksch onderzoek zal plaats hebben naar het schoonhouden der schoorsteenen en andere rookgeleidingen en stookplaatsen '.anaf 23 October 1905 en volgende dagen. Ter Neuzen, 9 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. (iNGEZOND EN.) De Nieuwe Koerzer bevat een artikel, dat wij, indien ouze plaatsruimte het toeliet, gaarne in 'zijn geheel over zouden willen nemen, waarin wordt aangeloond, dat ooze arme zieken ten platte- lande over het algemeen tottal verstoken zijn van een goede verpleging. Het Roermondsche Had klaagt er over, dat zelfs aan de verpleging van kraamvrouwen ten plattelande onvoldoende zorg wordt besteed en bij bevallingen de boogst noodige hulp van dokters en vroedvrouwen oatbreekt. Want de dokters kiezen bij voorkeur de stad tot stand plaats. En het aantal vroedvrouwen nam de laatste jaren zelfs met tien af, terwijl de bevolking zich steeds uitbreidt. Het komt ons voor, dat naast de openbare overheid, in dezen het particulier imtiatief zich meer moet doen gelden. Zooals dat thans is, kan de toestand toch Diet voortduren. En wat de ziekenverpleging in t algemeen betrefthoe vaak gebeurt het niet, dat een vader, moeder, of ander verdiener het huisgeziu ontviel om reden de zieke niet die verpleging ontvangen kan, welke voor hem noodzakelijk was om te herstellen. Menig dokter, die het platteland bezoekt, zal ons dat ongetwijfeld gaarne toegeveu. Wij gelooven dus, dat het wel een bij uitstek sociale daaa is, als naar middelen gezocht wordt, om in dezen toestand verbetering te brengen. En als de sociale vereenigingen en alien die belang stellen in ons volkswelzijn, daartoe een handje meehelpen, dan zullen die middelen tot verbetering des te gemakkelijker kunnen gevonden worden. Geldt dit de ziekenverpleging, nog dnngender achten wij noodig de voorziening in de behoeflen aan eerste hulp bij ongevallen. Het is toch bekend, dat op verschillende punten van het platteland men somtijds een uur of verder verwijderd is van de woonplaats van den g*- iiecsbeer. A1 wordt ook een fiets gebruikt, odt-bij ten ongeval van ernstigen aard, om spoedigste de hulp van een geneesheer in te roepen, er gaat toch dikwijls een half uur, veelal nog meer trjds verloren, eer de ontboden geneesheer ter plaatse kan zijn. Bij een ernstig ongeval kunnen enkele minuteu verstoken zijn van genees- of heelkundige hulp dikwijls de noodlottigste gevolgen hebben. Bijna nergens ten plattelande zijn verband- middelen verkrijgbaar en bij de bewoners zelden of nooit voorhauden. Dat kan, ja mag zoo niet blijven. Er is hierin, dunkt ons, op tamelijk gemakke- lijke en een min-kostbare wijze verbetering te brengeD, iets wat minder het geval is met de ziekenverpleging ten plattelande. In onze groote steden hebben de geneesheeren opgericht ^Vereeuigingen tot verleenen van eerste hulp bij ongelukken." Uit eenige donatie en eenige contribntie hebben deze vereenigiDgen op verschillende plaatsen ge- stationeerd verbandkistjes, waarin het noodzakfe- lijkste yoorhanden is tot het leggen van een eerste, van een zoogenaamd noodverband. Maar al hebben wij de middelen en wij kunnen die niet aanwenden, dan baten dezen nog niets. Daarom worden door de geneesheeren in onze groote steden gedurende enkele avonden der wintermaanden cursussen gehouden, waarin op een zeer bcvattelijke wijze wordt uiteengezet, hoe ge- handeld moet worden om bij een ongeval een eerste verband te leggen, dat voor den getroffene geen nadeelige maar bepaald voordeelige gevolgen moet hebben. Deze cursussen zijn of geheel kosteloos, of tegen zeer lage coutributie tot dekking der ou- kosten voor zaalhuur enz. toegankelijk. Wij gelooven, dat wij in deze geen beroep behoeven te doen op de medewerking der genees heeren deze zullen, evehals hunne collega's in de groote steden, ongetwijfeld zeer gaarne bereid bevonden worden om boveubedoelde cursussen te geven. Van hen te verlangen, dat zij ook bovendien nog op meerdere punten der onderscheidene ge- meenten verbandmiddelen beschikbaar stellen, is o. i. ietwat te veel gevergd, maar dit is ook niet noodig. De kosten van verbaudtrommels zijn zoo groot niet en de grootste uitgaaf is maar voor eensde wnderhouds- en aanvullingskosten zijn luttel, zoodat de kosten gemakkelijk door' de gemeentebesturen zouden gedragen kuunen worden of iudien de plattelaodsgeneesheeren er in konden slagen vereenigingen, welke zich zouden wijden aan het versjhaffrm van eerste hulp bij ongelukken te stichten, deze te subsidieeren. Waar ten plattelande uit den aard der zaak gestichten ter verpleging van zieken en gewonden geheel ontbreken, daar achten wij het dringeud noodig, dat ten spoedigste de hand aan de ploeg wordt geslagen om te voorzien in deze nijpende behoefte. Wij doen een beroep op de plaatselijke pers om ons te willen steuneu, met ons saam te werken teneicde een misstand weg te nemen, welke ieder van welke partij of richting, met ons zal er- kennen, dat niet lauger mag blijven voortbestaan. Gaarne verklaren wij ons bereid om zoo noodig door nadere bespreking in onze kolommen onze denkbeelden verder toe te lichten. Wij geven gaarne onze denkbeelden voor beter, indien de zaak maar tot stand komt en men op verschillende punten der plattelandsgemeenten, bij ongeval, bij verwouding, de eerste hulp kan verleenen. Onze tiid staat in het teeken der verdragen Na den vrede te Portsmouth was het't verbond tusschen Japan en Engeland, dat het eerst van zich deed spreken. llet stelt Japan aan als wachter ter verdediging van Bntsch- lndie zooals vroeger Turkije in het oosten van Europa als schild van Engeland tegen Rusland diende, tot Gladstone deze traditioneele politjek opgaf. Japan in Azie en Frankrijk in Europa aangesteld te hebben als liifwacht der Engelsche veiligheid, is het groote resul- taat der buitenlandsche politiek, die het kabmet-Balfoui onder de leiding van Koning Edward nastreeft. Onge- twiifeld heeft het kabinet zich daardoor vaster in het zadel gezet, al is van liberale zijde reeds geprotesteerd teo-en de drukkende flnancieele lasten, welke het nieuwe velbond voor Engeland met zich mee schijnt te brengen, allereerst door het maken van Singapore tot oorlogs- haven en mi weer door de voorgenomen reuzenuit- breiding van de havenwerken van Dover, waar men het hoofdstation der Engelsche vloot wenscht te yestigen. Terwiil aanvankeliik gedacht werd, dat de leidende Europeesche staatslieden er op uit zouden zijn door een nauwere aaneensluiting van Duitschland, Rusland en Noord-Amerika een tegenwicht te formeeren tegen het F,ngelsch-Japan3ch bondgenootschap, wijzen de toon- aar.gevende bladen in Engeland en Rusland er op, dat ingevolge dat verbond Engeland volstrekt Rusland niet vijandig tegenover behoeft te staan en daarbij wordt herinnerd aan de uitspraak van den bekenden Engelschen staatsman Baconsfleld dat Azie groot genoeg is voor Rusland en Engeland. Toch houdt men in Duitschlands politieke kringen blijkbaar aan de idee vast, dat Duitsch land en Rusland in 't vervolg behooren samen te gaan. Dit bleek deze week tot tweemaal toe bij interviews, welke vertegenwoordigers van Parijsche bladen met den Duitschen rijkskanselier Von Biilow hadden. Voor- al, zei Von Billow, moet men aan een Russisch-Duitsche toenadering geen anti Fransch karakter toekennen, evenmin als een toenadering van Frankrijk en Italie als vijandig tegenover Duitschland wordt opgevat. Ook in de practijk heeft de Duitsche politiek bewijs geleverd, dat zij prijs stelt op een vreaelievende ver- houding van Frankrijk tot Duitschland en met name door de Marokko-overeenkomst, na veel gepraat tot stank gekomen. Bij die overeenkomst, zoo zei Von Biilow, zijn er noch overwonnenen, noch overwinnaars. Mocht hetzelfde gezegd kunnen worden van deMarokko- conferenlie, die nu weldra te Algdciras in Spanje bijeen zal komen Algeciras ligt in't gezicht derMarokkaansche kust en bijna onder 't bereik der Engelsche kanonnen van Gibraltar. Nog meer verdragen Ook tusschen Noorwegen en Zweden zal hoopt men weldra het verdrag ge- teekend zijn, waarbij beide landen zich verbinden voortaan elk huns weegs te gaan. Nu de Zweedsche verkiezingen zulk een sprekende overwinning waren der linkerzijde en dus een nederlaag van het kakinet Bostrdm dat in de scheidingskwestie zoo lang aarzelen bleef, verwacht men, dat de Zweedsche rijksdag de overeen komst van Karlstadt op korten termijn zal goedkeuren. In Noorwegen bestaan grooter moeielijkheden naar het schijnt. Wel wil de meerderheid der Stortingcommissie, die benoemd is voor het onderzoek van en het rapport over de overeenkomst, deze goedkeuren; maar een sterke minderheid is er voor ook hier het volk bij referendum uitspraak te laten doen. Vandaag Zaterdag is het Storting bijeengekomen en is begonnen met de be- raadsiaging over de overeenkomst van Karlstad. De voorzitter van de commissie ad hoc betoogde, dat men zeer zeker in menig opzicht een anderen uit- slag had kunnen wenschenmaar dat men de ware belangen van het vaderland diende door de voorgestelde overeenkomst aan te nemen. De woordvoerder van tie minderheid, Konow, zeide Worden de vestingwerken geslecht en kan Zweden zijn leger tot ontwikkeling brengen, Noorwegen kan niets ondernemen. Wij hadden gehoopt, dat door de over eenkomst de voile zelfstandigheid zou worden bereikt, maar deze is zoo besnoeid, dat wij liever de unie be- houden dan deze voorwaarden aan te nemen. Michelsen deed opmerken, dat onder deskundigen enkel de chef van den generalen »taf voor het behoud der vestinger, is. Castberg verweet Michelsen. dat deze zich te toegeeflijk betoond, en de nationale eer van het land van zakenstandpunt bekeken had. De algemeene oorlogscommissaris Bratlin wederlegde de bewering der minderheid betreffende de vestingen. In de namiddagvergadering stelde de socialist domi- nee Eriksen voor, de kwestie van de rechtvaardigheid der Zweedsche voorwaarden aan het Haagsche Hof van Arbitrage te onderwerpen. De Minister van Buitenlandsche Zaken Lovland sprak tegen dit voorstel. Aan het debat namen deel de Minister van Oorlog Ollsson en de staatsraad Arctander. Om tien uur 's avonds is de vergadering tot heden verdaagd. Naar gemeld wordt heeft Mr. M. baron Mackay zijn benoeining tot lid van de Eerste Kamer voor Gelderland niet aangenomen. Het bericht in verschillende bladen omtrent eene benoeuuing van den beer J. Nelemans, iDge- nieur van 's rijks waterstaat alhier, tot boofd- ingenieur bij uit te voeren havenwerken te Val paraiso (Chili) is naar men ons uit in deze meest betrouwbare bron bericht onjinst - Gisteren kwam alhier binnen de Noorsche stoomboot Aagot van Cbristiansand, met hout. Dit sloomschip heeft bij het stormweer gedurende de reis in zee een deel der deklast en verschan- singen verspeeld, terwijl de kok is overboord ge slagen en verdronken. De stoomschepen met deklast hebben het alien zwaar te verantwoorden gehad, dit bleek zoowel aan de hier binneDgekomen als naar Antwerpen voorbijvarende stoomers. Zaterdag pssseerde er zelfs een zonder masten. Het stoomscnip „Harald" dat zooals reeds vroeger is gemeld te Maassluis was binnengeloopeu, kwara hier hedenmorgen aan, op doorvaart naar Gent. Dit bleek zeer te hebben geleden. De deklast was bijna geheel weg, evenzoo de ver- 8cbansingen aan beide boorden, zoowel vboralsachter. De ,/Pro Pairia", waarvan wij in ons vorig nummer melding maakteu is Zaterdag te IJinuideii binnengekomeD. Door bet hoofdbestuur der Sckippersver- eeniging ,/Sckuttevaer" is correspondentie ge- voerd met de betrokken autoriteit over de oprichting van een hulpklaringsstation te Walsoorden. Door het bestuur der afdeeling Ter Nezuen is tot de Belgische autoriteiten het verzoek gericht, althans in den tijd van het bietenvervoer, te Selzaete ook des Zondags den gebeelen dag gelegenheid te geven tot inklaren. Thans kan dit slechts gescbieden tot 11 uur voormiddag, wat voor de schippers veel tijdverlies veroorzaakt. In den nacht van Woensdag op Donder- dag jl. is te Oostburg bij de wed V., op den hoek van den provincialen en den Rijksweg, met een ijzeren bout een winkelruit stuk ge slagen, waarna eenige voor de hand liggende zaken als werkmans-koffiebussen e. a. zijn ont- vreemd. 's Morgens meldde de dader zich vrij willig bij de marechaussee aan, wie bij alles bekende en mededeelde, den diefstal begaan te hebben om onder dak te komen. Het bleek te zijn een zekere W., die reeds meermalen straf had ondergaan. De werkzaamheden tot het uitzetten der Nederlandsch-Belgische grens in den Prosper- en den nieuw bedijkten Hedwige-poider, beide gedeeltelijk onder Clinge gelegen, die door ambte- naren van den Rijks waterstaat uit beide rijken worden uitgevoeid, zijn thans in zooverre vol- tooid, dat de plaats der grenspalen is bepaald en deze nog alleen behoeven te worden gezet. Met dat werk denkt men in deze week gereed te komen. Na deze plaatsing geschiedt nog de justificatie door de daartoe benoemde Belgisch- Nederlandscbe commissie, waarmede dan bet gebeele werk, dat eenige weken tijds heeft ge- vorderd, geheel gereed is. (M. Ct.) Zaamslag, 9 October. In het thans loopende jachtseizoen zijn door verschillende jagers alhier reeds diie fazanten geschoten. AaDgezien deze vogels hier nooit worden aangetroffen is de herkomst van deze dieren nog niet bekend geworden. Het beroep naar Hasselt (O.) is door Ds. J. Tholen aangenomen. Axel. Beroepen bij de Ger. Kerk A alhier Ds. G. H, A. v. d. Vegte te Dirkshoru (Noord-Hol- land.) Westdorpe, 7 Oct. Heden werd ten huize van den heer Aug. Puylaert alhier door notaris Dumoleyn publiek geveild Koop 1. Een woonhuis, sckuur, erf, tuin en bouwgrond en weg, groot 86 aren 80 centi- aren in gebruik door Ed. IJsebaert. Hoogste bieder was den heer Cam. van Waes alhier voor de som van f 3000 aan wien het perceel gegund werd. Koop 2. Een lapje tuingrond groot 10 aren 50 centiaren. Kooper werd de beer Ed. IJsebaert voor f 290. St. Jansteen. Volgens bericht in een der locale bladen van de vorige week zijn er tusscben Hulst eu St. Jausteen drie meisjes beetgepakt en mishandeld toen zij 's avonds omstreeks zeven urcn vau de kermis te Hulst naar huis gingen door een onbekenden kerel die er plezier in schijnt te hebben om weerlooze meisjcs af te ranselen met een dikken kuuppel. Bovengeuoeiud blad zal dit bericht wel niet gehad hebben van haar gewouen correspondent, die met mij van gev,.elens was, dat de zaak door het meisje, dat de klacht ingedieud heeft onjuist verteld werd. Het geval kwam hem evenals mij onwaarschijnlijk voor eu lk meende daaruit de gevolgtrekkingen te moeten maken, dat hij er geen publiciteit aan geven zou, wat ik ook voor't beste hield en dien overeenkomstig heb ik dan ook gekandeld. Thans echter nu het zaakje ruchtbaar geworden is acht ik het noodig eenige regelen te schrijveu orer dit en andere gevallen van pseudo aaurandiu- gen, ter geruststelling.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1