A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4747. Donderdag 5 October 1905. Loting voor de Nationale Militie. SIJIBil ea 5ILWI. 45e Jaargang. Buitenland FEUILLETON. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De Mapokkaansche conferentie. Yrij bewerkt door A MO. De Fransch-Duitsche Marokko- overeenkomst. De Noorsche crisis. TER NEUZEN, 4 October 1905. SECZEJSCHE (OIRIVT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82^. Men abonneert zich b(j alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVEBTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer ,/O,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prp slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Oit bl»«l veraeliijnt Kaandag-, H'«en»il»i{- en Vrijdaaavond, nltgezondleril op Feesfdageo, by de Firma P. J. ViV IIK H.SDK te Me aaea, 3". 5". Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, brengen ter kennis van belanghebbenden K dat de lotine der voor 1 September van dit jaar in deze gemeente voor de licbting van 1906 voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te TER NEUZEN in het raadhuis op Vrijdatr, den 20 October te beginnen des voormiddags te 9 uur (Amsterdamsche tijd) 2°. dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van broeders te verkrijgea, men moet over- leggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken diensten dat, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, men bovendien moet overleggen een getuigschrift van den Bur- gemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt (art. 51 der Militiewet 1901); dat, om vrijstelling te bekomen op grond van te behooren tot twee of meer in hetzelfde jaargeboren broeders, men moet overleggen een getuigschrift van den Burgemeester (art. 40 van het Koninklijk besluit van 2 December 1901, Staatsblad n". 230); dat op %'rijdasj den il November lilOS. des voormiddags van 9 tot 12 uur in bet gemeentehuis door of vanwege de lotelingen bij den Burgemeester aanvraag kan geschieden voor het opmaken van de bovengenoemde getuigschriften dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op laatstgemelden dag in het gemeentehuis raoeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burge meester bekende meerderjarige personen a!s getnigen dat het bewijsstuk, hierboven onder 2" vermeld, zoo het niet reeds bij den Burgemeester berust, tenminste tien dagen voor den dag, waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend, kan worden iugeleveid bij den Burgemeester der gemeente, in welke de loteling, die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de militie is ingescbreven (art. 42 voormeld Koninklijk besluit); dat de opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van de verplichting om bij den Militie raad de reden van vrijstelling in te brengen, het- geen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op den later bekend te maken dag in December a. s. dat lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebrekeri, of wegens gemis van de gevorderde lengte voor den Militieraad moeten verschijnenzij, die daarin verhinderd worden wegens ziekte of gebreken en binnen bet Rijk wonen, worden onderzocht op de plaats waar zij zich bevinden, indien, uiterlijk op den dag voor dien, waarep omtrent ben uitspraak moet worden gedaan, bij den Voorzitter van den Militieraad eene ongezegelde geneeskundige verklaring omtrentbunne ziekte of gebreken is ontvangeu dat zij, die buiten het Rijk zich bevinden en wegens ziekte of gebreken niet in staat zijn voor den Mili tieraad te verschijnen, tenminste tien dagen voor den dag, waarop de Militieraad wordt geopend, bij den Burgemeester moeten overleggen eene ge- geneeskundige verklaring, als bedoeld bij art. 8 van het Koninklijk besluit van 2 December 1901 (Staatsblad n». 230.) Ter Neuzen, den 4 October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. 7". 8°. 9«. Een telegram nit Madrid aan de .Temps" publiceert den tekst van het program voor de Marokkaanscbe Linning moest Elverdaal weer eens tot bezinuing brengen door kloppen op den schouder en vroeg toeu //Genadige heer, wilt ge mij vergunuen bij deze gelegenheid een kleioe aangelegenheid te besprekeu P Vergunt ge tnij oor den dag er mee, Linning", sprak Elver daal. »Wat is de zaak Ik hoop, dat onze vriend, de markies, zich daarbij niet al te erg zal vervelen." z/Het is een z«sk, waarin u, heer markies, even veei belang zult stellen als wij. Ge kent toch wel den kleinen Tom Green, den vroegeren kamer- dienaar van wijleu den heer Simuel Scheppers tfOui," zei de markies. en daar Elverdaal dit toevallig verstond (het was trouwens het eenige Fransche woord, dat hij kende), zeide hij ook *Oui z/Weluu, die Tom Green was zoo vriendelijk eene rekeuiug in te dieneu voor verletnde diensteu conferentie, door Frankrijk aan de mogendheden, die de eonventie van Madrid geteekend hebben, toegezondem. Dit stuk luidt al* volgt De twee regeeringen zijn overeengekomen, den Sultan het volgend program voor te leggen organisatie, bij internationaal overleg, van de politie, buiten de grens- districten algemeene bepaling*n op het toezicbt op en de onderdrukking van smokkelarij in wapens in de grensstrookde toeppassing van deze regeling wordt aan Frankrijk overgelatenfinancieele steun aan de Marokkaansche regeering tot stichting van een staais- bank, die den geldelijken toestand zal regelen. De kredieten, aan de regeering te openen, zullen gebruikt worden tot uitrusting en bezoldiging van politie en voor publieke werken. Sprekende over het nieuw gesloten traktaat tusschen Frankrijk en Duitschland, betreffende de Marokkaanscbe aangelegenheden, zegt de Parijsche correspondent van de //N, R. Ct." o. a. bet volgende Het is zeker moeiiijk, een ander land te bedenken waar zoo verward en individueel aan politiek en dat nog wel aan buitenlandscbe politiek gedaan wordt. Als men daarbij vergelijkt boe in Duitschland de pu blieke opinie in buitenlandscbe zaken onder zulk een zorgvuldige contrdle gehouden wordt, dat het zelfs iets ongeboords zou zijn als oppositie-bladen (behalve dan de socialistische) op eigen houtje richtingen zouden voorstaan in strijd met en dus tot verzwakking van het regeeringsstandpunt, voelt men al een eerste voordesl dat Duitschland bij een gespannen verhouding tot Frankrijk moet hebben. Dat dit voordeel niet is ver- waarloosd, is in de iaatste maanden wel gebleken. Van het eerste oogenblik af heeft het Duitscbe optreden een diepe kennis van den Franschen binnenlandschen toestand verraden en een meesterschap in bet zich bedienen van de zwakheden er van. Ook nu, bij de jongite onderhandelingen, is dat weer dnidelijk gebleken. Ilet vergelijk van 8 Juli was onge- twijfeld een succes voor de Duitsche diplomaticbij de nader aan te gane onderhandelingen kwam het er op aan de veroverde positie onaangetast te bewaren. Om dat te bereiken is men veel te veel gaan vragen, is men de door de overeenkomst gestelde grenzen te buiten gegaan. Zelfs werd de kwestie van den over- wegenden Franschen invloed op de Algerijnsch- Marokkaansche grens, die ook door Duitschland erkend was, in den loop dier onderhandelingen betwist. De everdreven druk, dien Duitschland in dat tweede stadium weer wilde uitoefenen, heeft in de Fransche publieke opinie meer eenbeid en een gezamenlijke groepeering tot verzet gebracht. Duitschland is niet doorgegaan het heeft met gebaar van groote edelmoedigheid toe- gegeven op een punt waarvan men steeds eenstemmig geacht had dat het zelfs niet betwist kon worden. En als men de officieuse voor Frankrijk bestemde Duitsabe uitingen leest, ziet men ook dat die er niet rer van af zijn bijna dankbaarheid der Franschen te verlangen. In de .Kolnische Zeitung" kan men zelfs lezen dat de regeling, die de kwestie van het haven- hoofd en zelfs die van de na de overeenkomst van 8 Juli aangegane leening, in het huidige vergelijk krijgen, tegemoetkomingen van Duitsche zijde zijn. En als slotoordeel zegt bet Duitsche blad //Wij bopen dat de verzoenende geest, betoond door de Duitsche diplomatic, die er van afgezien heeft baar rechten te doen gelden, op de publielre opinie in Frankrijk den indruk zal maken dien bij verdient." Deze uitlating is inderdaad gelukkig ironisch. De leidende personen in Duitschland zullen er zelf wel om geglimlacht hebben met een klein beetje vriendelijke minachting. Welk een handig- heid ook. Over de eigenlijke punten is het programma nog niet bekend; het schijnt heel globaal te zijn en de conferentie zal nog veel te beslissen hebben. De Rijksdag is Maandag door den Minister-president geopend met een troonrede, waarin gezegd wordt dat bet doel der bijeenroeping is, beraadslaging over de ernstige toestanden. De Minister-president sprekende en voorschotten, ten behoeve van mijn genadigen bescherraer, den heer Van Elverdaal. Hij vraagt drie dnizend pond sterling Wat zegt ge daarvan heeren Drie duizend pond, dat is vijf en zeventig duizend francsEen mooie onkostenrekening, nietwaar z/Wat een schurk riep Elverdaal. z/Wat een schooier zei de markies. En de drie heeren hadden het toch alleen aan de bemoeiingen van dienzelfden Tom Green te danken, dat zij met elkaar in aanraking waren gekomen. Oudank is 's werelds loon. Linning had zijne reden om den vroegeren kamerdienaar af te schudden, de advocaat achtte hem gevaarlijk voor zijn eigen invloed. Elverdaal voud de rekening onbeschaamd, en dat was zij inderdaad en de markies had nog een zeer bijzondere reden om Green in de rol van ontevredene en uitge- worpene te dringen. Slechts op die manier zou die man zijn bondgenoot kunnen worden. z/We uioesten een nul van zijn rekening weg- schrappen," begon Linning weder. z/Schrap er twee weg, Linning, Bcbrap er twee weg," riep Elverdaal. z/Schrap er drie weg," zei de markies lachend. *Ik neem het op miju verantwoording. Hij heeft fret aan zijn vroegeren meester verdiend. Dien over de overeenkomst van Karlstad, eindigde met de woorden .Het is mijn oprechte wenscb dat indien de Rijksdag en het Storting het voorstel aannemen, hier- door de gevaren en moeilijkheden zullen verminderen die mochten ontstaan door de ontbinding der unie." Wij verwijzen onze lezers naar de rubriek yMiddelen van vervoer", waaruit blijkt de be- langrijke wijziging in den loop der treinen van de lijn GentTer Neuzen. De late trein oit Gent loopt alleen 's Zondags en Vrijdags door tot Ter Neuzen en de vroege trein uit Ter Neuzen rijdt alleen 's Maandags en 's Zaterdags. Wij vestigen de aandacht van belangstel- lenden op de aankondiging van de dagvoorstel- lingen van den Grooten Schouwburg en die van het Nederlandsch tooneel, te Gent, die a. s. Zon- dag weder aanvangen. Het horloge, door de Zondag te Hulst ge- arr steerde orgeldraaister gedureDde de kermis alhier in een bierbuis gestolen is te Temsche, waar het reeds verkocht was, terechlgekomeu. Het is aan den inspecteur van politie alhier ter hand gesteld en gedeponeerd op het parket van den officier van justitie te Middelburg. In de j.l. Vrijdagavond gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging //De Vrijheid" kwam in behandeling het destijds door ons ver- melde antwoord der antirevolutionaire kiesver eeniging //Nederland en Oranje" omtrent de mededeeling van het voornemen van den heer Mr. F. C. van Deinse om zijn ontslag te nemen als lid van den gemeenteraad, mits de vacant komende zetel door een Roomsch-Katholiek zoude kunnen worden bezet en het verzoek daaraan medewerking te verleenen. Zooals men zich zal herinneren verklaarde de antirev. kiesvereeniging zich bereid aan de verkiezing van een R. Kath. te willen mede- werken, mits, ter verkrijging van evenredige vertegenwoordiging, nog 2 liberale leden ten behoeve der antirev. hunne zetels zouden be- schikbaar stellen en wanneer voor de toekomst overeenstemming kan worden verkregen omtrent de verdeeling der zetels tusschen de verschil- lende partijen. Als resultaat der besprekingen is door het Bestuur het volgende schrijven verzonden Ter Neuzen, 2 October 1905. Aan het Bestuur der Anti-revolutionaire Kiesvereeniging Nederland en Oranje" te Ter Neuzen. M. H.l De vergadering van de Liberale Kiesvereeniging .De Vrijheid", gehouden Vrijdag 29 Sept. 1.1. heeft met be- langstelling kennis genomen van Uw schrijvend d.28Aug. 1905, in antwoord op onze mededeeling betreffende bet voornemen van den beer Mr. F. C. van Deinse om zijn ontslag te nemen als lid tan onzen gemeenteraad. Na bespreking van Uw schrijven is besloten het volgende te antwoorden Dat blijkbaar door U aan onze mededeeling en daarin heeft hij bestolen als de raven. Schrap gerust alle drie nullen weg." Elverdaal vond dat een prachtig idee, sloeg met de handen luid klappeud op zijn knieen en lacbte uitbundig. Natuurlijk lachte nu Linning ook en de markies lachte ook mee. Allen maakten zich vroolijk over dien geestigen iuval, die wel verdiende dat er nog eens op gedronken werd. Onmiddellijk werd aangekondigd, dat de middag- tafel gereed stond. De markies wilde vertrekken, omdat hij geen gunstige gedachteu had omtrent het dineeren bij die kleermakersfamilie. Doch Elverdaal wilde van geen heengaan hooren. z/Ge moet mijn vrouw en dochter leeren kennen, heer markies," sprak hij met warmte. //Anny spreekt tamelijk goed Fransch. Zij heeft eene voortreffelijke leermeesteres. Juffrouw Baisley is een voorbeeldige gouvernante. Kom mee, ge moet ecus kennis maken met Anny Dat zal haar pleizier doen I" z/Hebt je ook niet een zoon, mijnheer Van Elverdaal Een zoon p" vroeg de markies tweemaal, vreezende dat hij niet begrepen werd. Elverdaal begreep hem toch niet en keek Linning vragend aan. ffNeen, heer markies," antwoordde Linning, mijnheer Van Elverdaal heeft geen zoon meer. vervat verzoek eene veel ruimere strekking wordt toege- dacht dan in onze bedoeling ligt. Wij stelden alleen gerneemchappelijk overleg voor om te verzekeren de keuze van een Roomsch-Katholiek, ten behoeve waar van de heer Mr. Van Deinse zijn zetel wil disponibel stellen. Uit de gescbiedenis der verkiezingen voor den gemeen teraad in de Iaatste jaren is bet voorstel voortgesproten. De Katholieken, met ons gekant tegen de houding, door de anti-revolutionaire meerderheid in den ge meenteraad in rerschillende speciale gevallen aange- nomen, eene houding, die wij acbten te zijn in strijd met de belangen der gemeente, hebben met ons geijverd om de meerderheid in onzen en hunnen geest em te zetter,. Niets was meer natuurlijk, dan dat getracht werd ook iemand, tot die partij behoorende, een zetel te be- zorgen niet alleen waren wij van de billijkheid van dat pogen doordrongen, maar daartegen kon onzerzijds ook geen bezwaar bestaan, omdat wij bij de belangen waar het om ging, in de Roomsch-Katbolieken onze medestanders zagen. Wel werd de meerderheid in den gemeenteraad in onzen geest omgezet, doch niet werd bereikt het doel de verkiezing van een Roomsch-Katholiek ingezetene. Het zal wel overbodig zijn de reden dier mislukking hier in het licht te stellen die is zoowel bij U als bij ons bekend en het is trouwens een verschijnsel, dat niet alleen in Ter Neuzen te constateeren valt. Niettemin blijven wij, zoolang de thans beslaande meeningen blijven domineeren, bet als een plicbt onzer zijds beschouwen de keuze van een Roomsch-Katholiek als lid van den gemeenteraad te bevorderen op elke geoorloofde wijze. Die meening was ook oorzaak van onze houding bij de Iaatste verkiezing. Zonder aarzelen werd toen de strijd aangebonden, in de eerste plaats om voldoening te verschaffen aan het verlangen der Roomsch-Katho- lieken. Op welke wijze die strijd moest worden ge- voerd en welke tactiek daarbij moest worden gevolgd, is iets, wat wij zelve natuurlijk hadden te beoordeelen. 't Spreekt van zelve, dat bet ons niet kon spijten, dat een onzer candidaten werd gekozen in de plaats van een tegenstander, maar wel deed het ons leed, dat het hoofddoel wederom niet was bereikt. Nu dient nog in T licht te worden gesteld, dat van terzijde, vergissen wij ons niet, ook wel zijdelings in de Anti-revolutionaire pers, pogingen werden aangewend om de goede trouw der iiberalen ten opzichte van de Roomsch-Katbolieken verdacht te maken, om begrijpe- lijke tactische redenen. Alleen met feiten zijn verdachtmakingen in de meeste gevallen te logenstraffen. Een zetel, ruim 30 jaren door een liberaal bezet, kwam door overlijden vacant. Bij onderling overleg werd onzerzijds geen candidaat gesteld, maar die zetel ter bescbikking der Roomsch-Katbolieken gelaten. Bij de bedoelde verkiezing werd even wel de Uwerzijds gestelde tegencandidaat gekozen. Die uitsiag werd door ons betreurd, omdat nu nog onopgelost hleef een kwestie, die aanleiding moet geven tot strijd. In officieuse gesprekken kwam dit ter sprake en daar bij werd door aanhangers Uwer ricbting betoogd, dat de opengevallen zetel door de Anti-revolutionairen niet zonder strijd kon worden overgelaten, maar dat, wanneer de Liberalen zoo gaarne een Roomsch-Katholiek zitting zagen nemen, dan een der zitting hebbende Liberalen ontslag moest nemen en zijn zetel daarvoor disponibel stellen. Deze wetenschap heeft vermoedelijk den beer Mr. Van Deinse geleid tot het door hem ter onzer kennis gebrachte voornemen, ook U medegedeeld. Waarom juist hij zijn zetel beschikkaar etelt, is eene vraag, die wij niet kunnen beantwoordeu. Voor zoover ons bekend, is omtrent die bandeling geen voorafgaand overleg gepleegd en heeft de heer Mr. Van Deinse zelfstandig gehandeld. Wij willen niet ontveinzen, dat de kennisneming van bet voornemen van den beer Van Deinse ons eener- zijds leed deed. Al was hij tot ons leedwezen wegens gezondheidsredenen geruimen tijd genoodzaakt de raads- zittingen te verzuimen, zoo zijn wij overtuigd dat, Vroeger had hij een zoon, maar hij was een ouwaardige, die zijue familie veel verdriet aan deed en niet begreep, wat hij verschuldigd was aan den maatschappelijken rang en de waardig- heid zijuer ouders." //Bij clke kudde is wel een schurftig schaap," merkte Elverdaal op, toen hij eiudelijk begreep, waarover gesproken werd. z/Maar wij hopen, dat de jonge John van Elverdaal zich nog zal bekeereD, dat hij zal leeren inzieu, dat een Van Elverdaal geen fabrieks- arbeider mag zijn. En wanneer John dit zal hebben begrepen, dan zal mijn genadige beschermer weder een zoon hebben." Linning zeide deze Iaatste woorden met een blik, die den markies te denken gaf. Wat is er aan de band met dien zoon, die geen zoon is dscht hij bij zich zelveu. Verzon de advocaat dit slechts, of volgde hij een lastgeviug Of was beide het geval Onder de tegenwoordige omstandigheden konden er wel menschen zijn, die er belang bij hadden de vervreemdiog tusschen vader en zoon tot een ondempbare klove te maken. Doch men ging aan tafel. De markies had geen tijd om daar verder over na te denken. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1