Handelsberichten. BURGERLIJKE STAND. In het eeuwige ijs. Van 25 tot en met 27 Aug. werden lungs de toen plolseling de priester Konstantin in hun midden versoheen. Hij werd vriendelijk begroet omdat men geloofde dat hij gekomen was ora ge- wijd water over het iijk te sprenkelen. Groot was echter hun teleurstelling toen de priester hun verwijten deed over hun grafschennis en zich tegen hun voornemen wilde verzetten. Hierover in woede ontstoken grepen zij hem aan, wierpen hem in het graf hij de overblijfselen van den ouden ,/toovenaar" en bedekten hem met aarde en steenen. Galley, de voortvluchtige bankiersbediende heeft niet lang genoegen gehad van de twee millioen francs, ,/waarvoor hij het ,/Comptoir d'Escompte" oplichtte en waarmee hij, in gezel 3chap van mad. Merelly, ziju medeplichtige en haar dienstbode, met het door hem gekochte jacht ,/Catarina" in zee stak. Donderdagavond heeft de prefect van politie te Parijs het volgende telegram ontvangen uit Bahia „Catarina hierde aange- houden reizigers verklaren Belgen te zijn. Galley geeft den naam op van Jacques Grandet, zijtie vriendiu Victoria Manser., de meid Marie Aulmer. Zoodra de prefect Harnard dit telegram ontving haastte hij zich naar Buenos-Ayres te telegrafeeren, om den agenten, die binnen eenige dagen in die haven zulleu aaokomen, bevel Je geven aanstonas naar Bahia te vertrekken, ten eiude te helpen aan het vervullen der formaliteiten van uitlevering en de gevangenen naar Fraukrijk over te breugen. Hamard decide aaustonds de aanhoudi'ig mee aan den rechter van instructs, die spoedig naar zijn kabinet 'kwam, ten einde de teksten ua te zien, die hem zouden toelaten aan de Braziliaansche regeeririg de uitlevering der gevangenen te vrageu Hamard doet opmerken dat de initialen van de nieuwe namen, door de vluchtelingen aaugeuomen, dezelfde zijn als die van hurine echte namen, Jean Galley noemt. zich Jacques Grandet, Valen tine Merelly Victoria Mausen en Marie Audot Marie Au liner. De prefect doet verder opmerken dat alle drie enkel Fransch spreken en dus bmten de Fransche geen andere nationaliteit konden kiezeu dan de Belgische. Men deukt niet binnen 48 uren de formaliteiten van de uitlevering te kunnen vervullen, anders had men Galley en zijn gezelschap kunnen insehepen op de pakketboot van de ,/Messageries Maritimes", die Vrijdag te Bahia aanlegde ea 9 September te Bordeaux zal zijn. Denkelijk zal men o bittere ironie de vluchtelingen met hun eigen jacht ffCatarina" naar Frankrijk terugbrengen. Vau mad. Merelly verhaalt men dat zij een Bretonscbe is en gehuwd was metbeeu achtenswaardig koopman, met wien zij in 1898 te Parijs kwam, waar zij verbliud door de weelde vau de wereldstad ai res een avoutuurlijk leven ging leiden en ten slotte bij Galley tereehtkwam. Van Galley weet men nog mee te deelen, dat hij aan een neeslijke ziekte lijdt en dat zijn jaren geteld zijn. Van katten weet men, dat zij't lang zonder eteu en drinken kunnen uithouden, maar van koeieu is het niet zoo bekeud. Onlangs raakte in Noor- wegen, ergens in de bergen, een koe zoek. Een paar dagen zocht men vergeefs naar't beesttoen gaf men 't oo. Acht dagen later vond men de koe echter toevallig terug. Ze was in een kloof geraakt, waar zij tusschen de steenen vast zat. Eu zij leefde nog. Wei was ze te zwak om op hare pooten te staan, zoodat men haar vervoereu moest, maar men hoqpte baar toch in het leven te houden. Te Wolverstein in Belgie, kwam een paard met zijn vracht 's avouds alleen thuis, terwijl ziju geleider, die er des morgens mee was uitgetrokken nergens te vinden was. Bij navraag bleek dat men hem des middags nog op de kermis te Nieuwenrode had gezieu. Met lantaarns en fakkels ging men nu op zoek en vond het lijk van den vermiste, aan het hoofd gewond, in een karrespoor naast den weg. In de zakken staken nog ziju geld, horloge en andere voorwerpen, zoodat aan roof niet behoeft te worden gedacht. Het parket stelt een ouderzoek in. De schepenrechtbank te Gebweiler heeft. een knecht, die uit wraak 126 wijnstokken had af- gesueden, veroordeeld tot anderhalf jaar ge /angenis- siraf. Drie jongelui, twee meisjes en een jonge man, die met een der twee verloofd was, teerden gamen te Brussel van een som van 3000 frc. door het verloofde meisje van haar oom gestolen. Toen evenwel de som opraakte, besloten ze sameu van uit Antwerpen naar Amerika te vluch- ten. Ze keudeu evenwel de wetten niet van het land en werden, daar ze geen middelea van be- staan hadden, „per keerende post" teruggestuurd. Van uit Antwerpen nu schreef een der meisjes naar een harer bloedverwauten om geld. Maar op het postkantoor komend, werden ze door de politie ingerekend. Te Pente bij Osnabiiick, heeft een 74jarige onderwijzer, tijdens de 8 weken verlof, die zijn collega had, 174 kinderen moeten onderrichten. De eene helft 's moigsns de andere 's middag In den trein vermoord. Op de lijn Jemelle-Luik is Vrijdagmorgen een vreeselijk drama afgespeeld. Te Jemelle waren twee Oostersche tapijtenkoop liedtn uit Luxemburg komend, in den trein ge stapt naar Luik. Tn het station Marloie bemerkte de stationchef, dat er bloed uit een der coupes droop. Onmiddellijk opende hij de deur der coupe, doch werd tegelijkertijd bijna omver gesproogen door een der beide Oostersche kooplieden. Zonder zijn tegenwoordigheid vau geest te verliezeu greep hij den kerel voor hij kon vluchten en floot om hulp. 't Bleek dat de andere koopman in't comparti- ment lag met een vreeseiijke meswonde in den bnik, zoodat de iugewanden er uit puilden. Men droeg den gewonde uit den wagen, doch weldra gaf hij den geest, na nog gezegd te hebben mijn kameraad heeft mij vermoord. De moordenaar, geuaamd Rdergacen-Memmo- Amed, 35jarig tapijteukoopman, is terstond naar de gevangenis gebracht. De vermoorde, een 34jarig tapijtenkoopman, heette Amed, Oosterling van geboorte, welke een broeder te Luik heeft wonen. De gearresteerde beweert in den trein in slaap gevalleu te zijn en wakker geworden te zijn doordat zijn kameraad zijn zakken aan 't leeg halen was. Een gevecht is toen ontstaan, waarbij hij zijn kameraad met een mes gewond heeft. [u tegenspraak met dit verhaal echter is, dat. men op den moordenaar 560 francs en op den vermoorde slechts 1 fr. 50 vond. Te Londen schrikte, op Walworthroad, een rijtuigpaard door een automobiel en sloeg op hoi. Op den hoek van Newington Butts en New Kent-road stond een schoenpoetser, die het hol- lende paard tot staan wilde brengen, daar de koetsier op den bok in levensgevaar verkeerde. De arme man moest zijn moedige daad met den dood bekoopen het paard sleepte hem mee tot hij met verpletterd hoofd bleef liggen. De gele koorts te New-Orleans. Op last van de overheid heeft iedereen in New-Orleans een dag verlof gekregen om over te gaan tot de groote schoonmaak van alle woningen, straten, enz. ten einde doelmatig de verspreiding van de gele koorts te bestrijdeu. Die schoonmaakdag is nu voorbij en dat hij hoog noodig was is ten duidelijkste gebleken. Behalve de 3000 man, die met 300 karren de straten enz. schoonmaakten, hebben nog duizenden inwoners, die zich vrijwillig daarvoor aanboden, daaraan meegewerkt. Duizenden tonuen vuil zijn op dien eenen dag verwijderd. Er gebeurden tal van merkwaardige dingen. Een geneesheer werd in de gevaugenis gezet omdat hij weigerde zijn woning schoon te maken en ook niet wilde toestaau dat anderen dit deden. Een ander werd aangehouden, omdat hij ziju regenbak niet had gesloten. In Hawardstreet, vlak achter het Charity Hospital, waar de straat blijkbaar een vuilweg was en sedert jareu er onooglijk uitzag, deed men een merkwaardige ontdekking. Daar bemerkte men oamelijk, dat de straat, wat niemand wist, met houtblokken geplaveid was, maar dat zich daarop in deu loop der jaren (sedert den burger- oorlog) een laag vuil had verzameld ter dikte vau drie voet, zegge ongeveer een meter Uit de wouing van een welgesteld man die op het oogenblik in Europa reist, werden twaalt vaten met allerlei vuil verwijderd en verbrand. Er hebben zich weer drie en zestig nieuwe gevallen van gele koorts vooigedaau, waarvau zeven met doodelijken afloop, alle onder Italiaueu der lagere klassen. Fiala de leider der Noordpool-expeditie van Ziegler, heeft omtrent zijn tocht de volgende mede- deeliugeu gedaan. De expeditie had met de hAme rica" in Juli 1903 Bardo in Noorwegen verlateu. Zij voer door het ijsveld en kreeg de Teplitzbaai in 't zicht, toen zij nabij Kaap Flora vier dagen in het ijs vastzat, waar zij zich ten slotte door middel van schietkatoen een doortocht baande. Einde Augustus bereikte de expeditie het Kroon- prins-Rudolfeiland, waar zij haar basis vestigde en er een katnp opsloeg, dat zij naar den hertog der Abruzzen uoemde. Den 22 October was het schip met de onderzoekers voor de eerste maal in een doukeren poolnacht in gevaar. Tijdens een storm was de i/America" op onverklaarbare wijze ver- dweneu eu later bleek, dat zij afgeareven was, waarbij de trossen in de schroef verward geraakt waren. Drie dagen later kwam zij zonder haar groote anker eu de kettingen terug. Alle menscheu aan boord waren dag en nacht opgebleven en waandeu zich reeds verloren. Het schip vroor daarop in eu scheeu nu veilig. Den 12 November evenwel, werd de druk van het ijs zoo sterk, dat het schip averij bekwam, waarvan de omvang niet te bepilen was. Den 21 November, 's morgens vroeg, werd de bemauning gewekt door het geweld en het ge- vau het kruiende ijs. Euorrne schotsen schocen van alle kanten naar de //America op, rukten de verschansing weg en drongeu in de flauken, terwijl het ijs ook de reeling vernielde en over het dek schoof. Weldra was het schip slechts een wrak eu begon te zinken. Het water had het ketelvuur uitgedoofd. Er bleef uiets over dan het schip te verlaten, dat eenskiaps door een druk van andere zijde hoog boven het ijs werd opgeheveu. De bemanning vergrootte daarna haar huis op het strand met behulp vau de overblijfselen van het schip, zoodat het de geheele, uit 39 man bestaande expeditie herbergen en de voorraad levensmiddeleu er in gebcrgen kon worden. De sloepen en de koleu werden aan laud gesleept, wat een zwaar werk was in de open lucht, omringd door de dikke duisternis van den Poolnacht en bij zeer strenge koude. Den 22 Januari 1904 woedde er een storm, die al het ijs uit de Treplitzbaai brak en wegdreef. Daarmede verdween het wrak der //America" met 100 tons koleu en 40 tons levens- middelen, die nog op het ijs lagen en die men door d; stormen niet had kunnen bergen. De eerste siedetocht naar het Noorden moest wegens de koude en de voortdurende stormen den geheeleu winter uitgesteld worden en de eerste puging, in Februari ondernomen, mislukle spoedig, eveuals twee verdere pogingen in Maart. Den 7en Maart toch vertrck de eerste sleden-afdeeling, die bij Kaap Fligely door storm werd teruggejaagd, waarbij verscheidene deelnemers verwoud werden en ook de uitrustiug hersteliing behoefde. De tweede afdeeling vertrok den 25en Maart van de Treplitzbaai over het gletscherijs naar Kaap Fligely en ging daar het zeeijs op. Bijna alle sleden werden vernield en om de uitrustiug te redden en verdere pogingen mogelijk te maken, moest de afdeeling naar het Abruzzenkamp terugkeeren. Hoewel deze kolonne zmh slechts een klein eind vau het land verwijderd had, moest zij zich met bijlen een weg baueu en het werd duidelijk dat verder pogen gedurende het voorjaar vau 1904 om in het Noorden door te dringen, vruchteloos zou zijn. Fiala zond nu een kolonne Daar kaap Flora om het verlossingsschip af te wachten. De reis duurde 16 dagen en men kwam den 16 Mei 1904 aan. Men wachtte te vergeefs tot 16 September en na lang hopen en voortdurend uitkijken naar bevrijding, zag men zich gedwongen den tweeden wiuter in het ijs door te brengeu. Jnmiddels waren de voorbereidende maatregelen tot de overwintering genomen, waarbij men het geluk had, achtergelateu voorraden vau vroegere expedities te vinden. Op een steilen heuvel trof men een flinkeu voorraad kolen aan, dien in den hard bevroren groud begraven was. De mannen droegen de kolen op den rug naar beneden. Fiala bereidde zich voor naar het Abruzzenkamp terug te keeren met de bedoeliug in 1905 nogmaals een Pooltocht te beproeven. Met den tweeden officier W. J. Peters eu een slede-kolonne bereikte hij den 20 November 1904 het kamp bij maanlicht. De tocht, die den 19en September begonnen was, was zeer gevaarlijk geweest en had met allerlei tegenspoed te kampen gehad, terwijl het grootste gedeelte in de duis ternis moest worden afgelegd. Bij het Ziegler- kamp, op het Algierseiland, werd halt gemaakt en een man, wiens voeten bevroren waren, met een ander tot zijn bijstand achtergelateu. Ten slotte moest in diepe duisternis een met drijfijs bedekte zeteugte worden overgetrokkeu. Nu en dan viel een man of een hond in een ijsgat of stiet zich aan een harden ijswand, terwijl de spits der kolonne vruchteloos naar een vasten ijsbjdem zocht. Bij het overtrekken van den ijsberg op Hookeneiland vieleu twee mannen in een kloof en bleven 20 meter diep tusschen de ijswanden bekneld hangeu. De redding was zeer moeilijk, een man werd daarbij gewond, en moest voor deu verderen tocht op een slede worden vastgebouden. Bij den terugkeer in het Abruzzenkamp vernam Fiala, dat Sigurd Myhre, een Noordsche stoker van de vergane //Aineiica" aan een natuuriijke oorzaak overledeu was. Men maakte zich gereed den eerstvolgeuden tocht naar het Noorden in Februari te wagen, maar het weder was in het voorjaar van 1905 even slecht als in het vorige jaar eu verijdelde tot 16 Maart den tocht. Toen brak men naar het Noorden op, maar dwaalde naar het OosteD af. Het ijs was erger dan in het vorige jaar en men kwam slechts langzaam vooruit. Men had veel rnoeite zich een weg te banen en de met honden bespaunen sleden voort te krijgen. Dikke sneeuw, outelbare open watervlakten eu nevel belemmerdeu den tocht. Hoe meer men het Noorden naderde, hoe grooter de hinderuissen werden. Het ijs was in voortdurende bewegiug en brak telkens af. Ten slotte begon men ook gebrek aan levensmid deleu te krijgen en toen achtte Fiala het zijn plicht terug te keeren. In het hoofdkamp aange- komen, zond hij eeu colonne uit om te jagen teueinde voorraad voor den winter op te doen en tegelijkertijd naar een schip uit te zien. In den uamiddag van Zondag 30 Juli 1.1. kwam deze kolonne met goede tijding in het kamp terug hetbevrijdingsschip wasbij Kaap Dillon aangekomen. Rotterdam, 28 Augustus. Binnen 1. Granen. Nieuwe soorten waren ruim voldoende aangevoerd. Erwten naar keus en keur. Men noteert Tarwe Puike Zeeuwsche jarige per hectol. 7,50 a 8,gned# f 7,a 7,50 Puike nieuwe 7,20 k f 7,50 Nieuwe per 100 kilo 8,50 a f 9,25; Rogge per hectol. f 5,a 5,30; Wintergerst f 4,30 a f 4,80 en per 100 kilo 7,a 7,40; Haver per hectol. 3,70 a f 4,10 Paardeuboonen f 7, Kookerwten 8,El 8,75 eu Kroonwerteu tot f 9,Kanariezaad f 13,h f 13,50 en 19,h 19,50 per 100 kilo. Buitenl. Granen. Tarwe per 2400 kilo 190 a /210; Rogge per 2100 kilo/" 146 a 150 Gerst Zwarte Zee /119 a /121; Amerik. Mais per 2000 kilo f J $4 a 137 Haver f 6,60 a 7,25 per 100 kilo. M e e 1. Prima inlandsch 11,50 a f 12,50; Is soort 10,50 a f 11,25; Zeeuwsche Tarwe- bloem 12,50 a 13,prima Belgisch 12,a f 13,1" soort f 10,75 a f 11,25 le soort Fransch f 10,75 a/" 11,50; extra puik HoBgaarsch f 15,h f 16, 1° soort 13,— a 14,prima Duitsch 12,25 a 13,50; le soort Amerik. 12,50 a 13,25; 2e soort 10,75 a 11,25; Inl. Roggebioem f 9,75 k f11Duitsche 9,75 a 10,75 per 100 kilo netto. Runderprijzen 50 a 72; Stieren 48 a 58; kalveren 65 a 90 Schapeu 45 a 50 var- kens 42 a 50 cent alies per kilo. Melkkoeien f 120 a f 260 Kalfkoeien f 165 £k 290 Stieren f 65 a 250 Vaarzen f 60 k f 120; Pinken 50 a /110; Gr&s- kalveren 25 it 50 Fokkalveren 15 k f 25 Nuchtere 6,a 12; Biggen 7,a 14, alles per stuk. Aardappelen. Brielsche Kralen f 3,50 k f 4,Geldersche f 3,25 it 3,50 Zeeuw sche /2,75 a 3,Eigenheimers f 2,25 a f 2,50 alles per mud. Boterprijzen in vaten gemiddeld f 52 en stnkken van eeu half kilo 65 a 70 cent. ZoetemelkscheKaas/20a 28, per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren f 3,60 a f 4, Buitenl. f 2,50 per 100. A j u i n f 1,30 a, 1,60 per 50 kilo. Koolzaad 8,25 a 9,per hectol. Nieuw Karwijzaad f 14,75 a 15,50 per 50 kilo. Amerik. Petroleum in houten vaten per 100 kilo 9,20 k f 9,50 en 6s/4 a V/9 cent per kau. Java-koffie in balen gewone soorten 31 cent en dito Santos 26 cent per half kilo. Beetwortelsuiker f 111/8. Ter !t'enien. Huwelijks-aangiften. 25 Aug. Hendrik -^an Pienbroek, oud 22 j., jm. en Aaltje Wieland, Huwelijks-voltrekkingen. 24 Aug. Jacob Barend Zietse. oud 22 j., juu. en Adriana Paulina Illaassen, oud 20 1., jd. Andries Adrianus Hamelink, oud 22 j., jm. en Janneke Harte, oud 21 j.,.jd. Jozias Jacobus Dooms, oud 25 j., jm. en Maatje Jolijt, oud 22 j., jd. Geboorten. 24 Aug. Sara, d. van Pieter Salome en van Maria Scheele. Krina Elisabeth, d. van Pieter Harms en van Elisabeth de Zeeuw. K Aug. Adriana Ulalie, d. van Gustaaf Banwens en van Jacoba Elisabeth de Jonge. Johanna Maria, d. van Abraham van Hoeve en van Neeltje Suzanna van Hoeve. Overlijden. 22 Aug. Elisabeth Geertruida de Regt, oud 24 j., echtg. van Arie Johannes Oostdijk. 23 Aug. Willem Pieter Machielsen, oud 32 j., echtg. van Geer truida Catharina Herrebout. 25 Aug. Maatje van Driel, oud 76 j., wed. van Izaak "Verelst. 27 Aug. Levinus Riemens, oud 2 m., z. van Jan Jacobus en van Christina de Groote. VEEHANDEL IN BELGIE. Veeprijzen veel minderstieren 45 tot 70 c.ossen 55 tot 85; koeien 45 tot 70; vaarzen 55 tot 95, alles per kilo levend. Vette varkens 81 tot 99 c. ZEETIJDINGEN. Van 25 tot en met 27 Aug. Datum VLAG. NAAM. M». Van en naar. 1 Lading. t'oor Ter Seuiea s 25 Ene. s.s. Hailing 2199 Londen stukg. IDeen.s.s. Klampenborg 5052 St. Petersb. tout 26 Eng. s.s. 3olfer 1066 Londen edig 27 idem River Lagan 2272 idem stukg. idem Jleno 530 idem lout Van Ter Keuzen 25 3ng. s.s. federation 2232 Callee ledig 26 Sng. sch. Dagmar 5S2 Dublin phosph. Eng. s.s. Ann Webster 2241 Londen stukg. Voor (lent i 25 Duits. s s. Ulaus Horn 2930 Narwa lout Eng. s.s. Altona 1909 Goole stukg. 26 Rus. s.s. Olga 4737 Riga rout Eng. s.s. ilarelda 8645 Liverpool stukg. 27 Deen. s.s. E. M. Dalgas 4166 Repola sout idem Svendsborg 3838 Riga idem Eng. s.s. Sea Hound 3085 Londen stukg. Noor. s s. Gerda 2557 Osel bout Dnits. s.s. Hercules 3103 Rotterdam [edig Doits, zeel. Uterwasser 2612 Riga hout Deen. s.s. Amalienborg 3803 idem stukg. Rus. s.s. Graf Tolstoi 3800 idem h. vj. Duits. s.s. Ariadne 2697 Hernosand bout idem Vegesack 412 Riga ledig Van Kent i 25 Ned. s.s. La Flandre 5716 Philadelphia ledig idem Propatria 2839 Cardiff stukg. Eng. s s. Speedy- 1123 Lancaster cement tielg. s.s. Albert 399 Ostende ledig 26 Deen. s.s. Sijerneborg 3449 Methil idem Duits. s.s. Nauta 3219 Burneiland idem Deen. s.s. liafnia 4581 Sunderland idem Eng. s.s. Sea Gull 2762 Londen stukg. idem W arkvvorth 1862 New-Castle idem Ned. s.s. Amulet 2869 Leith idem Eng. s.s. Truro 3366 Hull Hem idem Ouse 2158 Goole idem 27 Noor. s.s. Trudvang 2947 Neufahrw. pho.-ph. Eng. s.s. Altona 19 9 Goole stukg. Duits. s.s. Martha 3571 New-Castle ledig Toor TerdonU s 27 Eng. sch. Jubilee 1 535 Londen hout vy VJOlOl U1BVU niuivi "V - p - J- - afgeschutdoor de Westsl. 22 op- en 28 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1905 | | pagina 3