Gemengde berichten. Provinciale Staten van Zeeland. Telegrafische berichten. b eantwoordende, verzekerde dat de tnannen, die in dit Kabinet hebben zitting genomen, dit deden na ernstig wikken en uverwegen en in de over- tuiging, dat de politieke omstandigheden dit hnn tot plicht stelden. De Minister van Kolonien (de heer Fock,' antwoordde nader den heer Troelstra, dat het onderzoek dat ingesteld zal worden, noodzakelijk moet uitgaan uit Indie en niet kan uitgaan uit Nederland. Het debat over de algemeene strekking van het adres werd gesloten. Bij de paragraaf betrekkelijk de Grondwets- herziening, betoogde de heer Troelstra, dat de Regeering zich had moeten beperken tot wijziging van die artikelen van de Grondwet, die betrekking hebben op de invoering van het algemeen kies- recht. Wat de Regeering thans wil doen, alles omverhalen, acht spreker een gevaarlijk spel. Immers bij een wijziging van meerdere artikelen der Grondwet zal ook art. 192 aan de orde komen, en daardoor de schoolstrijd scherper dan ooit tevoren moeten worden gestreden. Spreker stelt een amendement voor op het Adres van Antwoord, waarbij de Karner de ver- wachting uitspreekt dat het onderzoek naar de gewenschte wijzigingeu in de Grondwet niet ten gevolge zal bebben vertraging in het voorstellen van de Grondwetswijziging om te komen tot alge meen kiesrecht. Hft is de bedoeling van spreker en zijn partijgenooten, dat de Kamer zich uit- spreke voor eene herziening van het kiesrecht in deze 4 jaren. De heer Van Karnebeek waarschuwde tegen het instellen van een Grondwetscommissie, voordat de algemeene begrootingsdiscussies zijn gevoerd. De Minister van Financien verklaarde, dat de regeering aan dien wensch niet kan voldoen. De regeering is voornemens zdodra mogelijk aan de Koningin voor te stellen, over te gaan tot in- stelling van een commissie. Het is het vaste voornemen van de regeering zoo tijdig een voorstel inzake het kiesrecht te doen, dat de beslissing in eerste instantie nog genomen kan worden binnen deze vierjarige periode. Van de instelling eener commissie verwacht de regeering geen vertraging. De instelling der commissie heeft bovendien het voordeel, dat de bureaux der ministeries meer tijd beschikbaar krijgen voor de voorbereiding van andere nood- zakelijke wetten. Ten slotte verklaart de Minister dat, mocht de Staatscommissie niet tijdig gereed komen, de regeering datgene zal doen wat zij vermeent te moeten doen om haar voornemen ten uitvoer te brengen. (Eenige bravos.) De heer Troelstra trok na die verklariug zijn amendement in. De houdiDg van de Regeering inzake het kies recht werd door den heer Van Karnebeek betreurd. De meerderheid van het volk de uitslag van de verkiezingen bewees't wil geen nitbreiding van bet kiesrecht. De Minister van Financien verzekerde, dat de Regeering geen twistappel in den strijd wil breDgen. Maar zij mag zich niet laten weer- houden voorstellen aanhangig te maken, die zij acht in 's lands belang. De Regeering kan niet afwachten het oordeel der Kamer over de instelling eener Staatscommissie. De Minister hoopt, dat men door samenkoppe- ling van andere wijzigingsvoorstellen, ten slotte de oppositie tegen het blanco-artikel zal laten varen. Het Adres van Antwoord werd ten slotte zonder stemming goedgekeurd. Het zal aan de Koningin worden aangeboden door de leden van de com missie van redactie, aangevuld met de heeren Van Wassenaer van Catwijck, Passtoors en Patijn, met den Voorzilter aan het hoofd. De vergadering is daarop geeindigd. Omtrent den in ons vorig nummer vei- melden diefstal van een ponny te Hoek, kan naar wij vernemen nader worden bericht, dat de paarden- koopmaa Jansseus, te Kemseke, beweert dat de koopman Pladdet te Hoek de ponny slechts in huur had, waarvan hij een op zegel gesteld eon- tract zou bezitten. Daar P. niet aan zijne gelde- lijke verplichtingen voldeed, had hij er zijn zoon op uitgestuurd om op een of andere wijze de ponny, die hij zegt zijn eigendom te zijn, terug te krijgen, wat, zooals gemeld, is gelukt. Naar we vernemen houden P. en zijn vrouw stokstijf staande dat de ponny hun in eigendom behoorde en dat zij die van Janssens hebben in- geruild. Weer een zaakje voor de justitie om te trachten er een rechten kant aan te vinden. Ondertusschen is P. ontriefd en zou de ponny bij J. op stal staan. Clinge, 24 Sept. Gisteren had aan het station Clinge een zeer ernstig ongeluk plaats. Een paar kinderen wareu voor op eene kar ge- kropen, geladen met beetwortels van den land- bouwer Coppenolle. Plotseling schiet het paard door, de beide kinderen vallen van de kar met het ongelukkig gevolg, dat een der wielen over de kinderen loopt. Het eene, een jongetje van 5 jaar, een zoontje van den onder-brigadier der douane Vinck was bijna onmiddellijk dood het andere slechts een weinig gekwetst. Men kan begrijpen, hoe de ouders getroffen waren door zulk een slag. Het is voorzichtig te zijn in deze dagen van druk vervoer. Een ongeluk zit in een klein hoekje. Ter Hole. Onze kermis is weder achter den rugvooral Zondag was het buitengewoon druk, wat moet toegeschreven worden aan het gunstige weder en het loopen der tramlijn door ons dorp. De schieting had heel wat schutters getrokken, en liefhebbers van een dansje konden in een zes- tal cafe's hun hart ophalen. Alles liep in de beste orde sf. Door de Provinciale Staten van Gelderland werd gekozen tot lid der Eerste Kamer de heer Mr. A. E. baron Mackay, oud-voorzitter der 1 weede Kamer, met 39 van de 57 stemmen op den heer Jhr. G. A. van Nispen waren 19 stemmen uitgebracht TER NEUZEN, 27 September 1905. Gisteien werd alhier door den notaris W. A. de Ridder, in het #Hotel de Commerce" ten verzoeke van de heeren C. en P. Verheijke ge- veild een woonhuis en erf, in de Van Bovenstraat, groot 70 centiaren. Het perceel werd opgehouden. Gisteren werd alhier overgebracht om naar het ziekenhuis te worden vervoerd de 19jarige schippersknecht F. Huijssen, varende bij schipper J. ten Hoeve. Deze had Maandag j.l. te Veere het ongeluk, toen paarden het tjalkschip door het kanaal zouden trekken, tusschen de jaaglijn verward te geraken. Hierdoor brak een zijner beenen, terwijl hij, toen de paarden aanzetten, halverwege de mast in de hoogte werd getild en daama in het kanaal viel. Nu liep het voor hem betrekkelijk nog gelukkig af, want ware hij op het schip terug gevallen, dan was ernstiger lichamelijk letsel te vreezen geweest. Hij was spoedig uit het water gehaald en te Veere werd hem de eerste geneeskundige hulp verleend. Naar aanleiding van een verzoek van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouio en veeteelt in Zeeland om voor 1906 wederom een subsidie van 250 te ver- leenen ter behoorlijke voorziening in de uit- gaven voor den zuivelconsulent, stellen Ged. Staten voor aan de genoemde maatschappij, met ingang van 1906, tot wederopzeggens, een jaar- lijksch subsidie te verleenen van 250, ter voorziening in de uitgaven voor den zuivel consulent, o. a. onder voorwaarde dat door het Rijk voortdurend subsidie wordt verleend en door de Maatschappij ten minste 150 worde bijgedragen. De begrooting der provinciale inkomsten en uitgaven voor het jaar 1906 is in ontvang en uit- gaaf geraamd op 556.334.376. Tot dekking van de uitgaven der Provincie voor het dienstjaar 1906, wordt voorgesteld te heffen. Zes en dertig opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de ongebouwde eigendom- men acht en twintig opcenten op de hoofd som der grondbelasting voor de gebouwde eigen- dommen en een en twintig opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. Leeuwarden, 27 Sept. H. M. de Koningin en Prins Heudrik brachten heden morgen lOureeen bezoek aan de ambachtsschool, waar zij werden ontvangen door den wethouder, den heer Troelstra, en den heer Baron, directeur der school. Om elf uur vertrok het vorstelijk echtpaar naar Harlingen, door eene groote menigte geestdriftig toegejuicht. Amsterdam, 27 Sept. H. M. de Koningin- Moeder van Italie maakte heden te voet een wandeling door de stad. Te half drie ure bezocht zij het rijksmuseum, vergezeld van een commis- saris van politie. Parijs, 26 Sept. De Temps merkt naar aan leiding der Troonrede op, dat het nieuwe Ministerie, door minder toenaderingsgezind te zijn tot Duitsch- land, beter de ouafhankelijkheid van Nederland za) kunnen verdedigen. Suez, 27 Sept. Het Suez-kaDaal is voor de scheepvaart gesloten voor het laten springen van de stoomboot Mate Chattam. Groszrbminthen. De Russischeslaatsman Witte is bij Keizer Wilhelm op het jachtslot Rominthen ontvangen. Hij vefrok heden naar Werhallen. Londen, 27 Sept. Het Engelsch-Japansch verbond is voor 10 jaren bexrachtigd, met een opzeggingstermijn van 1 jaar. Domela Nieuwenhuis in vrijheid. Keulen, 27 Sept. Domela Nieuwenhuis ver- scheen voor de schepenrechtbank wegens overtreding van het verbannings-verbod van 1890. Hij werd veroordeeld tot 5 dagen hechter.is, met aftrek van de preventieve hechtenis, zoodat zijne straf reeds om was en hij onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. De heer Nieuwenhuis verklaarde dat hij meende gerechtigd te zijn in Duitschland te komen, nadat hij daar herhaalde malen vertoefde zonder te worden lastig gevallen. Hongaarsch conflict. Budapest, 26 Sept. De vergadering der leiders van de coalitie duurde 6 uur. Zij is overtuigd, dat de rijksdag verdaagd zal worden. Er is besloten tegen 8 October eene algemeene volksvergadering uit te schrijven, waarop alle partijen zullen worden uitgenoodigd tegenwoordig te zijn, opdat deze het karakter zal dragen eener nationale conventie. De Kossuthpartij zal trachten eene agitatie in de provincie te bewerken. Toestand in Noorwegen. Christiania, 27 Sept. Het denkbeeld van het instellen eener republiek wint meer en meer veld. Verschillende Ministers waren er voor aan Prins Karel var. Denemarken den troon aan te bieden, maarde familie verbood hem die te aanvaarder! Maandag werd te Aardenburg door de mare- chaussee gevankelijk naar Middelburg overgebracht zekere P. J. M., thans wonende te Antwerpen, die zijne vrouw kwam bezoeken. Hij was in 1902 wegens verduistering te Amsterdam veroor deeld tot 1 !/2 jaar gevangenisstraf. Vroeger heeft hij geruimen tijd te Aardenburg gewoond, doch de politie aldaar scheen niet bekend te zijn met het vonnis, Jat hij moest ondergaan. Zondagavond had te Heer nabij Maastricht onder jongelieden eene vechtpartjj plaats, waarbij J. Depuits levensgevaarlijke messteken werden toegebracht. De in allerijl ontboden geneesheer Dr. Hoebrechts verleende de eerste hulp, doch om 2 uur overleed D. Nog meer personen zijn er gewond. De moordenaar is nog niet bekend. Te Rhoon zijn in den nacht van 9 Juli, een paard doodgestoken en twee melkkoeien zoo- danig verwond, dat zij moesten worden afgemaakt. Maandagnacht heeft aldaar opnieuw zoo'n af- schuwelijke daad plaats gehad een der paarden van den graanhandelaaar W. V. is door een steek in de linkerborst, ter breedte van 4 en ter diepte van ongeveer 10 cM. levensgevaarlijk verwond. De uitsluiting in de bouwvakken te Am sterdam In de commissie tot voorbereiding van een loonregeling voor het heivak zijn door de patroons- organisatie benoemd de heeren P. Schmidt en A. De Geus van den Heuvel, door de werklieden de heeren Hermans en Lijnse. Deze vier personen zullen een voorzitter benoemen. De commissie zal allereerst trachten het han- gende geschil in het heivak uit den weg te ruimen. Daartoe zal zij een voorstel opmaken, dat aan het oordeel der patroons en der werklieden wordt on- derworpen. Vervolgeus ontwerpt zij een definitieve regeling van den arbeid in dit vak. Slaagt de commissie in haar eersten arbeid, dan zal daardoor de crisis tot een oplossing komen. De staking der heiers komt daardoor ten einde, dan eindigen ook de gedeeltelijke stakingen van metselaars en opperlieden en vervalt dus de uit sluiting. De commissie hield hedenochtend haar eerste vergadering. Arrestatie in een duivenhok. 't Gebeurde in Nijmegen, dat een Duitsch spre- kende jongedame verschillende inkoopen deed zonder te betalen in de Broerstraat een costuum en in de Molenstraat een paar geelleeren laarsjes. Doch in het schoenenmagazijn vertrouwde men het zaakje niet. Een bediende achtervolgde haar en zag, dat ze aan het station een kaartje nam. Toen besloot hij de politie te waarschuwen. Het dametje had echter lont geroken ze belt bij een woning iD de Van Berchenstraat aan en vraagt aan het dieustmeisje, dat haar opeudoet of zij niet even van zekere gelegenheid mag gebruik maken. Het meisje wijst haar den weg naar achteren, waarop de dame verdwijnt in den tuin, over den tuiumuur springt in dien van den buurman, de- zelfde salto mortale, al verder vluchtende, nog een paar keeren herhaalt en zich ten slotte wriugt in een duivenhok, waar zij zich niet meer roeren kan, zoodat zij gemakkelijk kon gegrepen worden door de politie. Aan deze gaf zij op, het ouderlijk huis te Cranen- burg ontvlucht te zijn, wijl haar familie haar naar een verbeterhuis wilde brengen. De politie was van oordeel, dat de familie daar wel gelijk in kon hebben en expedieerde het nog minderjarige meisje naar Craoenburg, om daar aan haar familie teruggegeven te worden. Te Maastricht heeft Zaterdagavond een brutale diefstal plaats gehad. Niet minder dan een paard en een bierfiesschenwagen werden ge- stolen in de nabijheid van de brouwerij der firma Gilissen-Maielle, in het midden der stad gelegen. Daar men eerst vermoedde dat het paard op hoi was gegaan, gingen alle knechts aan het zoeken, doch tevergeefs. De politie werd gewaarschuwd en het gelukte den waarnemend commissaris van politie Rulkens en den hoofdagent Graus Zondag 1e Aken den vermoedelijken dader op te sporen. Op het hoofdbureau van politie gebracht, bekende hij paard en wagen gestolen te hebben en daama 's morgens om 4 uur te Aken te zijn aangekomen. Het is zekere J. C., wonende te Maastricht. Ook het paard en de wagen zijn te Aken ontdekt en aangehouden. De dader is door de Duitsche poli tie voorloopig opgesloten. Jonge avonturiers Twee jongeus van goede familie te Haarlem hebben het avontuurlijke leven in het hoofd ge p gen, zijn er per fiets van door gegaan naar Parijs, hebben de fietsen teruggestuurd, omdat zii daarop toch met te Londen konden komen en zijn daar nu als kellner werkzaam. l)e een zal door zijn mama worden teruggehaald doch de vader van den tweede, van oordeel dat de huisvetpot vanzelf tot terugkeeren zal rnaneu berust in het geval en wacht. Een benzineontploffing. Naar de Leeuw Lt. uit oneek verneemt, heeft aldaar Donderdag een ernstige benzineontploffing plaats gehad in de smederi] van T. van Wieren. In de werkplaats van dezen werd de benzine waarvan de aanwezige voorraad op 4 a 5 liter wordt begroot, bewaard in twee gesloten blikken bussen, die geplaatst waren in een gemetseld keldertje van een meter diepte, dat van boven met een stevig houten luik gesloten was. Ruim een meter van dit keldertje verwijderd bevindt zich de smidse. Terwijl men met smeden bezig was, had eensklaps een geweldige uitbarstiug plaats, die tot in wyden omtrek gehoord werd en het o-e- heele huis deed beven. Zware vloerluiken werden opgeheven en stuk geslagen, de zolder verzette, de achtermuur scheurde, vele pannen op het dak vlogen er af, alsof een windhoos er mee gespeeld had. De glazen uit deuren vensters en hchtkoker werden verbnjzeld'. t bioeiende ljzer werd van de smidse door de werkplaats geslingerd. Van een deur aan de straatzijde werd't slot afgerukt en kwam terecht door een zijwaartsche ruit in een steeg. Tot aan de overzijde der straat werden de gevolgen dezer ontploffing opgemerkt. Gelukkig stood de voordeur en de noodstal open, waardoor de spankracht der lucht minder tegenstand ondervond dan wanneer alles gesloten was ge weest. Een wonder mag het heeten, dat de in de werkplaats aanwezige personen, behalve een enkel schrammetje, er zonder letsel zijn affie- komen. Een der knechts was op het oogenblik der ontploffing juist bezig met het beslaan van een paard. Ook deze kwamen met den schrik vry. loen de knecht brand bemerkte, had hij spoedig het verschrikte beest buiten gebracht. Op welke wijze de ontploffing is ontstaan, zal moeilgk opgehelderd kunnen worden. Een der bussen is platgeslagen, terwijl de andere bus, waarvan de sluiting was verbroken, nog ongeveer H/.- liter benzine inhield. Beide bussen zijn door den commissaris van politie in beslag genomen. Bij een proces dat Vrijdagochtend te Anklam in den kreits Stettin, over een grensgeschil tusschen diende, schoot de slotenmaker Rohde in de rechtzaal op zijne buurvrouw, juffrouw Passouw en wondde haar doodehjk. Hij loste op het echtpaar Passouw twee andere schoten die hun doel misten en joeg daama zichzelf een kogel door het hoofd. Een 22jarige boerenknecht leidde dezer dagen een jongen stier door het dorp Rocherange in Luxemburg. 8 De stier die onlangs al iemand gedood had, raakte zonder dat men de oorzaak kent, plotseling opnieuw in woede en wierp zich op zijn geleider. De ongelukkige joegeman, zoo onverhoeds aan- gevallen, werd door het dolle beest letterlijk ver- morzeld, maar hij zou helaas het eenige slacht- olter met zijn. Twee landbouwers, die van uit de verte het ljsehjk tooneel zagen afspelen snelden den boeren- jougen te hulp en een, de 35jarige Fach, trachtte dea stier bij de horens te grijpen. Deze rukte zich echter los en boorde zijn horens den boer in het onderhjf, terwijl hij hem met zijn schedel de geheele borstkas indrukte. Voor dood bleef het tweede slachtoffer in een geweldigeu bloedplas Jiggen. Ook de derde boer moest het toen ontgelden en spoedig (ag ook deze, schijnbaar levenloos, langs deD weg. Toen had de stier er genoeg van en keerde °P Z1JQ schreden terug naar zijn stal, waar men het beest met verbazing zag binnenstappen. Maar zijn bebloede horens duidden op een ouge- luk en toen men aan 't zoeken ging vond men de drie boeren, waarvan er eeu reeds dood, de anderen stervende waren, langs den weg hggen. De twee te hulp geschoten landbouwers, die hun moed zoo duur bekochten waren gehuwd en laten beiden vrouwen met een schare kleine kinderen achter. ~1U,it..L^nden wordt Semeld datl'n een spoor- tunnel bij Redhill eene welgekleede jonge dame dood ,s gevonden. De politie dacbt eerst aan zelfmoord, maar later ontdekte men een prop in haren mond, voor welke een stuk van haar sluier gebruikl was. Zij zou dan in den snellrein ver- moord en daama uit het raampje geworpen zijn. Roof kan echter niet de drijfveer voor den moord zijn geweest, want het slachtoffer, dat nog niet u nr1?' had k&8,bare juweelen ongerept bij zich. Wel was zij zonder beurs en spoorkaartje. De geheimziumge zaak baart hier opzien. der mee?t afschuwelijke en oogenschijn- hjk redeloeze tragedies heeft zich afgespeeld j.l. Zaterdag in Amesbury, een dorpje aan den rand der Salisbury-vlakte in Engeland. Een vader

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2