Ter Neuzensche Courant. Zaterdag- 7 October 1905. 45» Jaargang. tweeidb blad. Meer uitgebreid lager onderwijs. Kamer van Koophandel en Fabrieken en. Gemengde berichten. No. 4748. Onderwijs in de beginselen der Fransche taal. Openbare Vergadering FEUXLLETON. Telegrafische berichten. Landbouwberichten. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen de ouders, die hunne kinderen wenschen te doen deelnemen aan ket meer uitgebreid lager onder wijs dat voortaan aan school B zal worden gegeven, ait, 'daarvan aangifte te doen ter gemeente-secretarie toor 16 Oetober 1905. Ter Neuzen, 6 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. BS Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen de ouders, die hunne kinderen wenschen te doen deelnemen aan het onderwijs in de beginselen der Fransche taal, dat voortaan aan school A zal worden gegeven, uit, daarvan aangifte te doen ter gemeente- secretarie voor 16 October 1905. Ter Neuzen, 6 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. te Ter Neuzen. op Maaudag den 9 October 1905, 'a nam. 7 uur. De Voorzitter, J. A. VAN ROMPU. De Secretaris, H. J. VOOREN. TER NEUZEN, 6 October 1905. Hier liepeu gisteren geruchten omtrent ver- schillende stoomschepen, alhier bekend, die vergaan zouden zijngelukkig werden die geruchten door het alhier binnenkomen dier stoomschepen ge- logenstraft. Door den kapitein der gisteien hier binnenge- komen Eng. stoomboot Ouse is gerapporteerd dat hij ter hoogte van Westkapelle, volgens de seinen buiten staat om te manoeuvreeren, heeft zien drijven de Ned. stoomboot Pro Patria. Ook door eene alhier binnengekomen Duitsche stoomboot is zulks waarge- nomen. Deze is met bet oog daarop nog terug- gekeerd maar heeft van de Pro Patria uiets meer gezien. Heden stond voor de rechtbank te Middel- burg terecht de polderwerker A. A. van Graauw, die, zooals wij indertjjd melden, ontuchtige hande- lingen pleegde met het 5jarig dochtertje van zijn col- lega De B. alhier. Tegen den man die zeer ontroerd was en hevig schreide, werd door het 0. M. voor dat feit een jaar gevangenisstraf geeischt. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Gisteravond is bij het bemannen van de uitvarende Grimsbyboot op de reede van Vlissingen de sloeproeier bij het Belgisch loodswezen De Waal verongelukt. Bij het opvangen der van de stoomboot uitgeworpen lijn in de sloep, geraakte hij daarin verward en werd buiten boord getrokken. Men kruiste naar wij vernemen terstond in den omtrek om hem uit de oustuimige rivier op te halen, doch kon hem niet vindeD. Later bij het stoomschip terugkomende bleek hij nog steeds aan de lijn te hangen, doch was toen reeds dood. Hij last eene weduwe met 9 kinderen na. 16) Vrij bewerkt door AMO. V IJ F D E HOOFDSTUK. Tusschen Londen en Greenwich strekt zich Jangs de Theems een rij van fabrieken, dokken en scheepswerveu uit, die getuigeu van den onder- nemingsgeest en de wilskracht van het Engelscbe volk. Hier bevond zich ook de machine-fabriek van de Burnett Company, bij welke John Elver- daal als voorman in dienst was. De Burnett- Company was nog een jooge onderneming, nauwe- lijks dertig jaren oud. De oprichter James Bur nett was bankwerker geweesthij was nu nog directeur. Begonnen met drie knechts in een klein gehuurde werkloods aan de Theems, verschafte zijne onderneming thaus arbeid en ruim loon aaubij- na duizend arbeiders. De kleine werkloods was in deD loop des tijds vervangen door drie lang uitgebouwde fabrieksgebouwen, een aantal arbeiders- woningen, een directie-gebouw, een eigen spoorweg op het fabrieksterrein, in verbinding staande met den openbaren spoorweg, en stevige bazalten kaai- muren met stoomkranen ter inlading der voortbreng- selen van de fabriek. James Burnett was gezegend met een vrij tal- rijk kroostj hij had vijf zoons en twee dochters, en was, oudauks zijn zes en vijftig jaren, nog een flink werkzaam man. Van zijn zoons werkten er drie als arbeiders in de fabriek en werden op die In de laatste helft der vorige maand werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Belgie gezonden 138 melk- en kalfkoeien en wel langs Clinge 95, laugs Sas van Gent 16 en langs Veldzicht (gem. IJzendijke) 27 stuks. De uitvoer lang Hulst was nihil. De uitvoer langs al de grenskantoren bedroeg 876 stuks tegen 810 in de eerste helft. De uitvoer van September was uit ons land dus 1686 stuks tegen 156J in de maand Augustus en 978 in de maand Juli. De grootste uitvoer geschiedde weer langs het grenskantoor Roosteren (Limburg) en wel 308 stuks, de uitvoer langs Roozendaal (station Nispen) was 171 stuks. Behalve nit Hulst was ook de uitvoer langs Hoogerats en Eysden nihil. Koewacht. Een 18jarige jongeling keerde Zondagavond omstreeks zeven uur van de wijk St. Andries naar zijne woning, toen hij in de duisternis door drie personen overvallen werd, die hem ten gronde wierpen, trapten en sloegen. Een paar sneden iD de kleederen van den aan- gevallene bewezen, dat de onverlafen ook van messen voorzien waren. Er schijnt minnenijd in het spel te zijn. 's Gravenhage, 6 Oct. Tweede Kamer. Het wetsontwerp tot regeling van administratieve rechtsspraak is gesteld in handen eener commissie van voorbereiding, bestaande uit de heeren Smidt, Loeff, Van Idsinga, Van der Vlugt en Jannink. Na afloop van bet aanhangig sectie-onderzoek gaat de Kamer tot 14 November uiteen. Naar men verneemt is bij het afdeelings-onder- zoek der Staatsbegrooting gebleken, dat de belastingvoorstellen, tot tijdeKjke heffing van 10 opcenten op de vermogens- en bedrijfs- belasting vermoedelijk eene kleine meerderheid zal behalen. De vrijzinnigen en socialisten zouden er zich vodr hebben verklaard, de rechterzijde er tegen. Londen, 6 Oct. De Daily Mail deelt mede dat wordt onderhandeld over een bezoek van Togo met de Japansche vloot aan Engeland. Parijs, 6 Oct. De Japansche regeering tracht te Parijs, Londen en Berliju eene nieuwe leening te plaatsen ter conversie van binnenlandsche schuld. De Bank Franfaise wordt met de plaatsing der leening belast. Bakoe, 6 Oct. De vrede tusschen de Arme- niers en Tartaren is nog niet gesloten. De in- woners laten zich steeds door patrouilles begeleiden en vele winkels zijn gesloten. Moord en plunde ring komen nog dagelijks voor. De onderkoniug van den Kaukasus, Graaf Worinzim Duscbkim heeft een schrijven aan den Czaar gericht, waarin hij den toestand hoogst gevaarlijk schildert. Helsingfors, 6 Oct. In Finsche plaatsen hebben samenkomsten plaats, waarop over petities aan den Czaar wordt beraadslaagd. De gouver- neur heeft medegedeeld dat te St. Petersburg geene petities worden aanvaaril en de volksvertegen- woordiging dit jaar niet bijeengeroepen wordt. London, 6 Oct. Uit Tokio wordt jbericht, dat volgens de officieuse Kokumin in verschillen- de kringeu verzekerd wordt, dat het jongste bezoek van den Amerikaanschen Minister aanleidiug gaf tot een beter begrip van zaken, door de besliste ontkenniug van Japan, dat het eenige bedoeling koestert tegen de Philippijneu. De Standard verneemt uit Kobe dat het Engelsche eskader onder bevel van Admiraal Sir Noel in de Chineesche wateren arriveerde, waar het 5 dagen zal blijven, om vervolgens naar Yokohama te gaan. manier geheel bekend met het leveu en denken, zorgen en zwoegen van de werklieden. Dit was de beste opvoeding voor zijn zoons dachtde directeur. Twee andere zoons waren nog te jong en giogeu nog ter school. Zijn dochters stonden onder de leidiug van zijn vrouw, een eenvoudige huismoeder, die alleen trotsch was op de lekkere puddingen die zij kon bereiden. Natuurlijk was ook in de fabriek bekend ge- worden, welk fabelachtig geluk aan Johu's vader was ten deel gevallen. Men verwachtte, dat de jonge voorman nu bet gereedscbap wel zou weg' werpeu en een waudelstok in handen zou nemen. John verklaarde wel, dat bij dit stellig niet doen zou, maar men geloofde hem niet. H(j zal wel spoedig van gedachten veranderen, zeiden de liedeu tot elkaar. Een heerlijk leventje zonder werken zal hem ten slotte toch beter bevallen, dacht men. Vele arbeiders vonden dit voor zich zelven geen prettig vooruitzicht, want //Johny" was zeer bemind onder zijne kameradeuzij zouden hem missen. Dat hij arbeider zou blijven, nu hij een reuteniers- leventje kon hebben, kon men echter niet gelooven. Op zekeren dag werd Johny bij den directeur outboden. Hij stak het fabrieksterrein dwars over naar het directiegebouw, dat de faanillie Burnett tevens tot woning diende. Op de veranda zat Alice, de oudste dochter van den directeur, boonen af te halen. Toen zij John in zijn werkkiel met een pet op het hoofd zag aankomen, stond zij op en trad hem tegemoet. ,/Hartelijk geluk gewenscht, mijnheer Elverdaal, met de erfenis, die uw vader ten deel gevallen is," zeide zjj op harteljjken toon. Zij reikte hem daarbij vriendeljjk de hand en keek hem trouw- Suez, 6 Oct. Meer dan 50 wachtende schepen zijn het kanaal binnengekomen. St. Petersburg, 6 Oct. Heden morgen is in Mesjtsjankaja een in aanbouw zijnd gebouw van 5 verdiepingen ingestort. Een honderdtal arbeiders is onder de puinhoopen bedolven, waarvan er nog niet meer dan 7 zijn te. voorschijn gebracht. Men schrijft ons Het rooien en leveren der beetwortelen, dat zich eenige dagen geleden zoo goed liet aanzien, wordt thans erg tegengehouden door het slechte weder dat wij deze week hebben. De stort- regens hebben het vervoer geheel en al on- mogelijk gemaakt. Gelukkig hebben de land- bouwers gelegenheid gehad een flink gedeelte hunner beetwortelen gedurende de laatste helft van September bij goed weder te leveren en tevens hun voordeel te doen met de premie die de fabrieken van de Nouvelle Union Sucriere voor de vroege levering betaald hebbenwij vernemen dat voor die fabrieken voor 1 October r.l. in Zeenwsch-Vlaanderen reeds ongeveer 55 millioen K.G. beetwortelen geleverd werden en dit tegen eene gemiddelde premie van 1 per 1000 K.G. Deze, voor de landbouwers zoo gunstige toestand vormt een groot contrast met hetgeen voorvalt bij onze Zuidelijke naburenons is immers ten stelligste verzekerd dat enkele Belgische en Fransche fabrieken hunne verbin- tenissen tegenover de landbouwers niet kunnen nakomen en met deze hebben geaccordeerd de prijzen der beeten met 3 tot 6 frank per 1000 K.G. te verminderen Andere fabrieken hebben tegenover den hoogen prijs der beetwortelen onmiddellijk de vlag gestreken en men spreekt van vijf Belgische fabrieken die, zelfs voor de campagne een aanvang neemt, faillietverklaring zullen aanvragen en de landbouwers in de steek zullen laten met de millioenen K.G. beetwortelen. die deze hun tegen hooge prijzen verkochten. Ons is beweerd dat de Belgische Suikerfa- briek te Ladeuze, die dit jaar ongeveer 800 gemeten beetwortelen in Zeeuwsch-Vlaanderen gecontracteerd heeft, voornemens is deze beet wortelen enkel te aanvaarden tegen eene aanmerkelijke vermindering op den contractprjjs. Het is te betreuren voor onze landbouwers dat zij zich teleurgesteld zien door eene vreemde fabriek, waartegenoverzij meenden een voldoenden waarborg te hebben, en zich thans, wegens overvloed van beetwortelen en lagen suikerprijs, genoodzaakt zien hunne beetwortelen tegen iagen prijs te verkoopen of aan hunne beesten op te voederen. Mp.h meldt uit Almelo Reeds sedert een veertieu dagen ging het gerucht, dat het op den molen in de Zoetensteeg te Ambt Almelo spookte. Door verschillende personen werd het spook in het wit gekleed gezien en velen in de buurt sloeg de schrik om het hart, daar zjj werkelijk aan een spook geloofden. Maandagavond omstreeks acht uur werd het spook door den gemeenteveldwachter K. gegrepen Het bleek te zijn de knecht van den vorigen eige- naar van den molen. Voor velen is het een groole opluchting, dat het spook onschadelijk is gemaakt. Te Soesterberg achtervolgde een marechauss^e tijdens de manoeuvres eenige jongens, die leege patroonhulzen zochten zijn paard trapte in een hartig in de oogen. De jonge Elverdaal was eeuigsziD8 verlegen en wist niet op staanden voet te antwoorden. De ongedwongen houding maakte hem beteuterd. ,/Waarom noemt ge mij niet meer Johny, zooals vroeger, juffrouw Alice?" vroeg hij eindelijk. ,Dat zou nu niet meer gaan, mijnheer Elverdaal. Ge zijt nu een rijk, onafhankelijk heer. Ja, ik twijfel, of ik niet Van Elverdaal moet zeggen, in plaats van Elverdaal. Hoe moet het zijn Juffrouw Alice, noem mij gerust Johny, zoo als altijd, wanneer ge mij met die erfenis-historie geeu verdriet wilt aandoen," verzocht hij bijna fluisterend. vNeen, neen," antwoordde zij beslist, maar vrien- delijk, ffik weet wel, hoe het behoort. En gij moest ook blij zijn, mijnheer Elverdaal, dat ge nu niet meer behoeft te werken voor uw levens- onderhoud. Geld is een goed ding, zoo is het nu eenmaal in de wereld. Ge moest u verheugen over uw geluk, dat zou verstandig zijn." jEn toch weet ik niet, of ik me we) verheugen mag, juffrouw Alice. Ge kent mijn vader niet, anders zoudt -ge me beter begrijpen. Maar ik blijf a toch daukbaar voor uw vriendelijke woorden." Zij keek hem verwonderd aan, alsof zij hem niet begreep, doch hij gaf geen nadere verklaring. Na haar diep in de oogen gekeken te hebben scheidde hij van haar. Daar stond de jonge voorman tegenover den directeur, die hem aldus toesprak//Mijnheer Elverdaal, ik heb zooeven een brief ontvaugen van den recbtskundigeu raadsman van uw vader. Daarin wordt mjj medegedeeld, dat uw vader be- sloten heeft tot onfcbinding ran het contract, dat konijnenhol, viel en werd zoodauig verwond, dat het moest worden afgemaakt. De marechaussee kwam er met den schrik af. Tramtafereeltje. In een waggon van de Z. N. Stoomtram, die 'a morgens van Zundert en Rijnsbergen naar Breda schommelt, zaten de vorige week een paar ultra eenvoudige Brabanters, die met belangstelling luisterden naar de fantastische ver- halen, die de postconducteur deed. Toen de tram de Roskam naderde keek de postconducteur uit en zei ernstigWe zijn er haast, bij de bocht. De tram maakt daar zoo'n scherpen draai, dat jului moeten helpen anders komen we er niet. Een oogenblik later sprong de brievenman op, plaatste zijn beide handen tegen den tramwand en duwde ingespannen. Douwen, riep hij daarna, we halen 't niet. En bereidwillig sprongen de boertjes op, spanden pezen en spieren en duwden tegen den wand, alsof ze een vallend huis wilden stutten. We zijn er net, zei de conducteur toen de tram den hoek om was en hij zuchtte als iemand die aan een gevaar ontsnapt is. De Brabanters luisterden weer dociel naar de inlichtingen en verhalen van den postman. De Koningin en de schoorsteenvegers. Bij het bezoek van H. M. de Koningin-moeder van Italie aan Zwolle, had een aardig voorval plaats. Toen H. M. namelijk in gezelschap van den heer F. A. Hoefer enkele gebouwen bezichtigde, nit het vrouwenhuis komeude, over de Melk- markt wandelde, kwamen daar toevallig een paar schoorsteenvegertjes voorbij, de oudste weliswaar een Hollander van geboorte, maar door vaders afkomst toch van onverdachten Italiaanschen bloede en de jongste, een knaap van veertien it vijftien jaar, een echte zoon van het zonnige Zuiden. H. M. blijkbaar door den heer Hoefer op het tweetal attent gemaakt, liet de beide mannekes door een hofdame ontbieden en onderhield zich eeu oogenblik zeer vriendelijk met hen. Zij in- formeerde naar de afkomst van de twee, naar de geboorteplaats enz., en toen de oudste op de ge- stelde vragen behoorlijk gesntwoord had, stelde zij beideu een douceurrje ter hand, waarmee ze den dag zeker goed hebben gemaakt. Het was een alleraardigst tafereeltje, dat natuur lijk leveadige belangstelliug vond. Het kleine ltaliaantje, Giacoma Mordasini is zijn naam, was er wel een beetje onthutst van. De schoone Italiaansche klanken, die anders zoo vlug en aardig va« zijn lippen rolden, bleven hem in de keel steken. Had hij het ook kunnen droomen hier op deze plaats, ver van zijn vaderland, in zijn smoeselig schoorsteenvegerspakje zoo in eens voor zijn koningin te komen te staan Later kwam hij wat op dreef en hoffelijk bnigend, nam hij afscheid van H. M., die na hare wandeling ver- volgde. Een ellendeling stond Dinsdag te Rotterdam terechtde 54jarige brandersknecht J. K., uit Schiedam, die zijn hond levend had gevild Bekl. ontkende en beweerde, den hond te hebben opgehangen om hem te villen en van het vel een kleedje te maken. De strop brak echter en hij had het dier toen met den stompen kaut van een bjjl een klap op de hersens gegeven en het daarna weer, aan de achterpooten, opgehangen. Toen hij het dier aan de pooten begon te soijden, was het dood, zei hij. Vroeger had bekl. echter bij de politie verklaard, dat het dier bij dat snijden nog klagend had gejankt. Drie getuigen verklaarden, dat bekl. het dier op het plaatsje achter zijn woning had opge hangen. Zij hadden door de reten der heining het wreede tooneel gadegeslagen. Onder het villen had het arme dier klagend gejankt. //Wiljenog om genade smeeken had bekl. het dier vloekend toegevoegd, en was ongestoord met villen doorge- wij voor den tijdduur van tien jaren hebben ge sloten, op grond van de veranderde omstandigheden, die niet toelaten, dat een Van Elverdaal als fabrieks- arbeider werkzaam is. Er wordt mij een som geld geboden, wanneer ik vrijwillig medewerk om het contract te ontbinden. Wanneer ik niet vrijwillig mijne toestemming geef, word ik bedreigd met een proces. Wat zegt ge daarvan, mijnheer El verdaal Hier is de brief. Lees hem, ge hebt er belang bij, want gij zijt evanzeer door het contract verbonden als uw vader." John nam den brief en las. De ouderteekening luiddeMorris Linning, advocaat in Gray'z Inn. John kende den man niet. z/Heer diricteur," sprak hij ernstig, ffde ver- plichtingen, die ik op mij genomen heb, wensch ik te vervullen. Ik heb geen plan om het contract te ontbinden." (,Wilt ge in de fabriek blijven?" vroeg de directeur met verwondering den jonkman aanziende. Ja, mijnheer, of... gij moest zelf het contract willen ontbinden." z/Daartoe bestaat voor mij geen reden jonge vriend, maar ik moet u er toch op wijzen, dat uw gedrag in strijd is met het verlangen van uw vader. Weet ge weel, wat dit beteekent ffHeer directeur, ik ben altijd in strijd geweest met het verlangen van mijn vader. Alleen komt dit thaDS duidelijker aan het licht. Ik geloof, dat ik als arbeider aan de waardigheid van mjju familie niets te kort doe." (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5