BIJ V OEGrSEL Tsr Heuzsnschs Courant 7^- Zaterdag 23 September 1905. No. 4742. Binnenland. Gemengde berichten. B U I T E N L ft H D. Het vredesvepdrag. Thans kan beslist worden meegedeeld dat de geratificeerde vredesverdragen te Washington jullen worden uitgewisseld, kort nadat de beide souvereinen het traktaat hebben bekracbtigd. Duitschlands bui*enlandsche politiek. Over het feit dat Rusland een nieuwe vloot zal laten bouwen in Engeland, is men in Duitsch- land heelemaal niet goed te spreken. De Berlijnsche correspondent van de //N. R. Ct." zegt dat dit bericht aan een groot bJad deze wrevelige op- merking outlokt//Nu nog mooierVan ons leenen de Russen een groot deel van het geld voor hun nieuwe vloot, om daarna aan Engeland de bestelling te gunnen. Niet alleen geven wij ons goede geld aan een tvijfelachtig geworden schuldeuaar, maar wij zorgen daarmee nog voor de versterking van onze mededingers op mjver- heidsgebied." Volgens de „National-Zeitui>g is Iischl, een der ledeu van de firma Mendelsohn, niet te Parijs om over een Russische leening te onderhandelen. Dat hij er tegelijk met Witte is, is zuiver toeval. Fichl is ul. in verband met de onderhandelingen over Marokko naar Parijs gegaan, daar de vraag van de Marokkaansche geldmiddelen op dii oogen- blik het hoofdpunt van beraadslaging vormt. De //Lokal-Anzeiger" verneemt dat vermoedehjk reeds binnen twee dagen de volkomen overeen- stemming tusscben Duitschland en Frankrijk be- kend gemaakt zal worden. Maar de nadere bijzonderhf den zullen pas aan de parlemeuten meegedeeld worden. De verkiezingen voor de Rijksdoema. Te Odessa zijn 7000 siesgerechtigden voor de Rijksdoema; van hen hebben zich 117 als kiezers laten inschrijveu een zeer duidelijk bevrys hoe onverschillig het Russische volk is, waar t deze veel besproken kwestie betreft. De inschrijviug sluit heden, 22 September. Het gemeentebestuur vreest en met teu onrechte dat er van de ve.kieziug met veel zal terechtkomen trouwens in Odessa wordt ook maar een vertegeuwoordiger gekozen. eerste kamer. Vergadering van heden. Op voorstel van den voorzitter besluit de Kamer aan den commies-gnffier, Mr. Romeyn, verguuning te verleeuen tot het waarnemen van de beirekking van leeraar iu de rechtskundige vakkeu aan de Hoogere Krijgsschool. Aan de orde is daarna het adres van antwoord op de troourede. Over de algemeene strekking voerde in de eerste plaats het woord de heer Van Houten, die thans, niet sprekeude over het werkplan der Regeering, zich er over verheugde dat, als bij- komend gevolg van het aftredeu van het vorig Kabinet, de Eerste Kamer vrijer komt te staau, minder afhankelijk wordt van politieke overwe- giogen. Besprekende de geruchten over de vorming van het Miuisterie, vraagt spreker is er onder de Ministers een, die zich kan noernen ,/den forma- teur van het Kabinet". Wordt die vraag out- kennend beantwoord, dan zou spreker niet aarzelen dit te uoemen eeu gevaarlijken, constitutioneeleu terugtred. Want naarmate de formateur zich terugtrekt, komt de Kroou meer ongedekt te voorschijn, en op den voorgroud. Is er geen der Ministers formateur, dan acht spreker dit met den loop van onze constitutioueele ontwikke ling in flagranteu strijd. n De Minister van Financien, de heer De Meester verwerpt alle verantwoordelijkheid namens het Kabinet voor hetgeen de //Zutphensche Couraut schreef over de bekende verzoeniugsgezinde para graaf in de troonrede, waarop de heer Van H°"ieu in het slot van zijn rede nog had gewezen. Wat die paragraaf overigens betreftter verklaring daarvan treedt de Minister in eeD beschouwing over het ontstaan van dit Kabinet. DeJum-ver- kiezingen wettigden het optreden „van een Kabinet van vrijzinnige richting, zooveel als mogelijk is gebleken samengesteld uit mannen vertegenwoor- digend de verschillende nuances dier richting. Het Kabinet werd gevormd door mannen, die door hun aanleg in verzoenenden geest willen regeeren die in beginsel wars zijn van alles wat zweemt naar partijzucht. De Ministers die op- traden meenen, dat ons land behoefte heeft aan een pacificatie, en het is dan ook het ernstig voornemen van dit Kabinet, om zonder verlooche- ning of wegdoezeling van beginsel, niet aanvallend op te treden. Inderdaad wil het Kabinet, gelijk de Koniugin het uitsprak, rekening houden met de wenschen van alle groepen van het volk. Ibn deze verzoeniugsgezinde politiek volgende, hoopt het Kabinet op den steun van alle partijeu in de volksvertegenwoordiging, ook van die, welke geen deel uitmaken van de Regeering. Juist om die verzoeningspolitiek te kunnen volgen was het gewenscht, dat de formateur niet in het Kabinet optrad. Die formateur, de heer Goeman Borgesius, 'tis waar, bleef dus buiten het Kabinet. Dat dit iuconstitutioneel zou zijn, betwist de Minister. Het geschiedde ook in 1868 terwijl 't ook gewenscht was, omdat er geen parlemeutaire meerderheid is. Maar thans zijn alleen de tegenwoordige Ministers verautwoordelijk. Niemand staat achter, uaast of voor ben. De heer Van Zinmcq Bergmann komt op tegen het verwijt van den heer Van Houten, dat de Eerste Kamer sedert 3 Augustus van het vorig jaar niet zakelijk de ontwerpen zou hebben be- oordeeld, waarna de heer Van assenaer van Rosande te kennen geeft een audere opvatting van de woordeu des heeren Van Houten te hebben. De heer Van Houten repliceert. Hij verklaard inderdaad niet anders bedoeld te hebben, dan dat na de politieke outbinding van de Kamer, bij de be- oordeeling van de ontwerpeD, politieke overwegiugen eeu te groote plaats hebben ingenomen. Spr. wraakt het beroep op 1868, toen Thorbecke niet in het Kabiuet optrad. Hij deed dit om geheel andere redenen. Thans weten we niet welke politiek er gevoerd zal worden. De Minister van Financien heeft zich alleen op 1868 beroepen, om te doen uitkomen dat de groote staatsman Thorbecke, in zijn niet-optreden in het Kabinet, niets inconstitutioneels zag. Overigens herhaalt de Minister dat het Kabinet een verzoeuen- de houding wil aanuemen, en de Minister vraagt of dit gemakkelijker zou zijn geweest, als de heer Borgesius als Minister ware opgetreden, die voor- aan in den strijd stond. Het outwerp-adres van antwoord wordt daarna zonder stemming aangenomen. De Kamer is daarna uiteengegaan. TER NEUZEN, 22 September 1905. Men 8chrijft ors Door den heer F. C. Freischer, predikant te Makkum (prov. Friesland) en voorzitter der provin ciate Friesche Vereeniging //Het Groene Krnis zal dezen winter eeu reeks spreekbeurteu in Zeeland vervuld worden, om te komen tot het oprichten van meer vereenigingen van het Groene Kruis, waarvan er slechis tieu in deze provincie bestaan. In geheel Nederland bestaan er meer dan 200 met meer dan 65,000 leden. Met ingang van 20 dezer werd te Sas van Gent een interlocaal Rijkstelephoonbureel voor het algemeen verkeer opengesteld. De dienst- uren zijn: op werkdagen van 7.30 uur vooim. tot 8.30 uur nam. (Greenwichtijd)op Zon-en feestdagen geen dienst. In Zeeland kwamen gedurende de afgeloopen week van 13 tot 19 dezer 4 gevallen van be- smettelijke ziekten voor 2 van febris typhoidea te lerseke en 2 van diphtheritis, 1 te Bosch- kapelle en 1 te Eede. Zaamslag, 21 Sept. Houders van kippen heb ben, zoo algemeen bekend is, de gewoonte, om als de legtijd voorbij is hunne oude kippen op te ruimen, welke gewoonlijk aan een po.ier worden verkocht, nadat deze door den poelier zelf zijn uitgezocht omdat de eigenaars gewoonlijk de coodige kenuis missen, om het onderscheid te zien tusschen oude eu jonge kippen. Aangezien de jonge kippen voor den leg meer waarde hebben dan oude, ligt het voor de hand, dat langs dezen weg deze sorteering wel meestal in het voordeel van den poelier uitvalt, terwijl men dan de beste dieren kwijt raakt. Ten einde dit te voorkomen lateu vele landbouwers alhier hunne oude en slechte kippen door een kenner uit onze gemeente uit- zoeken, wtlke daarna worden van de hand gedaan. Dat deze verstaudige maatregel den kippenhouders ten goede komt, behoeft wel geen betoog, en zeer zeker zullen nog meer dat voorbetld volgen. Kijkuit. Zooveel landbouwers maken van de vroege levering gebruik, dat de vergroote losplaats bij 't station nog veel te klein blijft voor den aauvoer, omdat door de spoorwegmaatschappij geen voldoend aautal beetenwagons beschikbasr kan worden gesteld. Zoo was het mogelijk, dat men hier een zeventig- tal boerenwagens op rijen zag staan, alle geladen met beeten en meest alle bespannen. Men wachtte liever zijne beurt af, dan weer huiswaarts te rijden. Roewacht. Nu de donkere avonden weer aan- komen en de prijzen van het vee in Belgie stijgeude zijn, begint de smokkelhandel in vee, voornamelijk van melk- en kalfkoeien, weer te herleveu. Iederen avond gaan van hier en omliggende grensgemeenten prachtige Hollandsche rnnderen fraudeleus over de grenzen. De vorige week werd door de Belgische deuanen onder de gemeente Kemseke een Holland sche koe aangeslagen, die dezer dagen te Selzaete ten voordeele van den Staat zal verkocht worden. Hengstdijk. De installatie van den Z.Eerw. heer pastoor Daverveldt zal plaats hebben op laandag 9 Oct. a. s. Om dit zoo feestelijk mogelijk te doeD, zal op Zondag 24 dezer bij den heer P. de Jongheeene vergadering gehouden worden, ter besprekiug der feestelijkheden eu tevens eene commissie te be- noemen, die een en ander nader zal regelen. Provinciale Staten van Zeeland. Bij besluit van 4 Juli jl. werd in handen van Ged. Staten gesteld, ten einde in de najaars- zitting een voorstel te doen, een verzoek van de Vereeniging //Vereenigde Haudswerkslieden te Ter Neuzen", om subsidie uit de Provinciale kas. Op gelijke aanvragen van dezelfde Vereeniging werd op 13 Nov. '03 en 11 Nov. '04, door de Prov. Staten afwijzend beschikt. Ged. Staten blijven bij het in hun voorstel van 7 Oct. '04 aangegeven gevoelen, dat voor subsi- dieering van door eene particuliere Vereeniging gegeven ooderwijs, waarin van gemeentewege vol- doende, thans zelfs beter (dan tijdens de eerste sanvraag, wordt voorzien, geen termen bestaan. Buitendieu heeft de Vereeniging zelf, naar het hun voorkomt, een zuiver plaatselijk karakter. Dit kan worden afgeleid uit art. 15 der statuten, solgens hetwelk het lidmaatschap ophoudt door vertrek naar elders. Dit karakter opeubaart zich ook in het getal der leerlingendaaronder zijn er slechts zeer weinigen van gemeenten buiten Ter Neuzen. Mitsdien stellen Ged. Staten voor, om afwijzend op het verzoekend te beschikken. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbauk te Midelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken L. F., oud 34 jaar, koopman te Hulst, werd wegens smaadschrift veroordeeld tot f 100 boete, subs. 50 dagen hechtenis, met toezegging der civiele vordering ad 1. J. C. L., oud 28 jaar, varensgezel teTerNeuzen, werd wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevang. Men meldt uit Tiel Een lage aanranding had gisteravond op den Waaldijk plaats. De hoogbejaarde koetsier v. Toor reed in een tilbury naar Ophemert, toen eensklaps zijn paard vastgegrepen en hem gevraagd werd om mede te rijden, hetgeen an Toor weigerde. De onbekende trok daarop zijn mes en stak verscheiden keeren naar v. T., wiens kleeren aan de beenen werden stukge- sneden en die bij het afweren van zijn aanval- len een steek in den arm kreeg. Te Kaatsbeuvel heerscht een kwaadaardige rookvonk, die reeds zeven sterfgevallen heeft veroorzaakt in enkele dagen. De beide scholen zijn gesloten. Men meldt van de Dnitsche grens Iu de grensstad Bocholt (Pruisisch regeerings- district Miinster) zijn in de laatste dagen veel kinderen aan cholerine gestorven. (N. R. O.) De Hilv. Ct. meld1, dat uit een tweede schrijven van den heer Domela Nieuwenhuis bleek, dat hij voor zijn arrestatie in Keulen heeft gewaudeld met een mijnheer E. Hij be- zichtigde nog den Dom, en heeft in eeu ve- getarische restauralie gegeten. Aan 't loket nam hij eeu kaartje voor Marburg. Niet wetende, dut er eeu kortere weg was, nam hij via Ehren- breitstein. Dit schijnt de achterdocht der politie gewekt te hebben, daar er te Coblenz, aan de overzijde van Ehrenbreitstein manoeuvers waren, waarbij de Duitsche Keizer tegenwoordig was. Misschien, zegt het biad, heeft men in hem een anarchist van de daad gezien, wat D. N. niet is. Toen hij de coupe in wilde stappeu werd hij gevaugen genomeu en iu een boevenwagen naar uaar de gevangenis vervoerd. In de gevangenis zelve geniet hij een goede behandeling. De boeken, die hij bij zich had, zijn hem, na eenige dagen, terug gegeven, hij mag thans brieven schrijven eu krijgt 's avonds ook een lamp om hij te werken. Voor zijn eten moet hij betalen. Een gevangene, die huisarbeid verricht, bezorgt het hem en D. N. deelt met hem zijn rniddag- ma&l. Hij schreef aan zijn vrouw De gedachte, dat ik beter voedsel krijg dan mij medegevangene, hindert mij. Ik deel het met hem. Mevr. N. schrijft de goede behandeling, de toestemming om te schrijven, brieven te ontvangen en andere mildheden toe aan de bemoeienissen van den minister van buitenlandsche zaken, tot wien zij zich telegrafisch wendde, als ook aan den Nederlandschen consul te Keulen. Uit de Delftsche Schie bij de Zwet te Overschie is door Adrianus Ruigt een heeren- rijwiel opgevischt dat heel kort in 't water heeft gelegen, op een der banden is gemerkt //rood r&cin 235173" en waarvan de eigenaar nog onbekend is. Ze was wis en zeker betooverd Te Krimpen a/d Lek was een vrouw ziekelijk geworden, de middelen ter genezing aangewend, mochten niet baten, de vrouw bleef sukkelen. Dan wordt haar gezegd, dat ze zeker betooverd is en daarom een geheel zwarte kip levend in de pot moet doen en koken, vallen dan de veeren naar beneden, dan zal zij zeker genezen zijn. Men haast zich het middel in toepassing te brengen en met het gewenschte succes De nettenbreier I. d. B., te Scheveningen, die Vrijdag van een trap is gevallen, is tengevolge daarvan in het gemeente-ziekenhuis aldaar na een smartelijk lijden overleden. De man was 45 j. en laat een vrouw met vijf kinderen achter. Een naaktlooper. Maandagavond onge- veer halfacht kwam een geheel naakte man uit het Rijstenburger wandelpark te Deventer, die langs den Singel liep, langs het ziekenhuis en een groote consternatie veroorzaakte onder het publi.ik. Eenige burgers achtervolgden dezen modernen naaktlooper, die dit ziende, het snel op een loopen zette over de Keizerstraat naar het cen trum der stad, den Brink. Daar gelukte het eenigen personen, hem te grijpen. Hij werd onder een kolossalen toeloop van menschen naar het politie- bureau geleidonderweg stoad een politieagent zijn regenjas af om 's mans publieke naaktheid eenigszins te bedekken. De man was kennelijk ziek. Hij uitte geen enkel woord. Dr. Gooszen, die gehaald werd, gelastte zijn directe opname in een ziekenhuis. Gistermorgen werden 's mans kleeren gevonden op een bank in het plantsoen. De identiteit van den naaktlooper is nog niet kunnen worden vastgesteld. Men gelooft, daar niemand uit deze gemeente naar hem gevraagd heeft, dat hij buiten Deventer woont. De man is vermoedelijk 25 if 30 jaar oud, blond, draagt een rooden knevel en dito puntbaartje. Hij be- hoort, naar zijn uiterlijk te oordeelen, tot den werkenden stand. Mevrouw Domela Nieuwenhuis te Hilver- sum heeft een brief van haar echtgenoot ontvangen waarin hij zijn welstand bericht en de verwachting uitgesproken wordt dat hij wel spoedig in vrijheid zon gesteld worden. Een dochter van genoemden heer is naar Keulen vertrokken om inlichtingen in te winnen. Aan het station Leeuwarden is'de 23jarige leerling-machinist De Jong, toen hij een nog in beweging zijode locomotief aan een stilstaanden trein wilde koppelen, tusschen de buffers geraakt en gedood. Van een lossen medewerker ontving de N. Arnh. Ct. het volgende bericht Woensdagmiddag heeft in de Paterstraat een vechtpartij plaats gehad. De kasteleiu E. heeft een paar mannen uit het cafe gejaagt omdat zij aan het ruziemaken waren. Toen zij op straat waren begon- nen zij met elkaar te vechten. De eene die niet zoo zat was als de andere die smoor dronken was sloeg de smoordronkene over de weg en ging boven op hem zitten en sloeg hem een paar blauwe oogen en heeft hem de nek kapotgekrapt. Een paar mannen die het zagen hebben ze weg- gejaagt en de een die op zijn kop kreeg ging toen loopen. Men meldt uit Arnhem Bij het onderzoek naar de herkomst van het Dinsdag gevonden kinderlijkje viel de aandacht op eene vrouw, die voor eenigen tijd zwanger was. Deze vrouw bekend bevallen te zijn van een leveuloos kind, evenwel niet dat, wat men gisteren vond, maar datgene, waarvan het lijkje onlangs te Oosterbeek in den Rijn gewonden werd. Zij had het lijkje door een joDgen in de rivier laten werpen. Een trein in nood. Onder dit opscnrift schijft het //Handelsblad van Antwerpen" het volgend vermakelijk verhaal Een ongewooo, zeldzaam feit had Zondagavond plaats op de lijn DendermondeBrussel. Een bijzondere trein was ingericht uit deze laatste stad, ter gelegenheid van kermissen, die in verscheidene dorpen laDgs de spoorbaan werden gevierd. Eene locomotief was uit Schaarbeek gezonden om den trein te sleepen maar, daar Dendermonde geen draaiplaat heeft, die groot genoeg is om de locomotief om tc zetten, moest men het stoom- tuig aanspannen met den tender vooruit, wat hem eene zekere dosis trekkracht ontnam. De trein zat vol reizigers. Alles ging goed tot Asschemaar toen men de helling, tusscben deze statie en Zellick op moe»t,, bleef de locomotief steken. Men besloot terug te keeren naar het lager ge legen gedeelte der baan. Drie wagens werden afgehaakt en naar boven gebracht. Toen keerde de locomotief terug om het overige van den trein te halen en zoo kon hij na twee uren manoen- vreeren, Brussel bereiken. Heel die historie waren vermeden geworden, in- dien men er aan gedacht had, de locomotief eerst om te keeren en dan naar Dendermonde te zenden. Te Aix in Provence is dezer dagen een bruidstoet naar de kerk gereden in negen auto- mobielen. De puffende gevaarten waren alle met bloemen en groen versierd en de eigenaar- dige optocht had natuurlijk veel bekijks. Gevaarlijke lompenkooplui. Op de binnen- plaats van een huis te Berlijn riep een man op de ge- wone manier dat hij lompen opkocht. De vrouw vau een sigarenhandelaar riep den lompenkoopman en verzocht hem haar naar den zolder te volgen. Daar pakte de bezoeker ongeveer 25 pond lompen VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5