redding van het te land en ter zee bedreigde vaderland. Moge deze dag bij U alien, die tot de Zeemacht behoort, de herinnering verlevendigen aan het overwegend aandeel, welk onze oorlogsvloot gehad heeft aan de wording en de grootheid van het Nederlandsche Volk, dat zijne vlag met Gods hulp steeds door die vloot met eere zag hoog houden, zoowel in tijden van oorlog als in dagen van vrede. Ik acht mij gelukkig de scheepsmacht in oogen- schouw te nemen, welke hier op de reede ligt en onder welke zich de divisie bevindt, welke in het Vaderland is teruggekeerd na inspannenden en langdurigen dienst in onze Kolonien en waar- van de beuaanning zoovele blijken van onvermoeiden ijver en van toewijding heeft gegeven. Deze heeft opnieuw bewezen, dat nitnmer tevergeefs een be- roep kan worden gedaan op de voortreffelijke plichtsbetrachting der Zeemacht, waarvan zoo menige bladzijde uit de geschiedenis van onze overzeesche bezittingen getuigt en die van haar vaak zware offers vorderde. Eene plichtsbetrach ting, welke mij met rechtmatigen trots vervult en mij de overtuiging scbenkt, dat de roemvolle traditien onzer zeehelden en hun geest van ge- hoorzaamheid, voortvarendheid en moed in U voortleven. Met het oog op God gericht en bouwende op Uwe toewijding, zie ik met vertrouwen de toe- komst voor ons Vaderland tegemoet." Niet zoodra waren de laatste woorden uitge- sproken van deze rede of de ofiicieren hieven een drie«verf //leve de Koningin" en j/leve de Prins" aan. H. M. wisselde .vervolgens enkele woorden met sommige officieren en verliet daarop weer derotonde. Hiermede waren dus de kanoneu officieel ingewijd. De twee onde kauonnen die op de rontonde zijn geplaatst, zijn opgesteld op rolpaarden door het gemeentebestunr vervaardigd, zoodat het standbeeld thans deze aan weerszijden is geflankeerd. De kauonnen hebbeu hoewel ze twee en een halve eenw onder water hebben gelegen den tand des tijds goed doorstaan. Zij zijn als het ware nog in geheel ongeschonden staat. Zooals bekend zijn ze in de straat van Messina opgevischt en dragen de jaartallen 1617 en 1622. Rechts van het standbeeld is geplaatst het kanon van 1617, dat tot opschrift draagt >Anno domini 1617 die admiralitit tot Amstlre- dom Carhardvs Kost rvs me fecit Amstlredam. 3460". Dit cijfer beteekent het oorspronkelijke gewicht in oud-Hollandsche ponden van het kanon. Het ter linkerzijde opgestelde kanon, van 1622, bevat het volgende Admiraliteit residerende tot Rotterdam A" 16 ZZ A rent Van der Pot m' fecit Rotterdami 1 f>ZZ 2954." De temigkeer. In dezelfde volgorde als de stoet van het station was geredeu werd weder den terugweg aanvaard. Schier elk plaatsje was bennt om het Koninklijk echtpaar op zijn terugweg opnieuw te kunnen begroeten. Overal hadden zich honderden en honderden opgesteld om der geliefde Vorstin nog blijk te kuunen geven van de trouw en aanhankelijkheid. Ook nu werd weder in open rijtuigen gereden, hoewel de regen nog steeds met dikke stralen neerkletterde. Aan het station teruggekeerd werd onmidkellijk uitgestapt en waren daar weder verschillende autoriteiten aanwezig. Op het perron. H. M. ontbood op bet perron enkele antori- teiten, die H. M. persoonlijk wenschte te deco- reeren. Met een korte toespraak tot elk der begiftigden afzonderlijk gericht, overhandigde H4 M. achter- eeDvolgeus aan den burgemeester het offlcierskruis der Oranje Nassau-orde, aan den majoor H. Spruijt, garnizoens-commandant, eveneens het officierskruis en voorts aan de heeren P. A. Ziegeler, chef van het mil. hospitaal en J. C. Fanoij, commis- saris, de ridderorde van Oranje-Nassau. De laatste onderscheiding op het perron was bestemd voor den heer D. L. vao der Zwaal, werkzaam bij de Maatsch. ,/Zeeland". Zij bestond uit de zilveren eere-medaille van Oranje-Narssau Hierop begaf de Koningin zich weer naar de vorsterlijke wachtKamer. Op den weg daarheen werd H. M. nog een bloemstuk aangeboden door de jonge juffrouw W. A. P. de Meester, dochtertje van den directeur van de Maatschsppij //Zeeland". H. M. bedankte met eenige vriendelijke woorden voor deze altentie. In de wachtkamer waren aanwezig de Spaansche gezant met zijn secretaiis en de etat-major van het Spaansche oorlogsschip. H. M. met. den Prins ouderhielden zich eenige oogenblikken met deze hoogwaardigheidsbekleeders en reikte aan den Spaanschen Schout-bij-nacht het grootkruis van de Oranje-Nassau-orde uit en aan den commandant het commandeurskruis. Na afloop van deze plechtigheid begaven de vorstelijke personen zich door de hal naar de ponton om zich naar de daar gemeerd liggende //Utrecht" te begeven. Alvorens aan boord te gaan werd afscheid ge- jiomen van de verschillende autoriteiten. Aan de staatsie-trap van de //Utrecht" werd H. M. ontvangen door den commandant van dat schip. Dadelijk nadat H. M. zich aan boord bevond werd de Koninklijke standaard in top geheschen, de op het dek geschaarde officieren hieven luide vreugdeklanken aan en het op het voordek opge steld marine muziekkorps begroette H. M. met het Wilhelmus. Na enkele oogenblikken aan dek vertoefd te hebben begaven de vorstelijke personen zich naar de voor hen gereserveerde salons. Daar intusschen het zich niet liet aanzien dat het ongunstige weer spoedig een gewenschte wending zou nemen, had H. M. beslist dat van het voornemen om naar den Hoek van Holland te stoomen, was afgezien en was besloten dat om 4 uur per extra trein de terugreis naar het Loo zou worden aanvaard. Toch werd de //Utrecht" losgemaakt en naar de reede gestoomd. Daar lagen de schepen gepa- voiseerd en stonden de manschappen geparadeerd. Zoodra het vlaggeschip op de reede kwam werdea de verschuldigde eerbewijzen gebrachtdoor het lossen van saluutschoten. Aan boord van het vlaggeschip werd intusschen de lunch gebruikt waaraan de autoriteiten deel- namen in ons vorig nummer reeds genoemd. Tijdeus den tocht van H. M. de Koningin met de //Utrecht" naar de reede, werden door de op de Mij. //De Schelde" alhier gebouwde onderzeesche torpedoboot manoeuvres gemaakt. Deze werden met belangstelling gevolgd door H. M. de Koningin en den Prins. De manoeuvres werden uitgevoerd onder leiding van den luit. ter zee le klasse P. Koster, die later zal belast worden met het commando over deze boot en den heer Hay, Amerikaansch ingenieur, die met het toezicht op den bouw is belast geweest. Bij de manoeuvres bleek dat deze eerste onder zeesche torpedoboot beter zeevaardig was dan de gewone oppervlak torpedobooten, waardoor de goede hoedanigheid van dit moderne mariuevaar- tuig werd bewezen. Wij verzuimden te melden dat de eerewacht van de schutterij werd gecommandeerd door den le luitenant J. W. Jacobze. Om even 4 uur verlieten de Koningin met de Prins de //Utrecht" en begaven zij zich door de hal naar de vorstelijke wachtkamer. Onderwijl bulderde het geschot. Na een kort oponthoad in de wachtkamer waar- bij de burgemeester tegenwoordig was, wederom in ambtsgewaad, maakten het Kuninklijk echtpaar zich op voor het vertrek. Op het perron, waarop thans zeer velen waren toegelaten werd H. M. toegejuicht. Na in den trein gestapt te zijn en de Koningin en de Prins afscheid hadden genomen van den burgemeester, verliet de trein om even 4 uur (spoortijd) het station met bestemming naar het Loo. Door Hare Majesteit de Koningin is aan den Burgemeester ter hand gesteld eene som van 1000 voor de armea en 150 voor politiefonds. Met het oog op het zeer slechte weder werd door de feestcommissie besloten de feestelijkbedeu, die heden zouden plaats hebben, uit te stollen tot Donderdag a. s., den jaardag van H. M. de Koningin. Zoudagmorgen woonde H. M. de Koningin met gevolg de godsdienstoefening bij in de Ned. Herv. kerk te 's Graveland, ter gelegenheid van den doop van een kind van baronesse Roell, geb. Sloet van Marxveld, vroeger hofdame van H. M. de Koningin. Ds. G. van Wolfswinkel sprak naar aanleiding van Psalm 83 18. Het kerkgebouw was overvol. H. M. de Koningin, die per landauer van Soestdijk gekomen was, hield het kind zelf ter doop en keerde ongeveer half twaalf terug. TER NEUZEN, 30 Augustus 1905. De Feestcommissie alhier, heden avond spoedeischend vergaderd besloot met algemeene stem men het feest op morgenfe latendoorgaan. De overplaatsing van den Commies-titulair der posterijen en telegrafie F. de Jong van Roosen- daal naar Ter Neuzen is ingetrokken. Met 1 September wordt op zijn verzoek van het bij post- en telegraafkantoor Katendrecht (Rotterdam) naar Hulst overgeplaatst de klerk der posterijen en telegrafie J. A. van Dale, vroeger alhier. Geslaagd voor het eximen Fransch 1. o. mej. A. B. J. Wissel te Ter Neuzen. Gist.eren slaagde te 's Gravenhage voor bet examen Hoogduitsch 1. o. mej. J. F. de Kraker van Ter Neuzen. Naar men ons mededeelt heeft de anti- revolutionaire kiesvereeniging //Nederland en Oranje" alhier, Maandagavond eene vergadering gehouden waarin o. m. door het Bestuur mede- deeling werd gedaan van het volgend ingekomen schrijven Ter Neuzen, 23 Augustus 1905. Aan het Bestuur der A n ti-rev. kiesvereeniging te Ter Neuzen. M. H., Bij het Bestuur der liberale kiesvereeniging z/De Vrijheid" te Ter Neuzen is een schrijven ingekomen van het raadslid Mr. F. C. van Deinse, waarin deze zijn voornemen te kennen geeft, als lid van den gemeenteraad te bedanken indien de vacante plaats door een katholiek kan worden ingenomen. Wei beseffende, dat tegenover een anderen candidaat de kans van slagen voor een katholiek niet groot is, noodigt hij ons uit aan Uwe kiesvereeniging hare medewerking te vragen tot eene goede oplossing van deze zaak. Wij vragen dus namens hem en tevens namens onze kiesvereeniging of U in dat geval geen candidaat wilt stellen en tevens bereid zijt, eene candidatuur, buiten Uwe vereeniging om gesteld, te bestrijden. AUeen in dat geval kan Mr. Van Deinse zijn aan bod gestand doen en kan onze vereeniging hierop ingaan. Waar van Uwe zijde meermalen blijk is gegeven- dat tegen een katholiek geen bezwaar bestaat, zal Uwe vereeniging misschien tot medewerking worden bereid gevonden. Van het voorloopig Comite van R. K. kiezers aan hetwelk door ons van het plan des heeren Van Deinse was kennis gegeven, is een schrijven ingekomen, waaruit blijkt, dat eene vergadering van R. K. kiezers, gisteravond gehouden, zich met genoemd plan zeer ingenomen toonde en bij mogelijk ingaan door Uwe vereeniging op ons voorstel voor de te ontstane vacature als vermoedelijk candidaat genoemd wordt de heer J'. D. Thielman. Gaarne Uw geeerd antwoord tegemoet ziende, floogachtend, Namens het Bestuur, J. v. d. Peijl, Secretaris. Naar aanleiding van dit schrijven ontstond een zeer geanimeerd debat, waarbij de voorslag der Liberale kiesvereeniging van verschillende kanten werd bezien. Na langdurige besprekingen werd besloten den brief van de kiesvereeniging//De Vrijheid" te beantwoorden met het volgend schrijven Aan het Bestuur der Liberale kiesvereeniging De Vrijheid'' te Ter Neuzen. Ter Neuzen, 28 Augustus 1905. WelEdele Heeren De anti-revolutionaire kiesvereeniging //Neder land en Oranje" te Ter Neuzen, heeft in hare hedenavond gehouden vergadering het door U aan het Bestuur dezer vereeniging gericht schrijven, betreffende het aanbod van den heer Mr. F. 0. van Deinse om voor zijn lidmaatschap van den Raad onzer gemeente te bedanken, mits onze vereeniging hare medewerking ver- leene tot de verkiezing van een Roomsch- Katholiek, ernstig overwogen. Omtrent die overwegingen en het daarna ge nomen besluit, hebben wij de eer, U het vol gende te berichten. le. Onze vereeniging waardeert ten zeerste de poging door U aangewend, om ten aanzien van de vertegenwoordiging in den Raad door overleg tusschen de verschillende partijen, die zich organiseerden, tot overeenstemming te komen. Naar onze overtuiging is deze poging een stap in de goede richting, die, wordt hij door andere gevolgd, veel zal kunnen bijdragen tot matiging van den atrijd tusschen de partijen. Om deze reden spreken wij hier gaarne, mede namens onze vereeniging, onzen dank uit voor het door U in dezen genomen initiatief; 2e. In de tweede plaats werd in onze ver gadering de vraag besproken, waarom deze voorslag, om ten behoeve van een Roomsch- Katholiek zijn zetel beschikbaar te stellen, juist door den heer Mr. Van Deinse was gedaan Immers het is van algemeene bekendheid, dat Uwerzijds in 1903 de candidatuur van Mr. v. Deinse werd aanbevolen op grond van de om- standigheid, dat de toenmalige samenstelling van den Raad, benevens de dikwijls moeilijke rechtskwesties waar toe gemeentelijke verorae- ningen aanleiding kunnen geven, de verkiezing van een rechtsgeleerde dringend noodzakeiijk maakte. In verband hiermede viel het eenigszins op, dat thans de eenige rechtsgeleerde in den Raad zijn zetel wil beschikbaar stellen. Men meende, dat hiervoor eerder andere liberale leden in aanmerking kwaraen, wier talenten wellicht beter konden gemist worden, dan de zijne. Anderzijds werd opgemerkt, dat de beant- woording dezer vraag misschien moest gezocht worden in de omstandigheid, dat de zwakke staat zijner gezondheid gelijk met leedwezen werd geconstateerd den heer Van Deinse be- letten geregeld de zittingen van den Raad bij te wonen. Naar werd meegedeeld, heeft hij in de verloopen twee jaren, slechts 14 van de 34 zittingen bijgewoond. Een aantalleden meenden, dat hierin waarschijnlijk de verklaring moest gezocht worden van het feit, dat Mr. Van Deinse en niet een ander lid zijn zetel beschik baar stelde. 3". Voorts werd gevraagd naar de beweeg- redenen, die Mr. Van Deinse, zoomede Uwe vereeniging noopten, den ter beschikking ge- stelden zetel te reserveeren voor een Roomsch- KatholiekAangezien in Uw schrijven geen antwoord werd gegeven op deze vraag, heeft de vergadering getracht harerzijds dit antwoord te vinden. Mogelijk werd geacht, dat dankbaarheid voor betoonde hulp van Uw leant de reden was tot het doen van dezen voorslag. Immers Uwe partij in den Raad werd in de laatste jaren be- langrijk versterkt, juist door de hulp U door de Roomsch-Katholieken verleend. Evenwel ofschoon de dankbaarheid zeker een schoone deugd is en hare beoefening alles- zins lof verdient, ook waar zij gevonden wordt bij eene liberale kiesvereeniging waar die versterking geschiedde, ten koste der anti-revo- lutionairen, meende de vergadering niet van U te mogen veronderstellen, dat Uwerzijds de mede werking onzer vereeniging zou worden inge- roepen om dezen plicht der dankbaarheid te vervullen. Met meer grond werd verondersteld, dat Uw aanzoek tot medewerking voortsproot uit de overweging, dat elke georganiseerde partij ouder de kiezers, naar evenredigheid van haar aantal, hare vertegenwoordigers behoort te hebben in den Raad. Mocht dit inderdaad de beweegreden zijn, die Mr. Van Deinse en U tot dezen voor slag leidden, dan is het ons een genoegen te mogen constateeren dat wij het op dit punt geheel met U eens zijn. Trouwens het is bekend en in Uw schrijven wordt er aan heriunerd -dat onze kiesveree niging om die reden ook gaarne zou zien, dat de Roomsch-Katholieken hunnen vertegenwoor- diger in den Raad hadden en reeds meer dan eens hadden hieromtrent samensprekingen plaats tusschen de besturen der Roomsch-katholieke en Anti-revolutionaire kiesvereenigingen. Dat die besprekingen niet tot het gewenschte doel voerden, is, naar wij meenen, niet aan onze vereeniging te wijten. Het zal U daarom niet bevreemden, wanneer wij U mededeelen, dat Uw voorslag door ons met ingenomenheid wordt begroet. De anti- revolutionaire kiesvereeniging //Nederland en Oranje" spreekt het openlijk uit, dat de Roomsch- Katholieken in Ter Neuzen recht hebben op een zetel in den Raad en zij verklaart zich gaarne bereid, onder zekere voorwaarden, hare medewerking te verleeneu tot de verkiezing van een lid dier partij. Naar het oordeel onzer vereeniging is echter, hetgeen thans door U wordt voorgeslagen, slechts een halve maatregel. Uwerzijds zal niet worden tegengesproken, dat de liberale en anti-revolucionaire partijen in Ter Neuzen ongeveer tegen elkaar opwegen, wat het aantal aanhangers betreft. Plaatst men zich nu op het standpunt ge lijk wij veronderstellen, dat dit de reden is tot het doen van uw voorstel en waarmede wij kunnen instemmen dat elke partij behoort vertegenwoordigd te zijn naar evenredigheid van het aantal harer aanhangers, dan is het duide- lijk, dat men met de verkiezing van een Roomsch- katholiek nog maar halverwege is. Dan toch telt Uwe partij nog 8 vertegenwoordigers in den Raad en de onze slechts 4, terwijl het aan beide zijden 6 zou moeten zijn. Wil ons ten goede houden, waar wij onze verwondering uitspreken, dat dit punt aan Uwe aandacht schijnt ontsnapt te zijn bij Uw alles- zins loffelijk streven, om elke partij eene even- redige vertegenwoordiging te geven. 4e. Met niet geringe verbazing constateerde de vergadering onzer kiesvereeniging, dat in Uw schrijven niets wordt vermeld, omtrent de houding door Uwe vereeniging en die der Roomsch-Katholieken in het vervolg aan te nemen tegenover de onze en de door ons te stellen candidaten. Nadrukkelijk werd op dit punt gewezen en herinnerd, dat van Uw kant in vereeniging met de Roomschen sinds eenigen tijd alle pogingen in het werk worden gesteld, om de leden onzer pa rtij tot den laatsten man toe uit den Raad te drijven. Gewezen werd op een artikel in het te dezer stede verschijnend Vrijzinnig Nieuws-en Adver- tentieblad, jvaarin uit naam van het algemeen belang de buitensluiting van anti-revolutionairen uit den Raad werd geeischt. Wei werd hier tegen opgemerkt, dat dit b'ad niet het officieele orgaan Uwer vereeniging is zoomede, dat enkele Liberalen en Roomsch-Katho lieken althans hadden meegewerkt aan de ber- kiezing van 2 anti-revolutionaire raadsleden. Hiertegen werd echter aangevoerd, dat Uwe ver- eenigingofs vereeniginghet met de beschouwingen van genoemd blad scheen eens te zijn, getuige de ernstige pogingen door U .aangewend bij de laatste gemeenteraadsverkiezing om het aantal onzer leden in den Raad op slechts 2 te brengen. De vergadering meende, dat het wel het toppunt van onnoozelheid zou zijn, op Uw voorslag in te gaan zonder waarborgen te hebben voor de toekomst. Op grond van deze overwegingen werd na breedvoerige besprekingen besloten le aan Uw Bestuur te antwoorden, dat onze vereeniging gaarne bereid is, mede te werken en al haren invloed aan te wenden tot de ver kiezing van een Roomsch-Katholiek lid van den Raad in de plaats van de heer Mr. F. C. Yan Deinse, mitsa nog twee liberale raadsleden voor o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 2