A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4739, Zaterdag 16 September 1905. 45e Jaargang. Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. abonnement BBBSTB BLAD. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, ush ouders. Voor Postdirecteuren en Brieven- ADVEBTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,16. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 15 September 1905. Bij Kon. Besl. is aan E. E. E. Lammens, chef van het spoorwegstation Sluiskil, wonende te Sluiskil (gemeente Ter Neuzen), verlof ver- leend tot het aannemen van de burgerlijke medaille lste klasse, hem door den Koning van Belgie geschonken. Ter aanvulling van het bericht omtrent den rjjwieldiefstal alhier, op jl. Woensdag, kunnen we thans nog melden, dat de marechaussee's der brigade Sas van Gent, die na outvangst van het bericht onmiddellijk op onderzoek waren uitgegaan, aan de cooperatieve suikerfabriek zijnde, op den kanaalweg een wielrijder zagen aaukomen, die naar 't huu leek, met het signalement overeenkwam. hidden dezen aan en ofschoon hi] aanvankelijk ontkende, gaf hij spoedig toe de door hem bereden fiets in Ter Neuzen te hebben gestolen. Hij gaf op te zijn O. F. T., loodgieter, oud 29 jaar, wonende te Gent en per spoortrein naar Ter Neuzen te zijn gereisd met het doel daar een rijwiel te stelen en dit te Gent te verkoopen. Hij had, daar hij niet aan 't werk kon komen, dit plan gevormd om aan geld te geraken voor levens- onderhoud voor zichzelf en zijne drie kinderen, die bij zijne ouders verblijven, (de gearresteerde is weduwnaar.) Te Ter Neuzen heeft hij rondgdoopen en o.m. op de Markt en in een cate aldaar uitgezien of hij daar zijn kans niet kon waarnemen. Hij werd echter zod op de vingers gezien (zijne houding en het bekijken van de rijwielen had 's voor- middags reeds de aandacht getrokken) dat hij daar zijn slag niet kon slaan. Hij kwam later op de Heerengracht, zag daar het rijwiel van den heer Tholens op de stoep voor het kantoor staan en nam een oogenblik dat deze zich uit het kantoor had verwijderd, waar, om de fiets weg te nemen, er op te springen en er zich vliegensvlug mee te verwijderen. Hij wist bniten Ter Neuzen te komen en reed verder tangs den kanaaldijk, tot hij werd gearresteerd. '8 Avouds is bij naar hier overgebracht. De gearresteerde, die in Belgie reeds 2 maal een fiets stal en daarvoor telkens met 6 maanden gevangeuis werd gestraft, was uu sedert 7 maanden weer op vrije voetenhij verbleef te Ronbaix, maar was nu sedert 8 dagen terug in Gent. Daar men het niet onmogeiijk achtte dat bij ook betrokken is geweest bij den diefstal van 2 rijwielen op de Knol werd hij Donderdag met veischillende personeu gecoofronteerd, doch deze herkendeu hem niet. Hij is daarna naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. De miliciens der lichting 1900 die voor her- halingsoefeningen onder de wapenen zijn, znllen op den 16 September in het genot van groot verlof worden gesteld en naar hunne haardsteden terugkeereD. Met ingang van 30 September a. s. zijn benoemd tot commies 3e klasse bij 's Rijks be- lastingenJ. M. van Oijen, kantoorbediende te Zierikzee, en A. I. Cambier, klerk te Aar- denburg. Beiden is Sas van Gent als tijdelijke standplaats aangewezen. Westdorpe. Heden overleed alhiei: de oudste ingezetene der gemeente de heer Bernardus Anthonius van Acker. Hij werd geboren den 22 Aug. 1812 en had dus den ouderdom bereikt van ruim 93 jaar. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken P. J. d. W., oud 31 jaar, werkman, A. G. Th., oud 25 jaar, werkman en M. F. M., oud 24 jaar, huisvrouw van A. G. Th., zonder beroep, alien te 't Jagertje (Hontenisse), zijn wegens diefstal ieder veroordeeld tot 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. E. B.. oud 27 jaar, koopman te Clinge, is wegens beleediging van ambtenaren veroord tot 10 boete, subs. 10 dagen hecht. P. J. D., oud 41 jaar, arbeider te Sas van Gent, is wegens huisvredebreuk en mishandeling veroord. tot 14 dagen gevangenisstraf. De Leeuw. Ct., sprekende over het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins aan Friesland, vermeidt, om een denkbeeld te geven, welk een drukte een koninklijk bezoek, als het te Leeuwarden verwachte, aan de telegraaf- ambtenaren kan geven, het volgende Bij het jongste koninklijk bezoek aan Vlissingen werden, alleen voor de pers, 57 telegrammen ver- zonden met pi. m. 19,000 zegge negentien duizend woorden. Inmiddels gingen ook hon- derden gewone telegrammen weg. Doch die pers- telegrammen alleen vereischten ongeveer drie uur arbeid en het gebrnik van drie Hughes-toestellen. Als de zwaluw ons verlaat. De zwaluwen toeven dit jaar baitengewoon lang. In Brabant en Vlaanderen heet 8 September (H. Maria-ge- boorte) ook wel #Zwaluwen-afscheidsdag". Nu schrijven we reeds 13 September en de zwaluwen ziju er nog, hoog in de lucht zwierend als het droog is en de insecten in groote troepen in de hoogere luchtlagen dansen, maar als het vochtig is vl&k langs het gras en de struiken strijkend om er de vliegende insecten uit op te jagen, of dicht over het wat^r scherend om daar althans nog een ouvoorzichtige mug of een zwem- mende muggenlarf te verschalken. Zoewei de boereuzwalnw, kenbaar aan zijn sterk gevorkteu staart, als de huiszwaluw, met korten staart en wit onderlijf, ziju hier nog. Doch, al toeven zij ditmaal lang, de tijd van huu vertrek nadert toch. Zij zelf vinden dat niet aangenaam. Wel maken kou en regen hun het leven hier zuur en biedt Afrika, waar zij hun winterverblijf houden, slechts warmte en droogte. Maar hier is toch hun eigen- lijk vaderland. Geen enkele zwaluw zegt vader Brehm zingt in het verre, vreemde land, geen enkele mint en broedt daar. Ook wij zien hen met weemoed vertrekken. Moge hun lang bljjven ons een lang en mooi najaar voorspellen. (Z. Ct.) De schrijver der Haagsche Sprokkelingen in het Ut. Dbl. deelt het volgende mede Een marine-officier werd eens belast met het keuren van een vaartuig, dat aan een Britsche werf was gebouwd. Toen de keuring was afge- loopen en de officier zou vertrekken, gaf de fabri- kant hem een cheque. #Waarvoor vroeg de officier. //Wel", was het antwoord, //dat is zoo de gewoonte". De officier stak de cheque in zijn portefeuille en in Den Haag terugge- keerd, gaf hij haar ter audientie aan den Mi nister met het verhaal van 't gebeurde. En natuurlijk kwam het bedrag daarna in de Staatsct. als voor 's rijks schatkist ontvangen. Vermoedelijk is toen door den Minister verder een eind gemaakt aan die //gewoonte", van dien en misschien ook andere fabrikanten. Dinsdagmorgen omstreeks 11 uur had de lantaarnpoetser v. Balkum, wonende in de Hoek straat, te Zwolle, het ongeluk van zijn ladder te vallen, terwijl hij bezig was een lautaarn schoon te maken op de Thorbecke gracht. Hevig bloedende aan het achterhoofd, werd hij opgenomen en per brancard naar het Sophia-zie- kenhnis vervoerd, waar hij kort daarna is overleden. Te Koog aan de Zaan is de visscher W., die aan toevallen leed, bij het ophalen van aal- dobbers overboord geraakt en verdronken. Dinsdagmiddag om 5 uur gingen een paar jongens spelen op een der houtvlotten, die te Amsterdam in de Mauritskade bij de Von Zeseu straat liggen. Spoedig maakten zij het vlot log en gingen varen. Een paar keer zakte een der jongens tusschen de balken door en moest zich doornat weer opwerken, wat natuurlijk spoedig de aandacht, in die mate trok, dat van de brug tegen- over de Muiderpoort, tot de plaats waar de vlotten liggen, de wal zwart van menschen zag. De po- litie was gewaarschuwd en weldra kwam een agent. De jongens stoorden zich heelemaal niets aan zijn aanwezigheid. Een coliega iu burger- deeding ging versterking halen en weldra waren een brigadier met een zestal agenten aanwezig. Maar ook die macht werkte blijkbaar weinig op de zenuwen van de jongens die bleven #roeien". De agent in burgerkleeding ging toen een schnitje halen en weldra lag het vlot weer vastgemeerd. Maar nu begon de domme menigte van den wal met steenen te gooien naar den agent in burger kleeding, zoodat een viertal politiemannen noodig waren om hem te beschermen en de jongens naar de Muiderpoort te brengen, waar proces-verbaal werd opgemaakt. Meer dan een uur had het publiek #pret" gehad. Er wordt vermoed, dat de onderscheiden branden, die te Sommelsdijk in den laatsten tijd gewoed hebben, aan kwaadwilligheid zijn te wijten. De gemeenteraad heeft nu besloten, 500 beschik- baar te stellen voor hem of haar, die aan den burgemeester of de politie zoodanige inlichtingen weet te verschaffen, dat de brandstichter kan worden veroordeeld. Te Kostverloren, bjj Groningen, heeft Zon- dagmiddag een windhoos groote schade aangericht. Van vijf in aanboaw zijnde woningen zijn de kappen opgenomen, over de straat geslingerd en neergekomen op de gedeeltelijk iu aanbouw ge- deeltelijk gereed zijnde behuizingen van den heer Pieters, welke daardoor voor een deel zijn ingestort. Het is er een ru'ine want door de afgernkte daken is ook schade veroorzaakt aan andere omliggende woningen. Ontelbare pannen werden opgenomen en een eind ver neergesmakt. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. De schade wordt op 1000 geschat. Uit Dordrecht meldt men Drie Russische matrozen van de Carbovia, die Maandag hier van Riga met een lading hout aan- kwamen, hadden zich gednrende de reis zoodanig misdragen, dat de kapitein het noodig oordeelde ze tijdens de lossing van zijn schip te verwijderen en hun daardoor te verhindereu kwaden invloed te oefenen op het overige gedeelte der bemanning. Gebruik makend van zijn recht, liet hij de kwaad- willigen door de politie opbergen, die hun een plaatsje inruimde in een oud arrestantenlokaal van het stadhuis. Nauwelijks was dit in de stad bekend, of er verzamelde zich op het Stadhuisplein een groote menigte, die de getraliede vensters, waarachter niets te zien was dan nu en dan de schadnw van een wandeleuden Rus, tot middernacht bleef aaosta- ren. Middelerwijl deden de ongelooflijkste verhalen daar de roude. Ook heden bleef het den geheelen dag druk op het plein voor het stadhuis. Ver moedelijk vertrekt het schip morgen en dan worden de matrozen weer aan boord gebracht om naar Rusland te worden vervoerd en aldaar te worden ge straft. De verloofde van een kanonnier heeft aan den chef van de 3de compagnie van het regiment garde-artillerie te voet te Spandau, zonder voor- kennis van dien kanonnier, een brief geschreven om een onderofficier als soldatenbeul aan te geven. De onderofficier mishandelde zijne min deren met de vuist en de stukken van het geschut, waarover hij onderricht gaf, zoodat hun dikwijls het bloed uit mond en neusgaten stroomde. Tengevolge van dien brief is thans tegen den onderofficier een instructie geopend. De National Ztg. verneemt uit ingewijde Russische kringen dat er in de omgeving van den Tsaar krachtig gewerkt wordt voor een nauwere aaneensluittng tusschen Rusland en Japan, eensdeels als tegenwicht voor het Engelsch- Japansche bondgenootschap, anderd- deels om den toeleg van de oorlogpartij, die die reeds op weerwraak zint, te verijdelen. De politie te Parijs heeft twee elegant geklee- de Engelsche dames aangehouden, die op hoogst vernuftige wijze, met speciaal er voor ingerichte parapluies, voerzien van tangetjes en scharen, de menschen van hun sieraden wisten te ontdoen, vooral van gouden kettingen, medaillons, enz. Een eenvondige drukking op den kop van de paraploie was voldoende, om een horlogieketting af te knippen. Men heeft ze op haar beurt geknipt op het platform van den Arc de triomphe de l'Etoile. De familie van een schipper, liggende te Duisburg, is zwaar beproefd. Voor eenige dagen was een zijner kinderen gestorven aan de roodvonk. Een tweede viel Zaterdag in het water en verdronk eenige uren later viel een derde in 't water en verdronk insgelijks. De Londensche correspondent der N. Crt. schrijft Het is een ongelnkkig geval, dat wij Neder- landers hier te lande een zeer kwaden naam hebben als aarts-smokkelaars en dien schijnen te verdienen ook. Het bleek weer dezer dagen toen een Holland- sche kapper, die met de //Maasstroom" aankwam, betrapt werd op een poging om een partij tabak en odeur, die spiritus bevatte, binnen te smokkelen. De kapper beliep een boete van ruim f 180. Gedurende de behandeling der zaak, verklaarde een der ambtenaren van de belastingen, dat zij op de Nederlandsche booten altijd een zeer scherp toezicht moesten bouden, wijl het smokkelen daar een zeer algemeen verbreide gewoonte was. Deze kapper had overigeos den bait al goed en wel binnenshuis, toen de ambtenaren den vol- genden dag, met de noodige stukken gewapend, huiszoeking kwamen doen en alles in beslag namen. Het ongeluk te New-York. Een ernstig ongeluk is op den bovengrondschen spoorweg te New-York gebeurd. De ontspoorde trein was 'a morgens vroeg van de 59e straat vertrokken. Men denkt, dat de wissels waren opengebleven om den trein in de 53e straat te leiden. De eerste waggon kwam zonder ongeval op den wissel, maar toen werd deze eensklaps gesloten, zoodat de tweede waggon uit de rails sprong en langs de baan heen van de 9e Arena werd geworpen. Hij viel op straat terwijl de derde waggon in de lucht bleef hangen. Dit ongeluk is het ergste, dat ooit bij den luchtspoorweg is voorgevallen. Het geheele ver- keer stood stil en de dnizenden magazjjn- en kantoorbediendeu moesten met trams en andere rijtuigen naar hun werk zien te komen. De wisselwachter, wiens plichtverzuim de schuld is geweest van bet ongeluk, is aangehouden. De trein van de 9e Avenue, die met voile snelheid reed, was met den eersten waggon op dezelfde lijn. Hij werd gevolgd door een trein van de 6e Avenue. De wisselwacbter verergerde nog zijne fout, door te laat den wissel te sluiten om de twee treinen in de richting van de 9e Avenue te brengen. Het was op dat oogenblik, dat de tweede waggon uit de rails sprong en op straat viel, in zijn val geheel omkeerend. De wanden van het rijtuig werden tot splinters geslagen. De reizigers werden tegen den grond gegooid en kwamen met verbrijzelde hoofden neer. Een plaat sloeg een der reizigers het hoofd af. Zijn hoofd werd een eind verder gevonden. De vierde waggon werd tegen de reddingsladders van een huis gegooid, en de reizigers, die er in zaten, konden langs die ladders de straat berei- ken. Het volk wilde den waitman van den eersten waggon te lijf, maar de man gelukte er in de menschen te overtuigen, dat hij geen schuld had aan het ongeluk. Alhoewel de electrische stroom op heel den luchtspoorweg was onderbroken, ging men toch voort met het verkoopen van plaatskaarten. De politie moest tusschenbeide komen, toen er op- stootjes ontstondeu, omdat het publiek zijn geld terug eischte. De aangehouden wisselwachter houdt staande de wissels te hebben in werking gesteld volgens de signalen. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 16 Sept. 3.13 8.29 Zondag 17 n 8.43 8.58 Maandag 18 n 4.12 4.28 Dinsdag 19 4.44 5.— Woensdag 20 5.18 5.87 Donderdag 21 n 5.59 6.28 Vrjjdag 22 6.52 7.25- TGR SEIIZESSCHE OI RAVT. Oil blad versehijnt Maanda^-, Woensdag- en Vrijdagavond, attge»ondenl op Feegldagen, MJ de Fitma V. J. VAI j»l£IAIBK te letlenen. h H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1