BIJVOEGSEL Ter Heuzensche Courant Zaterdag 9 September 1905. No. 4736. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 8 September 1905. Op de voordracht van een onderwijzer aan school J te Middelburg staat no. 1 de heer L. B. A. Rolff Jz., te Axel. Tot hoofdouderwijzer aan de christelijke school te Groede is benoemd de heer G. A. de Ru, eersle onderwijzer aan een chr. school te Utrecht. Door den heer Zonnevijlle, gediplomeerd land- en tuinbouwkundige te Axel, is, in opdracht van de Maatschappij van landbouw in Zeeland, een onderzoek ingesteld uaar den aardappelbouw in Eriesland. Vrijdag 15 dezer zal voor de arrondissements- rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaak tegen L. E., te Hulst, beklaagd van smaad- schrift door iniddel van een strcsoibiljet, in ver- band met de jongste gemeenteraadsverkiezing aldaar. Zaamslag. Bij de aanbesteding voor het op- bouweu van de landbouwschuur van Abr. Diele- man, waren de inschrijvingen als volgt Voor het metselwerk J. van de Velde voor f 1938, J. H. Haug voor f 1795, H. P. Lensen voor 1788, P. van Hoeve te Axel voor f 1610, P. de Jonge aldaar voor f 1591, en W. Galle voor f 1587. Timmerwerk Van Cauter voor 3690, Van't Hoff voor 3665, H. van Luijk voor 3650, alien te Axel,J. en C. Wisse voor 3570, P. Duivesteiju voor f 3459, gebrs. Stoffels voor 3340, eu P. J. Wisse en D. W. P. Kaijser voor f 3328. De inschrijvers achter wiens naam geen woon- plaats staat vermeld wouen te Zaamslag. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Philippine. Uit goede bron verr.emen wij, dat een schrijven van de heeren Gedeputeerde Staten is ingekomen, waaruit blijkt, dat dit collegie uit de geloofsbrieven van den heer Arbroscheer niet heeft kuunen opmaken, dat deze Nederlander is, zoodat met de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad een aanvang kan genomen worden. Deze verkiezing zal plaats hebben op 19 Sept. a. s. Westdorpe, 5 Sept. In de heden gehouden raadsvergadering waren tegenwoordigde voor- zitter de heer G. van Waes (burgemeester), alle leden en de secretaris. De nieuwbenoemde leden, de heer Van Acker Dellaert en Ingels worden door den Voorzitter beeedigd en met hunne benoeming gelukgewenscht. De Dotulen der vorige vergadering worden voor- gelezen en onveranderd goedgekeurd. Een ingezonden schrijven van Ed. de Smet, waarin hij vraagt 100 zakken aardappelen te mogen bergen onder de school tegen eene ver- goeding van f 7,50. Na eenige discussie wordt op dit verzoek af- wijzend beschikt. Een inschrijving van P. Gijsel voor het muurtje aan den Molenpad door te trekken en te ver- nienwen voor de som van f 62,50. Het werk wordt gegund. De raad benoemt tot wethouders de heeren D. B. van Acker en P. van Waes, die hunne benoeming aannemen. De Voorzitter wenscht de nieuwbenoemden geluk en spreekt den wensch uit, steeds broederlijk te zullen samenwerken in 't belang der gemeeute. Wordt voorgelezen door den secretaris, het reglemeut van orde voor den gemeenteraad. Hierua komt nog ter tafel de benoeming van een gemeente-geneesheer. Na breedvoerige be- spreking wordt besloten nogmaals met den raad te Sas van Gent in onderhandeling te treden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voor zitter de vergadering. Clinge, 6 Sept. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad waren alle leden aanwezig, behalve de heer Bruggeman, die kennis had ge- geven, oumogelijk te kunnen komen. De nienw gekozen leden de heeren P. A. Smet, O. L. de Cock en J. E. Buijsrogge werden door den voor zitter bte.'digd. De notulen der vorige vergadering verden goedgekeurd. Ingekomen waren eenige reclames hoofdehjken omalsg, alsmede een schrijven van het bestuur van St. Nicolaas, over het tramplan St. Nicolaas Hulst. Aangeuomeu voor kennisgeving. De begrootiug over 1906 werd aangeboden en voorgelezen. De heer Van Geijt wijst er den voorzitter op, dat men te Kapellebrug zeer klaagt, over de straatlantaarns, die slecht verzorgd worden. Nu de winter voor de deur staat, zou hij verbetering wenschen. De voorzitter belooft zijne goede zorgen aan die zaak te zullen wijden. Door Burg, en Weill. werd voorgesteld 60 gld. subsidie te verleenen aan de ambachtschool te Hulst. Na eenige besprekingen tusschen den voorzitter en de heeren Buijsrogge, De Cock, Van Geijt en Smit, besluit de raad met algemeene stemmen 40 gld. voor dat doel op de begrootiug te brengen. Bij het puntBenoeming bouwkundige deelt de voorzitter mee, dat de heer J. Colsen tijdelijk door het Dag. Best, als zoodanig is aangesteld. De heer Buijsrogge zou daarvoor een ingezetene wenschen. Ook andere leden zijn van dat gevoelen. De voorzitter wijst er op, dat het ambt van veel gewicht is en heel wat kennis eischt. Besloten wordt later eene oproeping te doen en de belooning voorloopig op 100 gld. te stellen. De heeren P. A. Smet en C. E. de Deckere worden als wethouders herkozen met algemeene stemmen. Bij de rondvraag richt de heer Praet een ver zoek tot den voorzitter om eene geschikte losplaats voor de visschers tijdens de beetencampagne. De voorzitter belooft daarvoor te zullen zorgeD. Hierna wordt de vergadering gesloten. Biervliet. Op de voordracht, aan Hare Majesteit aau te bieden, tot benoeming van een gezworen van den Elisabethpolder zijn Donderdag door stembebbenden geplaatst de heeren P. G. de Jonge, Abr. Bliek en J. E. Calon. De vacature ontstond door benoeming van den heer C. B. Thomaes tot dijkgraaf. Een cavalerist, die dezer dagen bij de ma noeuvres in Gelderland bij een boer was inge- kwartieid, wilde 's morgens zijn toilet in orde maken. ,/Krelis," zei hij tegen zijn gastheer, ,/heb je niet een spiegeltje voor me z/'u Spiegellje zei de boer. ,/Wa's dat?" /,Om m'n haar op te maken." „0 zei toen de boer, „ge wilt 'n terug- kieker eu 'n haorhoark." De meest matinenze gemeenteraad in den lande een gemeenteraad, die van vroeg opstaan weet is zeker die van Gendringen, welke 5 dezer des morgens reeds om halfzes vergaderde. Uit Maastricht wordt aan de L. K. gemeld Een bandietenbende heeft ter gelegenheid van de St. Pieterskermis op het naburige St. Pieter huis gehouden, als wellicht nooit gebeurd is. Naast het Stadspark kreeg gewoonweg iedere voorbijganger een pak slaag, ja zelfs zijn er onder die bloedig verwond werden. Midden op den weg had zich de bende, plus minus 10 man sterk, opgesteld, en zonder de allerminste aanleiding werd iedereen afgeranseld. Achter de villa van den beer Loest was het nog ergerdaar werd door een drietal bandieten van hetzelfde soort een vrijeud paartje overvallen, de jongeling vreeselijk afgerost, zoodat hij om hulp moest gaan roepen, van welke gelegenheid de kerels gebruik maakten om het meisje op de walgelijkste wijze aan te randen. Ook op den Deken te St. Pieter was het niet pluis. Hier werd eveneens iedereen zonder de allermiuste aanleiding verwond, hoogstwaarschijnhjk door de- zelde bende. Twee persoontjes, met twee zeer schilderachtige bijnamen, schijuen aan de mishaudeling niet vreemd te zijn. Het is te hopen, dat dit zoodje voor langen tijd wordt onschadelijk gemaakt, want de tijd der roof- ridders, die aan de tweesprongen der wegen lagen, zullen toch wel voorbij behooreu te zijn voor Maastricht. Een niet onaardig en niet alledaagsch voorval heeft Zondagavond plaats gehad. Een grenadier in Den Haag in garnizoen had door oponthoud van een aansluitenden trein te Amsterdam de aansluiting gemist van den laatsten trein van Amsterdam naar Rotterdam, dus geheel buiten zijn schuld. Te 12 uur 's nachts is hij uit Amsterdim naar Haarlem gekomen en daar hij in het bezit was van een geldig eendaagsch retourkaartje, wilde hij nog naar 's Gravenhage terug, daar hij geen verlof had en in de kazerne dien avond terug moest zijn. De spoorwegdirectie heeft hem toen nog naar Den Haag vervoerd met een afzonderlijken trein, be- staande uit de locomotief en een wagen, waarin hij de eenige reiziger was. Maandagmiddag werd te Zaamdam een vier- jarig kuaapje vermist. De politie welke gewaar- schuwd werd heefc op verscheidene plaatsen gedregd en deed onderwijl een onderzoek op ver- schillende kermissen, o. a. te Hilversum, waarheen de woonwagens van Zaandam waren vertrokken. Alles bleef tevergeefs. Doch Dinsdagmiddag werd het knaapje door twee agenten in de Spaarudammer- straat te Amsterdam aangetroffen, waaruit men afleidt, dat het toch ontvoerd is geworden. Te Wetteren, Overbeke, ging het zesjarige zoontje van zekeren Roelenbosch naar den zolder brandhout halen voor zijn moeder, toen het door een misstap door be zolderopeniog viel, en wel zoo ongelukkig, dat het met de kin terecht kwam op een haak in den muur, waar het bleef hangen. Slechts na tien minuten vreeselijk lijden, hoorden de huisgenoten de klachten van het kind en konden zij het arme schaap verlossen. De toestand van het knaapje schijnt maar weiuig hoop op redding te laten. Een afschuwelijk verhaal van beestachtige wreedheid doet in Breda de ronde. Een dame had een bond, die 12 jaren lang haar trouwe gezel was geweest, gegeven aau een der werklieden van de in aanbouw zijnde kliniek, omdat het dier oud en lnstig werd. De hond was in de kalkloods gebracht en daar vastgebonden, waar hij een der metselaars had gebeten. Als straf voor dat bijten hebben toen een zestal „mannen" het arme dier op ontzettende wijze mishandeld. Eerst hebben zij hem met stokken geslagen tot de hond als razend heen eD weer sprong, wat hem belet werd doordat zij hem twee pooten stuk sloegen. Daarca hebben zij het weerlooze dier kalk in de oogen geworpen, den blinden hond voor een kruiwagen gespannen en weer met dikke stokken geslagen. Om een einde te maken aan zijn lijden zou men het gemartelde beest verdrinken in den Wil- helminasiugel. De laffe wreedaards bonden het een touw om den hals en duwden den hond te water, 't Gelukte echter het dier om den wal te bereiken en in doodsangst krabbelde het daar- tegeu op. Maar de schaterlachend toeziende kerels nainen een bal, duwden die in den bek van den hond en stootten hem zoo af. Intusschen was de politie geroepen en een agent verscheen. De dierenbeulen echter werden tijdig gewaarschuwd en haalden den nog levenden hond weer naar den kant, borgen hem in een zak en verstopteu hem onder den vloer van de kalkloods. Doch een der jongere werklui wees den agent de plaats aan. Toen werd proces-verbaal opgemaakt tegen de bedrijvers van deze laaghartige daad en de hond meegenomen naar het politiebureau, waar het veel gepijnigde dier werd afgemaakt. Het N. v. d. D. meldt dat de bij den kerk- diefstal te Gemmenich gestolen buit door de po litie te Amsterdam is aangehouden. De beelden werden gisteren door een Eranscben koopman in antiquiteiten aan het Rijks-museum te koop aan geboden. Daar wist men echter reeds van den diefstal, zoodat de politie gewaarschuwd werd. Deze heeft de beelden in beslag genomen en de justitie te Luik hiervan in kennis gesteld. De Eranschman deelde mede, dat hij de beelden te Vaah had gekocht; hij maakte den indruk ge heel te goeder trouw te zijn en niet geweten te hebben dat zij van diefstal afkomstig waren. Te elfder are hebben een 40tal personen, vermoedelijk daarmede te kennen willende geven dat zij tot de grappenmakers gerekend willen worden, een candidaat ingediend voor de tusschen- tijdsche vacature in het vijfde district te Rotterdam ten gevolge van het binnentijdsche aftreden van Mr. E. E. van Raalte. Het is de heer B. B. Wilton, Sumatraweg 9, smid die dan ook door den burgemeester als gekozen is geproclameerd tot lid der Tweede Kamer. In het Roermoudsche veld onder Roermond had Dinsdagavond omstreeks 7 ure een bloedig drama plaats. Op den Gebroekerweg toen J. B. P., van zijn werk huiswaarts keerde, ontmoette hij zijuen halven broeder Jos. P. Eerstgenoemde deed aan laatst- genoemde den goeden avondgroet, deze laatste in plaats van dien groet te beantwoordeu, haalde een revolver te voorsehijn en loste een schot op den eerste, hetwelk echter zijn doel miste. Toen Jos. P., een tweede schot wilde lossen, sprong zijn broeder op hem toe, pakte zijne hand waarin hij den revolver vast had, en duwde hem vervolgens achterover op den grond. Alstoen ontstond tusschen hen een verwoede worsteling. Intnsschen kwam de 14jarige zoon van J. B. P., te hulp en slaagde met veel moeite er in den woesteling in bedwang te houden totdat de ont- boden marechaussees der brigade alhier aankw&men, hem arresteerden en naar hunne kazerne over- brachten. Jos. P., die bp de worsteling verschillende wouden aan 't hoofd had bekomen en beide oogen dik opgezwollen had, was onkenbaar, doordat zijn aangezicht met bloed en slijk was overdekt. Jos. P. werd daarna door broeders Camilianen per draagbaar naar hunne kliniek overgebracht, om daar te worden verbonden en verpleegd. Naar men verneemt zouden de geestvermogens van Jos. P. niet normaal zijn. Uit het te Tilburg door den commissaris van politie, den heer Caarls, ingestelde onder zoek in zake den aldaar gepleegden moord is het volgende gebleken Omstreeks twee unr in den nacht keerden zekere Jansen en zijne vrouw, in gezelschap van L. van den Broek, alien wonende in de Oranje- straat, luid zingende van de kermis huiswaarts. Bij het echtpaar Jansen woonde als kostgauger zekere Van de Pol, die reeds geruimen tijd met Van den Broek op gespannen voet leefden. Beiden onder invloed van sterkedrank, geraakten toen in twist waarbij v. d. P. een mes te voorsehijn haalde en het zijn tegenstander tot tweemaal toe in de rechterborst stak. Terstond werd de politie gewaarschuwd en gees- telijke en geneeskundige hulp ingeroepen. Deze laatste kon echter niet meer baten. Een kwartier later gaf de ongelukkige na veel bloedverlies den geest. Deuzelfden nacht werden het echtpaar J. en v. d. P. gearresteerd. In de woning van J. nam de politie een met bloed bevlekt knipmes in beslag. Om 66a uur kwam de justitie uit Breda tot het houden van de lijkschouwing in het Gasthuis. Daarbij bleek, dat twee ribben en de daarachter liggende long geheel waren doorstoken. Het onderzoek, dat inmiddels verder werd voort- gezet, heeft geleid tot het verinoeden, dat v. d. P. de dader is. Jansen en zijne vrouw zijn dan ook in den loop van den dag op vrije voeten gesteld. De vermoedelijke dader is 24 jaar en staat ongunstig bekend. Zijne moeder, die niet met hem samenwoonde, had hij voor eenige jaren bijna twee vingers afgesneden. Ook de verslagene, 22 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen stoud niet gunstig aangeschreven. Te Hemelum (Pr.) heeft een behoeftige weduwe een aardigen Koninginnedag gemaakt. De vrouw verjaart met onze Koningin, en nu had de feestcommissie aldaar aan eene der eerepoorten een bus doen plaatsen met het opschriftpDenk aau de jarige"(volgt de naam). Bij het openen van de bus bleek voor het oude vrouwtje een stevige penning bijeenverzameld. Te Rotterdam kreeg een 40jarige bootwerker op het schip waar hij werkte, een baal suiker, die uit een strop schoot, op het hoofdhij viel te water en verdronk. Het Handelsblad geeft het volgende verhaal van het spoorwegongeluk, Diusdag te Purmerend Trein Wo. 769, komende van Amsterdam, snoof tegen elf uur tot bij het station, moest een wisse! doorrijden, die in goeden staat stond. Plotse- ling hoe het kwam wist men gisteren nog niet vertoonde da locomotief neiging niet het rechte spoor te houden, doch rechtswaarts af te gaan, den wissel over. Of er iets haperde aan den wissel zelf Een onderzoek zal 't moeten uitmaken. Het spoor dat de wielen groefden op de rails zou 't doen verinoeden. De locomotief, de Xenios, liep de rails uit werkte zich diep in het zaud nog wel twee honderd meters verder, stootte tegen een locomotief van een rangeerenden vee-treiu op het spoor er naast. De rijtuigen achter de Xenios werden mee- gesleurd in de vaart van de locomotief. De ba- gagewagej viel over zij, den dijk links af, het post- rijtuig ging mee, gleed rechtstandig naar beneden. En vlak achter de locomotief droug zich op een wagen eerste en twee klasse gelukkig zonder passagiers en tegen dit rijtuig weer een tweede. Ze schoven als lucifersdoosjes in elkaar. Daar achter een rijtuig derde klasse, woelde zich iu het zaud, de rest bleef staan op de rails die ont- wricht waren, in slappe kronkels liepen. En toen dit gebeurd was eu de schrik iets bedaarde onder het personeel van het station, werd er dadelijk geholpen, geroepen om hulp, om doctoren. Er werd gezaagd en gehakt, in de eerste coupe's waar passagiers waren. En na meer dan een uur werkens werd het lijk gevonden van dea heer L. J. Groot, candidaat-arts te Utrecht, die pas gekomen was van Berlijn. In elkaar gedrukt tusschen de bauken werd hij weggehaald met borst- en beenbreuken, en vervoerd uaar het gasthuis. Zijn medereizigers, de heer Clarion, pas-benoemd ontvanger te Hoorn, die gisteren geinstalleerd moest worden en de echtgenoote waren gewond, hadden beenkneuzingen gekregen. Ook zij werden ver voerd naar het gasthuis. Hun toestand behoeft gelukkig geen bezorgdheid te wekken. En zoo was het ook met twee andere passagiers, die spoedig de plaats hunner inwoning konden bereiken, en met den postconducteur R. Koffmann, den hoofdconducteur Dillemeyer en den machinist Heye. De eerste medische hulp werd dadelijk aan het station verstrekt door de geneesheeren Jelgersma en Simons. Dadelijk waren ambtenaren van de directie uit Amsterdam gekomen, om den toestand op te nemen en de maatregelen te treffen tot herstel van de communicatie. Met sterke ploegen werd gewerkt om de laatste wagens weer in de rails te brengen. Zware ket- tingen haakten, locomotieven trokken en na her- haalde pogingen ging het eindelijk. Voorloopig werd de warboel van locomotief en de schots- en scheefstaaude wagens z66 gelaten. De passagiers van komende treinen uit Amsterdam moesten kort voor de ramp-plaats uitstappen, wandelen tot voorbij het station waar de trein naar Hoorn wachtte, en omgekeerd. Tientalleu Engelschen en Amerikanen knipten eD passant even hun camera's. Dat was meegenomen op de doorreis in het land van water-molens en typische kleederdrachten. Hulprails werden aangelegd. Je zag ze op- schieten, de stoere werkers, en heden zal het ver- keer gewoon doorgaan, voorzichtigjes aan, maar zonder overstappen. Geen desolater gezicht dan de resten van een locomotief Vooruit liggen de koperen lantaarns, gedrukt tot platte schijven. Het hout tusschen de buffers versplinterd, de buffers geknakt. De ijzeren loop- plank verwrongen, de wielen half gewoeld in het zand, ontwricht. lJzeren lappen hangen af, boven en beneden. Z66 is de woede van jagenden stoom ge- smoord in het mulle zand. Vertuimeld en ver wrongen, hopeloos vernield. En uit een pijpje puft nog wat stoom, heel zacht en heel langzaam. De doodsnikken van den krachtigen reus. En de wagens, de coupe's die in elkaar schoven Op den weg liggen splinters hout, behalve deuren, glas, ijzer, kussens rood en grijs, paarden- haar in dotten. De coupe's zijn vernield tot piekend hout, tot schervend glas. De banken hangen scheef tegen de deuren, die geen deuren meer zijn, maar scherven, niets dan scherven van hout glas en ijzer. VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5