A g e m 8 e o Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. EUiBOM ea S3LVK. No. 4742. Zaterdag 23 September 1905. 45e •Saargang. Telegrafische barichten. Lotinsr voor de Nationale Militie. FEUILLETON. ABOKNEMENT: Per drie ma&nden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVESTENTllN: Vsd 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel rneer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde aaverteutie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentiSn vbor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Yrij bewerkt door A MO. TER NEUZEN, 22 September 1905. Hedennamiddag kreeg de werkman C. R., werkzaam bij het bouwen eener ijzereu brug aan de nieuwe sluiswerken een vallende ijzeren plaat tegen de lendenen. Hij was zoodanig getroffen dat hij per brancard naar het ziekeubuis moest vervoerd worden. Hij moet aan de linkerzijde ernstig lichaamelijk letsel hebben beloopen. Donderdag is door de gemeentepolitie alhier gearresteerd een knecht uit de caroussel van den heer Janvier, die verdacht wordt Woensdagavond in een cafe aan een anderen bezoeker een biljet van f 10 te hebben ontstolen. Uit het onder- zoek bleek dat de verdachte het briefje gewisseld en een deel van het geld verteerd had. Hij is heden avond naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. In het jopgste Alg. Politieblad wordt gr- waarschuwd tegen de practijken van een persoon, zich noemende A. Romij, inspecteur eener brand- verzekering-maatschappij, ongeveer 40 jaar oud, middelmatige lengte, haar en knevel rosachtig, gekleed met bruin pak en zwarten hoed, sprekende met Vlaamsch accent. Hy tracht valschelijk pre mies voor brandverzekering te innen. In het cafe van den heer A. alhier, kregen eergisteravond de gebroeders De S. twitst met afgedaan", sprak de jonge heer koel, doch vast- beraden. Zijn moeder keek hem een oogenblik ontsteld aan, sprong vlug als een hert van de chaise longue, waarop zij als een stervende gelegen had, en zeide z/Wat zeg je daar, Gaston? Wat ben je van plan Verberg mij niets. Je bent immers mijn lieve, eenlge zoon." De markiezin was nog altijd een knappe, bijua verleidelijke vrouwals zij zich herinnerde hoe gemakkelijk zij haar beide echtgenooten had inge- palmd, mocht zij nog wel aan een derden denken. Zij was bijna drie en veertig jaar oud, en nog lang niet oud. Haar donkere oogeu schitterdeu nog levendigde zwarte rouwjapou stond haar voortreffelijk. Misschien had zij wel reeds aan een derden echtgenoot gedacht, want als men de rouw- kleeding buiten rekening liet, was er van diepen rouw over haar tweeden echtgenoot niet veel te. merken. //Ik zeg u, de zaak is nog niet afgedaan, mama," antwoordde de zoon, terwijl hij uit zijn brisven- tasch een papiertje te voorschijn haalde, dat nu glad gestreken, doch blijkbaar vroeger sterk ineen- gefrommeld was. De zaak begint eerst recht." //Wat heb je daar, Gaston Laat eens zien, toe, laat eens zien," vezocht zijn moeder dringend. U weet, mama, welke vreemde gewoonten uw echtgenoot had, hoe hij de gewigste papieren, banknoten, wissels, afrekeningeu van de Bank en dergelijke dingeu zorgeloos wegstopte iu de zakken van zijn kamerjas. Alles, wat hij op het oogen blik niet noodig had, verdween in die wijde zakken, welke hem zoowat tot kautoor dienden. Aan deze omstandigheid heb ik menige bauknoot van honderd francs te danken gehad, die de gierigaard mij nooit vrijwillig zou gegeven hebben." elkander, die zoo hoog liep dat men handgemeen werd en men elkander bloedige verwondiugen in het gelaat toebracht. De politie die spoedig ter plaatse was, maakte aan het tumnlt een einde door een der vechtenden mede te voeren. Het schijnt dat hier ook weer oude veeten in 5t spel waren. y Gravenliage, 22 Sept. Tweede Earner. Bij de aanbieding van de Staatsbegrooting voor het jaar 1906, constateerde de Minister van Financien nog geleidelijke toeneming der mid- delen, ofschoon belastingverhooging niet kan uitblijven. Geraauid worden voor 1906: de uitgaven op pi. m. 182 ruillioen en de opbrengst der middelen op 1701/g millioen, het tekort alzoo op 11 millioen 3 ton ongeveer. De verhoogingen met 63/4 millioen zijn voornamelijk noodig voor uitvoeriug der Kinderwetten, onderwijs, nieuwe oorlogsschepen en het nieuwe landbouwdepar- ement. Onder de middelen is 9 ton lager geraamd de opbrengst van het gedistilleerd. Van het tekort ad 11 millioen is op den gewonen dienst ongedekt 41/s millioen. Wegens te verwachten voortduring van tekorten in de toekomst, wordt versterking der middelen noodig geacht, te meer daar nog suppletoire credieten zullen aangevraagd worden en in 1907 nog 21j3 millioen aan onderwijssubsidie noodig is. De Minister van Financien beraamt rnaat- regelen tot dekking van het tekort, tot bekostiging van de lager onderwijs novelle en voor uitvoering van sociale hervormingen. Als onmiddellijke maatregel wordt voorgesteld tjjdeiijke heffing van 10 opcenten op vermogens- en bedrijfsbelasting, waarvan bij lljs millioen verwacht, zoodat het gewone tekort daalt tot 31/, millioen. Verzwaring van de indirecte belastingen acht de Minister wenschtlijk. De hoogere uitkeering aan de gemeenten ad 5 millioen 71/2 ton in de lager onderwijs kosten, wordt bijna geheel ingehouden op de Rijks- uitkeeringen aan die gemeenten. Suppletoir zal nog 1 millioen aangevraagd worden voor artilleriebewapening. Tweede Earner. Hartelijk verwelkomd zrWelnu... welnu drong zijn moeder. u Welnu", vervolgde Gaston bedaard, //loeu men het lijk naar een andere kamer had gebracbt, giug ik onmiddellpk naar de sterfkamer om eens goed roud te zien. Bij die gelegenheid kwam mij dit briefje in handen. Het is niet geparfumeerd, mama, doch geneer u niet. Lees het maar Het is in het Engelsch, maar zooveel Eugelsch kent u wel. Al zijn het slechts weinige woorden, toch beduiden ze heel veel en geveu nog meer te denken". De markiezin nam het vuile, verfrommelde papiertje en las de weinige woorden, iu slecbt Engelsch gescbreven. Zij luidden Sam, denk aan Sydney Als je hedenavond niet weder kocut, ben je verloren Sam." Zij reikte het papiertje weer aan haar zoon over en vroeg //Wat is dat Gaston? Wat is de beteekenis van dit briefje z/Het beteekent, dat uw echtgenoot een duister verleden had, dit blijkt ook uit de omstandigheid, dat hij zijn waren naam zooveel mogelijk geheim hield. Niemand kende dien naam hier. En toch heeft iemaud hem opgespoord. Deze persoon, die toevallig ook Sam heet, is misschien een van zijn kameraden, die hem iu de Zuidzee geholpen hebben bij zijn misdaden j hij zal papa hebben opgezocht om hem door bedreigiug wat geld af te persen. Papa heeft daar stallig geen ooreu voor gehad, want die persoon schrijft//Als je heden avond niet weder kornt" daaruit blijkt, dat er reeds iets voorfgegaan is." z/Maar welk voordeel kunnen wij hieruit trekken, Gaston P" //Luister nu eens goed, mama Met dit briefje deed men aanspraken bij papa geldeu. De schry- ver hiervan is das onze boudgenoot, want wij maken ook aanspraken, niet waar uOnze boudgenoot Dank je wel, hoor 1" door den tijdelijken voorzitter, den heer Van Alpiien, die hulde bracht aan zijn talenten enrijke ervaring, aanvaardde de nieuwe voorzitter, de heer Roell, hedenochtend zijn ambt, met eene rede, waarin bij, erkentelijk voor het in hem gesteld vertrouwen, verklaarde de vereerende opdracht te hebben aanvaard, niet in besef van eigen kracbt, maar in het vertrouwen op de onmis- bare medewerking van de Earner en den Grif- fier. Hij zal de debatten zooveel mogelijk met voortvarendheid en eerbiediging van ieders rechten om gevoelens te uiten met strikte onpartijdigheid trachten te leiden. Bij verschil van gevoelens, dat ook bij deze nieuwe parle- mentaire periode niet zal uitblijven, deed hij een beroep op de banden die alien hechten aan het Oranjehuis en het gemeenschappelijk vaderland. De heeren Bos en Drucker handhaafden hunne inoties voor staatsexploitatie van spoorwegen en pensioneering van gemeenteambtenaren. Ministerie van Kolonien. Blijkens bij het Departement van Eolonien ontvangen telegram van den Gouverneur-Gene- raal van Nederlandsch-Indie is vorstin Loewoe in onderwerping gekomen en teekende zij eene verklaring als waardoor de verhouding der Atjehsche zelfbestuurders tot het gouvernement tegen woordig wordt beheerscht. Warschau, 22 Sept. De gouverneur-generaal heeft in eene dagorder aan het leger verklaard, dat het aan de lijdelijke houding der autoriteiten te wijten is, dat de orde onder de Russische Polen niet reeds sedert lang is hersteld. De pogingen tot verzet moeten worden ge- smoord en daar de politie onvoldoende is, is het noodig dat de soldaten kracbtig optreden zonder vrees voor de gevolgen. Berlyn, 22 Sept. In de Duitsche maehine- industrie is binnenkort een zwaren strijd tusscben de werkgevers en werknemers te verwachten. Er zijn teekenen van ontevredenheid en partieele werkstakingen voorspellen niets goeds. De werklieden doen hun uiterste best hunne plannen geheim te houden. Lucern, 22 Sept. Het internationaal vredes- congres heeft eene motie aangenomen, waarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken van eene toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland. »Ge hebt niet te danken, mama Bondgenooten neemt men, waar men ze krijgen kan. Het zou mij veel waard zijn, als ik den schrijver van dit briefje kon vinden, want hij weet meer omtrent den oorsproug der rijkdommen van Samuel Scheppers dan wij alien te zamen, en in verbond met hem zouden wij veel meer iuvloed kunnen nitoefeuen op dien gelnkkigen kleermaker te London dan wij alleen kunnen. Ge ziet dus, dat dit papiertje onze voile aandacht waard is. Wie weet of het niet de oorzaak is van het sterven van papa, of tenminste zijn dood verhaast heeft. Weet ge nog wel, hoe angstig papa de laatste dagen van ziin leven was Natuurlijk wist de markiezin dit nog wel, maar zij had er weinig aandacht op geslagen, omdat haar man altijd nog al een beetje vreemd was. Zij had hem nooit begrepen, en ook nooit moeite gedaan om hem te begrijpeu. Zij was tevreden, als hij betaalde voor de weelde, waarin zij leefde. Thaus was zij door het testament uit haar droomen opgeschrikt. Thans was zij een ongelukkipe, be- drogen vrouw eu greep zij in haar hulpeloos'heid naar een sprankje van hoop, al vestte die hoop zich ook op een vuil, beduimeld briefje. Ten slotte begreep zij dan ook de bedoelingen van haar zoon, ofschoon zij zelve reeds iu een andere richiiug begon te hopen. Ook bij haar stond vast, dat Scaeppers zijn njkdom niet op eerlijke wijze had verkregen, maar zijn erfenis zou zij toch niet versmaad hebben. Aan het geld kan men niet ruiken, van waar het komt. Maar anderen zouden zich misschien toch laten bang maken, en daarom zette zij haar zoon aan om het gevonden spoor te volgeu. (Wordt vervolgd). i»eaasa£26aeB6a<e«®ai5Mw SEIIZE5SCHE COURAST. Uit blik(I veiaehljnt naanilag-, Woeaidan- en Vrijdagaftvond, aitgezonderd op Feentdageii, bij de Firina P. J. VIM DK NAWOE te Ter Wewssen De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van beiangkebbenden dat blijkens mededeeling van den Consul van Belgie alhier, te Brussel eene tentoonstelling zal gehouden worden van voedingsmiddelen en wat betrek- king heeft op het bedrijf van hdtels, restauratien en koffiehuizen van 2 tot 10 December aanstaande. Ingeval er personen in deze gemeente aan die tentoon stelling zouden wenscken deel te nemen, zijn er exem- plaren van ket algemeen reglement daarvoor bij ge- noemden Consul ter kunner besckikking. Ter Neuzen, 22 September 1905. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wetkouders der gemeente TER NEUZEN, brengen ter kennis van beiangkebbenden 1<>. dat de loiiftg- der voor 1 September van dit jaar in deze gemeente voor de lickting van 1906 voor de militie ingeschrevenen zal plaats kebben te TER NEUZEN in ket raadkuis op Vrijriits, den 30 October te beginnen des voormiddags te 9 uur (Amsterdamscke tijd); 2°. dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van breeders te verkrijgen, men moet over- leggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst; en dat, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, men bovendien moet overleggeu een getuigsehrift van den Bur gemeester, waaruit het getal zonen, tot ket gezin behoorende, blijkt (art. 51 de Militiewet 1901); 3". dat, om vrijstelling te bekomen op grond van te bekooren tot twee of meer in hetzelfde jaar geboren breeders, men moet overleggen een getuigsehrift van den Burgemeester (art. 40 van ket Koninklijk besiuit van 2 December 1901, Staatsblad n*. 230); 4°. dat op %'rytlaff den 3 November des voormiddags van 9 tot 12 uur in het gemeentehuis door of vanwege de lotelingen bij den Burgemeester aanvraag kan geschieden voor het opmaken van de bovengenoemde getuigsckriften 5°. dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op laatstgemelden dag in ket gemeentehuis moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burge meester bekende meerderjarige personen als getnigen 6*. dat het bewijsstuk, kierboven onder 2° vermeld, zoo het niet reeds bij den Burgemeester berust, tenminste tien dagen voor den dag, waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend, kan worden ingeleveid bij den Burgemeester der gemeente, in welke de loteling, die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de militie is ingeschreveu (art. 42 voormeld Koninklijk besiuit) 7°. dat de opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van de verplichting om bij den Militie raad de reden van vrijstelling in te brengen, het- »Niets Laten de Fronsche wetten dan toe, dat een arme opgeofferde vrouw op zulk een mauier van haar rechten wordt beroofd zirJa, mama, dat laten ze toe. Het zou iets anders geweest zijn, als uw echtgenoot een Franschmau was geweest en het vennogeu in Frankiijk belegd was. Maar uw echtgencot was een Engelschman, die zijn vermogen in de Engel- scbe Bank plaatste en het Engelsche wetboek be- vat geen voorschriften, die aan de vrouw eenig erfdeel toekeneen. Volgens Engelsch recht inag de erflater vrij beschikken over zijn nalatenschap". //Dat noemt men nu recht klaagde de rnar- kiezin. //Heb ik niet alles aan mijn man opge- offerd Gaston kuchte veelbeteekeneud. //Heb ik de schoonste jaren van miju leven siet san zijn zijde doorgebracht, hem verpleegd en met engelengfduld alles verdragen God alleen weet, wat ik in al die jaren heb moeten lijden En alles voor niets Wat zal er nu van ons worden, Gaston Deze meubeleu zijn nauwelijks dertig duizend francs waard, al hebben ze wel viermaal zoo veel gekost. En als mijn juweelen verkocht worden, brengen ze niet veel meer dan twiutig duizend francs op. Daar zullen wij nauwe lijks twee jaar van leven kunnen. Oh, wat ben ik toch ongelukkig »Blijf bedaaid, mama De zaak is nog niet geen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op den later bekend te maken dag ik December a. s. 8°. dat lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of wegens gemis van de gevorderde lengte voor den Militieraad moeten verschijnenzij, die daarin verkinderd worden wegens ziekte of gebreken en binnen ket Rijk wonen, worden onderzocht op de plaats waar zij zich bevinden, indien, uiterlijk op den dag voor dien, waarep omtrent ken uitspraak moet worden gedaan, bij den Voorzitter van den Militieraad eene ongezegelde geneeekundige verklaring omtrenthunne ziekte of gebreken is ontvangen 9*. dat zij, die buiten het Rjk zich bevinden en wegens ziekte of gebreken niet in staat zijn voor den Mili tieraad te verschijnen, tenminste tien dagen voor den dag, waarop de Militieraad wordt geopend, bij den Burgemeester moeten overleggen eene ge- geneeskundige verklaring, als bedoeld bij art. 8 van het Koninklijk besiuit van 2 December 1901 (Staatsblad n*. 230.) Ter Neuzen, 22 September 1905. Burgemeester en YVethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. limW'HnMrtMliliiini ill in TTBHTTMilhl III llTIII IIIBt I niMJ

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1