Telegrafische berichten. Laatste Berichten. Gemengde berichten. Kamp Kijk in de Pot. Handelsberichten. 's Gravenhage, 30 Aug. Bij Koniuklijk be- sluit is benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde, de heer J. Gerritsen, burgemeester van Breskens en begiftigd met de Eere-medaille in zilver, de heer J. Loekemeijer, sluismeester te Ter Neuzen. o hun mandaat bedanken en deze op en komende zetels met medewerkingvan Uwe vereeniging en die der Roomsch- Katholieken worden ingenomen door twee onzerzijds aan te wijzen anti- revolutionairen b ook voor het vervolg elke party in den Raad vertegenwoordigd blijve naar evenredigheid van het aantal harer aanhangers. De wijze, waarop dit laatste geconstateerd zal worden, kan nader worden besproken. 2e U bebaive dit antwoord op uw schryven, ook de overwegingen te melden, die tot bet antwoord hebben geleid. en 3e voor een en ander plaatsing te ver- zoeken in //Luctor et Emergo" en in de Ter Neuzenscbe Courant. Voldoende aan de ons door de vereeniging gegeven opdracht, hebben wij by deze de eer U bet bovenstaande als antwoord op Uw geeerd sehryven van 23 dezer aan te bieden. Ten zeerste hopen wij, dat Uwe vereeniging ernstige pogingen zal willen aanwenden, om het ons mogelyk te maken mede te werken aan de verkiezing van een Roomsch-Katholiek lid van den Raad. Gaarne zullen wij te zijner tijd vernemen, of Uwe vereeniging hiertoe bereid is en zoo ja, wat de uitslag van die pogingen is geweest. Met de betuiging onzer bijzondere hoogach- ting hebben wij de eer te zijn, Het Bestuur der anti-revolutionaire kiesvereeniging //Nederland en Oranje" te Ter Neuzen, H. Koelmans, Yoorzitter. J. Spiering, Secretaris. Koewacht. Na met het smokkelen van vee niets meer te verdienen is, beginnen enkele personen weer hun geluk te beproeven met het smokkelen van sigaren. Alle winkeliers hebben steeds een grooten voorraad goedkoope sigaren, van 8 tot 9 gulden per duizend, die door de smokkelaars worden opgekocht, over de grenzen gebracht en in de Belgische dorpen als //fijue, Hollandsche sigaren" voor 5 a 6 francs per honderd worden verkocht. Dit smokkelen gaat met minder gevaren gepaard dan dat van vee en geschiedt vaak op klaarlichten dag. De smokkelaars schijnen echter met veel overleg te werk te gaan want zelden hoort men van aanhoudingen. Toch hadden er dezer dagen op de Krnisstraat, een gehucht tusschen deze ge- meeute en Moerbeke gelegen, een paar outmoetingen plaats. De douaniers Termonia en Thomas hielden eeri smokkelaar aan, die 300 sigaren bij zich had, terwijl eerstgenoemde een anderen smokkelaar, die nog wel per rijwiel was, zoodanig in 't nauw bracht, dat hij ziju rijwiel moest achterlaten om in een bosch een schuilplaats te zoeken. Het rijwiel werd in beslag genomen doch de smokkelaar u was gaan vliegen". Tot ondprwijzer aan de openbare school te Oploo (prov. Noord-Brabant) is met ingang van 1 September benoemd de heer C. A. de Theije, alhier. Hontenisse. Door Z. D. H. den bischop van Breda is als kapelaan van de R. K. Kerk te Groe- nendijk benoemd de Eerw. heer Vekemaus en tot kapelaan te Lamswaarde onder deze gemeente de Eerw. heer V. Kuijpers, beiden priesters aan het Semenarie. De Eerw. heer A. Buijsrogge, zoon van den heer Jac. Buijsrogge alhier, is be noemd tot kapelaan te Zeeuw-Clinge, terwijl de andere zoon van den heer Jac. Buijsrogge, de Eerw. heer Th. Buijsrogge, vroeger kapelaan te St. Jansteen, thans te Groot-Zupdert, is benoemd tot kapelaan te Oosterhout. Tot Pastoor te Hengstdijk is benoemd de Eerw. heer J. Daverveldt, thans pastoor te Putte. Stoppeldijk. Naar wij met zekerheid hebben vernomen zijn de plannen voor de restauratie onzer kerk gereed en zullen de omvangrijke werken binnen kort beginnen. Hengstdijk. In den tuin van het hoofd der School staat een appelboom, waaraan volwassen vruchten hangen, en die tevens voor de tweeden keer met bloesems is bedekt, een geval dat zeker uiterst zeldzaam voorkomt. IJzendijke, 26 Aug. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het maken van 3205 M1. lengte keibestrating in den Clarapolder. Ra ining 26855. Hiervoor hadden ingeschreven C. d. Wilde, Kattendyke, 27750A. Faudraine, Goes, 27750 Woittiez, Breskens, 27745 Heil v. d. Sande, Breskens, 27745 Gliebert, Somer- gem, f 27557 J. B. Kocb, Hansweert f 26895 Exter v. d. Brink, 27731; Maes, Biervliet, f 26695 A. v. Male, Schoondijke, 25687 Key, Bergen op Zoom, 26000Burck, Breskens, 26308 J. d. Bree, Ter Neuzen, 26220; O. d. Smidt, Breskens, 26350; J. v. Drongelen, Hoek, f 26396 Balken- steijn, Ter Neuzen, 26470 Ruisscher, Bier vliet, f 25966 1. Dauw, Zierikzee, 25519 W. Dekker, Yeere, f 25640 A. d. Wael, Lamswaarde, 25570P. v. d. Hooft, Ter Neuzen, 25940 K. d. Yos, Ter Neuzen, 25750 Meirlaen, Gent, f 24900 Kloprogge, Gent, 24767 Cambeen, Hontenisse, 25650 A. Tholens. Ter Neuzen, 24740 J. Jansen, Ter Neuzen, f 24000 Willems, Selzaete, f 24529 Joh. de Jonge, Middelburg f 27466. Zoodat het minst werd ingeschreven door Jac. Jansen te Ter Neuzen. Na opening der biljetten deelde den Dijkgraaf aan gegadigden mede, dat de be- steding vernietigd was. Middelburg, 30 Aug. Heden had alhier aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur de aanbe steding plaats van Het maken en hangen van een paar ijzereu ebdeuren voor de Westschutsluis te Ter Neuzen. (Raming 9350). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren G. J. Balkenslein, te Ter Neuzen, voor y 7865 Ensiuk Co., te HiUersum, voor 7952 A. Tholens Dz., te Ter Neuzen, voor f 7946 Hillen Co., te Utrecht, voor f 8649 en Spoor, Wijn- voord Co., te 's Gravenhage voor f 8970. 30 Augustus '05. Woensdagmorgen en nog steeds regen, niets dan regen. Toen de troep Maandagmorgen onder de vroo- lijkste tonen der muziek de stad binnentrok, regende htt, afwisselend voor een oogenblik droogte, doch dan weer hevige windvlagen die een ieder die het waagde zijn hoofd uit het linnen dakje te steken, den regen in het aangezicht joeg. Om het spel geheel en al te volmaken, brak's avouds een hevige donderbui los, die tot laat aanhield. Memg tentbewoner lag met een bangen blik het oogenblik af te wachten, waarop de wind zonder mededoogen, het brooze huisje op hun hoofden zou neerstorten. Gelukkig bleven ze alien overeind, want het is werkelijk geen baantje om in regen en wind een omvergewaaid huis weer overeind te krijgen. Met een verlangenden blik wordt er elk oogenblik uitgekeken naar de rook van de //fabrieken", zoolaug deze naar de stad drijft, is er hoegenaamd geen beter weer te wacbten. Eerst da:i wanneer we den heerlijken geur der fabrieken opsnuiven, dan kunnen we zeggen, dat ons beter weer wacht. Siechts even, een enkel oogenblik brak de zon gisterenmiddag door het wolkfloers been, om echter dadelijk daarop weer weg te kruipen en de regen weer met stroomen te doen neerplassen. Uiteraard valt er dus weinig nieuws uit het kamp mede te deelen. Een ieder verveelt zich want de vastgestelde oefeningen ziju tot heden nog niet kunnen doorgaan en zoo'n geheelen dag in de tent sjouwen is op den duur erg vervelend. Wat als een groot geluk mag beschouwd worden is, dat de gezondheidstoestand tot op heden goed is te noemen. Het eten en de ligging laat ook niets te wenschen over. Men weet nu eenmaal dat we het niet kunnen hebben, zooals thuis bij moeders pappot. Men moet de kok en zijn trawan- ten bewonderen dat ze het met dit weer nog zoo kunnen gedaan krijgeu. Een volgende keer meer, na den jaardag van H. M. onze geeerbiedigde Koningin, want 's middags hebben er voor onze soldaatjes allerlei feestelijkheden plaats. Zoo juist begiut het wat door te lichten. Zou de vriendelijke zon zich over de arme teutbewo- ner8 willen ontfermen Portsmouth (V. S.), 29 Augustus. Een ofhcieel bulletijn deelt mede, dat de conference tot volledige overstemming is gekomen en besloten heeft te begin nen met het opstellen van een vredesverdrag. Portsmouth (V. S.), 29 Augustus. Japan heeft in bijna alle nog hangende kwesties toegegeven. Het heeft Ruslands laatste mededeeling, dat er geea schadevergoeding zal wezen en de verdeeling van Sachalin zonder betaling of teruggave van geld zal geschieden, aangenomen. Japan heeft ook toegegeven in de kwesties van de geinterneerde oorlogsschepen en de beperking van Ruslands zee- macht in het Verre Oosten. Maandag werd in het Badhotel te Vlissingen door de Maatschappij tot Exploitatie van gronden aldaar bij opbod te koop aaugeboden het Grand Hotel (Badhotel), thans in voile exploitatie met zijn meubelen en verderen inventaris, alsmede het aanhoorend terrein, ter gezamenliike oppervlakte van 7700 M3. Hoogste bieder was de heer J. G. Meyer, voor J 31,000. Maandag 4 September heeft de afmijning plaats. De arbeider J. van der Stelt Mz., werkuaan op 't eiland Rozenburg, is door den bJiksem getroffen. Hijzelf vertelde hieromtrent Gewekt door hevige donderslagen, zat hij met nog twee arbeiders, ieder op ziju efenskist in een keet. Opeens werden de mannen van hun zitplaats geslingerd, en lagen ze bewusteloos. Eerst kwa- men de andere twee bij, en wat later ook Van der Stelt. Toen bleek dat deze door den bliksem was getroffen. De bliksem, vermoedelijk bij zijn liukerschouder onder zijn kleeren geschoten, sloeg langs den arm, stukkeu vleesch wegnemend en ging ook van den hals langs de geheele zijde, een spoor van eenige centimeters rood en blauw op de huid achterlatende tot aan den voet, en hier en daar boveudien nog wonden veroorzakende. 't Is een wonder dat de man nog leeft. Donderdagavond is op de boerderij van de Landkolonie van het Leger des Heils een hevige brand uitgebroken, waardoor vier ge- vulde hooi- en korenbergen een prooi der vlammen geworden zijn. Met veel moeite slaagde de brandweer van Lunteren en van Renswoude er in, de nabijliggende boerderij de Groote Batelaar, te behouden. Het vermoeden van brandsticbting, dat terstond gerezen was, is later bevestigd. De politie te Lunteren heeft namelijk in hechtenis genomen een oud-verpleegde der Landkolonie. genaamd De Groot, die na een streng verhoor bekende een der bergen in brand gestoken te hebben. Ongeveer 14 dagen geleden is de dader, na 10 jaar bij het Leger des Heils een gastvrij onder- dak te hebben gevonden, wegens voortdurende dronkenschap ontslagen. Volgens eigen beken- tenis heeft hij nu uit wraak hierover den brand gesticht. Om meer moed te hebben, had hij zich vooraf bedronken. De schade, gedeeltelijk door ve/zekering gedekt, wordt op 4000 ge- schat. Ook de trouwe waakhond is in de vlammen omgekomen. De dader is gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Men meldt uit Hengelo Hedenochlend zag de machinist van den eersteu trein van hier naar Borne, nabij deze plaats een man op de liju liggen. Men vond het lijk van een ond man, dat later bleek van den Jandbouwer G. te zijn. Zondagavoud is hij waarschijulijk door den laatsten trein van hier naar Almelo overreden. Zaterdagmiddag wilde in Den Haag eene dame op het Bezuidenhout bij de v. d. Boschstraat in de tram gaan, doch er was geen plaats. Een heer verliet de tram, bood zijn zitplaats aan de dame en ging zelf achterop staan. Wellicht door het overstappeu, is zijn brandende sigaar gevallen in de parasol dier dame. Aan den Schenkweg moest de tram lang wachten, omdat een wagen op de rails stond. Door den wind en den tocht aan den Schenkweg schijnt 't smeulende vuur in de parasol te. zijn ontvlamd. Opeens riepen eenige stemmen Dame, uw parasol brandtEen groote vlain vertoonde zich en het wegwerpeu van de parasol buiteu de tram was het werk van een oogenblik. De conducteur nam de brandende parasol en wierp die bij het politiebureau in 't water. De dames sloegen zich tegen de rokken om vonken te verwijderen en gelukkig dat dit goed gedaan werd, want toen de dame de train verliet, was een groot gat in de japon gebraud. Ware het niet bijtijds gedoofd, dan haddedunne zomerjapon spoedig geheel in brand gestaau wat zeer ongelukkige gevolgen had kunnen hebben. Door de straten van Louisville in Ohio trok dezer dagen een processie van methodisten. John Fowlers, die, met de handen in zijn zakken, op den hoek van een straat er naar stond te kijken, maakte er eenige grappen over, tegen zijn vriendeu, die bij hem stonden. Reverend Bowman, die aan het hoofd der processie liep, hoorde dit, en hij zei niets anders dan „Gespuis //Wat!" riep John Fowlers. En reverend Bowman herhaalde //vlegelachtig gespuis I" toen trok hij met zijn processie verder. Maar John Fowlers kon zich niet laten beleedi- gen, en opgehitst door zijn vrienden liep hij reverend Bowman na en daagde hem uit. Tot groote verbazing van John Fowlers en van ziju twee vrienden, Fred. Stautons en Dufl Klaires, nam reverend Bowman de uitdaging aan. Dus had men bem de keuze der wapens te laten en wat koos bij Een mand rotte eiereu, en op vijftien pas afstand. John Fowlers kon niet achteruit krabbelen en zoo moest dus bet duel plaats bebben. Het eerste ei was voor reverend Bowman, en met kalme hand geworpen, kwam het terecbt op John Fowlers linkeroog, zoodat de struif hem over zijn wang droop. Hy wilde vloeken, maar zijn vloek kon er niet uit, want kletsj daar keilde de reverend John Fowlers al een tweede ei net in den mond. John, woedend, begint nu ook te gooien, maar met het eene ei op zijn oog, en zijn mond verstopt, is hij zijn kalmte kwijt en zijn eieren vliegen langs Reverend Bowman heen, maar raken hem niet. Intusschen kogelt deze laatste door. Pangdaar raakt bem een ei midden tegen het voorhoofd, een ander raakt zijn oor, zijn wangen, zijn neus, en voordat weer een er zijn mond kon verstoppen schreeuwt John Fowlers//GenoegGenoegen hij laat zijn mand met eieren staan en poetst de plaat. John Fowlers zal nooit een methodist meer tot een duel uitdagen. Den Sen September treedt in Denemarken een wet in werking, die voor zekere misdrijven de geeseling weer instelt. Het is een proefneming. De wet blijft voorloopig siechts zes jaar van kracht, en jaarlijks moet er aan de Kamers verslag worden gedaan van de toepassing en uitwerking van de wet. Deze geeselstraf is ingevoerd om de mis drijven van geweldpleging van den sterkere op den zwakkere tegen te gaan. Met boete en een korte gevangenisstraf, vond de meerderheid, kwam men niet verder. De tegenpartij bracht daar wel tegen in, dat de lijfstraffen de rnwheid bij die ze treffen verergeren, met name bij volwasseuen maar men wil er de proef mee nemen. Vooral de vrouwen hebben op strenger straffen aange- drongen, wijl zoo dikwijls vrouwen bet slachtoffer ziju van aanranding en misbandeling. De wet bepaalt dat geweld op niets kwaad doende personen gepleegd en letsel veroorzakende, niet meer met geld boete, maar met gevangenisstraf en dwangarbeid wordt gestraft. Is het letsel van ernstigen aard, zoo dat het slachtoffer bedlegerig of ongeschikt voor zijn werk wordt, dan komt er geeselstraf met den stok of de knoet bij, tot ten hoogste 27 slagen. Met den knoet alleen, wan neer de schuldige in de laatste vijf jaar al wegens eenzelfde misdrijf gestraft is. De slagen worden op het zitvlak toegebracht.bij de stokstraf met het hemd als eenige bedekkiDg, bij de knoetstraf op den broek. Ook bij ontuchtigheden wordt de schuldige aldus aan den lijve gestraft. Het suikerbankroet. Bourgeois, de gerech- telijke administrateur van de magazijnen #Du Printemps te Parijs heeft zijn balans overgelegd en den financieelen toestand der zaak uiteeugezet, in verband met het bankroet van den directeur, Jules Jaluzot, veroorzaakt door zijn suikerspecu- latien. Het actief is sterk gedaald en er is een aanzienlijk verlies, want Jaluzot zal niet kunnen teruggeven, hetgeen hij uit de kas der /Printemps" heeft geleend. Toch zoudeu de magazijnen nog door een reorganisatie te redden zijn. Iumiddels heeft Jaluzot reeds zijn ontslag genomen als di recteur. Terwijl men nog met dit bankroet bezig is, komt een nieuw bankroet in de suiker, nog veel aauzienlijker, de gemoederen in beroering brengen. In zijn hotel aan de Rue de Lissabonne te Parijs stierf plolseling de directeur Crouier der suikeraffiuaderij Say. De oorzaak vau ziju dood is nog niet bekend en daaromtrent loopen allerlei geruchten. Het bericht van zijn dood bracht op de beurs plotseling een daling in de suiker teweeg, want Cronier werd beschouwd als de leider van een consortium rafliuadeurs, dat in den laatsten tijd veel vau zich deed spreken. Reeds is ontdekt dat Cronier in de suiker aan- zieulijke verliezen heeft geleden en om deze te te dekken, speculeerde hij roekeloos voort, en verledeu week nog kocht hij op termijn 35 millioen tons suiker, maar zijn crediet was geschokt en zijn onderteekening boezemde niet meer het ver- trouwen in van weleer. De krach, die de dood van Cronier op de beurs heeft teweeggebracht, is geweldig. Op het oogenblik beloopt het reeds 200 millioen francs, waarbij de Iransche Bank er 25 verliest en de stad Hamburg 20, terwijl de steden Havre en Antwerpen er ook ernstig bij betrokken zijn. Er moet een nauw verband bestaan tusschen dit bankroet en de zaak-Jaluzot. De ministerraad zal zoo spoedig mogelijk bijeenkomen, teneinde maatregelen te beramen tegen het misbruik der speculatie, dat tot zulke onheilen leidt. Hulst, 28 Augustus. Middenprija per 100 kilo Tarwe 9,25 Rogge 7,25 Wintergerst 7,50 Zomergerst fHaver/8,ErwteD f 9.50; Paardenboonen f Duivenboonen f Witteboonen fBruineboonen Boekweit fLijnzaad fAardappels 4,Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 1,25. Eieren per 26 stuks f 1, Er waren ter weekmarkt te koop gesteld56 stuks hoorn- vee, 16 varkens, Verkocht 25 stuks hoornvee, 13 varkens. KOERS YAN HET GELD. Belgiscb per 100 fr. 47,87$ a 47,90. Engelscb per£ v 12,12, ZEETIJDINGEN. Vau 28 tot en met 29 Aug. r» VLAG. j NAAM. M3. Van en naar. Lading. S 28 Eng. s.s. idem 28 Duits. 8.8. Rus. s.s. Eng. s.s. Deen. s.s. 29 Eng. s.s. 29 Noor. s s. Dnits. s.s. idem 28 Eng. s.s. Van 28 Oostsluizen afgeschut Van Ter Keuzen i Hailing 2199 Londen Golfer 1066 idem Voor dent i Lncida 4181 Windan Gen.Zimmerman 4397 Riga Emden 2226 Goole Inger 3247 Riga Tadorna 3730 Liverpool Van dent i Hafurssjord 4722 Grangem. ledig Eduard Grotman 3i94 New-Castle idem Vegesaek 412 Bremen idem Voor Selzaete Elbe 3059 Wyborg Ihout tot en met 29 Aug. werden langs de alhier 32 binnenvaartuigen op-en 44 door de Westsl. 7 op- en 10 afgeschut. stnkg. macad. hoot h. vl. stnkg. hont stukg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 3