BIJVOEGSEL Ter Neuzensche Gonrant (iemengde berichten. Dinsdag 19 September 1905. No. 4740. Birmenland. BUITENLAND. TER NEUZEN, 18 September 1905. RECHTSZAKEN. VAN DE VAN Zoo ooit, dan is in de laatste raaanden op ondnbbel- zinnige wijze gebleken, dat in de reuzengrootte van Rusland juist zijn zwakheid is gelegen. De regeering in St. Petersburg heeft niet een rijk onder zich met een volk, dat e6n in taal en een in zeden is, maar een aantal aparte landen met menscken, die geen stam-, geen ras- genooten zelfs zijn allerlei ,/natien en tongen Men begrijpt eigenlijk niet, hoe het mogelijk is, dat die heterogene eiementen nog zoo lang bijeengebouden zijn, al erkent men dat de knoet en de nagaika, geduchte tuchtmiddeien en de Kozakken gestrenge handhavers der orde zijn. Maar nu schijnt de zuurdeesem van het verzet tot in alle lagen doorgedrongen te zijn. De groot-Russen schudden hun domme berusting at, de schrandere Finnen werken stil maar met kracht aan hun bevrijding, de warmbloedige Polen rainmelen hun lcetenen, de Tartaren gaan moordend en brandstichtend rond om aan hun lang ingehouden ergernis uiting te ge^en. Vooral die Tartaren en speciaal die, welke den Kau- kasus bewonen, doer, in de laatste dagen van zich spreken door hun gruwelijke menschenslaehtingen en hun vornielen van de groote petroleumbronnen en /derricks" (boortoreus) in de streek om Bakoe, aan de Kaspische zee. De St. Petersburgsche pers'wijt met ongemeene vrij- heid de schuld van degruwelen te Bakoe aan de politiek, welke de regeering tot voor korten tijd in Kaukasie placht te volgen. De Duitsche St. Petersburger-Zeitung noemt die politiek gebaseerd op den onderlingen haat der nationaliteiten. Was de vroegere stadhouder, Prins Galitsin, die, getrouw aan 't selsel van Von Plehwe, opzettelijk de Tartaren opzweepte tegen de Arineniers, omdat deze laatsten een begaafd en vooruitstrevend en vandaar een ,/onrustig" element vormden. Met voor- bedachten rade werden in de Armenische i-teden en dorpen uitsluitend Tartaren tot politieagenten aangesteld en de Armeniers in elk opzicht verongelijkt en verdrukt. In grondtrekken was dit dezelfde politiek, die de regee ring tegen de Duitschers in de Oostzee-gewesten toe- paste. Zoo hier als in Kaukasie staat het onbeschaafde element tegen het hoogere, maar rechtelooze ras op, bemerkende dat dit ras geen bescherming geniet, maar aan de willekeur der overheid is overgeteverd. In alle stilte, maar naar het schijnt daarom niet minder vinnig, wordt door de onderhandelaars van Zweden en Noorwegen te Kai'lstad de strijd gestreden, die tot de ontbindmg der Skandinavische Uuie voeren moet. De Noorsche gedelegeerden hebben zich nu een paar krijgs- kundigen geassumeerd, die van voorlichting moeten dienen op het netelige punt: de slooping <ler grens- vestingen. Ce Zweedsche rijltsdag heeft het beding ge- steld alleen die grensvestingen te sloopen, die in de laatste jaren zijn opgericht en naar de uitlatingen der Noorsche pers te oordeelen, is men in Noorwegen wel geneigd aan dien eisch te voldoen, mits er eerst een scheidsrechterlijk verdrag wordt gesloten. Tot deze veriioudingen teruggebraclit, schijnt de zaak niet zoo ernstig meer als ze eerst vermoed werd tezijn. Tot voor enkele dagen bleef de Zweedsche pers niet alleen op slooping der nieuwere grensvestingen aandrin- gen, maar ook op volkomen ontmantcling van de t'orten Prederiksten en Kongsvinger. En daarvan willen de Noren in geen gevai hooren. De oorspronkelijke werken dier forten zijn eeuwenoud en hebben nooit in een oorlog dienst gedaan. Bovendien ligt Kousviuger, 30 kilometer van de Zweedsche grens, aan den westeiijken oever van de Glommen, die de binnenste linie van verdediging voor Cliristiania is, en aan een kruispunt van spoor- wegen, op 2 uur gaans van Christiania. Het fort be- sehermt dus de hoofdstad en een der wclvarendste dis- tricten van het rijk. Hongarije zit weer eens zonder ministerie. 'tis met het ministerie-Fejervary gegaan als met een zieke, die allang een kwaal heelt en tenslolte aan een enkel ge- vat koutje komt te overlijden. Terwijl toch iedereen dacht, dat de heropening van het pariement de sterf- dag van dit kabinet zou zijn omdat de opositie al eenigen tijd alle middelen had beraamd om het op dien dag den kraaienmarsch te doen blazen, heeft het eenige dagen tevoren zijn ontslag bij den koning ingediend, omdat deze zijn program niet wilde ouderschrijven. waarin onder meer algemeen stemrecht was opgenomen. Naar gemeld wordt is de Oostenrijksche minister Gautsch de man geweest, die Fejervary's program aan den keizer-koning ontraden heeft, daar hij vreesde, dat de tegenstand, dien het algemeen kiesrecht ontmoet bij de onafhankelijkheidspartij, hoofdzakelijk zijn grond vindt in de vrees, dat daanloor de niet-Magyaarsche in Hongarije in de meerderheid zou komen. Deze bewering is door den heer Kristolfy, minister van binnenlandsche zaken, geheel ontzenuwd. In een redevoering heeft hij een verkiezingsstatistiek gegeven, waaruit bleek, dat bij invoering van hat algemeen kiesrecht wel degelijk het Magyaarsche overwicht zou gehandhaafd blijven. lndien aan alle burgers boven de 20 jaar, die lezen en schrijven kunnen, het kiesrecht werd gegeven, dan zou het aantal kiezers viermaal zoo groot worden. Bepaalde men de leeftijdsgrens op 24 jaar, wat Kristolfy wilde, dan komen er driemaal zooveel kiezers als thans. De Magyaarsche kiezers vormen thans 56,2 proc. van de kiezers bij de invoering van het algemeen kiesrecht volgens het plan-Kristotfy zou het percentage 51,7 be- dragen. Tegenover dezen achteruitgang zou echter het voonleel staan dat de klasse der grondbezitters de hoofdsteun der oppositie, er door zou worden verzwakt. Het aantal Duitsche kiezers zou bij de invoering van 12,7 op 11,11 proc. dalen, de Roemeensche kiezers zouden hun percentage van 11,2 op 17,6 zien stijgen en de Slowaken zouden noch voor-, noch achteruitgaan. De klachten in Duitschland over de duurte van het vleesch zijn eindelijk den Pruisischen minister van landbouw Podbielsky te machtig geworden. Verklaarde hij kortgeleden nog, dat er geen vleeschnood bestond en dat de beweging voor opeustelling der grenzen veel geschreeuw om mets was thans heeft hij zich bereid verklaard voor het Russische handelstractaat bekrachtigd wordt de verhooging van het binnen te laten contingent aan Russische varkens en de openstelling van de Neder- landsche grens te overwegen, terwijl hij dan in den Bondsraad die aan het einde van deze maand bijeen- komt, maatregelen bespreken zal, die in het gegeven geval noodig mochten blijken. De Minister van Binneulandsche Zaken heeft Zaterdag de zitting van de Staten-Generaal ge sloten met de volgende rede Mijne Heeren »H. M. de Koningin heeft mij opgedragen, deze Uwe zitting te sluiten. //Verschillende maatregelen van wetgeving kwamen in het afgeloopen zittingjaar met Uwe medewerking tot stand. z/Belangrijke verdragen van arbitrage, met Denemarken en later met Eraukrijk en Groot- Brittauuie gesloten, zulleo de vredeszaak bevorderen, ter wier behoeve mede een Rijksbijdrage aau de Carnegiestichting werd verleend. //De wet op het notarisambt werd gewijzigd. ,pln de wet op de fabrieks- eu handelsmerken werden de noodige aauvullingen en wijzigingen aangebracht. z/Nieuwe bepaliugen betreffende de loterijen werden vastgesteld. //Een herzieuing der wet tot regeling van den kleinhandel in sterkedrank en tot beteugeliug van opeubare droukenschap kwam tot stand. z/Een wijziging van de Provinciale wet gaf o. a. algemeene regels ten aanzien van de provinciale belastingen eu nieuwe voorschriften omlrent de provinciale begrootingeu van iukomsten en aitgaven. #Eeu wijziging eu aanvulling van de Hooger Ouderwijswet is in het leven geroepen, in hoof.i- zaak strekkeude tot wijziging van de verhoudiug van den Staat tot bet bijzouder Hooger Onderwijs eu tot verheffing van de Polytechnische School te Delft tot een Technische Hoogeschool. z/Nadere regelingen zijn vastgesteld betreffende het verleenen «au aanspraak op pensioen aun ouderwijzers bij inrichtingen van gyuanasiaal eu middelbaar onderwijs, en bij lagere scholen, en op pensioeu voor de weduweu en weezm dier ouderwijzers. z/Obk kwam een wet tot stand tot herzieniug van eenige artikelen der wet tot regeling van het Lager onderwijs, en aanvulling der wet, regeleude de fiiiai.cieeie verhouding tusschen het Rijk en de gemeenteu, waardoor de finai.cieele positie van het bijzouder lager onderwijs versterkt, en de regelen tot toekenniiig van wachigeldeu aau ouderwijzers vau opeuuare lagere scholen gewijzigd zulleu worden. //Tot beveiliging van arbeiders werden be paliugen vastgesteld, in acht te ueuen by het uitvoerea van bouwwerken, onder grootereu dau atmosfsrischen luchtdruk. De peusioenen van het personeel van den loodsdienst voor zeeschepen en van de weduweu en kindcren vau dat personeel vouden wetteiijke regeling. z/Het pensioen voor weduwen en weezeu van burgerlijke ambteriaren werd bij de wet verhoogd. ,/De wet stelde regelen vast betreff-nde deu rechtstoestand van het reserve-persoueel der land- maclit, de bevordering, het outslig eu de non- act.i viteit van de officieren, behooreude tot dat personeel en het op pensioen stellen van de ffieieren en de mindere militairen, behoorende tot meergemeld personeel, alsmede het verleenen van pensioen aan hun weduweu en kindereu. »0>k omtrent de bevordering, het ontslag en de non-acti viteit van de militie-t fficieren en van de officieren bij de landweer werd de noodige wetteiijke voorzie.ning gelroffeii. z/Een wet omtrent bevloeiingen kwam tot stand. z/Een regeling van het verkeer op de wegert, in verband met het gebruik van >notorrijtuigen eu rijwielen, mocbt uw goedkeuring verwerven. z/Ter bevordering van handel en verkeer werd een wet in het lrven geroepen tot aai.l'g van een scbeepvaartkanaal ter verbinding van de Zuid- Willemsvaart en de rivier de Mark onderliog en met de rivier de Arner, terwijl de belangeu van den bolerhandel iu het bijzouder werden behartigd door de instelling van een Rijks-botercoutiole. «.In verband met maatregelen ter verbeteriug van den economischen toestand der bevolking van Java en Madura werd de begrooting van Ned.- Indie over 1905 gewijzigd en verhoogd, en een geldleening ten laste van den Staat aangegaan. z/De Koningin heeft mij opgedragen, aan u, mijneheeren, Haren dank te betuigen voor uwen ijver en toewijding aan 's lands belangen. z/ln naain der Koningin en dtartoe door haar gemachligd, verklaar ik deze zitting van de Staten- Generaal te zijn gesloten." In de vergaderzaal der Tweede Kamer waren dit naal meer ledeu dan gewoonlijk bij de sluitings- plechtigheid tegeDwoordig. Onder hen bevonden zich de heeren Mackay, oud-voorzitter van de, Tweede Kamer, eu Krap» niet-herkozen lid der Kamer, die bij deze gelegenheid van hun aanwezige medeleden afscheid kwamen nemen. Uit het dezer dagen verschenen jaarverslag der Eerste Onderlinge Aannemers Verzekering-Mij. blijkt dat de directie te Zwolle, hare uitersje krachten inspant om de Mij. bij werkgevers Jn de bouwhedrijven algemeen ingang te doen vinden. Dat zij daarin meesterlijk geslaagd is bewijzen de resultaten. Meer dan 11000 werkgevers sloten zich reeds aan. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ont vanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Edam, de heer G. A- Schepers, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Breskens tot ontvanger der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen te Medem- blik, de heer W. J. Bloot, ontvanger derzelfde middelen te Axel. Zaamslag. Naar wij vernemen is het aantal leer- lingen der open bare school in den Groot. Huissens- polder tot een negentigtal geklommen zoodat als dit aantal niet verminderd, het personeel met een leerkracht vermeerderd moet worden. Axel. Bedankt voor het beroep naar de Ger. Kerk A alhier door Ds. Schouten van Nnmansdorp. 18 Sept. Hedenvoormiddag omstreeks 9 uur outst.ond alhier een begin van brand in het perceel bewoond door E. Wiest staande in de Lange West- stiaat. Door tijdig aangebrachte hulp was men den brand echter spoedig meester. stoppeldijk, 18 Sept. Gister namiddag deed onze gunstig bekende fanfare //St. Cecilia" haar laatste zomeruitstapje voor dit jaar naar de wijk Luntershoek. Het buitengewoon gunstige weder had zeer veel belangstellenden gelokt, zoodat de cafe's te klein en te gering in aantal waren om alien te bevatten de warmte veroorzaakte menig droog keeltje. Tegen den avond trok men onder eeu opge- wekten pas redouble naar het dorp terug. Verleden Vrijdag was het 25 jaar geleden, dat de WelEd. titer Keijzer, hoofd der school te Pauluspolder in 't huwelijk tradop verlangen van den jubilaris werd het feest slechts iu huiselijken kring gevierd, te meer omdat een zijner dochters als onderwijzeres op dien dag der kloosterlijken staat, omhelsde. Liiinswaarde. De kermisdagen, Zaterdag en Z >tidag, zijn hier onder veel vreemde.liugenbezoek rustig afgeloopen. De volkspclen, door de fanfare opgeluisterd, vielen zeer in den smaak voor de schieting waren veel schutters opgekomeD. Hoofdplsiilt. Zaterdagmorgen werd te Leegen- hoek, een zeventigjarig gepensioneerde politie- agent, levenloos op zijn bed gevonden. Wij ontleenen aan de Midd. Ct. het volgende omtrent de Vrijdag voor de rechtbank te Middelburg behandelde zaak tegen L. F., 34 jaar, koopman, geboren te Clinge, wonende te Hulst, beklaagd dat hij op of omstreeks 6 Juli 1905 te Hulst opzettelijk de eer en den goeden naain van E. F. L. vau Waesberghe, grossier, wonende te Hulst, heeft aangerand, althans genoemden Van Waesberghe opzettelijk heeft beieedigd iu een door hem geschreven gesckrift. Dit luidde als volgtvMedekiezers Morgen worden wij wederom ter stemming geroepen voor de Raadsver- kiezingen. Algemeen waren wij van meening dat de drie aftrcdende leden hun mandaat waai-dig hadden vervuld en zonder stemming herkozen zouden verklaard geweest zijn, doch wij hadden buiten den waard gerekend. Een clubje. aangevoerd en opgehitst door een gekleurd heerscliap, wiens bioeder voor hot wethouderschap ge- wogen maar te iicht bevonden was, wil verandering brengen m deu bestaanden stand van zaken en bespreekt in een onder onsje op wat munier twee der leden ge- wipt kunnen worden, want van den derden aftredende maakt het geen gevvag, dat is een klact der drukkerij. Zulk voorstel vindt bij cle aanhaugers natuurlijk in- stemming en wordt met bijna algemeene stemmen aangenomen. Nu gauw eenige kiezers gezoeht, die zich zoogenaamd bereid verklaren ieder te zullen candida- teeren, dan nog een paar deftige personen traehten te vinden en dan maar vooruit. Maar nu kwam de hinder- paal. Geen enkel deftig persoon achtte zich bereid of bekwaam genoeg om de piaats van onze drie meest ontwikkelde raadsleden waardig te bekleeden. Wat nu gedaan Goede raad was duur en toch moet er gewerkt worden om die twee zitting hebbende leden te reraplaeeeren. Dan maar getimmerd met het hout dat voorradig is. Allereerst komt op de proppen de heer E. van Waes berghe, een man gesehuwd door ieder die nog prijs op fatsoen en eer stelt, een man verfoeid en veracht, om zijne van jougsaf schandelijke levenswijze, waardoor het geluk vau vele huisgezinnen verwoest werd, een man berucht door de walgelijkste braspartijen, waar door duizenden en duizenden guldens verkwist werden, waardoor zijw eigen huiselijk geluk is te niet gegaan, een man die nu op rijperen leeftijd zich n®g niet aan dat schandelijk leven wil onttrekken. Kan zulk een man onze candidaat zijn? lemand die door zijn eigen familie niet in staat geacht wordt zijn financien te be- geereu, kunnen wij dien het beheer ouzer gemeente- lioantien helpen toevertrouwen Neen, niet waar en daarom hem niet gestemd. De tweede, die zich presenteerde, was mijnheer C. L. de Cock, gedreven door zijn alom bekende ijdelheid en weinige ontwikkeling, een man die om aan postjes te geraken zich niet ontziet thans den lijne te huicheien, ofschoon ieder, die zijn levenswijze vroeger gekend heeft of nog kent, er anders over uenkt. Doch genoeg er over, wie van de beide heeren van het ouderonsje nog meer willen weten kunnen zich buiten de Gentsehe Poort of Axel vervoegen. Wat den derden candidaat, den heer Frico betreft, gesteld door eenige kleine herbergiers, hierover ga ik niet meer in details, die is van vroegere kiezingen ge noeg bekend, en kan met de twee anderen gerust hand aan hand gaan. Medekiezers, overweegt dit eens wel, alvorens uwe stem uit te brengen, en ik ben overtuigd dat ge met mij zult stemmen op de drie aftredende Jeden, de heeren Mr. J. Adriaanse, Mr. P. H. W. vau Alphen en F. C. O. M. Hombach. Door den inhoud van dit schrijven worden volgens de dagvaarding, de eer en de goede naam van meerge- noemden Van Waesberghe aangerand, met het kennelijk doel om daaraan ruchtbaarheid te geven, opzettelijk met het oogmerk om meergenoemden Van Waesberghe te beieedigen, door het te Hontenisse te doen drukken en vervolgens te Hulst te doen verspreiden. In deze zaak waren vier getuigen gedagvaard. Als raadsman van den beleedigde, die zich civiele partij stelde, trad op de heer Mr. F. C. van Deinse, advocaat te Ter Neuzen. Nadat lecture was gegeven van de door Van Waes berghe ingediende klacht en van hethiervoren geciteerde stroo biljet, wat betreft hetgedeelte, op Van Waesberghe betrekking hebbende, werd tot het getuigenverhoor overgegaan. De eerste getuige, E. F. L. van W aesberghe, grossier, te Hulst, verklaarde dat, toen hij in Juli candidaat was voor het lidmaatschap van den raad in zijn gemeente, daags voor de stemming bij hem is thuis bezorga een strooibiljet met vorenstaanden inhoud. Die inhoud achtte hij beleedigend en daarom heeft hij een klacht ingediend. Getuige verklaarde zich verder civiele partij te stellen en een schadevergoeding te eischen van 1, De beklaagde beweerde dat de bedoeling om te be ieedigen bij hem niet bestaan heeft. De bedoeling was alleen Van Waesberghe buiten den raad te houden. Op een vraag van een der rechters, in verband met de bewering dat getuige niet in staat was zijn eigen financien te beheeren, gaf de getuige eenige inlichtingen. J. Deurinck, drukker te Hontenisse, verklaarde dat in het begin van Juli, den 5en, beklaagde bij hem ge weest is om strooibiljetten te drukken, waarvoor hij hem de kopy gaf, met zijn hand geschreven. Getuige moest 250 ex. drukken, die bezorgd moesten worden bij Joziassen te Hulst. J. B. de Boy, herbergier te Hulst, deelde mede dat de beklaagde in het begin van Juli bij hem is geweest om te vragen of hij aan Joziassen wilde verzoeken aan de tram een pakket af te halen en hetgeen daarin zat rond te brengen in Hulst. Getuige heeft o'ok een der strooibiljetten ontvangen. T. J. Joziassen, colporteur te Hulst, verklaarde dat hem door De Boy was gezegd, het bovenbedoelde pakket af te halen en de biljetten, die erin zaten, rond te brengen. Hij heeft een en ander gedaan en de biljetten hnis aan huis verspreid. De beklaagde beweerde dat de biljetten alleen bij de kiezers moesten bezorgd worden. Getuige heeft er niet op gelet of hij ook biljetten afgaf bij personen die geen kiezer waren. De beklaagde gaf toe de schrijver van de kopy van het strooibiljet te zijn en de opdracht tot drukken en verspreiden gegeven te hebben. Zijn doel was ruchtbaarheid te geven aan den inhoud van het biljet. Hij wilde Van Waesberghe niet be ieedigen of smaden, maar de mindere lui inlichten om hen te waarschuwen wie Van Waesberghe was, niet geschikt om de belangen der gemeente te behartigen. Wat hij heeft geschreven is waar en kan een judicieel onderzoek velen. Het kleinste kind weet het. Ilij beweerde gehandeld te hebben in het belang van het algemeen. Zijn bedoeling was goed. In den verkiezingstijd gebeurt zoo iets in beklaagde's omgeving geregeld. Hij wees er verder op dat hijzelf ook in het biljet wordt genoemd en van hem wordt gezegd dat hij met de twee andere genoemde personen hand aan hand kon gaan. Hij heeft- verder verschillende strooibiljetten overge- legd, waarin hij in verkiezingstijden beweert ook be ieedigd te zijn. Uit zijn toelichting bleek dat die be- leedigingen echter nietyvan dien aard zijn als die in het onderhavige strooibiljet. Verder verklaarde hij een vriend van den heer Van Waesberghe te zijn, wat den president de opmerking ontlokte //bewaar mij dan voor mijn vrienden.". De ambtenaar van het openbaar ministerie begon met er op te wijzen dat in de verkiezingsdagen in Hulst de gemoederen nog al waren opgewonden. Er werden verschillende strooibiljetten verspieid, waarondcr ook dat waarvan bier sprake is. De heer Van Waesberghe heeft daarin aanleiding gevonden een klacht in te dienen. Die klacht is gegrond, want wat is geschreven, is van zeer beleedigenden aard, wat spreker door aanha- lingen uit het biljet aantoonde. De bewering van beklaagde dat hij niet wilde smaden gaat niet opiemand van mindere ontwikkeling dan beklaagde zal dit toegeven. Dat hij zichzelf ook in het biljet noemde en afbrak, was om den schijn van hem af te werpen. Beklaagde heeft moeten begrijpen dat zijn handeling strafschuldig is. De ambtenaar vorderde schuldigverklaring van den beklaagde aan het hem ten laste gelegde en vroeg zijne veroordeeling tot eene gevangenisstraf van een maand. De raadsman van de beleedigde partij wees erop dat slechts een geringe schadevergoeding is gevraagd om praktijken als deze voor het vervolg te keeren. Hij lichtte de civiele vordering toe door het gebeurde bij de verkiezingen te bespreken. Tegen twee der raadsleden was geen oppositie, wel tegen den derden, den heer Hombach, omdat die zelden ter vergadering kwam. Een twaalftal deftige burgers van^Hulst'stelden den beer Van Waesberghe candidaat. Beklaagde is, hoewel de feitelijke dader, een strooman deu moreeien dader heeft men niet kunnen opsporen. Dat is jammer; anders waren er andere dingen aan het licht gekomen. Men heeft door allerlei middelen getracht den heer Van Waesberghe terug te houden van het doen van een aanklacht, en toen dit niet gelukte, heeft men het willen doen voorkomen als een grap. Spreker zag met vertrouwen de uitspraak van de rechtbank tegemoet. Ook in deze zaak werd de uitspraak bepaald op heden over acht dagen. Toen de Koniugiu-Moeder Vrijdag te Volen- dam was, bracht de burgeineester, de heer Calkoen Hare Majesteit daar ook in het kleinste huisje, dat van den blinden oud-visscher Buijs. Dat huisje bevat alleen een kooi en een schoorsteen het is te klein voor tafel en stoelen, (Zoo zijn er meer in gebruik bij Volendammers.) Bij het verlaten werd de bliude door een der kamerheeren namens H. M. verrast met een be- langrijk gescheuk in geld. De heer Dr. R. Jesse, conservator aan het Rijks-museum voor Oudheden, tijdelijk te Nijmegen vertoevende, schrijft iu de Nijm. Ct. het volgende ,/Baggerlieden op de Waal hebben nabij 't fort Kraijeuhof te Nijmegen een merkwaardige vondst gedaan. Door de machine is van den bodem der rivier een steen naar boven gebracht, die oogenschijnlijk niet veel te beduiden had. Doch door de oplet- tendheid, van den heer A. Kooreman, opzichter bij den Rijkswaterstaat, onder wiens toezicht de rivierwerken te Nijmegen staan, is de steen voor ondergang bewaard. De opgebaggerde steen is volgens den vorm een altaar vau Romeinsche afkomst, dat vele eeuwen geleden door een of anderen Romein, in de buurt van Nijmegen wonende, uit daukbaarheid voor de rijke opbrengst van zijn land, aan een of meer goden, die hij in zijn vaderlaud, Italie, vereerde, gewijd werd. Op de bovenzijde van bet altaar zijn ooftvruchten een peer en een appel gebeeldhouwd, ter wijl op elk der zijkanten een boom afgebeeld is. Aan de voorzijde van den steen bevindt zich een opschrift, dat echter door den invloed van het water en bet schurende zand in de rivierbedding zeer moeilijk meer te lezen is. -Doch dit is zeker, dat Ceres, de godin van den korenoogst, er in genoemd wordt. Het altaar zal door de goede zorg van onzen ■jjijkswaterstaat naar het Museum voor Oudheden te Leiden opgezonden worden."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5