Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 16 September 1905. 45e Jaargang. No. 4739. twbbdb blad. Binnenland. FEUILLETON. Telegrafische berichten. Kadier en Keer. Her stemmin <j en Tweede Kamer. De uitslag der gisteren gehouden herstem- tningen vooir de Tweede Kamer is de volgende ROTTERDAM I. Aantal kiezers 7357. Uitgebracht 5883 gel- dige stemmen. Tn Gekozen de beer S. v. d. Berg Jr.,(L. U.) met 2998 stemmen. De heer Mr. D. ID. Fabius (A. R.) had 2885 stemmen. By de stemming op 7 September jl. werden uitgebracht 5750 geldige stemmen, waarvan 9331 op Mr. D. P. D. Fabins, 1899 op den heer S. v. d. Berg Jr. en 1520 op den heer H. Spiekman (S. D.) ROTTERDAM V. Aantal kiezers 5431. Uitgebracht >725 gel dige stemmen. ,TT Gekozen de heer P. R. Mees (V. D.) met 2249 stemmen. De heer Jac. P. van leira (R. K.) had 1476 stemmen. Bii de stemming op 7 September jl. weiden uitgebracht 3695 geldige stemmen waarvan 1829 op den heer P. R- Mees, 13/^ op den heer Jac. P. van Term en 494 op den heer "W. P. Helsdingen (S. D.) ARNHEM. Aantal kiezers 6754. Uitgebracht 5339 gel dige stemmen. TTt Gekozen de heer K. Eland (L. U.) met 2935 stemmen. De heer Mr. S. de Ynes Czn. (A. R.) had 2404 stemmen. By de stemming op 7 September j.l. werden uitgebracht 5017 geldige stemmen, waarvan 2198 op den heer K. Eland, 1859 op den heer Mr. S. de Yries Czn. en 960 op den heer W. P. G. Helsdingen (S. D.) TER NEUZEN, 15 September 1905. In de gisteren gehouden vergadering van de Feeslcommissie alhier, in het voor die gelegenheid versierde cafe van den heer P. de Feijter, wijdde de beer J. Wiskerke, eere-lid, eenige woorden van hulde aan H. M. de Koningin en van hennnering aan het welgeslaagde feest. Vervolgens werden door hem toegesproken mej. M. Donze, de draagster van het wapen der Koningin in den stoet, en de vertegeuwoordigers van het muziekgezelschap //Excelsior" en van de Jonge Ter Neuzensche Gymnasten, aan welken door den voorzitter een herinneringsmedaille werd overhandigd. Yervolgens werd door den penningmeester reke- ning en verantwoording gedaan. De rekening leverde een nadeelig saldo op, 't welk door eenige nagiften reeds was verininderd. Staande de ver gadering werd het tekort gedekt. Men bleef na afdoening der zaken nog eemgen tijd gezellig byeen, waarbij vele goede woorden werden gesproken. In aansluiting met hetgeen we reeds omtrent de kermis alhier meldden, zij bericht dat de stoom- caroussel van Opitz reeds op de Markt is verrezen. Het is de grootste inrichting die Ter Neuzen ooit bezocht, maar tevens ook een der schoonste van dien aard welke de kermissen bereizen. De inrichting is weelderig en comfortabel, de mecha nische inrichting voor de beweging der paarden enz., werkt zonder schokken of stooten, zoodat het ook voor dames of kinderen geen gevaar op- levert mee te rijden. De verlichting met elec- trische boog- en talrijke gloeilampen is schiiterend. Een fraai orgel zorgt voor afwisseling. Kortorn, de inrichting belooft een der eerste aantrekkelijk- heden onzer kermis te zijn. Een goede oude bekende zullen wij ontmoeten in de bioscoop van Wegkamp. De levende foto- grafien behouden steeds hunne aantrekkelijkheid en al heeft men vandaag een kijkje geuoneu, dan wil men morgen ook nog wel eens gaan kijken, zelfs ook overmorgen en volgende dagen. Men vindt gestadig afwisseling en blijkens de advertentie in dit nummer heeft de heer Wegkamp goed gezorgd voor een respectabel aantal iuteres- sante, belangwekkende tafereelen. Waar de in richting ook komt, valt daaraan een druk bezoek ten deel; dat zal voorzeker in Ter Neuzen ook weer niet mankeeren. Wie zeker ook wel een druk bezoek zal ont- vangen de heer Huylenbroeck uit Gent, die^a. s. Dinsdagavond in het (/Hotel de Commerce de reeks dansavonden opent met een artistiek muzi- kaal concert, dat gratis toegankelijk is. Dit gratis wil wel wat zeggen, want dat is een gelegeuheid waarvan men kan profiteeren, al is het ook dat door de laatste feesten de portemonnaie wat platter is geworden. Omtrent het gezelschap van den heer H. D. Nieuwenhuijzen dat optreedtin het Hotel Centraal waaraan we reeds een woord wijdden, behoeven we zeker weinig meer te zeggen het rijke programma is veelbelovend. Dit is ook het geval met dat van het gezel schap dat onder directie van den beroemden humorist den heer Lucien, een avond zal optreden in het //Hotel des Pays-Bas." Wat we nog verzuimd hadden aan te stippen Koninklijke wafels enz., zullen we ook kunnen nuttigen, wantde wafelbakker Smits komt weer. Gisteren werd bij het van wege den politie- bond te Amsterdam gehouden exameu het diploma behaald door den agent van politie J. Witte alhier Heden slaagde voor genoemd examen, en be^ haalde diploma met aanteekening, de agent van politie L. van Koeveringen, alhier. Het getuigt zeker van grooten ijver en vol- harding dat genoemde heeren, van den veldar- beidersstand bij de politie alhier benoemd, *aar hun elke gelegenheid tot opleiding in het politie- vak ontbreekt, door eigen studie zich op korten tijd voor het examen wiaten te bekwamen. Wij feliciteeren hen met hun succes. Yan het centraal station voor electrische verlichting waait heden de vlag. Re' 100ste perceel, buiten de gemeente-straatverlichting, werd nl. aangesloten. Yan af 1 Sept 1904 tot 1 Sept. 1905 was de toename 888 lampen en 2% pk. aan motoren terwijl 82 lampen nog aangemeld zijn Als een bijzonderheid op het gebied van tuinbouw kan gemeld worden dat bij F. de Bree te Hoek (Knol) 8 pompoenen zijn gegroeid waarvan een den omvang heeft van 1,60 M., een ruim 1.80 M. en een van 1 M De St. Ct. no 215 bevat de statuten der Boerenleenbank te Oostburg. Het deel der vereeniging isverbetering van den landbouw om vertrouwbaren leden geld te verstrekken en gelegenheid te verschaffen ongebruikt geld veilig te beleggen. In Zeeland kwamen gedurende de afgeloopen week 18 gevallen van besmettelijke ziekte voor: 12 van febris typhoidea, waarvan 7 te Yerseke te St. Maartensdijk, St. Philipsland, Vlissingen, Waterlandkerkje en Zaamslag elk 1 en 1 geval van diphtheritis te Schoondijke. Sluiskil. Tot hoofd der Chr. school alhier is Donderdag 1.1. met algemeene stemmen benoemd de heer A. Coumou, van Zierikzee. Op de voordracht kwamen nog voor de heeren Kouiugs van Rotterdam en Lips van Maassluis. Znamslag. Door Ds. J. Tholen alhier is een beroep ontvangen naar degemeente Hoogvliet (Z.-H.) Zaamslag. In het Hellegat, tusschen onze gemeente en Boschkapelle, is weer eene vaargeul gegraveu om de schepen tot den dijk te doen naderen tot de weegbrug van j/Landbouwbelang" waarop zeer vele beeten uit beide bovengenoemde gemeenten gewogen worden. Telken jare wordt het graven van de geul al moeilijker, omdat het slib der Schelde zich al meer en meer in 't Hellegat ophoopt. Axel, 14 September. Een landbouwer alhier die in 't algemeen voor ontoerekenbaar wordt ge houden, verzette zich dezer dagen tegen den briga dier der marechaussee welke aldaar ter plaatse een onderzoek kwam instellen door dezen beambte met een riek aan te vallen. Het gelukte den brigadier den man te ontwapenen, waardoor zeker erger voorkomen werd. Had men alhier van af het voorjaar alle hoop dat de uitbreiding van de los- en laadplaats bij het station alhier, dit jaar tot uitvoering komen zou, thans is de aanvoer van bieten begonnen terwijl van deze nuttige werken nog niets te ont- dekken is. De spoorwegmaatschappij heeft echter ten deele maatregelen genomen met het oog op dezen aan te leggen verbindingsweg. Men schijnt in deze zaak alles behalve homogeen te zijn. Aan de halte Kijkuit schijnt men elkaar beter verstaan te hebben, want alle verbeteringswerken zijn aldaar dezer dagen voltooid geworden. Boschkapelle. In een gezin op de wijk Schapershoek zijn twee kinderen door de diphte- ritis aangetast, terwijl een broertje deze week waarschijnlijk aan dezelfde ziekte is overleden. Dat dezen winter bij vele veldarbeiders het aardappelhok maar voor een klein gedeelte zal gevuld zijn, is bekendde oogst valt te veel tegen. Een arbeider dezer gemeente had 104 roeden gehuurd a 25 c. de roede, dus volgens Bartjes voor 26 den hoop. Hij verwachtte heel wat zakken //patatters" naar huis te zullen halen, maar kwam zeer bedrogen uit4 balen goede bruikbare aardappels was de gansche opbrengst, zoodat hem de baal op 6,50 komt, ongerekend nog den arbeid, ds poters en den mest. St. JaDSteen. Men begint weer van stelen te hooren spreken. Hier is fruit, daar kool, elders zijn een paar konijnen weggekaapt. Het ziet er niet goed uit ook met de alge meene toestand en daarom mogen we ons wel op 't een en ander voorbereiden tegen den aan- staanden winter. Vlas en aardappels zijn mislukt eu wat er dan nog van gelukt was is met den ontzettenden neerslag in de laatste dagen van Augustus gehalveerd. Het vlas dat in 't water lag dreef gedeeltelijk weg, en dat wat open lag gespreid kreeg zoogenaamd *te veel." De aardappels ver beneden het middelmatige van beschot beginnen in massa te rotten. Het is te hopen, dat goed weer in deze maand als ook in de maanden October en November den boerenarbeider in de gelegenheid stelle om aan Yrij bewerkt door A MO. Den volgenden morgen maakte de advocaat Morris Linning uit Gray's Inn zijne opwachtiug bij den heer //van" Elverdaal om hem zijne diensten aan te bieden. Deze advocaat werd door Thomas Green voorgesteld als een ^specialiteit in erfenis- zaken", die het groote proces Sutherland contra Sutherland had weten te winnen. Of ziju roode neus en waterige oogen aan drukke bezigheden of aan iets anders te wijten waren, mocht de vraag blijven. Zeker had hij echter een droge keel, want na een korte poos vroeg hij reeds, of er hier in het hotel niemendal te drinken was. Nadat hij zijn keel wat bevochtigd had, zeide mijnheer Linning: //De zaak is geheel in orde, wij hebben per telegraaf inlichtiugen gevraagd te Parija. Het testament is aanwezig, de bepalingen zijn duidelijk gesteld en onbetwistbaar, zoodat slechts weinige dsgen noodig zijn om alle forma- liteiten te vervullen en Uwe Geuade in het bezit van de erfenis te stellen. Is de eiflater uw oom, mijnheer Van Elverdaal l ,/Hm hm mijnheer Linning, ge zijt toch mijn vriend, niet waar ffZeker, mijnheer Van Elverdaal. I we Genade heeft geen vriend, die met meer oprechte trouw u aanhangt dan ik doe", luidde het antwoord van den advocaat. ,Welnu, dan kan ik het u wel zeggentot gisteren wist ik niet, dat er een markies d' Aigre beBtond. Ik had dien naam nog nooit gehoord ,/Dat doet niets ter zake; toch kan hij uw oom wel geweest zjjn. Uit het telegram heb ik gezien dat de erflater niet zijn eigen naam voerde, doch dien van zijn vrouw. Eigenlijk heette hij Samuel Scheppers en was hij afkomstig uit Rollingwood." Elverdaal zette groote oogen op, alsof hij spoken zag, sprong op van zijn stoel, sloeg met de vuist tegen zijn voorhoofd en riep, Juist! Scheppers! Samuel Scheppers uit Hollingwood 1 Zoo heette de man, die van mijn vaders laatste geld een schip uitrustte om naar de Zuidzee te gaan en de schatten der Inca's te halen. Linning keek deu ex-kleermakereensonderzoekend aan en dachtWat bazelt hij nu Zou het wel pluis wezen in zijn bovenkamer maar na eenige seconden sprak hij HHeeft uw vader gelden toevertrouwd aan Samuel Scheppers? ,/Ja, hij was om zoo te zeggen zijn compagnon." z/Zijn compagnon? Bij welke zaak?" vroeg Linning, en Green begon ook met de grootste oplettendheid naar het gesprek te luisteren. ffBij de expeditie naar de Zuidzee, om de schatten der Inca's te halen." //Welnu? En uw vader? Waarheen heeft hij zijn deel van die schatten heengebracht z,Mijn vader is te Sydney gestorven aan de gele koorts ,,Weet Uwe Genade dat zeker „Het stood in een krant." Linning maakte ziju droge keel weer eens nat en zei toen Goed, maar een krant is geen bewijs- stuk. Een krant is niets. Als ik een stuiver kreeg voor elken leugen die in de kranten staat, zou ik rijker zijn dan Uwe Genade met uwe millioenen." fJ z/Maar die krant is mij uitAustralietoegezonden. Dat maakt de zaak nog meer verdacht. Wie waa de persoon die aan u die krant zond z/Dat weet ik niet." Green werd voortdurend onrustiger, hij kon niet langer zwijgen en zeide geheimzinnig u Heeren j,Wat wilt ge?" vroeg Linning ongeduldig. //Heeren, ik heb een idee." #Kom, dat zal wel wat moois zijn," spotte de adrocaat. ffHeeren," vervolgde Green, //ik bezweer u, wees zoo goed een oogenblik naar mij te luisteren. Zou het niet mogelijk zijn, dat Samuel Scheppers zijn compagnon vermoord heeft om die sihatten geheel alleen te kunnen bezitten P" ,/Dat is niet kwaad bedacht", antwoordde Linning. vEen proces over de geldigheid van het testament zal zeker niet uitblijven, eu dan zou men hierop een zeker moreel recht van den erfgenaam kunnen gronden, en ook eea verplichting van den erflater om begaan onrecht te herstellen. Maar hoe komtge aan die idee? Welke bewijzen hebt ge ,/Bewijzen De laatste drie jaren was ik voortdurend in de onmiddellijke omgeving van wjjlen den markies d' Aigre. Zoodoende weet ik, dat hij dag en nacht in angst verkeerde het was alsof hij geplaagd werd door gewetenswroeging of door de vrees, dat het eene of andere voorval uit zijn vroeger leven bekend zouworden. Hoeouder en ziekelijker hij werd, hoe meer die angst toenam. Bij dag en soms ook bij nacht heb ik hem verrast, terwijl hij aan de deur luisterde menigmaal schrikte hij vreeselijk en werd erg boos, wanueer iemand hem onverwacht naderde. Hij leed stellig am vervolgingswaanzin. Men kau gerust zeggen, dat hij de laatste jaren niet helder bij zijn verstand #Wilt ge wel eens zwijgen, mijnheer," viel Linning tegen den kamerdienaar uit. ^Wilt ge hier de advocaat voor ds markiezin d' Aigre en haar coon spalen P Durft ge inisschien beweren, de najaarsgewassen nog eene ronde som te ver- dienen, teneinde het dreigeude spook der armoede op een afstand te houden. Het huis van mej. de wed. C. Fissaert te Kloosterzande, dat Dinsdag werd aaobesteed, is aan den laagsten inschrijver, de heer C. C. Everaerd alhier, voor f 6763 gegund. Middelbtirg, 15 Sept. Het openbaar minis- terie bij de arrondissements-rechtbank alhier eischte heden tegen L. F., te Hulst, wegens smaadschrift jegens den heer Van Waesberghe aldaar, eene maand gevangenisstraf. De eisch van de tegen beklaagde ingestelde civiele actie bedroeg een gulden. 's Gravenhage, 15 Sept. Naar wij uit by- zondere bron vernemen zal hedenavond de be- noeming van den heer Idenburg, oud-Minister van Kolonien, tot Gouverneur van Suriname, in de Staatscourant verschijnen. Kochiatien (Mantschoerije), 14 Sept. De wapenstilstand tusschen Japan en Rusland is heden geteekend. Deze treedt 16 Sept. in ',ver- king. De vijandelykheden zijn gestaakt. Tus schen de legers is een neutraal gebied vastge- steld, ter breedte van 4 K. M., dat alleen door burgers mag worden betreden. W oensdagavond. De manoeuvres zijn afgeloopen. De trospen welke hun garnizoenen nog heden konden bereiken, zijn daarheen teruggekeerd, de overigen gaan morgenochtend. Van morgen om 3uur was het reveille, want in verband met de revue moest de manoeuvre vroeg beginnen. Den geheelen nacht waren de vooruitgeschoven voorposten en veldwac'nten door den vijand ver- ontrust geworden en telkens hoorde men schieten. Reeds vroeg waren de stellingen ingenomen en ontwikkelde het gevecht zich meer en meer. Reeds vroeg in den morgen waren van alle zijden een groote masa toeschouwers per auto, fiets of per voet saamgestroomd, om de troepen- bewegingen te aanschouwen. We spraken lui, die om half 4 uit Maastricht waren gegaan om zoo veel mogelijk alles te zien. Om 11 uur ongeveer, was de manoeuvre afge loopen en trokken de troepen zich van alle kanten samen op den Heerleweg om zich op te stellen voor het defileeren voor hel Koninklijk echtpaar. Op dien weg wemelde het van het volk. Plotseling een gejuich en hoerageroep van belang. Onze Koningin met Prins Hendrik, den luit.- generaal inspecteur der iufanterie Snijders, vreemde militaire atachd's en verder gevolg, kwamen plotseling uit een zijweg om zich naar de tribune te begeven die voor hen kort bij Heer was op- gericht eu met vlaggen enz. was versierd. H. M. was in een zwart rijkleed en de Prins in de Generaals uniform gekleed. Een prachtig schouwspel leverde dat tooneel op. Nadat door de troepen eenigen tijd was gerust, werden de colonnes geformeerd. Aan weerszijden van den weg werd het volk door de bereden marechausseaa in bedwang ge houden. Daar komt de divisie-commandant generaal- majoor Campbell met zijn staf aan en stelt zich achter de Koninklijke stoet op. Achtereenvolgens defileerden het samengesteld korps wielryders, de telegraafbrigade der genie, het 2®, 8® en 6® regiment infanterie, de kranige dat de geachte erflater niet bij zijn gezonde verstand was, toen hij zijn testament maakte? Dat zou wat moois wezen Die angst en gewetenswroeging kmnnen voor mijn part er nog mee door, maar niets meer, hoorHet gezond verstand moet buiten twijfel staan, daar mag niet aan getornd worden." ,/Natuurlijk," antwoordde Green. //Ik zal er aan denken, wanneer dit mocht ten sprake komen, en ik hoop, heeren, dat het ous tot voordeel mag strekken, ja, tot voordeel van ons alien." Bij deze laatste woorden keek hij Elverdaal zoo veelbeteekend aan bijna dreigend, dat deze eea vertnoeden voelde opkomen. Mijuheer Van Elver- vond dit belachelijk in zijn kamerdienaar, maar zeide er voorloopig niets van. Drie dagen later ontving de gelukkige erfge naam een uilnoodiging om te verschijnen voor het gerechtschof van Old Bailey waar het testa ment van den overleden heer Samuel Scheppers, genaamd markies d' Aigre, consul der republiek Honduras, werd geopend en aan hem ter hand gesteld. Het was aan de omzichtige, opofferende bemoeiingen van zijn belangelooze vrienden Linniug en Green te danken, dat alle pogingen der tegenpartij om het testament ongeldig te verklaren werden verijdeld. Aan mijnheer Van Elverdaal werd de erfenis over- gedragen. Na aftrek van eenige legaten helaas geen stuiver voor den trouwen kamerdienaar Green bleef er nog ruim zeven millioeu francs over. Alleen moest jaarlijks twee duizend francs uit- betaald worden aan Gaston d'Aigre, deu zoon der markiezin. Nu kon de dans om het gonden kalf beginnen. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5