Verbeterde opg&ve: Mr. P. DIELEMAN puike Rhur-kachelkofen, lb d ii JEIGEN HULP", Gemengde berichten. Advertentien. ENGELSCH. A. DE BRUIJNE, Landbonwer, Ter Neuzen. Telegrafische berichten. Handelsberichten. Bouwkuudig en Handteekenen enz,, H. H. Landbouwers en Koehouders A. v. d. WELLE Zoon, Op bestelling te bekomen: Ter gelegenheid van de Kermis J. D. Thielman-Bauwens, De Landbouwers-Vereeniging 29200 K.G. Superphosphaat. 3300 Kainiet. 2000 Thomasslakken. 4100 Katoenzaadmeel. 1000 Lijnmeel. slechten naam onder de groote schipperij. Thans na zoovele groote vaartuigen onze haveD binnen loopeD, verklaart elke schippc-r, dat deze haven een der gemakkelijkste is. Stoppeldijk. Maandagmorgen waren de mare- chaussee's al vroeg op zoek naar de verblijfplaats van een woouwagen, die verscheidene dagen onder onze gemeente heeft gestaan, en w&aromheen lang- zainerhand groote stapels hout, aardappelen en meer dagelijksch gerief bijeen lagen, dat waarschijn- lijk niet op al te eerlijke wijze was verkregen. De wagen was met a] die zaakjes in de richting Ter Nenzen afgezakt. Hulst, 18 Sept. Yoor de levering van 50100 K.G. superphosphaat aan den R.K. Boerenbond waren 7 billetten ingekomen P. J. Scheele, Ter Neuzen f 2,41, Glernm, Hansweert f 2,89, A. Rottier, St. Jansteen f 2,386, D. J. Oggel, Axel f 2,35, P. J. Aardenne, Dordrecht f 2,34, E. P. Staal Stoppeldijk f 2,27i Alph. Adnaansens, Walsoorden f 2,27. Gegnnd aan den iaagsten inschrijver. Provinciale Staten van Zeeland. In de najaarszitting der Staten, te houden Dinsdagavond 8 October, komen o. ra. de volgende voorstelleu van Ged. Staten ter tafel Dat tot aanhouding van het verzoek van het bestuur van den kleicen Albert of Sas van Gent- polder om een rentetoos voorschot voor wegsver betering. Verder de aangehouden voorstellen tot afwijzing der verzoeken van de geineentebesturen van Zierik- zee, Goes en Vlissingen om subsidies voor avond' scholeu voor vakouderwijs en handwerklieden en van het bestuur der vereeniging »Vereeuigde Handwerkslieden" te Ter Neuzen om een subsidie voor hare afdeeliDg voor vakonderwijs. Dat tot het verleenen van een jaarlijksche subsidie tot een maximum van f 2000 aan de vereeniging #De Ambachtsschool" te Hulst. Het voorstel van Ged. Staten strekt om te be st uiten met ingang van den dag, waarop het schoot- gebouw zal worden in gebruik genomen, aan het Bestuur der Vereeniging tot oprichting en instand- houding eener ambachtsschool te Hulst een subsidie te verleenen, berekend tegen 25 per leerling en per jaar, met een minimum van 1000 en lot een maximum van 2000 per jaar, en uiterlijk tot en met het jaar 1910, onder voorwaarde a. dat gedurende dat tijdvak door de gemeente Hulst, door andere gemeenten en door vereeni- gingen of particulieren te zamen eene bijdrage worde verleend van ten minste 1000 per jaar; b. dat het subsidie na afloop van elk halfjaar zal worden uitgekeerd en worden berekend naar het aantal leerlingen, die gedurende dat halfjaar aan de lessen hebben deelgenomen c. dat tot verkrijging van het subsidie aan Gedeputeerde Staten zal moeten worden ingezonden eene door het Bestuur der school opgemaakte en door Burg, en Weth. vaG Hulst juist verklaarde opgaaf van de leerlingen in het afgeloopen half jaar en eene op gelijke wijze juist verklaarde mede- deeling van het Bestuur der school, in hoeverre de aan de school verbonden onderwijzers over het afgeloopen halfjaar hunne taak naar behooren hebben volbracht d. dat jaarlijks aan Gedeputeerde Staten worden overgelegd afdrukken of afschriften van het ver- slag der Vereeniging, van de begrooting en van de rekening. Verder een voorstel tot wijziging van de ver- ordening tot regeling van de reis- en verblijfkosten en van het presentiegeld van de leden der Pro vinciale Staten. Verder doen Ged. Staten voorstellen tot vast- stelling van verordeningen tot regeling van de jaarwedden van den griffier der Staten en van de ambtenaren en bedienden ter provinciale griffie en tot regeling van de vergoeding van reis- en ver blijfkosten voor den griffier der Staten en voor de ambtenaren en bedienden ter provinciale griffie. Nog wordt voorgesteld het verzoek van den voorzitter en den secretaris van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Aannemersbond, om bij de aanbesteding van werken arbitrage toe te passen, te verwijzen naar Ged. Staten Dit adres was in de voorjaarszitting in handen gesteld van Gedep. Staten om in deze zitting daaromtrent een voorstel te doen. Reeds meermalen werd de beschikking op der- gelijke verzoeken aan hun college overgelateu. Evenals toen zijn zij thans nog van meening dat het niet wenscbelijk is, om het beginsel van arbitrage toe te passen, zelfs niet in de gevallen, waarin dit reeds bij sommige Rijkswerken geschiedt. Verder wordt voorgesteld te verlengen den ter- mijn voor het in exploitatie brengen van de stoom- tram HontenisseSelzaete en tot afwijzing van het verzoek van de besturen der gemeenten Sas van Gent en Westdorpe, om aan het verleenen van subsidie voor die stoomtram de voorwaarden te verbinden tot gelijktijdigen aanleg van een zijtak naar Sas van Gent. Het comite tot stichting van dien Stoomtram- weg verzoekt om den termijn voor het in exploi tatie brengen, welke is bepaald op 1 Juui 1906, te verlengen. De in het adres aangevoerde redenen voor dat verzoek komen Gedep. Staten gegrond voor, rnits- dien zij voorstellen dien datum te veranderen in 1 November 1907. Nog wordt voorgesteld eene nadere regeling van de jaarwedden voor sommige ambtenaren van den provincialen waterstaattoe te kennen een jaar lijksche subsidie van 250 aan het hoofdbestuur van de //Maatschappij tot bevordering van Land- bouw en Veeteelt in Zeeland" ter voorziening in de uitgaven voor den zuivelconsulent, tot afwijziDg van een verzoek van het bestuur van den #Neder- landschen Bond van gemeenteambtenaren om sub sidie voor eene tentoonstelling van gemeentead- ministratie te Amsterdam in 1906 en tot wijziging van de begrooting der enkel provinciale en huis- houdelijke iukomsten en uitgaven voor 1905. Eindelijk komt ter tafel de begrooting der Provinciale inkomsten en uitgaven voor 1906 met eeu voorstel tot heffing van opcenten op de grond- en op de personeele belasting voor 1906. *8 Gravenhage, 20 Sept. De Eerste Kamer zal morgen het adres van antwoord behandelen. Tweede Kamer. Alle nieuw gekozen leden zijn toegelaten. Na drie stemmingen is tot eerste candidaat voor het Voorzitterschap benoemd de heer Roell, met 49 stemmen, tegen 46 op den heer Van Dedem. Tiflis, 19 Sept. Het Petersburgsche telegraaf- agentschap verneemt, dat in Bakoe bet moorden aanhoudt. In de provincie Elizabethpol wordt overal geroofd, vooral aan den straatweg naar Agdama, waar generaal TakvischwiJi met troepen aankwam. Tartaren die door kozskken werden achtervolgd tot het Armenisch klooster Erwsn, werden bevrijd door Mohamedanen. Louden, 20 Sept. De Daily-News berichtdat de Russische regeering in Engeland onderhandelt over den bouw eener nieuwe vloot. ("arnicas, 20 Sept. De Fransche gezant prote- steerde tegen de sluiting van het Fransche kabel- station te Carracas en de verbanning van den directeur. New-Yorb, 20 Sept. Uit Panama wordt be- richt, dat president Reynes zich 8 dezer te Bogota tot dictator uitriep. Er ontstonden ernstige on- lusten. Het gepeupel viel het paleis aan. De opstand begon te Antiogina en Santander. Een landbouwer te WiDterswijk kwam, de vorige week ran de markt thuiskomend tot de minder aaogename ontdekking, dat de vrouw, met wie hij kort geleden gehuwd was, in zijn afwezigneid zich uit de voeten had gemaakt met medeneming van alles wat zij ten huwelijk had gebraeht. De man kan over huwelijksgeluk zeker niet pochen, te meer als men weet, dat hij op een dergelijke wjjze ook van zijn eerste vrouw af- kwam I Een bijna Sjarig meisje van D. DeeleD te Krimpen a/d Lek zou achter een schuurtje heen loopen, hetwelk kort aan den slootkant staat met het treurig gevolg, dat de kleine in de sloot rolde en in de diepte verdween. De vrouw van J. A. van Wijnen sprong de kleine na en kwam er mee boven water, meer lietea haar krachten echter niet toe en spoedig kon ze niet meer om hulp roepen ook. Toen kwamen gelukkig meer vrouwen te hulp, die vrouw en kind ep het droge brachten en daar zij reeds bewusteloos waren, er ook in slaagden, de levensgeesten weder op te wekken. Te Rotterdam had een 16jarige joDgen de *aardigheid", een gevaarlijke grap uit te halen. Buiten een oliefabriek aldaar stond eenige ben zine, wsarmee de jongen het ^aardigheidje" zou doen. Hij nam eeu mondvol benzine, streek een lucifer aan, hield die op eenigen afstand bties het vocht er door heen en op eens sloeg een groote vlam hem in het aangezicht. Door den schrik liet de kuaap deu brandenden lucifer vallen, waardoor de vlam nog grooter werd, sloeg de handen tegen het gelaat zoodat hij die ook nog brandde, en spoedde zich naar een geneesheer. Gelukkig gebeurde dit in den nacfct, wijl hij tot de nachtploeg behoort, anders zouden de ge- volgen veel erustiger kunnen geworden zijn. Hij, zoowel als twee toekijkers (onder wie een huisvader met eenige kinderen), zijn om deze ,/aardigheid" ontslagen. Op den Rijo bij Ruhrort is hetschip van den schipper J. Roding nit Doornenburg, geladen met steenkolen en bestemd voor Renkum, aangevaren door een sleepboot. Door deu schok viel de schip per overboord en verdronk. - In een gangetje bij de Betuwestraat teArnhem is hedenmorgeu het lijkje van eeu pasgeboren kind gevouden. - Van Kampen vertrok Vrijdag een trein zonder postwagen. Men had vergeten, het rijtuig aan te haken. De postconducteur, reeds druk in de weer om zijn brieven te sorteeren, keek vreemd op, toen hij staan bleef en tot den volgenden trein moest wachlen maar hij bedacht weldra, dat hij te Kampen was. Een vrouw van 102 jaar woont even over onze grens, te Strackholt in Oost-Fiiesland. Jantjemeu in 't veen", een nog steeds kras oudje, ontvangt voortdurend veel bezoek. Belang- stellenden uit alle klassen der maatschappij trekken naar haar kluisje tusschen heide en veen, om haar te zien eD te spreken. #Ik weet ganz nich, wat dat volk woll al wil an mie oil wief is toch nich so vol to bekieken", zegt zemaar ze is altijd vriendelijk en heeft spoedig een kopje thee voor den bezoeker gezet. Gaarne vertelt ze het een en ander uit haar aan ervaringen rijk leven, en de humoristische uit- vallen, die zij daaraan vastknoopt, geven blijk van, haar merkwaardigen levensmoed. Haar lichaamskracht is nog maar weinig afge- nomen. Zij rooit nog zelve haar aardappelen en haalt zelf water uit den put. Dagelijks leest zij nog zonder bril in den Bijbel en wie daarover zijn verwondering te kennen geeft, kan van haar hooren »Ook mien Baasohm weer all 95 jahr und kunn noch ohne brill lasn as'n avkaat". De beweging der Gentsche haven is volgens La Belgique maritime, zoo voorspoedig niet ge- weest in 1904 als het jaar te voren. Het ver- schil was evenwel niet belangrijk 8000 ton min der. Daarenlegen zijn er in 1904, 29 schepen meer oinnen gevaren dan in 1903. Men moet echter toegeven dat de tonnemaat van dit laatste jaar veel hooger was dan al de vorige jaren. De invoer van hout verkrijgt alle jaren meer en meer uitbreiding. Ondanks de inbeschikbaarstelling van 1100 meters kaaien, schijnt er nog plaats te kort te zijn, en het ware te wenschen dat de 1100 meters welke nog te doen blijven, ook zoo spoedig mogelijk voltooid werden. De handelaars in guano, fosfaat en kunstmest brengen ook veel bij tot de uitbreiding der haven, doch zij worden tegengewerkt door de engte der westelijke zeesluis van Neuzen en het niet door- zetten der verbeteringswerken welke in Neuzen zelf begonnen zijn. Vele schepen moesten ter reede van Neuzen lossen en andere moesten in de naburige havens gezonden worden. De verbeteringen aan het kanaal en de haven van Gent zijn op goedeu voet en alles laat voor- zien dat zij op het einde van 1907 zullen geeindigd zijn. In 1906 zullen de nieuwe sluizeu van Sas van Gent en van Ter Neuzen gereed zijn. Hulst, 18 September. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,90 47,92£. Engelsch per£ 12,— 12,—. ZKETlJDINWljllN. Van 18 tot en met 19 Sept. Van 18 tot en met 19 Sept. werden langs de Oostsluizen alhier 41 binuenvaartuigen op- en 42 afgeschut door de Westsl. 18 op- en 3 afgeschut. Voor de dezer dagen ondervonden belangstelling betuigen wij onzen hartelijken dank. Inzonderheid betuigen wij onzen dank aan den heer C. Klaassen, inspecteur van politie alhier, aan wiens belangeloos onderricht wij het te danken hebben, dat wij het diploma van den Neder landschen politiebond konden behalen. Ter Neuzen, J. WITTE. 20 Sept. 1905. L. VAN KOEVERINGE. poseert Fotograaf VAN OVERBEEKE iederen dag van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 uur, Donze-Visserstraat 93, te Ter Neuzen. De prijzen zijn bepaald op 6 albumportretren een gulden. 12 dito een gulden eijftig cent. Grootere portretten naar evenredigheid. Zij, die wenschen deel te nemen aan de lessen in dezen winter te geven in het VereenigingscrR. bouw Donze-Visserstraat, kunnen zich, ruits'rij woor I Januari 1906 den leeftijd van 12 jaar hebben bereikt, opgeven bij den voor zitter C. J. de Smidt, Brouwerijstraat en den secretaris J. Barker, Donze-Visserstraat. Ook zp, die den vorigen winter de lessen hebben bpgewoond dienen zich aan te melden voor 30 September 1905. Ter Neuzen, 20 Sept. 1905. HET BESTUUR. hoopt Zaterdag 23 September a. s. te AXEL, en Woensdag 27 Septenv ber te TKR NEUZEN, te spreken te zijn en voorts daarna telkens om de 14 dagen ter zelfder plaatse. Onderwijzer biedt JJrivaatlessen in boven- genoemde taal aan. Brieven franco bij Drukker LITTOOIJ Ter Neuzen. worden bekend gemaakt, dat de bekroonde stier STEIN ter dekking beschikbaar staat bij Voor rekening van ligt te 1ER NEUZEN in lossing het schip (tLucretia" met een lading waarvan de prijs is a contant f9,~ en op crediet f9,50 per 1000 K. G. bij P. DE PUTTER, Zaamslag, voorheen D. de Blaaij. ruimschoots voorhanden Kreeft, Zalm, en Sardines. Paling in gelei. Ingemaakte Philippinsche Mossels. Alle soorten fijn Tafelzuur, Ingemaakte groenten en fijne vruchten, Benevens Lunchtong, Cornbeef, Gesneden Ossentong, Pate de Veau Gras, Pate de Volaille, Runder en Kalfsgehakt, Lever* Pastij enz. Alles in potten en bussen verpakt. Heerlijke Wijnen, Sterke Dranken en Likeuren, Aanbevelend, Ter Neuzen. Korte Kerkstraat. te Hontenisse, zal aanbesteden op Zaterdag 23 September 1905, 's namiddags 5 uur (spoortijd), bij den Heer P. J. Verbist te Kloosterzande, de levering van Katoensuudtueel en T/ijn/tncel levering tweede helft October 1905. Voorwaarden verkrijgbaar bij den Secretaris J. F. BUIJSROGGE KUIJPERS, te Kloosterzande. Middenprijs per 100 kilo Tarwe 8,75 Rogge 6,50 Wintergerst 8,—Zomergerst Haver 7,75 Erwten f tO, Faardenboouea f Duivenboonen f Witteboonen Bruineboonen Boekweit f i Gjnzaad fAardappela 4,Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 1,40. Eieren per 26 stuka/1,05. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 31 stuks hoorn- vee, 45 varkens, 3 schapen. Verkocht18 stnks hoornvee, 40 varkens. VI, AG. NAAM. MS. Van en naar. .Lading. 19 Eng. s.s. idem X oer Ter Kenzen i Golfer Gieno 1066iLonden 530 j idem Van Ter Weazen Hailing J 2199 '(Londeu Voor Gent ledig hout stukg. 18 Eng. s.s. 18 Belg. s.s. Zelandia 1645 Rusland hoot idem Brabo 290.5 Olsgrand idem Eng. barge Lord Tennyson 219 Feigmonth pijpaarde 19 Deen. s.s. Eise 4441 IRiga hont S.S. HENRY verlrekt Zaterdag van Gent naar Burntisland om daar voor Kroonstad te laden. S.S. GUIDO kwam heden te Boulogne sur-Mer aan. S.S. HARALD is thans te Wiborg in lading voor Gent. S.S. JENNY is thans te Jacobstad ladende voor Ter Neuzen. S.S. RICHARD heden van Calais naar Wiborg vertrokken, om daar voor Rotterdam te laden. T .rrnv, nm. D 1 11" O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2