Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Van de manoeuvres. De directeur-geteraal der posterijen en tele- grafie maakt bekend, dat, met ingang van 1 Oc tober, het rijkstelefoonbureel te Ter Neuzen, en de eveutueel aan dit bareel rechtstreeks aan te sluiten perceelen en openbare spreekcellen, zullen worden opgenomen in bet telefoonverkeer met de Duitsche plaatsen welke tot de gemeenschap met Goes zijn toegelaten. Op dit verkeer zullen van toepassing zijn de tariefsregelen welke voor hetalgemeen Nederlandsch- Duitsch telefoonverkeer vastgesteld en in den rijks- gids voor den telefoondienst vermeld zijD. Blijkens acbterstaande advertentie zal van wege de Singermaatschappii alhier te beginnen op 2 October a. a. weder worden gegeven eeu cursus in macbine-borduren en stoppen. Het onderricht is gratis. De alhier het vorig jaar gehouden cursus had groot succes. Als men dan ook het mooie fijue werk ziet dat bij deze wijze van bor- duren te vervaardigen is, kan het geen verwon- dering baren dat steeds metrderen die kunst, waarbij de langzsme handbewegiog vervangen wordt door de vlugge machinale, willen leeren. 't Blijft echter in zoover handwerk, dat het meer of minder fraai werk dat men verkrijgt ook bij deze wijze van borduren .afhangt van oog, hand, smaak en beleid der werksters. Wie er van profiteeren wil melde zich aan. Aan den marechaussee J. Stormezand van de brigade te Philippine, is de eeremedaille der Oranje-Nassauorde in brons toegekend. Met ingang van 16 dezer is benoemd tot kommies 3de klasse bij 's rijks belastingen, met aanwijzing van Sas van Gent als zijne tijdelijke standplaats, M. Bootzema, sergeant der infanterie te Harderwijk. Aan den kommies R. Koopman is nader, in plaats van Sas van Gent, Arnhem als tijdelijke standplaats aangewezen. De heer Th. Buijsrogge, die tot verleden jaar kapelaan te St. Jansteen was, en vooral ij verde voor boerenbonden hij stichtte in 0. Z. Vlaanderen een veertiental plaatselijke bonden en den Centralen Bond te Hulst is benoemd tot kapelaan te Oosterhout en adviseur der bloeiende Hanze aldaar. Het post- en telegraafkantoor te Sas van Gent zal, met ingang van 16 dezer, tijdelijk op werkdagen geopend zijn van 7.30 uur voor- tot 8.30 uur namiddags (Greenwichtijd). De diensiuren op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. In de laatste helft der vorige maand werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Belgie gezonden 156 melk- en kalfkoeien en wel langs Clinge 53, langs Hulst 46, langs Sas van Gent 49 en langs Veldzigt (gem. IJzendijke), uitvoerkantoor voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren, slechts 8 stuks. De uitvoer langs al de grenskantoren bedroeg 832 stuks tegen729 in de eerste helft van Augustus. In de vorige week werden uit ons land naar Belgie gevoerd 1561 melk- en kalfkoeien tegeu 978 in Juli van dit jaar. De meeste gingen langs Roosteren (prov. Limburg) nl. 525 stuks, de minste langs Hoogeruts en Eijsden. Zaanislag; 9 Sept. Gisternamiddag brak brand uit in de schuur bij den werkman J. Dieleman, woneDde in de buurtschap Kampersche hoek alhier. Met behulp van anderen werd de brand spoedig bedwongen. De schade zal ongeveer f 50 bedragen, die door verzeker'ug is gedekt. Zeer waarschijnlijk is door spelen met lucifers door kleine kinderen den brand gesticht. Door de politie is een onderzoek ingesteld. Door Ds. J. Tholen, predikant aan kerk A alhier, is een beroep outvangen naar de gemeente Scherpenzeel. Sas van Gent. Ill de afgeloopen week heeft de heer P. A. L. Nolson, stationchef alhier, outvangen het Burgerkruis 2e klasse en de heer P. Slouthamer chef-facteur alhier aan het station, de Burger-medaille le klasse, huu toegekend door Z. M. den Koning der Belgen, bij besluit van 26 Juui 1905, wegens meer dan 35 jaren trouwe dienst bij de spoorwegen. Westdorpe. De Raad van Westdorpe en die van Sas van Gent zijn overeengekomen om den sollicitant voor gemeentegeneesheer, den heer Temmerman, van IJzendijke, te benoemen voor beide gemeenten, waarbij elk een salaris toekent van f 500, met vestiging te Sas van Gent. Stoppeldijk, 6 September. De Raad dezer gemeente heeft Dinsdag met algemeene stemmen het voorstel aangenomen om den gemeente-secretaris voor een maand te schorsen, omdat deze ambtenaar op twee achtereenvolgende gemeenteraadsvergade- iingen zonder verlof afwezig was. (M. C.) Stoppeldijk, 9 Sept. In 't cafe van den heer P. Lemsen werd heden aanbesteed bet berstellen en verbouwen van de kerk en sacris'ie alhier. Hiervoor werd ingeschreven als volgt P. Uiterhooven te Stoppeldijk, voor 4200 A. v. d. Walle te Hulst, voor 3780J. A. Colsen te Terhole, voor f 3566 A. Voet te Kloosterzande, voor 3500H. GoedemoLt te Hansweert, voor 3390J. Boeikens te Lams- waarde, voor f 3275 B. Reuliug te Hulst, voor f 3225 J. M. v. d. Velde te Axel, voor f 3210 C. Bleijenberg en C. Everaert te St. Jansteen, voor 2974. Gegund aan de laagste insdmjvers. Bosehkapellc. De kermis is zeer druk ge- weest, niettegenstaande het minder gunstige weer. We hebben er twee zaken gezien, nog uooit hier vertoond. Ten eerste een hardloopster, die hare manne- lijke collega's in geen opzicht iets toegafen ten tweede, daar geen kastelein het dansen in zijn cafe toeliet, een groot bal op straat. De muzikant speelde er lustig' op los en de paartjes zwierden over zand en steenen als over eeu gewasten vloer. Clinge, 10 Sept 1905. Gisteren maakten de leerlingeu der beide hoogste klassen van de openbare school te Kapellebrug een rijtoer door Zeeuwsch- Vlaanderen. Tijdig van Kapellebrug vertrokken, reed men over Axel en Sluiskil naar Ter Neuzen, het hoofddoel der reis. Aldaar werd onder leidiug van het hoofd der school, de heer G. Stroecken en de ouderwijzeres, mej. Joh. de Kraker al het merkwaardige bezien, dat Ter ISleuzen aanbiedt en dat is niet weinig, althans voor kinderen die ver van den grooteu plas afwonen. Bjj den heer Galle werd koffie gedronken en gegeten, waarna men over Zaamslag huiswaarts keerde. Aaugenaam en nuttig was het reisje voor de kleinen, wat wel bleek uit de vroolijke liederen en de drukke gesprekken. De heer P. van Geyt, die zich met het ver- voer per rijtuig had belast verdient voorzeker den dank van al de leerlingen, die hij een aangenaam en nuttig dagje heeft helpen bezorgen. 's Gravenhage, 11 Sept. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer, ge- durende het aanstaande zittingjaar, de heer J. E. N. baron Schimmelpeuninck van der Oye van Hoevelaken. Heerlen, 9 September. Terwijl het bataljon in het bivak bij Ophoven- derhof lag, heeft nog eens kunnen genieten van een flinke regenbui die boven den omtrek losbrak. Het goot water. In een ongelooflijk korten tijd was alles wat maar eenigszins onder de lage bruine hutjes kon gestopt worden, door honderden nijvere handen naar binnengesleept. Stroo, dekens, uitrustingen, kortom alles ver- dween. Het geleek precies op een groot mieren- nest, welks bewoners door elkander krioelt om de voorraad binnen te krijgen. Wanneer men op dat oogenblik op de bivak- plaats een kijkje had kunnen nemen, zou men alleen aan het lawaai bemerkt hebben dat daar een driehonderd menschen hun lijf, have en goed tegen de regen trachtten te beschutten. Niettegenstaande de bekrompen ruimte waarin men zich moest behelpen, klonk menigen kwinkslag van onder de bruine zeiltjes of hoorde men een soldatenliedje zingen. De brave koks hadden alle moeite om hun vuren in de veldkeukens tegen de instroomende regen te beveiligen en te trachten de erwtensoep gaar te krijgen. Het was waarlijk niet aan hen te wijten, dat er hier en daar al eens een ketel doorliep waarvan de inhoud nog een beetje naar de harde kant overhelde. Enfin, is men in het vetd, dan kan men het met veel dingen nu niet zoo erg nauw nemen. Voor afwLseling werd den volgenden morgen in plaats van de traditioneele soep, een fl nk stuk witte kaas, boter en verduurzaamd vleesch verstrekt, wat zich bijzonder goed laat smaken. Bij velen is dan ook dikwijls de wensch opgekomen, dat bij veldoefeningen steeds ver- duurzaamde levensmiddelen werden verstrekt, hetgeen echter naar ik vrees, wel totdevrome wenschen zal blijven behooren. Dien dag wachtte den troep een flinke marsch, want van het bivak naar het manoeuvreerterrein marcheerde, moest van daar na de groote rust de marsch gemaakt worden naar Heerlen. Bij aankomst aldaar, ongeveer te 4J/4 ure, was het onze jongens aan te zien, dat ze een warmen dag achter den rug hadden. Dan be- seft men eerst recht, wat het zeggen wil om dan in een goed kwartier te kotnen. Nu, even- min als 4 jaar geleden, valt daaroverte klagen, want ook hier is de Limburgsche gastvrijheid spreekwoordelijk. Er mogen zich eens uit- zonderingen voordoen, maar die bepalen zich dan toch tot enkelen. De laatste twee dagen werkte het weer veel mede, doch wat de avond ons brengen zal, belooft niet veel goeds, want donkere wolke.n pakken zich weer samen. Ook de gezondheidstoestand l^at' hiet te wenschen over. De troep heeft een r^oeilijke dag gehad. Om kwartier na 6 was het appel en onmiddellijk daarna afmarsch naar het terrein waar het bataljon in actie moest komen. In Wijlre werd de groote rust gehouden en daarna de marsch terug aangevangen over Ubachsberg en langs Welten naar Heerlen, alwaar de troep om kwartier voor 6 uur aankwam. Door het bataljon werd het regimentsvaandel in het kwartier teruggebracht en of dit nu een aanleiding geweest is, om zoo kranig, na 12 uren in beweging te zijn geweest, te marcheeren, weet ik niet maar het viel ook den regiments- commandanty op, en door, zijn HoogEdelGe- strenge werd zijn bijzondere tevredenlieid betuigd over de flinke kranige houding van den troep. Het concert dat door den staf op het Wilhel- minaplein werd gegeven, lokte veel toehoorders, doch, zooals te vreezen was, deed de regen weer veel luidjes naar huis keeren. Van morgen, Zondag, grauwe lucht en weer voortdurend regen. Jammer voor de velen, die op dezen dag gehoopt hebben om een flinke wandeling te maken in de schoone omstreken. Men meldt uit Amsterdam Een 15jarige knaap uit de Albert Cuijpstraat, werk/.aam in een boekwinkel in de Constautijn Hoygenstraat, gaf per brief aan ouders en patroon bericht dat hij naar Engeland vertrokken was. Later kwam zijn patroon tot de minder aangename ontdekking, dat de jongen een bedrag van onge veer J 25, waarvoor hij kwitantien outvangen had, wel geind, maar niet afgedragen had. Op de Prinsengracht te Amsterdam vatten de kleederen van een 24jarig dieustmeisje vlam door het in brand geraken vau een petroleum- toestel. Zoo spoedig mogelijk werd zij naar buiten gebracht en door de omstanders in het water der Prinsengracht gedompeld, maar in het Bionen- Gasthuis bleek zij toch reeds zulke ernstige braud- wonden te hebben bekomen, dat men voor haar leven vreesde. Vrijdagnacht stierf het meisje. Ook in Friesland zijn thans door den plotselingen overgaug der aanhoudende droogte in veel regen, op vele plaatsen, vooral in de lage landen, de aardappelen door ziekte aangetast. Donderdagochtend werd de nainderjarige J. V., op zijn verzoek, door den commissaris van politie te Haarlem op transport gesteld, aan het politiebureau te Groningen gebracht. Ongeveer 14 dagen geleden was dit jonge mensch van daar vertrokken en als huisknecht in een hotel te 's Gravenhage geplaatst. Bij een diefstal met mbraak in datzelfde hotel gepleegd, viel de ver- denking op J. V., die hierop maakte dat hij naar Haarlem kwam. Bij zijne aankomst te Groningen was reeds een verzoek om aanhouding van den commissaris te 's Gravenhage in handen van de Groningsche politie, zoodat J. V., oogenblikkelijk naar den Haag werd teruggezonden. Een jaar geleden vertrok uit Hilversum naar Duitschland het gezin H. Kort na aankomst aldaar ging de man er van door en liet vrouw en kinderen onverzorgd achterdoor de zorg der autoriteiten werden deze naar Hilversum terug gezonden, waar zij verder ten deele door het Arrabestuur werden gesteund. Verleden week kwam de man plotseling des nachts in de woning van de vrouw en kinderen terug, en na beterschap te hebben beloofl, nam de vrouw hem opnieuw aan. Die beterschap duurde echter niet lang, want een week later ontstond opnieuw ruzie, waarbij hij bet jongste kind van vier maanden deerlijk mishandelde, maar ook de vrouw met een mes zeven, boewel lichte verwondingen toebracht en bij de haren op d.t straat sleurde. De politie nam hem daarop in arrest, doch liet hero spoedig weer los, daar de vrouw van elke verdere vervolgiDg afzag. Ook in de Leeuwenstraat te Hilversum was de vorige week een hevige ruzie ten huize van de moeder der vrouw. De vrouw heeft daarbij met een mes haren man zoodanige verwondingen toe- gebracht aan hals en gelaat, dat de geneesheer ruim een uur noodig had om den man te verbinden. Omtrent de zoogenaamde aanranding van den hulppostbode van Oud-Vossemeer op Tholen, Zaterdagavond, bericht men nader aan de Mid. Ct. het volgende Toen de postbode per rijwiel zich Zaterdag avond op zijn beenreis naar Oud-Vossemeer be»ond ter hoogte van den Langendijk, even voorbij de hofslede //De laatste stuiver" ontmoelte hij twee personen. In zijne bezorgheid voor den welgevulden postzak, keek hij om, daar hij die twee personen wantrouwde, en stootte daardoor met den linkerpedaal tegen een boom. Hierdoor viel hij van den dijk en geraakte verward in de riemen van den postzak. Hij meende daardoor dat er iemand op hem zat en probeerde daarom zich los te werken uit de handen van den ver- meenden aanrander. Toen hij los was, kroop hij tegen den dijk op en vond daar, bij de nog brandende carbidlantaarn, zijn portemonnaie, waar- uit zilvergeld was verdwenen, terwijl nog kopergeld achtergelaten was. In de overtuiging, aangerand te zijn, meende ij, dat het geld hem ontstolen was. Later heeft ij verklaard, dat het best mogelijk is, dat het geld, door de slechte sluiting en den schok, uit I zijn portemonnaie gevallen is. Tot heden is echter, noch op de plek, noch in den omtrek eenig geld gevonden. Boven aan den dik zittend, passeerde hem een visscherskuecht uit Tholen, die op den terugweg I derwaarts was. De postbode vroeg hem om hem naar Oud-Vossemeer te willen vergezellen, aan welk verzoek werd voldaan. De postbode heeft zijne eerste aanklacht om trent de aanranding ingetrokken en verklaard in zenuwoverspanning zijn verklaring afgelegd te hebben. Een vreemdeling had zich door eenige kwartjes- vinders laten verlokken, om met hen mede te gaan naar een huis in de Dirk van Hasseltsteeg te Amsterdam en werd daar op de gebruikelijke wijze met kaartspel uitgeplunderd. Reeds had hij 250 mark verloren, toen de politie verscheen. Eerst weigerde de bende den inspecteur en zijn rnannen binnen te laten, maar toen de ambtenaren zich met geweld toegang hadden verschaft, kozen de kwarljesvinders eieren voor hun geld, en betaalden 50 mark terug. Terwijl vrouw D. Hoogeveen te Srnilde Donderdagmorgen bezig was heide voor hare geitjes te snijden, werd ze door een adder in het been ge- beten. Zoo spoedig mogelijk heeft ze zich onder behandeling van een dokter gesteld. Voet en enkel zijn heel wat opgezwolleu en doeu erg pijn. De toestand van het echtpaar Clarion, dat bij het spoorwegongeval te Purmerend moest worden uitgezaagd, is niet zoo gunatig als eerst gedacht werd. Van den heer C. zijn de beenen zeer gezwollen en ook zijn armen zijn opgeloopen en mevroow C. heeft een versplintering aan den enkel, die het aanleggen van een gipsverband noodzakelijk maakte. Men meldt uit Winterswijk van 8 Sept Hedenmiddag werden hier gearresteerd 5 jongens van 14 tot 17 jaar, die te Gronau de. ouderlijke woning waren ontvlucht. Te Eibergen hadden zij twee gouden horloges en een koralen halssnoer met gouden slot gestolen. Vandaar gingen zij naar de buurtschap Meddo, onder deze gemeente, en eigenden zich aldaar eenige nieuwe kleederen toe en een som gelds, ten bedrage van f 30. Hedenavond zijn ze naar Eibergen gebracht, om ook daar in verhoor te worden genomen. Eer. circa 18jarig Duitsch jongmensch, ge- naamd Herman Smits, was sinds eenigen tijd ge- logeerd bij zijn tante mej. Kalwijn te Oldenzaal. Donderdagavond, terwijl mej. K. even afwezig was, was hij plotseling verdwenen met medeneming van een bankbiljet van 25 en twiutig rijksdaalders, welke bij door 't verbreken van een kistje met een valschen sleutel had weten machtig te worden. Mej. K. heeft van dezen diefstal aangifte gedaan bij de politie en vandaag is S. door de marechaussees te Hengelo aangehouden. Hij had een nieuwe regenjas, overhemd en schoenen aan, die hij daar gekocht had, en heeft volledig bekend. Gisternamiddag had te Egmond aan den Hoef een ongeluk plaats. De meelmolenaar Berk- hout aldaar nam zijn Sjarig dochtertje mede naar den molen. Toen het kind weer naar huis zou gaan, werd het door een der wieken getroffen en gedood. Te Geldermalsen is bij den korenmolenaar J. A. P. ingebrokeneen bedrag van 2000 werd vermist. De bewoners werden wakker door het blaffen van een hond en kwamen tot de ontdekking dat de dief of dieven door een opgeschoven r&am naar binnen zijn gekomen in de kamer lagen veel half verbrande lucifers. De politie is tot dusver den dader of de dader3 nog niet op 't spoor kunnen komen. Men meldt uit Den Haag Een op 't oog nette jongedochter is op het wandelhoofd Koningin Wilhelmina, te Scheveningen, op heeterdaad betrapt op het rollen van een goed gevulde portemonnaie uit den zak van eeu jonge dame, die met haar familie uit Amsterdam te Scheveningen vertoeft en zich op de pier vermaakte met visschen. De moeder der jonge dame bemerkte de daad en vestigde daarop de aaudacht. De zakkenrolster, zich ontdekt zieude, zette het op een loopen, doch werd achterhaald en aan de politie overgeleverd. Bij haar verhoor bekeude zij uit Rotterdam naar Scheveningen te zijn gekomen, met het doel om te stelen. Het was, volgeus haar niet 'de eerste maal dat zij zich aan zakken- rollen had schuldig gemaakt. Het geld, dat zij zich op die manier toeeigende besteedde zij om pret te maken en uitspanningsgelegenheden te bezoeken in de Pannekoekstraat te Rotterdam, waarvoor haar loon als dienstbode ontoereikend was. Nadat proces-verbaal tegen haar was opgemaakt werd zij naar Rotterdam, naar haar ouders gebracht* Men meldt ons uit Scheveningen '8 Nachts bezocht een als lastig bekend staande Scheveninger, zekere B., een bierhuis in de Maas- wijkstraat. Hij kreeg er twist en werd door den eigenaar uit het cafe vcrwijderd,' waarop B. een ruit stuk sloeg. Een politieageut, wiens hulp werd ingeroepen, arresteerde hem. Onderweg kwam echter een Duitscher die poogde hem te ontzetten. De politieagent gebruikte toen zijn sabel en joeg den Duitscher op de vlucht, waarbij echter de arrestant ontsnapte. Wat later trof de agent dezen, gewapend met een geopend knipmes, in de IJmni- denstraat aan. De agent raakte toen aan't worstelen, bracht hem eenige sabelslagen toe en verwondde hem de hand, waarin bij het mes hield. Met zeer veel moeite gelukte het toen (waarbij burgers hielpen) B. het mes te ontwringeu, waarna hij naar het commissariaat werd overgebracht en aldaar vetbonderi. .1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2