A g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4734. Dinsdag 5 September 1905. 45" Jaargang. H.M. Koningin Wilhelmina, ABONNEMENT: Per drie ma&nden binuen Ter Neuzen f 1,Franco per postVcor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82^. Men abouueert zich bjj alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bnsh ouders. Inzending van advertentiSn v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADYEBTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor e]ken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry8 slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. By deze courant behoort een bijvoegsel. Feestviering ter gelegenheid van den 258ten jaardag van te Ter Neuzen, op Donderdag 31 Augustus 1905. 't Was Donderdag juist twee weken geleden, dat eene vergadering van belangstellenden werd gebouden, welke, ondanks bet bezwaar, dat slechts eeu korten tijd beschikbaar was voor de organisatie, besloot den 25sten jaardag van H. M. de Koningin ook alhier niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. In allerijl toog men aan 't werk en reeds spoedig bleek, dat men op voldoende mede- werking van corporaties en parfciculieren kon rekenen, waardoor ten slotte een flink programma kon worden geboden. 't Liep echter niet geheel van een leien dakje. Vooral de laatste dagen waren voor de commissie zorgvol. In de eerste plaats moest op een korten tijd veel worden verricht, doch daarbij kwam dat de natuur zich van zoo'n ongunstige zijde deed kennen, dat er, door de zware en aanhou- dende regeus, gevaar begon te bestaan dat bet een waterfeest zou worden. Regen is voor zoo'n feest, waarbp veel dingen in de open lucht worden gebracht die zelfs geen beetje vocht kunnen verdragen, een groot bezwaar, zonder nog te rekenen dat de feeststemming daardoor ook niet wordt verhoogd. Geen wonder dat er bij aanhoudenden lagen barometerstand stemmen opgiugen, die spraken van uitstel. Echterer leek wat verbetering te komen en toen de feestcommissie Woensdag- avond vergaderde om te beraadslagen wat men doen zou, werd besloten 't er maar op te wagen en het feest te laten doorgaan. Tegen uitstel werden dan ook verschiilende gegronde motieven aangevoerd. De uitslag van Donderdag heefc bewezen dat men goed gehandeld had. Wei was de lucht des morgens zwaar bewolkt en dreigend met regen, doch 't bleef droog, zoodat de verschiilende buurtcommissie's, die des nachts eerepoorten hadden opgericht en boompjes geplant, het er op waagden om ook de kleurige papieren versieringen aan te brengen, zoodat wat later in den morgen toen ook talrijke vlaggen werden uitgestoken, alles een vroo- lijken aanblik bood en de feeststemming er in kwam. Toen we in den morgen een tocht door de stad maakten, en het feest te half acht ure werd geopend met het statig gebeier der ktokken van den stadhuistoren en die der Ned. Herv kerk, was men op vele plaatsen nog ijverig in de weer, terwijl groepjes //kroonsters"overen weerin andere buur'ten een kijkje namen om bet werk van concurrenten te bekijken en na te gaau of men 't daar wel zoo mooi bad weten te maken als in de eigen buurt. lnderdaad, dat //kroonen", dat zich bier in de meeste gevallen, zoo ook nu weer, alhier voornamelijk bepaalt tot de volksbuurten, is al «en feestviering op zichzelf. Bij een of andere buur komen vooral de vertegenwoordigers van het zwakke geslacht bijeen om van kleurig papier allerhande zaken te maken die moeten dienen tot opsiering der gegroende poorten of sparreboompjes. Onder aangenamen kout, het zingen van een liedje en ook wel bet nuttigen van een of ander om den inwendigen menscb te versterken of de slaap uit de oogen te houden, is men tot iaat in den avond bezig. Aan den vooravond van het feest wordt om geen slapen gedacht. Dan komt de beurt aan het sterke geslacht om de palen, welke moeten dienen tot het daarstellen der eerepoorten, om- wonden met allerhande groen, dat men bier en daar heeft weten te verkrijgen, overeind te zetten. Met dit werk wordt het gewoonlijk laat. dan volgt nog wat slapen en met het eerste morgengloren vangt de arbeid opnieuw aan en nu zijn alle handen werkzaam voor aan- voeren en bevestigen der versierselen. Hiermee was men, zooals we reeds zeiden, hier en daar nog druk in de weer toen we des morgens een kijkje gingen nemen, waajvoor we den weg volgden die de stoet nemen zou. Op de Markt konden we waarnemen dat de laatste hand werd gelegd aan een voorwerp, 't welk velen met ons betreuren dat 't niet voortdurend onze Markt kan sieren, n. 1. eene muziektent. Vele kleine dorpjes in de omgeving kunnen daarop met voldoeuing wijzen, maar in Ter Neuzen moeten we ons behelpen met een muziektent voor een dag. Nu, met beperkte middelen moetende werken, is door de commissie gezorgd dat er een muziektent verrees, die 't bekijken waard was en ons Donderdag ons gemis deed vergeten. De opgaande stijlen omwonden met sparrengroen en de versiering met de provinciewapens en vlaggentropheen, gaven met de ballons voor de verlichcing a giorno een vroolijken aanblik. Het eerste deel van onzen tocht kon snel verloopen. Op de Heerengracht komende, was waar te nemen dat zoowel de in het kanaal gemeerde Nederlandsche binnenvaartuigen, als de verderop aan't spoor liggende buitenlandscbe zeeschepen, door vlaggentuoi hulde brachten aan Neerlands Koningin. In de Noordstraat waren enkele gevels en etalages van winkels smaakvol versierd, terwijl de beer A.Klaassen Jr. met een groofce transparent, bestemd om des avonds in vurige letters te doen lezen der Koningin zjjn hulde bracht en reclame maakte voor zijn zaak. De Nieuwstraat gepasseerd zijnde kwamen we aan de Westkolkstraat, die ter weerszijden met sparreboompjes was beplant en nabij het begin en aan het eind eerepoorten waren ge- plaatst met toepasselijke opschriften. In de dan volgende Grenulaan was geen groen te bespeuren dan dat der daar langs staande boomen, en het gras der dijken, maar toen we den hoek omsloegen en bij de Tholensstraat kwamen, keken we verrast, als 't ware verbij- sterd op. We hadden ons niet kunnen voor- stellen dat men op korten tijd nog zooveel zou bebben kunnen doen, ofschoon, vele handen maken licht werk en er waren daar menschen die 't kuvnen en ook toil/en, echte Oranjeklanten. Daar bij den ingang van de Tholensstraat, herinnerde 't ons bepaald aan de dagen van 't kroningsfeest. Een schoone breede poort was verrezen, met talrijke versieringen, die van kunstvaardigheid getuigden, tersvijl er onder andere opschriften ook de volgende rijmpjes te lezen waren Onzen weg voortzettende bleek dat de sparre boompjes niet waren gespaard, 't was of we door een bosch wandelden. Zoo kwamen we aan een tweede eerepoort, die niet minder onze belangstelling wekte om de mooie zaken die er aan- n inhingen, terwijl een dichter der bnurt aan zijn gemoed bad lucht gegeven met de volgende woorden N u volgde een deel der straat waar vlaggen- tooi de eenige versiering uitmaakte, doch een eind verder vroeg weer een versierde eerepoort onze aandacbt waarin de volgende dichterlijke ontboezeming was te lezen Voor we de Tholensstraat verlieten vergde een vierde eerepoort, met toepasselijke opschriften onze aandacht en kwamen we over bet Dijkje aan de Donze-Visserstraat. Daar was het ook bij het binnenkomen een wandeling in 't jeugdig groen, terwijl een net beschilderde eerepoort was geplaatst en een eind verder eene met groen riet omwonden en verder op de gewone wyze versierd. Vandaar zagen we dat er in de verte, aan 't andere eind der straat ook nog een poort te bezien was, die bleek op de gewone wijze versierd te zijn. Eer we daar kwamen werd onze aandacht getrokken door de nette gevelversiering van het lokaal van het Leger des Heils en een van een winkelhuis. Maar wat ons bij 't passeeren ook niet ontgaan was, was, dat er wat te kijken viel in de Verbindingsstraat. Daar togen we nu heen en konden daar bewonderen den ijver der bewoners van deze jeugdig# straat, die door hen geheel in een feestkleed was gestoken. Boompjes aan weers zijden een flinke mooie poort in 't midden en boven de straat lampions, die wat beloofden voor den avond. Toen kwamen we aan 't Nieuwediep. Daar hebben we bij andere feesten wel meer gezien. 't Begon eerst half in de straat met een eerepoort versierd als reeds meerderen ver- meld, waarin het volgende vers te lezen was ORANJE BOVEN. Verder gaande naar de zijde der Vlooswijk- straat stond er op den hoek een eerepoort, en waren van daar tot aan het eind der straat, waar nog een poort was geplaatst, boompjes geplant. In deze poort trok het opschrift //leve de Koningin" in sierlijk vervaardigde letters, onze aandacbt. De Lange Kerkstraat doorgaande stond daar tegenover de Smalsteeg eenzaam eeb eerepoort, pogingen om een algemeene straatversiering te verkrijgen, waren zonder resultaat gebleven. Alvorens de Axelscbe brug over te gaan, rest ons nog melding te maken van ten eerepoort, door de bewoners der Biokken geplant. Aan de andere zijde van 't kanaal, had men naar we al geboord hadden ook niet stil ge- zeten. In de De Feij ter straat, aan 't station was een eerepoort geplant, waar men kon lezen Voorts bleek door de bewoners vandeKerk- hoflaan een eerepoort geplant te zijn in de Kerkhoflaan, eene aan den Axelschen weg en eene in de Aehterstraat, op de gewone wijze versierd, en in welke men aehtervolgens onder- staande versjes vond Nog was een poortje geplaatst aan den in gang eener weide, nevens het ziekenhuis, waar we lazen Thans restte ons nog Java, waar versierde eerepoorten waren geplaut aan den ingang en in het midden der Kazernestraat, en ook een op den oprit naar de Rosegracht, alwaar er ook nog eene stond. In de Dr. Buijzestraat, waren, hoewel de stoet daar niet zou passeeren, de bewoners ook niet achtergebleven en hadden een mooie poort ge- maakt, waarin een groote Ghineescbe lantaarn zeer schoon uitkwam en ook in de Schoollaan was aan den ingang een flinke versierde poort geplaatst, waarin te lezen was Zooals uit vorenstaande blijkt, was er heel wat te zien, maar ook voor de ooren was gezorgd. Te half negen ure was de feestcommissie op de Markt bijeen en kwam het christelijk muziekgezelschap //Excelsior" ter p aatse, dat na het spelen van het//Wilhelmus van Nassouwe* op de estrade koraaimuziek uitvoerde, gevolgd door de Zangafaeeliag //Geduld Overwint" der z/Vereenigde Handwerkslieden" die verschiilende feestliederen zong. Deze vereenigingen kweten zich goed van huune taak en er was, ondanks bet vroege uur reeds een groot belangstellend publiek aanwezig. Te halt tien ure werd de uitvoering beeindigd. osussaa SEEZE1SSCHE COERAAT. (Bit bit*it veracbijnt Jlaandag-, Woentulag- en Vrijdagavond, altgezonderd op Veesfdagen, bij de Klrmft P. jr. VAS DE IAHDE te Ter Afeuen. Sigaren en tabak, van ouds reeds Hollands glorie, Bied ik ten verkoop aan in prima kwaliteit, En roep daarbij vandaag met alien lnid Victorie, Ter eer van WiJhelmien, de geliefde Majesteit. Wees begroet met jubeitonen, Wees gezegend, blijde dag! Komt ons heerlijk feest nu kronen, Geurend loover, zonne lach Grooten, kleinen, grijsheid, jeugd, Allen gloeit de borst van vreugd, Juichend strekken wij de handen. Heil U ruischt door Hollandsch tuin, Heil U jub'len strand en duin, Koningin, Koningin der Nederlanden Voer Uw schepter tal van jaren, Tooverstaf, die alien trekt, Rnst gebiedt in 't woen der baren, Frisscher leven, vreugde wekt. Groen, de olijftak van de Vre6, Welvaart deel haar sehatten meS. V'rijheid wone aan deze stranden Heil Uop der Nassau's troon Heil U! zeeg'ne God Uw kroon, Koningin, Koningin der Nederlanden Verheven ruischi het jubellied Op dezen blijden dag, Waarop ons volk zijn Koningin Nu blij begroeten mag. Een feestgetijO schoone dag van 25 jaar, Siert Hare Majesteit zoo fler Het loover in het haar. Spaar onze Koningin nog lang, En zegen Haar, o God Vermeerder Haar in hart en huis Een recht gelukkig lot. Ons hart ontgioeit bij be® en dank Voor 'tVorsteiijk gezin, En lost zich op in dezen kreet Lang leev' de Koningin o n Al is het van den armen stand, 'tis voor Vorstin en Vaderland, Nu 25 jaar gevierd, Daar niets ontbreekt, 't is al versierd. Deez' eerepoort is nu opgericht Voor Koningin, trouw en burgerplicht. Aan Koningin Wilhelmina! 't Blijft Oranje op Neferlands grond, Oud Oranje boven Leus van 't heilig trouw verbond, Die geen druk of lijdensstond, Ons vermocht te ontrooven. Wat verkeere, ons hart en mond Zingt Oranje boven. Klink /,Oranje"! als eeregroet Tot de veiste tijden 1 In den dag van tegenspoed, Waagde Oranje goed en bloed, Deelend in ons lijder. Zijn geduld en heldenmoed Deed den strijd volstrijden. HeilOranje met Nassouw 't Kroont nog Nefirlands dreven, 'tKroont nog 'toude Staatsgebouw, In de jonge en edele Vrouw, Ons van God gegeven Haar gewijd zij hart en trouw, Haar ons hart en leven. Ken Vorstin, op NeSrlands troon, Stoorioos blijde dagen. Aller liefde en trouw betoon, Make U zacht de last der Kroon, Reeds zoo jong gedi-agen. Oogst al 't heil, dat wij als loon, Biddend voor U vragen. Wij wonen in de Feijterstraat, Wij komen nu ook niet te laat, Om feest te vieren in de straat Voor onze Jonge Koningin, Die Vijf en twintig jaar geworden is. Wij wenschen haar veel heil en zegen En dat ze nog veel jaar mag leven, Tot blijdschap van ons land en volk. KON IN GINNELIED ter gelegenheid van Hr. Ms. 25,te gebooitefeest. Wilhelmina van Nassauwe, Heil U, op Uw zilveren feest, Daar w' U, in oprechte trouwe, Hulde bi&n met hart en geest. Eed'le Vrouwe Van Nassauwe Lied'ren ruischend naar uw troon, Melden al te zaam de liefde, Van Uw volk, voor uw kroon. Melden al te zaam de liefde Voor Wilhelmien, Onz' Koningin. Wilhelmina van Nassauwe, Bloem van NeSrland, Helland'a kind. Blijv' het vaderland getrouwe, Bij oost en west ook steeds bemind. Liefde en trouwe Eed'le Vrouwe I Zij be waken Uwen troon, Weren on heil van uw wegen, Brengen heil U onz' vorstin. Wei en onheil van uw wegen, Brengen heil. Onz' Koningin. Waai, o driekleur van Nassauwe! Hoog omhoog op 't zilvren feest. Teon uw rood en wit naast blauwe, Dat men feest viert, 66n van geest Vrede op aarde Blijv' uw streven, Koningin van Nederland En mijn zangen blijven roemen U, de steun van 't Vaderland. En mijn zangen blijven roemen U, de trots Van 't Vaderland. Heil aan de Koningin en Haar Gemaal Dat zij mag blijven een zegepraal Voor Neferlandsch staat en volk Dat is het ideaal van dsn werkmansstand, Die ook bemint Vorstin en Vaderland. Onze Wilhelmina leve Spaar, o God I Haar leven lang Dat Uw gunst Haar steeds omzweve, Dat Zij alier liefde ontvang.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 1