Gemengde berichten. Telegrafische berichten. sluis alhier de zilveren eere-medaille van de orde van Oranje-Nassau uitgereikt, welke laatstgenoemde op 81 Augustus 1.1. bij Koninklijk besluit was verleend. Het dienstlokaal bij de Westsluis, waar de uit- reiking geschiedde, was door het slnispersoneel voor deze gelegeuheid feestelijk versierd met de nationale driekleur. Bij de heden albier door Burg, en Weth. gehouden aanbestediDg van de gemeentereiniging te Driewegen werd ingeschreven als volgt J. Schoonakker TO-, S. de Kraker, wed. G. v. d. Velde voor f 65 en C. Frederikse voor f 50 alles per jaar. Gegund aan den laagsten inschrijver. Zaterdag werd te Sluiskil door den notaris W. A. de Bidder ten verzoeke van den ouherroepe- lijk gemachtigden hypothecairen schuldeischer in het openbaar geveild een huis en erf te Sluiskil, groot 86 centiaren, bewoond door M. Drabbe. Hiervan werd kooper de heer A. Kooman voor 750. De kermis is weer achter den rug. Met klokslag 12 uur in den nacht van j.l. Zaterdag was de kermis van 1905 er weer geweest. Ouder gewoonte willen we omtrent den afloop een en ander meedeelen. Van verschillende zijden werd ons opgemerkt dat onze aankondiging der kermis wel wat pessimistisch gekleurd was. We hebben er ons artikeltje nog eens op nagelezen, maar kunnen dat> nog niet toegeven. Er werd volstrekt niet in beweerd dat de inrichtingen die onze kermis bezoeken zouden minder aantrekkelijk waren, maar wij doelden op de quantiteit en het ontbreken van de aankondiging van iets nieuws, wat de laatste jaren wel te vermelden viel. De ondervinding heeft bewezen, dat de kermis- bezoekers over hetgeen geboden werd over het algemeen nog al tevreden waren. De inderdaad fraaie sfoom-caronssel van Opitz, des avonds badende in een zee van licht, trok voortdurend bezoekers. De georganiseerde gala- feestavond, op j.l. Vrijdagwerd zeer druk bezocht. Het prijsrijden had velen tot een bezoek uitgelokt, maar ook Zaterdag was het bezoek zeer druk. De caroussel van Janvier en de stoomiletsen waren als altijd een groote aantrekkelijkheid voor de jengd. Een overgroot succes genoot de electro bioscoop van Antoon Wegkamp. Steeds talrijker stroomden de bezoekers toe, zij die er in het begin der week kwamen lieten niet na vrienden en kennissen aan te sporen er ook heen te gaan. Zooala wij reeds vroeger schreven de levende beelden oefenen een groote aantrekkingskracht nit. Thans werden ook historische tafereelen vertoond en door eene duide- Jijke mondelinge toelichting van de vertoonde tafereelen, zorgt de directie dat ook zij, die niet zoo met de historie op de hoogte zijn er ten voile van kunnen genieten. Ook bumoristische ver- tooningen, die zonder toelichting door elk begrepen worden, ontbreken niet. In eeu woord men ont- vangt daar waar voor z'n geld. In het //Hotel Centraai" trad van af Dinsdag op een specialiteiten-gezelschap onder directie van den heer H. D. Nieuwenhuijzen uit Rotterdam. Dit gezelschap trad verschillende avonden op voor een uitverkocht lokaal. Nu, we weten wat de familie Nieuwenhuijzen kan presteeren en de ver schillende artisten, die door den heer Nieuwenhuijzen waren meegebracht, wedijveiden om het publiek te amuseeren. Vier avonden werd tot slot opgevoerd De Amsterdamschekeukenmeiden"eendoileklucht, misschien wel wat te dol, maar die toch aan- houdend de lachspieren gaande hield en waarvan het succes voor het grootste deel aan vrouw Stol (de heer Nieuwenhuijzen Sr.,) te danken was. Donderdagavond trad in het /Hotel des Pay- Bas" op de heer Lucien met een duettisten-paar en een musicale clown, 't Was voor het eerst dat we alhier met den heer Lucien kennis maakten. En dat viel niet tegen. De heer Lucien blijkt over een groote dosis humor te beschikken, die die hij op juiste wijze in zijn auditorium weet over te stortenvooral zijn aan Ter Neuzen gewijd lied verwekte groot enthousiasme. Zijn optredeu was beslist een succes, en voorzeker zijn velen verlangend de kennismaking voort te zetten. Het duettistenpaar Michello vulde het programma op met onverdienstelijke wijze aan, maar minder was dit het geval met den musicalen clown Little Tom, tevens aangekondigd als mandoline- en piston-virtuoog. Zulke nummers rnoeten nieuw zijn om te boeien en wanneer die reeds vroeger gehoord zijn, wat hier het geval bleek, is het mooie er af. In het //Ter Neuzensch koffiehuis" genoot het gezelschap ,/Oscarino" gestadig een druk bezoek. Men kon daar dansen en voor afwisseling van een zangstukje of voordracht profiteeren. Het is geen gewoonte om melding te maken van dansorkesten. Maar een uitzondering mag zeker gemaakt worden voor dat van den heer Huyfenbroeck uit Gent, dat en Dinsdag en Vrij- dagavond een inderdaad artistiqne concert gaf, dat vooral den eersten avond veel bezoekers trok en algemeene toejuiching verwierf. Het vreemdelingeubezoek was over het algemeen misschien niet zoo druk dan andere jaren het geval was, toch is er nogal druk kermis gehouden de ingezetenen zelf kwamen in grooten getale nit. En er werd opgewekt feestgevierd. Van wanklanken of verstoring der orde/ hoorden we niet. Van welwillende zijde ontvingen wij het volgende verslag omtrent de anti-kermisvergade- ringen, de vorige week gehouden in het lokaal #Bethel" alhier. Dinsdagavond Ds. Horn burg van Groede. Onderwerp//Wie de wijste is." De opkomst was niet zooals wij gedacht en verwacht hadden, doch bevredigend. Het onderwerp werd zeer schoon en duidelijk toegelicht en verklaard. Bijv.Wie was de wijste in hetgeen zij kozen Ka'in of Abel David of Saul? Johannes of Judas? enz. enz. Met gespan- nen aand&cht werd deze rede gevolgd Woensdagavond Ds. Plette van Kleverskerke. Lichtbeelden voorstelling. Het lokaal was voor acht uur al dicht bezet alle beschikbare ruimte was iugenomen was het lokaal grooter geweest stellig was het aantal be zoekers meerder geweeat. De Bjjbelsche tafereelen waren mooi en treffend, ook de anderen als bloemen, dieren en landschappen vielen zeer in den smaak, hetwelk men opmerkte aan uitingen van verwondering en ook van humor. Donderdagavond volgens programma weer licht beelden. Bijbelsche platen, bloemen, Vorstelijk huis, een vertelling ffHun afscheid" en verschillende fantasien en beweegbare platen enz. Ook dezen avond was voor de velen die opgekomen waren genotvol. Beide avonden werd de vergadering door een kort woord en gebed geopend door Ds. Plette en gesloten door Ds. Homburg met dank- zegging. Vrijdagavond openbare vergadering der chr. jongl. vereeniging. VoordrachteD, samenspraken en vertellingen werden met aandacht aaugehoord. Onder het ver- tellen blonk er nu en dan wel eens een traan in 't oog, en onder de samenspraak gaf men zijn ge- noegen door een guile en aangename lach te kennen. Op alle genoemde vergaderingen werd de zang begeleid door orgelmuziek bespeeld door het lid Faas die zich hiermede zeer verdienstelijk heeft gemaakt en die waarlijk aanleg heeft om een flinke musicus te worden ook deze vergadering werd met gebed en dankzegging gesloten. Waren de leden van bovengenoemde vereeniging voor het begin wel wat bezorgd, denkende en onder elkander sprekende, zullen wij de kosten aan dit alles verbonden, wel kunnen bestrijden zullen er wel steenen genoeg aangebracht worden om dezen toren te bouwen De uitkomst beschaamde hun niet en opzieude tot de Gever van alle goede gaven en gelegenheden, spreken zij hun hartelijken dank uit aan alien die deze vergaderingen methunne tegen- woordigheid vereerden alsmede degenen die mede- werkten om dit alles te doen slagen. Op de begrooting van het departement van Financien voor 1906 komt voor een bedrag van 45000 voor aanschaffing van een stoom- boot voor den recherchedienst op de Wester- Schelde. In de eerste helft van deze maand werden langs de grenskantoren vanZeeuwsch-Vlaanderen naar Belgie gezonden 168 melk- en kalfkoeien en wel langs Clinge 105, langs Sas van Gent 22 en langs Veldzicht (gem. IJzendijke) 41 stuks. De uitvoer langs Hulst bedroeg nihil. Langs al de grenskantoren werden in de eerste helft van September uit ons land naar Belgie gezonden 810 stuks melkvee, tegen 729 in de eerste helft van Augustus. De grootste uitvoer had Roosteren (Limburg), namelijk 255 stuks daarop volgt Roosendaal met 195 stuks. De uitvoer langs Eijsden en Hoogcruts was zooals gewoonlijk, nihil. Hoek. Voor ongeveer een jaar geleden kocht de koopman P. alhier van een zekeren Janssens uit Kemseke (Belgie) een bruine ponny. Een zoon van dien Janssens nu, vervoegde zich gister Zondag voormiddag bij P. metde vraag, of bij genegen was, zijn toen van hem gekochte ponny tegen een anderen te ruilen. P., die daar wel ooren naar had, stond, niets kwaads vermoedend, toe, dat de ponny uit de weide werd gehaald, om ter beproeving zooge- naamd, eens te worden afgedraafd. Het beest werd daarop van toom en leidsels voorzien, om daaraan door een zoontje van P. bij het afdraven geleid te worden, terwijl de Belg de zweep werd toevertrouwd om daarmede het paard te volgen. Nauwelijks echter waren beiden door een bocht in den weg aan het oog van P. ont- trokken, of de Belg nam de leidsels uit de I handen van den geleider, greep zijn fiets, die daar juist stond, en die hij daar blijkbaar te voren had achtergelaten, en vluchtte, op zijn fiets gezeten, ijlings met de ponny weg. P., zooals te begrijpen is, verbluft achterlatend. Naar men zegt, rnoeten kerkgangers uit deze gemeente de man op zijn fiets, met het paard zijn tegemoet gekomen. Hij reed toen in de richting van het kanaal. Eerst na de middag werd van 't gebeurde aangifte gedaan bij de marechaussee in Ter Neuzen en daar tot over- maat van ramp, met het oog op den Zondag- dienst, toen reeds alle telegraafkantoren gesloten bleken, kon aan de grensbrigade geen kennis meer worden gegeven, zoodat alle kans op achterhaling ijdel bleek, vermits de dief reeds lang de schreef kon gepasseerd zijn. Naar men zegt is hedenmorgen de wacht- meester uit Ter Neuzen met een zoon van P. naar Belgifi op onderzoek vertrokken. Nadere bjjzonderheden ontbreken nog. Zaamslag, 25 Sept. Door Ds. J. Tholen predikant aan kerk A. alhier is een beroep ont- vangen naar de gemeente Hasselt O. Koninklijk bezoek aan Fviesland. Bolsward, 25 Sept. Te 1 ure arriveerde H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik alhier, toegejuicht door duizenden, uit alle plaatsen in de omgeving toegestroomd. Ten stadhuize werd het Vorstelijke echtpaar toegesproken door den burgemeester, den heer C. J. van der Veer, die hen welkom heette in de oude beroemde stad. Daarna werd de vroedkamer in het stadhuis bezichtigd en vervolgens een bezoek gebracht aan de Groote Kerk en de fabriek van melkproducten Hollandia. Amsterdam, 25 Sept. De metselaars- en opperlieden jorganisaties besloten met groote meerderheid van stemmen niet aar. den arbeid te gaen, alvorens het geschil geregeld is. Heden is het besluit der patroonsvereeniging tot uitsluiting der stakers in werking getreden. Dr. Kuyper, die thans in Tyrol vertoeft is voornemens deze week zijne reis voort te zetten door Zuid-Rusland. Bakoe, 24 Sept. De vrede tusschen de Ar- meniers en Tartaren is hersteld. In October zal een congres worden bijeengeroepen, waarin de oorzaken der vijandeljjkheden zullen worden be- sproken. Madrid, 24 8ept. De nitsiag der verkiezing voor den Senaat is, dat gekozen werden 104 li- beralen, 47 conservatieven, republikein, 2 carlisten, 2 regionisten en 2 onafhankelijken. De nitsiag der stemming op de Canarische tilanden is nog onbekend. Peking, 24 Sept. Op het oogenblik dat de commissie voor het voorbereiden van hervor- mingen Peking met den trein verliet, om een bezoek te brengen aan Earopa en Amerika ter bestndeering der regeeringsstelsels, ontplofte een bom onder den waggon, waardoor acht commis- sarissen werden gewond. De persoon die de bom wierp is daardoor zelf vermorzeld. Warschau, 24 Sept. De gouverneur heeft verboden eene staking der bakkers, der werklieden aan de gasfabrieken, waterleiding en tramwegen, onder bedreiging bij overtreding met drie maauden gevangenisstraf. Berlijn, 24 Sept. Volgens een regeerings-be- richt uit Oost-Afriks zijn de aanvallen der opstan- delingen te Mahenge met succes afgeslagen. De opstandelingen verloren 850 dooden. De colonne Grawerth is te Kilna aangekomen na zes maal met de opstandelingen in gevecht te zijn geweest, waarbij deze verliezen leden. Dieren, 25 Sept. In den nacht van Zaterdag op Zondag is uit de brandkast van het stations- gebouw, door middel van braak een bedrag van 600 gestolen. In de open brandkast werd een ouden sleutel gevonden, twee jaren geleden door den stationchef verloren. Budapest, 25 Sept. De opwinding onder alle klassen der maatschappij neemt toe. De Zondag verschenen ochtendbladen raadden tot kalmte aaD, voornamelijk tot den terugkeer der deputatie uit Weenen. Zij erkeunen dat bij voortduring van den huidigen regeeringstoestand revolutie onvermijdelijk is. De Czechenleiders zonden uit Emden een tele gram van sympathiebetuiging. Men vreesde heden onlusten bij de onthulling van een standbeeld van Kossuth. VVeenen, 25 Sept. Hofmaarschalk Czersali heeft gisterochtend te 8 uur met de Hongaarsche gedelegeerden geconfereerd, alvorens om 10 uur op particuliere audientie te gaan bij den Keizer- Komng. Deze laatste was zeer onder den indruk der ernstige gebeurtenissen. Parijs, 25 Sept. De Koning van Zweden heeft verklaard, overtuigd te zijn, dat noch zijne zoons, noch kleinzoons ooit als Koning van Noorwegen den troon zullen betreden. Berlijn, 25 Sept. De Petersburger correspon dent van het Berliner Tageblatt beweert dat de vrede, tusschen Rusland en Japan gesloten, niet van duurzamen aard zal zijn, daar beiden niet met de vredesvoorwaarden zijn ingenomen. daarmede verschillende kasten opende en doorzocht gedurende welken tijd de andere man de vrouw vasthield. Toen alles doorzocht was, verlieten ze de woning, met medeneming van een bedrag van ongeveer 25 gulden. Van het gebeurde is direct aangifte gedaan en doet de politie streng onder zoek. Op het werk van het nieuwe station te Baarle-Nassau heeft de werkman v. d. Smissen een balk op het lichaam gekregen, tengevolge waarvan hij aaan inweudige kueuzingen kort daarop is overleden. De man was voor den eersten dag daar werkzaam. Rheinische Ztg. bevestigt dat Domela Nieuwenhuis te Keulen in hechtenis is genomen, omdat bij gehandeld heeft in strijd met art. 361 alinea 8 (het betreden zonder vergunning van een verboden bondsgebied.) Veie jaren geleden is Nieuwenhuis te Bielefeld uitgezet. De Keulsche politie heeft reeds tweemaal aan den minister van binnenlandsche zaken te Berlijn rapport uitgebraeht. Vrijdag, na 12 dagen was Nieuwenhuis nog altijd in hechtenis. Binnen kort zal de visscherijpolitie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen uuiformkleeding krijgeu. Tot heden onderscheidde haar alleen de pet. Tusschen twee en drie uur Vrijdagmiddag vervoegden zich ten huize van den metselaar Schut te Winkelsboek, gem. Zelhem, twee mannen, die een reispenning vjoegeu. De vrouw, die alleen thuis was, verklaarde geen geld te hebben en bood hun brood en melk aan, dat geweigerd werd. Op hun vraag om den sleutel, antwoordde zij dat ook deze niet in baar bezit was, waarop een der kerels zijn eigen sleutelbos 7oor den dag haalde en In een hotel van den eersten rang te Rotter dam werd verleden Zaterdag intrek genomen door een familie, bestaande uit een heer, een dame en een 8jarig meisje, zich noemende de familie A., uit Utrecht. Er werden goede verteringen ge maakt, en de hotelhouder meende met een gegoede familie te doen te hebben. Na vier dagen in het hotel vertoefd te hebben, vardween zij plotseling. Den laatsten avond leende de dame nog geld van 1 den oberkellner, voorgevende dat zij haar man, die naar het circus was, moest gaan halen. Zij heten een schuld van 66 en een koffer achter, die, toen men niets meer van de familie hoorde, geopend werd. Er zat niets meer en niets minder dan een dozijn lange Friesche turven in... De politie is in den arm genomen om te trachten de famine op te sporen. Woensdagraorgen werd nabij Buitenpost aan een slootkant gevonden een man van ongeveer 50 jaar met een zeer haveloos voorkomen. Lompen hingen om zijn lichaam, zijn haar hing hem bijna op de schouders, de nagels zijner handen waren ongeveer 1 cM. boven de gewone lengte. Noch de rinders, noch de burgemeester, noch iemand kon een woord uit den man krijgen. Eten wilde hij met gebruiken. In zijn zakken werden gevondeneen psalm- boekje, een half testament, een gezangboeitje en een tractaatje. Nadat alle andere pogiogen om den man onderdak te bezorgen mislukt waren, werd mj naar Leeuwarden gebracht- Er ligt op het oogenblik in het waterge- bied van Amsterdam een schip, dat niet van daar kan vertrekken, omdat het noodige personeel voor de bemanning met is bijeen te krijgen. Dat schip is de Sirius, een vroegere stoomboot van de Kon. Stoombootmaatschappij, doch door deze ver- kocht aan een te Amsterdam gevestigden agent. eze heeft t doen laden, uitsluitend met geweren en patronen, welke uit het buitenland in wagons zijn aangevoerd. Het schip moet naar Londen om daar de plaats zijner bestemming te vernemen. Daar de oorlog tusschen Rusland en Japan ge- eindigd is, kan de lading niet bestemd zijn voor een van deze beide landen, altbans niet om in den oorlog te dienen. Deze onzekerheid schijnt de oorzaak, dat er bij onze matrozen niet veel lust is om zich te laten aanmonsteren. Wegens den gevaarlijken inhoud is het schip op last van de havenpolitie versleept naar het Noordzeekanaal nabij Buitenhuizen. Omstreeks half 7 vie] te Haarlem aan het Buitenspaarne het kind van een schipper overboord. Van Keulen, werkman der H. IJ. S. M., die aan het visschen was, hoorde het kind schreeuwen, e?. z°n<^fr z'^fi een oogenblik te bedenken, trok hij zijn jas uit, ontdeed zich van zijn schoenen, gooide zijn pet af en sprong te water. Met moeite wist hij het zinkende kind, dat op een afstand van 20 M. van den wal lag, te bereikendrie malen was j hij het kwijt, maar hij dook weer onder en had het eindelijk goed vast; nu wist hij te zwemmen naar de boot, waarin de moeder was gesprongen; maar wijl er geen riemen in de boot waren, dreef ze hulpeloos rond, tot de redder met het kind haar bereikte. Het kind kreeg bet bewustzijn spoedig weer terug. Willemstraat te Amsterdam is een jong meisje, thuis behoorende op de Lindengracht, op treurige manier om het leven gekomen. Zij vermaakte zich met een knikker, stopte dien daar- bij in haar mondje. Ongelukkig slikte zij den knikker door en bleef deze in haar keel zitten. Trots vele vrnchtelooze pogingen van ter hulp gesuelden kon deze niet verwijderd worden en voor het kindje nog in het lokaal van den genees- kundigen dienst in de Willemstraat aangekomen was, leefde het reeds niet meer. Uit Deventer meldt men Wij weten thans wie de //naaktlooper" is. In het ziekenhuis, waarin hij opgenomen was, heeft hij zijn naam en dien van zijn geboorteplaats op een strookje papier grschreveu. De politie stelde toen een onderzoek in, en 's mans opgaven bleken juist te zijn. Hij heet H. M. en is geboren te Purmerend. In de vorige maand is hij door de politie te Amtserdam opgepikt, wijl hij evenals hier ter stede in Adams-costuum rondwandelde. Hij is een ougelukkige zwerver.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2