BIJVOEGSEL Ter Neuzsnsche Courant Zaterdag 2 September 1900. No. 4733. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 1 September 1905. Te Ter Neuzen wordt met 4 September opeDgesteld een interlocaal Rijkstelephooubureel voor het algemeen verkeer. De dienstaren zijn van 7.30 voormiddags tot 8.30 namiddags. (Greenwichtijd.) Op Zon- en Feestdagen is er geen dienst. De deurwaarder der directe belastingen F. Werps te Ter Neuzen is tegen Oct. in gelijke betr.-.kking te Katwijk benoemd. De Staatscourant bevat de gewijzigde statuten der vereeniging Vereenigde Handwerkslieden, al- hier. Met ingang van 16 September a. s. zijn benoemd tot kommies 3e klasse bij's Rijksbelastin- gen, met aanwijzing van Sas van Gent als huune tijdelijke standplaats J. J. Swemmelaar, gepaspor- teerd militair te's Hertogenbosch, en R. Koopman, tbans kommies te water 2C klasse te Wessem. Te Hulst ontspoorde Dinsdag de stoomtram, die des namiddags te ruim twee uren van het station aldaar uaar Walsoorden vertrekt, ter hoogte van den doorgang door de stadswallen, hoogst waarschijniijk doordien de rails door den over- vloedigen regen vol zand gespoeld waren. De locomotief vernielde de stoep van den heer Arnaut. Eerst tegen den avond gelukte het alles weer in 't reine te brengen. Het ongeval veroorzaakte groot ongerief aan de reizigers, die, evenals de post, per as moesten vervoerd worden. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Te IJzendijke is van nacht op twee plaatsen ingebroken. Door het stukmaken van een raam is uit het magazijn van den heer A. van de Sande een Dieuw rijwiel ontvreemd. - Yerleden week ondergingen twee oude dito's betzelfde lot. Bij den horlogemaker A. de Witte is eveneens beproefd in te breken, doch de bewoners werden door het gerucht. gewekt. Niets werd gemist. Hengsldijk, 1 September. Heden is onze nieuwe herder, de Z.Eerw. heer J. Daverveldt, definitief gearriveerd, na gepasseerden Maandag reeds in zijne nieuwe parochie een kijkje te hebben genomen. Tijdens de ziekte van den vorigen pastoor was de herderlijke bedienig waargenomen door een pater uit het klooster te Sluiskil. Stoppeldijk. De onderlinge varkensverzekering zal de bij haar geassureerde krulstaarten door den heer L. J. Colson, veearts te Terhole, doeu inenten tegen vlekziekte. Nu deze ziekte zich op verschillende plaatsen begint te vertoonen, hoopt men door dien voor- zorgsmaatregel van ,/de plaag" bevrijd te blijven. Boschkapelle. Welk leelijks men ook van de nieuwe drankwet moge zeggen, dit is toch zeker, dat zij ons heel wat oogelijker cafe's bezorgd, dan er tot heden vele zijn. In onze gemeente is in de laatste weken een bierhuis verbouwd en een nieuw gebouwd. Het front, wegens gemis aan breedte, is bijna geheel van glas, wat aan de gebouwen en de omgeving een heel wat levendiger uiterlijk geeft als bij de gewone wijze van bouwen. St. Jansteen. Niettegenstaande het zeer on- gunstige weer hadden de Wilhelmina-schietiDgen, die de societeit „8t. Jan" telken jare bij gelegen- heid van den verjaardag onzer Koningin uit- schrijft toch nog succes. 's Zondags namen 51, 'sMaandags aan de eerste schieting 16 en aan de tweede 44 schutters deel. De hoogvogels werden afgeschoten door de heeren P. Boon, Kem sekeJ. Bleijenbergh, St. Jansteen V. d'Hooghe, Stekene; A. de Buck, St. Jansteen; J. Fassaert, Terhole; A. Come, KemsekeJ. Buijsrogge, HontenissePh. Baart, KoewachtF. Stallaert, St. Jansteen; P. Schuerman, Kemseke; B. van Ylierberghe, Clinge en Th. Martens, Amsterdam. De medaille voor verst afgelegen werd gewonnen door Soranus te Amsterdam, terwijl die voor het grootste getal schutters eener zelfde gemeente en maatschappij niet werd uitgereikt. Deze werd ge wonnen door den heer V. d Hooghe te Stekene door het afschieten van den laatsten vogel op de laatste schieting. Bij de uitreiking der medailles werden de deel- nemers aan de wedstrijden door den heer Everaerd van wege de feestvierende vereeniging hartelijk toegesproken, waarop de heer Van Arenthals uit Amsterdam het antwoord niet schuldig bleef. Deze inviteerde alien op de schieting van zijne gilde in de volgende maand op de schietbaan in Amsterdam te geven. Ossenisse. Door de vele plassen zeker misleid, liepen des nachts twee paarden van den land- bouwer P. Hiel in een tamelijken diepen sloot, waar zij zich onmogelijk uit konden redden. Toen den volgeoden morgen het ongeval be- merkt werd, hadden niet minder dan 8 maunen nog veel moeite, wegens den doorweekten bodem, de rossen op het droge te brengen. Yooral met een er vau had men zeer veel moeite. Het was van de doorgestane koude zoo stijf geworden, dat het zich slechts zeer moeilijk bewegen kon. KIoOSterzaDde. In de vergadering van den Boerenbond werden 115 baltn superphosphaat voor den gezamelijken aankoop opgegeven. Tot spijt van het bestuur waren er ech'er geen leden, die genegen waren tot gezamenlijken aan koop van een dekhengst. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed eisteren uitspraak in de zaak van A. A. D. te Graauw, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf wegens het afleggen van een valschrn eed op de terechtzitting van de burgerlijke zitting van het kantongerecht te Hulst. Het hof vernietigde het vonnis van de recht bank en sprak beklaagde vrij. Negeu maanden gev. straf werden opgelegd aan den varensgezel F. D., wegens mishandeling in vereeniging, den len Juli 1902, te Zaamslag, van den marechaussee C. V. Z., in de rechtmatige. uitoefening zijner bediening. Uit Almelo meldt men Een landbouwer uit Bornebroek kwam Dinsdag met paard en kar, waarin zijn vrouw en kind zaten, bij H. te Zenderen. Terwijl de koetsier een oogenblik afwezig was, ging het paard met de kar op hoi, geraakte tegen een boom, waar- door de vrouw bekneld geraakte en onmiddellijk overleed. Men schrijft Ds. V., te Rottevalle, maakt zijne godsdienst- oefeningen zooveel raogelijk aantrekkelijk. Voerde hij vroeger debating-avondjes in, waar over zijn preek gediscussieerd werd, nu heeft mej. Arntzenius, uit Den Haag, tijdens een godsdieDStoefening op zijn verzoek eenige liedjes gezongen. De kerk was stampvol. Uit Baarn meldt men De koetsier van den heer Nienhuys alhier heeft twee schoten gelost op een dienstbode en daarna op zichzelf. Beiden zijn ernstig gewond. De koetsier is naar het ziekenhuis te Utrecht gebracht. Terwijl de 87jarige Bougien Mulder te Termunten (Gr.) Maandag alleen thuis was en water wilde krijgen uit een vat, had zij het onge- luk daarbij het evenwicht te verliezen en er voorover in te valleD, met het gevolg, dat toen hulp kwam opdagen, de levensgeesten reeds ge- weken waren. Te Catteubroek, bij Montfoort, zijn de meid, de knecht en een der kinderen van den veehouder De Y. ernstig ongesteld geworden ten gevolge van het eten van appelmoes, die in een koperen pan was toebereid. Te Stadspolder (Gron.) had Zaterdagmiddag aan de boerderij van de wed. Kleffens een ernstig ongeval plaats. Men was daar bezig met dorschen met de dorschmachine. De machinist, Lindemulder, die de machine bediende, had het ongeluk met zijn recbterbeen in de dorschmachine te komen, op de plaats waar het koren in de machine wordt gedaan. Het been werd den man bijna geheel afgesneden. De eerste geneeskundige hulp werd verleend door Dr. Schonfeld van Ulrum, die dade- lijke opname in het ziekenhuis te Groniugen noodig achtte. In het ziekenhuis is het rechter- been geamputeerd. Deze operatie heeft echter niet mogen baten. De ongelukkige is gisterenmorgen aan de bekomen verwondingen overledeu. Te Zaandam hebben twee Amsterdamsche //dames" kermis gehouden Zij ontmoeten weldra een paar maunelijke jongelni, die haar een ge- zelligen avond bereidden. Toen de laatste trein zou vertrekken, werden zij heel galant naar den trein gebracht, waar nog een teeder afscheid werd genomen. Toen de /dames" evenwel in den trein zaten, miste een harer een gouden horloge, zoodat zij bij slot van rekening toch nog duur #uit" geweest waren. Nog werd bij de politie aangifte gedaan van het vermissen van een zak met f 175. De politie heeft de daders in handen. Een beambte der Rotterdamsche tram, F. Sijll, vond Woensdag op straat twee bankbiljetten van 60 en twee van 40. Hij bracht ze bij de politie. Later bleek dat ze verloren waren door den schoenmaker K. B., in de Dirksmitstraat, die den eerlijken vinder 10 belooning gaf. In de gemeente Winsum (Fr.) worden de pastoriebewoners lastig gevallen door een troep bunzings, die onder de vloeren en op het dak der pastorie zich genesteld hebben. Men heeft reeds vastgesteid dat er drie ver schillende nesten zijn rnaar aangezien de oude dieren moeilijk zijn te vangen, heeft men tot nog toe door middel van sprenkels slechts enkele jonge diertjes kunnen bemachtigen. Men zal nu zijn toevlucht tot vergiftiging moeten nemen, aangezien de gausche omtrek voor kippen, eenden en ander gevogelte onveilig wordt gemaakt. Uit Lonneker meldt men: De 47jarige ongehuwde vrouw Y. geraakte Dinsdag in een sloot bij haar woning en verdronk. Genickstarre in Overijssel. Naar de //Zw. Ct." vernam is de vorige week te Eosched£ een geval van meningitus cerebros pinal]^ epidemica (Genickstarre) voorgekomen. Uit het onderzoek van het lumbaalvocht, iDgesteld aan het pathologisch instituut van prof. Spronck te Utrecht, is gebleken dat de Weichselbaumsche coccus aanwezig is en men dus voor een werkelijk geval van deze ziekte staat. Het kind, dat er door was aangetast, is over- leden. Maandagavond half 7 kwam bij Welten (Limb.) in een weiland een luchtballon neer, waarin een persoon zat. Daar de mand was vast- geraakt in puntdraad, sloeg de ballon heen en weer, zoodat de reiziger er niet uit kon. Hij schreeuwde om hulp. Men hielp den luchtreizi- ger uit zijn benarden toestand. Uit Hazerswoude wordt aan het Leidsch Dagbl. gemeld De brigadier-rijksveldwachter J. C. van Dijk is, op zijn fiets de brug van den heer A. Brobbel Dorsman afkomende, door de duisternis misleid, in het water gereden en verdronken. Even te voren was hij bij een; landbouwer geweest, die hem nog geraden had even te wachten totdat de bui v.orbij was, maar hij antwoordde, dat hij te vier uur weer op surveillance moest, zoodat hij maar naar huis ging. Een zoon van een dichtbij wonenden boer was in de onmiddellijke nabijheid, toen het ongeval ge- beurde, maar voordat hij lantaarns en maleriaal had gehaald, was de veldwachter bezweken. De ongelukkige, die om zijn rechtschapenheid en trouwe plichtsbetrachting bij iedereen maar vooral bij zijn superieuren geacht was laat een weduwe met zes kinderen achter. Te Scharendijke (Z.) geraakte een voor een geladen mestwagen gespannen span paarden op hoi. Yrouw L. de J., die op zij van den weg liep, werd aangereden, viel en kreeg de wielen over het lichaam. Uit eene geneeskundig onderzoek bleek, dat haar ruggegraat gebroken was en de iuweudige kneuzingen van dien aard waren, dat haar toestand hopeloos is. Onder 't opschrift #De volksgezondheid in gevaar" schrijft het Leidsch Dagblad Zaterdagmorgen werden op de markt te Leiden te koop aangeboden room(?)soezen, nog wel met een suikerachtig poeder overstrooit, tegen tien voor een dubbeltje. De zakjes gingen als eieren uit de mand uit des koopmans handen over in die der koopers, meest kleine luyden, mannen, vrouwen en kinderen. Roomsoezen op behoorlijke wijze bereid, kosten in een soliden banketwinkel 5 a 6 cent per stuk en deze prijs is te verklaren, als men op de grondstoffen letroom, eieren, suiker en bloem. Wat hier aangeboden wordt is natuurlijk een surrogaat. Maar welke grondstoffen zijn er voor gebruikt Dat is de ernstige, zeer ernstige vraag. De dingen zijn bereids uit Rotterdam naar Leiden aangevoerd, de koopman moet marktgeld betalen een daggeld verdienen enz, en dat moet alles nog af van de tien cents, die per zak wordt ontvangen. Wanneer men dit bedenkt, vraagt men zich angstig af of door het in consumtie brengen van zulke waar de volksgezondheid niet ernstig wordt bedreigd. Wij kunnen verzekeren, dat er in honderden gezinnen in Leiden en daar buiten nu en morgen deze soezen zullen worden verorberd. Iemand, die er nu al van gebruikt had, deelde ons mede, dat hij en zijn gezin er reeds in lichte mate onwel van waren geworden. Had de stedelijke keuringsdienst van eet- en drinkwaren er de hand niet op kunnen leggen, en, voor de verkoop toegelaten werd, deze waar hebben onderzocht Sedert eenigen tijd heerschte oneenigheid in het huis der ecbtgenooten V. die te Lebbeke herberg houden. Vrijdag ontstond weer twist over een nietigheid tusschen man en vrouw, deze laatste geholpen door eenige familieleden. De echtgenoot bekwam niet minder dan zeven messteken en zijn toestand is hopeloos. Al wat zich in de herberg bevond, is verbnjzeld. Een langdurige vrijerij. Te Constanz is dezer dagen een paar getrouwd, na een verloving van 45 jaar. Hij was 21, zij 20 jaar toen zij verloofd werden. De jonkman vertrok naar Amerika en legde de gelofte af, niet terug te komen v6<5r hij een ver- mogen van 500,000 fr. zou hebben verworren. Zijn meisje beloofde op hem te wachten, en zij hield woord. De twee geliefdeu wisselden ruim 8000 brieven in dien tijd en 50 portretten en door die por- tretten konden zij elkaar herkennen, toen hij te Constanz kwam om zijn meisje te halen. De bejaarde jongehuwden vertrekken eerstdaags naar Chicago, waar de man een belangrijke handelszaak heeft. Uit Zwitserland komen tegenwoordig allerlei eigenaardige huweljjksberichten. Te Bierendrecht werd op de kermis iemand uit een gehucht in de buurt overvallen en bijna het hoofd van de romp gesneden. De dader is waatschijnlijk iemand uit een ander ffvijandig" ge hucht. Te Peckelsheim, in Westfalen, woedde Dinsdag een hevige brand. Des middags waren feeds meer dan honderd gebouwen in de asch gelegd, onder welke het postkantoor, vier boer- derijen en een groot graanpakhuis. Een verdronkene, verleden week uit de 'Samber opgevischt, te Montignies, werd door eene vrouw herkend als zijnde haar echtgenoot, Serafiec Demersman, mijnwerker, van Peron- champs. Sedert lang leefden de twee echtge- nooten gescheiden van elkander. De begrafenis had plaats en aangifte van het sterfgeval werd gedaan in den burgerlijken stand. Maandag- morgen ontving vrouw Demersman het onver- wacht bezoek van haren man den ware. Een zekere gelijkheid had haar bij de her- kenning bedrogen. Beide echtgenooten vielen in elkanders armen en een verzoening had plaats tusschen den levenden doode en zijne vrouw. Onder wettelijk opzicht, blijft de man dood en de vrouw weduwe, totdat de akte van overlyden zal veranderd wezen. Intusschen wonen man en vrouw samen en betoonen zij elkander hunne beste gevoelens. (VI. Gazet). Dr. Dowie, de zich noemende moderne profeet Elia, heeft een even evenvoudig als ver- nuftig middel uitgedacht, om de ontvolking, waarmee zijn Nieuw-Sion bedreigd wordt, tegen te gaan. Hij heeft bevel gegeven, dat allc gr- zinnen, die de door bem in Amerika gestichte stad bewonen, elk jaar een jonggeborene ten doop moeten houden. Hij heeft nog niet bepaald, welke straf er op de overtreding van dit bevel staat. No daar heeft hij nog een iaar tijd mede. Van overal komen berichten over stortregens, trouwens we weten er zelf ook van mee te praten. In Ierland heeft het van Donderdagavond negen uur tot Ziterdagochtend vijf uur, aan een stuk door, gegoten. Er was toen vier Engelsche duim regen gevallen. In het lage gedeelte van Dublin traden de Dodder en L'ffery buiten hun oevers en verjoeg het water de menschen uit de benedeu- verdiepingen. De bad plaats Bray liep ook voor een gedeelte onder en de menschen moesten daar in allerijl uit hun huizen in roeibootjes vluchten. In het lage gedeelte van het dorp stond tien voet water. De oogst heeft veel geleden. Ook in Engeland is het boos weer geweest. In de Douglas- baai konden de stoombooten Zater dag ten gevolge van een oosterstorm den wal haast niet bereiken. Op vele plaatsen zijn over- stroomingen geweest. In Zwitserland zijn steden en wegeu door het water van bergstroomen geteisterd. De diligences moesten hun dienst staken, omdat er op vele plaatsen grondverschuivingen enz. waren geweest en gaten in de wegen waren geslagen. Te Vichy heeft de Sjah Zaterdag in groote onrust verkeerd. Hij ging naar zijn slaapkamer en bracht, met zijne imans om zich heen geschaard, die met hun lijven het weerlicht voor de oogen van den vorst moesten verbergen, den ganschen dag al biddende door, in plaats van de wedrennen te bezoeken, zooals zijn plan was geweest. In de rue du Temple te Parijs in het magazijn van een juwelier ingebroken en voor ongeveer 150,000 frs. aan kleinodien gestolen. De huisbe- waarder, die de verdieping 's nachts bewaakt, is verworgd gevonden. Hij heette, volgens de Parijsche bladen, Florimondus Desiderius Gustavus Valla en was den 28sten Februari 1837 te Bergen-op- Zoom geboren als zoon van Rene Valla en Maria Jacobs. Valla was als jougen van dertien jaar te Parijs aangekomen en toen in dienst gegaau bq den voorgauger van den bestolen juwelier. ZEETIJ DINGEN. Van 30 tot en met 31 Aug. 1 Van 80 tot en met 31 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 82 binnenvaartuigen op- en 32 afgeschutdoor de Westsl. 13 op- en 7 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 2 Sept. 8.28 8.49 Zondag 3 u 4.11 4.82 Maandag 4 4.55 5.16 Dinsdag 5 5.41 6.7 Woensdag 6 6.36 7.7 Donderdag 7 7.44 8.22 Vrjjdag 8 9.6 9.61 VAN DE VAN Datum VLAG. NAAM. MS. Van en naar. Lading. Voor Ter leuien 1 30 Eng. a.s. Ann Webster 2211 iLonden stakg. 31 idem Tana 3807 [FrederiKsh. hout Van Ter Neuzen1 30 Eng. 8.9. River Lagan 2272 Londen stukg Voor Gent 1 30 Noor. 8 8. Trost 1563 jArendal papierpap Belg. s.8. Roi des Beiges 611 Ostende ledig Noor. 8 8. Hildnr 2745 Libau boot 31 Ned. 8.8. Jenny 5007 Repola idem Eng. s.8. Wark worth 1862 New-CastU stukg. idem Truro 8366 Hnll idem Noor. s.s. Leif 3355 Kotka hout Eng. 9.8. Ouse 2158 Goole stukg. Deen. s.s. Rosenborg 4211 Riga hout Van Gent 1 30 Eng. s.s. Emden 2226 Goole stukg. 81 idem Sea Hound 3085 London idem Deen. 9.8. Amalienborg 3803 Bleyth ledig Eng. s.s. liarelda 3645 Liverpool stukg. V r V H n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 5