6 m e e n Nieuws- en Advertentisbiad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Gemengde berichten. Zaterdag 30 September 1905. 45e Jaargang. EBRSTB BLAD. rechtszaken. ABONNEMENT: Per drie ma&ndeu binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonoeert zich by alie Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. A DT EETENTlSS: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemasl plaatsing derzelfde advertsntie wordt de prqs slechts tveemul berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentiSn v6or 3 uren op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 29 September 1905. De marechaussee Van Loy, van de brigade Sas van Gent, is op 28 dezer bij de brigade alhier overgeplaatst. Op de begrooting van Binnenlandsche zaken wordt voorgesteld eene subsidie te verleenen aan de teekenschool der „Vereenigde Handwerkslieden te Ter Neuzen ad 450 'sjaars, benevens een bedrag van 100 ineens. Voorts worden gelden aangevraagd voor eene subsidie aan eene nieuwe ambachtsschool te Hulst. Op de begrooting van Waterstaat wordt f 5000 aangevraagd voor de voorbereidende werken voor het maken van een tweede doorvaartopening in de spoorwegbrug over het Zuid-Bevelandsch kanaal bij Vlake. Bij gewijzigd besluit heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland bepaalt dat het on- derzoek van de verlofgangers van de landweer in 1905 zal plaats hebben teOostburg Donderdag 2, te Sluis Vrijdag 3 en te IJzendijde Zaterdag 4 November. De St. Ct. no. 227 bevat de statuten der muziekvereeniging Axels Werkmanskring" te Axel. Met ingang van 1 October a. s. zijn be- vorderd tot kommies der 2e klasse bp 's rijks belastingen de kommiezen 3e klasse in Zeeland J. Kesteloo te Oostburg, T. L. Coone te Aarden- burg, P. van Liere te Hulst, K. Koets en A. de Maat, beiden te Sas van Gent, en H. West- strate te Sluis. In de afgeloopen week van 20 tot 26 dezer kwamen in Zeeland 18 gevallen van be- smettelijke ziekte voor: van febris typboidea Breskens 4, Hulst, Kortgene en Wissekerke 1, Scherpenisse en Yerseke 2. Van roodvonk Elle- woutsdijk 5 en Wolphaartsdijk 1 van diphthe- ritis Aardenburg 1. Men schrijft uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren aan de Midd. Crt. Dezer dagen bevatte de Midd. Crt. een opgave van de in Belgie aangevoerde kalfkoeien euz. langs de Zeeuwsche grenskantoren. Waar een in 't oog loopend verschillend cijfer tussehen bet voormalig vierde en vijfde district onze aaudacht trok, n. 1. 41 sluks te Veldzicht en verre over de 100 te Sas van Gent en Clinge, een verhouding van 1 tot 3, trachtten wij eenige inlichtiugen te verkrijgen bij de Belgische vee koopers, die deze streek wekelijks bezoeken. En wat bleek nu De gestreugheid aan 't Belgische kantoor bij IJzendijke, of de stiptheid, volgens een coufrater, doet zooveel dieren afkeuren, dat men huiverig wordt groote inkoopen van vee te wagen. Bij de jongste opening der vorige week werden vau de 26 stuks vee slechts 16 toegelaten en 10 onverkoopbaar voor het buitenland gemaakt. Vroeger werd in de van tubeiculose verdachte dieren een opening in 't oor geslagen, nauwelijks een stuivertje groot. Thans slaat men een gat ter grootte van een gulden. Slaat men een weerbarstig dier bij 't dnjven met een stok, dan spreekt men vau dierenmis- handeling en loopt men gevaar van een verbaal aan de grens brengt de Belgische veearts het vee een erg bloedende wonde toe, die zoo pijulijs is, dat de koe na jaren nog den kop afwendt, als men haar oor wil vatten. Eenige Vlaamsche kooplui trekken nu reeds naar het vijfde district, om de strenge keuring aan 't grenskantoor van 't vierde te entgaan. De verhouding van dit laatste district zal nog ongunstiger cijfer gaan vertoonen Westdorpe. De tijd schijnt weer aangebroken te zijn dat de dieven in onze gemeente bun slaff zien te slaan, althans op verschillende plaatsen, vooral bij boeven, kan men hooren dat er heele partijen aardappelen weggekaapt zjjn De fruitkweekers alhier zullen ook het best doen met hun voorraad achter slot te brengen, want op eene hofstede bemerkte den eigenaar op zekeren morgen dat zijn appelen met de noorderzon verdwenen waren. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in have zitting van 29 Sept. het volgende vonnis uitgesproken J. J. F., oud41 j landbouwerte Stoppeldijk, beklaagd van beschadiging is vrijgesproken. De Koningin als Friezin. Onvergetelijk noemt de berichtgeyer van 't /Nieuws" den gloneuzen intocht dei Koningin te Bolsward, waarover hij schrijft: Voor niet-Friezen is 't moeilijk, zich voor te stellen hoe diep getroffen het Friesche volk is geweest door de fijn gevoelde attentie van Hare Majesteit om haar intocht in dit gewest te doen, gekleed in de schoone, klassieke Friesche dracht. Hoe coed toont de Vorstin haar volk te kennen door deze daad, die de brave Friezen tevecht zoo trotsch op het eigen nationaal karakter van hun land tot een paroxisme van vreugde bracht. Geruimen tijd hadden ze staan wachten, de Bolswarders en de boeren en boerinnen, die van buiten gekomen waren, in de feestelijk ge- tooide straten, waar het rood-wit-blauw van onze vlag zoo vroolijk kleurde tegen de huizen- rijen van het schilderachtige stadje. Stampvol stond het aan weerszijden van den weg, maar er heerschte een voorbeeldige orde de veld- wachters hadden heel geen moeite om de menschen op de stoepen en de troittors te houden en zoo den rijweg vrij te laten, waarlangs de stoet moest komen. 't Wachten duurde lang want de tram kwam wat later dan men verwacht hadmaar eindelijk, daar reed de versierde losse locomotief, die aan den vorstelijken trein voorafging, den hoek om, waar de schoolkinderen in hun heldere witte pakjes al met hun vlaggetjes stouden te zwaaien, en vlak daarachter volgde langzaam de extra tram. Daar hield de Koninklijke wagen reeds voor het stadhuis stil en weinige oogenbhkken later was de Koningin vlug uitgestapt.^ Even was het stil, een oogenblik ook maar de menschen waren te zeer verrast door wat hun verrukte oogen zagen maar toen, in uit- barsting van ontroerende geestdrift, daverde het gejnich in de straat. De Koningin had de trappen van het oude Bolswarder stadhuis bestegen en stond nu, voor iedereen goed en duidelijk zichtbaar, op net hooge hordes. En 'twas een moment, dat onvergetelijk is voor wie er getuigen van waren de Vorstin daar in die klassieke dracht te zien staan op dat voorname hordes, waarvan t an- tieke geborduurde kleed met Bolswards wapen zoo statig neerhing. Allerbekoorlijkst zag de Vorstin er uit met den gouden kap en de kanten muts en het rijke ouderwetsche costuum van lilazijde. Een schilderijtje was 't, gelijk zij daar stond voor dat oude, gebeeldhouwde poortje van den rijken stadhuisgevel. De Friesche kap met de diamanten hoofdnaald, die op 't voorhoofd gedragen wordt, geeft lets bijzonders liefs en teers aan een vrouwegelaat en het wit kanten halsdoekje kleurt zoo goed onder een jong, frisch gezicht. Ja waarlijk, de Koningin heeft aller hart gestolen zoo als zij daar stond. Daar waren verscheiden vrouwen onder het publiek, die ook het gouden oorijzer droegenmaar bijna alien hadden aan de mode een concessie gedaan en droegen er een hoedje op. Alleen de Koningin droeg eenvoudig de kanten muts. Zij, de een voudlgste van alien en toch zoo echt rijk en vorstelijk in de voorname klassieke dracht Vroolijk en schalksch keek de Vorstin rond, als wist zij wel hoe blijde zij de Friezen had verrast. Ja, 't hart klopte hun met hooger slagen, ook later weer, toen de Vorstin bij het zyn vrouw. de Friesche vertrek andermaal op het hordes van het stadhuis verscheen. Toen was 't, zoo mogelijk, nog voller gestroomd van juichende scharen in de buurt en zoodra zij de Koningin zagen, barstte een gejuich ios, nog geestdriftignr dan straks. Toen volgde iets, dat een machtigen en diepen indruk maakte. Het muziekkorps hief de statige, krachtige melodie van het Friesche volkslied aan, en de inenigte, onder de bekoring en den indruk van het oogenblik, viel in en zong uit voile borst mede. 't Werd een machtige, spon- tane ovatie. Wij stonden midden in de menigte. Naast ons stond een oude Friesche boer met Ouderwetsche menschen, zij met kap op 't hoofd. Hun oude, ge- rimpelde gezichten hadden zoo vriendelijk ge- lachen, toen zij de Koningin daar zoo lief en bekoorlijk op het hordes hadden zien staan ze hadden gejuicht en geroepen,/Leve de Koningin! Leve de Prinsmaar nu werd 't hun te tig de tranen liepen den man over de gegroefde wangenmet eene stem, die schor was van ontroering, zong hij het oude Friesche volkslied mede, dat lied, waaruit heel de here trots van den Frieschen stam spreekt Frysk bloed, tsjoch op wol nou ris bruwze in siede In bounsje throcb ues ieren om Fiean op Wy sjonge it beste lstn fen 'e ierde. It Frysce fan fol eare in rom. Men meldt uit Leeuwarden Tot laat in den nacht vertrokken er Dinsdag nog treinen. Om 2 uur is eene vrouw uit Hallum, trachtende met haar negeujarig dochtertje in een nog in beweging zijnden trein van de Noord- Friescbe Lokaalspoor te springen, gevallen en onder den trein geraakt. De moeder is ongedeerd gebleveD, docb van het dochtertje zijn de beide beenen vermorzeld. Het kind is in het Diaco- nessenhuis opgenomen, alwaar het later is over- leden. Nabij de Rijnbrug te Oosterbeek is Dinsdag- middag het lijk gevonden van den heer R., uit Arnhem, die sedert ruim acht dagen vermist werd. Het lijk is in een sloot bij de uiterwaarden ge vonden, door eeoige schilders, die aan de brug werkzaam waren. Op het vinden stond een premie van f 250. Te Doetinchem is een 9jarig meisje, dat met eenige andere kinderen op de boerderij Bezelhorst aan het spelen was, met het hoofd zoodanig bekueld geraakt tussehen de dorschmachine, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Men meldt uit Oijen In de vorige week kwamen twee arbeiders, die Duitscbland gewerkt hadden, te Nijmegen, waar door den oudste het verdiende Duitsche geld in Hollandsch geld zou worden omgewisseld. Nadat dit geschied was, maakte hij zijn kameraad wijs, dat al bet geld hem was ontstolen, deed zelfs aangifte hiervan aan de politie, en daar zij nu geen reisgeld hadden, werd de reis naar Oijen, hun geboorteplaats, te voet afgelegd. Aauvankelijk koesterde men geen achterdocht. Toen echter Zondag j. 1. de oudste in een herberg te Maas- bommel groote verteringen begon te maken en eerst een bankje van f 10, later een vau f 25 wisselde en dit den vader van den jongsten ar- beider werd gemeld, begaf deze zich terstond daar- heeu, met 't gevolg, dat de gemeentepolitie termen vond om den eenen jongen arbeider aan te houden en slot te zetteu. Maandag mocht het aan de rijksveldwacht uit Oijen gelukken, den dader tot bekentenis te brengen en nog een groot gedeelte van het geld in beslag te nemen. Daar de diefstal te Nijmegen heeft plaats gehad, is de dader naar Arnhem overgebracht. Te Monster werd Dinsdagmorgen doorschool- gaande kinderen aan het hek der christelijke school haugende gevonden een top van een vinger, waarvan de nagel nog geheel gaaf was. Het is de politie, die terstond met de zonderlinge vondst in kennis werd gesteld, nog niet mogen gelukken bijzonder- heden daaromtrent gewaar te worden. Vermoed wordt, dat een beschonken persoon zich aan het hek heeft vastgekueld, en de viugertop van de hand is afgerukt. In den polder De Koekoek nabij Hooge- Zwaluwe daalde Maandagmorgen een luchtballon neer. In het schuitje zaten twee Parijsche heeren die evenals de ballon er oDgedeerd afkwamen. Per boerenkar werd de ballon naar het station te Hooge-Zwaluwe vervoerd, om vandaar per goederentrein naar Parijs verzonden te worden. Door de politie is te Groningen aangehouden en aan de justitie overgeleverd v. d. W., opzich- ter in het Groene Weeshuis, aldaar, beschuldigd van onzedelijke handelingen met een weesmeisje, dat mede aan zijne zorg was toevertrouwd. Men meldt nit Arnhem Woensdagmorgen halfvier is de Concordia 2, varende op Den Bosch, die gisteren aankwam, omgeslagen voor de aanlegplaats. Het schip ligt op zijde. De oorzaak is vermoedelijk het verschuiven der deklading, voor een deel uit lood bestaande. Twee bewakers, die in het schip sliepen, wisten zich te redden. De lading is verzekerd. De ingenieur v. Kobylinski, die een half jaar geleden in een tweegevecht op de heide van Tegel den Zuidwest-Afrikaauder Zipplitt dood- schoot, heeft eergisteren voor het tweede Berlijnsche hof terecht gestaan. De twee hadden in een wijnhuis ruzie gekregen over een vrouw, die liever met Zipplitt dan met Kobylinski wilde meegaan hierover in drift ontstoken, gaf Koby linski den ander bij zijn weggaaan een paar klap- den in den nek. De eereraad maakte uit dat er een tweegevecht op het pistool moest zijn. Op 15 pas afstands zouden eenmaal kogels gewisseld worden. Kobylinski die zeer kippig is en nog nooit een pistool in zijn handeD had ge had, wilde nog eerst wachten het was in de ochtendschemering tot het lichter was geworden en vroeg, een tweede lorgnet over zijn eerste op te mogen zetten, daar hij anders geen doel kon zien. Dit werd geweigerd. Bij het com mando /Geeft acht" richtte hij het wapen op zijn tegen8tander. Bij het commando schoot Zipplitt en wel, zooals hij had aangekon- digd, in de lucht. Kort na het commando //twee schoot Kobylinski. De kogel drong deu ander in het lichaam, doorboorde de lever, het hartzakje en een der longen. Denzelfden dag nog overleed hij. Kobylinski verzekerde voor het hof dat hij zijn wapen slechts werktuigelijk gericht had en zijn tegenstander niet had willen dooden. Het vonnis luidde vier jaar vestingstraf, van welke vijf maandeu voor de voorloopige hechtenis worden afgetrokken. De leden van deu raad van eer kregen op twee na die vrijgesproken zijn, negen maanden vestingstraf. Te Kalk heeft op een overweg een losse locomotief een tram die het spoor kruiste, omver- gereden. Er zaten vele schoolkinderen in de tram. Een reiziger werd gedood, zeven kregen zulke zware wouden, dat men twijfelt, of zij er van op zullen komen. Te Hannut voerde een man van Crehen een kar, bespannen met twee ossen. In de kar zaten zijn vrouw en drie kinderen. Aan den overweg van de spoorbaan werden zij verrast door een exprestrein, die heel het span in stukken en brokken sloeg. De moeder werd zwaar gekneusd opgenomen twee der kinderen waren onder de locomotief ge raakt en letterlijk vermorzeld. Het derde zal met moeite in 't leven te houden zijn, doeh wordt het gered, dan zal het vermoedelijk voor heel zijn leven doof blijven. Dezer dagen stierf een herbergierster uit de Bergstraat te Brussel. Haar man, die een belang- rijken kolenhandel drijft te St. Gilles, wilde eenige uren na den dood zijuer vrouw eenig geld nemen, om in de eerste onkosten te voorzien en tot zijn verbazing zag hij dat de kas leeg was. Geld, juweelen van beide echtgenooten, alles was ver dwenen. Dinsdag begaf de man zich naar de bank, waar de vrouw een brandkast in huur had en waar 6000 fr. in depot moest liggendit geld was vervangen door een overgroote envelop gevuld met waardelooze papieren. Men weet niet wat vau dien geheimzinnigen diefstal gedacbt moet worden. Z1I8C COURASTT. Maaadaa- Wuenart^R- en ,itSeZonde,d op geertdagea, MJ de 1-. J. VAM »AM»W «e TerMe^ea. in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1