Telegrafische berichten. Gemengde berichten. Provinciale Staten van Zeeland. -wanneer ZEds. gezondheidstoestand hem weer toelaat deel te nemeu aau de werkzaamheden, hii goede diensten aaa de gemeente zal kunnen bewijzen. Llechts ongaarne zouden wij hem uit den Raad zien treden. Waar onze houding ten opzichte der Roomsch- Kathoiieken volkomen loyaal is, zou onze yereeniging, voor zoover zij daarin te beslissen heeft, ten bewijze dier goede trouw kunnen bei usten, se?/s in een bedanken van den heer Mr. F. C. van Deinse, wanneer daardoor bereikt kon worden het doelde verkiezing ran een Roomsch-Katholiek ingezetene. In bovenbedoelde officieuse besprekingen en ver- schillende omstandigheden vonden wij aanleiding om met U over het voornemen van den heer Van Deinse te onderhandelen. Die onderhandeling werd gevraagd aileen voor de zaak, waar het thans over loopt. Over houding in de toekomst als anderszins werd door ons niet gesproken, al is het ook dat een slagen van ons pogen natuur- lijkerwijze in de toekomst eene vermindering van strijd zou kunnen tengevolge hebben. Immers: zoodra een Roomsch-Katholiek als lid van den Raad zetelt, zal dit motief voor strijd vervallen en bij de tegenwoordige partijgroepeering, vooral bij periodieke al'treding, wel- licht onzerzijds geenaanleiding voor strijd bestaan. Dit laatsie punt was ook een der redenen, die ons aanleiding gaven met U te onderhandelen, omdat ver mindering van strijd toch voorzeker aan het algemeen belang zal ten goede komen en Uwe vereeniging dus, wanneer op ons voorstel ware ingegaan, meer zou be- vorderen, dan aileen de Liberalen in de gelegenheid stellen een plicht van dankbaarheid te vervullen. Wat voorts het geven van waarborgen voor de toe komst aangaat, al ware het ook dat men daarop onzer zijds wilde ingaan, eene wisseling en rijzing of daling van het ledental van vereenigingen als de onze, zoowel als wisseling van meeningen en omstandigheden, maakt o. i. onmogelijk omtrent onderwerpen als het onder- havige een contract aan te gaan. Resumeerendele is onze vereeniging niet genegen in te gaan op het sluiten eener overeenkomst omtrent verdeeling van het aantal zetels tuSschen de aanhanger* der verschillende partijen 2e kan zij niet aannemen de voorwaarde dat nog twee Liberate leden hunne zetels zouden moeten ter beschikking stellen voor de Anti-revolutionairen, omdat aileen de heer Van Deinse daartoe het voornemen heeft te kennen gegevenf Zij is ook niet genegen pogingen aan te wenden om Liberale leden daartoe over te halen, doch zou zich eventueel daartegen sterk verzetten, daar het nog medr dan het toppunt van onnoozelheid zou zijn, om de vruchten van eenige jaren harden en kost- baren strijd vrijwillig af te staan 3e blijven wij van meening, dat aanneming ran ons voorstel, zonder meer, zou leiden tot een beteren politieken toestand. Wordt voorts besloten van dit schrijven terens mede- deeling te doen aan den heer Mr. F. C. van Deinse en aan het comite der Roomsch-Katholieke kiezers en daarvoor piaatsing te verzoeken in het //Ter Neuzensch Volksblad" en de *Ter Neuzensche Courant". Voldoende aan de ons gegeven opdracht, hebben wij de eer U het antwoord mede deelen op Uw schrijven van 28 Aug. 1905, met de betuiging van ons leedwezen dat de daarin vervatte voorwaarden het ons onmogelijk maken Uwe medewerking te aanvaarden voor het ver- zekeren der keuze van een Roomsch-Katholiek tot lid van den Raad. Met betuiging onzer hoogachting, Het Bestuur der Liberale Kiesvereeniging „De Vrijheid" te Ter Neuzm. In de gisteren gehouden vergadering van de commissie van het alhier op 15 Aug. jl. gehouden wielerfeest bleek dat het feest in alle opzichten geslaagd is. Na voldoening van alle fiuancieele verplichtirigen blijft nog een mooi sommetje over, dat voor latere gelegenheid in kas blijft. z/Les Neuvelles" van 30 Sept. meldt het volgende Een edelmoedige maatregel. Onze sympathieke volksvertegenwoordiger, de heer Gustave Be el, heeft bij vernieuwiug weder eene goede daad verricht, door aau zijn personeel een aandeel der win9ten uit te keeren. Ditmaal verdeelt de heer Boel ongeveer 50,000 francs. Hij gaf daarvan kennis in het volgende bericht, d.d. 28 Sept. jl. Hiermede breng ik ter kennis van geheel mijn personeel, (ingenieurs, klerken, opzichters en werk- lieden, verbonden aan mijne fa'oriek te La Lou- viere), dat bij wijze van gunst en zonder verbin- tenis voor de toekomst, hun zal worden uitgekeerd 49,086,88 fraocs, als aandeel in de winsten van het afgeloopen dienstjaar". Zooals men weet is de heer Boel ook eigenaar der staalfabriek alhier. de, die hem met zijne benoeming geluk- wenschte. Mededeeling werd gedaan van verschillende ingekomen stukken, hoofdzakelijk Kon. besluiten, houdende goedkeuring van besluiten in de vorige Statenvergadering genomen, welke alien, evenals eenige mededeelingen van Ged. Staten, voor kennis- neming werden aangenomen. Aangenomen werd het voorstel van Ged. Staten tot aanhouding van het verzoek van het bestuur van den Kleinen St. Albert- of Sas van Gent polder om een renteloos voorschot voor wegs- verbetering. Besloten werd om in de eerstvolgende openbare vergadering te behandelen het aangehouden voor stel van Ged. Staten a. tot afwijzing van het verzoek van het ge- meentebestuur van Zierikzee om een subsidie voor een avondschool voor vakonderwijs, met het amen- dement van den heer Moolenburgh b. tot afwijzing van het verzoek van het Ge- meentebestuur van Goes om een subsidie voor een avondschool voor ambachtslieden. c. tot afwijzing van het verzoek van het ge- meentebestuur van Vlissingen om een subsidie voor een avondschool voor haudwerkslieden, met een nader verzoek van het gemeentebestuur. Naar de afdeelingen werden daarna verwezen een 20tal voorstellen van Ged. Staten. Daarna werd overgegaan tot splitsing der ver gadering in afdeelingen. Het voorstel van den Voorzitter om de eerst volgende openbare vergadering te houden op Vrijdag 13 October, des voormiddags ten 10 ure, werd aangenomen. Daarna sluit de Voorzitter de bijeenkomst. 's Gravenhage, 4 Oct. Alhier wordt betwijfeld of de voorbereiding van de tweede Vredes-conferentie zoo spoedig kan geschieden, dat deze nog in 1906 zal kunnen plaats hebben men vermoedt dat het wel 1907 zal worden. Uit Indie wordt bericht het overlijden van den luitenant ter zee le klasse J. A. van Zadelhof, tengevolge van de door hem bekomen verwondingen op Celebes, bij de landing te Poloppo. Louden, 4 Oct. Verschillende bladen ontvangen uit Mantschoerije het bericht dat daar de pest is uitgebroken onder de Russische troepen. De soldaten sterven bij honderden, doordat het on mogelijk is de lijken te begraven. De geueeskundige hulp is absoluut on voldoende. Parijs, 4 Oct. Gisteravond is te Charonne een vreeselijke moord gepleegd. Een tuinman, Toussaint Oury genaamd, kreeg op het terras van een cai6 twist met eenige bezoekers. In zenuw- achtige toestand loste hij een revolverschot zonder iemand te treffen. Daarop wierpen zijn tegen- standers hem op eea bank en een van hen sneed hem het hoofd af. De moordenaar, Oberon ge naamd, is in arrest. New-York, 4 Oct. Op Cuba moet weer een revolulie op til zijn. Komt het zoo ver, dan zal de regeering der Vereenigde Staten er wel niet lang over denken de gewezen Spaansche koloaie te aunexeeren. voortbewegen. Het was da Deen Baptist Gronwell, de zoogenaamde koplooper, een circusartist. Er ontstond een oploop en de politie kwam er aan te pas. Ze nam den koplooper, die weigerde op gewone wijze zijn weg te vervolgen, mee naar het bureau in de Pauwensteeg, om een einde aan het gedrang te maken. De Deen gaf te kennen, dat het een weddenschap gold, waarbij hij aangenomen had van de Blaak op zijn hoofd naar huis te wandelen. Om in de gevangenis te komen. De politie te Gouda betrapte Maandagnaeht op heeterdaad iemand, die bezig was een ruit van den goud- en zilverwinkel van de erven Van de Pavoordt, met zeep te besmeren. Hij werd in hechtenis en in verhoor genomen. Hierbij verklaarde hij in 't geheel geen plan tot inbraak te hebben gehad, doch aileen een strafbare daad te hebben gepleegd, om onder dak te komen Hij werd dan ook weer uit de hechtenis en buiten de grens der gemeente Naar wij vernemen wordt door de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt het plan overwogen om de leden in kringen te vereenigen, die dan voor gezamenlijke rekening kunstmealstoffen en voedergewassen zouden aankoopen. Zooals verwacht werd valt de tar we- en rogge- oogst Diet mee in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen de gewassen zijn te veel in het stroo gegroeid dit is dan ook goed. In plaats van 7 maten per 100 schoven, wat een tamelijke opbrengst zou mogen genoemd worden, worden er over 't algemeen slechts van 5 tot 6 gedorscht, en in plaats van 7 maten rogge haalt men er slechts 5. Zitting van Dinsdagavond, 3 October, 71/2 uur. De najaarsvergadering der Staten werd heden- avond op de gewone wijze door den Commissaris iD naam der Koningin geopend. Tegenwoordig waren 38 leden. Afwezig de heeren Maas, Van Lijnden, De Smit en Van der Meer. In de commissie tot onderzoek der geloofs- brieven van het nieuwbenoemde lid, de heer Merckens, werden aangewezen de heeren De Veer, Hennequin en Van Waesberghe. Bij monde van den heer Hennequin werd rapport uitgebracht en tot toelating besloten, waarna hij door den griffier werd binnengeleid en in handen van den Voorzitter de vereischte eed Naar men verzekert wordt door den Minister van Financien eene samensmelting der vermogens- en bedrijfsbelasting voorbereid. Men meldt uit Heerlen Dinsdagochtend had op de kolenmijn Laura en Vereeniging een ernstig ongeluk plaats. Bij de ondergrondsche werkzaamheden zijn tien personen in de zich in de mijn bevindende watermassa ver- dronken. Bij het afzenden van dit bericht zijn reeds drie personen levenloos opgehaald. Maandagmorgen omstreeks negen uur sloeg een span paarden met een ledigen wagen, staande in de Stationstraat te Middelburg vermoedelijk doordat zij geschrokken waren van het fluiten van den spoortrein, op hoi. De bestuurder, de landbouwer S. te Bigge- kerke, bleef op zijn voertuig tot het einde van de Teerpakhuizenstraat. Daar raakte het voer tuig los en toen holden de paarden door tot nabij Poelendale, waar zij tot staan werden cre- bracht. Bestuurder, wagen en paarden kregen geen letselwel werd in de Teerpakhuizentraat een pakhuis beschadigd, waartegen de wagen botste. Te Nisse is een tweejarig kind uit een leuning- stoel achterover gevallen en heeft dientengevolge den strot gebroken. De toestand is ernstig, maar het kind leeft nog en dus is er nog hoop. Te Nieuwdorp viel Zaterdag een man, bezig met het vervoeren van suikerbieten, tegen den wagen en bleef voor dood Hggen. Aan den Zuid-Binnensingel in Den Haag geraakte een vijfjarige jongen al spelende te water. Het kind werd later door een schipper levenloos opgehaald. Tegen beurstijd zag men Dinsdagmiddag op de Noordblaak te Rotterdam een man op zijn hoofd loopen of liever zich met kleine sprongetjes ontslagen gebracht. Maandagmiddag is een looper van een der groote kantoren te Amsterdam de dupe van picpockets geworden. De man had aan de Asso- ciatie-Cassa op de Heerengracht, bij de Drie- koningenstraat, geld in ontvangst genomen en dat geborgen in een portefeuille. Op het Singe], eenige huizen van laatstgenoemde straat af, werd hij aangegrepen door vijf personen, die hem de portefeuille ontrukten en daarmede aan den haal gingen, zich in verschillende rich- tingen verspreidend. De looper, na van den schrik bekomen te zijn, maakte alarm en rende al schreeuwende van //Houdt den diefden hunner na. Er schoten voorbijgangers te hulp en na een geweldige race gelukte het dezen te grijpen. Gelukkig voer juist op dat oogenblik de nieuwe politieboot daar ter plaatse door"het Singel. De bemanning, het opstootje ziende, stuurde naar den wal en nam den arrestant van de burgers over. Hij werd eerst naar den politiepost in de Molsteeg en van daar naar het bureau St. Pietershal gebracht. De gestolen portefeuille, welke 800 aan bankpapier bevaite, werd niet bij hem gevonden. Daarmede waren zijn confraters er vandoor, van wie het tot heden niet gelukt is een spoor te ontdekken. De aangehoudene die een Engelschman of Amerikaaau bleek te zijn, althans hij sprak En- gelsch en verklaarde zich niet op andere wijze verstaanbaar te kunnen makeD, ontkende natuur- lijk aan den roof medeplichtig te zijn, al kon hij niet ophelderen, waarom hij op de vlucht was gestagen. Men heeft hier blijkbaar dus alweer met bui- tenlandsche zakkenrollers te doen. Alle vijf zageD er, volgens den beroofde, als heeren uit. Deze aanranding op klaarlichten dag het geval speelde ongeveer 2 uur in het hartje van de stad, is zeer zeker een allerbrutaalst stukje. Een wielrijder had Zondag de onvoorzich- tigheid aan de Weesperzijde te Amsterdam tusscheu de rails te rijdeD en te willen oversteken van den walerkant naar de huizenzijde, toen hij vlak achter zich het waarschuwend sein van een naderenden tramwagen hoorde. Zijn voorwiel slipte, hij sloeg tegen den grond en hoe ook de wagenbestuurder remde, hij kon niet voorkomen dat het rijwiel werd verbrijzeld en de man overreden werd. Gelukkig voor den onvoorzichtige liep 't nog vrij goed voor hem af. De tram had hem zij het dan ook op minder aangename wijze, over de straat weggeschoven. Hij had ernstige verwon dingen aan den linkerkant van zijn hoofd bekomen en bloedde erg, doch kon althans naar een koffie- huis in de nabijheid loopen, waar hem door een lid der vereeniging ^Eerste hulp bij ongelukken" de eerste hulp verleerid werd. Uit Lobith meldt men De bekeuringen wegens fraudeleuzen invoer van suiker, wijn en gedistilleerd uit Pruisen langs den Rijn houden nog maar steeds aan. Het is bekend, dat schippers, naar gelang van de grootte van hun gezin en van de bemanning van het schip een be- hoorlijke hoeveelheid van die accijnsgoederen als provisie vrij aan boord mogen hebben, maar dik- wijls wordt gepoogd een grootere hoeveelheid dan deze op sluiksche wijze ons land binnen te voeren. In den laatsten tijd evenwel, nu vele schippers, door schade en schande wijs geworden, hun ver- plichting in deze getrouw nakomen, komt het meermalen voor, dat zij het slachtoffer worden van het scheepsvolk. Tracht dit toch op eigen gelegenheid te smokkelen, dan wordt de gezag- voerder geverbaliseerd. Immers, volgens de wet is hij voor zijn volk verantwoordelijk, ook dan, wanneer eenigerlei fraude buiten zijn voorkennis geschiedt. Te Ratibor, Silezie, zijn vier Poolsche landverhuizers jammerlijk omgekomen. Daar zjj aan besmettelijke oogziekte leden, zouden zij over de grens teruggebracht worden. Voorloopig zonderde men hen in een vertrek af. Zij ver- zochten den bewaarder, de gaspit te laten bran- den. Ochtends vond men drie hunner dood, de vierde een achtjarige jongen, leefde nog en werd naar 't gasthuis gebracht. Men vermoedt dat de vier ongelukkigen in hun onkunde niet geweten hebben, dat de gaskraan moest worden uitgedraaid zoodat zij dus de vlam uitbliezen en de kraan openlieten. Het uitstroomende gas moet hen weldra verdoofd en daarna ver stikt hebben. Te Mainz is een schildwacht buiten kenni a™! ejnS,tlg gekwetst op zijn post gevonden! Als daders zijn gevat twee andere soldaten Zij hebben bekend, dat zij in gezelschap van een vrouw in de buurt van den post rond- zwierven. loen de schildwacht hen wilde wegjagen, randden zij hem aan. Len moeder te Luik hadh aar 7jarigen knaan met zijn 4jarig zusje aileen gelaten. De knaan was in de linnenkast gaan snuflfelen en had er een revolver gevonden. Voor de grap mikte hij naar het meisje, haalde de haan over en schoot. Het arme kind vie! morsdood op den grond op het oogenblik zelf dat de moeder de deur opende. Te Roeselare was een werkman, die noe lets met het gerecht te vereffeneu had, langs de vaart aan 't wandelen. Plotseling ontmoette hij twee politieagenten en zich verbeeldende datdete hem zouden herkennen en aanhouden, sprong hij in het water om naar de overzijde te zwemmen. Ongelukkig was hij niet goed nuchter en hij zonk dieper dan hij blijkbaar verwacht had zoodat hij dood was toen hy boven water werd gehaald. Jn sigarenfabrieken in New-York is een nieuwigheid ingevoerd, die op Cuba reeds lang in vigeur is. De werklieden, die daar met het rollen van sigaren bezig zijn, huren onder elkander een voorlezer, die hen dagelijks ongeveer 3 uur uit de krant of uit boeken voorleest. Over deze ge- woonte in Havanna wordt gemeld De voorlezer zit dan aan een soort Jessenaar te midden der werk lieden. l'/2 uur worden gewijd aan de nieuwtjes van den dag, die uit plaatselijke bladen worden voorgelezen, de andere lJ/2 uur dienen tot het voorlezen van novellen of populaire wetenschap- pelijke werkjes. De voorzitter en de secretaris van zulk een groep tabagueros zien te voren de couranten door en wijzen aan wat gelezen moet worden en bespreken met de collega's welke boeken gelezen worden. Iedere sigarenmaker moet 15 cents in de week betalen en als er een achter. stallig blijft, wordt het voorlezen gestaakt en de wanbetaler de fabriek uitgewerkt. Misdadigers gevraagd. Een origineel ver zoek is door een aantal planters en industrieelen uit Nieuw Caledonie gericht tot den Franschen minister van kolonien de heeren willen weer misdadigers hebben. Vroeger werden nl. tal van veroordeelden daar- heen verbanDen. Den braven menschen daar werd dit op den langen duur te machtig ze zagen er een bedrei- ging voor hun fatsoeu in. Ze appelleerden en men was zoo goedgunstig de heeren misdadigers elders onder dak te brengen. Maar wat bleek nn, dat de boeven zooal niet braaf en fatsoenlijk', toch uiterst goed te gebruiken waren. Er ontstond een groote behoefte aan misdadigers in Nieurr Caledonie. Vandaar het verzoek aan den minister. Deze heer heeft het met de meeste bereidwilligheid ingewilligd en zoo zullen weldra weer boeven hun wie weet feestelijke entree doen in hun oude verbanningsoord. Te Parijs zijn thans duikende olifanten te zien, ongeveer als de bekende waterrutschbaan. De twee jonge dikhuiden kiimmen vlug een hooge houten stelling op waarbij zij een zacht ge- knor van voldoening doen hooren. Geleidelijk naderen zij dan tot den rand van het ruirae platform daarboven, van waar een sterk hellende breede plank naar een diep bassin afdaalt. Op het oogenblik dat zij daarover zullen afglijden, tooneD zij de hun van nature eigene omzichtig- heid, t gaat langzaam, de dikke voorbeenen vooruit, de buik op de plank, dan met de achterbeenen afgezet en deze dadelijk naar achteren gestrekt. Het vlug naar beneden glijden van het logge lichaam, gevolgd door een vervaarlijken plof in het water, lijkt een spelletje, waarin de olifanten pleizier hebbenvooral hebben zij dit in het rondplassen in het bassin, waaruit zij door be- dreigiugen en zweepslagen moeten gejaagd worden. Volgens de Kbln. Volksztg. is te Berlijn een schaDdaaltje ont.dekt in het museum der keizerlijke post, bedert eenigen tijd reeds had men opge- merkt dat er in den postzegelhandel herhaaldelijk postzegels voorkwamen, die hooge prijzen bereikten wegens een of andere ouregelmatigheid in de fabri- katie of omdat zij voortkwamen van proefdrukken. De verzamelaars hidden zich met de zaak bezig en de club der philatelisten benoemde een com missie, die last kreeg de herkomst van die post zegels te onderzoeken. Tot ieders verrassing bevond men dat het de drukkerij van den Staat zelf was die aldus die onregelmatige postzegels aan den man bracht en er goede zaken mee deed. De strooman was een handelaar, die tevens de voornaamste leverancier is voor de zeldzame postzegels van het museum. JL* O JLi I T I E. Aan het bureau van politie alhier is als ge vonden gedeponeerd2 bossen sleutels en een dames-broche. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2