A i g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. DHAUKWET. TJitloting geldleening. Donderdag 21 September 1905. NATIONALS MILITIS. Mo. 4741. 45e .laargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave advektentiEn Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer f 0,1b. Big directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie woirdt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. buitenland. De toestand in den Baukasus. De Noorsche crisis. Roemenie en Gr-iekenland. DE TROONREDE. Door H. M. de Kouingin werd gisteren de ver- eenigde sitting van de beide Earners der Staten- Generaal met de volgende Troonrede geopend. »Mijne Heeren Het verheugt mij weder te midden der ver- tegenwoordigers van het Nederlandsche volk te mogen vertoeven. De algemeene toestand van het land en van de kolonien geeft in menig opzicht reden tot tevreden- heid. Omtrent land- en tuinbouw luiden de berichten, over het geheel genomen, bevredigend, ondanks de schade, aan sommige gewassen door nadeelige weersinvloeden berokkend. Handel en nijverheid blijven zich ontwikkelen. De 8cheepvaartbeweging in de Nederlandsche havens neemt toe. Intusschen laten hier, evenals elder*, de nit- icomsteu van het scheepvaartbedrijf ter zee nog steeds te wenschen over. Hetzelfde geldt ten aanzien der scheepvaart op de binnenwateren. Yerschijnselen zijn waar te nemen die weder op eenige verbeteringen van den economischen toestand der inlandsche bevolking op Java wijzen. In de Zuider en de Oosterafdeeling van Borneo werd het laDgduiig verzet der leden van het voor- malige sultansgeslacht gebroken. De houding van sommigs vorsten in Zuid- Celebes heeft genoodzaakt tot een gewapend op- treden, dat aanvankelijk met gunstig gevolg be- kroond is. Zee- en landmacht vervullen hare taak op hoogst verdienstelijke wijze. Met dankbare waardeering gedenk ik wat in verschillende deelen van den Indischen archipel door leger en vloot werd verricht. Van den ijver en de toewyding van het perso neel der overige takken van dienst kan ik even eens met lof gewagen. De betrekkingen van Nederland met de andere mogendheden bleven zich ook dit jaar kenmerken door het gewenschte vriendschappenjke karakter. De tijding der beeindiging van den oorlog in Oost-Azie werd door mij met welgevallen ver- uomen. Op het gebied der wetgeviDg wordt Uwe mede- werking gevraagd zoowel voor reeds door de afge- treden Ministers ingediende als voor nieuwe voor- stellen. Het in werking treden der kinderwetten wordt zooveel mogelijk bespoedigd. De aanhangige wetsontwerpen betreffende de arbeidsovereenkomst, de regeling van het bewijs in burgerlijke zaken en de administratieve rechts- spraak zullen veel van Uwe aandacht vorderen. Het ligt in het voornemen aan eene herziening van het in menig opzicht verouderde tweede boek van koophandel de hand te slaan en eukele aan- vullingen voor te stellen van het algemeene deel van het Wetboek van Strafrecht, waaronder de invoeriug der voorwaardehjke veroordeeling. In voorbereiding zijn w'ettelijke maatregelen tot invoering van het wetboek van militair strafrecht en van de wet op de krijgstucht. Wat het onderwys betreft, zal bevordering van den bloei en de ontwikkeling van het vakonder- wijs op den voorgrond staan. Een herziening van de armenwet wordt voor- bereid. De gewijzigde Drankwet levert in hare toepassing moeilijkheden op, welke verandering van sommige harer bepalingen wenschelijk doen achten. De toestand van 'e lands fioancien maakt een zuinig en omzichtig beheer beslist noodzakelijk. De styging van de opbrengat der middelen is, hoewel belangrijk, niet voldoende om het hoofd te knnnen bieden aan de toeneming der uitgaven. Versterking der middelen is derhalve noodig aanstonds en tijdelijk, met het oog op het voor 1906 geraamde tekort duurzaam ook ter bestrijding van de te verwachten uitgaven voor het lager onderwijs en voor de sociale hervormingen. Voor de tijdelijke versterking wordt U bij de Staatsbegrooting voor het volgend dienstjaar een voorstel aangeboden, voor de duurzame worden maatregelen voorbereid. Bepalingen zullen worden ontworpen betreffende vooroefening der jeugd, ten einde de mogelijkheid te openen om op den dnnr door een verkorting van den diensttijd onder de wapeneB, te geraken tot verhooging van het militie-contingent geleidelijk voerende tot weerbaarheid van het geheele volk. Eene regeling wordt voorbereid om het daarheen te leiden, dat steeds over een jong en krachtig kader kan worden beschikt. De vraag is in overweging op welke wijze een voorziening ware te treffen, waardoor zonder ver- zwaring der lasten de atelling van Amsterdam zoa worden voltooid binnen den kortsten tijd, waarin zulks, in verband met technische eischen, kan plaats hebben. Ter bevordering van het verkeer en tot ver hooging der productiviteit van den bodem in de onderscheidene deelen des lands, zal naar mate de middelen dit toelaten, uwe medewerking worden gevraagd voor den aanleg of het subsidieeren van openbare werken. De instelling van het Departement van Land- bouw, Nijverheid en Handel maakt enkele wijzi- gingen in bestaande wetten noodig. Aan Uw oordeel zullen worden onderworpen regelingen van de verplichte ziekteverzekering, in 7erband met wijziging der Ongevallenwet, en van de verplichte invaliditeits- en ouderdomsver- zekering. Deze laatste in te voeren, zoodra de vereischte middelen beschikbaar zullan zijn. Behalve tot hen, die in landbouwbedrijven en in de zeevisscherij werkzaam zijn, zal U worden voorgesteld de Ougevallenverzekering uit te breiden tot zeelieden ter koopvaardij. Wettelijke bepalingen zullen worden ontworpen, teneinde scheepsrampen zooveel doenlijk te voor- komen. Stappen znllen worden gedaan om te geraken tot geheele afschaffiug van tienden. De financieele toestand van Nederlandsch-lndie maakt verhooging van bestaande en invoering van nieuwe belastingen onvermijdelijk. Bij de voor- slellen daartoe zal echter in het oog worden ge- houden, dat de directe belastingen, voor zoover zij op de inlandsche bevolking van Java en Madoera drukken, niet mogeu worden verzwaard. Met het nemen van maatregelen tot economische verheffing dier bevolking zal worden voortgegaan. Een voorstel is in bewerking, strekkende om aan Nederlandsch-lndie op fiuancieel gebied grootere zelfstandigheid te verleenen. Tpt vaststelling van een mijnwet voor Curasao zal uwe medewerking worden gevraagd. Teneinde den gewonen wetgever vrijbeid te geven bij de regeling der kiesbevoegdheid zal U eene herziening worden voorgesteld van de daarover handelende bepalingen der grondwet. Vooraf wensch ik te doen onderzoeken, welke andere wijzigingen nog in de grondwet moeten gebracht worden. Bij de uitvoering der aangekondigde voornemens zal zooveel doenlijk rekening gehouden worden met de wenschen van alle groepen van mijn volk zonder onderscheid van richting. Gewicbtig is de taak die U wacht. Moge Uw arbeid, onder Gods zegen, strekken ten nutte van het Nederlandsche volk Ik verklaar de gewone zitting der Staten Generaal te zijn geopend". Door Schuttevaer is aan den Minister van Financien verzocht aan de bestaande regelingen der belasting op scheepvaartbedrijf zijn ernstige aandacht te willen schenken en het daarheen te leiden, dat een meer billijke regeling worde ge troffen zoodanig, dat niet de buitenlander boven den Nederlauder wordt bevoordeeld. TER NEUZEN, 20 September 1905. Bij het personeel der militaire administratie is benoemd tot tweede luitenant kwartiermeester bp het 3e regiment de sergeant H. J. Koole, van het corps. Op de kermis is voorzeker de stoomcaroussel van Opitz een groote aantrekkelijkheid. Hetgeen men ons daarvan had gezegd was niet overdreven. Yooral bij avond is de inrichting schitterend door de overvloedige electrische verlicbting, weerkaatst in talrijke spiegels. Naar we vernemen is tegen a. s. Vrijdagavond door de directie een gala-feestavond georganiseerd, waarbij voor de rijderessen en rijders fraaie prijzen zijn te behalen. Het zal bij deze nieuwigheid zeker niet aan belangstelling ontbreken. Wegkamps electrische bioscoop genoot gisteren bij de openingsvoorstellingen weder groot succes. Het programma was interessant, vooral het tablean n Ha, ha, die Oscar of de gevolgen eener huwelijks- advertentie," eu de bezoekers waren ten hoogste vol- daan. De levende fotografiea zoowel als de fantasie- stukken blijven dan ook steeds belangstelling wekken. In Zeeland kwamen in Augustus 10 geval- len van besmettelijke vlekziekte der varkens voor5 (2) te Hontenisse, 1 (1) te Kloetinge en te Kortgene (1) en 3 (2) te St. Maartensdijk De tusschen haakjes geplaatste cijfers duiden het aantal eigenaren aan. Philippine. Bij de Dinsdag gehouden ver- kiezing van een lid voor den gemeenteiaad (vaca- ture A. F. Arbroscheer) is bij enkele candidaat- stelling gekozen verklaard den heer G. D. A. Voerman. Philippine. Het is nog maar een paar jaren geleden, dat door den wethouder J. L. de Mulder in eene raadsvergadering er op gewezen werd, dat het haventerrein, eene oppervlakte van 1300 M2 ten noorden der haven, die in 1884 is vergroot en verbeterd, eene goede los- en laadplaats zou zijn, indien het gemeentebestuur met eenige gelde- lijke opoffering daaraan de noodige zorg wilde besteden. Aangezien de ffnancieel toestand der gemeente toen niet al te roosklenrig was te noemen, bleef het terrein onbewerkt en werd het gewoon- lijk gebruikt door de visscbers om hunne vaar- tuigen wat op te knappen. Verleden jaar echter, toen door den boerenbond alhier eene weegbrug op de kade werd geplaatst, bleek dit terrein eene zeer geschikte plaats te zijn om daar de suikerbeeten te leggen, die ve.rvolgens met tjalken en ijzeren vaartuigen naar de verschillen de fabrieken moesten vervoerd worden. Het ge meentebestuur besloot toen op dat terrein voor de voerluigen eenige bestrating aan te leggen, dooh de ondervinding leerde weldra, dat le die bestrating onvoldoende en ten 2e het terrein, hoe groot ook, nog te klein was. Na afloop van het drukke beetenvervoer werd door sommige raadsleden voorgesteld, het terreia behoorlijk te bestraten en te vergrooten. Het voorstel van de raadsleden Wijne en Wiskerke, dat door het aanleggen van beschoeiiugen, het terrein minstens 700 M2. kon vergroot worden, vond de algemeene goedkeuring. Maar dat alles moest veel geld kosten. De heer Wiskerke echter rekende den leden voor, dat 5 millioeu K. G. beeten voor de gemeente aan los- en laadgeld 500 knnnen opbrengen en dat bo»endieu de haveu daardoor een beter aanzien krijgt. De beeten alleen brengen reeds meer op dan de interest van f 8000 en ongerekend nog het los- en laadgeld van steenkolen, aardappeleu en andere artikeleu. In het begin van den zomer werd het werk aanbesteed aan den heer J.Cambeen te Hontenisse voor de som van f 8637. Dit werk nadert thans zijne voltooiing en ieder, die op de kade komt. na bij het drukke beetenvervoer, moet zeggen, dat ons gemeentebestuur eer inoogst, door zijn edel pogen. Het terrein nu 2025 M2 groot is laugs de zijden met eenen 5 M. breeden weg bestraat met twee zijstraten over de breedte van het terrein, zoodat de wagens, waar ook, steeds op den harden weg blijven. Bovendien is er nog een gedeelte van dat ter rein groot 200 M3 alwaar een scheepstimmerwerf is, zeer ten gerieve der groote en kleiue visschers. Vroeger had de haven van Philippine een TER VEI7iE.\S('HK COlIRASfT. »lt Ulrt.l vei-sehijnt Ma»ndaW-, Woen.daK- en Vrtjdagnvond, nttgesondea-d op Feegtdagen, 1>U de Ftrma V. J. VAHf BE te Ter I*et»cn. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis, dat op 18 Sep tember 1905 bij hen is ingekomen een afschrift van eer aan Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland gericht verzoekschrift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter^pmatse van verkoop alleen aan logeergasten van A. L)HAEZ,L, voor bet beneden rechtervoorlokaal, het achterlocaal, het achtermiddenlokaal, de bovenreehtervoorkamer en de bovenrechterachterkamer van het perceel plaatselijk gemerkt Dijkstraat 44. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekena- making kan een ieder tegen het verleenen dezer ver gunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Ter Neuzen, 20 September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER Gelet op'art. 24 der Militiewet 1901 (Staatsblad no. 212) Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat het register van de in dit jaar voor de nationale militie ingeschrevenen en de daaruit opgemaakte alpha- betische naamlijst voor elk op de secretarie ter lezing zullen nederliggen van den 2P° tot en met den 29<,n Sep tember 1905; dat tegen register en lijst, binnen den tijd dei neoer- ligging, bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de provincie, door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd vei*- zoekschrift op ongezegeld papier. Ter Neuzen, den 20 September 1905. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat van de ^eldleening groot /5000, bestaande uit 25 aandeelen van 200, is uitgeloot no. a«» (t wintitr), hetwelk van af 1 October 1905 betaalbaar is gesteld ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. Ter Neuzen, 20 September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. I'. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Uit Tiflis komen nog steeds onrustbarende berichten. Vijf omnibussen vol Armenische vluchtelingen uit Spanje zijn des nachts door Tartaren overvallen. De mannen werden bijna alien vermoord, de vrouwen meegesleurd. De directie van de groote ijzergieterij van Siemens te Kedal heeft aan den geuverneur Sjirinkin verzocht om kozakken, ten einde het personeel tegen de Tartaren te beschermenmen durft echter geen wapens uit te keeren aan de werklui. De Czaar heeft rut prins Louis Bonaparte, die, gelijk men weet, generaal in Russischen dienst is, naar den Kaukasus gezonden om den opstand te bedwingen. De vertegenwoordiger van bet Zweedsche telegraaf- agentscbap te Karlstad, die door den Noorschen Minister Michelsen ontvangen is, heeft het verzoek gekregen, het volgeDde te publiceeren De Noorsche Staats-Minister Micnelsen maakt bekend,dat de berichten over mobilisatie in Noorwegen sterk overdreven zijn, en waarschijnlijk er op berekend zijn om opzien te wekken geen troepen zullen verder meer naar de grens vervoerd worden, zoolang de onderhandelingen te Karlstad duren. Het Noorsche telegraafagentschap deelt mee, dat van Noorsche zijde geen militaire maatregelen genomen zijn of genomen worden, die niet, uit het oogpunt van 's lands verdediging, vol&trekt noodig zijn. Speciaal onjuist is de meedeeling, dat zoo goea als alle troepen in het midden van Noorwegen en in de grensdistricten gamo'oiliseerd zouden zijn. Naar de Daily Mail daarentegen uit Stockholm ver neemt, is de staat van zaken weer neteliger, wegens de onbetwistbare wapening aan Noorschen kant, waartegen de Zweedsche premier te Karlstad krachtig verzet heeft aangeteekend. Het geheele Noorsche leger is feitelijk gemobiliseerd, terwijl de Noren haastig verdededigings- werken aan hun grens opwerpen. Te Kristiania worden de vrijwilligets ambtelijk opgeroepen. Verscheidene Noorsche dagbladcorrespondenten hebben Karlstad ver laten, om zich bij hunne regimenten te voegen. Di alles ontstemt de Zweden ten zeerste. Zij vinden d( opeenhooping van Noorsche troepen aan hun grens een bedreiging tegenover de onderhandelaars te Karlstad. De man van de Standard aldaar seint eveneens iets minder hoopvol. Ilij zegt dat Zaterdag de hachelijkste dag is geweest. Hadden de Zweden toen niet toege- geven in de kwestie van de grensforten, dan zou de conference etellig afgebroken zijn. Eenige buitenlandsche bladen hadden de tijding ver- spreid van een afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Roemenie en Griekenland. Alhier is bericht ontvangen dat van zulk een afbreken der betrekkingen hoegenaamd geen sprake is. De Griekscbe gezant te Boekarest, de heer Tombazic, heeft zijn post niet verlaten en voor de Roemeensche regeering bestond er dus geenerlei aanleiding om den Roemeenschen gezant te Athene, den beer Papiniu (vroeger gezant in Nederland) terug te roepen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1